larcel Duf our "et in titel erechtigheid Gezonde mensen kunnen best een beetje smog aan woetballerlei jBPORT £eidócSoirtanl ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA 11 Vechtpartij na jeugdwedstrijd Een demonstratiewedstrijd tussen jeugd teams van Thai land en Burma, om geld in te zamelen voor invalide-spor ters, is uitgelopen op een vechtpartij tussen de 22 voet ballers en 200 fans. Aanleiding was een aantal grove overtre dingen. Beide teams hielden een gewonde speler aan de vechtpartij over. Johnston eerste katholiek bij Glasgow Rangers Maurice Johnston is de eerste rooms-katholieke voetballer foto: ap die in dienst treedt bij Glas gow Rangers. De Schotse in ternational speelde ooit voor de grote concurrent Celtic. Met de transfer is een bedrag van bijna zes miljoen gulden gemoeid. Rangers genoot de reputatie uitsluitend spelers van protestantse huize te con tracteren. Een aantal aanhan gers van de Schotse kampioen protesteerde tegen de komst van Johnston die tot voor kort voor het Franse Nantes uit- Voorzitters op de vuist Op een bijeenkomst van Itali aanse profclubs zijn de voorzit ters van Lucchese en Udinese met elkaar op de vuist gegaan. Aanleiding voor de vechtpartij was de mogelijke transfer van verdediger Marcello Montana- ri (Carrarese) naar één van de twee clubs. Pino Vitale (Luc chese) moest door omstanders van zijn collega Giampaolo Pozzo worden weggetrokken. Hysén inzet burenruzie Glenn Hysén is de inzet van een burenruzie tussen Liver pool en Manchester United. De Zweedse verdediger, oud- speler van PSV en vorig sei zoen actief bij het Italiaanse Fiorentina, werd door beide clubs begeerd. Manchester United nam het eerst contact op, maar Liverpool was slag vaardiger. Degradatie dreigt voor Hellas Verona Voor Hellas Verona dreigt ge dwongen degradatie naar de serie B. De licentiecommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft het bestuur van de in he vige geldnood verkerende club tot en met maandag de tijd ge geven opening van zaken te geven over de financiële posi tie. Door de verkoop van ze ven basis-spelers, onder wie de naar AS Roma vertrokken Thomas Berthold, kon Verona acht miljoen gulden van de schuld aflossen. Een kleine zes miljoen gulden moet nog aan verschillende schuldeisers worden terugbetaald. Hel afgekeurd Het krakkemikkige stadion De Bosuil, beter bekend als „De Hel van Deurne", is afgekeurd voor Europees voetbal. FC Antwerp zal voor zijn thuis wedstrijd tegen Vitosja Sofia in het toernooi om de UEFA Cup moeten uitwijken, ver moedelijk naar het stadion van Anderlecht in Brussel. De KBVB heeft naar aanlei ding van het rapport van de UEFA besloten dat in de bouwvallige accommodatie, die 60.000 toeschouwers kan bevatten, slechts 15.000 man mogen worden toegelaten. Meier en Wegmann naar nieuwe club Norbert Meier, middenvelder van Werder Bremen, speelt volgend seizoen voor het Turkse Besiktas. De 30-jarige oud-international had bij Wer der geen basisplaats meer. Jür- gen Wegmann ruilt Bayern München weer voor zijn oude club Borussia Dortmund. IK BEN GEEN COWBOY EN RIJD NIET BESCHETEN' Neder- kampioen zijn en toch niet willen deel- aan een toernooi de Europese titel. Het onwaarschijnlijk, Marcel Dufour, die sinds het afgelopen verrassend van de spring- mag noemen, zit te springen om straks Rotterdam bij het EK Simply Magic te zade- denk wel regelmatig aan en hoop dat de goed presteert, maar ik op mijn strepen en wil sé in de equipe. Als ze „Marcel je moet mee", ik. Maar als ik zelf vrij kiezen dan liever niet. heeft het hele en in een meer dan acht gehad en deson- heeft hij (bondscoach Nooren; red.) niet aan Jacht en nu ik kampioen leworden hetgeen heel voor hem was, nu het mogelijk wel gebeu- Nee, dan is voor mij de lol Als hij meent dat ik in team thuis hoor moet hij vanaf 1 januari beginnen een schone lei. En mij op- ïn de voorbereidings voor het WK in Stock- Zo zie ik dat. Rotterdam mij taboe. Dat meen ik hoewel Simply Magic mijn mening zo'n titel- wel aan kan. Dat heeft ook moeten zien en des liep hij steeds om me En dan nu wel?. Omdat kampioen ben. Nee, daar ik te trots voor". én garantie arcel Dufours trots wint het op die manier dus van de eer om in de landenploeg te rij den, hoewel hij geenszins over het paard is getild. Hij loopt niet naast zijn schoenen en weet dat ook een titel geen ga rantie geeft voor een geslaagd CSIO in Geesteren dat dezer dagen wordt gehouden. „Of ik mij anders voel nu ik kam pioen ben? Nee hoor, ik ben dezelfde Marcel Dufour als voor het kampioenschap in Arnhem. Moet ook, want het leven gaat gewoon verder. Zo'n titel is natuurlijk wel leuk, maar ik ben er heus niet anders door geworden, hoewel ik wel twee hectische dagen achter de rug heb. Als kam pioen sta je volop in de belang stelling en dat best eens aar- dig". Toch heeft hij niet alleen ple zierige zaken meegemaakt sinds hij in Arnhem in het be zit kwam van het kampioens lint. Hij heeft zich vooral geër gerd aan menig verslag in de media. „Links en rechts kon je horen en lezen dat een cowboy de titel had veroverd. Ik ben daar niet blij om. Eigenlijk wil ik er liever ook niet op reage ren omdat ik voor mezelf ge woon weet dat het anders is. Maar laat, de mensen maar zeggen wat ze willen". Val uit boom „Natuurlijk", vervolgt Dufour, „ik zit er raar op, maar ik weet voor mezelf dat het an ders is dan menigeen beweert en rijd zeker niet bescheten zoals ook wordt gemompeld. Ik kan me weliswaar niet zelf zien rijden, maar heb vaak ge noeg video-beelden van mijn optreden gezien en dan is een uitdrukking van bescheten ze ker niet op zijn plaats. Ik weet ook wat de reden is waarom ik anders rijd dan de rest. De mensen weten dat echter niet en imformeren er ook niet naar, dat vind ik zo vreemd. Toen ik een jaar of tien, elf was heb ik een ongeluk gehad (een val van vijf meter uit een boom) en kan m'n rechterarm niet meer normaal buigen en niet volledig strekken. Daar om kan ik de mooie armbewe gingen van Albert Voorn ook niet maken. Ik zit altijd zo, omdat ik dat moet compense ren. Maar dat weten de meeste journalisten niet waardoor ze dingen schrijven als „hij sjort ze er over". Als je een paard over hindernissen op die hoog te als in Arnhem sjort, dan zal ze dat absoluut niet springen. Daar ben ik van overtuigd. Als ze niet goed aan worden gere den dan gaan ze niet en ik heb nooit stoppers". Nooit ongezond „Mijn paarden", vertelt Du four, „zijn ook nooit ongezond. De meeste paarden heb ik acht tot negen jaar. Dat zegt toch genoeg lijkt mij, maar als ze toch anders schrijven kun je er niet veel aan veranderen. Daarom reageer ik er niet op, hoewel ik weet dat er een paar journalisten zijn die mij be wust zo karakteriseren en woorden gebruiken als „straat vechter" en „aanfluiting voor de paardesport". Die mensen geef ik natuurlijk nooit meer een interview al win ik vijf wereldbekers achter elkaar". „Waar de uitdrukking straat vechter op slaat weet ik niet, want ik vecht nooit in mijn le ven. Ik denk dat jaloezie een grote rol speelt. Men zegt wel eens dat in ons wereldje haat en nijd een grote rol speelt. Maar is dat eigenlijk niet in elke sport zo? Iedereen wil nu eenmaal graag winnen. Ik vind het echter wel onzin dat zondag iedereen over het on geluk van Laarakkers sprak. Marcel Dufour: „Ik weet ook wat de reden is waarom ik anders rijd, maar niemand informeert daarnaar". Die van mij heeft nu eenmaal minder fouten gemaakt dan die van hem. Hij heeft precies een kwartier aan de leiding gestaan, heeft dus vijftien mi nuten höop gehad, terwijl ik van de vijf proeven er yier op kop stond. Daar werd echter zo gemakkelijk overheen gelo pen, omdat ik denk dat ze graag over me heen willen lo- „En het is onzin dat er wordt gesteld dat ik het paardrijden anders benader dan de mees ten. Ik denk dat als je het rijtje topruiters afgaat je steeds een andere mening zult horen. Ie dereen heeft zijn eigen idee en volgt die. In die kontekst is het wel juist dat ik heb gezegd dat ik anders over het paard rijden denk dan de meesten. Maar waarom men nu zo over mij heen moet vallen snap ik toch niet. Natuurlijk, het is misschien niet mooi mij in de ring te zien, maar ik geloof niet dat dat je kunt zeggen dat het echt zo vreselijk lelijk is". Geen stijlruiter „Ik ben geen stijlruiter bij uit stek, geen Albert Voorn, dat weet ik ook wel, maar Albert heeft ook zijn voor- en nade len. Ik denk dat hij dit seizoen nog niet zoveel prijs heeft ge reden als ik. Ik houd de paar den in elk geval ook acht jaar heel en dat heb ik hem nog niet zien doen. En zo hebben ze allemaal wat. Jaloezie speelt bij alles een grote rol. Albert kwam in Arnhem zelf naar me toe en zei: „Een zwarte dag voor de paardesport. Ik was kwaad, maar gaf hem deson danks rustig van repliek. „Dat is onzin", heb ik hem gezegd, „als het zo is dat jouw manier van rijden beter is dan de mij ne zoals jij beweert dan had jij mij moeten kloppen, maar je staat zeven, palen achter". „De meesten misgunden mij de titel. Dat heb ik duidelijk gemerkt. Gelukkig waren ze nietallemaal zo en ik denk ook dat iedereen nu anders re ageert dan zondag. Je moet zo'n wedstrijd eerst verwer ken. Ik weet dat van mezelf. Ik had vorig jaar een weige ring in het jachtspringen en zag, terwijl ik verder drie van de vier proeven foutloos bleef Rob Ehrens kampioen worden. Toen was ik ook een beetje pissig en dacht: jongen, ik had je kunnen pakken als ik die fout in de jacht maar niet had gehad, maar zo is het nu een maal in de sport. Nergens ligt vreugde en verdriet verder zo dicht bij elkaar". Gerechtigheid Dat Marcel Dufour afgelopen zondag met de titel naar huis ging noemt hij trouwens ge rechtigheid. „Ik ben in het verleden teveel benadeeld. Ik mocht ondanks betere resulta ten dan de rest vaak alleen maar naar kleine wedstrijden en dat is nu recht getrokken". Prijsrijden is voor Marcel Du four belangrijk. „Ik ben geen professional en mijn vader wordt natuurlijk wel flauw als mijn hobby vreselijk veel geld kost. Ik moet dus minimaal net zo veel prijzengeld verdie nen als het kost en tot op he den slaag ik daar keurig in. Magic is zichzelf zelfs al voor de tweede keer aan het terug verdienen". Drie jaren geleden kocht hij zijn huidige topper Magie voor 120.000 gulden en nu heeft de 12-jarige viervoeter al een prijzengeld van 140.000 gulden achter zijn naam staan. Hoog tepunt is uiteraard het behalen van de titel het afgelopen weekeinde, maar ook het win nen van de Grote Prijs in het Finse Ypaja begin juni en dan speciaal de prijzenpot van foto: sp 20.000 gulden maakte veel in druk op de ruiter uit het Lim burgse Grathem. De 25-jarige kan zich nu nog kwaad maken als hij denkt aan de reacties van de collega's na die Finse triomf. „Toen werd hier ge zegd: „dan zal het ook wel niet zwaar zijn geweest". Nu, ik weet wel anders en denk dat Arnhem heeft aangetoond dat ik gelijk heb. Ik hoop dat er nu eindelijk eens een einde komt aan de onderwaardering en al die praatjes over mij. Goed, ik was vroeger lui en ging bij wijze van spreken veel liever met de speedboat varen dan een paard berijden, maar die tijd is al lang voorbij. In Amerika (twee jaar geleden vertoefde hij in de States) zijn mijn ogen open gegaan. Sinds die tijd ben ik ook anders gaan rijden en besteed ik meer tijd aan de voorbereiding (hij rijdt dagelijks vier tot vijf paarden) en zijn de successen eigenlijk ook begonnen. Ik heb daar ge zien dat het geen toeval is waarom die jongens zoveel successen boeken. Tussen het Amerikaanse naar voren wil len galopperen en het Europe se systeem heb ik de tussen weg gevonden en dat heeft succes gehad". HANS VAN DEN BERGHE IPORTARTS MINJON OVER PROBLEMEN SPORT EN LUCHTVERONTREINIGING: (EN HAAG Warmte itekent tegenwoordig nnelijk automatisch Ondanks dat gaan activiteiten van, gezon- mensen onverstoord Tder. Ook (top)sporters ijnen nergens last van hebben. Is er een rela- tussen smog en sport? Minjon, schoolarts in itphen van de districts- zondheidsdienst Midden feel, thuis op het gebied in de sportgeneeskunde, gt: „Gezonde mensen innen best een beetje aan". s we mogen afgaan op de tlatingen van drs. Minjon, hoeven zelfs fanatieke orters zich voorlopig niet igerust over de medische ge- /an smog. „Bij gezonde ënsen zorgt de natuur voor n goed evenwicht. Die kun- 'n een beetje smog heel goed n", zegt de arts, die tevens ortkeuringen verzorgt in z'n Donplaats, kalm. Hij waar- luwt voor paniek. „We oeten smog niet overwaarde- 'n. Maar we mogen het wel :n als een signaal dat het tfklimaat op het ogenblik re van optimaal is", injon legt uit dat de smog- rming vooral nadelig is voor ensen met ademhalingspro- emen (astma of bronchitis), •or hartpatiënten en voor ou- ren die met een minder goe- longfunctie te kampen heb- .pn. Voor gezonde mensen is (nog) niet veel aan de hand. P dat geldt in iets mindere Ifeate voor de sportievelingen |der ons. fat er precies gebeurt door smog in het lichaam? Minjon: „De prikkelende en agressieve stoffen plus stofdeeltjes die voorkomen in de vervuilde lucht werken in op de slijm vliezen van de ademhaling. Het hangt dan sterk af van je individuele gevoeligheid hoé je daar op reageert. Een astma- patient of iemand die aller gisch is, zal aanmerkelijk slechter reageren dan iemand die normaal nergens last van heeft". Afweerreactie „In een normaal proces is het zo dat na het inademen van verkeerde stoffen en stofdeel tjes een afweerreactie op gang wordt gebracht door het li chaam zelf. Die deeltjes wor den ingekapseld in slijm. En dat slijm wordt door zoge noemde zwiepcellen naar bui ten gewerkt. Dan zie je dat ie mand snotterig wordt, of moet hoesten, of kuchen. De lucht wegen reinigen zichzelf voort durend". „Aan de andere kant brengt de afweerreactie ook met zich mee dat de luchtwegen zich vernauwen waardoor er per tijdseenheid minder zuurstof kan worden verwerkt. Dat is de oorzaak van een beperking van arbeids- en sportprestaties. Mensen zullen wat eerder moe zijn. Ze presteren minder dan ze van zichzelf gewend zijn". Dat laatste geldt, zo verduide lijkt hij, in de eerste plaats voor het leveren van sportieve prestaties. „Mensen die zich niet extra inspannen en die de top niet hoeven te halen voe len het niet. Iemand, die in tensief sport, zal echter wel degelijk merken dat bij smog zijn tijden achteruit gaan of dat hij niet zo veel kan lopen als anders". delen of recreatief fietsen is natuurlijk altijd prima, smog of geen smog. Dan merk je niks van zuurstofverminde ring. Hoogstens is er psychi sche overlast. Als je de hele dag tegen jezelf zegt, dat de lucht stinkt krijg je het vanzelf benauwd". Opgeruimd Joggen en trimmen in de smog hoeft niet direct problemen te geven. „Bij gezonde mensen zorgt natuur voor evenwicht". foto: sp Hetgeen niet voor alle sporten in dezelfde mate hoeft te gel den. Minjon: „Voetbal bijvoor beeld is een interval-sport. Na een sprint kun je even uitrus ten en het lichaam kan zich herstellen. Smog heeft dan een minder grote consequentie. Een marathonloper is constant bezig in hoog tempo. Die zal wel degelijk een verschil mer ken. Hij gaat sneller boven zijn zogenoemde kruissnelheid uit. Dat is de snelheid waarbij inname en verbruik van zuur stof in evenwicht zijn". „Als de loper boven zijn kruis snelheid uitgaat, moet hij lo pen met minder zuurstof en krijgt hij te maken met verzu ring van het bloed. Dat zal hij kunnen merken aan zijn spie ren. Een loper weet dat met een, zo van: hé, alarmsignaal, ik moet het kalmer aan doen. Een wielrenner die te maken krijgt met verzuring zou dan bijvoorbeeld na twintig of der tig kilometer merken dat hij de trappers niet meer rond kan krijgen". Blessures Toch nog even terug naar de voetballers. Wat zou er nu ge beuren als de smog heviger wordt? Zouden hun prestaties, interval-sport of niet,*dan wel stevig worden beïnvloed? Min jon: „Dan zouden ze de kans lopen op sneller verlies van evenwicht en coördinatie. Een bal zal dan sneller de verkeer de kant op gaan, terwijl de kans op blessures door even- wichtverlies groter wordt". Relativerend vervolgt hij: „Maar dan praat ik wel over een eventuele zeer ernstige alarmfase waarin al geen auto verkeer meer mogelijk zou zijn. Dat heb ik hier nog nooit meegemaakt. Zelfs bij een voorgaande alarmfase waarbij bepaalde industriën hun acti viteiten zouden moeten sta ken, konden de voetballers nog spelen. Alleen zouden ze dan merken dat de tweede helft aanmerkelijk moeilijker zou verlopen". Bij dergelijke alarmerende smog-toestanden zouden duur- sporters, zoals marathonlopers, er volgens Minjon goed aan doen hun activiteiten „even uit te stellen". Minjon: „Wan- Of smog een blijvende invloed in mensen achterlaat? „Nee, door de natuur wordt alles vanzelf opgeruimd. De stof deeltjes die je inademt raak je 's nachts weer kwijt, als de ozon uit de lucht is. De volgen de morgen verschijnt een ge zond mens weer fris aan de start. Ach, er zijn steden op de wereld, zoals Mexico-Stad, waar de mensen de hele dag in smog leven en toch gezond blijven". Eigenlijk is smog dus helemaal niet erg. Minjon, gedecideerd: „Dat mag je niet concluderen. Gezonde mensen hebben er weinig last van, maar zieke mensen des te meer. Astma patiënten hebben kans op een aanval die onder deze omstan digheden moeilijk is te coupe ren. Hartpatiënten zullen het heel erg benauwd hebben. Die zullen inspanningen niet kun nen verrichten die ze normaal misschien wel hadden kunnen doen. En dat geldt ook voor ouderen met niet goed functio nerende longen". Hij zegt er achteraan: „Ook voor gezonde mensen zal dui delijk zijn dat smog een sig naal is dat de levensomstan digheden niet optimaal zijn. En dat wil je toch niet als mens. Want al is schade nu niet aantoonbaar, je weet niet wat er op langere termijn ge- ARVID VAN DER WOLF Verdienen Geld verdienen is niet vies verre van dat. Het is misschien wel de enige hobby die ik ken. Voldoende slijk der aarde maakt alles immers zo veel gemakkelijker. Wielrenners en tennissers met name, op dit moment immers in het brandpunt van de belangstelling, wordt het in sommige gevallen echter wel heel erg gemakkelijk gemaakt. Neem nu eens Steffi Graf en Eric Vanderaerden. De eerste kan wel een balletje slaan, de tweede fietst een leuk stukje weg. Graf toucheerde in veertien dagen Wimbledon een tonnetje of vier. Het bedrag, dat Vanderaerden in een heel jaar wil verdienen. Verschil moet er zijn tenslotte. Vierhonderd rooie ruggen. Dat is al veel voor iemand, die zestig tot tachtig uur per week werkt. Maar helemaal als jaarsalaris voor een omhooggevallen wielrenner, die nog niet tegen een molshoop kan oprijden. Voor een tennisspeelster in twee weken is het al helemaal buiten proporties. Zeker als de zakjapanner aangeeft hoeveel dat aan uurloon oplevert. Graf speelde op Wimbledon zeven partijtjes van gemiddeld drie kwartier. Dat betekent ongeveer vijf uur totaal en een moyenne van pakweg één ton per partij. Absurd. Vooral doordat de wedstrijdjes van Graf doorgaans het aanzien niet waard waren vanwege ondermaatse tegenstand. De honorering van het vrouwentennis is in het algemeen toch krankzinnig. Graf stond op Wimbledon alles bijeen net zo lang op de baan als de winnaar van een vijfsetter in de derde ronde in zijn ene partij. De mannen hoor je overigens niet klagen. Dat is veelbetekenend. Stefan Edberg liet vlak voor Wimbledon nog wel een kritisch geluid horen over het spelpeil van de leden van het vrouwelijk geslacht. Pat Cash was hem een jaar eerder voorgegaan. Maar dit duo vermeed angstvallig het hoofdstuk financiën aan te snijden. De wetenschap dat ze zelf ook te veel verdienen weerhoudt ze er van. Boter op het hoofd derhalve. Waarom zou je je nest bevuilen zo lang de bomen nog tot in de hemel groeien? Dat laatste schijnt ook Eric Vanderaerden nog te denken. Verdient eerst vele tonnen per jaar bij Post, maar stapt net zo makkelijk van de fiets na te hebben bekendmaakt volgend jaar bij Raas te gaan rijden. Geen mentaliteit. Profiteur pur sang. Ook bij het wielrennen wordt te veel betaald, net als bij autosport, motorracen en in het voetbal. Loon naar werken, dat zou de oplossing zijn voor uitnemers a la Vanderaerden. In de voetballerij bestaan tegen woordig vern uftige systemen om iemands inkomen te bepalen. Zo veel punten betekenen zo veel verdiensten. Een kind kan de was doen. Bovendien houd je je pappenheimers er ook geestelijk nog een beetje lenig mee. Ook nooit weg. Niet alleen het routeboek dient geraadpleegd, de huishoudgids moet tevens bijgehouden. Tennissers en wielrenners bedrijven een individuele sport, maar zijn overgelijkbaar in hun uitoefening. Een fietser is zeer afhankelijk van de steun van ploegmaats. Die bezorgen tegen een hongerloontje de vedette diens roem en glorie. Om na verloop van tijd opgebrand de anonimiteit op te zoeken. Als je het als tennisser niet maakt, heb je het grotendeels aan jezelf te wijten: te weinig talent, onvoldoende arbeid, geen karakter. Als wielrenner hoef je maar een paar palmares te verzamelen en je kostje is gekocht. Tot je op je platte gezicht gaat. Want aan alles komt een eind. En dat is maar goed ook. Geld verdienen is niet vies - verre van dat. Maar je moet het wel verdienen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11