„Nu nog regen en we kunnen wel inpakken' Sudanese junta treedt op tegen woekerhandel Franse historici ruziën over interpretatie 1789 ORGANISATOR KOLDERPARADE BLOEDNERVEUS: PARIJS Hoewel „Qua- torze Juillet" al 199 keer is gevierd als het begin van de Franse Revolutie, geeft die datum nog steeds aanleiding tot ruzie onder verscheidene ge leerden in Frankrijk. De Franse geschiedschrijvers zijn er nog altijd niet uit of 14 juli de dag waarop de Pa- rijzenaars twee eeuwen gele den de Bastille bestormden gezien moet worden als het historische moment waarop de ontwikkeling naar de hui dige democratie werd inge luid. Sommigen van deze historici plaatsen het begin van de om wenteling ongeveer een maand voor de bestorming van 's konings gehate gevan genis, namelijk op 17 juni 1789. Op die dag riep de Der de Stand zich uit tot Nationale Vergadering, de enige verte genwoordiger van het volk. Andere deskundigen gaan nog een maand verder terug, naar 5 mei, de dag waarop ko ning Lodewijk XVI wegens geldgebrek voor het eerst sinds 1614 de Staten-Generaal bijeenriep. En weer anderen laten de veranderingen begin nen met Turgot, de in 1774 door Lodewijk benoemde mi nister van financiën. Deze slaagde er in korte tijd in de erbarmelijke staatsfinanciën te saneren, maar moest al weer snel het veld ruimen waardoor verdere hervormin gen op papier bleven steken. Daarnaast zijn verscheidene rechtse Franse historici het er niet mee eens dat de „Révolu- tion Frangai'se" zo luisterrijk wordt herdacht, omdat zij uit mondde in de „Terreur" die aan duizenden het leven kost te. „Puinhoop" Pierre Chaunu, hoogleraar aan de Sorbonne en sinds en kele jaren de spreekbuis van de rechtse geschiedkundigen, verklaart dat hij ook in zijn dagelijkse leven regelmatig zijn afkeuring uit over de donkerste periode van de Franse Revolutie. „Iedere keer als ik voorbij het Lycée Carnot (genoemd naar een van de leiders van de „Ter reur") loop, spuug ik op de grond", zei hij onlangs. Vol gens hem was de revolutie zelfs zonder de „Terreur" een „gigantische puinhoop". Dat is ook de mening van Francois Furet. Deze 61-jarige historicus wordt alom gezien als een van de grootste ken ners van de Franse Revolutie en heeft de afgelopen tijd door talloze radio- en tv-op- tredens een ongekende popu lariteit verworven. Samen met zijn collega Denis Richet viel hij in 1965 al de „Ter reur" aan. Zij toonden aan dat deze donkere periode aller minst noodzakelijk was ge weest omdat de gewelddadig heden hun hoogtepunten ken den op momenten dat de re volutionairen de touwtjes het strakst in handen hadden. Furets grootste verdienste ligt echter in zijn uitspraak dat de revolutie is „afgelopen". Daarmee komt hij niet alleen tegemoet aan de linkse en rechtse stromingen in de Franse geschiedschrijving of aan de regering-Mitterrand die de „Bicentenaire" graag in een geest van consensus wil vieren', maar zeker ook aan de wens van de Franse bevol king. De Fransen zelf lijken een beetje verveeld door de ideo logische strijd die nog altijd wordt gevoerd en maken zich veel drukker over onderwer pen als de „Europese revolu tie van 1992" of de milieupro blematiek. Voor hen beteken de de revolutie een breuk met de monarchie en de daarbij behorende standen en feodali teit en vormde zij een begin van de soevereiniteit van het volk, waarvan een ieder voortaan gelijke rechten had. Auto door plafond Nadat de eerste schrik voorbij is, springen de broer tjes Saber uit Nor folk vrolijk door het puin terwijl een verzekeringsman de schade op neemt van de auto die afgelopen maandag plotse ling de huiskamer van de Sabers bin nen kwam zetten. Wonder boven wonder zijn er bij het ongeluk geen gewonden geval len. De politie is nog steeds op zoek naar de Inzit tenden van de auto, die gestolen bleek te zijn. FOTO: AP A BUITENLAND DDuitse Waddenzee onder algentapijt 3BONN De Duitse Waddenzee groeit snel Hdicht met algen. Oorzaak zijn volgens het ^ministerie van milieuzaken in de deelstaat Niedersachsen het aanhoudend warme jweer met intensieve zonneschijn en het :hoge gehalte voedingsstoffen in het ondiepe jjjwater. Tot nu toe zijn de algen niet in de Noordzee waargenomen. Dat mag enigszins ^verwonderen, want volgens het Duitse Hy drografische Instituut is het water van de ^Noordzee boven de Waddeneilanden vijf Jgraden warmer dan normaal. De algen in dde Waddenzee zijn niet giftig. Het gaat avoornamelijk om de volkomen onschadelij ke, groene algen. Men verwacht dat het al- Jgentapijt zich ook naar het Nederlandse ,2deel van de Waddenzee zal uitbreiden. sPeres slikt [«dreigement in [JERUZALEM De Israeli- Arbeiderspartij heeft [haar dreigement om uit de coalitieregering met het recht te Likudblok te stappen giste ren grotendeels ingeslikt ha oproepen uit de VS om het Is raëlische vredesinitiatief niet iin de waagschaal te stellen. „De Arbeiderspartij werkt aan de bevordering van het vre- Ujdesplan. De campagne is erop 3gericht het vredesinitiatief «voort te zetten", zei partijvoor zitter en minister van finan- [Jjciën Peres gisteren na een bij leenkomst van ministers van Izijn partij. Daar werd besloten af te zien van het dreigement op te stappen als premier Sha- nir zich weer achter het oor- ^ppronkelijke vredesplan voor de bezette gebieden schaart. Bijeenkomst Kurden eindigt in bloedbad WENEN Een bijeenkomst van een anti-Iraanse Kurden- groepering in een appartement in Wenen is gisteravond in een bloedbad geëindigd. Twee mannen, onder wie Abdul Rahman Ghasselou, de leider van de Kurdische Democrati sche Partij, en een vrouw kwamen door schoten in het hoofd om het leven. Een derde man raakte gewond. Het staat nog niet vast of de schietpartij het gevolg is van een conflict tussen de aanwezigen of dat een buitenstaander een aan slag heeft gepleegd. De politie wilde gisteren nog niets mee delen over de achtergronden !f van het incident. Volgens de j Oostenrijkse radio zou de schietpartij „politiek gemoti- sfcveerd" zijn. Van de dader ont- preekt nog ieder spoor, Sovjetunie juicht NAVO-besluit toe MOSKOU/WENEN De Sovjetunie juicht het besluit van de NAVO toe om de plan nen voor de conventionele ontwapening eerder te presen teren en wil binnen zes maan den een overeenkomst berei ken. Dit heeft woordvoerder Gerasimov van het ministerie van buitenlandse zaken giste ren gezegd. De NAVO-lidsta- Jten hebben de voorstellen gis teren bij de Onderhandelingen over Vermindering van Con ventionele Bewapening in Eu ropa (CFE) in Wenen gepre senteerd. „We hebben nu twee maanden gewonnen. We zul len alles doen om binnen zes maanden tot een akkoord te komen", aldus Gerasimov. Bewusteloze piloot overleeft crash 0.1 MIAMI Een sportvliegtuigje (Cessna), waarvan de piloot onwel was geworden door de vorming van koolmonoxide in de cockpit, is gisteren na een vlucht van honderden kilome ters op de automatische piloot door brandstofgebrek in de buurt van de Bahama-eilan- den in zee gestort. De piloot, een 36-jarige advocaat uit de. Amerikaanse stad Alexandria, kwam door het contact met het zeewater weer bij zijn posi tieven. Hij kon worden gered door parachutisten van de luchtmacht, die een toestel naast het 'spookvliegtuig' had den laten meevliegen. KHARTOUM „Nee hoor, meneer, er zijn geen problemen. We zijn alleen bezig het land anders in te richten, zodat het leef baarder wordt voor het volk", legt de slungelige paratroeper uit, terwijl hij in het centrum van Khar toum toezicht houdt op de arrestatie" van een straat venter en zijn goederen in beslag neemt - goedkoop uitziende borstels van Chinese makelij. De man wordt ervan beschuldigd zijn waar tegen veel te hoge prijzen te verkopen. De inmiddels toegestroomde menigte kijkt goedkeurend toe hoe de overtreder wordt afge voerd en hoe zijn „winkeltje" - niet meer dan een op zijn kant gezette halve, gedeukte metalen container - op mili tair bevel wordt afgesloten. Als ik informeer naar wat hem te wachten staat, word ik zelf ook in de boeien geslagen door de veiligheidspolitie en meegenomen naar het bureau voor ondervraging. Een incident als dit vindt da gelijks zo'n stuk of twintig keer plaats in Khartoum, een verpauperde, vervallen stad met zeven miljoen inwoners. De leiders van de nieuwe mili taire junta in Sudan hebben zich voorgenomen met ijzeren hand een einde te maken aan de grootscheepse corruptie, de zwarte markten en de woeker handel. „Binnenkort publiceren we een lijst met maximumprijzen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is", zegt de politiefunc tionaris die mij ondervraagt in zijn smerige kantoortje. „Deze man rekende 25 procent méér voor zijn borstels dan is toege staan", voegt een ander daar aan toe. Na deze wijze les heb ik toestemming het hoofd kwartier te verlaten. Zoals bij de arrestatie van de handelaar al duidelijk was, zijn veel van de vaak onder voede Sudanezen enthousiaste aanhangers van deze nieuwe hardhandige aanpak van de junta om de economie te red den. De Sudanese economie was zelfs naar Afrikaanse nor men berucht om z'n inefficiën tie en illegale praktijken. In diplomatieke kringen doen herhaaldelijk berichten de ronde over mishandeling van handelaren die schuldig zijn bevonden aan het berekenen van te hoge prijzen. Onlangs werd via de staatsradiozender aangekondigd dat de vijftien man sterke Revolutie Raad speciale tribunalen zou instel len die het recht zouden heb ben de woekerhandelaren ter dood te veroordelen en hun koopwaar en bezittingen in beslag te nemen. Dit was be doeld, zo werd benadrukt, „om het lijden van de burgers te verlichten". Amateuristisch Ondanks het feit dat de huidi ge juridische infrastructuur een tamelijk amateuristische inslag heeft - de tweede- en derderangs functionarissen die twee weken geleden de coup pleegden, zijn op dat gebied hopeloos onervaren - zijn er toch wel aanwijzingen dat de meedogenloze taktiek van de junta resultaat oplevert. De maatregel die een einde maak te aan het illegaal bezit van buitenlandse valuta heeft ge zorgd voor een opwaardering van het Sudanese pond. Ruim vijftig politieke en ande re bekende figuren, onder wie Sadiq al-Mahdi, de afgezette, polo-minnende, in Oxford op geleide premier, zijn inmiddels gearresteerd en hen wordt mo gelijk corruptie ten laste ge legd. Volgens diplomaten staan hen uitvoerige schijnpro cessen te wachten die alleen maar bedoeld zijn om aan te tonen hoezeer de democrati sche regering, die sinds 1986 aan de macht is, gefaald heeft. Alle 36 politieke partijen en de vakbonden zijn verboden door de junta. Klokslag zeven gaat de avond klok in en verandert Khar toum in een spookstad. In sommige wijken heeft het le ger om de vijfhonderd meter barricades opgeworpen, bij wijze van vangnet voor aan hangers van de oude regering. Bij de bevolking wordt er voortdurend op aangedrongen ondergedokenen aan te geven. In de havens en op de vlieg velden worden strenge contro les gehouden en er worden nauwelijks uitreisvisa ver strekt. De vijftien minuten du rende rit van het vliegveld naar mijn hotel was zenuwslo pend aangezien de taxi tot vijf maal toe werd gedwongen te stoppen door fanatieke jonge soldaten met machinegeweren. Junta-aanvoerder generaal Omar al-Bashir is zich er van bewust dat een al te krachtig optreden tegen al-Mahdi, de geestelijke en politieke leider van de drie miljoen zielen tel lende Ansar moslimbeweging, kan leiden tot een gewelddadi-1 ge reactie van de hem steu nende milities. Daarom put hij zich uit in het aantonen tot welke diepten de oude rege ring was gezonken. Twijfel Alhoewel de micro-economi sche maatregelen van de hui dige regeerders vruchten be ginnen af te werpen, betwijfe len diplomatieke waarnemers of de junta-leiders bekwaam genoeg zijn om ook de grotere problemen te lijf te gaan. Su dan, met een buitenlandse schuld van veertien miljard dollar, een inflatie van ruim tachtig procent en fabrieken die chronisch te weinig produ ceren, wordt gezien als één van 's wereld slechtst geleide De 43-jarige generaal Bashir laat zich graag voorstaan op de ervaring die hij heeft opge daan bij militaire manoeuvres in de Verenigde Staten. Hier mee wil hij kennelijk bena drukken dat hij een pro-wes terse instelling heeft. Dat hem een omvangrijke, bijna onmo gelijke taak wacht, realiseert hij zich terdege. „Dit land is uitgeput. Het is nu niet be paald een stimulans voor dege ne die het bewind voert", al dus Bashir. CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 418) Willy heeft nog een beter idee dan Rob! Immers, op slechts een kabellengte afstand bevindt zich nu de 'Laura'. Het is VJ windstil, maar Brookfeller heeft de motor aangezet en weldra zal 3,4 hij de 'Memphis' hebben bereikt. Willy wil overboord springen en f naar de 'Laura' zwemmen, maar op het laatste moment grijpt Larry's tweede matroos haar en sleept haar naar zijn meester. Larry bindt het meisje aan de fokkemast vast. Ziezo, denkt hij, nu durven die anderen zeker niet te schieten.... Dan beveelt hij Jojo het kanon weer te rcithen op de naderbijkomende 'Laura'. „Boor die schuit in de grond, Jojo", zegt Larry, „en zorg er voor dat je goed mikt, want die kerels staan voor niets." Larry weet het wel: dit is zijn enige kans om te ontsnappen. Cubanen voor vuurpeloton MEXICO-STAD Vier voormalige Cubaanse offi cieren, onder wie de oor logsveteraan generaal Ar- naldo Ochoa, zijn gister avond door een vuurpelo ton terechtgesteld wegens hun betrokkenheid bij de handel in verdovende middelen. Het viertal was vorige week door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Alle vier hadden schuld bekend. Hun verzoeken om gratie waren afgewezen. Tijdens de processen is naar voren gekomen dat binnen het Cubaanse leger en het ministe rie van binnenlandse zaken een illegale organisatie ope reerde die zich volgens de aan klagers schuldig maakte aan handel in verdovende midde len, zwarte-marktpraktijken, smokkel en andere misdaden. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS In het kamp van de organisatoren van de kolderparade is de spanning te snijden. Jean- Paul Goude (48), de Fran se reclame-guru en ver antwoordelijke voor het spektakel, constateerde deze week nerveus dat er nog heel wat te schaven viel. Goude, die volgens Frans ge bruik pas heel laat aan de slag kon, weet wat hem boven het hoofd hangt. „U heeft een foutenmarge van twintig pro cent", zou opdrachtgever Frangois Mitterrand hem heb- het nog benauwd krijgen. De rechtse Figaro constateerde slechts chaos en vroeg al om de kop van Jacques Attali, de adviseur van Mitterrand. Hij zou Goude aan de president hebben voorgesteld. Maar sinds 1795 rollen er ge lukkig geen koppen meer op de Place de la Concorde. De verzamelde staatshoofden krijgen wellicht een gênant gevoel ten opzichte van hun gastheer en Attali riskeert slechts een vroegtijdige beëin diging van zijn carriëre. Wanneer alles echter op zijn pootjes terecht komt en Jean- Paul Goude het publiek^ de show kan-voorzetten zoals hij die onlangs in schetsen aan de pers presenteerde dan is het spektakel gegarandeerd. „Ik Een van de feestelijk getooide zanggroepen die vanavond het spektakel op de Champs-Elysées zullen opluisteren. FOTO: EPA ,£aidóe@OU/ta/nt VRIJDAG 14 JULI 1989 PAGINA 5 ben ingefluisterd. Afgaande op de verslagen van de laatste repetities kan de reclameman mond stoof geldt als een klas sieker in het genre. Bittere pil Een maand geleden kreeg de ontketende tambour-maïtre (soms moest hij geremd wor den want bepaalde ideeën, als de schaapherder met duizend schapen, bleken praktisch on uitvoerbaar) een bittere pil te slikken. Na lange onderhan delingen ging de Volksopera van Peking uiteindelijk niet akkoord met zijn voorstel om naast de klassieke figuren ook enig break-dancewerk op te voeren. Dat zou moeten wor den uitgevoerd door dansers van de staatsopera. Volgens Goude lag het populaire hip- hopgedoe in het verlengde van eeuwenoude vechtsport technieken en kon hier een prachtige mengeling van cul turen uitrollen. De Chinezen meenden echter voor schut te staan en bedankten voor de eer. Twee dagen voor de dra matische gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede annuleerden ze hun deelname. „Een cata", zoals Goude het in zijn populaire turbotaaltje uitdrukte („cata" van catastofe wel te verstaan). „Nu nog regen en we kunnen wel inpakken". Toch zal de meest symboli sche bijdrage aan de „mondia le parade" indirect uit China komen. Tweehonderd Chine se studenten zullen op de fiets in stilte de Champs-Elysées afrijden. Hun gezichten ver borgen achter maskers. Reisagenten: China moet reclame maken PEKING Buitenlandse reisagenten hebben er gisteren bij de Chinese regering op aangedrongen de staat van beleg in Peking in te trekken, de prijzen van rondreizen door het land te verlagen en een grootscheepse reclamecampagne te starten om weer buitenlandse toeristen te trekken die massaal zijn weggebleven na het bloedige lege- roptreden. China pleegt weinig of niets aan pro motie te doen. Volgens de touroperators is het sei zoen 1989-1990 al verloren. De meeste toeristen hebben hun reis geannuleerd. Een rechtbank in Dalian in Noordoost-China heeft een man tot tien jaar» cel veroordeeld, omdat hij tegenover een Amerikaanse tv-ploeg leugens zou hebben ver teld over het militaire ingrijpen in Peking. SPECIAAL EIWIT ZOU REPRODUKTIE VAN AIDS-VIRUS STOPPEN ST. LOUIS Amerikaanse onderzoekers menen een manier gevonden te hebben om aids-virussen te beletten zich te reproduceren. „Het is een we tenschappelijke doorbraak. Of het ook een medi sche doorbraak is, is nog de vraag", zei Maurice Green van de universiteit van St. Louis. Het is mogelijk gebleken een zeer belangrijk eiwit dat door een gen binnen het virus wordt geprodu ceerd, op zo'n manier te veranderen dat het niet langer instructies geeft aan het virus om zich te re produceren. Er is patent aangevraagd op het procédé. Er zullen eerst proeven met mensen genomen moeten wor den om te zien of de ziekte met toepassing van het procédé gestopt kan worden. 200 JAAR Franse Revolutie Met een feestelijk eerbetoon aan de mensen rechten hebben president Mitterrand en zijn 33 hoge buitenlandse gasten gisteren het grote feest ingeluid. FOTO: AP Papandreou trouwt met vriendin Liani De Griekse ex-premier Papandreou is gisteren getrouwd met zijn vriendin, de voormalige stewardess Dimitra Liani. Het huwelijk werd ingezegend in een kerkje in Politea, een sjieke buitenwijk van Athene. De 70-jarige leider van de socia listische PASOK was enkele dagen eerder uit het ziekenhuis ontslagen. Slechts een paar familieleden en vrien den van het paar woonden de ceremonie bij. Papandreou kwam in opspraak toen zijn verhouding met Liani in september bekend werd. Hij vertoonde zich regel matig in het openbaar met haar terwijl hij nog getrouwd was. Algemeen wordt aan genomen dat Papandreou's amoureuze leven hem politiek heeft geschaad. FOTO: AP wil met iets dynamisch ko men, niet dat wassenbeelden- gedoe. De wereld moet zien dat de Franse cultuur meer te bieden heeft dan Marcel Mar- ceau en Mireille Mathieu", al dus het kind van een Franse vader en Amerikaanse moe der. Hij kan bogen op succes sen. De visueel geslaagde re clamespot waarin bij Grace Jones een Citroën uit de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5