QeidóaGowumt Buurtvereniging eist opheldering over gebruik wachtgebouw Kort geding casino Tropical afgeblazen Klassiek cadeau STAD OMGEVING DE PUT: SITUATIE ONAANVAARDBAAR Meubelzaak mag pand aan Korevaarstraat gedeeltelijk gebruiken Geen gebrek aan deelnemers musical WOENSDAG 12 IULI 1989 PAGINA 9 Bureau De Beuk betaalt mee aan monument bij beuk LEIDEN De stichting De Beuk, het adviesbureau dat zich bezig houdt met cultuurverandering binnen het Leidse ambtenarenapparaat, heeft 1000 gulden subsidie toegezegd voor de op richting van een monument op de Burcht. Het monument, een Engelse tuinbank met inscriptie, wordt in sep tember geplaatst onder de bruine beuk bij de Burchtheuvel. De bank wordt opgericht om het 125-jarig bestaan van het boek de Camera Obscura en het 80-jarig bestaan van de openbare bi- bliotheek te gedenken. De schrijver Nicolaas Beets (Hildebrand) van de Camera Obscura heeft de mooie, grote, bruine beuk op de Burchtheuvel in een van zijn werken beschreven. Dat was de reden voor de initiatiefnemers, onder wie de Neerlandicus en schrij ver Peter van Zonneveld, om de bank op de Burchtheuvel te willen plaatsen. De bibliotheek bevindt zich naast de voormalige Rederijkerskamer op het Van der Sterrepad waar Beets regel matig verbleef en over de Burcht uit zag. Het idee om De Beuk om een bij drage te vragen komt van mede-initia tiefnemer Leo Meijer in het dage lijks leven chef stadsbeheer bij de ge meente zag al doende een overeen komst tussen de beuk bij de Burcht en De Beuk in het gemeentehuis. Min of meer ironisch werd het bureau daarom gevraagd om bij te dragen aan het mo nument. hetgeen De Beuk op een toe zegging van duizend gulden is komen te staan. Man slaat glas gokkast kapot LEIDEN Een 18-jarige Leide- naar heeft gister avond rond ne gen uur een sla gaderlijke bloe ding opgelopen, toen hij het glas van een gokkast kapot sloeg. Dat gebeurde in een eethuisje aan de Haarlemmer straat. De Eerste Hulpdienst heeft de man overge bracht naar het Diaconessenhuis. Stomdronken man naar AZL gebracht LEIDEN De Leidse politie heeft gistermid dag rond kwart over vier een 16-jarige Lei- denaar stomdronken aangetroffen in de Louis Elsevierstraat. De jongen was niet aan spreekbaar en werd overgebracht naar het bureau. De gewaar schuwde Eerste Hulp dienst bracht hem di rect over naar de acute opname van het AZL. Hoogleraren pleiten voor behoud Op Eigen Wieken LEIDEN Vier Delftse hoogleraren en de directeur van het Berlage instituut pleiten in een brief aan het gemeentebestuur voor het behoud van buurthuis Op Eigen Wieken in de Meren- wijk. Eerder keerden de leden van het Leidse architectenkaffee zich al tegen de sloop van het tien jaar oude buurthuis dat een groot aantal bouwkundige gebreken vertoont. Rijksbouwmeester prof. ir. K. Rijnboutt, prof. ir. L.C.L.W. Rö- ling, prof. ir. J. van Tol, prof. ir. M.E. Zwarts en ir. D.H. Frieling van het Berlage Instituut zeggen in hun brief geschrokken te zijn door het voornemen het door Michiel Polak ontworpen ge bouw af te breken. Ze wijzen er op dat het binnen de Neder landse architectuur een eigen plaats heeft verworven. „Het ge bouw is een van de weinige gebouwen waarin de tijdgeest van de jaren '70 met zijn optimisme en vrijheidsdrang (Bonanza-ar- chitectuur! en er was nog geen vandalisme) zo duidelijk wordt weerspiegeld" In de brief wordt verder gewezen op het kleur gebruik, de „rustige" gevelopbouw zonder plechtstatigheid en de heldere hoofdzaal. „Het gebouw contrasteert aangenaam met de harde betonwereld er omheen en ademt onmiskenbaar binnen en buiten de ambiance van een buurthuis", aldus de briefschrij- Brand inslooppand brandweer is gistermiddag van even na half vijf tot half zeven bezig geweest met het blussen van een vrij forse brand in een slooppand aan de Morsweg. Er moesten een autospuit en een autoladder aan te pas komen om het vuur te doven. Volgens een woordvoerder van de brandweer brandde het huis al hevig toen het vuur werd ontdekt. „Dan heb je er toch veel werk aan om het uit te krijgen. Alles is droog, balken en dak moeten gesloopt worden om er bij te komen". Het was niet de eerste keer dat er brand is ontstaan in een van de lege huizen in het te saneren gebied Mors IV. Ook dit keer wordt er vanuit gegaan dat het vuur is aangestoken. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Buurtvere niging De Put eist van de gemeente ophelde ring over het gebruik van het wachtgebouwtje bij de Morspoort. Tevens wil de De Put weten waarom de gemeente nog niet heeft gerea geerd op herhaalde ver zoeken van de vereni ging om een ruimte te mogen huren in dat ge bouw. Leden van de 'oude' niet meer offi ciële buurtvereniging D'Oude Morsch worden wel nog regelmatig in het gebouwtje gesigna leerd. Dit staat in een brief die De Put heeft gestuurd naar het colle ge van B en W en naar de raad. Het gebouwtje heeft een so ciaal-culturele bestemming. Diverse verenigingen en stichtingen die met ruimte gebrek kampten zijn er on dergebracht. „Een aantal van deze stichtingen wordt bestuurd door leden van de voormalige buurtvereniging D'Oude Morsch", zegt I. van Buuren, woordvoerster van De Put desgevraagd. „Dit gebeurt terwijl wethou der Tesselaar had besloten dat geen van beide vereni gingen nog iets met het ge bouwtje te maken mocht hebben, totdat de buurt een voorkeur voor een van beide verenigingen had uitgespro ken. Nu hebben wij de voor keur, maar zitten zij onder een andere hoed in het ge bouwtje en krijgen wij van de gemeente nul op het re kest", vervolgt Van Buuren. De Put werd in de zomer van het vorig jaar opgericht uit onvrede met de toenma lige wijk vertegenwoordigers. Een van de aanleidingen was de manier waarop de toenmalige buurtvereniging D'Oude Morsch het wacht gebouwtje exploiteerde. Het conflict leek beslecht toen wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting een salo- monsoordeel uitsprak en be sloot de exploitatie van het gebouw, los van beide buurt- verenigingingen, onder te brengen bij de gemeentelijke directie gebouwen. Daarna hield de stichting Welzijn Leiden een verkiezingsa vond waar de bewoners De Put als hun vertegenwoordi gers kozen boven D'Oude Morsch. In een brief aan De Put ont kent D'Oude Morsch dat haar leden nog regelmatig in het gebouwtje komen. De 'oude' vereniging vindt dat De Put haar in een kwaad daglicht probeert te zetten. Van Buuren zegt echter over harde bewijzen te beschik ken. „Er bestaat zelfs een onafhankelijke stichting Het Wachtgebouw die zich ten doel stelt de exploitatie van dat gebouw te regelen. Ik wil wel eens van de gemeen te weten waar deze stichting zijn bestaansrecht vandaan haalt. In het bestuur van deze stichting zitten dezelfde personen als in het bestuur van D'Oude Morsch en zelfs een gemeenteambtenaar. Dat laatste is toch op z'n minst een vermenging van belangen", aldus Van Buur- WINKELIER IN PROBLEMEN LEIDEN De vestiging van een meubelcentrum in een voormalige garage aan de Korevaarstraat is slechts gedeeltelijk in strijd met het bestem mingsplan van de wijk Pancras West. Dat schrijft de commissie Beroep en Bezwaar in haar uitspraak tussen de gemeente en J. van Dolder, eigenaar van het Meubelcentrum dat nu nog aan de Haarlem merstraat is gevestigd, maar die wil verhuizen naar de Korevaarstraat. Volgens de commissie stuit vestiging aan de voorkant van de garage op de nummers 43- 47 niet op bezwaar. Maar de daarachtergelegen ruimten die uitkomen op de Garenmarkt, hebben als bestemming 'tuin of erf' en kunnen niet als showroom of opslagruimte ge bruikt worden. Van Dolder was, toen hij de ruimten op de Korevaarstraat huurde, tot driemaal toe door Leidse ambtenaren verteld dat zijn plannen niet, of in ieder geval met onoverkomelijk, in strijd waren met het bestem mingsplan. B en W zagen dat echter anders en hielden daar aan vast. Door de uitspraak van de commissie is het colle ge daarin gedeeltelijk in het gelijk gesteld en komt Van Dolder in grote problemen. Hij had de huur van zijn pand aan de Haarlemmerstraat al opge zegd maar kon dat nog met enige maanden verlengen. Per 1 september moet hij er waar schijnlijk wel echt uit zijn. Oplossing Het pand aan de Korevaar straat is voor Van Dolder door de uitspraak van de commis sie, waarin hij slechts in een klein gedeelte meubels mag verkopen, niet bruikbaar. Hij wilde naar dit pand verhuizen omdat het zoveel groter was dan de winkel aan de Haar lemmerstraat: „Daar zijn we echt uit ons jasje gegroeid". De huidige eigenaar van de panden aan de Korevaarstraat J. Verberg heeft een tijdelijke oplossing voorgesteld. Hij heeft Van Dolder een ander pand aan de Zoeterwoudse- singel te huur aangeboden. Beide heren verwijten de ge meente dat zij niet op herhaal de verzoeken van hen zijn in gegaan om over de problemen te praten. „Niemand van de gemeente bleek bereid om met ons te zoeken naar een oplos sing", aldus Verberg. Het CDA-raadslid D. van Duijn nad vorige week het col lege schriftelijk gevraagd de bezwaren tegen de vestiging van de meubelzaaak te laten varen. Hij wees op de positieve uitwerking die een grote meu belzaak voor andere winkels in de binnenstad zou hebben, juist nu de meubelbranche veel terrein heeft verloren aan Leiderdorp. Publieksprijs voor architecte Hoenders LEIDEN Architect Inge borg Hoenders heeft de publieksprijs voor architec tuur van de kring Rijnland van de Bond van Nederland se Architekten gewonnen. Ze krijgt de prijs voor het wo ningbouwproject aan de Oude Rijn op de hoek van de Hooigracht. Publiek kreeg op 1 juli, tijdens de Dag van de Architektuur, de gelegenheid korte rondritten te maken. Die gingen langs projecten die opgenomen zijn in de Ar chitectuurgids voor Rijnland. Het project van Hoenders viel toen bij het publiek het meest in de smaak. De gids behandelt de archi tectuur in de periode van 1900 tot 1989. Het is tot 1 au gustus te koop voor f 6,75, daarna kost het tien gulden. Sleutel in deur LEIDEN Bewoners van een woning aan de Nicolaas Beets- straat hebben het inbrekers wel heel gemakkelijk gemaakt om een flinke slag te slaan. Zover is het echter niet geko men, dankzij oplettende buurt bewoners die de politie meld den dat de sleutel nog in de voordeur zat. De bewoners waren pp vakantie gegaan en hadden ,%de sleutel aan de bui tenkant Van de deur laten zit ten. De politie heeft de sleutel gisteravond verwijderd en af gegeven bij buurtbewoners. Ruzie over zonnescherm LEIDEN Bewoners van een woning aan de Van Baerle- straat hebben gisteren ruzie lakt over een zonne scherm. De politie moest tus senbeide komen om de zaak te beslechten. De bewoners van het bovenhuis verwijderden een plank van het zonne scherm van de benedenburen, omdat het hout de was zou be smeuren. De bewoners van-de benedenverdieping werden bedend en vonden dat de plank terug moest worden ge zet. De politie heeft de mensen die boven wonen „ernstig aan geraden" dat te doen. ADVOCAAT: TE WEINIG KANS VAN SLAGEN LEIDEN Een kort ge ding met als inzet het on gedaan maken van de sluiting en verzegeling van casino Tropical aan de Tweede Binnenvestgracht is op het laatste moment afgeblazen. Volgens advo caat mr. W.M.A. Kalkman is van het geding afgezien omdat de kansen op suc ces te klein zouden zijn. De gemeente Leiden heeft het casino aangepakt om dat de vestiging ervan in strijd is met het geldende bestemmingsplan. Het casino werd op 23 juni door de gemeente gesloten en verzegeld nadat de veronder stelde eigenaar J. Dekker uit Oegstgeest herhaaldelijk was aangeschreven. Een woord voerder van casino-exploitant Walda die het gebouw heeft gehuurd meende toen dat de gemeente fout zat omdat het pand niet het eigendom van Dekker, maar van diens echt genote is. Bovendien zou Tro pical geen casino zijn, maar een cultureel centrum. De casino-exploitant dreigde eerder een schadeclaim bij de gemeente in te dienen. Hij zou nu van plan zijn die claim in te dienen bij de eigenaresse. Kalkman is daar echter nog niets van bekend. Volgens Kalkman wil Dekker nuv met de gemeente gaan overleggen over de ontstane situatie. De advocaat wil nog niet vooruit lopen op een eventueel te be reiken resultaat. B. Lamers van de directie Ruimtelijke Ordening van de gemeente juicht het besluit van Dekker om te gaan over leggen op zich wel toe. „Over leg is prima. Maar er kan daar geen casino worden gevestigd, over andere bestemmingen valt wel te praten". Lamers benadrukt dat de gemeente er niet van gediend is om weer voor voldongen feiten te wor den gesteld. „Dan valt er wel te praten, maar we zijn overi gens nog niet benaderd". Lamers vertelt dat begin deze week overigens op verzoek van de gebruiker het zegel op het pand van Tropical tijdelijk is verbroken. „Dat was om een speeltafel, bloemen en planten te verwijderen en in het alge meen te zien hoe de zaak er bij stond. Daarna is het slot weer verzegeld". LEIDEN Ruim 110 be langstellenden bezochten gisteravond de een ken nismakingsbijeenkomst van de stichting Leids Musical Gezelschap Plui- De bijeenkomst werd gehouden in de Leidse Schouwburg. De belangstellenden willen voor of achter de schermen deelnemen aan de musical My Fair Lady, die in juni 1990 door amateurs in de schouw burg opgevoerd gaat worden. Producent R. Veeren was erg blij met de grote belangstelling voor deelname aan de musical. ..Ik kreeg tot en met vandaag telefoontjes van mensen die mee willen doen. Ze willen zo wel voor als achter de scher men meewerken aan de musi cal. Dat is ook niet zo verwon derlijk, want we hebben pro fessionele begeleiding. Nor man Longdon doet de regie en het orkest zal onder leiding staan van Koos Mark". Veeren gaf in de schouwburg informatie over de organisato rische en artistieke opzet aan een gemêleerd gezelschap. Van jong (11 jaar) tot oud (68 jaar) hadden zich opgegeven. De geïnteresseerden kregen een uitnodiging voor audities die begin september gehouden worden. „Audities klinkt wel erg zwaar", vond Veeren. „Maar de mensen hoeVen het niet benauwd te krijgen. Het is niet eng, dat heeft regiseur Norman Longdon me verze kerd". Voor de musical zijn ongeveer vijftig a zestig mensen nodig. „Wie geen rol of een plaats in het koor krijgt, die sturen we heus niet weg", aldus Veeren. „Die mensen altijd meezingen in de orkestbak of we forme ren een koortje van tussen de twaalf en twintig mensen die medleys van musicals kunnen gaan zingen in bejaardentehui zen en dergelijken". Doolittle Rollen zijn er nog niet ver deeld, maar er zijn wel perso nen die te kennen hebben ge geven dat ze te azen op een speciale rol. „Er was een En gelse die liet weten dolgraag de rol van Eliza Doolittle te willen spelen. Als ze de rol krijgt, is ze bereid om via een spoedcursus Nederlands te le ren. Maar dat redt ze nooit na tuurlijk en dan heeft ze pech gehad, want we doen de musi cal in het Nederlands", aldus Veeren. „Maar de meesten lie ten weten gewoon gezellig mee te willen dóen". Na de auditie gaat er direct ge repeteerd worden. „Dan krij gen de deelnemers het script. Ook worden er bandjes van de muziek verstrekt zodat de deelnemers de liedjes kunnen repeteren". Er zal elke week geoefend worden, het orkest komt een keer per maand bij een. „Maar vanaf mei zal er wel intensiever gerepeteerd worden". De kosten van de produktie vallen volgens Veeren mee. „Ik schat dat het geheel onge veer 30.000 gulden zal gaan kosten. De stichting zal die bij een moeten brengen. We moeten het hebben van wat lichte sponsoring en steun in natura, terwijl de spelers moeten rekenen op kosten voor reproduktie en de huur van repetitielokalen. De musical wordt slechts drie keer opgevoerd in juni 1990. „We houden het aantal voor stellingen bewust beperkt", verklaart Veeren. „Er komen twee uitvoeringen en een ge nerale repetitie. Als er veel be langstelling is hebben we nog gelegenheid om een matinee in te passen. Maar we hebben liever twee keer een volle zaal dan drie keer een halve". Theater op Stadhuisplein In het kader van de Leidse Lakenfees- ten had gistermid dag een feestelijke theatervoorstelling plaats voor kinde ren. Zo'n tweehon derd kleintjes en hun ouders hadden op de tribunes plaatsgenomen. Zij zagen diverse straatartiesten, poppenkast en an dere potsenmakers op het Stadhuis plein optreden. Als laatste traden het duo Mulder Dol op. Zij wisten het publiek te vermaken met gespierde akro- batiek in contrast met lieflijk ballonk- nopen. Wekdienst Studentenvereniging Minerva LEIDEN De jubilerende studentenvereniging Minerva be schikt vandaag en morgen over een wekdienst. De politie heeft een vergunning afgegeven voor een geluidswagen die tussen half negen en tien uur rijdt langs diverse studentenhuizen. Eerste Leidse pegel voor burgemeester Leidse pegels zijn het officiële betaalmiddel tij dens Leiden Culinair, het eetfestijn dat komend weekeinde wordt gehouden op het Pieterskerk plein. Burgemeester Goekoop (rechts) ontving gisteravond officieel de eerste pegel van restau ranthouder en mede-organisator J. la Grand in diens etablissement aan de Herengracht. Lei den Culinair kan vrijdag tussen 17.00 en 22.00 uur worden bezocht, zaterdag van 12.00 tot 22.00 uur en zondag van 12.00 tot 20.00 uur. FOTO: WIM VAN NOORT De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: - Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,250I VC Den Haag. Ccidóc Sotwemt i 1--I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9