Tamils op vakantie naarSri Lanka? Galsteenvergruizer geen ideaal alternatief voor een operatie Veerdiensten op Engeland ongehinderd door staking Drugs zaten verborgen tussen bloemen De krant BINNENLAND/ BUITENLAND EaidoeOowumt WOENSDAG 12 IULI 1989 PAGINA Grote zwendel met giro-betaalkaarten HAARLEM De politie in Haarlem heeft in samenwerking met de pos tale recherche een grote zwendel met gestolen giro-betaalkaarten en eurocheques opgelost. Volgens een politiewoordvoerder bedraagt de omvang van de fraude ten minste een half miljoen. In verband met de zaak zijn zes inwoners van Haarlem in de leeftijd van 39 tot 54 jaar aan gehouden. Onder hen zijn drie vrou wen. De bende maakte gebruik van valse paspoorten en betaalpassen. De politie schat dat de organisatie circa driehonderd bedrijven en particulie ren heeft benadeeld. „Tweede Kamer moet terugkomen van vakantie" HILVERSUM De Tweede Kamer moet terugkomen van zomervakantie om de problemen te bespreken tus sen minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), het veevoederbedrijf Granaria en de binnenschippers. Dat zei kolonel J. Bar, commandant van de rijkspolitie te water, vanmorgen voor de VARA-radio. Bar maakt zich ernstig zorgen over het voornemen van Granaria om vanaf 14 augustus weer met eigen vervoer te gaan varen en zo de schippersbeurs links te laten liggen. Granaria doet dit omdat het een conflict heeft met Smit-Kroes over een bedrag van bijna tien miljoen gul- .den. Smit-Kroes weigert dit geld uit te betalen en heeft de rechter ingeschakeld. De binnenschippers hebben gedreigd de 'bakken' van Granaria te blokkeren. Bar: „Omdat de situatie zich weer dreigt te verharden, heb ben we op korte termijn een duidelijk standpunt nodig van de politiek". Westduitse „Grijzen" ten strijde tegen Republikaner MÜNCHEN De Bondsrepubliek Duitsland heeft er een nieuwe partij bij nu de „Grijzen" zich hebben afgescheiden van de Groenen en voortaan als zelfstandige partij door het poli tieke leven gaan. De Westduitse bond ter ver dediging van ouderen, beter bekend onder de naam „Grijze panters" besloot gisteren na zes jaar een eind te maken aan de samenwerking met de Groenen. Een zelfstandige organisatie van ouderen is, al dus de oprichters, onmisbaar in de strijd tegen de opkomst van extreem-rechts. „Veel ouderen zijn geneigd Schönhuber (van de uiterst recht se Republikaner) te stemmen, aldus mevrouw Unruh van de Grijze Panters. Zij voegde eraan toe dat de Grijzen het accent zullen leggen op de problemen van de gepensioneerden. Miljoen extra voor Palestijnen DEN HAAG Minister Bukman voor ontwikkelingssamenwerking heeft een miljoen gulden extra beschikbaar ge steld aan UNRWA, de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. De bijdrage is bedoeld ter ondersteuning van noodhulpfondsen die worden inge zet in verband met de aanhoudende on rust in de door Israel bezette gebieden. Met deze bijdrage brengt Nederland zijn waardering tot uiting voor de doelmati ge en doeltreffende wijze waarop UNR WA zich onder de huidige omstandighe den inzet voor de getroffen bevolking in deze gebieden. Ons land draagt overi gens jaarlijks al zes miljoen gulden bij aan de begroting van UNRWA. AID licht Ladbroke door DEN HAAG De Algemene In spectie Dienst (AID) van het minis terie van landbouw en visserij zal een onderzoek instellen naar de gang van zaken bij de Ladbroke- wedkantoren. De uitkomsten van dit onderzoek zullen aan de Kamer worden meegedeeld. Dat antwoord de minister Braks (landbouw) giste ren op vragen van het CDA-kamer- lid Krajenbrink. Aanleiding was een uitzending van Veronica Nieuwsra dio op 5 juni. Hierin maakten (ex- )werknemers van Ladbroke onder meer melding van frauduleuze tech nieken voor het witmaken van zwart geld. UITLATINGEN AMBASSADEUR LEIDEN TOT PUBLICITEITSLAG COLOMBO/DEN HAAG Werd het geen tijd de ambassadeur zelf eens aan zijn jasje te trekken? Om hem te vragen hoe dat nu kon, al die tegenstrijdige berichten? Jawel, zeker wel. Maar het enige dat J. Daman Willems, Neder lands ambassadeur te Sri Lanka, nog over Tamils ten berde weet te brengen is het volgende: „Belt u maar Den Haag 486.486". Maar meneer Daman W-il- lems! „Belt u Buitenland se Zaken, 486.486". Het balletje, of liever de bal, begon zaterdag te rollen. Toen bracht De Telegraaf het vol gende bericht voluit op de voorpagina: „Tamils op vakan tie naar... Sri Lanka". Dat was groot nieuws en het kwam, al dus „onze speciale verslagge ver" van niemand anders dan ambassadeur Jan Daman Wil lems zelf. „Tamil-vluchtelin- gen die in Nederland en ande re Westeuropese landen asiel hebben aangevraagd wegens politieke vervolging en onvei ligheid in eigen land, blijken in groten getale op vakantie te gaan naar Sri Lanka", zo luid de het bericht, gebaseerd op „de verbijsterende conclusie van een "diepgaand onderzoek door een aantal EG-ambassa- des in de hoofdstad van Sri Lanka, Colombo". De krant had gescoord en het werd allemaal nog mooier toen vervolgens maandag geopend kon worden met de kop: „Ka mer: Onderzoek Tamil-vakan- tie", want inderdaad: het par lementslid Wiebenga (VVD) had inmiddels besloten vragen te stellen aan de staatssecreta ris voor justitie. En mochten de lezers van De Telegraaf nog twijfelen aan de ernst van de affaire, gisteren vervolgde de krant zijn berichtgeving aldus: „Toegegeven, 't is misschien niet zo'n diplomatieke term, maar bij Hare Majesteits am bassadeur Jan H. Daman Wil lems in Sri Lanka moet het hoge woord er toch een keer uit: „We worden door die Ta mils gewoon belazerd!" Volgens De Volkskrant van gisteren worden we echter ge woon belazerd door De Tele graaf. Tegen de Volkskrant verklaarde Daman Willems: „Wat in De Telegraaf staat is volstrekt onjuist van begin tot einde. Er klopt niets van. Ik heb niet één Nederlandse Ta mil gezien die hier is terugge komen voor vakantie. Als ik er eentje kende, kreeg u met een zijn naam en adres. Dat heb ik ook tegen uw collega van De Telegraaf gezegd". Hoe hadden wij het nu? Werd het geen tijd de ambassadeur zelf eens aan zijn jasje te trekken en de ochtendbladen terzijde te leggen? Jawel, en zo kwa men we via Colombo weer in Den Haag terecht. De woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse za ken meent dat we de uitspra ken van de ambassadeur zoals opgetekend in De Telegraaf („Er heeft overigens maar één gesprek plaatsgevonden") in elk geval niet „letterlijk" moeten nemen en attendeert op de „algemene strekking" ervan, namelijk: „Het is op Sri Lanka niet zo onveilig dat geen enkele gevluchte Tamil terug zou kunnen keren". Maar is het nu wel of niet zo dat „tientallen" Tamils die bij ons politiek asiel aanvragen, „doodgemoedereerd" in Sri Lanka vakantie vieren? De woordvoerster: „Er is op Sri Lanka geen enkele Tamil ge signaleerd die in Nederland een asielaanvraag heeft inge diend". En dat „diepgaande EG-onderzoek" dan? „Er is nooit sprake geweest van een EG-onderzoek. Wel heeft de gebruikelijke rapportage van de ambassade aan het ministe rie plaatsgevonden en daarin wordt gesteld dat de situatie op Sri Lanka verschilt van ge bied tot gebied. Het ligt genu anceerder dan veilig of onvei lig. De ambassadeur tekent daarbij aan dat van de duizen den Tamils die sinds 1970 in Europese landen asiel hebben aangevraagd, enkelen - niet uit Nederland - weer op Sri Lanka zijn gesignaleerd, van wege familiebezoek bijvoor beeld". Voor Wiebenga is deze infor matie van het ministerie geen reden zijn vragen in te trek ken. Een parlementslid moet in het parlement ingelicht worden, door de verantwoor delijke bewindsman of vrouw, vindt hij. En daar wacht hij nu maar op. Maar is hij niet wat te heetgebakerd geweest door af te gaan op de berichten van die ene „specia le" verslaggever van De Tele graaf? „Nee, dat lijkt mij niet. Het is de taak van een kamer lid om duidelijkheid te verlan gen als een hoge ambtenaar uitspraken doet die op z'n minst vragen oproepen". Vol gens de woordvoerster van het ministerie zijn die uitspraken niet juist opgetekend en gaat het de ambassadeur slechts om een algemene schets van de si tuatie op Sri Lanka. Wieben ga: „Ik vind het wel merk waardig dat de ambassadeur geen rectificatie eist als hij werkelijk zó verkeerd geci teerd is. Maar goed, stel dat de staatssecretaris in de Kamer hetzelfde zegt als de woord voerster van het ministerie, dan is het probleem tot be scheidener proporties terugge bracht. Dan hoeven we verder geen actie te ondernemen". Die sussende woorden van Wiebenga zijn aan De Tele graaf niet besteed. Hedenoch tend opent de krant met het nieuws dat „ook het Hoge Commissariaat voor Vluchte lingen vindt dat uitgeweken Tamils kunnen terugkeren naar Sri Lanka". De VN-orga nisatie zou zelfs bezig zijn met fondswerving voor de „repa triëring van de duizenden Ta mils uit West-Europa". De vertegenwoordiger van het commissariaat zucht als deze citaten hem worden voorge legd en is even stil. „Wat jam mer", zegt hij dan, „wat jam mer". Het commissariaat vindt helemaal niet dat de duizen- Archieffoto van een demonstratie van Tamils bij het Binnenhof. den uitgeweken Tamils terug kunnen keren, zegt de verte genwoordiger. „Wij geven nooit een oordeel over de situ atie in een land, nooit". En dat repatriëringsfonds? „Wij heb ben een programma op Sri Lanka om Tamils die terugke ren, voornamelijk uit India, bij te staan. En als iemand terug gestuurd wordt, omdat hij niet als vluchteling is erkend, dan zijn wij bereid tot hulp. Maar laten we alsublieft deze pole miek stoppen! Waar het om gaat is dat zij die vluchteling zijn - en dat zijn er zeer velen - zo goed mogelijk opgevangen worden". Intussen beraadt de vereniging Vluchtelingenwerk zich op ju ridische stappen tegen De Te legraaf. Erg soepel lopen de beraadslagingen niet. Gisteren kwam men („Het gaat om een beslissing op hoog niveau") er niet uit, al het vergaderen ten spijt. STEVO AKKERMAN HOEK VAN HOLLAND/ VLISSINGEN De alge mene staking in veertig Britse havens heeft geen gevolgen voor toeristen die met de boot naar En geland op vakantie gaan. Alle passagiersboten van uit Nederland en België varen gewoon. Volgens een woordvoerder van Crown Line (Sealink) in Hoek van Holland levert de staking slechts in beperkte mate problemen op voor het vrachtvervoer. „Met name het containervervoer wordt ge troffen door de staking. Maar de zogenaamde 'rollende vracht, zoals vrachtwagens, heeft nergens last van". Tot de door de actie getroffen havens behoren onder meer die van Londen en Liverpool, de grootste in Groot-Brittan- nië. Ook in de haven van Southampton wordt niet ge werkt. „Mochten er onver wachts toch lijndiensten voor passagiers uitvallen, dan zul len we zeker naar alternatie ven zoeken", aldus de Crown- Line woordvoerder. Een woordvoerder van Olau Line in Vhssingen bevestigde dat er in de haven van Sheerness geen sprake is van een sta king. „Ook met het goederen vervoer in Sheerness is niets aan de hand. Alles is er giste ren normaal gelost en gela den", aldus de Olau-Line woordvoerder. Ook de Norfolk Line, die een verbinding onderhoudt tussen Scheveningen en Great Yar mouth, heeft nauwelijks last van de staking. „Wij waar schuwen onze klanten dat zij rekening moeten houden met een kleine vertraging. Maar alle ladingen zijn net als altijd in Groot-Brittannië aangeko men.", aldus de Norfolk- woordvoerder. De vervoersbond FNV heeft zich, na een verzoek van de Britse bond van havenwer kers, solidair verklaard met de staking in de Britse havens. In een pamflet dat vandaag in de Rotterdamse haven is ver spreid, worden de FNV-leden opgeroepen om schepen met „besmette" lading uiterst stipt te behandelen. Een eenzame fietser de door de staking stilgelegde kranen in het havengebied van de Engelse plaats Huil. foto: ap Duivenmelkers voelen zich in goede naam aangetast BREDA Twee duivenmel kers uit St. Willebrord hebben via een kort geding geëist dat zij niet langer door de vereni ging „Nederlandse Postdui- venhouders Organisatie" (NPO) van fraude worden be schuldigd. Het tweetal, J. Rommers en J. van Wijk, voe len zich in hun goede naam aangetast. Eén van hun duiven kwam op 17 juni in de wed vlucht vanuit het Zuidfranse St. Vincent de Tyrosse als eer ste op het hok. Zij wonnen daarmee tienduizenden gul dens. Volgens het NPO-be- stuur is deze duif echter hele maal niet vanuit St. Vincent gelost en is er sprake van be drog. De twee duivenmelkers willen dat deze beschuldiging in een publiek communiqué wordt ingetrokken. Zij zouden, zo zei hun raadsman, niets met de vermoedelijke fraude te maken hebben gehad. Het NPO-bestuur zegt nooit enige beledigende uitlatingen over de eigenaren van de duif te hebben gedaan. De Bredase rechtbank-president mr. J. Mendlik wijst vrijdag vonnis. HAARLEM Een 42-ja- ninkrijk. rige man uit Aalsmeer is gisteren door de recht bank in Haarlem veroor deeld tot vijf jaar gevan genisstraf wegens de orga nisatie van drugstranspor ten naar het Verenigd Ko- De officier van justitie had naast de celstraf ook een geld boete van twee ton geëist. De rechtbank acht bewezen dat de Aalsmeerder in de eerste helft van 1987 betrokken is ge weest bij een organisatie, die op grote schaal hasj en mari huana vervoerde naar Groot- Brittannië. De drugs zaten verborgen in vrachtauto's met bloemen en planten. De bende gebruikte een bloemenexport- bedrijf als dekmantel. De 'bloemenhandelaar' heeft zijn aandeel bij de drugssmokkel altijd hardnekkig ontkend. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Bent iranój nu troolite vu and van kindervriend Jrrommekei Kunt alle hoop op pensioen (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. ROTTERDAM Ook vergruizers vergrijzen. De eerste niersteenvergruizer die in 1985 in het Acade misch Ziekenhuis Rotter dam /Dijkzigt kwam te staan, werd binnen twee jaar al vervangen door een nieuwe, zonder 'bad kuipmethode': de Lithos tar. Als dank voor de vervanging van het andere merk deed producent Siemens er een tweede Lithostar van drie mil joen gulden gratis bij. Daar mee werd in het laboratorium van de nabijgelegen Erasmus Universiteit een experimen teel onderzoek gestart naar de schokgolf-behandeling van stenen in de galblaas. Die be handeling blijkt nu veilig (geen weefselschade aan lon gen en lever) en vaak effec tief, maar niet met de gewone Lithostar. De Duitse multinational breid de hem daarom uit tot een 'Li thostar Plus', waarmee stenen met röntgendoorlichting ('ziet' geen galstenen) of met echo grafie (of beide) exact in beeld kunnen worden gebracht. Deze 'vergruizer voor vele doelen' pakt stenen aan in de galblaas, de nieren, de urine wegen en de alvleesklier. De 'Plus' is nu van het universi teitslaboratorium verhuisd naar het Dijkzigt-ziekenhuis zelf, waar er al veertig opera ties mee zijn uitgevoerd. In de hele wereld zijn slechts drie van dergelijke apparaten in gebruik. Dijkzigt heeft de afgelopen vier jaar al 6300 niersteenver gruizingen verricht, maar het aantal galsteenpatiënten vormt een veel grotere doelgroep. Tien procent van de Neder landse bevolking heeft galste nen en van die groep heeft 1 op de 5 daadwerkelijk klach ten. Van deze bijna 300.000 echte galsteenlijders laten zich jaarlijks ruim 14.000 opereren. Weg galsteen, maar ook: weg galblaas. En dat laatste voor komt dat iemand ooit weer galstenen kan krijgen. „Maar", legde prof.dr. O.T. Terpstra (chirurgie) gisteren uit bij de presentatie van Nederlands eerste 'multi-purpose'-steen- vergruizer, „opereer je mensen van boven de zeventig dan is de sterfkans al 5 procent". 70- Minners lopen bij een galstee noperatie een sterfrisico van 1 tot 2 promille - „dat is aan vaardbaar", aldus Terpstra. Nadelen Voor opereren biedt de 'Li thostar Plus' het perfecte al ternatief, zou je als leek den ken. Geen langdurige opname, geen operatie, geen narcose en de patiënt kan zijn activiteiten vrijwel direct hervatten in plaats van enkele weken thuis bij te moeten komen. Dat klopt allemaal wel, maar er zijn ook veel nadelen. Boven dien komt niet iedereen en niet elke steen voor de ver gruizingsmethode in aanmer king. Prof. Terpstra: „Als de galblaas chronisch ontstoken is, zal de galsteenpatiënt toch geopereerd moeten worden. Dat geldt ook wanneer de gal steen te groot is of als het er te veel zijn. Vergruis je stenen in de nieren of de urinewegen, dan ziten de kruimels al vlak bij de uitgang. Maar de resten van een vergruisde galsteen zijn vanuit het zakje waarin ze zitten, de galblaas, moeilijker af te vloeien. Met inspuitingen of capsules is er dan een nabe handeling nodig. Iemand zal dan een half tot twee jaar me dicijnen moeten innemen die weliswaar weinig bijwerkin gen hebben maar wel 300 gul den per maand kosten". Een ander groot nadeel van galsteenvergruizen is dat de kans dat er weer een steen ontstaat 50 procent is. En in de helft van die gevallen volgen er dan ook weer klachten. Waardoor de patiënt opnieuw door de molen van onderzoe ken en behandelingen moet. „Dit is dus niet hèt alternatief voor een operatie", damt Terp stra alle optimisme in. Vervangen In een volgend gesubsidieerd meerjarenproject wordt nu kosten/effecten-verhouding van de nieuwe behandeling onderzocht en moet worden bepaald welk deel van de gal steenoperaties moet worden vervangen door de vergrui zingsmethode. De galsteenver gruizing wordt nog niet ver goed door ziekenfonds en ziek tekostenverzekering, maar dergelijke behandelingen zul len voorlopig nog onder het gesubsidieerde project vallen. Later zal de prijs ongeveer ge lijk zijn aan de niersteenver gruizing, waarvan de huidige vergoeding 4000 gulden be draagt. „Landelijk is een werkgroep in oprichting die moet voorko men dat er ook van dit type vergruizer een overcapaciteit komt en dat artsen hun pa tiënten onnodig laten behan delen voor galstenen. Want een stille galsteen hoef je niet te verwijderen, die moet je la ten zitten", besloot prof. Terp stra. Hij gaat nu ook onderzoe ken of je met een vergruizer ook effectief tumoren en reu matische artrose kunt aanpak ken. HERMAN JANSEN Eens per week verschijnt in c Washington Post een stukje van de ombudsmanDat is een medewerker van die krant die over de krant zelf schrijft. Hij laat weten wat e allemaal is misgegaan, waaroi het ene artikel niet en het andere wel is geplaatst, op welke artikelen de lezers hebben gereageerd, hoe een besluit tot het schrijven van een artikel tot stand is gekomen, wat de interne discussies over dat besluit zij geweest en ga zo maar door. De schrijver lijkt mij een goudeerlijk mens te zijn die bovendien nogal eens trammelant moet hebben me zijn collega's, want de neigip om de onaangename dingen buiten beschouwing te laten, hem volkomen vreemd. Hij kent de sterke en zwakke kanten van de schrijvende pers als geen ander en informeert daar zijn lezers over. Hij weet precies hoe journalistieke verhalen in elkaar gestoken worden, hoe journalisten iets aanpakken. 'aarom ze minstens een dee van hun werkdag besteden aan het beloeren van hun concurrenten en hoe zwak e hoe sterk en vooral hoe ijdel de journalistieke ziel is. Iedere krant zou zo'n rubrie, moeten hebben. Een abonnement maakt de lezer immers een soort mede- eigenaar, geeft hem een zekt recht van spreken. Veel Amerikaanse kranten hebbei bovendien elke dag een rubriekje met .corrections' oi rectificaties', zoals wij dat in Nederland noemen. Als je al lezer in Nederland iets gerectificeerd wilt hebben moet je, bij wijze van spreke eerst de hele redactie gijzele zelfs al heb je het grootste gelijk van de wereld. In Amerika zijn ze daar heel soepel in. Daar rectificeert men zelfs eigener beweging. Wat niet wil zeggen dat de Amerikaanse kranten snel d uitgangspunten van hun artikelen zullen wijzigen. Integendeel. Maar een fout gespelde naam, een gegeven dat verkeerd is overgenomei een statistiek die niet klopt, een kop boven een artikel d iets anders zegt dan in het artikel staat, een verkeerde conclusie; het komt allemaai in de rubriek corrections' Het vreemde is nu dat die corrections'(en de zelfbespiegeling van de ombudsman in de Washingt t) een krant veel geloofwaardiger maken. Het brengen van nieuws en het overdragen van opinies gaat weer als mensenwerk uitzie. Journalisten zijn niet langer supermensen die nooit een fout kunnen maken. En nog afgezien daarvan: bijna niets absoluut, zelfs de gedrukte waarheid niet. De Washington Post besteec in haar zaterdagse editie bovendien speciale aandach, aan ingezonden stukken die over het doen en laten van krant gaan. De redactie betracht daarbij de wijsheid die stukken zelden of nooit van commentaar te voorziei Men gunt de lezer zijn menii Toch zijn de brieven die lez over hun eigen krant schrijven vaak weinig complimenteus. Ze bevatten zeer steekhoudende argumenten die het bewijs leveren dat ook buiten de redactie nog wel eens word nagedacht, iets dat sommige journalisten voor volstrekt onmogelijk houden. Mijn liefde en respect voor Amerika is deels gebaseerd de manier waarop de kranl met haar lezers omgaat. De democratie werkt hier echt soms zelfs nog beter dan in Nederland, waar we ons toi graag op de alleen verkoop i openheid en tolerantie latei voorstaan, maar waar de kranten hun lezers omw van zoiets betrekkelijks als gelijk afkatten, waar me een jouranalist een rectifid als het ware door de strot m persen en waar kranten do een vreemde koudwatervre worden bevangen als ze zei. het nieuws komen en dus o zichzelf moeten schrijven. Men lijkt hier in Amerika terecht te denken dat wie nu en dan het vermanend vingertje heft, zo flink mot zijn een forse tik op datzel. vingertje te accepteren. Bovendien lijken veel redacties op het standpunt staan dat wie zijn lezers ni respecteert, nooit de preter, mag hebben een goede kra te maken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4