„Schandalen predikers verduisteren evangelie Voer voor vermoeide christenen kerk wereld Paus vraagt gratie voor Cubaanse militairen £eidóc(3ouAcmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowuvnt WOENSDAG 12 JULI 1989 PAGINA 2 Kerk heeft ziele- en schapeherders in dienst KIEL De Evangelisch Lutherse Kerk van Sleeswijk-Hol- stein heeft niet alleen zieleherders in dienst, maar ook schaap herders. De diakonie heeft een project waarbij mentaal gehan dicapten helpen bij het hoeden van de zevenhonderd schapen die de diakoriie in bezit heeft. Het schapenprojekt wordt geleid door twee schaapherders; hun gehandicapte hulpen komen van sociale werkplaatsen uit de omgeving. De schapen hebben een positief effect op de weide waarop ze grazen: zonnedauw, dopheide en veenmos verschijnen weer. Ook hebben zich meer broedvogels gevestigd op de betreffende terreinen. Predikantenbond helpt gevluchte Roemeense predikanten LEIDSCHENDAM De Bond van Nederlandse Predikanten wil hulp bieden aan in Hongarije verblijvende Roemeense ambtsbroeders en hun gezinnen. De Bond, waarbij ongeveer drieduizend predikanten uit grote en kleine kerken zijn aange sloten, heeft daarvoor financiële steun gevraagd van de leden. De Bond zelf stelt een bedrag van twintigduizend gulden ter beschikking. Dr. Elemer Kocsis, bisschop van de Hongaarse Hervormde Kerk en tevens haar synodevoorzitter had om dit bedrag gevraagd. Hij hoopt hiermee vijfentwintig gevluchte Roemeense predikanten te kunnen voorzien van huisraad, boe ken en dergelijke. De middelen van de Hongaarse Hervormde Kerk zijn niet toereikend om zelfs maar de gevluchte Roe meense predikanten van het nodige te voorzien. Misbruik van het woord is ontucht van de geest Braziliaanse theologen doen felle aanval op beleid Vaticaan ROME Meer dan hon derd theologen uit Brazi lië hebben een felle aan val gedaan op het beleid van het Vaticaan ten aan zien van de Braziliaanse RK kerk. Volgens de theologen lijkt het Vati caan erop uit te zijn de verdedigers van de ar men te straffen. Het Italiaanse katholieke blad „II regno" heeft een brief „aan de christenen en de ge meenschap" gepubliceerd die is ondertekend door de 120 deelnemers aan de vijfde al gemene vergadering van de Braziliaanse theologenvereni- ging. Volgens de theologen is het Braziliaanse volk ontmoedigd, want „het begrijpt net zo min als wij de maatregelen die zijn genomen tegen sommige van onze bisschoppen die de ar men verdedigen". Zo hebben de Brazilianen bij voorbeeld de indruk dat het Vaticaan het werk van Dom Helder Camara, „de broeder' van de armen", teniet wil doen, aldus de theologen. Verder heeft het Vaticaan zonder enig respect te tonen voor aartsbisschop Paulo Eva- risto Arns het aartsbisdom Sao Paulo in vijf bisdommen opgedeeld. De theologen ver bazen zich er ook over dat de leiding van de RK Kerk bis schoppen benoemt zonder de plaatselijke kerk te raadple gen. De theologen menen dat het beleid van het Vaticaan „niet alleen het vertrouwen van het volk in onze bisschoppen heeft verzwakt, maar dat ook de broederschap tussen de bis schoppen onderling in gevaar wordt gebracht". Zij menen dat het huidige beleid van het Vaticaan ingaat tegen de geest van het Tweede Vaticaans Concilie. De theologen herinneren er tenslotte aan dat paus Johan nes Paulus II zelf heeft ge zegd dat „de bevrijdingstheo logie (de keuze van de Brazili aanse kerk voor de armsten) niet alleen juist is, maar ook nuttig en noodzakelijk is". Onderzoek proces tegen Mindszenty BUDAPEST De Hongaarse regering heeft het openbaar ministerie opdracht gegeven de gang van zaken tijdens het proces tegen kardinaal Jozsef Mindszenty te onderzoeken. Het proces tegen Mindszenty, die in 1949 wegens „spionage tegen de staat" tot levenslan ge gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal als een „afzon derlijke zaak" worden behan deld. De Hongaarse regering onderzoekt op dit moment alle politieke processen tussen 1945 en 1962. De kerk vindt de „onrecht vaardige" veroordeling van Mindszenty nog altijd een „pijnlijke wond van de katho lieke kerk in Hongarije en het hele Hongaarse volk", aldus een verklaring. De rehabilita tie van Mindszenty zou de ge loofwaardigheid van het stre ven naar hervormingen van de Hongaarse regering ver sterken en tegelijk de vrede in het land bevorderen, aldus kardipaal Paskai. Mindszenty werd in 1945 be noemd tot aartsbisschop van Esztergom en daarmee tot pri maat van de Hongaarse RK Kerk. Na zijn veroordeling in februari 1949 zat hij gevan gen, tot hij tijdens de Hon gaarse opstand in 1956 werd bevrijd. Toen de opstand werd onderdrukt, vluchtte hij naar de Amerikaanse ambas sade in Budapest, waar hij asiel kreeg. Na een overeenkomst tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering verliet Mindszenty in 1971 de ambassade en ver trok naar Rome. Drie jaar la ter onthief paus Paulus VI de kardinaal zeer tegen diens zin van zijn functie van aartsbis schop. In 1975 overleed Mindszenty op 83-jarige leef tijd in Wenen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rumpt H. van Winger den, leraar godsdienstonderwijs, wo nende te Barneveld. Aangenomen naar Biezelinge-Eversdljk mw.M.A. Los, kandidaat te Utrecht. Bedankt voor Harskamp A. Vlietstra )r. te Me lissant. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Klundert H. Peet, kand. te Apeldoorn: naar Nieuw-Buinen drs E.G.H Laseur, kand. te Bruten; naar Zeist H. Westerhout te Goede reede. LAUSANNECOMITE BIJEEN IN MANILA MANILA Voorzitter Leighton Ford van het Lausannecomité voor we reldevangelisatie heeft de deelnemers aan het twee de internationale congres van het comité in Manila opgeroepen zich verre te houden van schandalen. Ford sprak bij de opening van de zendingsconferentie met als motto: „Verkondig Chris tus tot Hij komt" Ruim 4.000 mensen uit 190 landen nemen er aan deel; veertig van hen komen uit Nederland. De deelnemers bezinnen zich de komende tien dagen op evangelisatiestrategieën om voor 2000 het evangelie aan alle mensen op de wereld be kend te maken. Ford wees erop dat de evan gelisatie wordt geplaagd door het „schandaal van bepaalde christelijke leiders wier ge drag het evangelie heeft ver duisterd". Vroeger, aldus Ford, stonden we nog niet zo onder de invloed van een ge rieflijk leven en een weelderi ge behuizing die soms diepe wonden hebben geslagen in onze bereidheid om ons opof feringen te getroosten voor het evangelie en de ontwik keling van de mens. „Nu wor den we daarmee geconfron teerd en met vele andere uit dagingen", aldus Ford. Hij noemde geen namen, maar kennelijk doelde hij met het woord „schandelen" op de te levisiepredikanten Jimmy Swaggart en Jimmy Bakker, die de afgelopen jaren in een seksschandaal verwikkeld zijn geraakt. Het Lausannecomité, dat is opgericht door de Amerikaan se evangelist Billy Graham en in 1974 voor het eerst een evangelisatie-congres hield (in het Zwitserse Lausanne) ver enigt vooral evangelische christenen, De leiding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk op de Filipij- nen heeft een uitnodiging om de opening van het congres bij te wonen afgeslagen. Naar schatting 85 procent van de Filipijnen is rooms-katholiek. Billy Graham was uitgeno digd om aanstaande zaterdag in Manila een toespraak te houden, maar hij* heeft te kennen gegeven liever in Londen een extra bijeen komst aan zijn Britse evange lisatie-tournee te plakken. De bijeenkomst van het Lau- sanne-comité is de „tegenhan ger" van de Wereldzendings- conferentie van de Wereld raad van Kerk in San Anto nio, Texas, eind mei gehou den. Tegen de bedoeling in worden beide bijeenkomsten vlak na elkaar gehouden; de Wereldzendingsconferentie had vorig jaar al gehouden zullen worden. Vertegen woordigers van „Manila" wa ren aanwezig bij de voorbe reidingen van „San Antonio", ook op de conferentie zelf wa ren afgevaardigden van het Lausannecomité. De confe rentie in San Antonio stuurde een brief naar het Lausanne comité met daarin de oproep om de volgende keer gelijktij dig en op dezelfde plaats een bijeenkomst te houden. In Nederland bestaat sinds vorig najaar een overleg tus sen de „evangelicalen" van het Lausannecomité en de „ecumenicals" van de We reldraad. Naar aanleiding van de beide zendingsconferenties zal komend najaar opnieuw een bijeenkomst worden. Dr. Jan van Butselaar. secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, was in San Anto nio, Texas, en woont nu in Manila de conferentie van het Lausannecomité bij. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de Cubaanse autori teiten gevraagd gratie te verlenen aan generaal Arnaldo Ochoa en de drie andere hoge militairen die vorige week wegens drugshandel en „hoog verraad" ter dood werden veroordeeld. De woordvoerder van het Va ticaan, Joaquin Navarro- Valls. heeft bevestigd dat de paus „om humanitaire rede nen" via de apostolische pro nuntius in Havana de autori teiten heeft gevraagd de doodvonnissen niet te vol trekken. Het Italiaanse katholieke maandblad „Trenta Giorni" schrijft op gezag van niet na der omschreven bronnen in het Vaticaan dat familieleden van de vier militairen de paus hebben gevraagd bij de auto- ■riteiten voor hen te pleiten. „Het humanitaire gebaar waar de paus op heeft aange drongen, zal door Cubaanse katholieken duidelijk op prijs worden gesteld", aldus het blad. Het verzoek van de paus komt in een periode waarin de betrekkingen tussen de communistische regering van Cuba en het Vaticaan aan het verbeteren zijn. Zo heeft de Cubaanse regering er onlangs mee ingestemd dat de RK Kerk een nationale conferen tie hield. Verder kwamen twee hoge Vaticaanse functio narissen, de voorzitter van de pauselijke raad „Justitia et Pax", kardinaal Roger Etche- garay, en de voorzitter van de pauselijke raad voor het pas toraat in de gezondheidszorg, aartsbisschop Fiorenzo Ange- lini, naar het eiland. De Cubaanse regering heeft de paus bovendien eerder dit jaar uitgenodigd voor een be zoek aan het eiland. Beeld van het tribunaal dat de vier ter dood veroordeelde. De IKON heeft voor de zomermaanden een aan tal documentaires op sta pel staan over landen waar het christendom in zijn vele vertakkingen nog steeds een belangrij ke rol speelt. De docu mentaires zijn gemaakt in opdracht van de BBC door Charles Elliott, een econoom en theoloog die vele jaren in ontwikke lingslanden heeft doorge bracht. Tegenover de lauwheid en het gebrek aan interesse dat zeer veel mensen in het Wes ten aan de dag leggen voor kerk en christendom, heeft Elliott de grote betrokkenheid willen laten zien waartoe het christendom elders in de we reld nog steeds inspireert. Landen waar hij naar toe is gegaan zijn Zuid-Korea, Bra zilië, Polen, China, de Vere nigde Staten en Ivoorkust. Aan Westeuropese landen heeft Elliott zich niet ge waagd. Niet dat ook hier niet vernieuwingtendensen aan wezig zouden zijn, maar ze zijn meestal marginaal en hebben bij lange na niet die kracht en invloed die hij el ders heeft aangetroffen. En het ging nu juist om de inspi rerende kracht ervan. Wel zal de IKON overigens na afloop van de serie een deel wijden aan ontwikkelingen in Neder land. De eerste documentaire die de IKON op 27 juli (Ned. Ill, 20.30 - 21.15) uitzendt is ge wijd aan Zuid-Korea, waar Franse missionarissen twee eeuwen geleden voet aan wal zetten Honderd jaar geleden kwamen daar Amerikaanse zendelingen bij en nu is het christendom in dit land een factor geworden die niet meer Het Zuidkoreaanse platteland. Een kerk is daar niet ongewoon. te negeren valt. Daarin'zijn twee lijnen te onderkennen. Er is in de eerste plaats een christendom, zich uitstrek kend over meerdere denomi naties, waarin geloof fungeert als een middel om het hoger op te brengen, en dan vooral in materiële zin. Geloof heeft een positieve uitwerking en daarom laat een schoenfabri kant een geestelijke die full time bij hem in dienst is, elke werkweek beginnen met een kerkdienst. Een beetje Ameri kaans getint christendom dus. Dat het zo'n succes heeft komt volgens dominee Paul Cho die in Seoul het grootste kerkgebouw ter wereld be heert omdat wij „een evange lie van zegeningen prediken". Door een juiste houding aan te nemen is het volgens hem mogelijk zegeningen af te smeken zoals gezondheid, voorspoed enzovoort. Dit christendom knoopt in feite aan bij een oud Koreaans volksgeloof, het shamanisme dat voorspoed belooft als be paalde rituele handelingen worden verricht en een juiste levenswijze wordt aangehou den. Daarmee contrasteert een an der soort christendom dat het opneemt voor mensen die uit de boot vallen en eveneens oude Koreaanse wortels blijkt te hebben. De stormachtige economische ontwikkeling is in Zuid-Korea nogal ongelijk verlopen. Materiële welvaart concentreert zich vooral in de stad, het platteland is vaak achter gebleven en daar zijn de meeste armen te vinden. Het christendom dat daar wortel schiet, spoort met het in het Koreaanse volksgeloof verankerde woede-gevoel, „han" genaamd, dat zich van Koreanen meester maakt als ze onrechtvaardigheid en lij den zien. Het leent zich heel goed voor inpassing in het christendom, omdat Christus bij uitstek deze „han" kan uit drukken. Deze laatste vorm van chris tendom krijgt bij ons traditie getrouw de meeste aandacht. Beide vormen communiceren echter niet echt met elkaar. Maker Charles Elliott heeft in h'et algemeen vooral de posi tieve kanten van het christen dom willen benadrukken, maar verontachtzaamt het dubbelzinnige karakter van deze positieve kracht toch niet. Dat dubbelzinnige wordt ook uitgedrukt in de Neder landse titel van de documen taires: Droom en daad. Bij het zien ervan valt trou wens een zeker déja-vu-ge- voel niet helemaal te onder drukken. Dat het christendom in Derde Wereld-landen meestal zeer vitaal is en daar dus, zeker in de naaste toe komst, ook zijn meeste aan hangers vindt, is niet nieuw. Door missie en zending wordt het steevast als voorbeeld voorgehouden voor vermoei de christenen hier. Maar En gelse kijkers waarvoor de reeks toch in de eerste plaats bedoeld is, kennen geen ver zuilde omroep en missie en zending spelen er geen rol die vergelijkbaar is met die in Nederland. PAUL VAN VELTHOVEN De uitzendingen hebben steeds op donderdag om 20.30 uur plaats, Ned. Ill (27juli Zuidkorea, 3 augustus, Brazi lië, 10 augustus Polen, 17 au gustus China, 24 augustus Ivoorkust.) Steuntje in de rug voor Poler PRESIDENT George Bush heeft zijn Poolse gastheren ni de financiële steun gegeven die ze hadden gehoopt te krijge De situatie in het land is dramatisch. Polen zit economist aan de grond en lijkt niet in staat zich op eigen kracht op richten. Voor Walesa, de man om wie het de komende tijd i Warschau draait, reden zijn gast aan tafel te waarschuwe voor Chinese toestanden als de politieke veranderingen ni worden begeleid door economische impulsen. POLEN kampt met een buitenlandse schuldenlast van ron 39 miljard dollar, ofwel 80 miljard gulden en heeft vrijw geen mogelijkheid daaraan iets te veranderen. De staatsb drijven met hun verouderde produktiemethoden zijn niet i staat tot export van enige omvang, daardoor ontbreekt h aan financiële middelen om te investeren in vernieuwin Die vicieuze cirkel moet worden doorbroken. Bovendien zij er grote tekorten aan consumptiegoederen. Prijsverhoginge hebben de afgelopen jaren steevast geleid tot onlusten. A.AN deze ontreddering is de communistische partij bezwi ken. De ingezette politieke hervormingen hebben de val bond Solidariteit een macht en verantwoordelijkheid geg ven die in tijden van hogere welvaart een gelukwens waai zouden zijn. Maar in de huidige omstandigheden is deze ve antwoordelijkheid beangstigend. Zonder uitzicht op verbet ring van de welvaart dreigt het land opnieuw ten prooi 1 vallen aan wat het nu het slechtst kan gebruiken: nieuv stakingen en onlusten. Alleen rustige ontwikkeling garai deert het voortbestaan van de nu verworven relatieve pol tieke vrijheden. Het lag voor de hand dat Bush weliswaar de Polen ee riem onder het hart wilde steken („Polen gaat nooit verl< ren") maar tevens duidelijk heeft willen maken dat het Poo se lot in Poolse handen ligt en daar moet blijven. Het Weste moet voorzichtig laveren bij de huidige ontwikkelingen e de hervormingen niet al te nadrukkelijk stimuleren. Voork< men moet worden dat de conservatiever, in het Oostblok di nu in de verdediging zijn tot wanhoopsdaden worden g< bracht. Wat landen als Polen en Hongarije waar Bush nu o bezoek is dringend nodig hebben is een ontwikkelingspla met zeer geleidelijke hervormingen die uitzicht bieden o een verhoging vaq de levensstandaard op termijn. De vei starde, centraal geleide economie vraagt om de ontwikkelin van particulier initiatief met concurrentie en flexibilitei Het Westen heeft daarbij ongetwijfeld verplichtingen. Di bestaan niet in het opnieuw onbeperkt geld pompen in ecc nomieën die daarop niet zijn ingesteld, maar in bijvoorbeel handelsconcessies en het beschikbaar stellen van modern technologie. Naar mate landen als Polen en Hongarije vorde ringen maken op de moeilijke weg naar hervormingen, ka die hulp groeien. VAN essentieel belang is hierbij de ontwikkeling in h< grootste land van het Oostblok, de Sovjetunie zelf. De vooi stellen tot wapenvermindering die Gorbatsjov de laatste tij rondstrooit zijn niet bedoeld als zoethoudertjes voor het We ten, ze worden gedaan uit dezelfde bittere noodzaak waa: mee Polen en Hongarije om hulp vragen. De Oosteurope^( economie is een vastgelopen machine. Zonder smeerolie d het Westen komt die niet meer op gang. Juist vanwege c noodzaak dat de huidige politieke ontwikkelingen in Oos Europa voortgang vinden, is een tijdige en verstandige inje< tie voor ons hele continent van levensbelang. Iets koeler DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied handhaaft zich de komende dagen ten westen van Ierland. Gelijktijdig wordt de lucht druk boven Scandinavië lager. Een boven de Noordzee aan wezige noordwestelijke stro ming neemt daardoor geleide lijk wat in kracht toe. In deze stroming bewegen zich wol kenzones mee. Deze hangen samen met het Scandinavische lagedrukgebied. De hoofdmoot van deze bewol king beweegt zich vanaf de Oceaan naar de Scandinavi sche westkust, ons land krijgt de komende dagen te maken met de uitlopers van deze be- wolkingszone. Bij ons wordt daarom nauwelijks of geen re gen verwacht. De aanstormen de lucht wordt geleidelijk wat kouder. De morgen en de da gen daarna verwachte maxima gaan daar ook omlaag, mor genmiddag varieren ze tussen de 18 graden aan zee en 22 graden in het zuidoosten, later in de week wordt de 20 graden in ons land nog nauwelijk of in het geheel niet meer ge haald. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI. geldig tot en met morgen. Noorwegen, Zweden en Denemar ken: vrijwel overal een overgang naar een koeler weertype met op veel plaatsen af en toe wat regen of enkele buien. Middagtemperaturen van 16 graden in west-Noorwegen en west-Denemarken, tot 20,a 24 graden elders. Voornamelijk landinwaarts morgen lagere temperaturen dan Spanje en Portugal, aanhoudend z nig en vooral landinwaarts in zi Sparge en zuidoost-Portugal he weer. Middagtemperaturen langs noordkust 18 tot 22 graden, mogëli met laaghangende bewolking Lan de west-kusten 22 tot 29 grade langs de zuid- en oost-kusten 27 t 32 graden, landinwaarts in het zi den tot 39 graden Op Majorca ro: 30 graden. Zwitserland en Oostenrijk: in zui west-Zwitserland overwegend zo nig. Elders veranderlijk bewolkt rr vooral in Oostenrijk nog enkele i gen- of onweersbuien, het meest de middag of avond, langzaam wej trekkend naar het oosten. Middai temperatuur in de dalen en laagland 24 tot 29 graden. Griekenland: zonnig en wa heet. Landinwaarts in het laaglar 30 tot 36 graden, op de Griekse eilai den 26 tot 30 graden. Op de eilandi in de Egeische zee een stevigi denwind, vooral bij de Turkse kust WEERRAPPORT Wni Max Mi Amsterdam onbew. 23 1 De Bill onbew. 23 1 Deelen mist 21 1 Eelde mist 18 1 Eindhoven mist 23 1 Berlijn Bordeaux Brussel Cyprus Ierland, Schotland en Engeland in zuid-Ierland en Engeland zonnig, in noord-Ierland en Schotland toene mende bewolking, maar hoofdzake lijk droog. Middagtemperaturen van 18 graden in noordwest-Ierland en west-Schotland, tot 25 graden in zuid-Engeland. morgen vooral in het noorden wat koeler België en Luxemburg: zonnig, mor gen in het noorden opkomende be wolking, maar droog. Middagtempe- ratuur van 21 graden aan zee, tot 25 graden elders, morgen iets lager. West-Duitsland: in het uiterste zui den nog plaatselijk regen, overigens toenemend zonnig. In het uiterste noorden echter wolkenvelden, maar overwegend droog Middagtempera- tuur van 18 a 20 graden in Sleeswijk- Holstein, via 21 a 25 graden in mid- den-Duitsland, tot 24 a 27 graden in het zuiden. Frankrijk: vrijwel over zonnig, ook later in de Franse Alpen na het ver dwijnen van de daar nog aanwezige bewolking. Middagtemperatuur van satr Sao Paolo Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2