Franse dagen in Noordwijk- Binnen „Klimmen ligt me beter dan sprinten" Meer spreekrecht voor Rijnsbtirgers Romen langs Noordsingel nemen te veel licht weg LEIDEN OMGEVING fokUcSouAont WOENSDAG 12 JULI 1989 PAGINA 11 I Bejaarde aangereden LISSE Een 79-jarige rouw uit Oude Wetering is gistermorgen om tien over elf licht gewond ge raakt bij een aanrijding op de brug over de Ringvaart. De vrouw reed op de brug richting Lisse. Een auto, bestuurd door een 51-jari- ge man uit Aalsmeer, pas seerde haar. Daarbij raak te hij de vrouw die met fiets viel. Ze werd ter se behandeld door een dokter voor kneuzin gen en een snijwond. Daarna kon ze naar huis. Onderzoek baarmoeder halskanker in Wassenaar WASSENAAR Het Integraal Kankercentrum West begint in het najaar met een baarmoeder- halskankeron derzoek in Was senaar. Voor dit project heeft de gemeente in to taal een bedrag van 9.400 gulden beschikbaar ge steld. Vissterfte in Weteringbrug WETERINGBRUG Duizenden dode vis sen zijn gisteravond aangetroffen bij de brug over de Ringvaart in Weteringbrug. Dat werd gisteravond gemeld bij de politie van Alkemade die vervolgens het Hoog heemraadschap Rijnland inschakelde. Het schap heeft dezelfde avond de zuiveringsin stallaties in Halfweg, Gouda en Spaarndam in werking gesteld waardoor het het water in de Ringvaart is doorgespoeld. Vanmor gen trof het Hoogheemraadschap ter plaat se geen dode vissen meer aan. Volgens een woordvoerder van Rijnland is de sterfte het gevolg van de ongezuiverde lozing van af valwater bij Roelofarendsveen. „Totdat de nieuwe waterzuiveringsinstallatie in Nieu we Wetering in gebruik genomen wordt, medio volgend jaar, blijft deze vissterfte he laas voorkomen. Vooral bij warm weer doet deze situatie zich voor". Veel bijval voor musical SASSENHEIM Leerlingen van de groepen zeven en acht van ba sisschool De Wegwijzer hebben gisteren de musical „Inpakken en wegwezen" van Benny Vreden op gevoerd. Onder het publiek in de aula van de school bevonden zich 25 bewoners van Dagcentrum Oude Post. De musical handelt over drie families die vakantie vieren op camping Het Kwetter- nest. De rollen werden prima ver tolkt en de liedjes waren zeer toe passelijk. Het afscheid vond plaats met tranen, maar ook met het zin gen van „Inpakken en wegwe zen". Vanavond is er weer een uit voering voor ouders en familie, en volgende week dinsdagmiddag ter gelegenheid van het afscheid van juf Bep. Enorme belangstelling voor tweede zomermarkt NOORDWIJK De tweede toeristische zomermarkt, die giste ren in de Hoofdstraat werd gehouden, is in alle opzichten een groot succes geworden. Voetje voor voetje schuifelden ettelijke duizenden bezoekers langs de meer dan honderd kramen en stands, gevuld met een onmogelijk op te sommen verscheiden heid aan goederen. Een trekpleister was de springbox in de Bomstraat waar de jeugd zich uitstekend bleek te amuseren. Op deze mooie zomerdag leefde iedereen enthousiast met al deze bijzondere attracties mee. Zeer tevreden was de heer J. de Boer. Al vele jaren was en is hij het „trekpaard" van dergelijke evene menten. Vader en zoon ontvingen in Het Gouden Spit een scha re genodigden, onder wie verschillende gemeenteraadsleden, VVV-directeur W. Rovers, de directeur van de Stichting Promo tie Noordwijk, mevrouw Marjolein van der Jagt, vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en van de toeristische organisaties. De eerstvolgende toeristische zomermarkt wordt op dinsdag 1 augustus gehouden. Paard duikt in ringsloot WARMOND Een ruiter is gisteravond flink geschrokken tij dens een ritje te paard. De edele viervoeter nam onverwacht een duik in de ringsloot in Warmond. De politie werd gewaarschuwd, evenals de brandweer en een boer. De laatste kwam met een trekker naar de ringsloot om het paard uit het water te halen. Watersporters hadden ruiter en paard inmiddels op het droge getrokken. Bekeurd voor niet dragen autogordel HAZERSWOUDE Bij een groot scheepse politiecontrole zijn gisteren en vorige week maandag in totaal 106 automobilisten bekeurd wegens het niet dragen van de autogordel. De controles werd gehouden op de wegen rond Hazerswoude en Zoeter- woude. De controles, die plaatsvon den in het kader van der verkeersac- tie -25% werd uitgevoerd door het Hazerswoudse politiekorps in samen werking met motorrijders van de verkeersgroep rijkspolitie. Volgens politiewoordvoerder P.J. Nieuwen- burg zullen in de toekomst meer van dergelijke controles rond beide ge meenten worden gehouden. NOORDWIJK „Noord- wijk-Binnen ligt een beet je verborgen. Ik ken toe risten die hier al drie jaar vakantie komen maar er nog nooit zijn geweest. Met de Franse dagen wil len we de toeristen naar Noordwijk-Binnen halen". Dat vertelt Marjolijn van der Jagt, directeur van de Stichting Promotie Noord wijk over de vandaag be ginnende Franse dagen. De evenementenmarkt voor Burkina Faso sluit op zaterdag de Franse dagen af die vanmiddag werden geopend door burgemees ter J. Hoffmann. De Franse dagen worden voor de tweede keer georganiseerd door de ondernemers in Noordwijk-Binnen, samen met de Stichting Promotie Noord wijk. De verschillende winkel kernen staan in het teken van Frankrijk. Zo zijn er tot en met vrijdag tussen twee en zes uur 's middags jeu de boules- wedstrijden op het Rederij kersplein, Molenstraat, Kerk straat en Van Limburg Sti- rumstraat. In de Kerkstraat is elke dag tussen tien en zes uur een Franse braderie. Vandaag, is daar een portretknipper, een wervelwindspel en verschil lende accordeonisten. Op don derdag is er een portretteke naar, een draaiorgel, Vlaamse volksspelen en het struisvogel- Op vrijdag wordt er een Tour de France gehouden op home trainers. Op het Lindenplein staat dagelijks een podium waar Franse artiesten optre den en een Frans terras. Zo treedt donderdag vanaf zeven uur het showballet Petit Paris op, terwijl er 's middags een modeshow wordt gehouden. Vrijdag treedt het Korps Jachthoornblazers op en van daag is er tot tien uur een au toshow. Ook op de Molenstraat vinden geregeld optredens plaats, evenals op het Rederij kersplein en de Van Limburg Stirumstraat. „Een paarden tram onderhoudt tijdens de Franse dagen een verbinding tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen. Waar hij stopt hangt af van de evene menten in Noordwijk-Binnen. In Noordwijk aan Zee begint de tocht met de tram bij het Gat van Palace", aldus Van der Jagt. Hoogtepunt van de Franse da gen is de bestorming van een Bastille op de Voorstraat, vrij dagavond door in Franse stijl verklede Noordwijkse kinde ren. Daarvoor kunnen ze zich inschrijven vanaf half zeven bij het Hof van Holland. De Franse dagen worden za terdag afgesloten met de eve nementenmarkt voor Burkina Faso op het Lindenplein, de Voorstraat en de Kerkstraat. Er is dan een grote braderie. Ook treden er verschillende Afrikaanse dans- en muziek groepen en een Zuidameri kaans looporkest op. Een mo deshow van Afrikaanse kle ding, een derde wereldmarkt, een terras en oude ambachten zijn verder enige attracties. De evenementen markt voor Burkino Faso sluit zaterdag de Franse dagen af in Noordwijk- Binnen. In voorgaande jaren was het op die dag in Noordwijk- Binnen verschrik kelijk druk. Dubbel telwerk elektriciteit moet goedkoper worden LEIDEN Het vastrecht van een dubbel telwerk voor de meting van het elektriciteits verbruik is te hoog en moet omlaag. Anders is het voor veel energiezuinige huishoudens niet aantrekkelijk om via zo'n dubbele teller gebruik te ma ken van de met de dubbele tel ler verbonden laagtariefuren. Dat stelt J. van Meijgaarden in een brief aan de consumenten- raad van het EWR. Aanleiding daarvoor is de fol der met de nieuwe tarieven die het EWR heeft uitgegeven. Van Meijgaarden wijst erop dat volgens die folder een dubbel telwerk per jaar 42,60 duur der is dan een enkel telwerk. Met een enkel telwerk kan geen gebruik worden gemaakt van het lage tarief. Volgens Van Meijgaarden moet, om uit de kosten te komen, 690 kWh gebruikt worden tijdens de laagtariefuren. „In mijn huis houden en zeer waarschijnlijk in een zeer groot aantal ener giezuinige huishoudens zal een dergelijk verbruik niet gehaald worden", aldus Van Meijgaar den. Hij stelt voor om het vast rechttarief van een dubbel tel werk te verlagen, omdat an ders het gevolg is dat het be oogde doel, spreiding van het verbruik over het etmaal, niet gerealiseerd wordt. Hij vraagt de consumentenraad over dit probleem te discussiëren en er een advies aan het EWR uit te brengen. Gereedschap gestolen WARMOND Loodgietersge reedschap ter waarde van eni- %e honderden guldens is gis- travond tussen zes en zeven lur gestolen uit een woning jan het Oranje Nassaupark in Warmond. De bewoners wa ren een uurtje afwezig. In die tijd werd de achterdeur open gebroken en het gereedschap meegenomen. De politie zoekt nog getuigen. RIJNSBURG Het spreekrecht voor burgers tijdens de commissiever gaderingen in Rijnsburg wordt verruimd. Dat staat in het collegevoorstel aan de gemeenteraad die mor gen vergadert. Het college schrijft verder geen voor stander te zijn van de be noeming van burgerraads leden en niet gekozen vervangers van eenmans fracties. In oktober 1987 kwam de PvdA/'Open Lijst met het plan om burgerraadsleden te benoe men in de gemeentelijke com missies. Het CDJA, afdeling Rijnsburg, volgde enige weken later met een voorstel van de zelfde strekking. Belangrijkste argument hiervoor was dat de afstand tussen bestuur en bur gers kleiner wordt, het bestuur wordt gedecentraliseerd en de kwaliteit van het beleid wordt verhoogd. Het Rijnsburgse college deelt die mening niet. Zij vindt dat commissieleden op een breed front van onderwerpen inge voerd moeten zijn en niet al leen specifieke kennis over een onderwerp moeten heb ben. Daarnaast is kennis, vol gens het college, slechts één factor bij de advisering en spe len de politieke invloeden een belangrijke ról. Ook voor plaatsvervangers voor de een mansfracties voelt het college weinig. De keuze van de raadsleden ligt bij de kiezers, meent het college, en mag niet door welke constructie dan ook gecorrigeerd worden. Het Rijnsburgs college wil wel het spreekrecht voor burgers uitbreiden tijdens commissie vergaderingen. Nu mogen bur gers voor de tweede maal het woord voeren tijdens de be treffende agendapunten maar alleen als ze daartoe worden uitgenodigd door de voorzitter. Het is de bedoeling dat dit ook mogelijk is als burgers zelf aangeven het woord voor de tweede maal te willen voeren. Hillegomse hasj heeft waarde van 15 miljoen De gisteren in Hillegom onderschepte partij hasj is rond de 15 miljoen gulden waard. Het gaat hierbij om 5.000 kilo hasjiesj, verpakt in theedo zen. De partij werd gistermorgen in beslag ge nomen op het industrieterrein Horst ten Dael door de douanerecherche in samenwerking met de rijkspolitie van Hillegom. De onderschepping vond plaats nadat de politie informatie had ont vangen dat zich in de Hillegomse wijk hasj zou bevinden. Na een onderzoek kon een container combinatie in beslag worden genomen en een Hillegommer en een Amsterdammer worden ge- aresteerd. Het onderzoek naar de hasjopslag gaat ondertussen nog door. Er wordt gezocht naar de herkomst van de hasj en naar mogelijk nog meer betrokkenen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDSCHENDAM Om iets te doen aan de al ja ren durende klachten van bewoners langs de Noord singel over het gebrek aan zonlicht gaat de gemeente een ander beplantings- voorstel, een bomenplan, maken. kappen is tot nu toe steeds af wijzend gereageerd. Deze bomen zouden een we zenlijk aandeel leveren aan de groenstructuur van de omge ving. Op de laatste brief van een bewoner van de Burg. Keijzerlaan heeft het college van burgemeester en wethou ders echter geantwoord dat aanpassing van het bomenbe- stand wenselijk is. De kosten van een plan voor de wegen, de kruispunten en een in spraakavond worden op 10.000 gulden geraamd. Er zal gekapt moeten worden en er zullen gelijktijdig nieuwe bomen worden geplant, echter alles in Volgens B en W is de moeilijk heid nog dat er geen personeel beschikbaar is voor het maken van het plan. Overwogen wordt een landschapsarchitect in te schakelen zoals ook in de bedoeling ligt voor het indus trieterrein Forepark dat een parkachtig karakter moet krij gen. In verband met de vele populieren in Leidschendam die allemaal aan hun levensa vond toe zijn zou volgens en kele raadsleden eigenlijk een groenstructuurplan voor de gehele gemeente moeten wor den ontworpen. KATWIJKSE JUNIORE NAAR WK WIELRENNEN IN MOSKOU KATWIJK Voor de tweede keer in haar nog jonge wielercarrière ver schijnt de 17-jarige Kat- wijkse Corina Ouwehand komend weekeinde aan de start bij het wereld kampioenschap wielren nen voor junioren in Mos kou. Dit talent van de Rijnsburgse IJsclub be haalde vorig jaar in Dene marken een negende plaats in de categorie nieuwelingen dames. Het parcours in Moskou ligt aan de buitenkant van de stad en bestaat uit het oude Olym pische parcours van 1980. Het is een ronde van 13,6 kilome ter met een hoogteverschil van 50 meter. Voor dit klimwerk is de Katwijkse niet bang. „Klimmen ligt me beter dan sprinten", vertelt ze vol ver trouwen. Corina Ouwehand maakt deel uit van de ploeg van de trainer van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie, Mark van Rooy. Onder zijn leiding eindigde ze het afgelopen jaar regelmatig bij de laatste tien in haar eigen categorie: dames nieuwelingen. De Katwijkse rijdt daarnaast dikwijls wed strijden met de dames. On danks de concurrentie gaat ook dat haar goed af want zo werd ze tweede op 90 kilome ter lange ronde door het land van Bartje, derde in Zwijn- drecht, tweede bij de ronde van Diessen en in Rosmalen kwam Ouwehand als derde over de streep. Tijdens het Nederlands kampi oenschap vorige maand vero verde zij net als vorig jaar een negende plaats. Vorig week einde reed ze onder barre weersomstandigheden een cri terium over 72 kilometer in Hasbasbruch in Duitsland. Ze eindigde op de tweede plaats. „Het was mijn eerste wedstrijd in het buitenland dit jaar", vertelt de Katwijkse in haar woning aan Baron van Wasse naarlaan in Katwijk aan den Rijn. „Deze wedstrijd was te vergelijken met wat ons in Moskou te wachten staat: een dit weekeinde vol vertrouwéh aan oeg is sterker dan vorig jaar". FOTO: HENK VAN DEN ENDE zwaar parcours met grof as falt". De Katwijkse is dan ook vol vertrouwen over het ver loop van de wedstrijd het ko mend weekeinde. „Onze ploeg is al het hele seizoen bij elkaar en is sterker dan vorig jaar". Orgelconcert Gonny van der Maten geeft morgenavond een orgelcon cert in de St. Agathakerk in LisSe. Zij bespeelt daar het grote Ademaorgel. Van dei Maten is in 1959 in Amster dam geboren. Zij studeerde orgel aan het Sweelinck Conservatorium waar ze in 1984 afstudeerde. Inmiddels geeft ze regelmatig concer ten in binnen- en buiten land. Op het programma in Lisse staan werken uit de Duitse en Franse romantiek. Toegang kost f6, kaart- en pashouders betalen f4. Aanvang kwart over acht. Orgelconcert (2) Jean-Philippe Mesnier (or gel) en Marie Josephe Mes- nier-Sastre sopraangeven morgenavond een concert in de Sint Jeroenskerk in Noordwijk-Binnen. Zij bren gen werken van Franse componisten als Fétis, Batis te, Fauré, Dubois, Dupré, Vierne, Langlqis, Falcinelli, Jolivet en Joulain. Het con cert begint om kwart over acht. Orgelconcert (3) De Franse organiste Michel le Leclerc geeft vrijdaga vond een concert op het Van den Heuvelorgel in de Nieu we Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. Zij speelt werken van Bach, Re- ger, Widor, Tournemire, Langlais en Reubke. Toe gangskaarten kosten f8,50, houdes van een CJP of Pas65 moeten f7 betalen en kinderen tot 12 jaar f5. Het concert begint om kwart over acht. Strandloop Bij de politiepost op het Noordwijkse strand begint morgenavond om half acht een strandloop. Het gaat hierbij om recreatie- en wedstrijdlopers. Het in schrijfgeld bedraagt f3. Er kunnen verschillende af standen worden gelopen. Directeur De Raad van Toezicht van de Robert-Fleury Stichting in Leidschendam heeft me vrouw A.M.A. Oyen-Meijs, psychiater, benoemd tot di recteur behandelzaken. De Robert-Fleury Stichting be heert het Algemeen Psychi atrisch Ziekenhuis Schaken- bosch in Leidschendam, de Ursula Kliniek in Wasse naar en het Centrum voor Psychiatrische Deeltijdbe handeling in Zoetermeer. Bovendien poliklinieken in die gemeenten en in het Di aconessen Ziekenhuis in Voorburg. Bereikbaarheidsdienst Buiten Kantooruren maakt overuren REGIO Relatieproble men met de partner en psychische moeilijkheden zijn de belangrijkste reden waarom mensen een beroep doen op het maat schappelijk werk. Dat blijkt uit het jaarverslag van het samenwerkings verband Bereikbaarheids dienst Buiten Kantooru ren (BBK) Zuid-Holland Noord. Op deze dienst wordt gemiddeld 34 keer per maand een beroep ge daan. Daarbij moet gemid deld 15 keer per maand hulp worden verleend in crisissituaties. Hiermee voldoet de dienst in be hoefte, concludeert de BBK zelf in haar jaarver- De bereikbaarheidsdienst is opgezet door de organisaties voor maatschappelijk werk uit Leiden, Duinstreek, Bollen streek, Aar- en Veenstreek en Midden-Rijnland. Op 1 maart 1988 is de BBK van start ge gaan. Speciale krachten be- een telefoonnummer in het weekeinde en tijdens de nacht waar in geval van nood naar toe kan worden gebeld. Er wordt dan gekeken of on middellijke hulp nodig is of dat kan worden volstaan met andere maatregelen. In totaal kreeg de BBK over de tien maanden van 1988 343 meldingen waarbij in 148 ge vallen hulp moest worden ver leend. Daarvan moest 61 keer hulp worden verleend in Lei den, 24 keer in Alphen aan den Rijn en 13 keer in Leider dorp. Sassenheim, Lisse, Kat wijk en Oegstgeest volgen daarna met respectievelijk 9, 6 en twee keer 4 hulpverlenin gen. Het grootste aantal hulpverle ningen werd geboden aan vrouwen. Slechts 37 procent van de hulp werd geboden aan mannen. 62 procent van de hulpvragers had nog nooit eerder contact gehad met het maatschappelijk werk. De meeste problemen kwamen 23 procent van de hulpvragen vond plaats overdag tijdens de weekeinden en maar 19 pro cent tussen twaalf uur en acht uur 's morgens.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11