Twijfels aan spoedige vrijlating Mandela Nederlanders staat zware klus in verwoest Armenië te wachten Stanley Bovett en manager tegenover elkaar voor rechter BINNENLAND/ BUITENLAND £e«dóe Somatit DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 4 Grote inbraak bij sultan Dieven hebben vorige week de grootste inbraak uit de misdaadgeschiede nis gepleegd, aldus de po litie, in het Londense huis van de sultan van Brunei. Er werd voor 12 miljoen gulden aan juwelen en geld gestolen. Volgens de politie sloegen de dieven donderdag hun slag toen er niemand thuis was. Ze wisten daarbij de geavanceerde infra-rood beveiligingssystemen met camera's te omzeilen. In februari werd de sultan door Money Magazine uit geroepen tot de rijkste man ter wereld. Schip met giftig afval mag niet worden gelost RIO DE JANEIRO Het Braziliaanse bedrijf Produqui- mica heeft gisteren het uit Nederland afkomstige afval- schip Pro Americana opdracht gegeven terug te varen naar Rotterdam waar het schip giftig afval heeft inge scheept, nadat een rechter had besloten dat het schip niet gelost mocht worden. Het bedrijf wil dat het Britse be drijf Euromet het afval, dat volgens de Braziliaanse mi lieubeweging Oikos hoogst giftig is, terugneemt. De Brit ten hadden het voor 170.000 dollar aan Produquimica verkocht. Oikos, dat sterke banden heeft met Greenpea ce Nederland, had afgelopen vrijdag in kort geding ge vraagd dat de lading niet ontscheept zou worden, omdat het ontoelaatbare hoeveelheden cadmium en lood zou bevatten. Het Braziliaanse bedrijf verwerkt afval en ver koopt het als ingrediënt voor het aanmaken van veevoe der en meststoffen. Het ontkent dat het in Rotterdam in gescheepte materiaal giftig zou zijn en schadelijke in vloed op mens en milieu zou hebben. Nederlandse vrachtwagen met hasj aangetroffen op strand van België OSTENDE Op het strand van het Belgische Oostduinkerke is gisteren een Nederlandse vrachtwagen met vier ton hasj in de laadruimte ontdekt. De Nederlandse chauffeur die zich in de buurt van de vrachtwagen ophield, is aangehou den. De politie ontdekte de vrachtwagen nadat het voertuig in het zand was blijven steken. De aangetroffen drugs hebben een straatwaarde van ruim 3,2 miljoen gulden. Enkele jaren geleden trof men op het strand van Koksijde al eens zes ton drugs aan. Ook toen ging het om een smokkelzaak die opgezet was door Nederlandse drugshande laars, die een villa gehuurd hadden als tijdelijke opslagplaats voor over zee aangevoerde verdoven de middelen. Marechaussees naar Namibia DEN HAAG Zevenentwintig Nederland se marechaussees die deel gaan uitmaken van de United Nations Transmission Assis tance Group (UNTAG) vertrekken aan staande vrijdag naar Namibia. Met deze uit zending voldoet Nederland aan het verzoek van de Verenigde Naties om haar contin gent van 33 tot 60 waarnemers uit te brei den. De UNTAG houdt in Namibia toezicht op het bestand tussen het huidige, door Zuidafrika gesteunde bewind in Windhoek en de Namibische vrijheidsbeweging Swapo. De VN controleert tevens de door Zuidafri ka geleide politiemacht. Onder de Neder landse marechaussees bevinden zich twee vrouwen die ervaring opdeden bij de VN- vredesmacht in de Sinaï-woestijn. DELFT Wat hij precies in de Armeense stad Leni- nakan zal aantreffen, weet hij niet. Maar opbeu rend zal het in elk geval niet zijn. En het zal zwe ten en beulen worden. Daar is de 24-jarige Gabi- no Dorigo, student civiele techniek aan de TU in Delft, wel zeker van. Van ochtend is hij met negen andere Nederlandse vrij willigers van de Interna tionale Bouworde naar het rampgebied in de Sov jetunie vertrokken, dat in december vorig jaar door een zware aardbeving werd getroffen. Tiendui zenden mensen kwamen daarbij om het leven en honderdduizenden raak ten hun huis kwijt. maakt, zal slechts een druppel op de gloeiende plaat zijn. De honderd te bouwen prefab woningen, de school en de me dische hulppost kunnen im mers maar een klein deel van de bevolking helpen. Maar die wetenschap weerhoudt de stu dent er toch niet van te gaan. „Er woont nog een half mil joen Armeniërs in tenten", zegt hij. „Wat wij .doen is in derdaad een druppel op de gloeiende plaat. Maar je kunt toch een heleboel doen en ik heb gehoord van mensen die in 'het gebied zijn geweest, dat dit de hulp is waar de Arme niërs nu op zitten te wachten", zegt hij zelfverzekerd. De Internationale Bouworde is een hulporganisatie die sinds 1953 jaarlijks circa 5000 vrij willigers - voornamelijk jon geren - inschakelt bij de bouw van allerlei sociale projecten, zowel in Europa als daarbui ten. Daarnaast wil de Bouwor de via deze hulp bijdragen aan een verbetering van de inter nationale betrekkingen. Voor het eerst stuurt de hulp organisatie nu een team van tien Nederlandse en tien Oos tenrijkse vrijwilligers naar Ar menië. Dat gebeurt op verzoek van een Oostenrijkse krant die onder haar lezers geld had in gezameld voor bouwmateria len, maar handen tekort kwam om de herbouwplannen in een buitenwijk van Lenina- kan, één van de getroffen ste den, ook daadwerkelijk uit te voeren. De omstandigheden van een project van de Bouworde zijn echter nog nooit zo moeilijk geweest als deze keer. Er staat immers nog maar weinig over eind in de Armeense stad en dat sluit bijvoorbeeld al de mo gelijkheid uit om even snel naar een winkel te lopen om gereedschap of spijkers bij te halen. Dan is er nog de taal barrière en bovendien is het er rond deze tijd van het jaar snikheet. Overdag kan het kwik de veertig graden berei ken, terwijl de temperatuur 's nachts daalt tot tien graden. Geen wonder dat de Bouwor de uitsluitend zeer ervaren vrijwilligers heeft geselec teerd. Gabino Dorigo is één van hen. Het wordt zijn vijfde reis voor de hulporganisatie. Eerder werkte hij mee aan projecten in Italië en Oosten rijk. Hij heeft geprobeerd zich zo goed mogelijk voor te berei den op het Armeense avon tuur. „Ik heb er natuurlijk over gelezen, maar dat was toch meer gericht op geschie denis. Verder heb ik met een verpleegster gesproken die voor 'Artsen zonder grenzen' in Armenië is geweest. Dan kun je toch een goed beeld krijgen. Ze heeft ons erop voorbereid dat de eerste aan blik wel een enorme indruk zal maken. Ze vertelde dat de aarbeving 's ochtends gebeur de. De kinderen waren dus op school, de vaders op hun werk en de moeders thuis. Je kunt dus wel stellen dat alle gezin nen zijn getroffen", zegt Gabi no en hij vervolgt: „Ze atten deerde ons erop dat veel men sen dus psychische problemen hebben en het als een belang rijke steun zien dat de christe lijke, Westeuropese landen Armenië is ook christelijk komen helpen". Gabino Dorigo heeft zich met zijn reisgenoten niet hoeven voor te bereiden op het techni sche gedeelte. De plannen lig gen al enige tijd klaar, het transport van materialen is in middels vanuit Oostenrijk op gang gekomen en onder lei ding van een Oostenrijkse aannemer van Armeense af komst is al met de werkzaam heden ter plekke begonnen. Gabino: „Het gaat ook meer om je instelling. Het plan is er. Het moet nu alleen uitgevoerd worden. Maar enige handig heid komt daar wel bij kij ken". Hotelschool De Nederlandse deelnemers variëren in leeftijd van 24 tot 48 jaar en hebben een heel verschillende achtergrond. Gabino is de enige met een technische scholing. Verder bestaat de groep uit leraren en studenten geneeskunde, biolo Gabino Dorigo (24) is een van de tien Nederlandse vrijwilligers die vandaag voor de Internationale Bouworde naar hét verwoeste Leninakan in Armenië vertrekken. foto: milan konvalinka gie, hotelschool, Slavische ta len en Russisch. Allen offeren ze zes weken vakantie op. Gabino vertelt zich heel be wust voor dit bouwkamp te hebben aangemeld. „Ten eer ste doe je ontzettend dankbaar werk. Verder leer je op een heel andere manier zo'n land en de mentaliteit kennen. Ik vind het leuk om met zo'n groep te werken - daar hou je contacten aan over - en ik vind het leuk om met mijn handen bezig te zijn. In mijn studie krijg je veel theorie. Nu kan ik ook eens lichamelijk handwerk doen. Eigenlijk zou iedere student uit Delft dat eens moeten doen. Beton stor ten, timmeren, alles wat er maar te doen is. En gewoon keihard doorwerken". CLARISSE BUMA Sovjetunie nauwelijks nog gevaar voor de wereldvrede DEN HAAG Bijna twee op de drie Nederlanders, 62 pro cent, denkt dat er van de Sov jetunie geen enkel gevaar is te duchten. Het bureau onder zocht in hoeverre Nederlan ders een aantal mogenheden zien als "een gevaar voor de wereldvrede. Iran, Syrië en Libië het grootste gevaar. Dat vindt 91 procent. China staat op de tweede plaats van het rijtje mogendheden met 76 procent. De Sovjetunie bezet, met 38 procent, de derde plaats. In Ja pan ziet 35 procent een groot of sluimerend gevaar, 64 pro cent ziet dat niet. Daarna ko men herenigd Duitsland (DDR en Bondsrepubliek) met 32 te genover 67 proc#Pit en de Ver enigde Staten met 31 tegen 68 procent. De ondervraagden vinden het Verenigd Konink rijk nog het meest stabiele land. Slechts 8 procent vindt dat dit land een gevaar vormt voor de wereldvrede, maar 91 procent ziet dat niet, aldus de steekproef. De meeste stieren koelen hun woede af op tore- dacht, want daar worden deze beesten net zo adors die hen met hun rode doeken tot razernij lang aangemoedigd tot ze in de Middellandse brengen, maar dit dier in Denia kiest voor een Zee springen, koud bad. In deze plaats hebben de Spanjaar den een andere manier van 'stieren pesten' be- foto: ap ADVOCAAT SPREEKT VAN MAFFIAMETHODEN DEN HAAG De Haagse zanger Stanley Bovett heeft gisteren tijdens een kort geding de tegenaan val ingezet tegen zijn vroegere manager John Gerards. Bovett vroeg aan de Haagse rechtbank op heffing van het beslag, waarmee Gerards 440.000 gulden van hem wil te rugvorderen. Bovendien overlegde hij een schade claim van 432.000 gulden wegens gemiste optredens en slechte platenverkoop. De wegen van de vroegere visverkoper Stanley Bovett en de handelaar in tweedehands auto's John Gerards kruisten elkaar in 1987. Gerards bood aan als zijn manager op te tre den en van Stanley een topar tiest te maken. In kranten en tijdschriften verschenen tal van artikelen dat 1988 het jaar van Bovett zou worden. Het pakte echter anders uit, zo viel gisteren op te maken uit de woorden van mr. C. van Leeu wen, advocaat van de Haagse zanger, tijdens het kort geding Paleis van Justi- Maffiamethoden Zo zou Gerards, aldus de raadsman, de carrière van Bo vett schade hebben berokkend door Willem Duys en Henk van der Meyden (van Privé) te bedreigen als zij geen aandacht aan de zanger zouden beste den. De kosten voor het mu ziekspektakel, het Bovett-gala in het Scheveningse Circus theater in november '88, heeft de vroegere manager van Stanley Bovett nooit betaald. Na deze specifieke voorbeel den te hebben gegeven, zei mr. Van Leeuwen: „Door de eufemistisch gesteld bij zonder ongebruikelijke wijze van optreden van Gerards heeft Bovett in de Gooise ar tiestenwereld een bijzonder slechte naam gekregen. Ge rards wordt verweten „maffia methoden" te hanteren, waar mee Bovett wordt geasso cieerd. Daardoor is onherstel bare schade aangericht aan de carrière van Bovett in Neder land. Na een hoopvol begin krijgt hij in Nederland geen voet meer aan de grond". Ook de platenmaatschappij EMI zou zich hebben teruggetrok ken nadat zij te maken kreeg met Gerards, zo voegde de ad vocaat hieraan toe. Eind november vorig jaar be sloot Bovett een punt te zetten achter de samenwerking met Gerards. Na het uit elkaar gaan kwam Gerards met allerlei overeen komsten op de proppen. Bo vett liet gisteren bij monde van zijn advocaat weten dat hij die nooit heeft getekend. De handtekening onder de overeenkomst, waarin Bovett verklaart alle openstaande fi nanciële verplichtingen van Gerards op zich te nemen, zou ook niet van zijn hand zijn. De investeringen van Gefards in Bovett noemde mr. Van Leeu wen minimaal. „Daar stonden bovendien hogere inkomsten tegenover". „Het project dat door Gerards is begonnen, is door hemzelf mislukt. Gerards heeft gegokt en verloren", al dus Bovetts raadsman. Vuile was Mr. R.W. Vos van Steenwijk zei dat zijn cliënt Gerards zich interesseerde in aankomend talent en kansen voor Bovett had gezien. „Een goede stem is niet voldoende, je moet de weg kennen in de Hilversumse jungle. Er komt veel geld bij kijken om er binnen te komen. Gerards heeft het voor elkaar gekregen dat Bovett vier sin gles, een langspeelplaat en vi deoclips maakte. Het is gelukt hem twee keer in de show van Willem Duys te krijgen. Bin nen een jaar regelde hij dertig tot veertig optredens voor een artiest die niemand kende. Bij elkaar heeft dat 250.000 gulden gekost". Volgens mr. Vos van Steenwijk had Gerards met Bovett een contract voor de duur van tien jaar gesloten. „Als artiesten het gaan maken, lopen ze weg naar een andere manager". Als Bovett weg wil de, zou hij het drievoudige moeten terugbetalen, aldus de advocaat. „Na een jaar is Bo vett bij Gerards gekomen en had hij geklaagd over te veel stress. 'Ik schei uit met de showbusiness'. De waarheid is dat hij van zijn gezin af was en meer zag in een verhouding met een artieste". Rechtbankpresident mr. De Groot: „Laten we de vuile was buiten beschouwing laten". Hij doet uitspraak over veer tien dagen. TOM VAN RIJSWIJK JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van informatie, Stoffel van der Merwe, heeft er voor gewaarschuwd niet te veel te verwachten van de ontmoeting tussen pre sident Pieter Botha en de gevangen leider van het Afrikaans Nationaal Con gres, Nelson Mandela, vo rige week woensdag. In voorzichtige bewoordin gen karakteriseerde hij het gesprek tussen Botha en Mandela als een stap in de goede richting en zei hij „voorzichtig optimis tisch" te zijn. In het buitenland doken na het zaterdag uitgelekte nieuws over het gesprek direct ge-, ruchten op over de op handen zijnde vrijlating van de be kendste politieke gevangene van Zuidafrika. Maar in een radio-uitzending zei Van der Merwe: „Ik hoop alleen dat zij (de buitenlandse regeringen, red.) niet opeens over-enthou- siast worden". Mandela, die 18 juli 71 jaar wordt, zit al sinds 1962 in de gevangenis. In 1964 kreeg hij levenslang op be schuldiging van hoogverraad. ANC-woordvoerder Tom Sebi- na verklaarde dat het verras- singsbezoek tussen Botha en Mandela niet meer dan een propaganda-show was van Botha', die na de verkiezingen in september aftreedt, om te doen voorkomen dat hij een begin wil maken met overleg over de afschaffing van de apartheid. Het ANC was van tevoren niet op de hoogte van de ontmoe ting. Mandeia's vrouw Winnie reisde gisteren naar Kaapstad voor een bezoek aan haar man om meer over zijn gesprek met Botha te weten te komen. Ze wilde tegen verslaggevers na derhand niets meer zeggen dan dat het geen gewoon be zoek was, maar dat zij gezon den was door de gemeenschap en dat haar man er goed aan toe was. Schijnwerpers Wat er vorige week in de ge vangenis ook is besproken, duidelijk is dat Mandela door het gespek met Botha weer volop in de politieke schijn werpers staat. De staatsom- roepdienst noemde de ontmoe ting een van de belangrijkste politieke gebeurtenissen van de eeuw. Ook al is dat mis schien iets te veel gezegd, de gebeurtenis zou misschien toch een aanzet kunnen geven voor Winnie Mandela staat de pers te woord na een bezoek aan haar man Nelson Mandela in de gevan genis in Kaapstad. Ze werd vergezeld door de advocaat van haar man, Dali Mofo. foto: ap de onderhandelingen die de blanke Zuidafrikanen zo lang mogelijk hebben geprobeerd te ontlopen, maar nu urgent zijn geworden. Nu Namibia onafhankelijk wordt, zal Zuidafrika spoedig het laatste Afrikaanse land zijn dat door blanken gere geerd wordt. De blanken zijn zich er steeds meer van be wust dat het nodig is met de zwarte bevolking te onderhan delen om in de toekomst bloedvergieten te voorkomen. Ook de zwarten realiseren zich dat het hele land ten on der zal gaan als de zaken niet geregeld worden. Het is onvoorstelbaar dat de blanken de macht eenvoudig weg in handen zouden leggen van de zwarten, maar het be staan van mensen als Mandela, gerespecteerde mensen van een oudere generatie met een politiek inzicht dat in de jaren dertig en veertig is gevormd, geeft de blanken een kans met .gematigden' te onderhande len. Ze voelen zich veiliger wanneer ze mat Mandela te maken hebben, in plaats van met een ANC-militant wiens denkbeelden gegroeid zijn bij de onlusten in de zwarte woonoorden in 1976 of 1984- 86. Waarschijnlijk ziet Mandela zich steeds meer als tussenper soon bij eventuele onderhan delingen tussen regering en ANC en niet als de wezenlijke onderhandelaar. Hij heeft 27 jaar in de gevangenis gezeten en kan daardoor niet van alle ontwikkelingen op de hoogte zijn. Maar hij is de enige die een ingang kan maken voor gesprekken om de impasse te beëindigen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4