Verzekeringspapieren ingewisseld tegen kanselbijbel Rotterdam koestert zijn Noorse kerkje CéicLc Somant 6iro54T& kerk wereld beroepinge GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidocSomant DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 2 Gospelzender na oordeel over homoseksuelen van Amsterdamse kabel geweerd AMSTERDAM Voorzitter C. van Heiningen van gospelradio Parousia in Amsterdam is verbaasd dat Salto, het overkoepe lend orgaan van de lokale radio en televisie in Amsterdam, de uitzendingen van Parousia heeft stopgezet wegens belediging van homoseksuelen. „Wij hebben niets tegen homoseksuelen. Wie ben ik om mensen die zo geboren zijn, te veroordelen", aldus Van Heiningen. Salto besloot vorige week vrijdag de uitzending van Parousia, dat 5 uur per dag via een van de vier radiozenders van Salto te beluisteren was, te staken. In de uitzending van 29 juni stelde een baptistenpredikant homoseksualiteit op een lijn met klep- tomanie, pyromanie en melaatsheid. Parousia werd duidelijk gemaakt dat herhaling van de kwetsende opmerkingen niet zou worden geduld. In de uitzending van afgelopen vrijdag werd echter opnieuw een aanval op homoseksuelen gedaan. Daarop heeft Salto de knop omgedraaid. De uizendingen van Parousia bevatten naast veel gospelmuziek en een Bijbelquiz een preek van een dominee, waarop luiste raars kunnen reageren. Volgens Van Heiningen luisteren dui zenden mensen, ook van buiten de kerken, naar de uitzendin gen. Sommigen zouden zelfs een radiotiebben aangeschaft om naar de programma's te kunnen luisteren. Van Heiningen heeft al vele telefoontjes ontvangen van mensen die boos op het staken van de uitzendingen reageerden. Het bestuur van Salto heeft Parousia uitgenodigd voor een ge sprek. De smaak van een leerling moet niet geraadpleegd, maar gevormd worden M. Flannery O'Connor HONGAARSE BISSCHOPPEN: Erken dat er kerkvervolging is geweest BUDAPEST De Hon- gaarse samenleving moet erkennen dat de kerken na de Tweede Wereld oorlog onrecht is aange daan, zo menen de Hon gaarse RK bisschoppen. De bisschoppen wijzen er in een verklaring op dat er na de Tweede Wereldoorlog een „structuur" is ontstaan, waar in „vele verkeerde beslissin gen" zijn genomen. Het poli tieke systeem keerde zich te gen de godsdienst. Religieuze verenigingen werden verbo den, kerkleiders moesten voor een rechtbank verschijnen, kerkelijke instellingen moes ten sluiten en de meeste reli gieuze orden en congregaties werden opgeheven. Volgens de bisschoppen moeten de Hongaren zich be wust zijn van deze vervolging van de kerken om een duide lijk beeld te hebben van de rol van de kerk in de Hon gaarse samenleving. De bisschoppen beklemtonen dat zij in de toekomstige sa menleving geen politieke zen ding op zich willen nemen. De kerk moet zich niet bin den aan een politieke partij of een maatschappelijk systeem, zo menen zij. Maar van de kerkleden mag worden ver wacht, dat zij actiever dan tot nu toe in een politieke partij of in maatschappelijke organi saties meewerken aan de vormgeving van de samenle ving. „Handhaaf academische theologie in Amsterdam-" AMSTERDAM De vijf uni versitaire bibliotheken in Amsterdam pleiten voor handhaving van de academi sche theologiebeoefening in de hoofdstad. Zij doen dit in een brief aan minister Deet- man van onderwijs en weten schappen als reactie op het rapport van de verkennings commissie godgeleerdheid. Deze commissie heeft in april de minister ingrijpende maat regelen voor de drie Amster damse theologische instellin gen voorgesteld. De theologi sche faculteit van de Univer siteit van Amsterdam moet worden opgeheven, die van de Vrije Universiteit moet nauw samenwerken met de Leiden en moet bovendien de predikantsopleiding afstaan aan Kampen, terwijl de Ka tholieke Theologische Univer siteit Amsterdam tot een hbo- opleiding moet worden terug gebracht. Naast de universiteitsbiblio theken is er in Amsterdam op het gebied van de theologie „een unieke collectie van ar chieven, bibliotheken en mu sea". Met de universitaire verzamelingen vormen ze „een netwerk dat qua omvang en verscheidenheid in Neder land zijn weerga niet kent". Genoemd worden onder meer de bibliotheek van de Waalse Kerk, van het Genootschap der Vrienden (Quakers), Ets Haim/Livraria Montezinos, de kerkelijke archieven van het Gemeentearchief, het His torisch Documentatiecentrum van het Nederlandse Protes tantisme aan de VU en het Joods Historisch Museum. De universitaire bibliotheken zijn de Bibliotheca Rosentha- liana en de Kerkelijke Collec ties, beide in de UB van de UvA, de bibliotheek van de theologische faculteit UvA, de bibliotheek van de KTUA en de afdeling theologie in de UB van de VU. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ederveen (toez.) Joh. Post. kand. te Ede; te Middelburg B.J.W. Schelhaas te Groesbeek, die dit beroep heeft aangenomen. Aan genomen naar Wassenaar (buitenge wone wijkgemeente) c.N. van Dis, kandidaat aldaar, die bedankte voor Genderen (toez.) en voor Heinenoord (toez.). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hardenberg drs. E. Zijlstra te Wilnls. VERZEKERAAR WORDT KERKELIJK WERKER LEEUWARDEN In de loop van de jaren werd het de verzekeraar Gerrit Koenders langzaam dui delijk dat hij een andere weg moest gaan. Hij ging theologie studeren om di aconaal werk in de ge meente te kunnen doen. In het Drentse Gieter veen start Gerrit binnen kort als pastoraal mede werker van de hervorm de gemeente aldaar. Zijn vrouw en zeven kinderen zijn enthousiast. Wat be zielt Gerrit en zijn vrouw Aukje? Is dit een bekering? Gerrit (46) geeft niet direct ant woord. Schuift wat met zijn been en komt uiteindelijk te recht in een halve kleerma kerszit „Bekering dat is een beetje een belast woord. Dan denk ik aan de EO. Het is eerder een langzaam groei ende bewustwording. Wel er vaar ik dit als een keer en een omkeer". Koenders herinnert zich een preek die hem aansprak. Ge loof zonder daden is dood, werd eV die zondag verkon digd. Daarop liet hij zich aan spreken. Gerrit werd ouder ling en begon met de cursus „Theologische vorming voor gemeenteleden". Samen met zijn vrouw zat hij al in de lei ding van de zondagsschool. De theologische vorming voor gemeenteleden vond hij ech ter te vrijblijvend. Gerrit hoorde hij dat je ook zonder diploma van de middelbare school aan een theologiestu die kon beginnen. Dat paste hem wel, want „ik kom zelf uit een arbeidersmilieu. Als je naar de ulo ging in die tijd dan was je al een beetje een uitzondering". Diaconaat Diaconaal werk heeft hem al tijd erg getrokken. Dergelijke activiteiten in Den Haag zijn voor hem een lichtend voor beeld: gemeenteleden gaan er zelf de wijk in; er zijn aan leunwoningen voor bejaarden waar mensen uit de gemeente in werken en dergelijke. Dat is het ideaal van Koenders: dat de gemeente zelf initiatie ven neemt. De pastor stelt slechts zijn kennis en vaardig heden ter beschikking. Met succes rondde Gerrit de derdegraads en de tweede graads theologieopleiding af. Nu heeft hij het eerste jaar van de eerstegraadsopleiding achter de rug. Als hij ook dat diploma heeft, staat de predi kantenopleiding aan de Rijks universiteit te Groningen nog op zijn programma. Vaak wordt er gezegd dat een theologiestudie meer vragen oproept dan beantwoordt. Voor Gerrit Koenders is de balans positief. „Ik vind dat ik op een hele hoop vragen een redelijk antwoord heb ge kregen. Voor mij is duidelijk geworden wat ik altijd al heb gedacht dat je uit de Bijbel duidelijk de opdracht krijgt dat het hier moet ge beuren. Geloof, maatschappij en politiek horen bij elkaar". Samen met zijn vrouw Aukje nam hij jaren geleden al de beslissing om het bedrijf aan de kant te doen zodra ze over voldoende andere inkomsten zouden beschikken. Aukje Koenders heeft vanwe ge de studie van haar man de laatste jaren het leeuwendeel van het werk voor haar reke ning genomen. „Ik zal het missen. Ik heb dit werk met liefde gedaan", bekent ze. Di rect voegt de zakenvrouw er echter aan toe: „Het gaat erom dat je je leven invult zo als je denkt dat het goed is. Gerrit voelt heel duidelijk dat hij dit moet doen. Dat vind ik heel belangrijk. Je maakt sa men een keuze en dan is het Loondienst In 1965 trad Gerrit Koenders in loondienst bij een verzeke ringsmaatschappij. Wekelijks haalde hij de premies voor de verschillende levens- en scha deverzekeringen op. Van 1968-1975 was hij inspecteur in Leeuwarden, zijn taak was om vertegenwoordigers op te leiden en te begeleiden. Fusieperikelen en vervelende arbeidsomstandigheden bracht Gerrit en Aukje Koen ders ertoe om in 1975 voor zichzelf te beginnen. „We zijn met 0,0 begonnen. We hadden alleen eén kleine hypotheek schuld", herinnert Gerrit zich. „Nee", corrigeert Aukje, „we zijn niet met -0,0 begon nen. Ik moest alleen nog één benzinerekening betalen". Iedereen verklaarde het echt paar voor gek. Wie begint er nu midden in de oliecrisis met een eigen zaak. Ze kregen echter ongelijk. „Het is gelijk goed gegaan. We hebben een gouden tijd gehad". Wel was het keihard werken. Twee a drie avonden werken tot drie uur 's nachts was geen uitzon dering. Gerrit: „Op het laatst werd je vreselijk commer cieel. Je deed- iets alleen als het commercieel was". Aukje: „Het sociaal en kerkelijk le ven raakte op de achtergrond. Je werd je bewust dat dit le ven niet het echte leven was". In oktober 1979 kreeg Gerrit last van een hernia. Na drie maanden sukkelen met medi cijnen ging hij in januari fi naal door zijn rug. Een half jaar lang stond hij op non-ac tief. „Ik heb me toen wel af gevraagd: waar ben je mee bezig?" Het economisch systeem is volgens de kersverse pasto raal werker dolgedraaid. Al het goede wat de aarde voort brengt wordt niet eerlijk ver deeld. Macht, status en geld zijn troef. „Als de maatschap pij iets wil, dan gebeurt het". Half augustus wordt de verze keraar definitief pastor. Hij heeft „preekconsent" (toe stemming om té preken), de sacramenten (doop, avond maal, huwelijk) blijven voor behouden aan de dominee. De positie van de kerkelijke werkers nieuwe stijl in de Hervormde Kerk is nog on duidelijk. Door de barsten en scheuren van het kerkelijke wereldje moeten ze zich naar binnen wringen. Een door de commissie theologisch hoger onderwijs toegezegd testimo nium wordt tegengehouden door het bestuur van de kerk. „Het kan niet anders: het moet anders in de dominees- kerk", zegt Koenders glimla chend. GERRIT GEERDS Bisschop in Somalia vermoord MUQDISHO De RK bisschop van de Somalische hoofdstad Muqdisho, Pietro Salvatore Colombo, is door een nog onbekende schutter vermoord. Dat heb ben regeringsfunctionarissen in Somalia meegedeeld. De pater Franciscaan werd even buiten de kathe draal van Muqdisho neergeschoten. Hij stierf twee uur later in het ziekenhuis. Colombo (66), geboren in de buurt van Milaan, kwam kort na zijn priesterwijding als missionaris naar So malia. Hij werd in november 1975 tot bisschop van de Somalische hoofdstad benoemd. Van de ongeveer 5 miljoen inwoners van het land zijn er nog geen 50.000 rooms-katholiek. Afrikaans enthousiasme Ondanks de schorsing door zijn bis schop, gaat de zwarte pastoor A. Stal- lings in Washington door met zijn activi teiten in zijn Afro-Amerikaans gemeente, los van de Rooms Katholieke Kerk. En kele duizenden, zeer enthousiaste zwarte Amerikanen volgen de pastor, die de ka tholieke liturgie voor zijn parochianen in de overwegend zwarte St. Teresa van Avilaparochie wil afrikaniseren. Stallings heeft een gesprek met de paus gevraagd over de kwestie waarin hij zich feitelijk al buiten de kerk heeft geplaatst door z'n eigen gemeente te stichten. Op de foto: Pastor Stallings tijdens een van de diensten in zijn eigen gemeente: de Imani Tempel, foto: ap ROTTERDAM In Rot terdam is het Noorse kerkje in het Park aan de Maasoever een begrip. Veel mensen willen daar trouwen of gaan er naar de kerk vanwege de in tieme atmosfeer. En wie in Rotterdam de kerk nooit van binnen heeft gezien, weet dat dit hou ten gebouw vlakbij de Maastunnel, bovendien het enige in zijn soort in Rotterdam, een grote be zienswaardigheid is. Het gebouw bestaat deze maand 75 jaar en is eigendom van de Noorse Zeemansmis sie. De architecten baseerden zich voor hun ontwerp op de kleurrijke houten Noorse kerkjes uit de zeventiende eeuw. Vroeger werd het voor al bezocht door Noorse zeelie den, de laatste jaren ook door vrachtwagenchauffeurs en steeds meer belangstellenden van buiten. Dominee Harald Daasvand (36) legt in de leeszaal van het kerkcomplex uit dat hij en zijn medewerkers zijn kerk in de eerste plaats zien als een dienstverlenende instantie. Vanwege de nieuwe los- en laadtechnieken liggen de schepen nog maar korte tijd in de haven en hebben de zeelui veel minder dan vroe ger het geval was gelegenheid de wal op te gaan. Bovendien is hun aantal de laatste decen nia flink teruggelopen. Daas vand en zijn medewerkers be zoeken de zeelui vooral op de schepen zelf. „We nemen boodschappen voor ze aan, brengen post weg en praten met ze. Ons huis is een oriënt atiepunt voor de Noren. Natuurlijk maken we er geen geheim van wie we zijn, we zijn een kerk, maar zeelui praten niet zo gemakkelijk over die dingen. In ons con tact zijn we in de eerste plaats Het Noorse kerkje aan de rand vqn het park in Rotterdam foto: sp Noren onder elkaar". Ook dominee Daasvand is er niet de man naar om met veel vuur over zijn religieuze ta ken te spreken. Daasvand is dominee van de Noorse Evan- gelisch-Lutherse kerk, een staatskerk waartoe negentig procent van de Noren zich re kent, ook al zien velen van hen zelden of nooit de kerk van binnen. Noren houden er niet van gescheiden op te trekken, zegt Daasvand, en er zijn dan ook veel vleugels en stromingen binnen de kerk die zonder al te veel proble men vreedzaam naast elkaar bestaan. Het hoofdbestuur van de Noorse zeemansmissies in Bergen regelt het beheer van de zeemanskerken overal op de wereld. Ze zijn in de vori ge eeuw ontstaan om de zee lieden die toen vele maanden onderweg waren „kirk og hjem" (een kerk en een te huis) te bieden. Rotterdam is vanwege het belang van zijn haven een van de belangrijk ste posten. Behalve de kerk in het Park is er ook in het Eu- ropoortgebied een kerk, de St Olavskapel, die in 1964 door koning Olav persoonlijk werd ingewijd. De kerk in het Park stond aanvankelijk op de plaats waar nu de toegangsweg loopt naar de Maastunnel. Toen met de bouw van de tunnel in 1938 werd begonnen, werd geopperd het kerkje af te bre ken, zoals met zoveel andere gebouwen stond te gebeuren die die in de weg lagen. De Noren hebben zich echter altijd in een grote sympathie van de Rotterdammers mogen verheugen. Bovendien was ie dereen overtuigd van de waarde van het houten ge bouw. Burgemeester Droog- leever Fortuyn maakte zich er persoonlijk sterk voor dat het kerkje een andere plaats kreeg, dttmaal aan de ingang van het Park. Kerk, leeszaal en pastorie, respectievelijk 120.000, 60.000 en 40.000 kilo zwaar werden van hun fun damenten losgemaakt en door de firma Verhagen over een ingevette baan van balken en planken met behulp van enorme lieren naar hun nieu we standplaats getrokken. Het was een gebeuren waar in die tijd ieder de mond vol van had. Aan de opening van de kerk, op 26 juli 1914, op de dag waarop de Eerste Wereldoor lóg uitbrak, gingen overigens de nodige problemen vooraf. De bouw was door de toena me van het grote aantal zee lieden een absolute noodzaak geworden nadat zeelieden en kerk lange tijd gehuisvest wa ren in een logement aan de Boompjes. Dat gebouw was in 1910 rijp voor de sloop bevon den. Er moest een nieuw ge bouw komen en logement en kerk moesten op aandringen van het hoofdbestuur van de kerk in Bergen weer van el kaar gescheiden worden. De jonge pastor Jens Andreas Saxe had het slimme idee de toenmalige koning Haakon van Noorwegen om een gift te vragen. Toen die eenmaal binnen was, konden andere overheden en persoonlijkhe den in Nederland en niet op de laatste plaats de Rotter damse havenbaronnen, niet achterblijven. In een record tijd wist hij honderdduizend kronen bijeen te brengen, ter wijl zeventigduizend genoeg Sportvelden Saxe droomde van een kerk in het Park, maar dat zagen een aantal gemeenteraadslie den niet zitten. Bovendien was de plaats van de kerk ge pland in de nabijheid van sportvelden. De Noren zouden nooit mogen klagen over la waai tijdens de kerkdienst als hun kerk daar kwam. Ande ren waren bang dat de spor ters hinder zouden ondervin den van luid kerkgezang. Maar burgemeester Zimmer- mann slaagde er in alle be zwaren te overwinnen. Domi nee Daasvand vertelt het grinnikend. Hij spreekt goed nederlands maar met een zwaar accent. Timmerlieden uit Noorwegen zetten het volledig in Noor wegen op maat gemaakte ge bouw in elkaar. De kerk zelf is ook van binnen een juweel door de schilderingen van Do- menico Erdmann op het pla fond, voorstellend Jezus en de de elf leerlingen, Judas komt er niet in voor. Dominee Daasvand wijst op het zeil schip dat aan het plafond hangt en in vrijwel iedere Noorse kerk hangt als sym bool van de reis die een men senleven is. Hij zegt dat de toeloop naar zijn kerk verminderd is en ook minder vanzelfsprekend is geworden. Afhankelijk van het seizoen bezoeken elke zondag zestig tot honderd twintig mensen het kerkje. Bij het 75-jarig jubileum dat in mei gevierd werd om zoveel mogelijk mensen er bij te be trekken, bleek opnieuw over duidelijk dat het Noorse kerk je de goodwill heeft van de Rotterdammers. PAUL VAN VELTHOVEN De tien van Den Haag De verrassingen in bestuurlijk Den Haag zijn niet van de lucht. Bij de besprekingen over een nieuw college van B en W is PvdA-onderhandelaar Martini door de fractie van de PvdA op het laatste moment teruggefloten. Het staaltje van arrogant machtsdenken dat hij gistermiddag tentoon spreidde door D66-wethouder Vlaanderen als een schooljon gen bij de onderhandelingen weg te sturen, was kennelijk ook zijn eigen fractie te gortig. Vlaanderen werd afgelopen nacht via de achterdeur weer het college van burgemeester en wethouders van Den Haag binnengeloodst. Het linkse blok onder de wethouders krijgt zo toch nog de meerderheid. Gistermiddag leek het er nog op, dat het dagelijks be stuur van de gemeente Den Haag het helemaal zonder de kleine partijen zou moeten doen, nu wordt alleen nog wet houder Verduyn Lunel van Links Den Haag aan de kant ge zet. Gezet, want vooralsnog is deze wethouder van onder meer cultuur niet van plan eigener beweging zijn zetel te verlaten. Mocht hij weigeren de eer aan zichzelf te houden, dan wordt hij daar donderdagavond door de gemeenteraad door middel van een motie van wantrouwen toe gedwongen. DAT zal het voorlopige slot vormen van een hoogst verba zingwekkende, zelfs verbijsterende reeks gebeurtenissen, die resulteert in een college van de burgemeester plus negen wethouders, maar liefst twee meer dan de afgelopen drie jaar. Alsof de financiële lasten van de gemeente Den Haag nog niet hoog genoeg zijn. Zonnig DE BILT (KNMI) Boven de oceaan ten westen van Ierland ligt een krachtig hogedrukge- bied. Een uitloper daarvan, die via de Britse Eilanden in 'onze richting loopt, bepaalt ons weer in de komende 24 uur in gunstige zin. Met een stroming uit noordwest tot west wordt via Schotland en noord-Enge- land lucht naar onze omgeving gevoerd, die vooral in de hoge re niveaux tamelijk warm is. Door het relatief koude Noordzeewater wordt deze lucht in de onderste lagen ech ter afgekoeld. Bij een matige noordwester wordt het morgen aan de stranden en in het Waddenge bied niet warmer dan een graad of 19; landinwaarts warmt deze lucht echter snel aan. In Brabant en Limburg kunnen zelfs waarden tot te gen de 25 graden worden be reikt. De lucht is droog, daar door wordt het overwegend zonnig. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen Eerst overwegend be wolkt en vooral aan de kust enkele buien, morgen ook perioden met zon Middagtemperaturen van rond 17 graden aan de kust tot 24 graden landinwaarts. Zweden Af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperaturen in zuid- Zweden omstreeks 24 graden, eldèrs Denemarken: Overwegend bewolkt en nu en dan regen. Middagtempera turen ongeveer 22 graden. Schotland: Veranderlijk bewolkt en vooral in het westen een enkele bui. Middagtemperaturen rond 20 graden, aan de westkust iets koeler. Ierland: Wolkenvelden, maar ook pe rioden met zon Droog weer. Middag temperaturen ongeveer 20 graden. Engeland: Flinke perioden met zon en droog Middagtemperaturen in zuid-Engeland plaatselijk oplopend tot 25 graden, elders middagtempera turen rond 20 graden. België en Luxemburg: Flinke perio den met zon en droog. Middagtempe raturen van 21 graden aan de Belgi sche kust tot 25 graden plaatselijk West-Duitsland: In het noorden af en toe zon en overwegend droog, in midden- en zuid-Duitsland enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempe raturen rond 25 graden, in het noor den koeler. Frankrijk. Ten westen van de lijn Straatsburg-Marseille zonnige perio den en droog. In de omgeving van de Middellandse Zee eveneens droog en overwegend zonnig. In midden- en hoog-Frankrijk veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperaturen langs de Kanaalkust rond 21 graden. Elders omstreeks 26 graden en langs de Middellandse Zeekust oplopend tot ongeveer 30 graden. den. Elders zonnig maar in I Spaanse binnenland een enkele weersbui. Middagtemperaturen z de Spaanse noordkusten rond 25 gra den, aan de overige kusten aan de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee 28 tot 30 graden en in binnenland plaatselijk zelfs oplopend tot 40 graden Zwitserland overwe gend bewolkt en enkele flinke buien. Middagtemperaturen in de dalen en in de laaglanden omstreeks 25 gra- turen in de laaglanden ongevet Italië, in noord-Italié veranderlijk bewolkt en vooral in de middag en avond een enkele bui. In midden-Ita- lië overwegend zonnig, maar morgen ook kans op een bui. In het zuiden e op Sicilië droog en overwegend zor nig. Middagtemperatuur van 28 gr. den in het noorden tot 33 graden plaatselijk in zuid-Italië. Joegoslavië. overwegend zonnig, maar's avonds vooral in het binnen land kans op een regen- of c sui. Middagtemperaturen van 30 gra den langs de kust tot 34 graden plaat selijk landinwaarts in de dalen Griekenland: zonnig, maar in de late middag en avond in het binnenland van het Griekse vasteland kans op een regen- of onweersbui Middag temperaturen langs de kusten en op de eilanden omstreeks 32 graden In het binnenland plaatselijk oplopend tot 36 graden. WEERRAPPORT Bordeaux Cyprus Dublin Epilepsie en Sport? Zet jezelf niet buitenspel Help de epilepsiebestrijding. Dit jaar is ons thema: sport. Laat vooroordelen niet ijieespelen. Ruim 90.000 Nederlanders hebben epilepsie. Nog veel meer hebben er Steun de dagelijks direct mee COlleCte te maken. Uw steun 26 |uni tot 2 juli is onmisbaar. _JL_ 5 WtH E NATIONAAL epilepsie FONDS WQp I DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 9587. 3506 GN Utrecht

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2