oede in Israel loopt hoog op Jaruzelski vraagt VS meer financiële hulp Gorbatsjov heeft handen vol aan lastige „zonen" Turkse regering beschuldigd van voortrekken vluchtelingen JUITENLAND EcidócSouotmt ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 5 fegrafenis Janos Kadar a bezoek George Bush IjDAPEST De overleden Hongaarse oud-par- ïeider Janos Kadar zal volgende week vrijdag, fo dag na het vertrek van de Amerikaanse presi- jnt George Bush, worden begraven. Kadar wordt (gezet op de begraafplaats Imre Mezoe, waar tra- ioneel kopstukken van de Hongaarse commu- ische partij worden begraven. De partijkrant jszabadsag publiceerde gisteren interviews met Iers van de'partij die in mei 1988 Kadar aan de it zetten. Hervormer Imre Pozsgay meende dat voormalig leider gedaan had wat hij kon onder omstandigheden, waarmee hij doelde op het or- joxe leiderschap van Leonid Brezjnev in het imlin. Karoly Grosz noemde Kadar „een man buitengewoon fatsoen", die hij nog maanden lat hij hem vorig jaar als partijsecretaris opvolg- S8 vrijwel dagelijks raadpleegde. Gemeente Peking maakt schade op van rellen PEKING De gemeente Peking is 24.400 bomen, 3.508 vuilnisemmers, twee openbare toiletten en een brand weerauto armer na het neerslaan van de studentendemonstratie begin juni. Volgens een gedetailleerde opgave van de schade die ontstond gedurende „de contra-revolutionaire rebellie" derfde de stad 480 miljoen yuan (158 miljoen gulden) aan inkomsten. Tijdens de rel len gingen ook zestig bussen in vlam men op en werden 117 bussen bescha digd. Het departement voor transport „verloor" ook 13 kilometer aan hekken en 103 kilometer aan wegmarkeringen die werden gebruikt als wegversperrin gen en later door legertanks omver werden gereden. Cubaanse militairen ter dood veroordeeld HAVANA r- Een militaire krijgsraad in Cuba heeft gisteren de voormalige generaal Arnaldo Ochoa en drie medeplichtigen ter dood veroordeeld. Ochoa, ex-kolonel Anto nio de la Guardia, ex-kapitein Jorge Marti nez, en ex-majoor Amado Padron zijn ver oordeeld wegens hun rol in een drugssmok kelbende. die nauwe contacten onderhield met het Colombiaanse Medellin-kartel. Ze ven andere verdachten, allen oud-militai ren, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 of 30 jaar. In zijn requisitoir zei de openbare aanklager, generaal Juan Escalo- na, dat de smokkelactiviteiten een „aanslag op de geloofwaardigheid van president Fi del Castro" betekenden, en het prestige van de Cubaanse revolutie hadden geschonden. Voorzitter Europarlement uit socialistische fractie BRUSSEL De socialisten mogen wat de christen-democraten betreft de voor zitter van het nieuw gekozen Europees parlement leveren gedurende de eerste helft van de vijfjarige zittingsperiode. Dat hebben de leiders van de Europese Volkspartij (EVP) gisteren in Brussel la ten weten. De socialistische fractie zal vrijdag 14 juli de naam bekendmaken van haar kandidaat, die nu vrijwel ze ker is van het voorzitterschap. De Spanjaard Enrique Baron, oud-mi- nister van transport in de regering van premier Felipe Gonzalez, wordt door de meeste waarnemers getipt. De socialis ten hebben de grootste fractie in het parlement, op enige afstand gevolgd door de christendemocraten. Landen ruziën over handel in ivoor GABORONE Een vergadering van vijftien Afrikaanse landen in Gabarone, de hoofdstad van Botswana, over de toekomst van de olifant is gisteren na vier dagen van heftige discussies be ëindigd zonder dat het tot een compromis is ge komen tussen voor- en tegenstanders van een to taal verbod op de handel in ivoor. Richard Lea key, directeur van Wildlife Kenya, zei na afloop dat twee wetenschapsmensen uit Cameroun en Canada de komende weken met beide groepen zouden gaan praten om toch nog tot een verge lijk te komen. Een compromis zou totstand kun nen komen als er een uitzondering wordt ge maakt voor ivoor dat afkomstig is van olifanten uit Afrikaanse landen waar de ofifantenbevol- king niet met uitroeiing door stropers wordt be dreigd, zoals Botswana, Zimbabwe en Zuidafrika. Kippen waren met salmonella besmet RHODOS Veertig ton bevroren kippen die be smet waren met salmo nella, zijn gisteren op het Griekse eiland Rhodos in beslag genomen. De la dingen zijn volgens de Griekse autoriteiten af komstig uit Frankrijk en Denemarken. De kippen die vorige week naar het eiland wa ren getransporteerd, wa ren door de veterinaire dienst van het eiland on derzocht voordat ze de markt opgingen. IjRUZALEM De woe- '4 van de Israëliërs over |t door een Palestijn ver- wrzaakte busongeluk aarbij veertien passa- <ers omkwamen, is giste- tot een uitbarsting ge- jmen toen rechtse de- Jinstranten in Jeruzalem i Israëlische vice-pre- §er Shimon Peres aan- elen en slaags raakten 3pt de politie. ij Hggetuigen zeiden dat woe- 5jïde rouwenden een steen Of r de auto van Peres, de lei- 3r van de Arbeiderspartij, *j>iden toen hij arriveerde om begrafenis van de 40-jarige •iam Zafari uit Jeruzalem te wonen. Zij balden hun •ten en schreeuwden „Pe- maniak", terwijl de vice- IjJJmier probeerde zijn condo- -jnces aan te bieden. Veilig- Idsagenten konden hem met fite ontzetten. !]tes vertegenwoordigde de gering bij de begrafenis; hij bevriend met Zafari's echt- ïïjioot. De politie vormde een menselijke haag om hem te beschermen terwijl hij pro beerde met de menigte te pra ten, njaar hij koi} niet boven het geschreeuw uitkomen en reed tenslotte weg. Elders in Jeruzalem moest de politie traangas gebruiken om een menigte betogers te ver spreiden die een Arabische vrachtwagenchauffeur pro- bèerden te lynchen. Ook de monstreerden 300 aanhangers van de nationalistische rabbijn Meir Kahane, onder het uit roepen van „Wraak" en „Dood aan de Arabieren" tegen de Palestijnen. „Het woord voor vandaag is wraak, niets minder dan wraak", zei Kahane tegen zijn volgelingen na de begrafenis van Zafari. „Geen Arabier moet het wagen hier te ko men". Heilige grond De islamitische Jihad „Beit al- Makdess" uit Jeruzalem heeft impliciet de aanslag op een Is raëlische bus opgeëist. In een verklaring van de Jihad die naar het kantoor van het Franse persbureau AFP in Amman was gestuurd, staat dat „een verzetsstrijder de joodse Onderdrukkers heeft aangevallen op heilige grond". De aanslag op de bus is echter niet expliciet genoemd. De Palestijn die donderdag de bus in het ravijn deed storten door naar het stuur te grijpen, heeft de heuvelige route voor af een aantal keer gereden om het meest gevaarlijke moment voor zijn daad uit te zoeken. Dat hebben Israëlische kran ten gemeld. De 23-jarige man, van wie niet meer bekend is dan dat hij uit een Palestijns vluchtelingen kamp komt, heeft tegenover zijn ondervragers verklaard wraak te hebben willen ne men op de mishandeling van familieleden door Israëlische soldaten, aldus de kranten. De dader reed in de bus mee als passagier en raakte zelf licht gewond. Hij werd gearresteerd op de plaats van het ongeluk. Zijn vader die ook in de bus zat, werd eveneens in hechte nis genomen. PLO-woordvoerder Ahmad Aberrahmane verklaarde gis teren dat de Israëliërs die om kwamen bij het busongeluk Vice-premier Simon Peres wordt door een politieman in bescherming genomen, nadat een steen in zijn richting was gegooid. Peres woonde gisteren de begrafenis bij van een van de slachtoffers van het busongeluk dat door een 23-jarige Palestijn was veroorzaakt. foto: ap „het slachtoffer zijn geworden van het beleid van Yithzak Shamir (de premier van Is rael) en Ariel Sharon (één van de topfiguren binnen de Li- kudpartij), die dë vrede dwars bomen". In de verklaring die in Tunis werd uitgegeven, stelt Aber rahmane dat de regering van Shamir „die de deur heeft sloten voor elk en een dagelijks beleid van bloedige onderdrukking tegen het Palestijnse volk voert, niet kan verwachten dat dat volk eeuwig met de armen over el kaar blijft zitten". -ministers 'ostenrijk erdacht van apenhandel INEN Er komt een 'rechterlijk onderzoek de vraag in hoeverre kanselier Fred Sino- van Oostenrijk en vroegere, ministers okken zijn geweest bij 'bgale wapenverkopen n Iran. kans is groot dat Sinowatz, j van 1983 tot 1986 kanselier p, en de ex-ministers van Bnen- en van buitenlandse Ëen, Karl Blecha en Leopold ^tz, de neutraliteitswet ge- jonden hebben en misbruik pben gemaakt van hun fecte aanleiding tot het on- (zoek vormt het aan het pt komen van tot dusver ïekende correspondentie uit 6 tussen Oostenrijkse am- kades in landen rond de ^ïen. Deze correspondentie jat bijzonderheden rond de (koop van wapens door de ^ia Noricum, een filiaal van pst, eens de grootste indus- !5|le groep van Oostenrijk. 1984 bleek dat Noricum be ken was geweest bij een lentransactie met Iran iraan een prijskaartje hing ruim 100 miljoen gulden. Oostenrijkse neutraliteits- verbiedt de verkoop van tair materieel aan landen in een oorlog verwikkeld Ten tijde van de trans- was Iran in oorlog met Volgens Oostenrijkse iten blijkt uit één van de menten dat kroonprins lullah van Saudiarabië tij- is een bezoek aan Wenen in 5 er bij Sinowatz op aan- ■fg geen wapentuig aan inh te verkopen. lEfzr ■WASZYNOTON Een Poolse arbeider is druk bezig met het in orde brengen van een afbeelding van de eerste Ame rikaanse president George Washington. Het monument wordt gedurende het bezoek van Bush aan Polen onthuld. foto: ap WARSCHAU President Jaruzelski van Polen' heeft de Verenigde Staten meer financiële hulp ge vraagd, dan de Ameri kaanse president George Bush, die komende week een officieel bezoek aan Polen brengt, in april voorstelde. Bush stelde toen een pakket voor met een waarde van ruim twee miljard gulden. De omvang van wat Jaruzelski vraagt, is minder dan de 20 miljard gulden die Solidariteit vorige maand genoemd heeft aan president Mitterrand van Frankrijk, maar ze bedraagt ettelijke miljarden guldens in een paar jaar tijd. Het hulppakket dat president Bush in april heeft voorge steld, noemt het officiële Pool se persbureau PAP „te be scheiden gezien de verwach tingen en behoeften van de Polen". Bronislaw Gieremek die leider is van de fractie van Solidari teit in het Poolse parlement en in Bonn op bezoek is, heeft het westen gemaand Polen alleen te helpen als de regering in Warschau er blijk van geeft dat zij ernst wil maken met de economische hervormingen. Boos reageerde Gieremek op omstreden uitspraken van CSU-chef en minister van fi nancien van de Bondsrepu- bliek Theo Waigel over vroe gere Duitse gebieden die sinds 1945 onder Pools gezag staan. „Wie over de Oder-Neisselijn begint te praten, brengt de Duits-Poolse verhoudingen ernstig in gevaar en stelt het evenwicht in Europa in de waagschaal", was zijn reactie op de uitspraak van Waigel. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE qB)— Een licht geritsel achter hem doet Jojo omkijken. Hu! wat 'at? De adem stokt hem in de keel. Jojo springt achteruit, ajfneer het spook dreigend naderbij komt, verliest zijn even- ;l ht en valt overboord. Goed zo, denkt Bill, die zijn we kwijt. Hij ■n Wil|y naar boven en dan ontsteken ze samen snel de lich- om de achtervolgers de weg te wijzen. En nu nog met Larry wenen, die rustig in zijn kooi ligt te slapen!... - Maar Jojo is door het koude bad opeens van zijn schrik beko men en hij heeft zowaar kans gezien de loglijn van de 'Hydra' te pakken te krijgen. Hij palmt zich voorzichtig naar de schoener. Inmiddels zijn de lichten van de Hydra' echter opgemerkt door de achtervolgers en de 'Vrijheid II' zet onn^ddellijk koers naar het schip. Koninklijk huwelijk in de schaduw van viering Revolutie PARIJS Terwijl de Franse republiek zich opmaakt voor de grootse viering van de tweehonderdste verjaardag van de Revo lutie, leeft de Franse koninklijke familie een stuk bescheidener toe naar het huwelijk van prinses Marie, de kleindochter van de graaf van Parijs, met prins Gundakar van Liechtenstein, een neef van regerend prins Frans-Josef II. De kerkelijke inzegening heeft op 29 juli plaats in het kasteel van Friedrichshafen in het zuiden van de Bondsrepubliek. En kele dagen eerder geeft het paar elkaar het ja-woord voor de burgerambtenaar in Dreux in het westen van Frankrijk. Marie's grootvader is zo boos over het feit dat zijn kleindochter in een Westduitse kerk trouwt, dat hij het vertikt daarbij aanwezig te zijn. Het staatshoofd van Liechtenstein en de gravin van Parijs gaan wel naar de kerk voor een ceremonie, die beide families „strikt onder ons" willen houden. Prinses Marie, die op 3 januari 1959 geboren is in Boulogne-Bil- lancourt, is de oudste van de vijf kinderen van prins Henri d'Orléans, de graaf van Clermont die de oudste zoon is van de graaf van Parijs. Prins Gundakar, die op 1 april 1949 in Wenen geboren is, is de oudste zoon van prins Jean-Baptiste van Liech tenstein en prinses Clotilde van Turm und Taxis. Hij verdeelt zijn tijd tussen Oostenrijk en Brazilië. In beide landen bezit hij uitgestrekte landerijen. (Van onze correspondente Wera de Lange) BUKAREST Niet eerder bood een topont moeting tussen de leiders van de verschillende War- schaupactlanden zo'n boeiende aanblik. Giste ren zette een sterk ver deeld gezelschap zich aan de vergadertafel in het paleis van de Raad van State in het centrum van de Roemeense hoofdstad. De meeste aandacht ging na tuurlijk uit naar Sovjetleider Gorbatsjov en zijn metgezellen uit Moskou. Zij bepalen of de hoog opgelopen meningsver schillen tussen de Oostbloklan den tijdens de conferentie tot uiting kunnen komen, of niet. Als het aan partijleider Ceau- cescu van het gastland Roeme nië ligt, zal aan sommige dele gaties - met name de Hon gaarse en de Poolse - te ver staan worden gegeven dat hun geëxperimenteer met 'anti-so cialistische' vernieuwingen te ver gaat. Onder het woordje 'ideologie' wil hij de menings verschillen met de Hongaarse en Poolse leiders bespreken. Of dat hem lukt, is een twee de. Westerse diplomaten in Boekarest verwachten dat Gorbatsjov de interne politiek van de verschillende landen graag buiten beschouwing wil laten op deze topontmoeting. Hij heeft zijn handen vol aan de explosie van nationalisme en aan de economische crisis in zijn eigen land. Een crisis binnen het militaire bondge nootschap is het laatste waar hij om verlegen zit. Vluchtelingen Maar niet alleen de vraag hoe het staatsbestel van een socia listisch land er uit hoort te zien, houdt de aanwezigen verdeeld. De Hongaarse lei ders bijvoorbeeld verwijten Ceaucescu dat hij de Hongaar se bevolkingsgroep in Roeme nië grof onderdrukt. Hongarije worstelt bovendien met een regelrecht vluchtelingenpro bleem; naar schatting 30.000 mensen met de Roemeense na tionaliteit zijn al naar het Hon gaarse buurland gevlucht. De Roemenen op hun beurt menen dat de leiders in Buda pest bezig zijn terug te vallen op de aloude politiek van Hon gaarse expansie, onder de vlag van bescherming van etnische Hongaren in de diverse buur landen En zelfs een land als Bulgarije kost het moeite om vriend schappelijke banden met Ceaucescu te onderhouden. Een bezoek aan Boekarest van partijleider Zhivkov werd on langs plotseling afgezegd. On der westerse diplomaten doet het gerucht de ronde dat de Bulgaren vooral boos zijn over de export van milieuvervui ling en gifwolken vanuit de Roemeense chemische com plexen aan de Donau. Problemen te over dus. binnen het Warschaupact. Terwijl de conservatieve landen hun ver nieuwende zusterlanden wil len kapittelen, willen de Hon garen de 'democratisering' van het bondgenootschap op de agenda hebben. Zij vinden dat het militaire opperbevel - nu een Sovjet-monopolie - moet rouleren onder de verschillen de lidstaten. En de militairen zouden veel meer gecontro leerd moeten worden door de politieke leiders van de ver schillende landen. Zal het Gorbatsjov lukken om deze kippenren koest te hou den? Gisteren nam hij de rol aan van een liefdevolle vader met lastige zonen: „Elke partij, elk land mag zijn eigen weg volgen naar socialistische de mocratie en vooruitgang", al dus Gorbatsjov in zijn toe spraak. Hij zei zijn hoop te stellen op „een nieuwe atmos feer in het pact, waarin de le den hun eigen oplossingen kunnen zoeken, zonder af breuk te doen aan de samen werking onderling". Met andere woorden: laten we elkaar niet bekritiseren, maar zorgen dat het Warschaupact als militair bondgenootschap intact blijft, zonder ons met el- kaars binnenlandse politiek te bemoeien. Drenkelingen Een helikopter van de Britse luchtmacht pikte gisteren negen opvarenden op van een schip dat in de Ierse zee was gezon ken. Het schip bege leidde twee roeiers die voor een goed doel de Ierse zee pro beerden over te ste ken in een stalen badkuip. foto: ap ANKARA Turkse vak centrales hebben de rege ring gisteren beschuldigd van het ontslaan van werknemers om plaats te maken voor etnische Tur ken die Bulgarije ont vluchten. „Wij onderzoeken recente ont slagen. Het is iets dat moet worden veroordeeld", aldus Vahap Guvenc, een hoge func tionaris van de belangrijke vakbondsfederatie Turk-Is, waarbij tweederde van de drie miljoen georganiseerde Turkse werknemers is aangesloten. Premier Turgut Özal heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. „Turkije kan vijf tot zes miljoen mensen werk ver schaffen in de industriële sec tor. Indien wij 10.000 mensen een nieuwe baan geven, vraag ik me af wie zich daarover kan opwinden", aldus Özal. De beschuldigingen zijn het eerste teken van onvrede in Turkije over de ongeveer 117.000 ètnische Turken die sinds mei Bulgarije zijn ont vlucht. De regering in Ankara heeft hen verwelkomd als „bloedverwanten". De vluch telingen, onder wie landbouw- en fabrieksarbeiders, komen naar Turkije op een tijdstip dat het land gebukt gaat onder een inflatie van 68 procent per jaar en een werkloosheid van 15 procent. Mobilisatie De Bulgaarse regering heeft met een geheel ander pro bleem te maken. Het heeft een civiele mobilisatie afgekon digd, waardoor dè autoriteiten bevoegd zijn burgers overal in het land te werk te stellen waar „noodgevallen" de natio nale economie bedreigen. De maatregel is bedoeld om het verlies aan arbeidskrachten op te vangen dat het gevolg is van de massale uittocht van etnische Turken. Volgens het besluit kunnen mannen tusseft de 18 en 60, en vrouwen tus sen de 18 en 55 jaar in het hele land of in sommige regio's voor onbepaalde tijd gemobili seerd worden „om de noodza kelijke arbeidskracht en uit rusting te garanderen bij nood gevallen of natuurlijke calami teiten welke aanzienlijke moeilijkheden opleveren voor de nationale economie en het land".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5