Inde file op weg ïnaar het i zuiden Onder deks broeit het in de binnen vaart E&idwQowuvnt Minister Smit van verkeer en waterstaat is deze week het juridische gevecht begonnen tegen graan- en veevoederhandelaar Granaria. Inzet is een bedrag van 9,6 miljoen gulden. Vorig jaar zorgde deze handelaar voor grote onrust onder de binnenschippers door met ministeriële toestemming zelf het vervoer van zijn handelswaar buiten de beurs om te regelen. De schippers vonden dat de vergunning niet in overeenstemming was met de nieuwe richtlijnen van de Wet Vervoer Binnenvaart. Die richtlijnen zeggen dat het vervoer öf via de schippersbeurs moet verlopen öf op eigen boten moet geschieden. Het tijdelijk inhuren van 'goedkope' boten buiten de beurs om was de schippers een doorn in het oog. Zij kwamen in actie en blokkeerden de boten die voor Granaria het graan vervoerden. De minister bood een oplossing aan om uit de impasse te komen: Granaria zou zijn vervoer niet meer met gehuurde boten regelen, de schippers zouden de blokkade opbreken en de minister zou de graanhandelaar een vergoeding voor de geleden schade betalen. Maar nu blijkt dat de minister het bedrag dat inmiddels door een arbitragecomissie is vastgesteld, alleen wil betalen als Granaria, dat sinds vorig jaar juni keurig via de beurs werkt, ook werkelijk zelf in eigen beheer zijn produkten over de Nederlandse wateren vervoert. Iets dat de binnenschippers nou net niet willen. Directeur Wyler van Granaria gooide deze week olie op de golven door te melden dat hij het liefst zijn 560.000 ton graan en veevoeder via de beurs blijft verschepen, maar dat 'Neelie' wel over de brug moet komen met haar miljoenen. Zo niet, dan is hij gedwongen niet langer „over het bord heen te varen". En dan is de boot aan voor de binnenschippers. Wilde acties liggen al weer in het verschiet, maar niet iedere schipper is daar gelukkig mee. Wat leeft er onderdeks? ROTTERDAM - In de krappe roef van het schip Maris-Stella van schipper Jan Dragt (30) hangen tientallen felicitatiekaarten aan de wand. Twee weken geleden is zijn eerste kind geboren. „Ook van mensen die hebben meegedaan aan de acties tegen Granaria hebben we kaarten ontvangen. Zo zijn de ver- houdingen onder elkaar", zegt 1 Dragt, die niet aan de blokkade meedeed. Hij wil niet verbloemen J dat er in de kleine wereld van de w binnenvaart tijdens het Granaria- conflict nogal wat spanningen zijn geweest. De voorstanders van de harde acties probeerden met de nodige intimidatie degenen die niet voor een blokkade wa ren, toch te overtuigen. Dragt: „Je moet ervan uitgaan dat iedere schipper een zelfstandige ondernemer is die het hoofd boven water moet houden. Om met één mening naar buiten te komen, moet je ongeveer vierduizend verschillende me ningen bij elkaar brengen. En dat is erg moeilijk". I Dragt is bestuurslid van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnen- j vaart, waarbij zeshonderd schippers zijn Hf aangesloten. Zijn bond heeft zich erover verbaasd dat minister Smit-Kroes vorig jaar juni een akkoord heeft bereikt met een aantal actievoerders en niet met de organisaties van de binnenschippers. Maar helemaal onbegrijpelijk was dat niet, want de blokkade op de Merwede bij Gorinchem dreigde uit de hand te lo pen èn de organisatiegraad onder de schippers is niet echt hoog. Naar schat ting dertig procent van hen is aangeslo ten bij de christelijke, katholieke of alge mene bond. Secretaris Bert Luijendijk van de christelijke bond: „Wij waren niet tevreden met de blokkades, want in onze ogen moet het de rechter zijn die uitspraken doet in conflicten. Bovendien werkt de overheid de ongeorganiseerd heid in de hand als zij rechtstreeks on derhandelt met een aantal actievoer ders". Achteraf zal de minister ook het onder handelingsresultaat betreuren. Zij ging ervan uit dat de rekening die Granaria mocht indienen ongeveer vijf ton zou bedragen, maar een onafhankelijke arbi tragecommissie becijferde begin dit jaar dat dat bedrag negen miljoen gulden ho ger ligt. Hoe komt dat? Granaria kreeg in '87 als laatste trans porteur toestemming om zijn veevoeder buiten de beurs om zelf te laten vervoe ren naar de plaats van bestemming, zon der dat het veiplicht was de boten en het personeel in eigen dienst te hebben. Het bedrijf kocht in West-Duitsland 24 oude duwbakken en huurde op contractbasis een aantal duwboten in die het zaakje over de Nederlandse vaarwegen zouden opstuwen. „Oneerlijke concurrentie", meenden de binnenschippers, want zo wist Granaria onder de vastgestelde beursprijzen te werken. De minister was gewaarschuwd voor de eventuele gevol gen van haar beslissing. Immers, deze tak van de vervoersbranche stond al on der zeer zware druk van slechte omzet cijfers. Haar goedkeuring voor het plan van Granaria moest wel tot brokken lei den. Maar de minister was koppig en vond dat het bedrijf zijn eigen vervoer mocht regelen. De vergunning werd ver- In een groot deel van ons land begint vandaag de grote trek; in onze regio breekt het vakantieverkeer wat later los, maar de verwachting is dat we met z'n allen nog massaler de grens overgaan dan in voorgaande jaren. En het is al zo druk op de wegen naar het Zuiden. Rink Drost bracht een dag door langs de Duitse Autobahn. „WAAROM DOEN WE DIT EIGENLIJK?" BAD REICHENHALL - Pets! „En nou laat je dat!". Een jochie van een jaar of zes begint te blèren. Zijn zusje steekt haar tong uit. „Moet je ook een klap?", infor meert moeder. De kinderen zijn weer zoet. Eventjes tenminste. Grimmig kijkend overziet moeder de rij en wachtende auto's voor, achter en naast haar. Vader duwt de wagen een paar meter voorwaarts. Voor die korte afstand loont het niet de motor te star ten en weer af te zetten. „Waarom doen #we dit eigenlijk?", zegt hij. „Waarom 'zijn we niet gewoon thuis gebleven?". De familie is op vakantie, al zie je het niet aan de gezichten. Het blije gevoel van er eens helemaal uit te zijn moet nog komen. Voorlopig zit het ge^in er helemaal in: in de file. Moeder'heeft waarschijnlijk haar laatste tik van deze reis nog niet uitgedeeld. Het is zaterdag rond het middaguur, bij het laatste tank station voor de Oostenrijkse grens. Dat is bij Bad Reichenhall op de autosnel weg A8 München-Rosenheim-Salzburg. Het is er een gekkenboel. Al kilometers voor het tankstation annex parkeerter rein annex cafeetje is de snelweg ver stopt. Duizenden reizigers zijn tegelijk óp hetzelfde idee gekomen: nog even tanken, plasje doen en de benen strek ken na de lange etappe, voor we Oosten rijk in duiken. Voordat getankt kan worden is ^chter al gauw een uur verstreken. De benen strekken? Vergeet het maar. De parkeer plaats is, net als de wc's trouwens, over belast. Wie getankt heeft moet meteen weg wezen. Tientallen Turkse families, in Duits, Nederlands en Belgisch geken tekende auto's op doorreis naar hun va derland, picknicken uitgebreid tussen de geparkeerde auto's. Op de weg herken je hen al op afstand: aan de gordijntjes en de glitterversiering voor de ruiten, aan de overmatige daklast en de doorzak kende veren. Op een van die auto's prijkt een wasmachine, op een andere een tweezitsbank. Maar bij de meesten blijft de lading verborgen onder dikke dekzeilen. Voor één ding verdienen de Turkse families een compliment: hun kinderen gedragen zich voorbeeldig, in tegenstelling tot menige jeugdige EG- burger. Avontuurtje Twee uurtjes en een tankstation eerder: ADAC-file-adviseur (Stauberater) An dreas van de Pas staat zich voor te berei den om zich in het verkeer te storten. Even later meldt de Oostenrijkse radio in de nieuwsberichten dat bij de grens overgang Salzburg in drie uur tijd het aantal getelde, auto's in zuidelijke rich- pomp staan? „Ja, eigenlijk weet ik dat ook niet", zegt Van de Burgt. „Het zit er zo in hè, voor de grens nog even tanken. We hadden best Oostenrijk nog een heel stuk in kunnen rijden. Scheelt het trou wens veel in prijs?". Slakkentempo Dat hangt ervan af waar je tankt. Wie in Duitsland langs de snelweg tankt en in Oostenrijk ergens in een stad of dorp, is in het laatste geval nauwelijks meer geld kwijt. Maar wie in Duitsland niet te ver van de grens even een willekeurige afrit pakt en bij het eerste het beste tanksta tion stopt, bespaart meer dan tien cent per liter, is meteen aan de beurt en kan de benzinepompen in heel Oostenrijk overslaan, om pas in Italië of Joegosla vië opnieuw goedkoop te tanken. „Zie je nou hoe onervaren wij zijn?", zegt me vrouw. „Op dat idee zijn we geen secon de gekomen, zo gefixeerd zijn we op die Autobahn". Haar man droomt hardop van een koel glas pils en vergeet prompt het gat tus sen hem en zijn voorligger te sluiten. Een bestelbus met een onwaarschijnlijk groot aantal volwassenen en kinderen erin dringt voor. Een Duitser achter de Van der Burgts begint te foeteren: „Let toch op die gastarbeiders! Zo komen we nooit aan de beurt!". Iets verderop in de rij duwt meneer Van Westhreenen uit Heerhugowaard een wagen in slakkentempo naar het tanksta tion. Benzine op? „Nee, dit is mijn sub tiele bijdrage aan de milieubescher ming". Met zijn» zoon plus mevrouw Veen uit Woerden met haar zoon is hij onderweg naar de Adriatische kust van Istriê in Joegoslavië. De vorige avond om kwart over elf is het kwartet vertrok ken. Al gehoord van de algenplaag die zich in Istriê een maand eerder dan vo rig jaar heeft aangediend? „Nee, maar voor ons kan dat nooit zo erg zijn. Onze vakantie kan al niet meer stuk". Wij zend naar mevrouw Veen: „Wij hebben allebei alleen een grote zoon en we zijn van plan voortaan samen verder te gaan. Deze vakantie is de start van ons nieuwe leven. Lange files en algen deren ons niet. Dan moeten ze iets heel anders ver zinnen". Hemelsbreed op niet meer dan een kilo meter van de krankzinnige drukte op de snelweg zit een vijfkoppige familie op een rustig terrasje te genieten van gou- lashsoep met brood, cola en pils. Het is het Rotterdamse gezin Hujdurovic, on derweg naar familie in Joegoslavië. „Dit is ons vaste tank- en rustadres", zegt de vrouw. „We komen hier elk jaar. Snapt u nou dat niet veel meer mensen op het idee komen om even de snelweg te ver laten en echt tot rust te komen?". RINK DROST leend en na enkele beroepsprocedures kon het eerste transport van Granaria vertrekken. Boze binnenschippers staken daar echter een stokje voor. Zij hanteer den de simpelste vorm van obstructie: de schepen tegenhouden door de water wegen af te sluiten. Eigendom Zoals gezegd haastte de minister zich om het conflict op te lossen en Granaria mocht een schadeclaim naar de Haagse Plesmanweg sturen waarin de extra kos ten berekend waren die het bedrijf zou maken als het schepen in eigendom en bemanning in vaste dienst zou hebben in plaats van die te huren buiten de beurs om. Daarmee werd vooruitgelopen op de nieuwe richtlijnen in de Wet Ver voer Binnenvaart, die eigen vervoer toe laat mits de schepen in eigendom zijn en er gewerkt wordt volgens cao-afspraken. Die extra kosten rpocht Granaria bere kenen voor een periode van vijf jaar, de termijn waarvoor de verleende vergun ning geldig was. Omdat de minister haast had om de blokkade te breken, ging zij akkoord met het instellen van een arbitragecommissie, die op een later tijdstip een bindend oordeel over de re kening zou vellen. Waarom Smit-Kroes ervan uitging dat die rekening niet meer zou bedragen dan 500.000 gulden, is nog steeds een raad sel. Feit is wel dat directeur Wyler van Granaria vorig jaar juni waarschijnlijk heel snel 'zijn' rekensom heeft gemaakt en de afspraak afgrendelde met het in stellen van de arbitragecommissie. Schipper Dragt: „Wyler heeft heel han dig gebruik gemaakt van de mogelijkhe- Schipper Jan Dragt van de Maris-Stella: „Wyler van Granaria heeft heel handig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die er waren. Ik denk dat ik in zijn plaats hetzelfde zou hebben gedaan". FOTO: DE JONG VAN ES den die er waren. Ik denk dat ik in zijn plaats hetzelfde zou hebben gedaan". Het laat zich makkelijk verklaren waar om de binnenschippers in actie kwamen tegen de Granaria-transporten. Het aan bod van vervoerders is meestal groter dan de vraag en de goederen van de graanhandelaar maken enkele procenten uit van het totale volume. Die kwijtra ken zou de volgende klap betekenen voor de slechtverdienende binnenvaart. Dragt: „Nederland heeft via zijn hoog waardige, moderne vloot 5,5 miljoen ton vrachtcapaciteit beschikbaar. Bij de be voegde instanties staan 4900 onderne mingen geregistreerd die 6300 schepen - in capaciteit verschillend van 30 tot 3000 ton laadvermogen - laten varen. Negentig procent van de ondernemingen zijn zogenaamde 'eenscheepsonderne- mingen', wat betekent dat de eigenaar te gelijkertijd schipper is van de enige boot die hij bezit". Reserves En daarmee is één van de belangrijkste kenmerken gegeven van de binnenvaart. Doordat de schipper tegelijkertijd eige naar is, is hij zeer nauw betrokken bij het wel en wee in de branche. Bovendien betekent een faillissement van een on derneming in de binnenvaart niet alleen dat iemand zijn inkomsten kwijtraakt, maar dat hij ook zijn huis uit moet als het schip gedwongen in de verkoop gaat. In ons land wordt voor de binnenlandse vaart het systeem van de evenredige vrachtverdeling gehanteerd. Schippers krijgen op de beurs via het systeem van toerbeurt tegen vaste tarieven een vracht aangeboden. Een systeem dat voor- en nadelen kent. De voordelen zijn er voor al als er slechte tijden zijn. Een schipper is op deze wijze min of meer verzekerd van inkomsten. Maar dat is een betrek kelijke garantie, want er, is nogal wat overcapaciteit op de Nederlandse wate ren, waardoor de wachttijden lang zijn. Secretaris Luijendijk: „Je moet onder scheid maken tussen overcapaciteit en reservecapaciteit. Een haven als Rotter dam moet altijd reserves hebben, want als er een zeeschip aankomt en de goede ren verder moeten, dan is het ergste wat kan gebeuren dat je nee moet verkopen. Maar er is op dit moment ook enige overcapaciteit. Sinds 1 .mei van dit jaar is er een regeling die zegt dat voor nieu we schepen alleen een vergunning wordt afgegeven als oude schepen worden ge sloopt. Op die manier komt er geen nieuwe tonnage bij". Op papier lijkt het dat de regeling „nieuw-voor-oud" er toe leidt dat de to tale tonnage gelijk blijft, de praktijk is echter anders. Door grotere motoren en andere moderne technieken neemt het totale vervoersvolume toe omdat een schip sneller zijn vracht kan afleveren en nieuwe vracht innemen. Enige sanering van de vloot is dus nood zakelijk. Daarmee wordt per 1 januari 1990 een begin gemaakt als er een sloop- regeling van kracht wordt waarin is gere geld dat eigenaren geld voor hun te slo pen schip krijgen. Voor schepen boven de 650 ton wordt 280 gulden per ton laadvermogen uitbetaald; kleinere sche pen krijgen een lager sloopbedrag per ton. Luijendijk: „Het is niet in te schatten hoeveel schepen er straks ter sloop wor den aangeboden. Bij de plannen is reke ning gehouden met een totale afname in de droge (graan, ertsen e.d.) vaart van tien procent. Ongetwijfeld zijn er oudere schippers die wachten tot de datum waarop de regeling van kracht wordt om te stoppen. Ze krijgen dan meer geld dan als ze er nu mee zouden stoppen". De binnenvaart staat door al deze ont wikkelingen flink onder druk, want nie mand weet precies wat de gevolgen zul len zijn van de sloopregeling. Daarnaast wordt met argusogen gekekèn naar het standpunt van Smit-Kroes. Als de rech ter haaf gelijk zou geven en Granaria zelf moet gaan varen dan zal een aantal binnenschippers ongetwijfeld weer zelf het recht in eigen hand nemen want zij laten zich niet lijdzaam naar de slacht bank voeren. Eén argument hebben de schippers in elk geval in handen: de binnenvaart wordt in het Nationaal Milieuplan ge noemd als alternatief voor het vervui lende vrachtverkeer over de weg. Af braak van de binnenvaart door faillisse ment kan de regering wel eens duur ko men te staan. Want wat niet meer is, zal straks ook geen alternatief voor het weg vervoer kunnen zijn. Misschien is die re kening wel duurder dan de 9,6 miljoen gulden die minister Smit-Kroes nu moet betalen. En was zij niet de grootste ver dedigster van het milieu? LUCAS BOLSIUS ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 29 auto de lange reis naar het Zuiden wordt gemaakt. Meneer start telkens de motor om vijf meter te kunnen rijden. „Zo lang ik benzine in de tank heb, zal ik die gebruiken ook", lacht hij. „Kom, ik heb vakantie zeg. Ik ga me daar niet du wen!". „Wat, file tot aan de grens?", vraagt me vrouw ongerust. „Hoe ver is dat nog?". De mededeling dat dat maar vier kilo meter is, stelt haar weer gerust. Moeten ze ook nog door de Tauerntunnel onder de Alpen door? Daar staat op dit mo ment zeven kilometer file. En die groeit nog steeds. „Jammer, we zijn langzamer hand toch wel moe", zegt ze. Het echt paar is de afgelopen nacht om twee uur van huis gegaan. „Ja, we hebben tevoren wel een paar uur geslapen hoor, maar veel rust hebben we niet gehad. Het was voor ons toch wel een spannende beleve nis. Tot nu toe is alles voortreffelijk ge gaan, afgezien van een half uurtje lang zaam rijden bij München". Waarom moet eigenlijk uitgerekend hier worden getankt, waar op hetzelfde mo ment meer dan duizend auto's voor de Vele wegen leiden naar het Zuiden. En ze zijn dezer dagen allemaal overvol. FOTO: EPA ting per uur is opgelopen van 12.000 naar 24.000. Daarmee is de maximale capaciteit bij de grens royaal bereikt. Ge volg: de file aan Duitse kant wordt steeds langer. Wat is nu het nut van een file-adviseur? Kan die de file sneller oplossen? Van de Pas: „Een heel klein beetje kunnen wij er wel aan doen. We geven als dat moge lijk is omleidingsadviezen. Op kaartjes die ik bij me heb, teken ik een alterna tieve route in. Maar in de praktijk vol gen maar heel weinig mensen die advie zen op. Bijna niemand durft de auto snelweg te verlaten om over kleinere we gen zijn route te zoeken. Men blijft lie ver urenlang in de file staan dan een avontuurtje te wagen". En hoe zit het met het materiaal waar mee de vakantiegangers onderweg zijn? „Dat is heel verschillend. Van sommi gen vraag je je af hoe ze het aandurven met zo'n auto en zo'n belading een reis te ondernemen die zulke zware eisen aan het materiaal stelt. Maar van de Neder landers moet ik zeggen, dat ze vooral de laatste vijf jaren heel weinig materiaal problemen hebben". Drie Nederlandse auto's, waarvan twee met een caravan erachter, draaien het tankstation binnen. De inzittenden heb ben constant contact met elkaar, zo ver raden de „bakkie-antennes" op de auto daken. De in totaal zes inzittenden, Pa trick van de Lavoir, zijn ouders, zijn vriendin Sandra en nog een bevriend echtpaar komen uit Hulst en Klooster- zande in Zeeuws-Vlaanderen. Ze hebben het grootste deel van de reis er op zitten, want hun reisdoel is een camping in Ka- prun in Oostenrijk. Zij zien er geen van allen vermoeid uit. „We zijn gistermid dag al vertrokken en hebben in Duits land langs de snelweg in de caravans overnacht", verklaart Patrick. Voor het echtpaar Van de Burgt uit Sint Oedenrode, enkele uren later opgesloten in de file bij het laatste tankstation voor de grens, is het de eerste keer dat per

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29