3uderen Hazerswoude iv illen snel coördinator BOMANS 3)e £eidóeli& Gou/tcmt Ambachtsplein weer geopend EcidócSoirtatit fENSEN EN MOGELIJKHEDEN OP ELKAAR AFSTEMMEN Bouw flat in Zeeburg mag Vijftien jaar in De Mantel Godfried tEIDEN OMGEVING ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 17 -tankovervaller De Zilk eholpen door tweede man E ZILK De man die donderdagmorgen de Rabo- nk in De Zilk heeft overvallen, heeft hulp gehad. jt blijkt uit het buurtonderzoek dat door de Noord- jkerhoutse politie is gehouden. De overvaller, een I geveer 25 jaar oude blanke man met kort donker- I ind stekeltjeshaar, is voor de beroving gezien sa- •n met een andere man. De laatste heeft een stevig idik postuur en halflang krullend blond haar. Sa- in hebben ze voor de overval enige tijd in een [ine rode personenwagen rondgereden in de om ring van het bankgebouwtje. De overvaller jchtte na de beroving met het geld dat hij onder jreiging van een vuurwapen van de bankmede- rkster had gekregen, hardlopend weg. Hij werd r %rbij over een korte afstand gevolgd door een kit. De politie is nog op zoek naar getuigen. Naambord De Waaier officieel onthuld WARMOND Vooraf gegaan door een optocht van verklede leerlingen is gisteravond het naam bord van de RK basisschool De Waaier plechtig onthuld. Dat ge beurde in het bijzijn van de ont werper van het bord Meindert Kok uit Hoorn en Geraldine Faase, die de naam van de school heeft ver zonnen. Na de onthulling van het naambord werd de schoolvlag met het logo overhandigd door Henri Stol, de vorzitter van de ouderraad, waarna alle aanwezigen uit volle borst het schoollied galmden. Een open huis sloot de plechtigheden op ongedwongen wijze af. Ludiek afscheid meester Van Diemen DE KAAG Begonnen als dwerg in een feestelijk toneel stuk van zijn eigen Kaagschool eindigde directeur Han van Diemen gistermiddag uiteinde lijk als de beroemde prins die met een kus zijn grote liefde Sneeuwwitje (Jan Verwater uit de slaap mocht opwekken. Van Diemen nam met deze hoofdrol na een groot aantal ja ren waardig afscheid van „zijn school". Dat de eveneens scheidende le raar Jan Verwater voor deze gelegenheid de rol van schone slaapster speelde mocht niet de ren. Verwater vertrekt na vijf tien jaar naar Heemstede, Van Diemen zet definitief een punt achter zijn loopbaan. Het schei dende schoolhoofd werd gister ochtend ontvangen met een musical, waarbij hijzelf met een waterfiets de Kaag over moest. Hoogtepunt was de onthulling van een straatnaambordje tus sen de gymzaal en het speel plein. Het straatje daar heet voortaan Van Diemenlaantje. Het ontmaskeren van de mys terieuze gast die in de school zijn intrede deed liet niet lang op zich wachten. Na enkele vragen bleek al gauw dat het ging om de nieuwe directeur Hans Stoop uit Ter Aar. De scheidende Han en Jan werden vervolgens afgevoerd in een olds mobile. S\zERSWOUDE De deren in Hazerswoude "llen een centraal coör- latiepunt waar zij met n vragen en wensen te- ^ht kunnen. De aan te inllen coördinator moet Hendien de hulp van de nog afzonderlijk opere- jde oudereninstanties ndelen. Deze wensen bben de Hazerswoudse deren onlangs op tafel legd bij burgemeester. wethouders van het rp. k. ouderen haken met hun nsen in op een eerdere uit- aak van de gemeenteraad Hazerswoude. De raad be- ilde vorig jaar dat er een Irdinator moet worden aan- teld als de ouderen zelf in 'lten getale vinden dat dat ^ig is. Er volgt deze maand iei een gespreksronde met di- __jse instanties die zich met het ouderenwerk bezighouden en met de huisartsen. Als die zich achter het standpunt van de ouderen scharen zullen B en W de gemeenteraad voor stellen een coördinator in dienst te nemen. Vlekkeloos Tijdens de inspraakmiddag bleken de ouderen vooral be hoefte te hebben aan een bete re afstemming van de activi teiten van de instanties die zich nu met het ouderenwerk bemoeien. „De juiste hulp moet bij de juiste persoon te rechtkomen en daar ontbreekt het nu nogal eens aan", aldus een van de ouderen, die erop wijst dat het systeem van doorverwijzen niet bepaald vlekkeloos verloopt. De aan te stellen coördinator zou zich ook moeten richten op een passender huisvesting. De meeste ouderen wonen nu in huizen die zij zelf te groot vin den. „Twee- of driekamerwo ningen zijn voor ons prima, vooral als ze in het centrum luwe brug en steigers in Langeraarse plassen veel overleg, spit- en afwerk zijn gistermiddag nieuwe recreatieve rzieningen bij het kpad in Langeraar Icieel opengesteld, rgemeester P.J. Verhoef de andere genodigden 5ri|ren in boten door. een )r de gelegenheid ipannen lint waarmee de g werd vrijgemaakt voor recreanten. Het voet- en spad dat dwars door de igeraarse plassen loopt Hl nu over een nieuwe laalbrug, in technische men beter bekend als mei-poort. Hoewel de brug Ritgevoerd als ophaalbrug, deze de meeste tijd troon dicht blijven voor het nak van de fietsers en idelaars. De nieuwe brug ift een doorvaarthoogte =1 anderhalve meter, die voor surfers in de zomer en voor schaatsers in de winter geen problemen zal opleveren. Zeilboten kunnen er niet onderdoor. De brug zal alleen worden "geopend wanneer er bijzondere evenementen worden gehouden. De voorzieningen voor de recreanten in de Langeraarse plassen behelzen ook een aanlegsteiger voor boten en een aparte steiger voor surfers. Verder zijn er tien extra parkeerplaatsen aangelegd. Er is binnen de gemeenteraad van Ter Aar jarenlang over gepraat hoe de voorzieningen er uit zouden moeten komen te zien. De provincie Zuid- Holland heeft nog een financiële bijdrage geleverd in de vorm van een subsidie. FOTO: WIM VAN NOORT NOORDWIJKERHOUT Woningbouwvereniging Sint Anto- mus van Padua mag aan het Brittenhuis in de woonwijk Zee burg in Noordwijkerhout een flat bouwen van drie en vier woonlagen. Buurtbewoners van de omliggende straten van het bouwterrein betoogden donderdag voor de Raad van State dat de flat er niet mag komen. Er zou te weinig ruimte zijn in de wijk, de schaduwwerking van de hoogbouw zou onacceptabel groot zijn en er zouden met de komst van de flatbezoekers te weinig parkeerplaatsen resteren. Staatsraad P.J.G. Kapteijn oor deelde gistermorgen dat de flat geen onoverkomelijke overlast zal veroorzaken. De gemeente wil de flat laten bouwen om te voorkomen dat de provincie het licht voor de bouw van de wo ningen alsnog op rood zet. Volgens B en W is de flat hard nodig om de woningnood onder Noordwijkerhouters enigszins te leni gen. HAZERSWOUDE Door het met een heggeschaar doorknippen van een lint dat over het nieuwe kunstwerk op het Am bachtsplein was gespan nen, werd gisteravond het totaal vernieuwde Am bachtsplein in Hazerswou de officieel opengesteld. Wethouder P.A.Th, van der Werf gaf daardoor samen met voorzitter W.E. Penning van de Culturele Raad een groot aantal ballonnen de vrijheid. Met het lint verdween ook de afsluiting van de fontein in het kunstwerk, een antraciet- zwarte plaat van 15 bij 15 cen timeter. De dunne film water die constant over de plaat loopt moet vooral in de zomer maanden de moeraseiken rondom het kunstwerk op de plaat doen weerspiegelen. Het kunstwerk is ontworpen door de kunstenaar Lucien den Arend uit Zwijndrecht. De bestrating van het Am bachtsplein is ook volledig aangepast. In een strak pa troon liggen er nu afwisselend zwarte en witte tegels. De bo dem rond de moeraseiken is beplant met laaggroeiende struiken. Over de herinrich ting van het Ambachtsplein is de laatste jaren in politiek Ha zerswoude veel te doen ge weest. Uiteindelijk is het nieu we gezicht van het plein uitge dacht en uitgevoerd in samen werking met het stedebouw kundig bureau Zandvoort en Infraconsult Taiiw. De herin richting heeft in totaal een jaar geduurd. Muzikale braderie in Nieuwveen NIEUW VEEN De Dorpsstraat in Nieuwveen gaf gisteren een gezellige aanblik met de kraampjes, de vele attracties voor kin deren, de terrasjes en de muziek. Zelfs 's avonds laat was het nog aangenaam vertoeven. Dit keer stond de braderie, die voor de derde keer werd gehouden, in het teken van country en wes tern. De mensen achter de kramen droegen cowboyhoeden en er waren optredens van de countryband Misty Blue. het duo Ted en Helen en de cancan-danseressen van de dansschool uit Mij drecht. Behalve kramen van de plaatselijke middenstand waren er ook beoefenaars van ambachten en kramen van plaatselijke vernenigingen. Over de belangstelling had de organisatie, mede dankzij het weer, niet te klagen. Mede-organisator J. Stoute: „Het verloopt boven verwachting. Vanmiddag was er al veel be langstelling. Tijdens die bui rond zeven uur was er even nie mand, maar daarna kwam het weer volop op gang". VOORBURG Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Voorburgse verzorgingscen trum De Mantel is herdacht dat vijftien jaar geleden de eerste bewoners hun intrek namen in het centrum. De al lereerste bewoner die in de eerste week van juli haar kof fers uitpakte en nog altijd in het centrum woont is de 89-ja- rige mevrouw C.B. van Ger- wen-Starrenburg. Onder het genot van een kopje koffie met gebak werd mevrouw Van Gerwen toegesproken door directeur A.J. Haverman van De Mantel, waarna ze uit gebreid in de bloemetjes werd gezet. In het centrum wonen momenteel 230 mensen. De oudste bewoner is W.F. Win kelman die deze maand 102 jaar hoopt te worden. liggen. Nu zijn we vaak nog een hele tijd onderweg als we naar de kerk, de winkels of de bus willen". Vooral de slechte busverbinding zit de ouderen hoog. In het dorp is nu één bushalte en die is op de Voor weg. Dat is voor veel ouderen een probleem. „Als we naar familie willen of, en dat is nog belangrijker, naar het zieken huis moeten, dan kost dat ons naar verhouding veel tijd en moeite". Een betere aanslui ting op het openbaar vervoer staat bij de Hazerswoudse ou deren dan ook hoog op het verlanglijstje. Goede wil Woordvoerster mevrouw C. Rockx van de afdeling wel zijnszaken van de gemeente erkent dat de ouderen al lange tijd met deze problemen kam pen. „De nota ouderenbeleid die vorig jaar door de gemeen te is uitgebracht heeft dat ook aangetoond. Toen al bleek dat de gemeente meer zou moeten samenwerken met de verschil lende ouderenorganisaties, de vrijwilligers en de ouderen zelf. We willen ook dat de ou deren zelf meer betrokken worden bij het beleid dat we uitstippelen. Uit de gesprek ken van deze week is geble ken dat de ouderen daar zelf ook voor voelen". Volgens Rockx zijn de organi saties en de vrijwilligers vol goede bedoelingen, maar ont breekt het hen aan deskundig heid. „We hebben nu gespro ken met de stichting Open Be- jaardenwerk en de stichting Burenhulp. Beide organisaties zeggen dat er veel werk op hen afkomt. Zo veel, dat ze het zelf niet meer goed aankun nen. Als uit de komende ge sprekken met de huisartsen en de stichting Midden-Rijnland (de gezinsverzorging) blijkt dat er iets moet gebeuren, zullen we dat advies zeker voorleg gen aan B en W". Als er inderdaad een coördina tor wordt aangesteld, kan deze zich meteen bezig houden met het verlenen van administra- Onder redactie van Ton Pieters. den voor, maar als een redac teur per ongeluk vergeten was zich te scheren, werd hij door de hoofdredacteur (die bijna dagelijks in avondkle ding met slobkousen liep; zo leek het althans) terugge stuurd om zich „eerst thuis te fatsoeneren en toilet te ma ken". Maar ze bezaten wel de gelijk een open oog voor de vrolijke noot, die pre-collegae, van wie er een met een kroontjespen schreef: „Het gebeurt weieens, dat een bruidegom op het laatste mo ment zijn bruidje in den steek laat, doch het gebeurde van 1.1. Zaterdag te Apeldoorn is nog een unicum. Aan een adres aan den Hoenderpar kweg kwamen dien dag plot seling vijf keurig bespannen voertuigen met gegalonneerde koetsiers voorrijden om den jongen bruidegom uit te nood- igen in de voorste coupé te stappen om met zijn bruidje naar het gemeentehuis te rij den. De bruidegom echter was te druk met zijn dagelijkschen arbeid bezig en dacht op dat oogenblik in het geheel niet aan den mooien poëtischen rit, welke de stalhouder een week te vroeg had opgeteek- end". De zeer schaarse moppen hadden in die dagen geen vas te plaats in de L.C. De paar die voorradig waren, stonden gewoon tussen het nieuws uit stad, ommeland en de hele wereld in. In dit geval ging het om een sprekende gelij kenis. „In den dierentuin vroeg een jongen aan zijn moeder: „Moes, vindt u ook niet dat die aap veel op onzen buurman lijkt?" „Foei, jon gen", antwoordde moes, „dat mag je niet zeggen!" „Maar, waarom niet, moeder?", vroeg het knaapje verbaasd, „die aap verstaat mij toch niet...!" tieve hand- en spandiensten. „Daaraan bestaat grote behoef te. Er zijn tegenwoordig zo veel regelingen die op ouderen van toepassing zijn dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Een coördinator zou voor veel ouderen een uitkomst zijn". De Hazerswoudse oude ren willen dat de coördinator ook gaat functioneren als vraagbaak bij de zelfhulp en de hulp aan elkaar. „Die ver loopt nu bepaald niet vlekke loos. Mensen durven vaak niet iets te ondernemen omdat ze niet weten waar ze precies te recht kunnen en wat ze kun nen doen. Ook daar ligt een mooie taak voor de coördina tor", aldus Rockx. Het ziet er overigens niet naar uit dat er op korte termijn een cordinator zal worden aange trokken. „Dat gebeurt op z'n vroegst in 1990. Rockx: „We wachten eerst het gesprek af met de huisartsen en Midden- Rijnland op 13 juli. Daarbij wordt overigens ook het be stuur van bejaardenhuis De Driehof betrokken". dagelijks, en dat al een maanden lang, vermeld- n kopje op de voorpagina de Leidsche Courant: verlaat de Paus Vaticaan?". Je zou zeg- laat die man nou eens rust. Als ie geen zin heeft op straat te gaan, ook al is weer souverein geworden, ie het niet doen. Maar juli '29 was het weer „De Corriere d'Italia be- tigde het gerucht dat se- t eenige dagen de ronde t, dat de Paus op 25 Juli gelegenheid van den in- ïationalen seminaristen- tlgrimstocht, voor de eerste laai het St.Pietersplein zal teifheden en aan de sacra mentsprocessie zal deelne- len". Wel, de lezers wacht rijn maar weer rustig af. n die eerste week van juli '29 bnden ook de Tweede Ka- ierverkiezingen voor de feur; de 3e was het zover. Tot |t laatste moment maakte 1 ên blik op de voorpagina's £n de L.C. volkomen duide- k dat hier alleen de K.Staatspartij, met lijst 8, Ügmakend was. De aartsbis hop en de bisschoppen van ederland („Aan de Geeste- kheid en de Gelovigen za theid in den Heer") wezen de katholieke eenheid en iie(i allerlei „hoofdartikeltjes" erden vooral de arbeiders iwerkt. En mr. Bomans, de jtoritaire vader van God- ied maar ook begenadigd ►reker, zei op tournee: „Als ge met een of ander in de R.K.Staatspartij niet volko men tevreden zijt, als er een of ander niet naar uw zin is, dan moet dat geen reden zijn om naar het kamp van den tegenstander over te loopen of van de R.K.Staatspartij te de serteren". En elders, op 2 juli: „De S.D.A.P. in Leiden heeft al een overwinningsoptocht be steld op a.s. Donderdag de 4e. De bekende tactiek. Toen de S.D.A.P. in België verloor, won zij toch. Verliezen of winnen, er zal Donderdag in ieder geval een overwinning worden bejubeld binnen onze Leidsche veste! Mogen wij, Katholieken, inderdaad win nen. Vast staat, dat wij zullen winnen, als wij één zijn. Ergens schreef pater Borr. de Greeve dit pittig stukje. „Een waterdruppel!... beteek- ent niets. Niemendal. Je veegt hem nog niet eens af, 't droogt al voordat je een zakdoek uit getrokken hebt... maar een malsche regen... en je ruikt al kersen... maar een stortbui en de straat is schoon van mod der en menschen! Laat er op 3 Juli geen enkel Roomsch druppeltje verloren gaan... een millioentje Roomsche druppeltjes en wij ruiken de vruchtbaarheid van 't Room sche leven. Een millioentje Roomsche stemmen en de straat van 't openbare leven is schoon van zooveel anti-gods dienstig en anti-paapsch vuil! Eén aan 't altaar, éen aan de communiebank, één aan de stembus!; en wij winnen... voor onzen Koning Jesus Christus!" Ja, zo deden ze dat, 60 jaar ge leden: „Het deine vol kracht door ons land aan de zee: niet één blijve achter! Ter stem bus, trekt mee!" En nogmaals: „Wij leven vrij, wij leven blij, in onze Roomsche Staatspartij. Want wat in 't Roomsche volksdeel leeft, en in haar rangen woelt en streeft, is in 't program bijeengebracht. Daarom slechts één kreet: Lijst 8!" Toen het eenmaal achter de rug was, op die woensdag de 3e juli, heette 't de volgende dag in de L.C.: „De R.K.Staat spartij heeft zich gehandhaafd en is vooruitgegaande S.D.A.P. kan in de groote ste den op een vooruitgang wij zen, terwijl zij in het Zuiden, in den kieskring Maastricht b.v., is achteruitgegaan. Dit antwoord van het Katholieke Zuiden op de Katholieken-be- strijding der S.D.A.P. is ver blijdend". Een kortje ertussen door: „Oud-burgemeester jhr.mr.dr. N.C.de Gijselaar vertoeft voor herstel van gezondheid te Mannheim, Kurort voor hartlijders in Hessen". Gekke toestanden met brui loften waren zeer geliefd bij de redactie van onze L.C. Het waren allemaal alerte heren met driedelige kostuums, die de kolommen moesten zien vol te krijgen. Het kwam zei- Vader Bomans: Het R.K.kiezersvolk weerhouden van desertie; „ook al zijt ge niet volkomen tevreden". FOTO: ARCHIEF SP Door middel van het plechtig overschrijven van de eerste 750 gulden aan de rheumatologische kliniek Sole Mio in Noordwijk is gistermiddag het nieuwe postkantoor aan de Boekersloot in Noordwijk in gebruik genomen. Dat gebeurde door directeur R.A. Nieuwenhoven van het Bestuurs centrum Katwijk, die het bedrag liet overmaken door de in Noordwijk alom bekende PTT-er Paul Hoek. Het nieuwe postkantoor gaat ook fungeren als sorteer- en distributiecentrum voor de PTT In de reqio. Het publiek kan vanaf maandag in het postkantoor terecht. a K FOTO: WIM VAN NOORT Postkantoor officieel geopend De m an mei de witte dm Spelen mdemnfc hak ran dirScdetimtdse politiek

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17