Amerika heeft wel oren naar eenzijdige ontwapening Moskou Israel zet crisis regerings opzij na terreurdaad Top Warschaupact bepaalt nieuwe koers wapenoverleg Besmette eieren zijn van Britse origine foicbeSomont Verenigde Staten verbieden asbest Vakantiedagen in China ingetrokken Oppositie Burma trotseert verboden DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND VRIJDAG 7 JULI 1989 PAGINA 5 t „Maffialidmaatschap bijzonder ongezond" MESSINA Leden van de maffia heb ben vaker en erger last van stress dan topmanagers en lopen meer kans aan de gevolgen daarvan te sterven dan aan een kogel. Volgens de vooraanstaande Sici- liaanse patholoog Francesco Aragona hebben maffiosi veelal dichtgeslibde slagaders, nieraandoeningen, maagzwe ren, vruchtbaarheidsproblemen en men tale ziektes. Volgens Aragona leiden de spanningen van een gewelddadig misda- digersleven tot interne conflicten die het individu danig van slag kunnen bren gen, zowel lichamelijk als psychisch. De professor, die sinds 1945 veel leden van de misdaadorganisatie van binnen heeft gezien, doet lijkschouwingen zowel, uit juridisch oogpunt als voor zijn eigen on derzoek. Sudanese premier gearresteerd KHARTOUM De vorige week af gezette en sindsdien voortvluchtige Sudanese premier Sadiq al-Mahdi is gearresteerd. De 53-jarige al-Mahdi zou zijn aangehouden in een woning in een van de betere wijken van Khartoum. De premier dook vorige week vrijdag onder na een militaire staatsgreep onder leiding van gene raal Omar Hassan al-Bashir. De nieu we machthebber heeft laten weten dat al-Mahdi en diens collega's uit de drie jaar durende burgerregering voor een noodrechtbank terecht moeten staan. Zij mogen zich wel la ten bijstaan door een advocaat en kunnen in beroep gaan. Maar maar zij die schuldig worden bevonden, staan zware straffen te wachten. WASHINGTON De regering van de Verenigde Staten heeft besloten tot een bijna volledig verbod op produkten waarin de kankerverwekkende stof asbest is verwerkt. Binnen nu en zeven jaar moet de gevaarlijke vezelstof in dakspanten, waterpijpen en autoremmen zijn vervangen door andere materialen. Een zegsman van de regering zei dat het veelomvattende verbod geldt voor 94 procent van alle artikelen waarin asbest is verwerkt. De overblijven de produkten zijn in het algemeen onschadelijk voor de gezondheid. Volgens schatting sterven jaarlijks drie- tot twaalfduizend mensen in de VS aan een vorm van kan ker die is veroorzaakt door asbest. Levenslang geëist tegen verdachte moord op Palme STOCKHOLM Het Zweedse openbaar ministerie heeft gisteren levenslange gevan genisstraf geëist tegen de man die verdacht wordt van de moord op de sociaal-democra tische premier Olof Palme in februari 1986 Volgens openbaar aanklager Anders Helin staat vast dat de beklaagde, Christer Pet- tersson, Palme in het centrum van Stock holm heeft doodgeschoten toen deze met zijn vrouw Lisbeth van een bioscoop naar huis wandelde. Helin sprak van een „execu tie in koelen bloede". Hij baseerde zich daarbij vooral op de verklaringen van Lis beth Palme, die Pettersson na zijn arrestatie in 1988 identificeerde als de dader. Helin achtte de beklaagde, die al eens veroordeeld is wegens doodslag, „in staat om een derge lijk misdrijf" te begaan. PEKING De Chinese' regering heeft alle vakanties ingetrokken van ambtenaren en partijfunctionarissen. Het officiële persbureau Nieuw Chi na meldde dat de maatregel is geno men om noeste arbeid en een een voudig leven te bevorderen alsmede de verliezen goed te maken die zijn geleden door de „recente onlusten en contra-revolutionaire opstand". De vakantiedagen die nu verloren gaan, worden op geen enkele wijze door geld of goederen gecompenseerd. Ie dereen die de maatregel niet opvolgt, staat een strenge straf te wachten. (Van onze correspondent Frans Boogaard) (Vervolg van de voorpagina) STRAATSBURG WAS HINGTON Houdt pre sident Bush nieuwe on derhandelingen over de beperking van kernwa pens voor korte afstand (SNF) angstvallig af, over het aanbod van de Sovjet unie om desnoods eenzij dig al haar SNF-wapens op te ruimen hoefde hij niet lang na te denken. „Dat is een voorstel dat de Verenigde Staten zeker zullen toejuichen", aldus Bush. De enige voorwaarde die Sov jet-leider Michail Gorbatsjov gisteren stelde is dat het wes ten deze categorie wapens tot „minimale hoeveelheid" beperkt. Met zijn aanbod heeft Gorbatsjov gisteren een nieu-' we stap gezet in de ontwape ningsrace tussen oost en west. „Wij zijn ervan overtuigd, dat de tijd aangebroken is, om on- [e derhandelingen te beginnen over de kernwapens voor de korte afstand, met als uitein delijke doel een volledige ver wijdering van deze categorie wapens. Zij bedreigen slechts de Europeanen, en die zijn niet van plan met elkaar slag te gaan leveren", aldus Gor batsjov. De Sovjetpresident sloot giste ren in Straatsburg een ge slaagd driedaags bezoek aan Frankrijk af. In het Palais de l'Europe, zetel van het Euro pees Parlement en van de as- semblée van de 23 landen tel lende Raad van Europa, sprak hij voor het eerst in hun eigen vergaderzaal enkele honder den Westeuropese parlementa riërs toe. In hun midden ging de Sovjetpresident uitgebreid op vraagstukken van vrede en veiligheid in, maar ontvouwde hij ook gedetailleerd zijn plan nen voor meer culturele, tech nische, wetenschappelijke en economische samenwerking tussen oost en west. Tegelijk zwoor hij expliciet de Brezn- jev-doctrine af: „Elke inmen ging in interne aangelegenhe den, elke poging om de soeve reiniteit van staten te beper ken, of het nu vrienden of ge allieerden of andere staten zijn, is ontoelaatbaar". Met zijn aanbod om desnoods eenzijdig de kernwapens voor de korte afstand, de zoge naamde „short-range nuclear forces", op te ruimen, probeert Gorbatsjov duidelijk het wes ten tot onderhandelingen over deze categorie wapens te be wegen. „De verwijdering van deze categorie wapens is een proces dat zich in etappes vol trekt. De Europeanen kunnen dat proces samen doormaken zonder hun eigen posities op te geven: de Sovjetunie kan trouw blijven aan haar ideaal van een kernwapenvrije we reld, het westen aan zijn con cept van minimale afschrik king". Volgens Gorbatsjov moet in dat geval wel duide lijk worden vastgesteld, welk aantal wapens onder het woordje „minimaal" moet worden begrepen. Op 7 september worden echter in Wenen de onderhandelin gen over een aanzienlijke re ductie van de conventionele wapens (tanks, artillerie en pantserwagens) hervat. De NAVO, en binnen dit bondge nootschap de Amerikanen en Britten, voelen weinig voor parallelle onderhandelingen over de korte-afstands-kern- Sovjetunie vanaf dit jaar haar nucleaire uitgaven hoe dan ook fors inkrimpen. De mili taire uitgaven als geheel, uit gedrukt in het percentage van het nationaal inkomen, wor den tussen nu en 1995 met een factor anderhalf a twee ver minderd. Breed terrein De Sovjet-leider overstelpte gisteren de assemblee van de Raad van Europa met een groot aantal concrete voorstel len voor samenwerking op een breed terrein. „Oost- en West- Europa hebben gelijke belan gen in een reeks actuele pro- jekten. We kunnen op die ter reinen net zo goed de handen ineen slaan". Gorbatsjov noemde in dit verband de aan leg van een trans-Europese hogesnelheidsspoorlijn, ge bruik van zonne-energie, be handeling en opslag van kern afval, nieuwe satellietverbin dingen en de hoge-kwaliteits- tv, waarin de Sovjet-leider zich al eerder geïnteresseerd toonde. Maar Gorbatsjov wil nog ver der. Zo brak hij een lans voor een continentaal milieupro gramma en een Europees mi lieu-agentschap en voor geza menlijke film- en tv-produk- ties, waarin het eigene van de Europese culturen juist wel wordt onderstreept. „Wij zijn bereid sommige in ternationale conventies van de Raad van Europa te onder schrijven. Op het gebied van milieubehoud, cultuur, onder wijs en telecommunicatie. Met instemming van de Franse re gering willen wij daartoe in Straatsburg een consulaat ge neraal openen", aldus Gorbats jov. Van den Broek Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken), die als oud voorzitter van het ministersco mité van de Raad van Europa met Gorbatsjov nog een apart onderhoud had, verklaarde na afloop dat aan de door de Sov jet-president gevraagde sa menwerking met het westen een aparte studie wordt ge wijd. Daarin wordt nagegaan, wat de concrete mogelijkhe den zijn. Op het voorstel van Terwijl zijn veiligheidsfunctionarissen vol argwaan toekijken, geeft Gorbatsjov na aankomst in Straatsburg een Frans meisje spontaan een zoen. Gorbatsjov om eenzijdig ver der te snijden in de aantallen Sovjet-kernwapens voor de korte afstand ging Van den Broek niet gedetailleerd in. „Veiligheidskwesties zijn geen zaak voor de Raad van Euro pa, maar een NAVO-aangele- genheid. En wij hebben ons op de laatste NAVO-top al uitge sproken voor een gedeeltelijke vermindering van deze catego rie wapens, niet voor een alge hele verwijdering". (Van onze correspondent Ton Gerrits) BANGKOK Ondanks een samenscholingsverbod zijn gisteren in de hoofd stad van Myanma, het vroegere Burma, duizen den mensen bijeengeko- [ginen. De bijeenkomst was georganiseerd door de Liga voor Democratie, die "aarmee de door de mili tairen afgekondigde staat van beleg trotseerde. Sol daten waren massaal aan wezig, maar grepen niet gin een lastercampagne probe ren de militairen de Liga voor Democratie van mevrouw Aung San Suu Kyi zwart te oe maken. Een aanslag op haar -ei leven behoort met het stijgen van politieke spanningen in Rangoon tot de reële mogelijk- s heden. Aung San Suu Kyi ver klaarde gisteren in reactie op de beschuldigingen van de mi litairen, dat haar Liga een :onfrontatiepolitiek voert: ,We moeten militaire leiders blijven confronteren met hun eigen belo'ften om eerlijke en vrije verkiezingen te organise- De militaire leider van Burma, generaal Saw Maung, heeft in middels gezegd dat de strenge beperkingen op de vrijheid van meningsuiting en van ver gadering nog voor de verkie zingen in mei 1990 worden versoepeld. „Honderd procent democratie is nog niet moge lijk, maar drie maanden voor de verkiezingen in mei 1990 zal ik alle democratische rech ten herstellen, behalve het recht om te betogen", zei Saw Maung tegen journalisten. Het was zijn eerste persconferentie sinds hij in september vorig jaar de macht in Burma greep. De generaal waarschuwde alle partijen geen confrontatie met het leger uit te lokken. De Liga voor Democratie van Aung San Suu Kyi is door het militaire regime afgeschilderd als een communistische orga nisatie, die „nu zijn ware ge zicht toont". Volgens de mili taire junta gebruikt de Liga dezelfde methodes als de ver boden Communistische Partij van Burma. t Bij het wrak van de verongelukte bus waren reddingsploegen gistermiddag koortsachtig aan het werk om de overlevenden zo snel moqelijk hulp te kunnen bieden. FOTO: EPA (Vervolg van de voorpagina) ABU GOSH Na de Pale stijnse aanslag op een bus waarbij gisteren veertien men sen om het leven kwamen en 27 gewonden vielen, heeft de Arbeiderspartij van Shimon Peres besloten de regeringscri sis even opzij te zetten. De bus stortte van een berg helling en vloog in brand na dat een Palestijnse passagier het stuur had omgetrokken onder de uitroep „Allahu Ak- bar" (God is groot), die in de intifada een strijdkreet is ge worden. Onder de gewonden zijn zeven Amerikanen en een Canadees. Een licht gewonde Palestijnse passagier uit de bezette gebie den en een tweede verdachte zijn gearresteerd en van de aanslag beschuldigd. De buschauffeur, die gewond in het ziekenhuis is opgeno men, dacht dat de Palestijn hem iets wilde vragen. „Maar hij stortte zich op het stuur, riep Allahu Akbar en trok het met al zijn kracht naar rechts". De chauffeur probeer de het stuur nog terug te trek ken, maar de Palestijn zette zich met zijn voeten schrap te gen het dashboard. Het nieuws over de aanslag bracht grote beroering teweeg onder de Israëlische bevol king. In een kennelijke wraakactie werden op een joodse marktplaats in Jeruza lem twee Arabische gemeente arbeiders afgeranseld. Premier Yitzhak Shamir sprak van een „verschrikkelijke misdaad" en beloofde alles te zullen doen om een halt toe te roepen aan het moorden. Het was het ernstigste incident sinds guerrillastrijders van de Fatah van de PLO op 11 maart 1978 een bus kaapten op een kustweg. Toen kwamen 33 mensen om het leven. BUKAREST Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov zal de komende dagen de andere lei ders van de Warschaupact- landen inlichten over het ont wapeningsvoorstel dat hij gis teren bij zijn bezoek aan de Raad van Europa in Straats burg heeft ontvouwd. De lei ders van het Oostblok zijn vandaag in de Roemeense hoofdstad Bukarest aan hun jaarlijkse topconferentie be gonnen. De topconferentie wordt met enige spanning tegemoet ge zien wegens de steeds groter wordende verschillen tussen de Warschaupact-landen. Ter wijl landen als Polen en Hon garije hun politieke stelsel ingrijpend hervormen, verzet-, ten de communistische leiders in Roemenië, de DDR en Tsjechoslowakije zich met hand en tand tegep iedere ver nieuwing. Budapest en Bukarest twisten over de slechte behandeling van etnische Hongaren in Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije over het uit stel van de bouw van een ge zamenlijk stuwdamproject en Warschau en Praag over de vertoning van een toneelstuk van de dissidente Tsjechoslo- waakse toneelschrijver Vaclav Havel in Polen. Veel waarnemers noemen deze onderlinge fricties welis waar verontrustend, maar voegen daar onmiddellijk aan toe dat zij in geen geval fataal zijn voor het voortbestaan van het Warschaupact. Verscheidene deskundigen vermoeden dat de politieke problemen naar het tweede plan worden geschoven tijdens de top. Volgens hen zullen de Oosteuropese bondgenoten zich slechts concentreren op de bewapeningsproblematiek, een veiliger terrein waarop zij bovendien een leidende rol kunnen claimen. De Sovjetunie, onder wiens leiding de Warschaupact-orga- nisatie is opgericht en die het politieke en militaire denken daarin altijd overduidelijk heeft gedomineerd, heeft al herhaaldelijk haar instemming laten blijken met de hervor mingen binnen de grenzen van sommige van haar bond genoten. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE - 412) Willy en Bill hebben met ademloze spanning 't gevecht nummer van zijn program! Zijn gevaarlijkste tegenstander, naast - aevolnd en ze hebben begrepen, dat de 'Hydra' jammer genoeg Larry, is Jojo en wie niet sterk is moet slim zijn.... Bill besluit zich (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ruim de helft van de besmette eieren die te koop waren in Birmingham, waren Brits en dus niet af komstig uit Nederland of Frankrijk, zoals de Britten eergisteren verontwaardigd hadden aangekondigd. De ware identiteit van deze slechte eieren kwam. gisteren aan het licht nadat een onder zoek was ingesteld door in specteurs van het BHtse depar tement van landbouw. Talrijke kleine winkeliers in Engelands tweede stad werden bekeurd tijdens een groot scheepse actie om de kwaliteit en herkomst te achterhalen van zevenduizend eieren die zij te koop aanboden. Het grootste deel ervan bleek „on geschikt voor menselijke con sumptie". Sommige waren be vuild door kippen, andere hadden schalen die barsten of gaatjes vertoonden. In vele dooiers kwamen bloedsporen voor. Volgens de inspecteurs was aan de meeste van deze eieren het risico van salmonel la-vergiftiging verbonden. Nog voor de uitslag van het onderzoek op zijn bureau lag, verkondigde minister MacGre- gor van landbouw al dat hij de aanwezigheid van slechte „buitenlandse" eieren in Groot-Brittannië zou bespre ken met zijn ambtgenoten van andere Europese lidstaten. Po pulaire Londense kranten schreven gistermorgen dat de minister ten oorlog was ge trokken tegen de importeurs van besmette eieren. Hun ver haal had de typisch-Britse on dertoon van: „En zo zie je maar weer, dat alles wat niet deugt, uit het buitenland komt". door Roger Simons Koninklijke vlijt LONDEN Welk lid van de grote Britse koninklijke familie werkt het hardstAlle onderdanen van koningin Elizabeth zijn benieuwd naar het antwoord want de „royals" zoals zij in de volksmond worden genoemd) kosten hun land een hoop geld. Zelfs de meest koningsgezinde Brit weet graag of hij werkelijk waar krijgt voor zijn zuurverdiende centen. Hij houdt dan ook de bedrijvigheid van het koninklijke volkje nauwgezet in de gaten. Dat is niet zo moeilijk want op Buckingham Palace wordt bij wijze van spreken geen zucht geslaakt of het komt in de krant. Prinses Anne, die bij decreet van haar eigen moeder „the princess royal" moet worden genoemd, heeft net van Jan Modaal een tien met een griffel gekregen omdat zij harder werkt dan welk ander lid van de familie. Anne volbracht dit jaar al tweehonderd taken. Sterker nog: tot nu toe nam zij maar twee weken vakantie. Anne is de enige Britse „royal" met een vijfdaagse werkweek. Haar schoonzusje Fergie, hertogin van York, munt eveneens uit door noeste vlijt. Met 132 netjes uitgevoerde opdrachten komt zij in de rangorde van ijverige koninklijke werkers op de tweede plaats. In 1988 nam Fergie evenwel niet meer dan 55 taken voor haar rekening. De Britten geven toe dat hun nieuwbakken hertogin toen een mooi excuus had omdat zij zwanger was. Na haar bevalling werd echter gemopperd dat Elizabeths tweede schoondochter toch maar een lui schepsel was. Deze kritiek gaf haar de sporen. Het is duidelijk dat ze dit jaar vijfmaal harder werkt dan in '88 waardoor de Britse Jan Modaal het weer voor haar opneemt. De noeste arbeid van Anne en Fergie is van die aard dat hij bij de prinsen Charles, Andrew en Edward een schaamteblos tovert op de koninklijke konen. Ofschoon deze heren bezwaarlijk tot de luilakken kunnen worden gerekend, dreigen zij toch uit de gunst te raken omdat hun officiële arbeidsvermogen aan de lage kant blijft. Terwijl de prinsessen zich geregeld uitsloven, past kroonprins Charles een systeem toe van gemakkelijke driedaagse werkweken. De 158 taken die hij tot nu toe heeft volbracht, werden uitgevoerd in een prinselijk record-tempo. Charles had er maar 77 dagen voor nodig. Hij schaamde zich niet eens om op de koop toe zes weken vakantie te nemen. In de meeste gevallen droeg de Britse natie alle kosten van zijn vrolijk verblijf in exotische oorden want een officiële opdracht maakt van een ver snoepreisje al een serieuze trip in staatsdienst. Op zomerse dagen speelt Charles vier- tot vijfmaal per week polo. Er blijft dan maar weinig tijd over voor staatsaangelegenheden. Zijn vrouw Diana werkte dit jaar al elf dagen meer dan haar echtgenoot terwijl ze elke dag haar twee zoontjes persoonlijk naar de kleuterschool brengt en weer ophaalt. Diana heeft nog maar drie weken vakantie gehad, inclusief tien dagen op Virgin Island, het privé-eiland van multi-miljonair Richard „Virgin Atlantic" Branson. Maar, moeten de Britten bekennen, „achter de schermen" werkt de kroonprins ook erg hard. Charles is namelijk belast met het bestuur van de koninklijke domeinen. Bovendien schrijft hij zijn toespraken zelf wat een tijdrovende bezigheid is. Koningin Elizabeth II en prins Philip werken vier dagen per week. Sommige taken die zij op zich nemen, zoals het bijwonen van wedrennen voor paarden, worden door de onderdanen lang niet altijd als noeste arbeid beschouwd. Ontvangt de Britse vorstin op een mooie morgen vijf verschillende politici, dan geldt dat officieel als vijf aparte taken. Hun gehuwde zoon prins Andrew dient nog steeds bij de Navy en wordt dus maar zelden belast met officiële opdrachten. Zijn jongste broer, prins Edward, heeft in Londen een baantje bij de „Really Useful Theatre Company" van schouwburgkoning Andrew Lloyd Webber. Daardoor ontbreekt het Edward formeel aan tijd voor „staatsarbeid". Hij werkt dan ook maar een dagje de week voor Vadertje Staat.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5