Ingrijpend plan voor Stadsgehoorzaal STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Bouw Centraal Wonen project Herensingel is van de baan Drie Oktober-optocht 'over Leidse grachten Oplichter gegrepen „De slechtste tocht uit mijn carrière" VRIJDAG 7 JULI compressor estolen ,EIDEN Een ompressor ter iraarde van 23.500 ulden is ontvreemd an een bouwterrein i de Stevenshof- reef in Leiden. De iefstal werd gister- chtend ontdekt bij anvang van de rerkzaamheden. De ieven knipten het ek kapot, verplaat- ten de compressor koppelden de ompressor achter en wagen. Bouwplan studentenwoningen Maredijk verkleind LEIDEN De bouw van een van de drie blokken studen tenwoningen, die zijn gepland op het terrein van de voorma lige jachtwerf Bakker, gaat waarschijnlijk niet door. De le den van de de commissie Ruimtelijke Ordening menen dat zo tegemoet kan worden .gekomen aan bezwaren van bewoners van de Maredijk die het plan van de stichting Huis vesting Studenten te groot schalig vinden. De bouw van twee andere blokken aan de kant van het water van de Haarlemmertrekvaart kunnen volgens de commissie wel wor den uitgevoerd, zo bleek gis teravond. De bewoners van de Maredijk maakten het meeste bezwaar tegen de bouw van het blok aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan. Hierdoor zouden de parkeerproblemen worden vergroot en het karakter van de Maredijk onaanvaardbaar worden veranderd. Er zou ook een enorm geluidsscherm moeten worden opgetrokken wat de bewoners niet zagen zitten. „Er vormt zich een soort waterhoofd aan het ein de van de Dijk", aldus een buurtbewoonster. PvdA'er L. Beijen vond het einde van de Maredijk door dit plan inderdaad een beetje vol worden. P. Langenberg (D66) voegde hier aan toe dat men maar eerst naar de parkeer- mogelijkheden had moeten kijken alvorens een bouwplan gemaakt werd en niet omge keerd. Op een voorstel van Beijen om het blok aan de Willem de Zwijgerbrug te la ten vervallen werd door de meeste commissieleden posi tief gereageerd. Wel hield men nog een slag om de arm. Eerst zal nog bekeken moeten wor den of voor de resterende twee blokken niet ook een geluids scherm moet komen. Met het schrappen van het woningen- blok komen er vijf apparte menten en een tiental bergin gen minder. CULTUURVERANDERING GEMEENTE VAN START LEIDEN Wethouder H. de la Mar van Soci ale Zaken opende vanochtend in de Stadsge hoorzaal de „startdag" van het gemeentelijk cultuurveranderingsproject. Ongeveer 200 ambtenaren, directiehoofden en gemeente raadsleden luisterden naar de cabareteske ver handeling van De la Mar. De „ceremoniemees ter", zoals de wethouder zichzelf noemde, ging in op de redenen waarom het project in Leiden wordt gehouden. Zo zei hij: „Voor de burgers vormen wij met z'n allen de gemeente, en dat wij-gevoel moet worden versterkt". Het project dat de naam FIKS heeft gekregen (flexibiliteit, innovatie, klantgerichtheid/kwa liteit en samenwerking) moet verbetering brengen op de punten waar de afkorting voor staat. Voor deze cultuurverandering is het ex terne bureau De Beuk aangetrokken dat het project moet realiseren. Nieuwe rectrix aangesteld op Rembrandt LEIDEN Mevrouw M. Scha (41) is be noemd tot rectrix bij de Rembrandt Scho lengemeenschap. Ze volgt J. Geerts op die gisteren afscheid nam van de openbare school voor voortgezet onderwijs. De beslis sing werd afgelopen maandag in een beslo ten raadsvergadering genomen. Het perso neel en de leerlingen van de school zijn vandaag via een brief op de hoogte gesteld van de benoeming. Mevrouw Scha is nu nog directeur van de John. F. Kennedy Mavo in Heiloo. Ze bekleedt die functie twee jaar. Daarvoor was ze lerares Engels en verrichtte ze managementtaken. Maan dag wordt de school nader geïnformeerd. Dat het nieuws pas vandaag naar buiten is gebracht had volgens P. Peters (Onderwijs) te maken met het late tijdstip waarop er met Scha overeenstemming bereikt was. „Pas zondagavond was alles rond, maar maandagavond was de laatste raadsverga dering voor de zomer. Het was voor haar toen te laat om haar werkkring nog in te lichten. Ze wilde dat ook niet op zo korte termijn, omdat vandaag haar laatste school dag is. Voor ons was het ook te laat om de betrokkenen in te lichten. We hebben er toen voor gekozen om haar in een besloten vergadering te benoemen en vandaag ie dereen op de hoogte te brengen" De voordracht is unaniem gedaan door een speciale commissie. Daarin zaten twee ver tegenwoordigers van de school, de gemeen te en de interimmanager van de school. De keus van de commissie zou bindend zijn voor zowel wethouder Van Dongen als voor de school. Voorwaarde was dat een vrouw voorgedragen zou worden. Ook voor het aantrekken van een conrectrix, drie weken geleden, is een dergelijke bijzondere procedure gehanteerd. NIEUWE CONCERTZAAL, VIJF BIOSCOOPZALEN EN WINKELGALERIJ LEIDEN De ontwikkelingsmaat schappij Improma heeft ingrijpende plannen voor de Stadsgehoorzaal en de Aalmarktschool aan de Breestraat. Op de begane grond moet een winkelcentrum komen met daarboven vijf bioscoop zalen en een geheel nieuwe concertruimte. De gevel, de ingang en de foyer van de bijna honderd jaar oude Stadsgehoorzaal blijven be houden. Het plan omvat ver der twee parkeerkelders met totaal 150 plaatsen. De kosten van het plan worden ge raamd op dertig miljoen gul den, aldus directeur E. Mul der van Improma. Volgens L. Meijer, hoofd van de afdeling stadsbeheer, heeft de ge meente nog geen standpunt ingenomen over de ideeën. „Het college heeft niet op voorhand gezegd: we zijn voor of tegen. Wel is het dui delijk dat het hier gaat om een boeiende ontwikkeling, die met veel interesse door de gemeente wordt gevolgd". Mulder gaat er op dit mo ment vanuit dat zijn plannen „meer dan vijftig procent" kans van slagen hebben. In september of oktober worden de uitgewerkte plannen openbaar gemaakt, en daarna moet volgens Meijer een „openlijke discussie" volgen. „De Stadsgehoorzaal heeft natuurlijk een bepaalde his torische waarde en voor een aantal mensen ook emotione le waarde. Ik begrijp best dat er mensen zijn die de ver nieuwing niet leuk vinden omdat ze op een bevrijdings bal in de Stadsgehoorzaal hun eerste liefde hebben ont- „We streven naar een sterke re, betere en goedkopere Stadsgehoorzaal", aldus Mul der. „We letten vooral op de akoestiek en op de sfeer, de zaal moet zeer representatief zijn. In principe bestaat de behoefte aan een iets grotere zaal, we denken aan duizend zitplaatsen. Dat schijnt de magische grens te zijn voor grotere theaterprodukties en musicals". Om die naar Lei den te halen wordt ook een decortoren gebouwd. Veel geld wordt volgens Mulder uitgetrokken voor renovatie van de voorgevel en de oude foyer. „Het is duur, maar ons is duidelijk geworden dat de voorgevel moet blijven ge handhaafd, willen we geen politieke weerstand tegen het plan oproepen". Volgens Meijer zijn sterke punten van het plan dat de locatie van de Aalmarkt- school erbij is betrokken en dat meer winkels komen in een gedeelte van de Bree straat dat hem wordt om schreven als „een dooie „Wij gaan uit van een totaal visie voor het centrum, zien het winkelcentrum in een vierkante vorm met als zwaartepunten V en D, de Hema, C A en de locatie van de Stadsgehoorzaal", al dus Mulder. In eerste instan tie was het de bedoeling, om een grote „trekker" naar die plek te halen. Daarom werd contact opgenomen met de Bijenkorf, die afzag van een Leidse vestiging. Volgens Mulder lopen nu contacten met diverse gegadigden voor de 2400 vierkante meter win kelruimte. Het winkelcen trum krijgt ingangen aan de Aalmarkt, de Vrouwensteeg en de Breestraat. De parkeerkelders zijn over dag bedoeld voor de winke liers en hun personeel, ter wijl 's avonds de bezoekers van de bioscoop of de nieuwe stadsgehoorzaal er gebruik van kunnen maken. Directeur A. de Jong van de Stadsgehoorzaal wil zich niet uitlaten over de plannen van- Improma. „Het is nog niet of ficieel naar buiten gebracht en daarom zeg ik er niets over". Uit het weinige dat hij kwijt wil, blijkt wel dat hij niet juicht over de ideeën: „Het kan best een schitterend plan zijn, maar het gaat bo ven het belang uit van de Stadsgehoorzaal. Het plan is niet in het belang van de Stadsgehoorzaal, het gaat hier om een Leids belang". Ruim een jaar geleden pre senteerde de Leidse project ontwikkelaar Erica een plan om van de Stadsgehoorzaal een uitgaanscentrum te ma ken. Er zouden een jazzkel- der en een dansschool in ko men en bovendien zou ook een parkeergarage worden gebouwd aan de Aalmarkt. Erica wilde de Breestraat met de Aalmarkt verbinden via een met glas overkapte binnenstraat. Meijer daar over: „Het was eigenlijk niet meer dan een briefje van an derhalf kantje en een schets je. Wij hebben het idee dat dit nieuwe plan wat meer is overdacht en doordacht. Het is iets gedegener dan het plan van Erica, dat naar mijn idee meer een proefballonnetje LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Leiden heeft een 15-jarige oplichter gis teravond in de Leidse bin nenstad vastgehouden en aan de politie overgedra gen. De 18-jarige had zijn bromfiets in mei in de krant aangeboden voor 850 gulden. De 15-jarige Leidenaar wilde de bromfiets kopen, maar had Slechts 450 gulden bij zich. De jongen be loofde dat hij.de rest zo snel mogelijk zou komen betalen, gaf een adres op en nam de bromfiets mee. Het geld werd echter nooit betaald en het adres bleek niet te kloppen. Gisteravond zag het slachtof fer de jongen rijden op de bromfiets in de Leidse binnen stad. Hij dwong de hem tot stoppen en hield hem vast tot dat de politie kwam. LEIDEN „Dit was de slechtste peurbakkentocht uit mijn carrière". Het kwam uit de grond van het hart van de teleurgestelde dertiger. Het leven van de deelnemer aan de Leidse peur bakkentocht was in het verle den niet over waterige rozen gegaan, maar de editie van 1989 sloeg werkelijk alles. Na tuurlijk, in voorgaande jaren had hij regelmatig te kampen gehad met de nodige pech. Het soort pech dat valt in de huis- tuin-en keuken sferen. Voor beeldje: de al wat oudere mo tor van de bak, in de vorm van een bestelauto van de Leidse Courant, begeeft het en moet door eem bereidwillige medepeurder op sleeptouw worden genomen. Ander voorbeeldje: de met huisvlijt opgetuigde bak blijkt dermate veel water te maken dat de inzending aan het jaar lijks bakkenfeest reeds halver wege de tocht deerlijk aan de grond loopt. Dat leed was echter te over zien. Zo niet dit jaar. Nog geen meter had 's mans peurbak een orginele, prima drijvende, keurig gevouwen boot van krantepapier over het offi ciële traject gevarem Sterker nog, reeds bij de eerste brug was de boot aan Te hoog. Min stens 15 centimeter en de klok sloeg reeds zes. Verzwaren Het verzwaren van het ge vaarte met balken sorteerde te weinig effect, waarop vervol gens de redding nabij leek in de vorm van een bereidwillige buurtbewoner Met zijn zaag werd de boot een 'koppie klei ner' gemaakt, zodat de de He rengracht voor de pechvogel open leek te liggen. Leek, want toen de bak eenmaal de Herengracht bereikte, kapseis de man's trots. De situatie werd hopeloos. Hij kreeg de boot weliswaar weer rechtop, maar zoals het elke natte krant vergaat, raakte het vaartuig deerlijk beschadigd. De klok wees inmiddels half zeven. Nooit meer zou hij met een toonbare peurbak aan de Beestenmarkt kunnen ver schijnen. Demonteren, hozen, de restanten op de kant sjou wen en elders onderdak zoe ken was het devies. De Grote Jan van de Heren gracht bleek zijn redder. Hij nam de arme veel te vroeg uit gevallen 'peurbakker' in de boot, waarop er voor hem toch nog van enige peurbakken- vreugde sprake was. De hapjes en licht alcoholische drankjes van Jan deden worderen. En zo kreeg de opfleurende pech vogel alsnog een varende kijk op de rijendik opgestelde toe schouwers, de patsertjes in speedboten en de gretig naar bier reikende 'wachters' op de bruggen. Maar het bleef voor hem de slechtste peurbakkentocht uit zijn carrière Volgend jaar groots, orgineel, degelijk, maar bovenal plat, nam hij zich voor. ERIK HUISMAN Ben luxe handdoek van 50 x 100cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: j Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j J Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 CeidócSouocmt i i L~l Madrigalesco Het Leidse Kamerorkest Madrigalesco is zondag te beluisteren op radio 4. Van 11.00 tot 13.00 uur wordt een deel uitgezonden van het concert van 20 mei. GO De Leidse Go-club houdt morgen en zondag een Go- toernooi. Het toernooi maakt deel uit van de la- kenfeesten en wordt ge houden in de Boerhaave- school aan het Noordemde 1-3 in Leiden. \4an vang op beide dagen is 11.30 uur. Voor aanmelding en infor matie: 071-132229. /IERDE EDITIE VAN PEURBAKKENTOCHT: icaragua komitee •emonstreert bij IjEZOEK van bush Beiden Het Nicaragua Homitee Leiden houdt een de monstratie op maandag 17 juli, I dag dat de Amerikaanse M 'esident Bush een bezoek 'engt aan Leiden. De organi- toren willen de houding van Amerikaanse regering ten H>zichte van Nicaragua aan de Haak stellen. „De regering W ush overtreedt internationale I erdragen, is de belangrijkste racht achter de oorlog in Ni- tragua, en verhndert dat Ni- aragua haar eigen toekomst an bepalen", aldus het comi- A1 eerder heeft het comité vraagd aan de gemeenteraad haar bezorgdheid uit te reken over het beleid van ush, vooral ook omdat de ge- eente Leiden een steden- nd heeft met Juigalpa in Ni- ragua. Het is de bedoeling t de demonstranten zich nd 13.00 uur verzamenlen op hoek van het Kort Rapen- ■"g en het Rapenburg. LEIDEN De bouw van het Centraal Wonen pro ject voor 15 woningen aan de Herensingel is voorlo pig van de baan. De commissie ruimtelijke or dening verklaarde gisteravond een deel van de bezwaren van omwonenden tegen de bouw ontvankelijk. Dit gebeurde echter nauwelijks naar aanlei ding van de eigenlijke bezwa ren. De echte reden was dat het college van B&W een be sluit, dat de commissie over het bouwplan op een eerdere vergadering had genomen, niet had opgevolgd. De com missie vond dit unaniem on aanvaardbaar en als reactie kwamen zij aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet. Hiermee is het bouwplan voor een jaar uitgesteld De commissie had vorige maand in de vergadering be sloten, naar aanleiding van de bezwaren van de buurt, de bouw 3.5 meter te verschuiven en een losstaand hoekhuis, dat bij het totale bouwplan hoorde, te schrappen. Uit het verslag van een vergadering van de woningbouwvereniging, die de opdrachtgever van de bouw is, bieek dat het college van B&W nog steeds vasthield aan het bouwplan met hoekwo ning. De commissie toonde zich hierover zeer verbaasd, temeer omdat zij dit niet van wethou der M van der Molen maar van de aanwezige buurtbewo ners moesten vernemen. „Het is niet juist dat ik van bewo ners bij een inspraakronde moet horen, dat het standpunt van het college afwijkt van hetgeen in de commissie was besloten", aldus het VVD- commissielid G. Bakker. De andere leden waren het hier roerend mee eens. Wethouder D. Tesselaar en ar chitect T. Bosch bleken ver antwoordelijk voor het besluit het hoekhuis toch aan het plan te verbinden. Dit hadden ze besloten, omdat het project an ders financieel niet haalbaar zou zijn. Volgens J Piret van de directie ruimtelijke orde ning zouden anders de totale kosten van het wijzigen van het bouwplan, zoals de com missie dat had voorgesteld, met 500.000 gulden toenemen. Het PvdA-commissielid C. de Boer vond dat als een kleine wijziging zoveel geld ging kos ten men zich toch af moest vragen of het plan wel uitge voerd moest worden. De com missie deelde die mening en verklaarde vervolgens de be zwaren van de bewoners ont vankelijk. uEIDEN De vierde edi- ie van de Leidse Peur bakkentocht mag uiter mate geslaagd genoemd gorden. Dmmandant B. Mark van de ganiserende brandweer •rak na afloop van een Drie- ctober-optocht op het water. )e sfeer was bijzonder goed i het weer was perfect. Mis- :hien stonden er wel 50.000 iensen de peurbakken te be- onderen. Bovendien was er it jaar geen enkel incident, ehalve misschien de gezon- n peurbak, alias badkuip in de Eerste Hulp Dienst, laar dit leverde de EHD wel e pechprijs op", aldus de te- ■eden Mark. De tocht vond aats in het kader van de eidse Lakenfeesten en was :organiseerd door de Leidse ■andweer. Het verzamelpunt op de Turfmarkt was gevuld met allerhande bouwsels. Het enige criterium voor een peur bak is dat hij of het moet blijven drijven. Die enige voorwaarde schreeuwt om de meest uiteenlopende vaartui gen. Sómmige waren profes sioneel opgebouwd, zoals een boot die omgetoverd was tot een complete iglo. De bijbeho rende eskimo's en het vuurtje met gerookte makreel maak ten de zaak af. Deze boot van de Warmondse brandweer won terecht de eerste prijs van 750 gulden. De tocht startte en eindigde op de Turfmarkt. Daarvandaan gingen ongeveer honderd peurbakken richting het wa terpodium op de Hoogstraat. Daar had de jury zich genes teld om de kunstwerken te be oordelen. In de jury zaten de heren A. Ploeg, burgemeester C. Goekoop, Marks en demis sionair minister E. Brinkman. Naast prijzen voor de mooiste, origineelste en grootste pech- peurbak, was er voor het eerst een publieksprijs ingesteld. Deze prijs van 250 gulden ging naar de schoorsteenvegers, die van hun bootje een pannendak hadden gemaakt, compleet met rokende schoorsteen. De prijs voor de origineelste peurbak (f 500,-) ging naar een tot kinderwagen omgebouwde boot. Naderde de boot een brug, dan werd de kap van de kinderwagen op ingenieuze wijze ingeklapt. De bruggen stonden overigens vol met toe schouwers. Daarnaast lagen er ook veel bootjes met bewonde raars aan de kant. Voor mu ziek zorgden de vele orkesten op boten Zo speelden een jazz band, een boerenblaaskapel en zelfs een zigeunerorkest de sterren van de hemel. De brandweer trok met een drijvend en dorstlessend blusvaartuig over de grachten. Het vaartuig van de EHD zonk en kreeg de pechprijs. n ijsschots bij tropische temperaturen. FOTO'S: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11