Gorbatsjov wil meehelpen om Europees Huis te meubileren North krijgt drie jaar voorwaardelijk en boete Shamir maakt knieval voor Likud-haviken BUITENLAND £«icUe(3ou/ta/nt DONDERDAG 6 IULI 1989 PAGINA 5 Burgemeester Moskou komt op voor milieu MOSKOU Moskou wordt bedreigd door verontreiniging en dreigt te verstikken als er geen maatregelen worden genomen tegen de industrieën die al jaren de lucht, het water en de bodem vervuilen. Dit heeft de Moskovskaja Pravda gisteren ge meld. Het blad citeerde uit een rapport dat is opgesteld door de burgemeester van Moskou, Valeri Sajkin. Deze schrijft onder meer dat zijn stad hon derden miljoenen guldens moet uitgeven om het milieu te redden, dat is vervuild door me taalgieterijen en chemische fabrieken. „Het is tijd dat de Moskouse Sovjet eindelijk eens een echt stadsbestuur wordt en verandering brengt in deze situatie", aldus de burgemees ter. Weer botsing op Heathrow LONDEN Op het internatio nale vliegveld Heathrow bij Lon den heeft zich gisteren een bot sing voorgedaan tussen twee pas sagiersvliegtuigen. Een vleugel van een Airbus A310 van de Jor daanse luchtvaartmaatschappij schampte het staartstuk van een stilstaande Boeing 737 van de Ierse luchtvaartmaatschappij. Beide toestellen raakten licht be schadigd en de passagiers moes ten overstappen op andere vluch ten. Op 27 juni botsten twee toe stellen van British Airways en Thai Airways International tij dens het taxiën op elkaar. Bescheiden begrafenis Gromyko De vroegere Sovjetpresident en minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko is gisteren tijdens een bescheiden plech tigheid ter aarde besteld op het Novodje- vitsji-kerkhof in Moskou. Circa vierhon derd mensen, voornamelijk genodigden, woonden de begrafenis bij. Gromyko over leed zondag op 79-jarige leeftijd. Vitali Vo- rotnikov, die een grafrede uitsprak en Aleksandra Birjoekova waren de enige twee aanwezige leden van het Politburo. Premier Ryzjkov ontbrak, evenals vice- president Loekjanov van wie verwacht werd dat hij in plaats van Sovjetleider Gorbatsjov zou komen. Het persbureau TASS meldde dat Gromyko op uitdrukke lijk verzoek van zijn familie op het Novod- jevitsji-kerkhof is begraven en niet bij de muur van het Kremlin. FOTOiAP Polen kiest later nieuwe president WARSCHAU Het Poolse parlement zal pas na het bezoek van de Amerikaanse presi dent George Bush van 9 tot 11 juli aan Polen een nieuwe president kiezen. Dit heeft Mari an Orzechowski. leider van de communisti sche afgevaardigden in het Poolse parlement, gisteren bekend gemaakt. Aanvankelijk zou het parlement, waarin voor het eerst ook de oppositie zit, vandaag al stemmen over een nieuwe president. Maar de zaak liep spaak doordat partijleider Jaruzelski, de gedood verfde kandidaat, zich vorige week plotseling terugtrok. De generaal vindt dat hij onvol doende steun geniet. Maar de partij heeft een dringend beroep op hem gedaan zijn besluit te herzien. Wanneer de verkiezingen wel worden gehouden is nog niet bekend. PARIJS De Franse pre sident Frangois Mitter rand en Sovjet-president Michail Gorbatsjov heb ben zich gisteren tevreden uitgelaten over hun be sprekingen. Toch kon dit niet verhullen dat Gor- batsjovs bezoek aan Parijs in de goede bedoelingen is blijven steken. Geen moment wist de door binnenlandse problemen ge plaagde Sovjet-leider erin te slagen de harten van de Fran sen te stelen, zoals hij vorige maand wel deed met de West duitsers. Ontmoetingen met gewone Parijzenaars verliepen uiterst stroef net als het rom melige gesprek op de Sorbon- ne-universiteit met een groep schrijvers en academici. In de afgeladen Sorbonne heerste na afloop teleurstelling over de „langue de bois" (zoiets als houten klazentaal) van de pe restrojka-apostel. Na een lange monoloog was slechts tijd voor de beantwoording van vier vragen. „Hiermee zal-ie in Frankrijk nooit een Gorbimanie teweeg brengen", zei Serge July, hoofdredacteur van de linkse Franse krant Libération, na Gorbatsjovs tamme toespraak. Maar dat er geen enkele keer een vonk oversprong, lag niet alleen aan Gorbatsjov, die thuis met toenemende moei lijkheden geconfronteerd wordt en oververmoeid zou zijn, Het heeft ook alles te ma ken met de sceptische volks aard van de Fransen die niet gauw aan persoonsverheerlij king doen, aldus Franse com mentatoren. Toch zagen de Fransen vol spanning uit naar de resulta ten van Gorbatsjovs bezoek aan de Raad van Europa in Straatsburg waar hij vanmid dag een toespraak heeft ge houden. Daar heeft de Sovjet Geen kans op kopeken voor aandeelhouders PARIJS Franse nabestaanden van degenen die in de tsaren tijd Russische staatsaandelen hebben gekocht maken weinig kans ooit een kopeke terug te zien. Dat heeft de Franse econo mieminister Pierre Beregovoy gisteren laten doorschemeren tij dens het staatsbezoek van Gorbatsjov. Reden voor de afwijzende houding van de Russen is de kwestie van het „Baltische goud" dat de Baltische staten vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog uit voorzorg naar Frankrijk verscheepten. De an nexatie van de drie landen door de Sovjetunie is door Frankrijk nooit erkend; het goud ligt dus nog steeds in een Parijse kluis. Beide kwesties zouden binnenkort kunnen worden voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag. leider aan het eind van de middag zijn derde bezoek aan Europa beëindigd. Vuilnisbelt Volgens president Mitterrand kan Gorbatsjovs bezoek een aanzet zijn tot het „meubileren van het Europese huis". Maar, zo voegde de Franse president er aan toe „er valt nog heel wat in te richten, in de slaap kamer en de keuken bijvoor beeld". De Sovjet-leider en de Franse president riepen gisteren op tot een onmiddellijk staakt- het-vuren in Libanon. Beiden pleitten voor maatregelen om wapenleveranties aan de strij dende partijen te beëindigen. De gemeenschappelijke oproep werd gedaan tijdens een pers conferentie waarmee de Parij se etappe van Gorbatsjovs be zoek aan Frankrijk werd afge sloten. In tegenstelling tot zijn gast heer beantwoordde Gorbatsjov met een duidelijk „njet" de vraag of de communistische wereld momenteel een crisis doormaakte. „Sommigen gooi en ons wat al te snel op de vuilnisbelt van de geschiede nis. Elk land heeft het recht zijn eigen politieke systeem te kiezen". Eerder op de dag had de Sovjet-leider het westen al gewaarschuwd tegen de „illu sie van de superioriteit van het kapitalisme". Franse waarnemers die gister avond een balans trachtten op te maken meenden dat het be zoek in politiek opzicht ge slaagd kon worden genoemd, maar dat Gorbatsjov persoon lijk teleurgesteld zal zijn ge weest over de lauwe ontvangst door de Parijse bevolking. Daarbij werd opgemerkt dat de Russische leider weinig tijd beschikbaar had voor pr-werk omdat elk vrij moment was opgeofferd aan een bijna con stant telefonisch overleg met Moskou. De spanningen tussen de verschillende minderheden in de Sovjetunie baren daar nog steeds grote zorg. Weinig geïnspireerd spreekt Sovjet-leider Gorbatsjov in de Parijse Sorbonne een illuster gezel schap van Franse intellectuelen toe. FOTO: EPA WASHINGTON De voormalige Witte Huis medewerker Oliver North is gisteren veroordeeld tot een boete van 150.000 dol lar (ongeveer 330.000 gul den) en een voorwaarde lijke celstraf van drie jaar met een proeftijd van twee jaar. De vroegere medewerker van de Nationale Veiligheidsraad kreeg door de federale recht bank in Washington tevens 1.200 uur sociale dienstverle ning opgelegd. Hij moet die tijd wijden aan de problemen van jongeren in grote steden. Bovendien mag hij niet meer in overheidsdienst treden. De luitenant-kolonel is veroor deeld vanwege zijn betrokken heid bij het Iran-Contra- schandaal ten tijde van de re- gering-Reagan, waarbij ille gaal wapens geleverd werden aan de contra's in Nicaragua met geld dat verdiend was door eveneens illegale wapen verkopen aan Iran. Op 4 mei werd hij door de jury schuldig bevonden aan het tegenwer ken van het onderzoek van het Congres naar de affaire, het vernietigen van documen ten over de zaak en het aanne men van onwettige geschen ken Hij kon daarvoor tien jaar cel en 750.000 dollar boete krij gen. „Ik geloof dat u nog steeds niet inziet hoeveel schade u berokkend heeft aan het open bare ambt. De gevangenis zou u alleen maar sterken in uw misvattingen", zo motiveerde rechter Gerhard Gesell zijn besluit om het bij een voor waardelijk straf te laten. Hij betichtte North er verder van dat hij de „martelaar" was gaan uithangen, hoewel hij zelf ook wel besefte dat wat hij gedaan had „moreel" ontoe laatbaar was. De openbaar aanklager had op een gevan genisstraf aangedrongen om dat North volgens hem een „gebrek aan berouw" aan de dag legde. De beklaagde zelf verklaarde kort voor de rechter het von nis uitsprak dat hij nog „iedere dag" spijt heeft van zijn daden. De 45-jarige ex-marinier vroeg uit naam van zijn gezin om clementie „zodat zij de kans krijgen weer aan hun toe komst te bouwen". Norths advocaten hebben steeds volgehouden dat hij op bevel van zijn suprieuren han delde, onder wie ook president Reagan. Zij slaagden er echter niet in Reagan en Bush, die steeds hebben ontkend dat zij van de wapenleveringen wis ten, in de getuigenbank te krijgen. North gaat in beroep tegen zijn- veroordeling. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV Premier Shamir verzette zich giste ren opnieuw heftig tegen onderhandelingen met de PLO en tegen de stichting van een Palestijnse staat op de Westelijke Jordaan- oever en in de Gaza- strook. Nadat hij, gedwongen door de Likud-oppositie onder leiding van minister Ariel Sharon, de vier voorwaarden had toege voegd aan zijn politieke rede over de verkiezingsvoorstel- len, besloot het partij-comité dat alle Likud-vertegenwoor- digers in de regering en het parlement zich aan deze voor waarden moeten houden. Het verkiezingsplan werd samen met de vier voorwaarden una niem goedgekeurd. Aan de bijeenkomst van het centrale comité van de Likud, waren weken van emotionele debatten vooraf gegaan. De rechtse oppositie binnen de partij, onder leiding van de minister van handel en indus trie Sharon dreigde de verkie- zingsvoorstellen van Shamir niet goed te keuren tenzij de premier voldeed aan de vier voorwaarden. De opening van de partijbijeenkomst werd en kele uren uitgesteld, terwijl Shamir zich zoals later oleek tevergeefs verzette tegen de standpunten van de .haviken', de ministers Sha ron, Levy en Modai. Toen de premier uiteindelijk, bleek en transpirerend, op het podium verscheen, bleek dat aan zijn leiderschap ernstige schade was toegebracht. „Shamir is nu aan handen en voeten ge bonden", zo legde ons een Is raëlische politieke commenta tor uit. „Zonder toestemming van Sharon, Levy en Modai kan hij geen stap meer zetten". Op onze vraag of met Shamir's knieval nu niet de poten wa ren weggezaagd onder zijn verkiezingsvoorstel antwoord de de commentator: „Het plan had vanaf het begin veel ga ten. Er zijn nu meer gaten aan toegevoegd". De meer dan tweeduizend Li- kud-leden juichten van en thousiasme toen bleek dat als gevolg van het compromis de partijeenheid was bewaard. „Wij zijn op weg naar de over winning", riep een van de deelnemers. Wat die overwin ning was kon de man zelf niet verwoorden maar één van de drie ministers die premier Shamir tot de verscherping van zijn standpunten had ge bracht, minister Modai, zei ons waar het voor de Likud in we zen om gaat: „De overwinning is de ondeelbaarheid van Erets Israel, het Land van Israel". Mubarak De Israëlische krant Jerusa lem Post meldde gisteren dat de Egyptische president Muba rak aan de Israëlische regering een voorstel heeft gedaan over verkiezingen onder de Pales- tijnen in de bezette gebieden. Het voorstel zou tien voor waarden bevatten die in over leg met de PLO zijn opgesteld Amerikaanse senatoren zou den het voorstel na een bezoek aan Cairo hebben meegeno men naar Jeruzalem. Volgens de krant zou Israel zich onder meer moeten terugtrekken uit de gebieden waar gestemd wordt (dus geen volledige te rugtrekking) en zou er geen uitbreiding mogen plaatsvin den van het aantal nederzet tingen Verder zouden ook de 140.000 Palestijnen in het ge annexeerde deel van Jeruza lem naar de stembus moeten kunnen gaan. De regering van Jordanië heeft gisteren nieuwe proce dures geïntroduceerd voor de eerste nationale verkiezingen in 22 jaar, die uitsluitend be trekking zullen hebben op Jordanië ten oosten van de Jordaanoever. De nieuwe kieswet is gebaseerd op de er kenning van de PLO als de enige vertegenwoordiger van de Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever en een verklaring van koning Hussein waarin deze liet we ten af te zien van zijn soeve reiniteit over de Westoever ten gunste van de PLO. Pre mier Zeid Bin Shaker koppel de de nieuwe kieswet uitdruk kelijk aan de Palestijnse kwes tie en de steun van Jordanië voor de PLO. Zegslieden zei den dat de verkiezingen zullen plaatsvinden op 16 november, maar dit werd niet officieel bevestigd. Belastingen innen Israel heeft militairen inge schakeld om belastingen te in nen bij Palestijnen in de bezet te gebieden, die weigeren hun aanslag te voldoen sinds 18 maanden geleden de intifadah uitbrak. Volgens critici gaan de troepen soms middeleeuws te werk. Zij slaan midden in de nacht toe en arresteren be lastingontduikers van wie zij bovendien bezittingen meene- Litouwse boeren mogen privé- grond hebben MOSKOU Litouwse boe ren mogen voortaan beschik ken over een stukje privé- grond van ten hoogste 50 hectare. Dit staat in een wet op de privé-landbouw die de Opperste Sovjet van Litou wen heeft aangenomen. De wet regelt „de economische, organisatorische en sociale vereisten voor landbouwbe drijven die heropgericht of nieuw opgericht worden", al dus het persbureau TASS. De grond wordt de boeren gratis en voor onbepaalde tijd afgestaan. Tijdens het oogstseizoen mogen extra ar beidskrachten worden inge huurd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 411) „Spring overboord", schreeuwt Frank Marga toe. Beiden grijpen snel een reddingsboei en storten zich in het water. Net op tijd, want de 'Pandora' zinkt nu snel en rondom het schip vat nu ook de op de golven drijvende olie vlam. Gelukkig, de 'Viking' is in de buurt en Nils stuurt zijn schip snel naar de plaats van de ramp, waar hij de schipbreukelingen oppikt. Met tranen van woe de en spijt in de ogen zien Marga en Frank nog juist de achter steven van de 'Pandora' in de golven verdwijnen.... Ondertussen is de 'Hydra' er snel vandoor gegaan. De avond valt en nu zullen ze zeker wel ontkomen. „Geen enkel navigatielicht ontsteken, Jojo", zegt Larry; „die andere kerels zullen ons zeker blijven achtervolgen. Ik ga een paar uur slapen. Maar laat eerst dal meisje beneden haar eten brengen. Ze mocht anders eens ver hongeren!" Greenpeace-actie tegen Hoechst „Huidkanker heeft een naam: Hoechst", staat te lezen op de spandoek die actievoerders van de milieu-organisatie Greenpea ce gisteren bevestigden aan een scheepskraan bij de aanlegstei ger van de firma in Frankfurt. Het chemieconcern, door Greenpe ace omschreven als „ozondoder", is een van de grootste CFC- producenten ter wereld. Greenpeace wil dat de produktie van CFC's, die de ozonlaag vernietigen, met onmiddellijke ingang wordt stopgezet. De ozonlaag filtert de kankerverwekkende ul traviolette straling van de zon. FOTO: AP Architect modern Hongarije geruisloos weggeschoven (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Janos Ka- dar gold lange tijd als het politieke wonder van Oost-Europa. Die reputa tie dankte hij niet alleen aan de welvaart en be trekkelijk grote vrijheid in Hongarije, maar mis schien nog wel meer aan de gedaantewisseling die hij onderging: van een Quisling tot een soort va der des vaderlands. Kadar koos tijdens de Hon gaarse opstand in 1956 de zijde van de Russische invallers, maar won nadien veel respect door van Hongarije de meest open en liberale staat in het Oostblok te maken. Maar de architect van het moderne Hongarije kreeg een roemloos einde. Al voor zijn dood leken de meeste landgenoten hem te hebben vergeten. Kadar deelt dat lot met die an dere Oosteuropese veteraan die deze week overleed: de voormalige Sovjetminister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko. Beide staatslieden klampten zich tot het bittere einde vast aan hun post en werden vervolgens zo snel door de tijd ingehaald dat ze op slag veranderden in een schim uit een ver verleden. Kadars politieke einde kwam vorig jaar mei toen de partij hem aan de kant zette, omdat hij doof bleef voor de steeds luider wordende roep om dras tische hervormingen. Hij werd als secretaris-generaal van de partij verdrongen door de meer hervormingsgezinde Ka- roly Grosz. Kadar werd tot partijvoorzitter benoemd, een nieuw geschapen en hoofdza kelijk ceremoniële functie. Op 1 mei van dit jaar viel Grosz fel uit naar de „vroegere lei ders" die een „onvoorstelbare morele, politieke en materiële schade" hadden aangericht in het land. Een week later werd Kadar als president afgezet en uit het Centraal Comité ver wijderd Opmerkelijk was alleen hoe geruisloos zijn gedwongen ver trek verliep. Het leek alsof hij alleen nog maar in de geschie denisboekjes bestond. Dat moet een bittere ervaring zijn geweest voor de man die bijna 32 jaar lang als een „verlicht heerser" de scepter zwaaide over Hongarije. Scheldebekken zo dood als een pier ANTWERPEN Het ongezuiverde afvalwater dat in de Schel de en haar zijarmen wordt geloosd, kan niet nog meer schade aanrichten. Het water in het Scheldebekken is op grond van het lage zuurstofgehalte niet anders te omschrijven als „dood en on bewoonbaar". Dat staat in een rapport dat vandaag door de Bel gische Bond Beter Leefmilieu en het Nederlandse Reinwater in Antwerpen is gepresenteerd. In het grijs tot roetzwarte Schelde- water zitten hoge concentraties fosfaten, zware metalen en an dere chemische stoffen. Uit het onderzoek blijkt dat bedrijven op grote schaal de lozingsvergunningen overtreden en dat het rioolwater van Brussel, Mechelen en Leuven ongezuiverd op het Scheldebekken wordt geloosd wat door de overheid wordt toegestaan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5