houden tijden voor spijbelaars !££0(JM(*SILUiCe9 Rijkspolitie in problemen MieuwO CERPLICHTAMBTENAREN MET HANDEN IN HET HAAR Juiszoeking bij asielzoeker niet juist Nieuw communicatie-middel gehandicapten Ruding biedt drie varianten voor N begroting NNENLAND Qeid^aQowumt DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 3 rouw verspreidt jdelijke snoepjes LKENSWAARD De politie in Val- svvaard heeft een 49-jarige vrouw uit die its aangehouden. Ze wordt ervan ver- it dat ze 38 in snoeppapier verpakte pil- s op straat heeft achtergelaten. Een deel die pillen is voor kinderen dodelijk. De ^te pilletjes werden dinsdagmiddag ge- den. Ze zaten in een bonbondoosje waar met een pen „snoepjes voor iedereen" geschreven. Het doosje werd gevonden een kind dat er mee naar zijn ouders te. Die waarschuwden op hun beurt de tie. Tijdens een uitvoerig buurtonder- t werd nog een tweede doosje gevonden, verdachte, die al geruime tijd een psy- itrische behandeling ondergaat, wordt ing tot moord ten laste gelegd. Koninklijk paar met vakantie DEN HAAG Konin gin Beatrix en prins Claus zijn gisteren naar Italië vertrokken voor een zomervakantie. Het is niet bekend hoe lang het koninklijk paar in Italië blijft. Koningin Beatrix en prins Claus onderbreken hun va kantie in elk geval voor het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Nederland op 17 juli. CDA informeert naar afzet premie-A-woningen DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Wol- ters, Koetje en Paulis (allen CDA) willen van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) we ten of het waar is dat er problemen zijn bij de verkoop van premie-A-woningen. In schriftelij ke vragen aan de bewindsman hebben zij giste ren aangedrongen op maatregelen, indien mocht blijken dat de premiekoopregeling onvoldoende bereikbaar is voor de lagere inkomens. De Raad voor Onroerende Zaken (ROZ), waarin beleg gers, hypotheekbanken en makelaars zijn vere nigd, schreef Heerma maandag een brandbrief over deze materie. Doordat het rijk de subsidie regels heeft verscherpt en doordat het moeilij ker is geworden gemeentegarantie te krijgen, stagneert de verkoop van premie-A-woningen, aldus de ROZ. Een woordvoerder van Heerma ontkende overigens dat er problemen zijn. PvdA-kamerlid Rienks wordt IZA-directeur OLDENZAAL H. Rienks, nu nog Twee de-Kamerlid voor de PvdA, wordt per 15 september directeur van het Instituut Ziektekostenvoorzie ning Ambtenaren in Overijssel en Flevo land. Bij deze organisatie is per 1 juli drs. Th. Heisterkamp, burge meester van Olst, be noemd tot voorzitter van het bestuur. Afkoelingsperiode bij Dagblad voor Noord-Limburg VENLO De directie van het Dag blad voor Noord-Limburg in Venlo is gisteren met de ondernemingsraad en de redactieraad een afkoelingsperio de overeengekomen tot 1 september. Gedurende die periode zal de directie nadere argumenten aandragen voor de onlangs door moeder-uitgever VNU bekendgemaakte plannen om een fusie tot stand te brengen tussen de dochters het Dagblad voor Noord- Limburg in Venlo en het dagblad De Limburger in Maastricht en Roer mond Over die fusie ontstond grote onrust onder de ongeveer 180 mede werkers van de krant in Venlo. Versnelde aanleg weg Hengelo-grens OLDENZAAL Drie jaar eerder dan in de bedoeling lag is gisteren de aanleg be gonnen van de autosnelweg tussen Hengelo en de grens met de Bondsrepubliek Duitsland. Deze laatste scha kel in de route Amsterdam- Berlijn kan dank zij de ver snelde aanleg al in 1992 in gebruik worden genomen, in plaats van 1995. De eerdere aanleg van het 15 kilometer lange traject wordt mogelijk gemaakt door de samenwer king van de rijksoverheid, de provincie Overijssel en het bedrijfsleven. Gierput eist twee slachtoffers DIESSEN Een 28-jarige landbou wer uit het Brabantse Baarschot, ge meente Diessen, is gisteren samen met een 51-jarige oom uit het Gelder se Bemmel, in een gierput bedwelmd geraakt en verdronken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zat in de 2,5 meter diepe put slechts 35 centimeter gier. Er hing echter een zeer sterke concentratie ammoniak- damp. Toen de landbouwer zijn oom de put liet zien raakte hij bijna direct bewusteloos en viel in de gier. De oom alarmeerde de beide echtgenotes en probeerde zijn neef te redden. Ook hij raakte echter bewusteloos en viel in de put. Hulp van de brand weer en de GGD van Hilvarenbeek en Diessen mocht niet meer baten. I VANDAAG C\ i\ IN HET ETERMEER Voor lieren die geregeld >elen en voor ouders hun kinderen mee op [antie nemen als de de n nog niet afgelopen 'dreigen' gouden tij- aan te breken. De is is- bijzonder groot dat verzuim van de kinde- nauwelijks of niet zal •den gecontroleerd of ;raft. Op elke school •dt spijbelen anders epakt en in veel ge ien weet de overheid niets. De gemeente- itenaren die de leer- fflit moeten controleren, n met de handen in haar. blijkt uit het onderzoek :orgen of vervolgen...?' de Erasmus Universiteit lotterdam dat gisteren, bij 'ezigheid van de zieke itssecretaris Ginjaar-Maas, "oetermeer is aangeboden topambtenaar P.E. van eren van het ministerie onderwijs. Het rapport zal het ministerie worden ge kt om in het najaar te be ien of de Leerplichtwet ■t worden aangepast, lerzoeksleider prof.dr. Han ine, directeur van het Insti- voor Sociologisch en Be- irskundig Onderzoek (Ris- zegt het ronduit: „Natuur- moet de wet worden ge- Er wordt in het voort- ;t onderwijs nogal ver- id. De controle hierop laat mate te wensen over. is meestal niet de schuld de leerplichtambtenaren, zijn hardwerkende figu- die er zelden met de pet gooien. Maar in veel ge- ïnten worden zij aan hun ergelaten". de Leerplichtwet van moet elke gemeente in De bank in een park is voor scholieren vaak aantrekkelijker dan de schoolbank Prof. dr. Leune: „Schoolverzuim is gewoon slecht". foto: sp Nederland een leerplichtamb tenaar hebben. Bij scholieren en ouders leeft het beeld dat deze ambtenaren, die een op sporingsbevoegdheid hebben en proces-verbaal mogen op maken, enge figuren zijn die maar beter gemeden kunnen worden. De bedoeling is echter dat zij leerlingen die er een ge woonte of 'hobby' van maken geregeld weg te blijven, probe ren te motiveren en te begelei den. Op die manier kan het spijbelen worden voorkomen. De leerplichtambtenaren ko men hier nauwelijks aan toe. In kleinere plaatsen wordt het werk er vaak bij gedaan door ambtenaren die eigenlijk een andere taak hebben. De grote re steden hebben wel meerde re mensen in dienst, maar daar zijn de problemen dan ook vaak veel groter. „Ambte naren kunnen een spin in het web zijn en een belangrijke rol vervullen in de opvang van spijbelaars", zegt woordvoer ster Marian van Ieperen van de Landelijke Vereniging van Leerplichtambtenaren. „Het kost hen nu veel te veel tijd om achter de feiten aan te lo pen. Het is roeien met de rie men die ze hebben". De vere niging heeft al jarenlang klachten laten horen richting overheid en politiek, en on derschrijft de bevindingen van de Rotterdamse onderzoekers van harte.- Geheimhouding Onderwijssocioloog Leune en zijn medewerkers hebben in foto: sp het afgelopen schooljaar negen gemeenten onder de loupe ge nomen. Deze gemeenten wil den alleen meewerken onder de voorwaarde van strikte ge heimhouding. Leune verzekert dat de negen naar hun om vang en aard zijn geselecteerd, in alle hoeken en gaten van Nederland zijn gesitueerd en daarom een redelijk betrouw bare afspiegeling vormen van de landelijke situatie. De onderzoekers hebben ge sprekken gevoerd met betrok ken ambtenaren, schooldirec ties, hulpverlenende instanties en officieren van justitie. Er is langzaam maar zeker een beeld van een jungle ontstaan. Hoewel de gemiddelde leer plichtambtenaar een hogere beroepsopleiding heeft gehad, ontbreekt hem de kennis om het gedrag van leerlingen te beïnvloeden. Leune: „We heb ben niet gezocht naar de oor zaken van het verzuim, maar juist speciaal op de controle gelet. Er is geen lijn te trek ken, overal is het anders. Som mige leerplichtambtenaren hebben uitstekende contacten met scholen. Zodra zij een be paalde mate van verzuim con stateren, gaan zij er achteraan. Andere ambtenaren zijn wat vrijmoediger, vaak zijn zij ge demotiveerd". Ongelijkheid Door de grote verscheidenheid is er een grote mate van rechtsongelijkheid ontstaan, aldus Leune. „Scholen regis treren het verzuim nog steeds onvoldoende. De leerplich tambtenaar voelt zich geïso leerd, heeft geen rugdekking. Hem ontbreken vaak de tijd en faciliteiten om de zaken voortvarend aan te pakken. Gemeenten maken betrekke lijk weinig geld vrij, en ja, de leerplicht is nu eenmaal geen heet politiek onderwerp. Daar naast is de wetgeving te ondui delijk en te algemeen. Er zijn wel voorschriften van het rijk, maar er wordt veel overgela ten aan gemeenten en scholen. Dan heb ik het nog niet eens gehad over leerlingstelsels, waar de situatie helemaal schemerig is". Het antwoord op de vraag 'Verzorgen of vervolgen...?' kan volgens Leune snel wor den gegeven. Vang de spijbe laars beter op, zodat vervol ging kan worden voorkomen. Maar dan moeten gemeenten en scholen eensluidende standpunten gaan innemen, dient het vak van leerplich tambtenaar te worden opge waardeerd en moeten vooral in grote gemeenten meer amb tenaren worden aangesteld voor het tegengaan en contro leren van spijbelen. Leune: „Dat kost hooguit enkele tien tallen miljoenen guldens. Op een onderwijsbegroting van vele miljarden is dat een ge ring bedrag". Er moet snel iets gedaan wor den, meent Leune, want: „Schoolverzuim is gewoon slecht. Spijbelen wordt vaak gedaan door leerlingen uit de kwetsbare milieus. Zij halen geen diploma en groeien uit tot de potentiële langdurig werklozen waar we ons alle maal zo druk om maken en die met kunst en vliegwerk aan een baan moeten worden geholpen. De scholingsgraad van de bevolking moet om hoog in deze tijd waarin de voortschrijdende economische en technologische groei vraagt om goed opgeleid personeel". ROB SEBES i i|N HAAG Het klopte niet de politie de woning van Jj asielzoeker betrad en doel- icht onderzoek pleegde naar itueel aanwezige gegevens zijn „vluchtverhaal". Huis- li ng grijpt diep in in de per- ilijke levenssfeer. De ?mdelingenwet laat huis zoeking wel toe als iemand wordt verdacht van een straf baar feit maar de wetgever heeft niet gewild dat huiszoe king verder als middel wordt toegepast. De politie hoorde in dit geval zelfs niet te vragen de woning te mogen doorzoeken, zo concludeert de Nationale Ombudsman naar aanleiding van een klacht van een inmid dels als vluchteling tot ons land toegelaten Turkse Koerd. De Koerd en zijn echtgenote ver bleven begin vorig jaar in het asielzoekerscentrum Stevens beek en kregen daar de rijkspo litie in Oploo „op bezoek". (ADVERTENTIE) Kodacolor Gold film 100 iso 36 Opnamen. 3 Halen, 2 betalen. Kodak S100 EF kompakt camera Per 3 stuks 29.90 Met ingebouwde flitser en lenskap. Nu in speciale kadoverpakking met tas. QQ. batterij en Kodacolor Gold film. 5 Jaar garantie. 7 7# Vi fel .1 =1 M .ÏÏTT—1 KNOLLEN Indiaanse verentooi De nieuwe Amerikaanse ambassadeur Howard Wilkins Jr., zakenman in pizza's, is al aardig ge wend aan zijn Haagse standplaats. Zijn prive-verblijf is aangepast aan de smaak van Wilkins. Het dressoir wordt gesierd met een Indiaanse verentooi. foto anp DEN HAAG Het nieu we systeem voor het uit betalen van overuren bij de rijkspolitie werkt niet. In het hele land zijn korp sen zowel financieel als organisatorisch in grote moeilijkheden gekomen, aldus voorzitter Koffeman van de Algemene Christe lijke Politiebond (ACP). Volgens Koffeman lijdt de rijkspolitie aan een hardnek kig geldgebrek. „De weigering van minister Korthals Altes om de rijkspolitie meer geld te geven is typerend voor de houding van justitie", aldus Koffeman, die gisteravond via het NOS-Journaal en vanmor gen in het dagblad Trouw felle kritiek uitte op het kabinet. Het nieuwe systeem, dat sinds 1 januari geldt, houdt in dat 80% van de overuren wordt vergoed. De rest moet worden gecompenseerd met vrije da gen. Veel korpsen hebben hun al lang gehaald en komen te kort om voldoende compensatie te nemen. Koffeman, die voor de Twee de-Kamerverkiezingen op een verkiesbare plaats staat voor het CDA (40e), meent dat de rijkspolitie niet meer kan wer ken zoals het zou moeten. „Er moet zo snel mogelijk geld bij. Daarnaast moet de organisatie zo worden aangepast dat het geld doelmatiger wordt be steed". Schrijnend Het CDA-kamerlid Van der Heijden bevestigde vanmorgen voor de NCRV-radio dat de si tuatie bij de rijkspolitie schrij nend is en dat de organisatie moet veranderen. Van der Heijden wees een forse verho ging van het budget voor de rijkspolitie van de hand. „De rijkspolitie moet eerst begin nen met efficiënter te werken. Dat zal wel pijn doen, maar dat is bij de gemeentepolitie net zo geweest". Oostduitse loc Een oude stoom locomotief, afkomstig uit Oost- Duitsland, gisteravond het station in Hengelo (O) op weg naar de stoom- activiteiten die GRONINGEN Twee stu denten van de Rijkshogeschool in Groningen hebben een hulpmiddel ontwikkeld waar door gehandicapten met spraak- en/of motorische stoornissen, toch kunnen com municeren. Met de apparatuur van O Huisman en H. Oost- land, kunnen de gehandicap ten door alleen hun oeen te bewegen, begrippen en woorden aanwijzen op een computerscherm Een tv-camera registreert of de ogen van de gehandicapte naar links, rechts of naar het midden van het computer scherm kijken. Al naar gelang de oogbeweging wordt een symbool of woord op het scherm helder omliind. Het geheugen van de computer kan een aantal woorden of be grippen achter elkaar onthou den, zodat zinnen gevormd kunnen worden. De gebruiker kan zelf de opdracht geven de informatie uit te printen. De apparatuur is eenvoudig en goedkoop te installeren. De speciale elektronica kan wor den aangesloten op een gewo ne personal computer met printer en een eenvoudige be wakingscamera. Verder hoeft de gebruiker alleen een bril met een lampie eraan op te zetten. Door de oogbeweging ten opzichte van het lampje te meten, weet de computer wel ke richting de gehandicapte wil aangeven. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Ruding (financiën) heeft het kabinet, dat vorige week de eerste, vooral technische ronde over de begroting heeft gehouden, naast het 'bevriezingsmo- del' nog twee varianten voorgeschoteld. De meest vergaande hiervan is het herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Dat zou betekenen dat de uit keringen met de loonstijging meegroeien. Volgens Ruding moeten de uitkeringen dan met 0,9% omhoog. Dat kost 525 miljoen gulden. Als er ook voor ambtenaren en trendvol gers iets extra's wordt gedaan, zoals de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken) willen, komt daar nog eens 645 mil joen bij. De andere variant is een tussenvorm, waarin de uitkeringen met 0.5% groeien. Dat kost 280 miljoen gulden, plus eventueel 360 miljoen voor de ambtenaren. Rudings inzet zal de bevrie zing zijn, met als voorwaarde dat de hoogte van het mini mumloon in de hand wordt gehouden. „Anders komt de werkgelegenheid in gevaar", aldus Ruding. Hoewel het nog niet officieel op papier staat, is van Van Dijk en De Koning een claim van 1,2 miljard gul den te verwachten voor de ambtenarensalarissen. Dat be drag zou bovenop de ruimte moeten komen die er volgend jaar volgens Ruding wel is (360 miljoen gulden). Van Dijk en De Koning willen alle ambte naren een loonsverhoging van 2% geven," met daarnaast hier en daar een salarisverhoging voor degenen die een extraatje verdienen. Die eis gaat Ruding veel te ver. Ook is een schermutseling te verwachten tussen Ruding en onderwijsminister Deetman. De laatste wil het 'gat' van 200 miljoen wegwerken door de privatisering van de studiele ningen. Hier is echter nog niets van terecht gekomen. Ruding vindt het veel te onze ker daar op te wachten. Volgens de 'schatkistbewaar der' moet Deetman met een keihard, kant en klaar plan komen. Als dat niet gebeurt, moet Deetman van Ruding naar alternatieven zoeken. Zeker is dat Ruding geen nieu we bezuinigingen zal voorstel len. Ook zullen de vakminis ters geen aanvragen indienen voor de financiering van nieuw beleid. Het kabinet zal wel een lijst maken van beleid dat in de nieuwe regering op korte termijn van de grond dient te komen Dit 'politiek testament' is bestemd voor de formateur van een nieuw ka-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3