rjiïïïwm Duitsers en Nederlanders happen samen olievlekken ChristieVdirecteur Nijstad voor het laatst veilingmeester druk werk aan je toekomst Instorten koffieprijs ramp Derde Wereld BINNENLAND/ BUITENLAND £eidóc6ou*a/nt DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 16 Solzjenitsyn weer lid Sovjet-schrijversbond MOSKOU De Bond van Sovjet-schrijvers heeft besloten Alexan der Solzjenitsyn weer officieel toe te laten tot de vakbond. Dit heeft het weekblad van de bond, Literatoernaja Gazeta, gisteren gemeld. Solzjenitsyn werd beroemd met zijn boek „De Goelag Archipel" en werd vanwege dit boek in 1969 uit de vakbond gezet en vijf jaar later het land uitgewezen. Het eerherstel voor de dissidente schrij ver begon in april toen de uitgever van het bekende literaire tijd schrift Novy Mir bekend maakte aan het eind van dit jaar delen van de Goelag Archipel te zullen publiceren. De Sovjet-overheid, die de schrijver in 1974 zonder vorm van proces uitwees, heeft echter nog geen poging ondernomen Solzjenitsyn zijn staatsburgerschap terug te geven. De schrijversbond heeft er volgens Literatoernaja Gazeta op aangedrongen dat de overheid deze stap alsnog zet. Ofschoon de Sovjet-autoriteiten hun goedkeuring hebben gegeven aan de publi catie van delen van de Goelag Archipel, is nog onduidelijk of ze het groene licht zullen geven voor de verspreiding van een hoofdstuk uit het boek waarin Lenin ervan beschuldigd wordt een schrikbe wind in de Sovjetunie te hebben gevoerd. Bronzen kop uit Benin voor 4,6 miljoen gulden geveild LONDEN Een ongeveer 450 jaar oude bronzen kop uit Benin in West-Afrika is gisteren bij Christie's in Londen voor 1,32 mil joen pond (ruim 4,6 miljoen gulden) geveild. Het is de hoogste prijs die ooit voor tribale kunst is betaald. Een woordvoerder van Christie's zei dat de prijs de hoogste schatting met een factor drie had overtroffen. Het vorige veilingrecord stond op 720.000 pond (ruim 2,5 miljoen gulden), eveneens voor een brons uit Benin. Het nieuwe,recordstuk was door de eigenaar anoniem te koop aange boden èn ook de Zwitserse koper werd niet bij naam genoemd. Bronsstukken uit Benin zijn gewild omdat de makers uitermate bedreven waren in de gietkunst. Benin was een oud koninkrijk dat in 1885 onder Brits koloniaal bestuur kwam dat een einde maakte aan de traditionele slavenhandel en mensenoffers. Het gebied maakt nu deel uit van Nigeria. De bronzen koppen wer den gemaakt voor de altaren van de heersers, de oba's. De bron zen werden extreem dun gegoten, soms maar een millimeter dik. Ze werden dan ook gemakkelijk beschadigd en er is er geen meer die nog geheel intact is. Adverteerder werkt columnist krant uit AMSTERDAM Filmer Theo van Gogh neemt af scheid als columnist van Het Parool. Van Gogh trekt zich terug, omdat de bioscoopexploitant Cannon heeft gedreigd niet meer in Het Parool te adverteren zolang hij in die krant schrijft. Aanleiding tot dat dreigement, dat de noodlijdende Amsterdamse krant per jaar een miljoen gulden kan kosten, is een co lumn waarin Van Gogh vorigë week de vloer aan veegde met de reacties uit de filmwereld op het overlijden van Simon van Collem. Cannon acht dat „aanstootgevend" en „over alle grenzen van betame lijkheid". Dat Van Gogh heeft besloten zich terug te trekken, is een louter individuele beslissing, geno men vanwege de slechte financiële situatie waarin Het Parool verkeert. Wat Parool-hoofdredacteur Sytze van der Zee betreft had de columnist kunnen blijven. „De redactionele onafhankelijkheid staat bij ons voorop, daaraan doen we geen concessies", aldus Van der Zee. Rock roll vanuit Rusland AMSTERDAM MTV, het Euro pese muziek-satellietstation, zendt in augustus het „Moscow Music Pe ace Summit"-concert uit, een ge beurtenis waarvan de opbrengst is bestemd voor Make A Different Foundation. Deze liefdadigheids organisatie heeft de strijd aange bonden tegen drugs en alcohol on der de jeugd. Aan het concert, dat wordt gepresenteerd door MTV- presentatoren Ray Cokes en Adam Curry, wordt meegedaan door Bon Jovi, Motley Crue, The Scorpions en Gorky Park. Er worden 200.000 mensen verwacht in het Lenin Sta dion in Moskou. AMSTERDAM Directeur H. Nijstad hanteerde van daag in het pand van het veilinghuis Christie's aan de Cornelis Schuijtstraat in Amsterdam nog één keer de veilinghamer. Als expert op dit terrein zal Nijstad leiding geven aan de verkoop van de laatste grote particuliere topcollectie glaswerk in Ne derland, die van de familie Guépin. Volgens hem „hèt evenement van de eeuw op dit gebied". Nijstad verruilt zijn post in Ne derland voor het directeurschap van Christie's Europa in Parijs. Daar gaat hij zich bezighouden met de voorbereidingen van het veilinghuis op de eenwording van de Europese markt na 1992. Volgens de voormalige antiquair Nijstad, afkomstig uit een familie die al vier generaties dit vak be oefent, zal het vrije verkeer van goederen ook veel invloed heb ben op de kunsthandel. De Christie's-directeur voorziet geen aantasting van het cultuur historische erfgoed van een land als voorwerpen na 1992 op Euro pees niveau makkelijker verhan delbaar zijn. Om dat te voorko men kunnen in elk land afzon derlijk stringente bepalingenv worden gemaakt, zo merkt hij op. „Het is echter moeilijk, precies vast te stellen welke waarde een historisch object voor een bepaald land heeft. Een servies van de Franse koningin Marie-Antoinet te is zeker waardevol, maar is het ook zo belangrijk dat het in Frankrijk zou moeten blijven? Voor mijn gevoel niet". Met name Frankrijk is streng in het voorkómen van export van kunstvoorwerpen. Experts van de staat kunnen vaststellen dat het bij bepaalde objecten om on vervreemdbaar cultureel erfgoed gaat en deze claimen tegen de vastgestelde waarde. Zij mogen dat zelfs doen nadat de voorwer pen onder de hamer zijn geweest. De eigenaar krijgt er zo nogal eens minder voor dan de op brengst op de veiling. Nijstad hoopt op versoepeling van deze bepaling, maar beseft dat dit voorzichtig manoeuvreren zal vergen. Het veilinghuis Christie's, met vertakkingen over de hele we reld, startte zijn activiteiten in Nederland in 1973 voorzichtig met de opening van een zoge noemd inname-kantoor. Eigena ren van kunstvoorwerpen kon den deze daar aanmelden voor een veiling buiten ons land. Om de concurrentieverhoudingen met Mak van Waay - tegenwoor dig Sotheby's Mak van Waay - af te tasten werd in 1974 begonnen met twee veilingen per jaar in het Singermuseum in Laren. Nijstad kan bij zijn vertrek tevre den constateren dat Christie's Nederland met zijn 50 veilingen jaarlijks in het voormalige Scheepvaartmuseum aan de Cor nelis Schuijtstraat een hogere omzet heeft dan zijn Amsterdam se tegenvoeter aan het Rokin. Dat het daarbij niet gaat om arm lastige personen, geeft Nijstad di rect toe. Onder zijn leiding is echter geprobeerd de drempel te verlagen ten behoeve van min der kapitaalkrachtige kopers. Daartoe worden onder meer sinds maart 1988 zogenoemde „Saturday Sales at Christie's" ge organiseerd. Er wordt dan een gevarieerd pakket aan objecten aangeboden volgens het concept „op zaterdag kijken, kopen enjaf- halen". Nijstad heeft duidelijk weinig be grip voor de kritiek die de voor malige veilingmeester J.P. Gle- rum van Sotheby's Mak Van Waay onlangs uitte. Eén van diens bezwaren was dat kopers al te zeer worden behandeld als anonieme nummers. Hij wil daar in zijn eigen nieuwe veilinghuis in Den Haag verandering in brengen. Nijstad: „Het is mijn er varing dat kopers die anonimiteit juist op prijs stellen. Het gaat hen er immers om dat hun privacy wordt gewaarborgd." Het ver moeden dat de hoofdkantoren van de veilinghuizen in Londen een al te overheersende rol in de organisatie spelen, doet Nijstad af met de opmerking: „Natuurlijk mag mamma Christie boos wor den, maar wat is het geval? Mam mie Christie is nooit boos!" Werkenleren. huk v In DE DRUKWERKINDUSTRIE Jc werkt vier djgen in de week. Je gnat één dag in de week naar school en je krijgt vijf dagen betaald. Het werk is afwisselend, zodat ie ie niet zult vervelen. verk je met de modern- ur. aan produkten die j t.Je doet een hoop sop en! je leert vooreen erkend en waardevol diploma. Je toekomst is dan verzekerd. Want het gaat goed in DE DRUKWERK INDUSTRIE en vaklieden word goed betaald! Als je meer wilt weten, bel dan het speciale info nummer-. 020-6610716 Je krijgt dan de folder thuisgestuurd. Bovendiei dagelijks z 'akkei Vrouw betrapt bij inbraak LEIDEN Een 28-jarige Haagse vrouw is gisteravond op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in winkel centrum De Kopermolen in Leiden. De vrouw gooide een ruit in bij de Korti-markt. Omwonenden waarschuwden de politie vanwege het glasge rinkel. De vrouw is ingere kend voordat zij iets kon weg- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Motorrijder aangereden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 24-jarige Alphense motor rijder is gistermiddag na een aanrijding met ernstig letsel overgebracht naar het Rij noord Ziekenhuis in Alphen. Een Alphense automobilist stond in de file op de Oranje Nassau-singel voor de kruising met de Oostkanaal weg. De man keerde zijn wagen om een andere route te nemen en kwam, daarbij op de verkeerde weghelft. De motorrijder bot ste tegen de voorkant van de auto en kwam ten val. AMERSFOORT De Consumentenbond ver wacht dat de koffieprijzen de komende tijd flink zul len dalen. „Zeker veertig tot vijftig cent per pak", aldus Bert Donia van de organisatie. Koffiebrander Douwe Egberts, die mede dank zij het samen gaan met concurrent Van Nel- Ie 68 procent van de Benelux- koffiemarkt in handen heeft, gaat er eveneens van uit dat de consument straks (vanaf augustus) een paar dubbeltjes goedkoper uit is. De koffieprijs op de wereld markt heeft het laagste niveau sinds acht jaar bereikt en het einde van de prijsdaling is nog niet in zjcht. Dat is een recht streeks gevolg van het mislukt overleg binnen de ICO. Deze wereldwijde organisatie van 24 koffieverbruikende (het Wes ten) en 50 koffieproducerende landen (de Derde Wereld) re gelt de prijs en produktie van koffie. De ICO besloot afgelo pen maandag in Londen de prijs op de wereldmarkt vrij te laten en het spel van vraag en aanbod zijn gang te laten gaan. Gezien de forse overproduktie kan dat alleen maar een ver dere daling van de koffieprijs tot gevolg hebben. Dat is gun stig voor de consument in het Westen, maar slecht voor de koffieboeren in de Derde We reld. Die zullen bij tienduizen den op de fles gaan met desas treuze gevolgen voor de eco nomieën van hun land. Brazi lië bijvoorbeeld is niet alleen het grootste schuldenland, maar ook 's werelds grootste koffieboer. Brazilië levert een derde van de wereldproduktie en koffie is goed voor tien pro cent van de exportopbreng sten. Een lagere koffieprijs treft het toch al in grote pro blemen verkerende Brazilië extra zwaar. Ook tal van an dere Zuidamerikaanse en Afrikaanse landen zullen in grote moeilijkheden komen. Niet zelden zijn ze voor tachtig procent of meer afhankelijk van de koffie-opbrengsten. Punt van discussie binneti de ICO was onder meer het feit dat niet-ICO-leden, zoals de Sovjetunie, soms maar de helft betalen van de koffieprijs die het Westen moet neertellen. Bovendien wilde het Westen, met de Amerikanen voorop, meer milde koffiesoorten im porteren. De producenten van de andere koffiesoorten (onder leiding van Brazilië) waren daar tegen uit angst hun aan deel op de koffiemarkt te ver liezen. Het prijsverschil tussen de niet-populaire Robusta en de veel gevraagde Arbica liep vorig jaar op tot vijftig pro cent. Duurdere soorten Dat was ook in ons land te merken, omdat Nederlandse koffiebranders als Van Nelle, Douwe Egberts en Kanis Gunnik voor hun mélange de kwalitatief hogere en dus duurdere soorten gebruiken. Ongeveer de helft van alle Ne derlandse koffie komt van de zogenaamde Arabica-bonen. Deze hoogste kwaliteit halen we uit landen als Colombia, Costa Rica, Honduras en Ke nia. De mindere Robusta wordt vooral geproduceerd in Indonesië en West-Afrika. De contingentenregeling bin nen de ICO leidde tot de vreemde situatie dat de gemid delde koffieprijs op de wereld markt weliswaar vrij laag lag, maar dat het Westen toch veel moest betalen voor de kunst matig duur gehouden Arabica- soort. Nu het overleg in Lon den afgelopen maandag mis lukte en de prijs op de wereld markt is vrijgelaten, is aan deze situatie een einde geko men. De Stichting Max Havelaar, die koffieboeren in de Derde Wereld steunt, wil keiharde sanering daar tegengaan door de prijs niet te verlagen. De stichting betaalt minimaal 126 dollar per honderd pond kof fiebonen. De prijs zal de ko mende weken op de interna tionale markt zakken naar een niveau van 80 dollar per hon derd pond. In de ogen van de stichting Max Havelaar kan de westerse consument zijn soli dariteit met de Derde Wereld tonen door meer voor het kop je koffie te betalen dan het spel van vraag en aanbod ver eist. Helaas voor de Derde We reld denken de meeste wester se consumenten daar anders KOERT BOUWMAN GEMEENTE LEIDEN Geboren: Brian Ian z.v. J. P. P. de Gruijter en M. J. Spiering; Maurits Victor Ruben z.v. A. W. J. Teunissenjl en I. A. Kolstee; Stefanie d.v. J. G. A. H. van der Ham en C. M. E. Vissers; Diederick Floris z.v. J. Stellingsma en C. J. P. Roeleven; Eric z.v. L. A. van der Ark en A. M. Looijestijn; Izaëkr Gerardus z.v. I. G. Mostert en J. vang de Beid; Catharina Maria d.v. G. Vlie-j. genthart en Y. S. J. M. van Leijden; !f| Tim z.v. L. J. M. Menken en A. C. M.f M. de Groot; Philip z.v. P. Koopman F en G. Zwaan; Adam z.v. L. C. J. vanH Adrichem en N. Agaf; Paul Gerardusbi Jacobus z.v. T. A. J. van Gijlswijk en»; T. E. M. Stigter; Sjoerd Christlaan z.v.F J. F. Bootsman en C. J. M. Timmers;r Tim Robert Roald z.v. R. R. van derf1 Sijde en S. C. M. van Brouwershaven;!) Marinus z.v. K. Sneijders en M. OU-f wehand; Tjerk z.v. A. J. Albregtse e J. S. M. Wellerd; Najim z.v. T. Boukhi-jj. dous en A. Boukhidous; Marit Elisef Lisanne d.v. M. Souverijn en A. G, van Duijn; Eleonoor Everdien d.v. A.r H. Drost en D. I. Galama; Alexander/ Hendrlkus z.v. A. A. H. M. Heemskerk en A. J M. Verdegaal; Lucille Melany d.v. H. G. Bergfeld; Ngoc Chuan z.v.l N. C. Bui en T. B. T. Lu; Stephan z.v.iê J. B. Korenhof en E. Zirkzee; Susannef Evelyn d.v. C. L. Janssen en K. van Bostelen; Sophia Janna d.v. H. Mel- chers en M. Houwaart; Robin z.v. H. Mieremet en M. Flanderhijn; Eric z.v. H. J. Duivenvoorden en C. J. H. M. Hoogewerf; Bob z.v. A. Kromhout en C. M. Peeman; Leendert Willem z.v. W. Jonker en A. van Duijn; Ilser d.v. C. J. Haasnoot en I. R. M. Floor; Lau ra d.v. C. J. Haasnoot en I. R. M., Floor; Lisanne d.v. J. G. van EgmondL en J. Noteboom; Lee-Anne Domini-L que d.v. A. Meijer en A. G. Dunn; Ja-[, cob Daniël z.v. A. P. Hoekstra en C. Maagdelijn; Ebru d.v. R. Turan K. Turan; Ramon Jesus z.v. FT^Jv Es-i£ cudero Apraiz en T. E. Mr-Lamboo; Rikky z.v. E. C. J. van de/Ploeg T. M. van der Voet; Dirk z.v. C. Drie bergen en D. A. C. de Mooij; Maikel Jacobus Christlaan z.v. J. W. Ouwe hand; Wendy Elisabeth d.v. J. B Struyk en A. van der Niet; Roeland Pieter z.v. J. N. Bioch en G. M. v Leeuwen; Sylvia d.v. M. H. Boekee T. J. Vreeken; Jannetje Cornelia d.v. R. P. Meijers en W. Honingh; Erik Jo- hannus Hendrikus z.v. A. C. M. Tijs- sen en C. M. van Zonneveld. Overleden: M. C. Staats geb. 1898 vrl.; H. Gottmer geb. 8 mrt. 1932 man; J. J. Stam geb. 2 dec. 1913 vrl. echtg. van J. J. van der Reij- den; L. M. J. Hoogland geb. 8 jun. 1939 vrl. echtg. van R. G. F. van Gel der; E H. Timmers geb. 17 apr. 1917 vrl. geh. gew. met J. W. van Asch; C N. Bruin geb. 20 jan. 1925 man; A. T Herruer geb. 26 jun. 1903 mai Bouwer geb. 25 apr. 1940 r van der Luit geb. 12 jun. 1909 Jungerius geb. 26 jul. 1910 r C. B. Compeer geb. 23 apr. 1929 vrl, echtg. van N. C. Hop; H. Ouwehand geb. 6 dec. 1921 man; M. J. Bosman geb. 17 okt. 1908 vrl. geh. gew. met D. A. Rosmolen; F. J. Groenewolc geb. 3 okt. 1938 man; P. H. May geb 30 jun. 1939 man; P. Havenaar geb. 14 feb. 1932 man; L. H. Steinmetz geb. 13 feb. 1907 man; J. A. Spong geb. 9 dec. 1913 man; C. M. Duiven voorde geb. 17 jun. 1925 vrl. geh. gew. met A. A. van der Meer; J. M. Randsdorp geb. 16 jul. 1915 man; A F. Bracke geb. 13 dec. 1921 man; R M. Borsboom geb. 20 aug. 1962 man C. J. Slobbe geb. 6 sep. 1937 man R. Ramak geb. 6 nov. 1918 man; Gehuwd: A. N. C. van Noort en E. van Cassel; A. Verhage en J. M. Schrama; C. S. van der Zaal en E Roosendaal; E. J. Hermans en M. S. Goddijn; W. A. P. Hoeben en Blokzijl; M. Straathof en L. van Reijden; A. J. van Leeuwen en E van Dorth; M. H. van Wensveen ei M. Brouwer; C. Scheffer en A. L. Wekker; H. M. Vermeulen en P. Beckers; G. J. Boedart en M. J. I'Ami; H. Peet en A. C. van der Lislj W. van den Eijkel en E. Mijnster; E. P. de Wekker en J. van Zuiden; A. Pels Rijcken en P. B. Oudshoorn; C. Klink en W. T. van Steijn; H. v Dam'en A. Buijn. Ondertrouwd: J. H. Roelandse en W. van Lunteren; P. C. de Goede E. Fennema; R. Honsbeek en J. Both; R. Jansen en A. J. van Polaner P. A. F. Nelissen en V. J. W. M. Cleij ren; R. den Hartog Zelfde; R. A. Teske A. P. FLipse en J. M. Beekhof; M. F< ber en M. C. van Klaveren; A. Neut* boom en J. E. Gubler; A. van der Vlij en B. Mulder. i; R. M. Nederlandse en Duitse oliebestrijdingsvaartuigen zijn twee dagen aan het oefenen geweest in het bestrijden van een olieramp op de Eems. Daarbij ging het om een zo effectief mogelijke samenwerking tussen de ver schillende instanties. De verschillende Nederlandse rijksdiensten die met de Waddenzee te maken hebben, hebben elkaar overigens pas sinds het begin van de ja ren tachtig gevonden. Nu zijn ze oren en ogen voor el kaar, of het nu gaat om een olievlek of een verdwaalde surfer. Olie in de Waddenzee, het blijft een schrik beeld. SCHEVENINGEN DELF ZIJL Tien baaltjes turf molm leveren een aardige olievlek op. Oefenen met echte olie zou te riskant zijn. De armen wijdge- spreid koerst de Smal Agt er op af. Zo wordt olie op geruimd. Een kwestie van bij elkaar vegen en op pompen. In opslagtanks onderdeks komt de olie boven op het water te drijven, waarna aan de onderkant het schone wa ter weer geloosd kan wor den. De voormalige ste nenlegger is er beroemd mee geworden. Toch be staat de constructie uit niet veel meer dan twee drijvende vaten, een sta len raamwerk, wat platen multiplex en een pomp. De Smal Agt heeft Schevenin- gen als thuishaven. Het schip dient als eerste-hulpvaartuig bij de oliebestrijding. Nu is het komen oefenen op de Eems, waar het gezien de afstand tot Scheveningen normaal niet zal komen. Dan moet het al om een echte calamiteit gaan. Op het water tussen Delfzijl en Emden koerst een hele vloot op in de richting van olie/turf - vlek. Met z'n allen maken ze zich zo breed mogelijk. Er is aan die schepen heel wat afge- knutseld. De sleephopperzui ger Albatros baggert dagelijks de haven van Delfzijl uit. Wanneer de nood aan de man komt, laat het schip zich vleu geltjes aangorden om als op roepkracht mee te helpen olie te slurpen. Rijkswaterstaat heeft daarvoor met het bag gerbedrijf een 'waakvlamove reenkomst'. Daar komen de Duitse sche pen. De Kopersand en de Janssand, thuishaven Nord- deich, zijn verbouwde militai re landingsvaartuigen die ooit de Rijn onveilig hebben ge maakt. Nu bezitten ze veegar- men, terwijl ze toch hun lan- dingsklep hebben gehouden. Dat kan makkelijk zijn wan neer er ooit zware machine rieën op ontoegankelijke plaatsen in het Waddengebied moeten worden afgezet. Con structief gezien slaat de Thor alles. Vermomd als een nor maal schip komt de Duitser aanvaren. Dan begint hij lang zaam in tweeën te splijten, met het scharnierpunt aan het ach terschip. Het zijn twee boegen, met kaarsrechte binnenzijden die naadloos passen. Worden ze uit elkaar gedraaid, dan kan een breedte van zo'n veertig meter worden gedraaid. Zo hapt de Thor olievlekken. Mechanisch Bedrijvig draait een patrouille boot van de Wasserschutzpoli- zei om de vegende schepen heen. Aan boord zetelt de Duits/Nederlandse leiding van de oefening. Het gaat hier uit sluitend om mechanische olie bestrijding, dus zonder dat er chemicaliën aan te pas komen. Paul Dix van de directie Gro ningen van Rijkswaterstaat: „Alleen mechanische bestrij Het hapgrage olieschip Thor tijdens de Nederlands-Duitse oliebestrijdingsoefening. ding kun je verantwoord in zetten in het gevoelige Wad dengebied. Met de Duitsers loopt het prima in het plat- Gronings, al proberen we el kaar ook in het hoog-Duits te verstaan. Alleen het contact met helicopters en vliegtuigen gaat in het Engels. Heel be langrijk is het uitwisselen van kennis en ervaring met de Duitsers. We willen er op ge- ;erd zijn snel in actie te Tijd is belangrijk. Het gaat er om met welke techniek we het beste uit de voeten kunnen wanneer het er op aankomt". De grootste bedreiging van het Waddengebied komt van open zee. Daar komt nog heel wat olie in terecht. Theo Kramer van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat: „We zien per jaar zeshonderd plekken olie drijven op ons deel van de Noordzee. Daarvan is er een vijftal bestrijdenswaard". Het gaat meestal om bilge-water, een mengsel van olie en water dat onderuit het schip wordt gepompt. Door verbetering van de internationale wetge ving zijn er nog maar weinig tankers die op zee hun tanks reinigen. Verder wordt er nog al eens wat gemorst op boorei landen. Op het Nederlandse deel van het continentale plat gaat het om dertig tot veertig kubieke meter olie per jaar. Op het Engelse en Noorse deel gaat het om duizenden kuubs. Naar de zorgwekkende chro nische vervuiling door pro- duktiewater (boorspoeling) wordt onderzoek gedaan. In de haven van Delfzijl wordt er drie tot vier keer per jaar olie in het water gemorst. In Lauwersoog gebeurt dat veel meer, voornamelijk door on achtzaamheid bij het bunkeren van schepen. Maar gasolie ver vliegt snel en lichte stookolie verdwijnt met de ebstroom FOTO: PERS UNIE snel de haven uit. Wanneer er zich werkelijk iets ernstigs voordoet, heeft de directie Groningen van Rijkswater staat zeshonderd meter op blaasbaar oliescherm klaar lig gen in Delfzijl. Daarmee kan een havenmond worden afge sloten, kan olie rond een schip worden geïsoleerd en kan de veegbreedte van een oliebe- strijdingsschip worden ver groot. Eigenlijk zou er zowel in Delfzijl, Eemshaven als Lauwersoog tweehonderd me, ter scherm moeten ligger maar dat wordt te duur. Men. beschikt over maar één appal. raat om het scherm op te bla zen. Het wachten is trouwen ook op twee olieverzamelsche i, pen die qua diepgang geschik zijn voor de Wadden. Ze kos ten samen een miljoen. En da geld is er niet. Het is al he< t wat als straks de alarmering i orde is met een 24-uurs post o de Brandaris op Terschelling. Aanvaring I Een reëel risico vormt de aar I varing van twee tankers op dl. Noordzee, waarbij 15.000 to ruwe olie kan vrijkomen. Da1, kan binnen drie dagen worde opgeruimd. Helaas kan win< kracht 8 er theoretisch voel. zorgen dat er toch 10.000 to olie op de kust komt. Afsluite van de zeegaten met olieschei men zal dan niet lukken. D; gaat trouwens sowieso al ni< 'r in de vloedstroom. Het wort j dus een kwestie van een foil matie veegschepen die de row i mei buiten de Waddenz* moet houden. En lukt dat nie wat dan...? Men is druk bezi met een risico-analyse die ee beter beeld moet geven. De Duitsers hebben al vo( honderd miljoen mark sch( pen en voertuigen aange schaft. In Norddeich staan d eerste containers met specia kleding, scheppen en schooi), maakspullen. Ze moeten lan( de hele kust komen. Tacht miljoen mark is er voor b schikbaar. Komt de nood aai de man, dan kunnen leger e bescherming bevolking direJ aan de slag. Handwerk dus. Dix van directie Groninge „We proberen ons vol te zii i gen met ervaring en kenn van anderen. Het is illusoir denken dat je honderd procei olie kunt weghalen. Je kon in aanmerking voor een lint als je tachtig procent haal Krijg je een olievlek van fli' ke omvang in de Waddenz«3 schakel dan het eerste of twë de legerkorps maar in". BAREND STRAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16