Peugeot 309: perfect zonder pretenties Als je wat extra's wilt verdienen bezorg dan tijdelijk onze kranten I AUTO LEITHON Boeren vragen vaak te laat om hulp Dolman opent kust-wandelroute AUTO EcidócSou/imit DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 15 De facelift van de Peugeot 309 heeft alleen betrek king op een iets veran derd uiterlijk en gewijzigd motorengamma, dat laat ste natuurlijk naar aanlei ding van de vraag naar schone motoren. De 309 kreeg achterlichten naar 405-model en een nieuwe grille met drie spijlen zo als alle nieuwere Peuge- ots. Belangrijker is dat de wat lomp afgewerkte achterklep nu mooier op de carosserie aansluit en tussen de achter lichten doorloopt. Een vergro te laadopening met lage drem pel dus Binnenin vinden we een nieuw dashboard, even za kelijk en praktisch als het oude, met als enig werkelijk voordeel een wat forsere mid denconsole met extra berg ruimte. Nieuw is verder een 1360 cc motor met geregelde driewegkatalysator voor de meest verkochte basismodel len. In het algemeen is het hele motorengamma nieuw in gedeeld, waarbij de 1580 cc motor nu alleen nog voor de automaat-versie gebezigd wordt. Vanaf augustus is het nieuwe gamma leverbaar, op de turbodiesel en GTI 16 na, die pas in januari naar ons land komen. De meest populaire versie van de 309 blijft waarschijnlijk de XL/GL Profil. Tijdens een testrit viel opnieuw op hoe die auto zijn taak als vervoermid del zonder pretenties eigenlijk perfect vervult. De motor is voldoende pittig en soepel, niet lawaaiig, de vering is prettig, hij stuurt netjes, je zit er goed in. Hooguit in detail kun je iets aanmerken, zoals dat de zit ting van de voorstoelen wat kort is en de beenruimte ach terin niet echt riant, maar je mag van een auto in deze klas se ook niet alles vragen. Hij ziet er nu netter uit, maar een karaktervolle verschijning zal het nooit worden. Nieuwe cabriolet In West-Duitsland kost deze nieuwe Porsche Carrera 4 Cabriolet 'slechts' 131.000 mark. maar rekening hou dend met het koersverschil en de sowieso hogere auto- prijzen in ons land. zal deze Porsche in guldens veel duurder uitvallen. foto pr Arola in luxe S-uitvoering De Arola is al acht jaar een volwaardig, succes vol vervoermiddel voor gehandicapten. De tech nische ontwikkeling ervan is in opdracht van fa brikant Waaijenberg in Veenendaal voor het grootste gedeelte uitgevoerd door technische universiteiten. De wagen is gemakkelijk te berij den, erg wendbaar en door de registratie als bromfiets op vrijwel alle wegen toegelaten, en op voetpaden en in voetgangersgebieden. De Arola kan met allerlei asseccoires en modifica ties worden aangepast. Daar veel gehandicap ten echter prijs stellen op meer comfort in hun wagen, is er nu de S-uitvoering. Daaronder val len onder meer extra binnenbekleding, extra geluidsinstallatie, op de portieren werkende bin- nenverlichting, bagagebakjes voorin, elektrische ruitesproeier, elektrisch bediende buitenspiegel, een zonneklep, alarmlichten, getint glas en ach- teri*uitverwarming. De meerprijs van het S-pakket bedraagt 2.325,- op de basisprijs van 15.250. foto: pr Fiesta Van ruimer Op de onlangs gehouden bedrijfswagen-tentoonstelling in Turijn heeft Ford een nieuwe Fiesta gepresenteerd: de Fiesta Van. De nieuwe Van biedt in vergelijking met zijn voorganger betere pres taties, een geringer brandstofverbruik en lagere uitlaatgasemis sies. De auto heeft een langere laadvloer en een 22 procent gro tere laadruimte dan het vorige Fiesta bestelwagenmodel. foto: pr Ferrari onder 1000 gulden in 'Autosalon' De vele exclusieve automodel len en het grote aantal 'hand- bouw'-modellen zorgen vanaf vandaag tot en met 2 septem ber voor een interessante 'Au tosalon' in de Bijenkorf Be langrijke thema's van deze vierde verkoopcollectie van modelauto's op schaal zijn vooral Amerikanen uit de jaren vijftig. Ferrari en Jaguar De zeer populaire Ferrari F 40 (foto) uit 1987 van Burago is er in verschillende groottes. Het model 1:43 kost maar 2,95, het model 1:2,5 met elektro motor (niet op de foto) 998,-. (ADVERTENTIE) CITROEN RENAULT PEUGEOT SpêcüUtöt Gerard Douplantsoen 22 Tel. 01717-7540 - Voorschoten Oegstgeesterweg/Maredijk 175 2316 VZ Leiden Telefoon 071-212911 t.o. het nieuwe postkantoor. Peugeot-Talbot dealer voor Leiden en omstreken STRESS OP HET PLATTELAND i] NOORD WIJK/ ARNHEM „Het tempo van de ont wikkelingen en de opeen hoping van wetten en re gels zorgen, samen met de moeilijke economische si tuatie waarin de land bouw zich bevindt, voor problemen en spanningen. Die spanningen nemen in de toekomst niet af. Inte gendeel, de verwachting is dat de land- en tuin bouw zware jaren staan te wachten". Het gevoel dat ze niet vol doende kon helpen, tekort schoot in kennis om meer dan alleen op het economisch vlak te kunnen helpen heeft Wille- mien Hennink-Geerdink uit Noordwijk ertoe gebracht haar werk als sociaal-economisch voorlichter (sev'er) bij de Gel derse Maatschappij van Land bouw te combineren met een studie maatschappelijk werk. Ze heeft die studie afgerond met een scriptie over stress-si tuaties bij agrariërs. Het is plattelandsbewoners ei gen hun problemen voor zich te houden. Meststoffenwet, su perheffing, de interimwet voor de intensieve sector en al die andere regelingen zorgen voor een opeenstapeling van pa pierwerk. Van de boeren wordt bovendien keer op keer weer een stukje vrijheid afge pakt. En die vrijheid is eigen aan het boerenbestaan. Bij toenemende (financiële) problemen proberen ze eerst op een minimale manier ver der te leven in de hoop dat er betere tijden zullen komen. Pas heel laat wordt aangeklopt bij de sev'er, vaak op een mo ment dat ze zelf helemaal geen uitweg meer zien. Soms ge beurt zelfs dat niet en krijg je trieste gevallen zoals onlangs in Ruurlo waar zelfs de dieren het moesten ontgelden. Of nog een stapje erger: zelfdoding, enkele dagen geleden gebeur de dat weer eens. Probleemgevallen komt Hen- nink toch wel twee keer per maand tegen. Het gaat dan om bedrijven die fiks in de finan ciële problemen zijn geraakt. De sev'er probeert het bedrijf dan te saneren en regelingen te treffen met bijvoorbeeld de bank en de voederleverancier. Soms moet echter ook besloten worden dat het voor alle par tijen beter is het bedrijf te slui- Geenvertrouwen De drempel voor de plattelan- delanders om naar een instel ling als ,het maatschappelijk werk of de gemeentelijkse so ciale dienst te gaan is nog steeds enorm hoog. Een ge brek aan vertrouwen, ver klaart Hennink: „Boerenmen sen hebben het idee dat de maatschappelijk werker hen toch niet begrijpt, dat ze op een heel andere golflengte zit ten. Dat stukje weerstand is er nog steeds en is heel moeilijk te doorbreken". „De conclusie van mijn studie is dat je als sev'er op veel fron ten wel wat kunt doen, maar dat het grote probleem is de signalen op te vangen waaruit je kunt afleiden dat er sprake is van een stress-situatie. De problemen komen vaak niet boven water". Hoewel de studie ruim een jaar geleden is afgerond is er nog geen vervolg gegeven aan de conclusies. Hennink be treurt dat. „Alle sev'ers kun nen er wat uit leren". Voor haarzelf heeft het wel gevol gen gehad. „Ik heb heel goede contacten gekregen met psy chologe Karin Giesen. Ze werkt op een instituut voor psychotrauma. Mede doordat ze zelf van een boerderij komt kan ze erg goed met ons mee denken. Met haar kennis zou den we meer kunnen doen en de 's' van sev meer inhoud kunnen geven". Dat laatste mist ze bij veel col lega's. Het economische aspect neemt de grootste plaats in bij het Werk, de s wordt door de meesten ontweken. „Ik denk dat dat komt omdat ze het niet kunnen hanteren, dat hebben ze nooit geleerd". „Een groot verschil met de maatschappelijke dienstverle ning is dat sev'ers bij de men sen thuis komen. We kunnen ter plekke zien hoe de situatie is .en dat is een groot voor deel". Ze vreest echter dat dit voordeel in de toekomst steeds meer wegvalt: ook de land bouwvoorlichting kampt met herstructurering en bezuini gingen. Voor de sev'ers is het daarom een onzekere tijd. Er wordt al lang gesproken over de sa menvoeging van de rijksland bouwvoorlichting en de voor lichting van de landbouworga nisaties, de privo's. Hennink denkt dat die ont wikkeling uiteindelijk ten kos te gaat van de dienstverlening. Gezond verstand Ze heeft al veel bedrijfssluitin gen meegemaakt, zowel in de rundvee- als in de varkenssec tor. „Dat gaat met veel span ningen gepaard, het gezin krijgt een heel ander levens patroon. We helpen bij het zoeken naar nieuw werk en proberen, dan wel zoveel mo gelijk iets té vinden dat aan sluit bij die mensen: in de bui tenlucht of in aanverwante se coren. Dat lukt vrij aardig, want mensen die van de boer derij komen zijn niet bang voor werk en beschikken over gezond verstand". „Het is heel droevig te zien dat bedrijven die het technisch erg goed doen door marktomstan digheden toch gedwongen worden te stoppen." Voor een agrariër is bedrijfsbeëindiging zo'n beetje het ergste wat hem kan overkomen. In de studie van Willemien Hennink-Geer dink over stress in de land bouw wordt daar veel aan dacht aan besteed. Schuldge voelens en verwijten spelen daarbij een belangrijke rol. Ondernemer en gezin gaan door een diep dal bij het weg vallen van het bedrijf. De eer ste fase is die van ontzetting en ontkenning. „Men is emo tioneel niet in staat het verlies te aanvaarden, er wordt ge zocht naar wegen om aan de realiteit te ontsnappen". Daar op volgt de woede. „Men is boos op veel mensen en in stanties, sommige gezinsleden worden overvallen door schaamte. Openlijk over die gevoelens praten is de beste remedie". Het diepste punt van het dal wordt bereikt met depressie en afstand. „Schuldgevoelens en boosheid kunnen samengaan. Gezinsleden kunnen zich rea liseren wat ze hadden moeten doen en wat zij niet gedaan hebben. Ze willen een nieuwe kans krijgen om het verlies weer goed te maken. In deze periode kan de gedachte aan zelfdoding opkomen. Laat een persoon die met plannen tot zelfdoding rondloopt niet al leen. Haal hulp. Bovenal heeft men in deze tijd een luisteraar De aanvaarding is de weg om hoog uit het dal. „Dit is waar schijnlijk de meest pijnlijke fase van het rouwproces. Ook nu kunnen zelfdodingsgedach ten opkomen. De realiteit van het verlies van het bedrijf wordt in alle hevigheid ge voeld". In de herstelfase zijn gevoelens van opluchting de eerste signalen. „Zodra de hoop toeneemt kan een nieuw leven beginnen". GERARD MENTING DEN HAAG Voorzitter D. Dolman van de Twee- ,e de Kamer heeft gisteren p officieel een nieuwe wan- u delroute langs de kust van Zuid-Holland geopend. Het „Visserspad" is een traject van honderd kilometer tussen Hoek van Holland en Haar lem. In Den Haag doet de rou te het Binnenhof aan. Vandaar de bijdrage van Dolman, die het wandelpad opende door op het Lange Voorhout een wit- rode markering op een paaltje te schilderen. „Wandelen is de enige sport die ik beoefen", vertelde de kamervoorzitter. „Voor zwemmen is het water in Nederland te vervuild, voor voetballen ben ik te oud en wat mensen in joggen zien, heb ik nooit begrepen. Ze ren nen in hoog tempo van de bin nenstad in Den Haag naar de pier in Scheveningen en weer terug en alles wat ze onderweg zien, is eikaars rug". Hij zei verder dat wandelen in de na tuur ook een politieke beteke nis heeft, nu het milieu een belangrijk politiek agendapunt is. Landgoederen Het „Visserspad" tussen Hoek van Holland en Haarlem is de vijfde wandelroute die de stichting Lange Afstand Wan delpaden (LAW) uitgeeft. Er is zoveel mogelijk gebruik ge maakt van onverharde paden, kaden en wegen. In het West- landse kassengebied loopt de wandelaar bijvoorbeeld over tuinderspaden, verderop voert de route vooral door de duinen en door bosrijk gebied. Onder weg wordt een groot aantal landgoederen aangedaan, waaronder Madestein, Ocken- burgh en Meijendel. In Den Haag en Haarlem zijn boven dien routes voor stadswande lingen uitgestippeld. De naam „Visserspad" is ont leend aan een duinpad tussen Zandvoort en Haarlem, waar langs vissers eeuwenlang hun vangsten naar de stad brach- Onze bezorgers gaan in deze periode met vakantie. Daarom zoeken wij tijdelijke bezorgers. Als je zin hebt om een paar weken 's middags de kranten rond te brengen, en zo wat extra's te verdienen, vul dan de bon in of bel ons even: 070-190774 (Inspectie Bezorging)_ T Naam'. de Kranten kan afhalen. Naam: Voorletters'. Adres: Postcode: i Plaats: l Telefoon: I Leeftijd: «2"SIJTHOFF PERS Frans Paardekooper wint Leidse ronde LEIDEN Frans Paarde kooper won gisteren de ronde voor liefhebbers en veteranen op de Leidse Breestraat. De Zoeterwou- denaar liet twee ronden voor de finish zijn mede vluchters achter zich en won middels een korte solo. Daarvoor was Dirk Meeuwenoord uit Noord- wijkerhout de sterkste bij de recreanten. De slag was op het selectieve rondje over Breestraat en Aal markt al snel gevallen. Zeven renners reden na ongeveer tien ronden uit het peloton weg en werden niet meer te ruggezien. Vier Casba-Swift renners bevonden zich daarbij: Cees van Haastregt, Frans en Stan Paardekooper en Richard Ippel. Daarachter vormde zich nog even een achtervolgend groepje met onder andere Piet Kralt. maar dat werd even la ter weer door het peloton op geslokt. De zeven leiders bouwden hun voorsprong gestaag uit en ach terhaalden verschillende groepjes, die uit het peloton gelost waren. Met nog tien ronden te gaan werd ook het peloton gedubbeld. Alleen Gerrit Kleinveld had zich daaruit losgeworsteld en een voorsprong genomen, die de Lissenaar ook tot het einde toe behield. Kleinveld finishte dus op de achtste plek. Achter Kleinveld werd nog fel ge spurt om de negende plaats Claudio Callegari trok hierbij aan het langste eind en hield daarmee Richard Plugge ach ter zich. Bij de koplopers was het eerste de beurt aan Stan Paardekoo per om te demarreren, maar de Zoeterwoudenaar werd achterhaald. Daarna probeerde Richard Ippel om weg te rij den, maar ook de Leidenaar werd teruggehaald. Frans Paardekooper was tenslotte wel succesvol en won de wed strijd met een tiental seconden voorsprong. Richard Ippel was de rapste in de sprint van de achtervolgers vóór Stan Paar dekooper. Victor Schipper ein digde als vierde. Cees van Haastregt en Jos Nederlof slo ten de rij. HEERENVEEN Winnie Haatrecht, de vrije verdediger van Heerenveen, heeft een contract voor twee jaar gete kend bij La Chaux de Fonds, dat in de Zwitserse tweede klasse speelt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15