overval op Rabobank Buurt verbaasd over Te weinig aandacht voor emancipatie Protesten tegen hotelbouw aan boulevard Katwijk Noord wijk herziet parkeertarieven LEIDEN OMGEVING CcIdóeSouAO/rit DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 13 Dronken fietser botst tegen auto NOORDWIJKERHOUT Een 30-jarige Engelsman is (gisteravond om half tien aan gereden op de Victoriberg in Noordwijkerhout. De fietser ":wam vanaf de Zeestraat de ictoriberg op. Hij slingerde laarbij zo hard dat een 42-ja- •ige automobilist uit Alphen an den Rijn hem niet meer :on ontwijken. De Engels an bleek achteraf een forse irrel genuttigd te hebben, etuigen waarschuwden een imbulance waar hij weigerde in te gaan. Hij is uiteindelijk licht gewond naar huis ge gaan. Meer bussen naar Lisse LISSE De vervoers maatschappij NZH overweegt om het aan tal snelbussen tussen Leiden en Lisse te ver drievoudigen. Nu rijdt er nog maar één keer per dag zo'n bus. Daar naast moet er volgend jaar een busdienst op gang komen tussen Lis- se en de luchthaven Schiphol. Deze bus dienst gaat eveneens drie keer per dag rijden in de spitsuren. Beide plannen moeten in de loop van 1990 worden uitgevoerd. Houten schuur uitgebrand VOORHOUT Een houten schuur aan de Bergamolaan is gister middag geheel uitge brand. De brand is waar schijnlijk aangestoken. Omwonenden zagen rond half drie 3 jongens wegrennen bij de schuur. Kort erop hoorden de omwonenden geknetter en bleek de schuur in lichtelaaie te staan. De brandweer kon uitbrei ding van de brand voor komen. De schuur zelf raakte echter totaal ver nield. NEDERLANDSE HOUTBOND: Alkemade moet boycot hardhout laten varen ALKEMADE Een boycot van tropisch hard hout of een zogenaamd verantwoord gebruik er van levert geen positieve bijdrage aan het behoud van het tropisch regenwoud. Het werkt zelfs ave rechts. Dat zegt de Nederlandse Houtbond in een brief aan het college van B en W van Alkemade. De bond reageert daarmee op een brief die het Alkemade- se college drie weken geleden kreeg van de vereniging Milieudefensie. De vereniging vroeg het college de beslis sing om tropisch hardhout in het nieuwe raadhuis te ge bruiken te heroverwegen. De brief van Milieudefensie werd gestuurd in het kader van de landelijke campagne 'Hart voor het regenwoud'. Daarin wordt gepleit voor duurzaam bosbeheer én het verminderen van het gebruik van tropisch hardhout. Volgens Milieudefensie wordt door de commerciële houtkap jaarlijks vijf miljoen hectare woud vernield, waardoor de inheemse bevolking letterlijk en figuurlijk hun bestaansgrond laat verdwijnen. Ook ver dwijnen er unieke planten en dierenrassen. Volgens de Houtbond is de commerciële houtkap niet de oorzaak van het kwaad. De bedreiging van het woud komt volgens de bond voort uit de ontwikkelingsproble matiek van de landen met tropisch regenwoud. „Deze lan den gaan gebukt onder een toenemende bevolkingsdruk, hebben eenzijdige middelen van bestaan en grote schul denlasten. Ze moeten geholpen worden en niet geboycot door de het rijke Noorden", aldus de houtbond. Volgens haar hebben voorlichtende tentoonstellingen en een heffing op de import aan tropisch harthout, waarbij de meeropbrengst direct ten goede moet komen aan activitei ten in de tropische landen om het regenwoud zoveel mo gelijk te behouden. Vrouw lastig gevallen op surfstrandje WOUBRUGGE Een 19-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op het surfstrandje aan de Plasdijk lastig gevallen door een man. Hij greep haar bij haar borsten en ging er vervolgens op de fiets vandoor. De man is 40 a 45 jaar oud, is 1.75 meter lang, heeft kort blond haar en droeg een bril. Zijn fiets was voorzien van twee bruine tassen. Gereedschap gestolen LEIDERDORP/ROELOF- ARENDSVEEN Uit een bouwkeet aan de Buitendij klaan is in de nacht van dins dag op woensdag een grote hoeveelheid gereedschap ge stolen. Volgens de politie gaat het om duur gereed schap, zoals boormachines, decoupeerzagen en een ag gregaat. De spullen lagen in een kluis, die werd openge broken. Uit twee containers aan de Lasso is in de nacht van dinsdag op woensdag eveneens gereedschap gesto len. De waarde van de buit is onbekend. „HET LIJKT OF ZE HEBBEN GEWACHT TOT DE BUREN WEG WAREN' 5Scouting wil 3 subsidie jin kader 'meidenwerk gVOORSCHOTEN De scou tinggroep Impeesa in Voor- 0 ichoten vindt dat ze ook subsi die moet krijgen in het kader e van het meidenwerk. De groep telt 100 leden, van wie 50 meisjes. Als de padvindsters inder de regeling voor het meidenwerk vallen, hebben ze H recht op op enkele honderden l. guldens subsidie. 'r Maar volgens wethouder L. c Marselis is dat niet het geval,- i, zo bleek gisteren tijdens een hoorzitting over het welzijns- >lan 1990. Hij meent dat de ubsidies voor het meiden- Iverk alleen betrekking kun nen hebben op eenmalige acti viteiten. De stichtingsvoorzitter van Impeesa vond het ook teleur stellend dat voor 1990 de ver goeding voor de cursuskosten J/oot het kader niet wordt toe- jekend wordt. Die bedragen -1.600 gulden. Vorig jaar wer den die wel toegekend. Impee- "sa wil daarnaast een vergoe- ling voor telefoonkosten. Het gecoördineerd Ouderwerk is teleurgesteld dat opnieuw 40.406 gulden subsidie wordt gegeven. Dat betekent weer geen uitbreiding ^an de uren 5^van de beroepskracht. aHet buurthuis Bloemenwijk/ Boschgeest meent dat voor 5.000 gulden maar weinig akti- viteiten opgestart kunnen worden. Ook wil het bestuur van het buurthuis de afgeron de beheersvorm zien van het nieuwe multi-functionele ver- enigingsgebouw in Boschgeest. Wethouder L. Marselis wees de aanwezigen erop dat de ge meenteraad gedwongen wordt 82.000 gulden te bezuinigen op jJ het welzijnswerk. Er is dus weinig of geen ruimte voor ex- ka subsidies. „WIJ HEBBEN VOOR UITZICHT BETAALD" KATWIJK - „Wij hebben voor het uitzicht op zee betaald, maar nu gaat daar een ander mee schui ven". Dat stelde mevrouw Binnendijk uit Katwijk gisteren tijdens de verga dering van de commissie ruimtelijke ordening. Zij protesteerde Jegen de plannen om een hotel aan de Katwijkse Boulevard te bouwen waarbij het Waai gat helemaal wordt over- bouwd. „Ik heb al ver schillende bezwaren inge diend tegen de plannen om een hotel aan de Bou levard te bouwen maar er wordt niet naar de bewo ners geluisterd. Het hotel wordt steeds groter. Straks is er geen leefruimte meer voor de mensen, laat staan dat er ruimte is om alle auto's te parkeren". Binnendijks protest werd on dersteund door een andere omwonende die eveneens het zicht op zee verliest door de hotelplannen. Toch toonden de leden van de commissie ruim telijke ordening zich niet erg ontvankelijk voor de argu menten van de omwonenden. Het economisch en toeristisch belang om in Katwijk een ho tel te bouwen met ruim hon derd kamers vond een over grote meerderheid van de fracties belangrijker dan de in dividuele belangen van omwo nenden. Alleen RPF en SGP keerden zich tegen de plannen. Wel uitten verschillende fracties hun bezorgdheid over de toe komstige parkeersituatie rond om het nieuwe hotel. Toch kwam de commissie gis teravond niet tot een positief advies over het hotelplan. De CDArfractie eiste, gesteund door D66/Gemeentebelangen, dat het derde bouwblok van het hotel aan het Emmaplein zou worden geschrapt. Het Emmaplein moest openblijven, meende de CDA-woordvoer- der T. van der Plas die vond dat eventueel de bouwmassa aan de Boulevard maar wat hoger moest worden. De suggestie van wethouder W. van der Plas om eenposi- tief advies te nemen over de bouw van het hotel aan de Boulevard maar pas in een la ter stadium te beslissen over mogelijke bebouwing aan het Emmaplein, werd door de CDA-woordvoerder afgewe zen. De PvdA had bij monde van J. Telkamp minder moeite met het buiten beschouwing laten van het Emmaplein, ter wijl de VVD bebouwing van het Emmaplein als een reële mogelijkheid wil behouden. 4( Vervolg van voorpagina) IDE ZILK „Het lijkt jwel of ze hebben gewach- :en tot de buren weg wa- De rechterbuur- (vrouw van de Zilkse Ra- iobank aan de P.J. War- erdamstraat is nog iteeds verbaasd. „Ik was anmorgen aan het ten- issen en weet dat de •uurvrouw aan de andere ant van de bank ook aan jhet tennissen was. Het is Vel heel erg toevallig". flDe buurvrouw van de over vallen Rabobank houdt nor- Imaal gesproken het gaan en ikomen bij de bank goed in de ■teaten. „Je woont naast een fibank en ik ben, normaal ge sproken, erg alert. Dinsdag- middag bijvoorbeeld nog zag ik een donkere man met krul- lletjes bij de bank naar binnen gluren. Toen hij zag dat ik keek, ging hij een beetje aan le deuren van de winkels aan de overkant rammelen. Ter wijl die op dinsdagmiddag ge sloten zijn en het hier dan doodstil is. Daarom viel hij mij ook zo op". Vreemden Ze waarschuwde de politie niet want het is immers bol- lenpeltijd en „dan zie je wel meer vreemden hier". Vervol gens begint ze haar medeleven met de kassière uit te spreken. „Ik had het er laatst nog 'met het arme kind over dat ze haar helemaal alleen op de bank lieten zitten. Ze vertelde toen dat dat snel afgelopen zou zijn en nu gebeurt er zoiets"! De meeste omwonenden merkten pas iets van de over val op het moment dat politie de P.J. Warmerdamstraat in kwam en er een helikopter verschillende keren boven De Zilk cirkelde. Ook later op de middag is de aanwezigheid van de agenten die bezig zijn met een grootscheeps buurton derzoek, opvallend in het rus tige winkelstraatje van De Zilk. Mensen die boodschap pen komen doen, vragen on middellijk wat er is gebeurd en vooral in de winkels is de overval hét onderwerp van gesprek. Slechts een nog niet ingelichte vrouw krijgt niet meteen achterdocht bij het zien de agenten. „Mijn buur man is politieagent en je ziet ze wel vaker gezellig staan kletsen. Ik dacht dat ze dat nu ook aan het doen waren". De vrouw die op het moment van de overval aan het werk was in bakkerij Pompe, kreeg pas door dat er wat aan de hand was op het moment dat de politie met „minstens tien man" de straat binnenkwam. Wel heeft ze de politiehelikop- ter gehoord die boven De Zilk cirkelde. La Datzelfde was het geval in de naburige slagerij Peter Koning waar een dik uur na de over val het normale leven weer zijn gang heeft hernomen. De slager is druk bezig met een enorm stuk vlees, de twee winkelmeisjes verkopen worst en de klanten praten en ma ken grapjes over de overval. „Geef mij die la ook maar", vult een van de klant olijk zijn bestelling aan. De slager zelf lijkt bijna te leurgesteld dat hij de overval niet heeft gezien. „Ik sta altijd te werken aan dit blok waarbij ik zo op de bank uit kijk. Nu was het net druk in de winkel en heb ik ook even op een an dere plaats staan werken. Daardoor heb ik net niets ge zien". „Pas toen ik een agent met een revolver achter de heg in de tuin van mevrouw Van Maris zag wegduiken, had ik door dat er wat aan de hand was", vult een van de winkel- al iets gehoord van horen zeg gen. „Ze hebben een donkere wagen weg zien rijden", ver klaart een man. „Ook het kan toor aan de Beeklaan is over vallen. Daar hebben ze er ook een paar opgepakt", weet een andere vrouw, iets dat achter af in ieder geval niet waar blijkt te zijn. riedaagse in Warmond dHet was gisteren rustig aan de start van de Warmondse avondwandeldriedaagse bij het Trefpunt. In totaal begonnen ongeveer tachtig deelnemers gisteravond aan de driedaag se. Dat waren er aanzienlijk ((•minder dan vorig jaar toen 123 mensen de vijf en tien kilomter lange route aflegden. „Dat was «in de Pinkstervakantie. Nu zijn er teveel andere evenementen "jin dezelfde week", aldus J. J. ide Vetten van St. Matthias, de .muziekvereniging die de wan deltocht voor de derde keer organiseert. De start is morgen ^verplaatst naar De Waaier, de nieuwe RK basisschool die dan open huis houdt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE EERSTE UUR WORDT GRATIS NOORDWIJK Het par keerbeleid in Noordwijk wordt herzien. Voorge steld wordt om het eerste uur op alle terreinen gra tis te maken, het tweede uur kost het parkeren een gulden en daarna moet 1,50 gulden per uur wor den betaald. De raads commissie financiën, grondzaken en economi sche zaken is gisteravond in meerderheid akkoord gegaan met een rapport van de Projekt Manage- mentgroep Parkeren, waarin dat wordt gesug gereerd. Het ligt in de bedoeling de parkeergelden op de terreinen achteraf te innen in combina tie met een slagboommecha nisme, zoals dat wordt toege past in parkeergarages, met als voorbeeld De Winkelhof in Leiderdorp. De werkgroep wil met de invoering van dit sy steem het gebruik van de be staande parkeerterreinen sti muleren. Volgens de rapporteurs onder voorzitterschap van wethou der P. G. Th. Warmerdam, worden de bestaande parkeer terreinen onvoldoende benut. Auto's worden te vaak in woonwijken achtergelaten. Kort-parkeerders laten hun auto's bovendien vaak zoder betaling op parkeerterreinen staan. Volgens wethouder Warmerdam wordt door een kwart van de parkeerders niet betaald. De voorstellen van de werk groep zijn er verder op gericht, dat de dag- en avondtoeristery meer gaan betalen. Zo denkt de werkgroep aan de invoe ring van een slagboom sy steem voor het Want veld en het parkeerterrein aan de Ko ningin Astrid Boulevard met betaling vóóraf. Daar moet dan 2,50 gulden worden be taald. W. Wijnands (CDA) vond het een zacht prijsje. In een par keerkelder is men heel wat meer kwijt. Hij Wilde het ta rief op 5 gulden brengen als men 's morgens arriveert en 2,50 gulden bij aankomst in de middaguren. Zijn suggestie kreeg echter geen bijval. Voorzitter Warmerdam maak te melding van een brief van P A. C. Teunissen (PvdA), die schriftelijk liet weten, dat zijn fractie weinig of niets in de voorstellen van de werkgroep ziet. De lasten zouden hoger zijn dan de opbrengst en de Noordwijkse burger zou vol gens Teunissen de dupe zijn. „De brief komt neer op: Doe niks", was de reactie van M. de Jong (CDA) op het schrij ven van het afwezige raadslid. De andere raadsleden waren eensgezind in hun lof voor het rap'port. Illegalen aangehouden HILLEGOM In drie bloem- bollenbedrijVen in Hillegom zijn gisteren drie illegale bui tenlandse werknemers aange houden. Zij werden aangetrof fen tijdens een omvangrijke vreemdelingencontrole van de Hillegomse politie, de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudin gen en de Sectie Vreemdelin genzaken. Aanvankelijk hield de politie een 20-tal buiten landse werknemers aan. Vijf daarvan bleken wel legaal te zijn maar geen werkvergun ning te hebben. Veel anderen waren eveneens legaal maar hadden geen papieren bij zich. Twee Marokkanen en een Pool waren wel illegaal. Het drietal is inmiddels overgedra gen aan de marechaussee en wordt het land uitgezet. Tegen de drie bedrijven wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Gouden trouw A.C. van den Burg (78) en J. Brauer (73) uit Noordwijker hout vierden gisteren hun gou den bruiloftsfeest. Van den Burg is een geboren en geto gen Noordwijkerhout. Zijn vrouw komt oorspronkelijk uit Duitsland. Zij kwam in 1935 in Sassenheim wonen. Vier jaar later trouwde ze met Van den Burg die altijd in de bollen heeft gewerkt. Het jubilerende echtpaar heeft zeven kinderen waarvan vijf zoons. Burge meester F. Winkel van Noord wijkerhout was een van de ve len die het echtpaar gisteren geluk kwam wensen met het gouden huwelijksfeest. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VROUWENRAAD LISSE IN REACTIE OP NOTA: LISSE De gemeentelij ke ontwerpnota „Lisse naar 2000" stuit op weinig bezwaren. De meeste re acties zijn over het alge meen positief, al vindt de Vrouwenraad Lisse dat het aspect emancipatie veel te weinig aandacht heeft gekregen. In de on langs verschenen nota „Lisse naar 2000" heeft de gemeente Lisse haar plan nen voor de komende tien jaar neergelegd. De coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale wijst er in haar reactie op dat Lisse de belangrijke centrumfunctie in de bloembollenhandel moet kunnen blijven vervullen. Volgens de CNB is het daarom noodzakelijk dat er voldoende parkeerplaatsen rond „Bol- street" beschikbaar blijven. De CNB wil dat Lisse daar bij de aanleg van een manifestatie plein aan de Grachtweg/Ha ven rekening mee houdt. De rijkspolitie ziet niets in het plaatsen van verkeerslichten om het oversteken veiliger te maken. De politie noemt de lichten zonde van het geld, ze ker omdat de rijksoverheid het lopen door rood licht toe wil staan. Beter is het om midden geleiders aan te leggen, zo stelt de rijkspolitie. Ook vindt de politie dat er in de nota te wei nig aandacht wordt besteed aan de openbare orde en vei ligheid. Men wil dat door van dalen veroorzaakte schade di rect wordt hersteld en dat er wat wordt gedaan aan jonge ren die doelloos rondhangen. FC Lisse en de stichting sport complex FC Lisse zijn ver heugd over het feit dat er voor het sportpark meer elektrisch vermogen komt. Is dat ge beurd dan kunnen diverse speelveldverlichtingen tegelijk worden gebruikt. Ook is men te spreken over het gemeente lijke plan iets te doen aan de trainingsaccommodatie. FC Lisse wil echter dat een van de twee trainingsvelden al in 1990 wordt aangepast. De Sportraad Lisse is ingenomen met het in de nota gepresen teerde sportbeleid, al kondigt de raad wel een eigen nota „Sport naar 2000" aan. De medezeggenschapscommis sie van de gemeente Lisse dringt er op aan de totale reor ganisatie van het ambtelijk ap paraat, in 1990, zo zorgvuldig mogelijk aan te pakken. De commissie wijst in dit verband op de negatieve ervaringen bij de doorlichting van openbare werken. "De Vrouwen Advies Commis sie voor de woningbouw (VAC) bepleit in haar reactie op de nota, aandacht voor soci ale veiligheid bij het opstellen van een groenstructuurplan. Ook wil men veilige straatver lichting. De aanleg van fiets- voorzieningen moet voorrang krijgen, zo meent de VAC. De Vrouwenraad Lisse wil dat de gemeente Lisse een beleid op lange termijn voor het totaal van kinderopvangvoorzienin gen ontwikkelt. Demonstratieve fietstocht Ongeveer vijftig mensen hebben gisteren meegedaan aan een een demonstratieve fietstocht georganiseerd door het Haags Vredes Platform. De rit voerde van Den Haag via Leiden naar het vliegkap Val kenburg. Daar werd aan de hoofdpoort van een petitie aangeboden. De tocht gold als een „proloog" voor de Europese Vredes-Estafette. Nadat de groep aan de hoofdpoort de maaltijd had gebruikt, trok het gezelschap weer naar Den Haag. Het wielerevenement is opgezet om te beto gen dat verdediging van de waarde van de samenleving, minder afhankelijk moet en kan worden van verdediging met wa pens. Tevens werd bezwaar gemaakt te gen het bezit van kernwapens. Er werd voor gepleit om van de vliegbasis Valken burg weer een natuurgebied te maken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13