Fraaie reiswekker Ruim 3000 volwassenen in Leiden analfabeet STAD OMGEVING Slaaghbuurt moet wijkcentrum krijgen De Zwaluw krijgt drie noodlokalen Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8'x 8 x 1,5 centimeter De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande - Naam: Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adrpc (voor controle bezorging) CeidócSotwmvt DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 11 iangehouding wegens steunfraude iOETERWOUDE/LEIDEN Een echtpaar uit Zoe- jrwoude heeft de sociale dienst van deze gemeente oor enkele tienduizenden guldens opgelicht. De 37- irige man werd dinsdag in Zoeterwoude aangehou- en, zijn 33-jarige vrouw werd diezelfde dag in een roning in Leiden in de kraag gevat. Het echtpaar ep tegen de lamp na een onderzoek door de sociale echerche van de gemeente Leiden in samenwerking iet de rijkspolitie Hazerswoude. Jejaarde man breekt ribben EIDEN Een 65-jarige Leidenaar werd gistermor in na een aanrijding met drie gebroken ribben en n gekneusde knie opgenomen in het Diaconessen- ïis in Leiden. De man fietste op het Levendaal rich- ng de Korevaarstraat. Een 33-jarige Leidenaar reed iet zijn motor op de Korevaarstraat. De motorrijder elde zijn achterwielsirene in werking. Hierdoor 'erd de fietser in verwarring gebracht en vergat oorrang te verlenen aan de motorrijder. Aanhoudingen na diefstal LEIDEN Een 24-jarige Lei denaar en een 19-jarige Leidse werden vannacht aangehou den op de Langegracht in Lei den voor diefstal. De politie was gewaarschuwd door twee vrouwen die hun huis niet meer indurfden op de Verver straat. De vrouwen 'kwamen thuis en zagen dat het een gro te chaos was. Ze durfden niet naar binnen en belden de poli tie. De vermoedelijke daders werden kort daarna aangetrof fen op de Langegracht. Uit de woning waren een camera, te levisie en een wekkerradio ge stolen. Vestestraat autovrij LEIDEN De 'Vestestraat wordt autovrij ge maakt. De gemeente Leiden is van plan paal tjes neer te zetten bij de Kerksteeg en de Groenesteeg. Dat gebeurt naar aanleiding van klachten van bewoners die vinden dat sprake is van gevaarlijke situaties, omdat de voordeu ren en de speelhekken van de woningen di rect uitkomen op de rijweg. De palen worden alleen verwijderd voor politie en brandweer. Bezwaren tegen deze maatregel kunnen bin nen twee weken worden gemeld bij de ge meente. Herbestrating LEIDEN De gemeente Leiden begint maandag met de herbestrating van de Maren- dorpse Dwarsstraat. Alleen de rijbaan wordt onder handen genomen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden een week in beslag ne- De Burcht in nieuw gebouw LEIDEN Muziekvereniging de Burcht zal in het nieuwe seizoen haar lessen, repetities en andere activiteiten houden in het muziekverzamelgebouw aan de J.C. Rijpstraat in Lei den. Van het oude gebouw aan de Aalmarkt, dat zal worden gesloopt, zal in de nacht van 15 op 16 juli muzikaal afscheid worden genomen. Zaterdag geeft het seniorenor kest van de Burcht een optre den ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van Minerva. Een speciaal gecomponeerd ju bileumlied staat hiervoor op hetn programma. Overweg Rijndijk moet opengesteld LEIDEN De spoorwegovergang aan de Rijndijk moet worden opengesteld voor het verkeer. Met dat verzoek heeft Rijndijk-bewoner J. Hoefsmit zich in een brief gericht tot de Leidse gemeenteraard. Hoef smit heeft „ernstig bezwaar" tegen de afsluiting van de overweg omdat „al het verkeer en de voetgangers via de Haagsche Schouw moeten gaan om de overige gedeelten van Leiden of Voorschoten te kunnen be reiken". Dat betekent tijdverlies, aldus de briefschrij ver. Hij heeft de kwestie in april '86 ook al aange kaart. „In drie jaar tijd had het gemeentebestuur toch wel een redelijke oplossing kunnen bedenken", vindt Hoefsmit. Volgens hem zijn de Rijndijkbewoners „steeds weer de dupe van het slechte gemeentebe stuur dat voor de schijn een zekere inspraak organi seert, maar in feite niet anders doet dan de democra tie en de belangen van de burgers uithollen en beper ken". Voetbalfestijn met spelers oud-Oranje LEIDEN In het kader van de stadsdagen van studentenvereniging Minerva wordt morgenmiddag een 'voetbalfestijn' gehouden. Hoogtepunt van deze middag vormt een wedstrijd tussen de oud-internationals en een elftal bestaande uit Leidse prominen ten. Bij de ex-internationalen zullen waarschijnlijk spelers als Wim Rijs- bergen, Piet Schrijvers, Johnny Rep en René en Willie van de Kerkhof meespelen. De wedstrijd begint om 14.30 uur, op het Pomona-terein aan de Wassenaarseweg. Voorafgaand aan deze wedstrijd wordt een toernooi gespeeld door teams van de brandweer, de politie, de Leidse pers en de studenten zelf. Dit toernooi begint om 10.30 uur. ^rovincie geeft -iwakzinnigenzorg 159.000 gulden >EN HAAG/LEIDEN )e provincie Zuid-Hol- and stelt per jaar 459.000 julden beschikbaar voor jen aantal projecten in de |wakzinnigenzorg. De pbsidies zijn een uitvloei- iel van de „uitgangspun- ennota plan zwakzinni- (enzorg Zuid-Holland", [ie deze maand door Pro vinciale Staten is vastge- jteld. ïonderdduizend gulden of beer gaat naar de Provinciale federatie van Ouderenvereni- nngen, projecten voor prakti- Iche pedagogische thuishulp, n de stimulering van gezins- indersteunende hulpvormen. ferder gaat er geld naar het [oor zwakzinnigen geschikt haken van kinderopvang, dagjpleegzorg, gezinszorg en (•uiswerk. Tenslotte gaat er )g 40.000 gulden naar een oonbehoefteonderzoek van eestelijk gehandicapten. let de geldelijke steun wil de rovincie bijdragen aan een ersterking van de thuiszorg n de bestrijding van de lange wachtlijsten in de zwakzinni- enzorg. Verder wil het pro- inciaal bestuur een betere van voorzieningen n Zuid-Holland, en een verbe- van de samenwerking n samenhang in de zwakzin- ligenzorg. .leidse bibliotheek eent 1,3 miljoen boeken uit LEIDEN Het aantal uitle- lingen van de Leidse openba- e bibliotheek is in 1986 met ien procent gestegen. Het was 'oor het eerst sinds 1982 dat iet aantal uitleningen een stij- ende lijn vertoonde. Dit re- ultaat is mede te danken aan e opening van een nieuw fili al in de Stevenshof. Deze ge- b evens staan in het jaarverslag -ran de Openbare Bibliotheek ."De uitleen, van vooral boeken, -teeg in 1988 met 106.000 tot .294.000. Een verklaring hier- .3 'oor, naast de opening van het (iliaal in de Stevenshof, wordt ezien in de verruiming van Ie openingtijden. Verder werd iet aantal boeken dat per keer nocht worden meegenomen, erhoogd tot vijf. )ok het aantal ingeschreven ezers nam het afgelopen jaar •!oe. Het bestand werd met ,(800 vergroot tot bijna 30.000. liermee is bijna eenderde van e Leidse bevolking inge schreven bij de openbare bi bliotheek. )e jubilerende 'bieb', 80 jaar ud dit jaar, zag haar boeken- ollectie in het afgelopen jaar -tijgen tot 308.000. In Septem ber wordt een feestweek ge- ïouden ter gelegenheid van "iet 16de lustrum van de bi- - iliotheek. Kinderopvang ;emeente in iktober van start JSIDEN De bedrijfsopvang 'oor kinderen van werkne- ners van de gemeente gaat Waarschijnlijk op 1 oktober 'an start. De opvang wordt ndergebracht in ki'nderdag- 'erblijf De Compagnon aan iet Eksterpad in de Meren- vijk. Er is daar plaats voor on- [eveer 25 kinderen tussen 6 veken en 4 jaar. Buitenschool- e opvang van oudere kinde- en is dan nog rtiet mogelijk, 'as als de opvang gevestigd is lan het Broekplein, gerekend vordt op het voorjaar van 990, kunnen schoolgaande inderen opgevangen worden. ïietster gewond -EIDEN Een 36-jarige •eidse vrouw is gisteravond ia een aanrijding met een ern- tige hoofdwond opgenomen n het Academisch Ziekenhuis •eiden. De vrouw was het ilachtoffer geworden van een "erkeerde inhaalmanoeuvre. De vrouw fietste op de Vliet- Weg richting Cronestein. Ach ter haar fietste een 11-jarige ■•eidse jongen en een 36 jarige Leidenaar. De man wilde de fietsers inhalen en raakte daarbij de elleboog van de jon gen. De jongen slingerde over de weg en botste tegen de vrouw. VROUWEN RAKEN IN ISOLEMENT LEIDEN Vrouwen in de Slaaghbuurt in de Leidse Merenwijk hebben dringend behoefte aan plaatsen waar zij elkaar kunnen ontmoeten. Daar om is het wenselijk dat er een levendig buurtcen trum komt. Er staan veel hoge flats en vooral de al leenstaande vrouwen die daarin wonen kampen met problemen. Ze leven steeds meer in een isole ment omdat ze te weinig geld hebben, omdat er te weinig voorzieningen zijn en omdat ze wegens het gebrek aan sociale veilig heid 's avonds de straat niet op durven. Die conclusies trekt de werk groep Vrouwen in de Slaagh buurt die op initiatief van de Stichting Welzijn een schrifte lijke enquête heeft gehouden onder instellingen in de wijk. Het rapport met gesignaleerde problemen en aanbevelingen voor oplossingen wordt maan dag aangeboden aan de wet houders H. van Dongen (soci aal-cultureel werk en émanci- patie) en M. van der Molen (ruimtelijke ordening). Behalve een centrum met ont moetingsplaatsen, bestaat in de wijk ook veel behoefte aan „meer goedkope speel- en sportvoorzieningen, met name voor kinderen", aldus de werkgroep. Bij de sportzaal moeten een kantine, een fit nesscentrum en een trimbaan komen. Verder vindt de werkgroep dat een aantal instellingen ge zamenlijk de vrouwen thuis moet gaan benaderen „om een realistisch inzicht te verkrij gen in de doelgroep en om de vrouwen binnen een flat met elkaar in contact te brengen". In de Slaaghbuurt bestaat 22,5 procent van de huishoudens uit eenoudergezinnen. In de meeste gevallen gaat het om moeders met kinderen. Ruim vijftig procent van de huishou dens leeft van een uitkering. LEIDEN De lokaalpro blemen voor de christelij ke basisschool De Zwaluw zijn voorbij. De school, die gevestigd is aan de Antoi nette Kleynstraat in de Stevenshof, heeft van het ministerie van onderwijs en wetenschappen de toe zegging gekregen dat twee noodlokalen mogen worden gebouwd. Binnen kort wordt ook voor een derde lokaal toestemming gegeven. Het bestuur van de school trok deze week via een brief aan de bel bij de gemeenteraad. Vol gens het bestuur zou de school voor het komende schooljaar in ernstige ruimteproblemen komen. Nu al waren groepen ondergebracht in de leraren- kamer en een speellokaal voor kleuters. Er zouden drie loka len te weinig zijn. Het ministerie wees eerder een aanvraag voor de bouw van de noodlokalen af. Vol gens het ministerie was sprake van leegstand in de buurt en moest de school in die lokalen onderdak kunnen vinden. De gemeente heeft daartregen ge protesteerd, omdat de leeg stand tijdelijk was. Daarop gaf het ministerie toestemming voor de bouw van de lokalen. Ondertussen had de gemeente op eigen kosten al drie noodlo kalen neergezet, die worden gebruikt voor de opvang van leerlingen van De Twee Sleu tels, een openbare school die wordt gerenoveerd. In de brief hekelde het schoolbestuur dat beleid omdat afgesproken was dat de noodlokalen zouden worden gebruikt voor scholen in de Stevenshof die met ruimtegebrek kampen. Vol gens de gemeente geldt die af spraak echter alleen voor lo kalen die op kosten van het Rijk zijn neergezet. Alcoholcontrole LEIDEN Bij een regionale alcoholcontrole isgisteravond zes keer een rijverbod uitge deeld. Drie automobilisten kregen een proces verbaal. De politie controleerde een uur lang op verschillende locaties in Leiden en in drie regioge meentes. In totaal werden 83 voertuigen gecontroleerd. LEIDS STUDIEHUIS HOUDT WEEK VAN DE ALFABETISERING: Analfabetisme is een ruim begrip. Tot analfabeten wor den mensen gerekend die niet kunnen lezen en schrij ven, maar ook de mensen die de kunst van het lezen en schrijven slechts een beetje beheersen. „Als ik in Leiden over de markt loop en ik zie op de borden hoe groente en fruit af en toe aangeprezen wordt, dan denk ik meteen aan klanten voor onze cursus lezen en schrijven", aldus Cora Brussee, deskundige op het gebied van alfabetise- ringswerk in Leiden. Het Studiehuis Leiden orga niseert cursussen lezen en schrijven. De mensen voor wie deze cursussen bestemd zijn, zijn echter moeilijk te bereiken. „Ze kunnen onze wervingsspullen niet lezen. We zijn afhankelijk van vrienden, familie en kennis sen die ons adres kennen. Verschillende instanties, zo als het arbeidsbureau en de sociale dienst, verwijzen de mensen ook door. Ze komen bij ons altijd via via binnen", aldus Roel Schemkes, bege leider van een lees- en schrijfgroep. Trucs Van de 65.000 volwassenen in Leiden zijn er ruim 3000 analfabeet. Het blijft echter een schatting. Een kenmerk van analfabeten is namelijk dat ze zich verborgen hou den. „Analfabeten zijn erg vindingrijk wat trucs betreft om hun handicap te verber gen. Hun eigen kinderen we ten het soms niet. Het verge ten van brillen, met hun hand in het verband zitten, het laten voorlezen voor oma zijn hele bekende trucs. Soms gaan de mensen heel ver. Zo was er een vrachtwagen- Cora Brussee en Roel Schemkes, begeleiders van de lees- en schrijfgroepen van het Leidse taboe rond analfabetisme. chauffeur die de borden niet kon lezen, maar op herken ningspunten reed in het landschap. Bijvoorbeeld bij de tweede kerktoren rechtsaf en bij het derde stoplicht links", vertelt Brussee. Analfabetisme heeft niets met een gebrek aan intelli gentie te maken. Dat analfa beten zielig zijn, bestrijden de beide begeleiders heftig. Schemkes: „Ze hebben ge woon geen lezen en schrijven geleerd, maar analfabeten hebben bijvoorbeeld een waanzinnig geheugen, waar mee het gebrek aan lees- en schrijfvaardigheid gecompo- seerd wordt. Er zijn mensen die bij de veiling in Aalsmeer werken en die alle planten namen uit hun hoofd ken nen, met de Latijnse namen erbij, maar vraag ze niet om ze op te schrijven. Zodra ze een beetje leren lezen en schrijven wordt het geheu gen ook minder, ze hebben het ook niet meer zo nodig natuurlijk". „Analfabetisme is nog een ta boe in onze maatschappij. De betrokkenen zelf denken vaak dat ze een afwijking hebben. Ze schamen zich er diep voor, vandaar dat het probleem ook haast niet aan de oppervlakte komt. Als we analfabeten dan zo ver heb ben dat ze een lees- en schrijfgroep gaan volgen, ko men ze met zweetdruppels op het voorhoofd en klamme handen binnen. De groep vangt dat echter uitstekend op. Ze zijn tenslotte allemaal zo binnen gekomen. Na een paar minuten is de schaamte dan ook wel weg en kan er aan het probleem gewerkt worden. Na een cursus gaat voor de wereld letterlijk voor ze open", legt Brussee uit. Omweg Om de problemen aan de op pervlakte te krijgen, organi seert het Leids Studiehuis de zogenaamde toeleidingscur- sussen. „We proberen via een omweg mensen te ronselen voor onze lees- en schrijf groepen. We hebben hier voor bijvoorbeeld de cursus handschriftverbeteren opge zet. Volgend seizoen starten we een nieuwe cursus: zelf je eigen zaken regelen. Op onze nieuwe posters proberen we ook de omgeving van analfa beten erbij te betrekken. Mensen op een schriftelijke manier aanspreken werkte niet en de verschillende in stanties weten ons inmiddels wel te vinden. We hopen dat familie, vrienden en beken den, de mensen aan ons tele foonnummer helpen", aldus Brussee. Ook wordt een soort reizende tentoonstelling gehouden langs de buurthuizen in Lei den. „Onze cursisten zitten overal, ook in de Leidse re gio. De leeftijd van de men sen varieert trouwends ont zettend. We hebben school- studiehuis, bestrijden het FOTO: WIM VAN NOORT verlaters van 18 jaar en we hebben Indonesische, vrou wen van 70. Iedereen moet toch kunnen lezen en schrij ven?", meent Brussee. „Ie dereen hoopt binnen een half jaar de kunst onder de knie te hebben, maar de praktijk wijst uit dat je toch wel zo'n twee jaar kwijt bent. Mensen die hun naam niet kunnen schrijven, hebben helemaal een lange weg te gaan. Dat duurt jaren. Toch stroomt een aantal van onze cursisten door naar een vervolgoplei ding. Bijvoorbeeld naar Ópen School binnen ons studiehuis, maar er zijn ook vrouwen naar de moedermavo gegaan. De cursus biedt dus perspec tieven genoeg. We hopen dat de mensen zich nog bij ons opgeven voordat ze op kantie gaan", aldus Schem kes. Voor de volledigheid nog even het telefoonnum mer: 071-223303. KARIN SWIERS Stadsdagen Minerva succesvol van start De kindermiddag op het Pieterskerkplein is gisteren, mede door de ideale weersomstandigheden, een groot succes geworden. Het evenement werd door studenten van Minerva georganiseerd in het kader van de Leidse Lakenfeesten en de viering van het 35-ste lustrum van de vereniging. De middag maakt deel uit van de zogenaamde stadsdagen van Minerva. Aan de diverse activiteiten namen, rond het middaguur, zo'n 400 kinderen deel. Vooral een luchtkussen, waarop meerdere kleintjes tegelijk konden springen, was favoriet. Ook andere spelletjes, zoals skippybal springen, blikken gooien en het paardrijden op echte paarden die rondjes maakten om de Pieterskerk (foto), vielen goed in de smaak bij de kinderen. FOTO: WIM VAN NOORT Dependance aan Stadhouderslaan voor centrum beroepsoriëntatie LEIDEN Het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroep soefening aan de Kanaalweg krijgt er per 1 augustus 1990 een dependance bij. Het cen trum liet half juni weten dat het gebouw aan de Kanaalweg veel te klein is geworden. Er zouden vijf lokalen bij moeten komen. De dependance wordt gevestigd aan de Stadhouders laan. Tot het gebouw aan de Stadhouderslaan beschikbaar is, worden de ontbrekende lo kalen gehuurd. Drie weken geleden luidde di rectrice R. Hustinx de nood klok. Het gebouw aan de Ka naalweg was veel te klein ge worden. Het is berekend op tachtig cursisten, maar het CBB had ruim honderd cursis ten binnen de muren. Voor het volgende cursusjaar zou dat aantal volgens de directri ce oplopen tot 125. Het CBB verzorgt opleidingen en trai ningen voor jong volwassenen in houtbewerking, metaalbe werking, administratie en ver zorging. „Nieuwbouw zat er volgens de directie onderwijs van de ge meente, die de school bestuurt, niet in", liet Hustinx gister middag weten. „We wilden het liefst lokalen bijbouwen op het terrein aan de Kanaalweg. Een centraal instituut is beter voor de herkenbaarheid dan versnippering over de stad. Ik ben echter wel tevreden met de oplossing die geboden wordt middels de dependance. Er zijn daar acht lokalen, die we tot onze beschikking krij gen. Die zouden we samen moeten gebruiken met de Suze Baart-school die ook met ruimtegebrek kampt. Er zal wel het een en ander moeten worden verbouwd, maar ik neem aan dat we daar een eenmalige subsidie voor krij gen van de gemeente". Voor het aanstaande cursus jaar moet het CBB zich nog behelpen. „Daar was wel op gerekend, want de eventuele nieuwbouw zou er ook niet een, twee, drie staan", ver klaarde Hustinx. „We gaan vijf lokalen huren, daar heb ben we van de gemeente toe stemming voor. Twee daarvan hebben we al. We kunnen ge bruik maken van lokalen bij de Kerngroep, een software house. Dat bedrijf is gevestigd op het terrein waar het CBB ook zit. Waar de overige drie lokalen gehuurd kunnen wor den is nog onduidelijk. Maar in Leiden Zuid-West moet er in scholen zeker ruimte zijn". LEIDEN „Ach me neer, ik ben mijn bril vergeten, kunt u dat even voor mij opschrij ven", is één van de trucs die mensen gebruiken om hun analfabetisme te verbergen. Ruim drie duizend volwassenen in Leiden (zes procent) kunnen niet lezen en schrijven. Het Studiehuis Leiden en Regio pro beert met alle macht dit aantal te verminderen. Deze week is daarom uit geroepen tot de week van de alfabetisering.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11