Maffiosi sturen oor gevangene aan familie Parijs ontvangt Gorby met de nodige reserve „Dit is het ooiste moment van mijn leven" hina stelt Zhao verantwoordelijk woor corruptie JE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Verkeers- Vietnam BUITENLAND SekUe (Sou/iont WOENSDAG 5 JULI Engeland helpt Brazilië bij beschermen regenwoud SAO PAULO Groot-Brittannië gaat Brazilië helpen bij de bescherming van iezijn regenwouden. Vandaag tekenen bei de landen een verdrag voor een gezamen lijke bescherming van de bossen. Hoewel in het verdrag geen cijfers worden ge noemd, schat de Britse minister voor e overzeese ontwikkeling, Patten, dat het ^hulpprogramma van zijn regering zo'n 5 miljard gulden per jaar omvat. Britse en Braziliaanse wetenschappers zullen geza menlijk de biologische diversiteit van de si regenwouden en de relatie daarvan met het klimaat moeten onderzoeken, aldus Patten. Het verdrag is een eerste teken dat Brazilië hulp aanvaardt bij de be scherming van zijn bossen. Van den Broek ontmoet Gorbatsjov DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft samen met zijn Noorse en Portuge se collega's morgen een gesprek met president en partijleider Gorbats jov van de Sovjetunie na afloop van diens rede in de Assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg. Naar verwachting zal Gorbatsjov vooral spreken over wat hij meermalen heeft aangeduid als „het gemeenschappelijke Europese huis", nauwere samenwer king tussen de Europese landen. De Raad van Europa is een samenwer kingsverband van 22 Westerse, neutra le en niet-gebonden Europese landen, waaronder de twaalf landen van de Europese Gemeenschap. Onderzoek geopend naar gedachtengoed Republikaner BONN/DEN HAAG De Westduitse autori teiten hebben een onderzoek geopend naar de kern van het gedachtengoed van de Republi kaner, de radicaal-rechtse partij die bij de Eu ropese verkiezingen in de BRD ruim 7 procent van de stemmen haalde. Het is echter nog veel te vroeg om te zeggen dat de partij van Franz Schönhuber, die de stem kreeg van 2,1 miljoen kiezers, wordt verboden, aldus de Westduitse ambassade in Den Haag. In de deelstaat Beie ren loopt een onderzoek naar de vraag of de opvattingen van de Republikaner in strijd zijn met de Westduitse grondwet. Eventueel kan de regering het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe vragen de partij te verbieden om dat die er .verboden' opvattingen op nahoudt. Nieuwe Griekse regering vindt dossierkasten leeg ATHENE De nieuwe Griekse regering heeft aanwijzingen dat de oude regering onder leiding van premier Papandrou vlak voor het vertrek dossiers heeft laten verdwijnen waaruit de betrokkenheid van enkele oud-ministers blijkt bij het fi nanciële schandaal. Leden van de nieuwe conservatief-linkse coalitieregering trof fen lege archiefkasten aan, toen zij de werkkamers van hun PASOK-voorgan- gers betrokken. Ook de nieuwe premier zei gisteren voor de radio dat hij in het kantoor van zijn voorganger Papandreou geen enkel dossier had kunnen vinden. Van één van Papandreous adviseurs kreeg hij te horen dat „documenten altijd werden verscheurd als het betreffende probleem was opgelost". Verdachte zaak-Palme weigert te antwoorden STOCKHOLM De man die beschuldigd wordt van de moord op de Zweedse premier Olof Palme heeft gisteren geweigerd verdere vragen op zijn proces te beantwoorden, omdat de openbare aanklagers er volgens hem op uit zijn hem ten onrechte veroordeeld te krij gen. „Het doet er niet toe welke vragen u stelt, dus zal ik uw vragen niet beantwoor den", zei de verdachte, Christer Pettersson (42). Petterson blijft ontkennen dat hij Palme op 28 februari 1986 in Stockholm op straat heeft doodgeschoten. Verscheidene getuigen hebben hem echter herkend als degene die het echtpaar Palme vanaf de bioscoop was gevolgd en die het dichtst in de buurt stond nadat de Zweedse premier was neergescho ten. Verwacht wordt dat de rechter nog deze maand vonnis zal wijzen. I WALESA NA INTREDE IN IfPOOLSE PARLEMENT /ARSCHAU Direct na bijn intrede in het Poolse parlement heeft Solidari teit het communistische Dewind ervan beschuldigd dat zij een economische chaos heeft veroorzaakt. [et kersverse parlementslid 'acek Kuron, besteeg meteen et spreekgestoelte om een fel le aanval op het economische ileid van de regering van iremier Mieczyslaw Rakowski lanceren. Kuron, een dissi dent van het eerste uur, zei ^Ipat de regering door overhaas te prijsverhogingen voor veel irbeidsonrust had gezorgd. Hij lekelde verder de loon- en irijsstop die de regering heeft ifgekondigd. "ie afgevaardigden applaudis- ieerden toen partijleider Woj- :iech Jaruzelski en Solidari teit-voorzitter Lech Walesa sa- len de vergaderzaal binnen kwamen voor de eerste zitting nJ/an de nieuwe Sejm, het Pool- Onbewogen kijkt Lech Walesa, leider van Solidariteit, toe hoe de eerste stemming in de Poolse Tweede Kamer verloopt. FOTO: AP se lagerhuis. De oppositie heeft 161 van de 460 zetels in de Sejm en 99 van de 100 zetels in de Senaat. De overige zetels zijn gereserveerd voor de com munistische partij en haar bondgenoten. Walesa noemde de intocht van Solidariteit in het parlement „het mooiste moment" van zijn leven na de ondertekening van de akkoorden van Gdansk in 1980, die de „geboorte-akte" van het onofficiële vakver bond vormden. Het is voor het eerst sinds veertig jaar dat er een oppositiegroepering in het Poolse parlement zit. Van de 259 Solidariteit-verte genwoordigers in het parle ment (één senator van het vakverbond is inmiddels over leden) hebben zo'n honderd onder de staat van beleg in de gevangenis gezeten. Minister van binnenlandse zaken Czes- law Kiszcza keek onbewogen toe hoe zijn voormalige gevan genen werden beëdigd als par- lementlsid. Het is nog steeds onduidelijk of het parlement nog deze week een president zullen aanwijzen. Kiszczak zei dat hij bereid is de kandidatuur voor het presidentschap te aanvaar den als Jaruzelski bij zijn be sluit blijft zich niet kandidaat te stellen. e PEKING De van alle politieke functies onthe- nven Chinese oud-partijlei der Zhao Ziyang is giste ren tijdens een vergade ring van het Chinese Na tionale Volkscongres ver- ,c antwoordelijk gesteld z<voor de welig tierende Y1 corruptie binnen de rege- rings- enpartijgelederen. I Zhao werkte „officiële" cor- n 'uptie in de hand door te stel- is en dat deze nu eenmaal on vermijdelijk was bij de groei gnaar een meer marktgerichte v?conomie, betoogde Yang Li- jong, lid van het Permanente ri Tomite van het congres. Zijn p| )etoog werd wereldkundig ge- ,z naakt door het officiële pers- )G Jureau Xinhua, ri tfu de zo gehate corruptie, el waartegen de Chinese studen te en langdurig hebben gepro- esteerd, tevens op de schou- 1 Iers van Zhao wordt gescho- t ven, wordt hem in feite aange- itivreven dat hij de studenten- n Jrotesten niet alleen heeft ge- t( iteund, maar ook heeft uitge- okt. 'e herder hebben de Chinese au- r oriteiten de sluiting gelast van v 3en belangrijk economisch in- ia itituut. Het onderhield nauwe Janden met Zhao Ziyang en i ipeelde tot Voor kort een toon- i langevende rol bij de econo- k nische hervormingen in C-hi- )f ia. kDe maandag in Peking opge- Jakte Taiwanese journalist H luang Teh-pei is gisteren door Ie Chinese autoriteiten in itaat van beschuldiging ge steld. Hij zou hebben samenge zworen met een voortvluchti ge studentenleider en deze hulp en onderdak hebben ge boden. Het ministerie van staatsveiligheid had een ont moeting met twee collega's van Huang. Zij kregen te ho ren waar de journalist van werd beschuldigd, maar moch ten hem niet spreken. Het stopzetten van de Neder landse ontwikkelingshulp aan China betekent een verminde ring van de hulp met slechts enkele tonnen. In totaal be draagt de hulp aan China 170 miljoen gulden. Het overgrote deel van dat geld wordt ge bruikt voor directe steun aan de bevolking. De boycot raakt alleen twee projecten, waarbij Chinese ambtenaren een oplei ding krijgen van Nederlandse deskundigen. Eerder had minister Van den Broek van buitenlandse zaken ermee ingestemd na te gaan welke hulp rechtstreeks aan het regime in Peking ten goe-, de komt. De Tweede Kamer had hierop aangedrongen, om dat een meerderheid deze steun wilde afkappen. Aan vankelijk was Van den Broek voorstander van alleen een be vriezing van I de ontwikke lingssamenwerking. Hierdoor zouden geen nieuwe projecten kunnen worden opgezet, maar zou de bestaande hulp gewoon doorgaan. De Kamer wilde al leen de steun die rechtstreeks aan de bevolking van het land ten goeje komt overeind hou den. Vrijwel alle hulp blijkt nu in die categorie te vallen. NA KLOPJACHT POLITIE IN ZUID-ITALIE ROME De bandieten in de Zuid-Italiaanse Aspro- montestreek tonen geen enkele clementie met de vijf mensen die zij gevan gen houden. Nu een batal jon van meer dan twee duizend politie-agenten en soldaten de streek aan het uitkammen is, hebben de ontvoerders het rechte roor van de 64-jarige Mar- zio Perrini opgestuurd naar zijn familie. De ongelukkige Perrini is al sedert 28 december van vorig jaar in handen van zijn ont voerders. Het afgesneden li chaamsdeel dient als aanma ning om voor zaterdag het los geld van tien miljard lire (meer dan zestien miljoen gul den) te betalen: Voor de fami lie een onmogelijke opgave. De families van de vier andere ontvoerden vrezen nu dat hun dierbaren eenzelfde lot wac,ht. Een van die gekidnapten is Cesare Ca'sella, wiens moeder zich in Locri vastketende aan een paal en zo de schreeuw om haar 19-jarige zoon vrij te krij gen kracht bijzette. Cesare is nu al achttien maanden in handen van zijn ontvoerders. Die hebben net een aanbod van een half miljard lire (800.000 gulden) afgewezen. Ze hebben reeds drie miljard ge ïncasseerd. Met haar wanhoopsactie op het centrale plein in Locri, het „hoofdstadje van de Aspro- monte, wist moeder Casella de aandacht te trekken van de politie die kort daarna besloöt grote middelen in te zetten om de slachtoffers van de ontvoe ringsbenden op te sporen in het ruige, bijna onbetreedbare, Klopjacht De klopjacht op de maffiosi, die van het ontvoeren een ware „industrie" hebben ge maakt, heeft nog geen resulta ten opgeleverd. Het hoofd van de politie, die de actie leidt, heeft gezegd dat zelfs groot scheepse speuracties weinig zin hebben als de bevolking uit de streek niet meewerkt door indicaties te geven over de mogelijke schuilplaatsen. Het is zeer moeilijk de „ome- rta" de muur van stilzwij gen waar de georganiseerde misdaad zich doeltreffend ach ter verschuilt te doorbre- „Het heeft niets te maken met verklikken", zo maande een burgemeester uit de streek van Locri zijn medeburgers aan, „maar alles met het wegwer ken van de schande die over ons hangt". Maar zolang de be woners van de streek zich niet beschermd weten tegen de do delijke wraak van de „ndrang- heta", zoals de Calabrese maf fia zich noemt, is er weinig kans op hun medewerking. Illusies De verschillende politiedien sten die met het opsporen van de ontvoerders en hun slacht offers bezig zijn, hebben on derling nogal meningsver schillen over de aan te wen den strategie en tactiek. De chef van het permanente anti- ontvoeringsteam in de streek heeft liever geen grote klop jachten in zijn gebied. Hij vindt het vertoon dat alleen maar dient om de publieke opinie gerust te stellen en dat het geheime speurwerk alleen maar bemoeilijkt. Maar nu er parachutisten, helicopters, spe ciale bospatrouilles van het le ger met honden en zelfs een anti-terreurbrigade zijn inge zet, belooft de politie snel re sultaat. „Het lijkt wel of er nu ernst gemaakt wordt met de aanpak van de ontvoerings maffia", zei moeder CaseUa, „maar ik maak me allerminst illusies na de verschrikkellijke achttien maanden die ik al heb doorgemaakt", voegde ze er gelaten aan toe. „Ik hoop dat die heren een hart hebben en mijn zoon ongeschonden vrij- Keurig in de maat inspecteren Sovjet-leider Gorbatsjov en de Franse president Mitterrand samen de erewacht op het vliegveld Orly. FOTO: EPA PARIJS Op vrijwel hetzelfde moment dat bij Kortrijk de Russische spook-MIG te pletter sloeg, landde Sovjet-leider Michael Gorbatsjov giste ren in Parijs. „Geen com mentaar", luidde het com mentaar van een delega tielid op het bizarre inci dent. Later kon worden vernomen dat het Russi sche staatshoofd enige boze woorden naar Mos kou had gebeld. Na de lunch op het Elysée-pa- leis en een eerste onderhoud met zijn gastheer begaf Gor batsjov zich in gezelschap van zijn vrouw Raisa en de Franse minister van buitenlandse za ken, Roland Dumas, naar de Place de la Bastille voor een symbolisch bezoek („revolu tion oblige"verplicht aan de revolutie) aan de nieuwe Opera. Het ook in Frankrijk populaire paar kon op het plein een eerste „bain de fou- le" nemen ofwel plons in de menigte. Zo'n vijfduizend Pa- rijzenaars juichten de man van de perestrojka toe met de uit Bonn overgewaaide leuze „Gorby, Gorby". Toch was van een Gorbymanie lang geen sprake. Achter de kilo meters dranghek naar de Pla ce de la Bastille bleven slechts weinig Parijzenaars op de pas sage van de gast wachten. Raisa's bezoek aan de Vereni ging Frankrijk - USSR in het sjieke en zeer conservatieve zestiende arrondissement ver liep bijna onopgemerkt. Alleen de pers was uitgelopen. Na tuurlijk mopperden de taxi chauffeurs van de hoofdstad over het bezoek.Uit veilig heidsoverwegingen waren het Bastille-plein en alle daarheen leidende boulevards al vroeg in de middag afgesloten. Enor me files waren het onvermij delijke gevolg. Harde werkers Gorbatsjov en Mitterrand ke ken gezamenlijk naar een pro gramma op de nieuwe televisie „haute définition" die Europa straks naar de Sovjetunie hoopt te exporteren. Tijdens het staatsbezoek, dat motgen wordt afgesloten met een redevoering van Gorbats jov voor het Europese parle ment in Straatsburg, moeten maar liefst 21 akkoorden wor den getekend. Het eerste be treft Frans-Russische samen werking bij toekomstige ruim- tevluchten, onder meer naar Mars. Een honderd procent Franse aangelegenheid was de conces sie aan de aardoliemaatschap pij ELF voor proefboringen op Russisch grondgebied. Gezien het grote tekort op de weder zijdse handelsbalans is het de Franse industrie er veel aan gelegen de export te vergro ten. „We zijn heus niet plan onder te doen voor de Duit sers", zei een ietwat gefru streerde zakenman. Dat de Russen de Fransen toch niet als voornaamste handelspart ner beschouwen mag blijken uit een enquête, gepubliceerd in „Les nouvelles de Moscou". Duitsers worden daarin harde werkers genoemd, terwijl de Fransen meer aanzien genie ten op cultureel gebied. Mis schien dat in dat kader de ope ning van een Frans cultureel centrum in Moskou bezien moet worden. Zeppelin Het bezoek van Gorbatsjov is omgeven met de strengste vei ligheidsmaatregelen. Een le gertje van 3.600 gendarmes en politiemannen is op de been om de zaken ordelijk te laten verlopen. Voor de prefect van Parijs is het bezoek een „gene rale" voor de ontvangst van een dertigtal staatshoofden bij de revolutieherdenking van volgende week en de, even eens in Parijs te houden, eco nomische top. Een met elek tronische apperatuur afgela den zeppelin zweeft gedurende drie dagen boven de Franse hoofdstad om „verdachte be wegingen" in het luchtverkeer in de gaten te kunnen houden. Het bezoek van de Sovjet-lei der was aanleiding voor een tweetal demonstraties. Voor de Sovjet-ambassade protesteer den Armeniërs tegen het min derhedenbeleid van het Krem lin. Een ludieker protest had plaats voor het Franse beurs gebouw. Een dertigtal klein kinderen van degenen die aan het begin van de eeuw Russi sche spoorwegaandelen had den gekocht (die na de okto berrevolutie waardeloos wer den) eisten alsnog genoegdoe ning. „Gorby kan betalen, Gorby moet betalen", riep een pinnig dametje. Ze moet ver over de tachtig zijn geweest. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 410) Nogmaals schreeuwt Frank, dat Larry zijn gevangene tioet overgeven en om zijn woorden kracht bij te zetten, lost hij hen schot. De kogel fluit rakelings over Larry's hoofd, maar deze irijnst een beetje en geeft opdracht de 'Pandora' onder vuur te lemen. Nu zal blijken of het oude kanon nog iets waard is.... En lelaas, al is het een verouderd wapen, de granaten, die het af vuurt, zijn nog gevaarlijk genoeg en wat kan Frank Morris begin nen met zijn geweer tegen zo'n tegenstander? Vergeefs lost hij nog enkele schoten, maar dan treffen twee, drie granaten de 'Pandora' juist op de waterlijn. Het schip helt naar stuurboord over en maakt direct water. En een vierde granaat komt terecht in de oliebunker, die met een knal ontploft. In een oogwenk staat de 'Pandora' in lichterlaaie.... Staakt - het - vuren in Zuid-Sudan KHARTOUM De nieuwe militaire leider van Sudan, Omar Hassan al-Bashir, heeft een eenzijdig staakt-het-vuren afgekondigd in het zuiden van zijn land De Sudanese staats radio meldde gisteravond dat het bestand een maand zal du ren. Al-Bashir bood verder amnestie aan voor iedereen die om politieke redenen tegen de Sudanese regering strijdt, aldus de radio. Het amnestie aanbod geldt van mei 1983, de dag waarop het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA zijn verzetsstrijd begon, tot nu. Al-Bashir kwam vrijdag aan de macht toen hij de regering van premier Sadiq al-Mahdi afzette. Diezelfde dag liep ook de termijn van twee maanden van een staakt-het-vuren af dat eenzijdig was afgekondigd door het SPLA. Rellen in Zuidkorea Een gemaskerde student maakt zich op om een brandbom naar de Zuidkoreaanse oproerpolitie te gooien die gisteren de deelne mers aan een anti-regeringsbijeenkomst op de Yonsei universi teit in Seoul uit elkaar probeerde te drijven. De bijeenkomst was georganiseerd door een van de studenten die de regering uit wil de dagen een jongerenfestival in het communistische Noordko- rea bij te wonen. FOTO: AP door Frans Boogaard BRUSSEL „Over de oorlog in Vietnam stonden elke dag de meest verschrikkelijke verhalen in de krant. Hoe erg, hoe onbegrijpelijk en nutteloos de dood van al die jonge mensen wel niet was. Maar tegen het „verkeers-Vietnam" op onze wegen protesteren we nauwelijks. Als het weekend begint geven we met de dood in het hart de autosleuteltjes, en dan wachten we maar af in de hoop dat het zal meevallen". Met die hartekreet presenteerde een paar weken geleden een groep verontruste ouders zich in de Belgische pers. Hun doel: samen een eind maken aan het bloedbad dat wekelijks aan vijf tot tien jongeren in België en aan zeker nog eens evenveel ouderen het leven kost. België is vrijwel zeker het land met het hoogste percentage verkeersdoden per jaar. Elke maandagmorgen puilen de kranten er uit van de berichten over jonge Belgen die zich met ware doodsverachting tegen een boom te pletter rijden, zich met 150 kilometer per uur van een viaduct storten of met twee kratten pils achter de kiezen proberen tussen de strepen door naar een volgende disco te racen. Drank of niet, afgelopen weekend was het weer raak: in Wervik reed de 18-jarige Laurent Chaumette uit Komen zich op een stenen duiker te pletter. In Beerse bij Antwerpen reed Danny Herremans (22) uit Rijckevorsel zich dood op een boom. Een eveneens 22-jarige automobilist overkwam hetzelfde langs de Hasseltseweg in Genk. Terwijl hulpverleners het wrak lostrokken, knalde achterop de takelwagen een andere auto. De twee inzittenden, 20 en 26 jaar, zijn nog steeds in levensgevaar. Minister Jean- Luc Dehaene, die eerst Martens-VIII in elkaar timmerde en zich vervolgens met voorbeeldige ijver op de verkeersveiligheid gooide, vaardigt de ene maatregel na de andere uit, maar veel effect lijken die allemaal nog niet te hebben. Macabere affiches langs de snelwegen moeten de weggebruiker overtuigen van het risico dat hij elke minuut loopt. Vrachtwagens krijgen extra spiegels en spatlappen, de alcoholgrens gaat van 0,8 naar 0,5 promille. Binnenkort wordt de autogordel op de achterbank verplicht en voor jongeren wordt een rijverbod in de weekends en nachtelijke uren overwogen. Drastische maatregelen, maar het aantal verkeersdoden vraagt daarom. Vorig jaar telde België er bijna tweeduizend, 38 procent meer dan het jaar daarvoor. En van een teruggang valt ook dit jaar nog niets te bespeuren. Dehaene, als minister van verkeers wezen verantwoordelijk voor al dit leed, beklaagt zich graag over het onverantwoorde rijgedrag waaraan vooral jongeren zich schuldig maken en over de automobielindustrie, die aspirant-kopers ondanks de ook in België geldende maximum-snelheid van 120 kilometer per uur lekker blijft maken met auto's die „op circuit" 200 en meer halen. Maar de Belgische overheid zou de hand ook diep in eigen boezem moeten steken. Op drank achter het stuur wordt pas sinds anderhalf jaar enigszins serieus gecontroleerd, en nog steeds alleen als de zon onder is. Alle receptiegangers die tussen zes en acht naar huis zigzaggen gaan vrijuit. De rij-opleidingen in België zijn op alles gericht behalve op veilig rijden. Voorsorteren is je auto dwars over de weg parkeren, inhalen eerst naar de linkerbaan, dan pas de richtingaanwijzer uit en pas daarna in de spiegel kijken. Een afslag missen is niet doorrijden tot de volgende, maar vol-gas achteruit - zo mogelijk op de vluchtstrook, maar bij gebrek daaraan op de weg ook op de grote ring om Brussel. Toen ik zelf twee jaar geleden op het Brusselse stadhuis mijn Nederlandse rijbewijs voor een Belgisch moest inwisselen, kreeg ik behalve de rijbevoegdheid voor auto en vrachtauto die ik al had, er automatisch die voor motorrijwielen bij. In het land waar tot voor kort een rijbewijs halen een puur administratieve handeling was, geldt voor het bevoegd gezag nog steeds dat wie op vier wielen kan rijden, dat ook op twee kan. In mijn rijbewijs ontbreekt nu alleen nog de categorie F, invalidenwagens. In België is dat het hoogste wat je kunt halen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5