Arbeid in de jaren negentig: en salaris voor huisvrouwen 1 ML. wi i c Terug naar Valkenburg V i Grote verschillen in naleving leerplicht wet l^estnederland vervoert ;aeer reizigers in spits ■[NNENLAND QeidóaQowiant WOENSDAG 5 JULI 1989 PAGINA 3 [inister Brinkman genoemd als actieleider CDA N HAAG Minister Elco Brinkman van WVC wordt in lA-kringen genoemd als serieuze kandidaat voor het CDA- ctievoorzitterschap in de Tweede Kamer. Het is al lange tijd :end dat Bert de Vries, die sinds 1982 de fractie leidt, zijn ctie na de verkiezingen ter' beschikking wil stellen. Hij ambi- ministerspost, in het bijzonder die van sociale zaken en .rkgelegenheid. Overigens is er ook een stroming in de partij wil dat minister Wim Deetman van onderwijs de functie van Vries overneemt. De CDA-fractie zal in de week na de ver ft zingen van 6 september een nieuwe leider kiezen. Als het - A opnieuw de grootste partij wordt, wil het bovendien het jirzitterschap van de Tweede Kamer, een functie die al sinds jaar door de PvdA'er Dick Dolman wordt uitgeoefend. Het dige CDA-kamerlid Huib Eversdijk, tevens vice-voorzitter de Kamer, is hiervoor de belangrijkste kandidaat. Als irsdijk Dolman opvolgt is de consequentie echter dat de A-voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Piet Steenkamp, zijn ;e zetel aan een PvdA-senator gunt. Modernisering van Leopard-1 DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie wil 342 van de 468 Leo pard 1-V gevechtstanks moderniseren. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De overige 126 Leopards wil Van Houwelin- gen in de huidige staat houden. Over het even tuele afstoten van deze tanks moet later een besluit vallen. De modernisering van 342 Leo- pard-tanks betekent dat zij groot onderhoud ondergaan, een nieuw hydraulisch systeem krijgen en dat een vuurleidingssysteem met een zogeheten geïntegreerd warmtebeeld wordt aangebracht. Daarmee zullen de tanks in hoge mate overeenstemmen met de Leo pards in de Bondsrepubliek. Met de moderni sering is een bedrag van ruim 900 miljoen gul den gemoeid. PTT doet onderzoek naar ongevraagd drukwerk DEN HAAG PTT Post onderzoekt of er maatregelen kunnen worden getroffen waardoor ongeadresseerde reclame niet meer wordt bezorgd op adressen die aangeven daar geen prijs op te stellen. De PTT gaat binnenkort met belanghebbenden om de tafel zitten om dit te bespreken. De belangheb benden zijn onder meer de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en de Vereniging Milieudefensie. Op deze manier hoopt de PTT het maat schappelijk draagvlak „zo breed mogelijk" te maken. De uitnodigingen heb ben ook te maken met de dreiging die deze drie instanties drie weken gele den over ongevraagde verspreiding van reclame uitten. Zij dreigden name lijk naar de rechter te stappen indien PTT Post en de twee andere grote distributeurs van ongeadresseerde reclame, Interlanden Spreigroep en Vier hand Huis aan Huis, geen maatregelen tegen de papieroverlast zouden ne men. Interlanden in Amsterdam en Vierhand in Haarlem hebben tezamen met PTT Post 75 procent van deze markt in handen. Interlanden en Vier hand zijn ook uitgenodigd om aan het gesprek deel te nemen, aldus de PTT. Milieudefensie en KK hebben in het verleden als oplossing al eens het ge bruik van een sticker geopperd. Een sticker met de tekst „geen ongeadres- seerd drukwerk" op de brievenbus zou vrijwaring van deze reclame moeten betekenen. Voor geadresseerde reclame bestaat al een regeling. Een briefje naar het Direct Marketing Instituut waarin staat dat geen prijs op geadres seerde reclame wordt gesteld is genoeg. ZWENDEL MET VLIEGTICKETS NIJMEGEN De rijkspolitie in het district Nijmegen heeft een omvang rijke zwendel met Amerikaanse vliegtuigtickets opgelost. In deze zaak zijn drie directeuren van een reisbu reau in Heerenberg aangehouden. De mannen zouden dure first- en busi- ness-classtickets. die vermoedelijk van misdrijven afkomstig zijn, via tussenpersonen in de Verenigde Sta ten hebben opgekocht. Dat gebeurde ver beneden de gangbare inkoopprijs. Zij verkochten die tickets door aan nietsvermoedende klanten. Pas bij het landelijk transferbureau bleek dat er met de tickets gezwendeld was. Hoeveel mensen gedupeerd zijn, is nog niet bekend. De drie verdachten ontkennen alle beschuldigingen. De kasteelruïne in de eerste helft van de jaren zestig. Je kon er met de familie heerlijk picknic ken. Vandaag de tweede aflevering van onze vakantierubriek „Terug naar Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug naar de plek waar hun dierbare herinneringen lagen. Na een aantal jaren is die plek vaak onherkenbaar veranderd. n I ^ORDWIJKERHOUT ,lj Een salaris voor de 5jisvrouw die dagelijks ^rgen strijk- en boen- Jrk verricht? Of moet zij hder meer de baan kun- n krijgen waar zij al ja- h naar heeft gesnakt en Het de echtgenoot dan "n stap terug doen? Is het isschien beter de ver- riuding tussen betaalde si onbetaalde arbeid radi- Hl om te gooien, zodat Hereen gelijke kansen B1eft en vrijwilligerswerk endelijk de waardering c1ijgt waar het recht op feft? En moeten werklo- p worden verplicht een s-pntje te accepteren? Wldeze en nog veel meer vra- i(fi proberen tweehonderd Tcialisten uit 23 landen deze _Jek in Noordwijkerhout een Llwoord te vinden tijdens het %iposium 'De sociaal-econo- \ische en psychologische ge lgen van de veranderende rksituaties in de jaren ne- ïtig'. Een hele mond vol. ar het congres, georgani- seerd door de 'Internationale Raad voor Sociaal Welzijn' (ICSW), wil hiermee de dis cussie over de toekomst van de arbeidsverhoudingen aan zwengelen. Vooral met het oog op het wegvallen van de bin nengrenzen van de Europese Gemeenschap op 1 januari 1993 is het volgens de organi satoren hard nodig dat er ein delijk niet eens louter naar de economische, maar ook naar de sociale gevolgen wordt ge keken. Zoals voorzitter Jan Willem Eggink van het Neder landse comité van de ICSW zegt: „Op ons congres is duide lijk gebleken dat er nog nau welijks of niet is nagedacht over de sociale aspecten van een grenzeloos Europa. Uiter aard kan pas echt de proef op de som worden genomen als de deuren na 1992 open gaan. Maar Europa heeft niet in de gaten wat voor geweldige ver schuivingen er kunnen optre den". Solide Enkele simpele voorbeelden. Je kunt van het Nederlandse sociale zekerheidsstelsel zeg gen wat je wilt, het lijkt in ie der geval een solide systeem dat in tal van Europese landen niet bestaat. Maar Nederland zou weieens bedrogen uit kun nen komen als de zogenaamde minder ontwikkelde landen in Zuid-Europa, bevangen door de '92-koorts, in de jaren ne gentig een gloednieuw systeem introduceren waarnaar in het westen likkebarend wordt ge keken. Of neem de bedrijven die gebieden opzoeken waar 1A Voorzitter J.W. Eggink: „Op ons congres is duidelijk geble ken dat er nog nauwelijks ot niet is nagedacht over de soci ale aspecten van een grenze loos Europa". foto: cees verkerk de arbeid goedkoop is. Dit kan gigantische gevolgen hebben voor de werknemers die al dan niet moeten meeverhui zen Eggink, in het dagelijks leven CDA-wethouder cultuur en maatschappelijk werk te Voorburg: „De kans is groot dat in de privé- of maatschap pelijke sfeer problemen ont staan. De rol van de sociale werkers zal daarom van groot belang zijn. Zij zullen moeten kunnen omgaan met Italianen of Portugezen die in ons land komen werken. Aan de andere kant krijgen we ook te maken met Nederlanders die in den vreemde gaan werken. Zij moeten vaak hun gezin ach terlaten, een goede opvangmo- gelijkheid is dan gewenst". Uitzicht De meeste aandacht van de symposium-gangers gaat uit naar de zwakke groepen in de samenleving. Langdurig werk lozen, vaak zonder geschikte opleiding, moeten uitzicht op een baan krijgen. In Neder land wordt door politici van links en rechts begerig naar het Zweedse model gekeken, waar flink wordt gesneden in de uitkering van werklozen die te lang talmen met het ac cepteren van een baan. Zo ook door demissionair mi nister Brinkman (WVC), die het congres in een lange speech heeft voorgehouden dat er niet aan verplichtende maatregelen voor langdurig werklozen valt te ontkomen. „De sleutelwoorden in het werkgelegenheidsbeleid zijn een individuele benadering, intensief overleg tussen alle betrokkenen en het vergroten van de mogelijkheden voor het sluiten van leerlingcon tracten. Dit alles echter in combinatie met sancties. Het is een harde lijn, maar het gaat erom kansen te scheppen". Eggink en zijn 'rechterhand' Jan Willem de Koning nuan ceren de opmerkingen van Brinkman enigszins: „We moeten niet met de ogen dicht Zweden achterna lopen, want daar zijn ze langzamerhand tot de overtuiging aan het komen dat de rol van de overheid bij het maken en financieren van banenplannen wat moet wor den teruggedrongen, zodat particuliere organisaties meer op de voorgrond kunnen- tre den. In Nederland voel ie ge woon dat het sanctieoeleid voor werklozen er zit aan te komen, we groeien er naar toe, kijk maar naar de verkie zingsprogramma's van de gro te politieke partijen. De over heid is er niet om banen te scheppen, wel om hulp te bie den en het overleg te stimule ren tussen werkgevers en werknemers" De deelnemers van het sympo sium in Noordwijkerhout heb ben de komende dagen nog bergen werk te verzetten. Zij hebben geconstateerd dat niet alleen de sociale systemen in veel landen verschillen, maar dat ook simpele zaken als de definities van werkloosheid en de verwerking van "statistische gegevens uiteenlopen en dat er een grote verscheidenheid aan formaliteiten bestaat. Vrijdag zal de vergadering tot een slot conclusie moeten komen. Met deze uitspraak in de hand kloppen de delegaties vervol gens aan bij de regering van hun eigen land, zodat het con gres een wereldwijde uitstra ling zal hebben. Eggink: „Ik durf er vergif op in te nemen dat wij zullen besluiten dat de overheden op de vingers moeten worden getikt. Econo mische groei is prima, maar er moet veel meer aandacht wor den besteed aan de sociale kant. Want wat heb je eraan als de welstand van de mensen stijgt, maar hun welzijn zien derogen afneemt?" ROB SEBES ROTTERDAM Contro le op naleving van de leerplichtwet loopt zozeer uiteen, dat er een verre gaande vorm van rechts ongelijkheid is. De uitvoe ring van de wet schiet haar doel voorbij. Dit blijkt uit het rapport „Verzorgen of vervolgen" dat vandaag aan staatsse cretaris Ginjaar-Maas van onderwijs is aangeboden. In het rapport geven onder zoekers van de Erasmusuni- versiteit onder leiding van on derwijssocioloog prof.dr. J. Leune weer hoe negen ge meenten toezien op de nale ving van de leerplichtwet. Bij de negen onderzochte gemeen ten is het de betreffende amb tenaren, van wie er ook te weinig zijn, vaak niet duidelijk hoé hun taak moet worden uitgevoerd. Regio Schoolverzuim wordt binnen de scholen verder ongelijk be handeld door hét ontbreken van afstemming en samenwer king in de regio. Over vrijstel lingen van de leerplicht denkt men doorgaans te gemakke lijk. In het hele land wordt schoolverzuim gebrekkig of niet geregistreerd Dit komt voor zowel bij scholen als bij gemeenten. VALKENBURG Hoewel de afstand tussen mijn woon plaats Hoensbroek en Val kenburg hemelsbreed nog geen tien kilometer was, be schouwden wij het attractie- rijke dorp aan de andere kant van de heuvels, door sneden door de snel stromen de Geul, zo'n beetje als het buitenland. In de eerste helft van de ja ren zestig vormde Valken burg het doel van menig schoolreisje. Met de bus was het twintig minuten gaans Omdat het landschap rond 'Valkenberg' zo enorm ver schilt met dat van de oostelij ke mijnstreek en omda.t het in Hoensbroek zo'n dooie boel was, liet Valkenburg een onuitwisbare indruk achter. Op de een of andere manier oefende Valkenburg een on weerstaanbare- aantrekkings kracht uit op de jeugd van de mijnstreek. Eerst bij vader achterop de fiets en dan sa men met de buren naar de oude kasteelruïne en de speeltuin, picknicken in het gras en een ijsje uit het vuist je. Zo'n dagje uit doorbrak de alledaagse sleur op een on vergetelijke manier. Een va kantie in notedop. Contrast Enkele jaren later volgde de reis met de school. Twee bus sen vol van Hoensbroek over Nuth en langs Hulsberg zo de berg af. Al die hotels, win keltjes met souvenirs en ter rasjes in schril contrast met ons mijnwerkersbuurtje (ko lonie) aan de rand van de ko- t lenspoorlijn naar Holland. Uit de bron van mijn geheu gen borrelen flarden van het Sprookjesbos 't hevigst op. Ik zal dat waterorgel en de beel dengroepen van Hans en Grietje en Doornroosje nooit vergeten. Evenmin als die af gesloten lange glijbaan, waar over een balk was gelegd, die ik over het hoofd zag en die mij een indrukwekkende bult opleverde. Eenmaal een jaar of twaalf mocht ik van mijn moeder best alleen naar Valkenburg. Ik ben er diverse malen ge weest. Valkenburg was in die dagen al één van de grote trekkers in eigen land. Dat merkte je aan de drukte, de prijzen en het lawaai van au to's en een permanente ker mis en het somtijds al te luid ruchtige gedrag van toeris ten. Ik vond dat spannend, interessant en beangstigend tegelijk. Je moest er goed op je tellen passen, 'ver weg' als je was van het beschermde wereldje thuis. Die keer dat ik samen met mijn broertje naar Valkenburg was gelo pen om na een dag slenteren met twee gulden op zak terug naar huis te liften werd mij niet in dank afgenomen. En die meneer in z'n auto was nog wel zo aardig. Vakantiewerk Echt genoeg van Valkenburg kreeg ik na een paar misluk te pogingen om aan vakan tiewerk te komen. Niemand kon mij gebruiken. 'Jungske, dich bist nog veel te jong'. Valkenburg was duidelijk een maatje te groot voor dat iele ventje met zijn magere beentjes en onschuldige brui ne kijkers, dat overigens wel door een boer flink genoeg werd geacht om - tegen een schijntje - kersen te plukken, 't Is nooit meer echt goed ge- Bestraft raadslid blijft in functie DEN HAAG/BEEK De raadsvergaderingen van de Limburgse gemeente Beek mogen worden bijgewoond door het raadslid A. van Til burg, dat in maart wegens het vervaardigen van amfe taminen werd veroordeeld tot anderhalf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Dit heeft de afdeling recht spraak van de Raad van Sta te dinsdag bepaald. De raad had Van Tilburg de toegang ontzegd. Volgens de afdeling rechtspraak had zij hiertoe geen recht. foto: f. melchers komen tussen Valkenburg en mij Gaandeweg groeide bij mij, evenals bij talloze andere Limburgers, een zekere aver sie tegen het schreeuwerige vakantieplaatsje, zo anders dan al die andere niet door de commercie ingepakte dorpjes in het Geuldal en het Mergelland Valkenburg be schouw ik als het Benidorm van Limburg. Ondanks de aanwezigheid van op zich be zienswaardige monumenten en in weerwil van de won derschone omgeving is Val kenburg zo uit haar krachten gegroeid, dat je je er tegen woordig - ik bracht er enkele weken geleden een bliksem bezoek - in één groot pret park waant. Ik zal er nooit op vakantie gaan. nog geen dag. Voor mij geen grotten, geen model steenkolenmijn, geen ther- menbad, geen skelterbaan, nee, zelfs geen ruïne meer. Waarmee ik overigens geen oordeel vel over de honderd duizenden gasten, die jaar lijks Valkenburg overspoe len, de middenstand spekken en één van de bekendste campings (de Europacam ping) bevolken en - letterlijk - onveilig maken. Niet voor niets maakt de rijkspolitie er 's zomers overuren en moeten andere korpsen voortdurend bijspringen. In Valkenburg nemen ze de overlast op de koop toe, be halve een paar jaar geleden, toen er een rel ontstond na moddergevechten tussen schaars geklede vrouwen. Wie in Valkenburg zijn va kantiegeld opmaakt, moet dat zelf weten, maar beweer als jeblieft niet dat je dan Lim burg kent. Eén keertje nog was Valken burg voor mij net zo indruk wekkend als in de jaren mij ner jeugd: in 1979 werd Jan Raas bovenop de Cauberg wereldkampioen. Dezelfde Cauberg, die ik als puber zo trots keer op keer moeiteloos op mijn tweedehands race fiets heb beklommen. ROBIN BRUINSMA e ïikDDINXVEEN De omvang van het openbaar "s -sonenvervoer van de busmaatschappij Westneder- ei id is net als in de voorgaande twee jaren vorig jaar ie ven de zestig miljoen passagiers uitgekomen. Met me de sneldiensten laten een positieve ontwikkeling n. stijging van meer dan elf procent geeft aan dat openbaar ■vervoer aantrekkelijk is in de spitsuren, mits de snelheid na- ■ant is. „Onze aandacht blijft erop gericht om de gemiddelde Iheid van de bussen te verhogen, wat onze eoncurrentieposi- e in het openbaar vervoer versterkt", aldus het jaarverslag. >u erigens heeft de maatschappij, net als de NZH en Centraal ei Ierland, vorig jaar de omvang van het personenvervoer als n eel zien verminderen. Westnederland wijt dat voor een deel i de zachte winter. Voorts is het aantal mensen dat in de ste- Ir,. de bus nam gedaald. stnederland heeft goedkeuring van het ministerie van ver- ag r en waterstaat om eind augustus al een vijftal nieuwe snel- aansten te introduceren. Westnederland heeft dit jaar een begin lenaakt met activiteiten in twee dochterondernemingen. West- "e Ierland, Pullman Expres BV richt zich op de markt van het loten busvervoer. Bedrijfswagens Service Westnederland BV zorgt het stallen, wassen, keuren en onderhoud van bedrijfs- b« gens en de verhuur van werkplaatsoutillage De totale omzet 0 i de busmaatschappij in 1988 was 154,5 miljoen gulden. De to winst was 1,6 miljoen. einig meisjes willen echte carrière maken 0 q IDEN Jongeren ontwikkelen geen actieve houding naar o vvassenheid, maar laten een en ander over zich heen komen. t heeft negatieve gevolgen voor het doorbreken van de tradi- o iele taakverdeling tussen man en vrouw. Jongens plannen ononderbroken beroepscarrière. Meisjes gaan uit van een ibaan die wordt onderbroken door het krijgen en opvoeden o. i kinderen. Ze willen geen echte carrière maken. Dit blijkt o een onderzoek van de vakgroep andragogiek van de Leidse Q versiteit. o onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de ministeries i Sociale Zaken, WVC en Werkgelegenheid in het kader van o 1990-maatregel. In deze maatregel is vastgelegd dat jongeren o na 1990 18 jaar worden slechts een beroep kunnen doen op Jj uitkering, indien ziy zich tegelijkertijd beschikbaar stellen o ir de arbeidsmarkt. Alleen wanneer zij de zorg hebben over deren jonger dan 12 jaar, worden zij v"an deze verplichting g heven. Volwassenen kunnen volgens de onderzoekers weinig o. de houding van de jongeren doen. „Het lijkt erop of volwas- en oogsten wat ze in de jaren vijftig zelf gezaaid hebben, na- o lijk „wees jong en geniet ervan". Deze breed uitgedragen •dschap wordt nu letterlijk in de praktijk gebracht", aldus de 0 lerzoekers. KNOLLEN 0 W////////////f%èru)*i m we-tv. ican je glkè y 0 G€HI£ï&I fAH HET F&JOMKN J Inventief Geen geveltoerist maar een inventieve glazenwasser die zich aan een kabel langs de gevel van het voormalige Telegraafgebouw aan de Nieuwezijds Voorburgwal in de hoofdstad verplaatst. Zo wordt het karwei sneller geklaard dan met een „bakje". Het lijkt eng, maar van hoogtevrees mag een glazenwasser toch al geen last hebben. foto: anp Ongeveer 25 jaar later: de kasteelruïne is nog steeds een bezienswaardigheid. Alleen moet je nu anderhalve gulden neertellen om er een kijkje te mogen nemen. Menig toerist heeft dat er voor over. Politie neemt meer drugs in beslag DEN HAAG Vorig jaar is de totale hoeveelheid in ons land in beslag genomen drugs, zowel hard als soft, gestegen. Dit blijkt uit cijfers die de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) dinsdag heeft vrijgegeven. De hoeveelheid in beslag genomen heroine daalde iets, van ruim 517 kilo in 1987 naar 509,5 kilo vorig jaar. Aan cocaine werd vorig jaar ruim honderd kilo meer in beslag ge nomen dan in het jaar daarvoor: 517,1 tegen ruim 405 kilo in 1987. Vooral op het gebied van de softdrugs, hash en marijuana, stegen de inbeslagnames. In 1987 ging het nog om ruim 32.000 kilo, vorig jaar steeg de hoeveelheid naar 46.221 kilo. De CRI is niet verrast door de stijging in cocaine- en hashvangsten. De toevoer van co caine uit de producerende landen is volgens een woordvoerder vo rig jaar groter geweest door een rijkere oogst daar. Hetzelfde is het geval geweest met hash en marijuana. Ook bij deze drugs stijgen de vangsten al naar gelang de oogsten in de producerende landen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3