„Startbijbel" om kinderen bijbel te leren lezen kerk wereld beroepingen CcidócÖomont' Nieuw uitstel gewenst Radboudziekenhuis stopt met donorinseminaties Overzicht van studies voor vrouwen binnen theologie GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócCoutont WOENSDAG 5 JULI 1989 PAGINA 2< Jezuïet van scherm na schending celibaat MILWAUKEE Een godsdienstig televisiestation in Milwau kee heeft vier programma's met de jezuïet Gene Jakubek ge schrapt, nadat hij had bekend een relatie met een gehuwde vrouw te hebben gehad. De jezuïetenorde heeft de pater een jaar op verlof gestuurd. Jajubek heeft vele tvprogramma's ge presenteerd en stond aan het hoofd van een hulpverlenings centrum voor de armen. De vier programma's die geschrapt zijn, hadden als titel 'Pater Gene's terugtocht uit de liefde', 'De liefde overwint alles', 'De geboden liefhebben' en 'Het ant woord is de liefde'. Jakubek had de vrouw in 1986 tevergeefs gevraagd met haar werk bij het centrum te stoppen „omdat zij een bron van verleiding voor mij was". Vorig jaar kreeg zij zij ontslag omdat zij de regels van het centrum zou schenden. Een kerkmuurtje in Dordrecht geslecht DORDRECHT „Weer een kerkmuurtje geslecht." Zo rea geert de Hervormde predikant H.J. Stoutjesdijk te Dordrecht op het besluit van de 120 leden van de zelfstandige Oud Gere formeerde Gemeente in zijn woonplaats om toe te treden tot de Nederlandse Hervormde Kerk. Op verzoek van de Oud Gere formeerde Gemeente heeft Stoutjesdijk met zijn collega's M.D. Geuze en C. Oorschot prediking en pastoraat verzorgd, nadat de Oud Gereformeerde predikant, B. Jongejan, vorig jaar was overleden. De Oud Gereformeerden herkenden zich heel goed in de hervormd-gereformeerde prediking van deze predikan ten. Daarom besloten ze naar de Hervormde Kerk over te gaan. Ooit maakte deze Oud Gereformeerde Gemeente deel uit van de Gereformeerde Kerken, maar in 1922 onttrokken ze zich daaraan. Sommige mensen kan men alleen amuseren door uit te glijden op een bevroren trottoir of over een bananeschil. Abortusbesluit VS gaat Vaticaan niet ver genoeg VATICAANSTAD Het besluit van het Ameri kaans Hooggerechtshof het recht van vrouwen op abortus te beperken, gaat het Vaticaan niet ver ge noeg. De Ossservatore Romano, het officiële dagblad van het Va ticaan, zegt gisteren in een hoofdartikel.dat het besluit de kern van het probleem niet oplost, namelijk „hét recht op leven van elk menselijk we zen, ook al is het nog niet ge boren". Het Hooggerechtshof hield maandag een uitspraak uit 1973 overeind dat bepaalt dat vrouwen een grondwettelijk recht op abortus hebben. Het Hof ging echter wel akkoord met een wet uit de staat Mis souri die beperkende voor waarden voor een abortus De Osservatore, die in belang rijke zaken de opvatting van de paus weergeeft, noemt in het hoofdartikel het recht op leven vanaf de conceptie „on schendbaar en onaantast baar". „Rooms-Katholieke Kerk veroordeelt elke vorm van abortus en elke opzettelij ke ingreep in het leven vanaf het prilste begin." Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten in 1987 hield Johannes Paulus II een vurig pleidooi voor een wette lijk verbod van abortus. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Wljhe (part-time) A.W.F. Waardenburg, emeritus predikant te Diepenheim, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Buitenpost M.T.P.M. Oomens te Epe; te Burum en Mun- nekezijl T. Hoekstra, kandidaat te Heerenveen Bedankt voor Lemmer Tj. Sijtsema te Heerde; voor Strijen L. Wuïlschleger te 's-Gravenhage (met bepaalde opdracht). Gereformeerde Kerken Benoemd door het deputaatschap van Zending en Werelddiakonaat tot toerustingspredikant te Rwanda drs. H. van der Burg te Ten Post (part time), die deze benoemig heeft aan genomen. Aangenomen naar Nu- mansdorp drs. P. Silvis, kandidaat aldaar. Beroepen te Muiden drs.H. Kroese, kand. te Amsterdam; te Bennekom als feestelijk verzorger van de Halderhof en de Breukelder- hof drs.S.A. Meijer te Ouderkerk aan den IJssel (part-time), die dit beroep heeft aangenomen Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Amsterdam dr. G.C. den Hertog te Leiden. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Ferwerd-Hallum, te Fra- neker-Sexbierum en te Oegstgeesl drs.J.R. Geersing, kand. te Kampen. Bedankt voor Assen-Zuid F.H. Fol- kerts te Stadskanaal voor Hoogvliet- Spijkenisse C.J. Mewe te Terneuzen In Den Haag wordt morgenavond op het gebied van ge-1 meentepolitiek geschiedenis geschreven. De gemeenteraad heeft zich voorgenomen dan een beslissing te nemen over de bouw van een stadhuis annex bibliotheek aan het Spui, inz het hart van de stad. Dat gebeurt onder unieke omstandighe- den, die zo complex zijn dat de vraag zich opdringt of het wel» verstandig is nu al een definitieve beslissing te nemen. ACHTER de tafel van het college van B en W zitten mor-i genavond twee PvdA-wethouders die het volstrekt oneens^ zijn over het voorstel dat de meerderheid van het achtkoppi-!' ge college de gemeenteraad heeft voorgelegd. De een, Adri- Duivesteijn, is een groot voorstander van de bouw van een i prestigieus complex. De bouwkosten en de daaraan gekop-' pelde exploitatiekosten daarvan zullen hoger uitvallen dan. het bedrag dat de gemeente thans jaarlijks besteedt aan de huisvesting van het ambtenarenapparaat. De ander, Gerard van Otterloo, die de gemeentelijke financiën beheert, meent dat de door zijn collega('s) gepresenteerde cijfers geen ge trouw beeld geven van de werkelijkheid. Ze vallen volgens hem nog hoger uit. Hij vindt dat onverantwoord en is der-* halve tegen. WlE van de twee gelijk heeft is ons onduidelijk. De finan ciële strapatsen van het college zijn daar niet vreemd aan. In een eerder stadium vlogen de twee direct betrokken wethou ders elkaar ook al in de haren over de berekeningen. Var Otterloo kreeg toen uiteindelijk van een onafhankelijke com missie van rekenmeesters het gelijk aan zijn kant. Daarna is er door Duivesteijn c.s. opnieuw met de cijfers gegoocheld! Een suggestie van onze krant om de laatste berekeningen op-I nieuw door deskundige buitenstaanders op hun merites te la-I ten beoordelen is helaas niet gehonoreerd. INTUSSEN ?ijn Duivesteijn en Van Otterloo als gevolg van! hun openbaar geruzie door het gewestelijk bestuur van huir partij gedwongen op korte termijn op te stappen. Let welj. niet door de eigen fractie; en de raad is de enige die formeer gerechtigd is over de positie van de wethouders te beslissen! Beide wethouders stemmen dus nog wel mee over een voor-f1 stel, waarvan de uitvoering niet bij hen zal berusten. P Als gevolg van de tegenstellingen in het PvdA-kamp is in-I middels overleg op gang gekomen' om de samenstelling vanL het college van B en W te wijzigen. De socialisten, die mi met D66 en Links Den Haag een links programcollege vorj men, zijn bereid ook het'CDA of de VVD directe bestuursj- verantwoordelijkheid te gunnen. De christen-democraten erl liberalen staan echter terecht op het standpunt dat vertegen-P woordigers van beide partijen in het nieuw te vormen colle-L ge moeten worden opgenomen. Dat betekent praktisch ge-L sproken dat de PvdA drastisch moet inleveren of dat Links-- Den Haag en/of D66 het veld ruimen. ZOVER is het echter nog niet, maar er moet wel een beslis-L sing worden genomen ovej het stadhuis. Het is te simpel ta stellen dat het laatste voorstel van het college van B en V|i niet tegemoet komt aan de vorig jaar door de gemeenteraad1 gestelde voorwaarde dat het stadhuiscomplex budgettair neur traal moet kunnen worden verwezenlijkt of anders niet. E|N zijn namelijk inmiddels voor tientallen miljoenen guldeifri kosten gemaakt en bij het niet doorgaan van de nieuwbou\isi zou dat kapitaalvernietiging betekenen. r BlJ de stemming morgenavond zullen de standpunten van de niet-collegepartijen, met name dus CDA en de VVD,_ doorslaggevend zijn aangezien de collegepartijen zo verdeek zijn dat ze geen meerderheid bezitten. En omdat de liberaler al hebben laten weten tegen te stemmen, ligt de uitslag ir handen van het CDA. Gezien de geschetste problematiek zoi het voor het CDA verstandig zijn die opgedrongen verant- woordelijkheid niet te nemen. De beslissing over het stadhui! is al zo vaak uitgesteld, dat een verder uitstel tot na de ge meenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar ons geeift onoverkomelijke ramp lijkt. Laat de Haage burgerij eers n maar eens zeggen welk stadsbestuur zij wil. Als daarovein duidelijkheid bestaat is het niet te laat een zeer verstrekkent v besluit als dat over een nieuw stadhuis te nemen. Warm DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied dat boven de Britse Eilanden en de noorde lijke Noordzee tot ontwikke ling is gekomen blijft morgen ook nog zijn invloed uitoefe nen op het weer boven ons land. Het wordt een zonnige dag en de aanvoer van warme lucht blijft aanhouden. Van nacht komt de temperatuur in de buurt van een graad of 16 en het kwik stijgt overdag naar ongeveer 29 graden. In het oosten van het land kan zelfs de 30 graden gehaald worden. In het zuidoosten van het land kan in de middag een onweersstoring in de buurt ko men die daar mogelijk een bui kan geven. De kans op onweer neemt voor het hele land pas toe op vrijdag. Morgen waait de wind uit het oosten en is Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen. Noorwegen overwegend zonnig, maar in het midden en noorden ook enkele wolkenvelden en nu en dan een bui. Middagtemperaturen in de kustgebieden rond 19 graden, meer landinwaarts oplopend tot omstreeks 27 graden Zweden en Denemarken: zonnig en zomers Middagtemperaturen 26 tot 28 graden, aan de oostkusten iets Engeland: flinke zonnige perioden en droog Middagtemperaturen in het binnenland oplopend van 25 tot 27 graden, maar aan de Noordzeekusten iets koeler. Schotland en Ierland, eerst zonnig, maar in de loop van morgen ook en kele wolkenvelden en in Schotland een kleine kans op een bui, Middag temperaturen rond 22 graden, maar aan de westkusten iets lagere tempe- België en Luxemburg: eerst nog zon nige perioden, maar geleidelijk meer bewolking en vooral 's avonds kans op een regen- of onweersbui Mid dagtemperaturen van 25 graden aan de Belgische kust tot 30 graden land inwaarts. West-Duitsland: in het noorden eerst nog overwegend zonnig en een mid- dagtemperatuur van omstreeks 28 graden. Elders ook wolkenvelden e kans op een regen- of onweersbui e Middagtemperaturen in midden- zuid-Duitsland hier en daar oplopem tot 30 graden. Canarische Eilanden en Madeir, vooral aan de noordkanten van de ei landen enkele wolkenvelden. Overis gens overwegend zonnig. Middag-1 temperaturen 25 tot 28 graden, maan aan de noordzijden van de eilandei^ iets koeler. Aan de noordkusten hiej( WEERRAPPORT NIJMGEN Het Sint- Radboudziekenhuis in Nijmegen stopt per 1 au gustus met kunstmatige donorinseminaties (KID). Het bestuur vjndt anoni miteit van de donor een absolute voorwaarde voor deze vorm van hulpverle ning. Het meent dat hier aan gezien de ontwikke lingen in de rechtspraak en de recente wetgeving inzake persoonsregistra ties niet langer met ze kerheid kan worden vol daan. In 1982 heeft het ziekenhuis bestuur besloten KID toe te laten. Voorwaarde was, behal ve absolute anonimiteit van de donor, kinderloosheid ten gevolge van afwijkingen bij de man waardoor uitzicht op eigen nakomelingschap (nage noeg) nihil is. Bovendien moesten de partners officieel getrouwd zijn. De vraag of het huidige KID- programma verantwoord is, is opnieuw aan de orde- geko men naar aanleiding van de Vaticaanse instructie Donum Vitae en de veranderende ju ridische en maatschappelijke inzichten rond KID. Bestuur en directie hebben zich daar bij laten adviseren door de Commissie Ethiek en de afde ling gynaecologie/verloskun de. De conclusie was dat het recht van het kind op kennis over zijn biologische afstam ming tegenwoordig zo sterk wordt bepleit, dat de anonimi teit van de donor op langere termijn niet kan worden ge waarborgd. Bovendien kan de donor onvoldoende worden gevrijwaard tegen een even tuele latere confrontatie met zijn nakomeling. Bestuur en directie hebben besloten, de nadere ontwikke lingen in de ethische en juri dische inzichten af te wach ten. De afdeling gynaecologie respecteert dit besluit, dat ge nomen is na overleg met het bestuur van de Stichting Ka tholieke Universiteit. De art sen zullen de patiënten infor meren over mogelijkheden voor donorinseminatie elders. Vanaf 1 augustus worden geen nieuwe patiënten meer in het KID-programma opge nomen. De lopende behande lingen worden wel voortgezet. Christelijke gereformeerden willen geen waarnemer bij Samen op Weg-proces BUNSCHOTEN De Christelijke Gereformeer de Kerken willen geen waarnemer worden bij het Samen op Weg-proces van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gere formeerde Kerken in Ne derland en de Evange- lisch-Lutherse Kerk. Dit zegt ds. J. Westerink uit Bunschoten, voorzitter van het deputaatschap (werk groep) voor eenheid de gere formeerde belijders van de Christelijke Gereformeerde Kerken. „Het zou innerlijk tegenstrij dig zijn als wij enerzijds waar nemer bij Samen op Weg worden en anderzijds uit de Gereformeerde Oecumeni sche Raad stappen omdat de Gereformeerde Kerken daar in mogen blijven. De christe lijke gereformeerden zouden het proces niet stimuleren maar juist afremmen". Dat kan naar Westerinks opvat ting nooit het doel van een waarnemerschap zijn. De Gereformeerde Bond had in april met het christelijke gereformeerde deputaatschap over een mogelijk waarne merschap gesproken, zo meld de de Bond in zijn jaarverslag. Volgens ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, was dit het eerste officiële verzoek aan de Christelijk Gerefor meerden om op een of andere manier aan Samen op Weg deel te nemen. Vanuit de rechterflanken van de Her vormde en van de Gerefor meerde Kerken wordt gepleit ook andere kerken van gere formeerde signatuur bij dit proces te betrekken. Vorig jaar werd de Remon strantse Broederschap, een kerkgenootschap van vrijzin nige signatuur, waarnemer in het SoW-proces. HAARLEM Het Ne derlands Bijbelgenoot schap (NBG) brengt dit jaar een zogeheten „start- bijbel" op de markt. De bloemlezing uit de bijbel richt zich op een leesni veau van dat van negen tot dertienjarigen, maar is nadrukkelijk geen kin derbijbel. Met de Startbij bel wordt een eerste ken nismaking met de bijbel beoogd via het zelf lezen. Het Bijbelgenootschap komt met de startbijbel omdat on derwijskrachten al sinds jaar en dag erover klagen dat de schoolkinderen niet in staat zijn de gangbare vertalingen (Statenbijbel en vertaling 1951) te lezen. De zinnen daarin zijn te ingewikkeld, woorden en formuleringen vaak te moeilijk of zo verou derd dat ze onbekend zijn. Ook de Groot Nieuws Bijbel, de vertaling in omgangstaal, blijkt niet te voldoen omdat deze zich richt op volwasse- A1 meer dan tien jaar geleden deed het NBG een proef met een vertaling voor kinderen vanaf negen jaar. Die uitgave (de bijbelboeken Samuel en 1 Koningen) was zo'n succes dat besloten werd meerdere bij belboeken te vertalen. Een tweede vertaalgroep boog zich over nieuwtestamentische boeken en zo ontstond een se rie losse deeltjes. Om tegemoet te komen aan de gebleken behoefte die deeltjes in één uitgave te heb ben, werd besloten tot een heruitgave maar dan in een grotere opzet. Zo ontstond het plan voor een bloemlezing van niet alleen de bekende verhalen, maar ook delen van de profeten, de psalmen, spreuken, brieven en delen uit het boek Openbaring. Theologen en onderwijskun digen hielpen de vertalers bij de totstandkoming van de uit eindelijke selectie. Bij de keu ze van bijbelgedeelten is reke ning gehouden met diverse veel gebruikte methoden voor godsdienstonderwijs. Vertaling NBG-vertaler dr. H.W. Hol lander legt in „Met andere Woorden", het NBG-blad voor bijbelwerk, het verschil uit tussen de Startbijbel en een kinderbijbel; Kinderbij bels hebben onder meer als kenmerk dat de vertellers uit de complete bijbel een keuze maakten. Die geselecteerde gedeelten werden niet ver taald, maar in eigen woorden naverteld. De wijze waarop dat gebeurt, hangt sterk af van de visie van de auteur(s). In de vorige eeuw kregen VOORBURG Vrou wenstudies theologie is sinds enige jaren op de meeste faculteiten een vast onderdeel in de aca demische theologie ge worden. Vaak is er een docent met een eigen op dracht. Door hun speci fieke positie in kerk en maatschappij hebben vrouwen eigen vormen van geloven en theologie ontwikkeld. De vraag is in hoeverre dit in de vrouwenstudies theologie is terug te vinden. In de bundel „Proeven van vrouwenstudies theologie, deel I" houdt Freda Droës zich bezig met deze vraag. Ter inleiding vermeldt ze opmer kingen van twee (mannelijke) hoogleraren. „Als je vrouwen als uitgangspunt van onder zoek wilt nemen, kun je net zo goed roodharigen gaan on derzoeken," zei de een. Vol gens de ander zul je daarbij „wel degelijk iets van het ei gene van vrouwen" ontdek ken Droës, in dit vak werkzaam aan de Katholieke Theologi sche Universiteit Amsterdam, constateert in haar artikel over de tot dusver gepubli ceerde proefschriften van vrouwelijke theologen dat er een zekere aandacht is voor de mens en de menselijke be middeling van de godsdienst, althans in negen van de 29 proefschriften. De bundel bevat de artikelen waarin vijf vrouwen die zich op een promotie voorberei den, de resultaten van hun onderzoek presenteren. Het boek bevat ook een lijst van de 33 afgestudeerde theo loges die aan een promotie in de theologie werken. Ze beho ren tot de 40 vrouwen die aangesloten zijn bij het net werk onderlinge promotie promoting (OPP). De Katholieke Universiteit Nijmegen, waar de gepromo veerde neerlandica dr. Catha- rina Halkes de eerste hoogle raar feministische theologie in Nederland werd, scoort met zes aanstaande promoties het hoogst. Freda Droës spoorde 29 vrou wen op die in ons land in de theologie zijn gepromoveerd. Zij groepeert ze in drie gene raties: de (4) „pioniersters in kerk en theologie" (1913- 1918), de (14) „buitengewone predikantes en free-lance we- tenschapsters" (1933-1966) en de (11) „wetenschapsters in theologie en andere weten schappen" (1970-1988). De Universiteit van Leiden leverde dertien promoties en staat daarmee eenzaam aan de top. Na Leiden komt de Uni versiteit van Amsterdam (5), Nijmegen (4), Groningen en VU (elk 3) en Utrecht (1). kinderen vaak de Spreuken van Salomon aangeboden, in de verwachting dat ze zo het een en ander van Salomons wijsheid zouden overnemen. In onze tijd echter worden vaak verhalende, historische, gedeelten gekozen en dan vaak alleen nog die gedeelten die de schrijver voor zijn doel denkt nodig te hebben. Het in eigen woorden naver tellen van de bijbelse stof heeft het gevaar in zich de ei gen interpretatie te verweven in de vertelling. Volgens Hollander denken velen tegenwoordig dat kin deren in de hoogste groepen van de basisschool de bijbel het beste leren kennen door dé tekst zelf te lezen. Die me ning is een van de achter gronden van de behoefte aan een betrouwbare vertaling van de bijbel in voor kinde ren verstaanbare taal. De Startbijbel is voor dat doel uit het hebreeuws en grieks ver taald volgens het zogeheten principe van de „functionele gelijkwaardigheid", dat wil ongeveer zeggen; niet een woord-voor-woord vertaling omdat daarmee de bedoeling van de oorspronkelijke auteur geweld kan worden aange daan, maar overdragen in de eigen taal wat de woorden in de oorspronkelijke taal over dragen. Het gevolgde principe is het meest actuele binnen de Illustratie uit de Startbijbel (bij Jesaja 53) (ver)taalwetenschap, maar is eigenlijk al heel oud, meent Hollander: ,JDe kerkvader Hiëronymus sprak in dit ver band al van een vertaling „niet naar de woorden, maar naar de zin van de tekst". Terwille van de doelgroep moesten de vertalers en te hulp geroepen deskundigen (in totaal dertien medewer kers) sommige „concessies" doen. Sommige teksten wer den wat korter en eenvoudi ger weergegeven, andere tek sten werden voorzien van een verhelderende mededeling (in „volwassen" vertalingen zou den die aanvullingen in een noot staan). De „ingrepen" zijn volgens Hollander uiterst afgewogen tot stand gekomen. „Eigenzin nige, dogmatische of ideologi sche interpretaties werden niet toegestaan", voegt hij er aan toe. De bijbeltekst, ook in de ver taling van de Startbijbel, sluit vaak maar weinig aan bij de belevingswereld van de kin deren van onze tijd. De lees- drempel is dan wel laag ge houden, het begripsniveau blijft daarom op sommige punten nog wel behoorlijk hoog. Begeleiding bij het lezen zal dan ook wel nodig zijn, denkt Hollander. „Thuis door ouders en familieden en op school door de leerkrachten; de Startbijbel is bijzonder ge schikt om gebruikt te worden bij het godsdienstonderricht op scholen". De 22-jarige in Polen geboren Joanna Kan (22) en de Amerikaan Robert Blum (29) sloten deze week het eerste joodse huwelijk in Warschau sinds de tweede Wereldoorlog. Dat gebeurde in een synagoge in het voormalige getto van Warschau vanwaaruit de joden massaal naar de vernietigingskampen werden gezonden. Het bruidspaar staat onder een choepa, een bal dakijn waaronder gewoontegetrouw een huwe lijkssluiting wordt voltrokken. Dat gebeurde door de Israëlische rabbijn Menachen Josko- witz, de enige die in Polen werkzaam is en daar twee jaar geleden naar toe kwam. FOTO: AP Joods huwelijk in voormalig getto

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2