Weidepaviljoen Endegeest hard toe aan opknapbeurt joekoop onthult Bank van Krantz Klassiek cadeau ÊcldócSoimwit STAD OMGEVING "A CDA komt op voor islamitische school Voorwaardelijke straf geëist wegens ontucht WOENSDAG 5 JULI 1989 PAGINA 13 Ucoholcontroles bij Lakenfeesten EIDEN De Leidse politie zal tijdens de komende lakenfees- in intesieve alcoholcontroles houden. Zij hoopt hiermee een bij rage te leveren om de festiviteiten tot een goed einde te bren- in. Ook in de regio zullen gelijktijdig controles gehouden wor- >n. Verder zullen er de komende maanden nog regelmatig re- onale en stedelijke controles plaatsvinden, aarlijks vinden 350 mensen de dood en raken 3500 gewond bij erkeersongevallen waar alcohol bij betrokken is. Het aantal ivare drinkers dat achter het stuur kruipt, is de laatste tijd nau- elijk afgenomen. Bij de 'lichte gevallen' is wel een kleine da ng te zien. i0.000-ste onderneming ingeschreven EIDEN De Rijnlandse Kamer van Koophandel heeft de ).000-ste onderneming ingeschreven sinds de invoering van het andelsregister in 1921. Het gaat om Euro '92 bv dat is gevestigd i Hillegom. De onderneming houdt zich bezig met de in en ex- >rt van bloembollen, planten, bloemen en zaden. Vrouw breekt arm bij val van fiets LEIDEN Een 61-jarige vrouw uit Leiden liep giste ren bij een fietsongeval een gebroken arm op. De vrouw fietste met haar man op het Cronesteinpad. Zij wilde linksaf slaan maar haar man reed rechtdoor. Door deze echtelijke communicatie stoornis kwamen de sturen met elkaar in contact en was een valpartij het gevolg. De vrouw liep naast de gebroken arm ook een beschadeging aan de oogkas op. Zij moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Inbraak bij juwelier ben vanmorgen om 06.00 uur een inbraak gepleegd bij een juwelier op de Breestraat. Gewaarschuwd door het winkelalarm, kon de politie snel optreden en de twee op de Langebrug aanhouden. In de buurt van de aanhouding zijn in een vuilcontainer diverse tableaus met sieraden aan getroffen afkomstig uit de juwelierswinkel. De totale waarde van de weggeno men sieraden is nog onbe kend. Glazenwasser breekt been LEIDEN Een 18-jarige glazenwasser uit Zoeterwoude is gistermiddag met een gebroken been opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De man was op de De Sitterlaan bezig met het lappen van de ramen. Daarbij raakte hij uit evenwicht en viel van zijn trap. Links Leiden is nu Groen LEIDEN Links Leiden heet voortaan Groen Links.' Dat is gisteravond besloten tijdens een ledenvergadering van de partij, een samenwerkingsverband tussen PPR, PSP en CPN. Voor de nieuwe naam is gekozen omdat de kleine linkse partijen ook landelijk deze titel gebruiken. Aan de orde kwam gisteravond ook de manier waarop de kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezingen moet worden samengesteld. Volgens H. van Wirdum is het voorstel van raadslid J. Laurier overgenomen. Dat houdt in dat de lijst „continuïteit uitdrukt" van het beleid dat de laatste jaren is gevoerd, dat evenveel vrouwen als mannen op de lijst voorkomen en dat een van de eerste zes plaatsen wordt ingenomen door een onafhankelijke kandidaat, die geen lid is van een van de drie deelnemen de partijen. Brandweer haalt jonge katten uit plastic zak LEIDEN De brandweer heeft gistermorgen, uit een glascontainer in de Kaiser- straat, drie jonge katjes be vrijd. De drie zaten in een plastic zak opgesloten. Om wonenden meenden gejank te horen en tipten de brand weer. De brandweer kantel den de container en be vrijdde de diertjes. Twee van hen zijn overgebracht naar het asiel aan de Besjes laan. Voor één katje kwam de hulp te laat. Orgel Pieterskerk gerestaureerd LEIDEN Het orgel van de Leidse Pieters kerk wordt gerestaureerd. Sinds de Pieters kerk sinds 1975 werd overgedragen aan de Stichting Pieterskerk Leiden is de hele kerk gerestaureerd, behalve het orgel. De geraam de kosten voor het opknappen van het orgel bedragen 2,5 miljoen gulden. Het orgel werd in de zestiende eeuw ge bouwd door Johan van Coovelen en tussen 1639 en 1643 in zijn huidige vorm gebracht door Galtus en Germer van Hagerbeer. In de loop der tijd werd het Pieterskerkorgel nog diverse malen aangepast en gerepareerd. De laatste restauratie was vijftig jaar geleden. Strijdpunt bij de op handen zijnde restauratie was in welke staat het orgel terug gebracht zou worden. Wordt bijvoorbeeld de situatie Hagerbeer hersteld? Over de wijze van res tauratie wordt maandag een besluit genomen. RESTAURATIE KASTEEL STAAT VOOROP' LEIDEN Er wordt ge zocht naar geld voor de renovatie van het weide- paviljoen op het terrein van de psychiatrische in stelling Endegeest. Het paviljoen, bestemd voor voornamelijk oudere pa tiënten, verkeert in zeer slechte staat. Gister avond nam de Leidse ge meenteraad een motie aan waarin staat dat wordt gezocht naar alter natieven zodat het pavil joen kan worden opge knapt. De motie werd in gediend door C. Kramp (CDA), C. de Boer (PvdA) en M. Wijnber gen (VVD). „De restauratie van kasteel Endegeest staat voorop, maar we zoeken naar alternatieven om daarnaast ook het weide- paviljoen te renoveren", zo zei wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting. De res tauratie van het kasteel wordt betaald met het geld (vijf miljoen gulden) dat bin nenkomt door de verkoop van gronden en gebouwen op het terrein van Endegeest aan IBB Kondor. Een over eenkomst met dit Leidse be drijf werd vorig jaar gesloten en is inmiddels bekend als „de deal van de eeuw". Oorspronkelijk was het de bedoeling dat IBB 45 villa's zou bouwen op het terrein, maar dat aantal is terugge bracht tot 37. Dit om het na tuurgebied te sparen. „Door dat acht woningen minder worden gebouwd, komt 1,2 miljoen gulden minder bin nen. Wat hebben we daar voor terug: 32000 vierkante meter groen, dat door de ge meente Oegstgeest geschikt wordt gemaakt als recreatie gebied. Dat lijkt ons een zeer redelijk onderhandelingsre sultaat", zei CDA-woordvoer- der W. Hettinga. C. Vergeer van de Socialistie- se Partij denkt daar anders over. Hij diende een motie in om ervoor te zorgen dat de beslissing over het raads voorstel een half jaar wordt uitgesteld. In die periode zou de onlangs opgerichte Stich ting Behoud Buitenplaatsen Endegeest, Rhijngeest en Omgeving plannen kunnen uitwerken om het kasteel te restaureren en te exploiteren zonder dat de villa's worden gebouwd. „Het college heeft met interesse geluisterd naar het verhaal van de stichting. Op zich is het een aardig idee, maar de financiële on derbouwing ontbreekt", zo zei wethouder Tesselaar. Vóór de motie van Vergeer stemde alleen B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig. Op verzoek van Hettinga wordt IBB „in overweging gegeven" de dienstwoningen die bij Endegeest horen te verkopen aan de zittende huurders, zo zegde Tesselaar toe. 'eging I ingen 5 en te ;tende selaar Jf (ADVERTENTIE) |De vergadering van de commissie Ivoor Cultuur, Volksgezondheid en Groenvoorzieningen (deels gecom bineerd met de commissie ROVM) 1 van woensdag 5 juli gaat niet door. De vergadering is verplaatst naar I woensdag 12 juli a.s. ichooltuincomplexen houden open dagen ,EIDEN De vier Leidse chooltuincomplexen houden anaf het komend weekeinde pen dagen. Zo'n 450 kinderen illen hun tuin laten zien. In tuintjes van 7 tot 10 vier- ante meter groot wordt van >ril tot oktober flink getui- ierd door de kinderen. Daar- aast is er .voor de bezoekers :n gevarieerd programma op apel gezet: een speurtocht nor de tuin, een thee-schen- bloemschikken en er aat een groenten- en infor- atiekraam. schooltuinen van de Tel- irsschool zijn zaterdag te be- chtigen van 14.00 tot 16.00 ir bij het bejaardencentrum ijn en Vliet. Het complex in :t Stevenshofpark is zondag 12.00 tot 16.00 uur aan de iurt. Het tuincomplex in pol- ïrpark Cronesteyn is woens- ig 12 juli van 14.00 tot 16.00 uur opengesteld. Het tuincom plex aan de Marnixstraat sluit de rij op zondag 16 juli. Het is geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Het tuincomplex bij Rijn en Vliet wordt gezamenlijk be heerd door het bejaardencen trum, de Teldersschool en de Schooltuinvereniging. De an dere complexen worden be heerd door de Vereniging Leidse Schooltuinen. Deze ruim 60 jaar oude vereniging probeert op deze dagen wat meer bekendheid te krijgen voor haar werk. Volgens de vereniging is het nog altijd een hele klus om het schooltuin- werk mogelijk te maken. De vraag naar financiële steun en vrijwilligers blijft onvermin derd aanwezig, aldus de vere niging. Inlichtingen bij na- tuur- en milieu-educatie, tele foonnummer 071-214996. LEIDEN Er komt voorlo pig geen islamitische basis school in Leiden. Een ruime meerderheid van de gemeen teraad heeft gisteravond be sloten de aanvraag van de stichting Islamitische Basis school Leiden af te wijzen. De door het CDA ingediende motie om een islamitische school in de Merenwijk of in Leiden Zuid-West op te ne men in het plan voor basis scholen en per 1 augustus 1990 te bekostigen werd al leen gesteund door PvdA- raadslid A. Boot. Zij vindt dat de gemeente „te forma listisch" is opgetreden bij de behandeling van dë aan vraag. De stichting kan tegen de afwijzing in beroep gaan bij de provincie en later bij de Raad van State. De aanvraag is in eerste in stantie door het college niet ontvankelijk verklaard. Op verzoek van de leden van de commissie onderwijs werd dat besluit veranderd. Het college verklaarde de aanvraag toen wel ontvankelijk, maar wees die af omdat de stichting niet voor 1 april aannemelijk heeft gemaakt dat de nieuwe school door minstens vijftig leerlin gen zal worden bezocht, wat een wettelijke eis is. CDA-woordvoerder W. Het tinga zei dat het college welis waar formeel naar de regels van de wet heeft gehandeld, maar dat het stichtingsbestuur had moeten worden gewezen op fouten in de aanvraag. „Het gaat hier om mensen die aan het begin staan van een poging een school op te richten. Zij wisten de weg nog niet, in te genstelling tot andere school besturen". Niet netjes Ook P. Langenberg van D66 was van mening dat gemeen te-ambtenaren hadden moeten ingrijpen: „Ook al omdat het hier gaat om een groepering die door de gemeente op alle andere manieren wordt ge steund". VVD'er A. Geertsema was het daarmee eens: „Het was netjes geweest als een briefje was gestuurd waarin werd gewezen op de vorm fout". Onderwijswethouder H. van Dongen (PvdA) is van mening dat het geen taak is van amb tenaren om besturen te wijzen op fouten: „Ik vind dat een be stuur in staat moet worden ge acht om gegevens goed te le zen en te weten waar advies kan worden ingewonnen. An dere besturen maken ook vormfouten en die worden daar ook niet op geattendeerd. Ik beschouw dit bestuur even zelfstandig als andere bestu ren. We hebben deze aanvraag op dezelfde manier behandeld als alle andere aanvragen". Hettinga merkte op de werk wijze van de gemeente niet klantvriendelijk te vinden. De boekjes van FIKS, het project dat moet leiden tot een cul tuurverandering binnen de muren van het stad(sbouw- )huis kunnen in de kast wor den gelegd, zo zei hij. „Het is heel armoedig als we onze ambtenaren moeten opdragen om klantvriendelijker te zijn", viel CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp hem bij. „De ambtenaren zijn klant vriendelijk, maar krijgen poli tieke opdrachten van het col lege Ik vraag me bovendien af of ambtenaren ook actiever moeten worden op andere be leidsterreinen", reageerde Van Dongen. Als voorbeeld noem de ze de ruimtelijke ordening. Bij het indienen van bezwaren tegen bouw- en bestemmings plannen gaat het ook niet al tijd goed: „Op dat gebied kun nen heel wat fouten worden hersteld". Knusse „spookstraat" Er kan bijna ge stopt worden met aftellen. De Mors IV, het stuk Morsweg dat ten prooi valt aan de expansie van de spoorwegen en het industrieter rein, is bijna 'schoon'. Nog slechts één wo ning is bewoond, terwijl twee hui zen al door de bewoners verla- ten zijn en wach ten op verkoop. Lopend door de „spookstraat" krijgt een argelo ze wandelaar echter bij sommi ge panden een wat ander ge voel. En de reste rende bewoners hopelijk ook. Die laatsten zouden immers het ge voel kunnen krij gen alleen op de wereld te wonen, als niet tal van vensters beschil derd zouden zijn met een zeer hui selijk, knus tafe reel. DEN HAAG De officier van justitie mr. D. v.d. Broek eiste gisteren voor de Haagse rechtbank een geheel voor waardelijke straf van acht maanden tegen een 76-jarige Leidenaar. Van der Broek be nadrukte bij zijn eis dat hij ernstig rekening hield met de leeftijd en de geestesgesteld heid van de verdachte Leide naar. Hij achtte echter bewe zen dat de bejaarde in de pe riode van 1980 tot 1988 on tucht had gepleegd met zijn in '73 geboren kleindochtertje. Ook meende hij dat de ontucht met een 5-jarig buurmeisje, in april van dit jaar, bewezen was. De regelmatig hevig geëmotio neerde Leidenaar ontkende elke beschuldiging. Hij beriep zich daarbij op zijn impotentie tengevolge van een hem eerder overkomen ongeluk. In zijn rapport omschreef psychi ater mr. Zeegers de 76-jarige als een uitgeblust man. die de werkelijkheid blijft ontkennen en verdringen. Hij noemde de Leidenaar sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Advocaat mevrouw mr. Pel- fors schetste een beeld van een vereenzaamde, geïsoleerde man, die in Leiden in een ver vuild huis woonde. Nadat be kend was geworden dat hij zich zou hebben vergrepen aan zijn kleinkind, ontstond er opschudding in de buurt. Uit angst voor represailles werd hij in Den Haag onderge bracht. Volgende week betrekt hij een andere woning in Lei den, waar hij voortaan op meer toezicht van allerlei hul pinstanties kan rekenen. Volgens de raadsvrouwe had de buurt de man al veroor deeld voordat hij voor de rech ter moest verschijnen. Hoewel de kleindochter had gezegd dat haar opa tientallen malen gemeenschap met haar had ge had, vond mr. Pelfors deze verklaring onvoldoende. De moeder en het zusje hadden eveneens bij de 76-jarige man en zijn kleindochtertje in bed geslapen. De moeder had nooit iets gemerkt. Het zusje had wel gezegd dat ze „opa met Patricia had zien stoeien". Ook voor de ontucht met het buurmeisje was in de visie van de advocaat geen bewijs. Haar cliënt was aangehouden op vermoedens van de moeder van het kind. Het kleine meis je had op 25 april '89 met snoep rondgelopen, dat zij van de 76-jarige Leidenaar zou hebben gekregen. Bij het kind werden scheurtjes in de anus geconstateerd. „Mijn cliënt heeft het absoluut niet gedaan, want op de bewuste data was hij niet thuis geweest", ver klaarde de raadsvrouwe. Uitspraak 18 juli. EIDEN De Leidse urgemeester C.H. Goe- oop onthult vrijdag 14 ili de nieuwe Bank van rantz in de Leidse Hout. evens wijdt Goekoop de erestaureerde Bank van es in en onthult hij het aambordje van het Jo annes Knuttelpad langs Warmonderweg. Ook rordt het koetshuis bij de oerderij in de Leidse lout opgeknapt. et li oorai erfraaiing van het park te aan, maar er zijn grote na- len aan verbonden. De naam nuttel is voor de Leidse Hout eheel in de vergetelheid ge lakt. Nu wordt het mooiste ad van het park vernoemd aar het oud-raadslid Knuttel. A.N. Knuttel (1878-1965), te ens redacteur van het Woor- enboek der Nederlandse 'aal, werd in 1919 als raadslid Leiden. Een maand zijn beëdiging diende Knut- een voorstel in voor de anleg van een park. Na een fwijzing vonden de plannen 1926 doorgang, toen Leide- aar Johan de Koster een som eld beschikbaar stelde voor aanleg van de Leidse Hout. "ranciscus Krantz (1884-1933) Het koetshuis bij de boerderij in de Leidse Hout wordt binnenkort opgeknapt. Na die opknapbeurt kan het gebruikt worden voor natuur- en milieu- educatieve activiteiten. was directeur van de lakenfa briek aan de Oude Singel in Leiden. Naast zijn werk als di recteur had hij nog vele bijba nen en nevenfuncties. Zo was hij bijvoorbeeld gedurende vele jaren voorzitter van de Leidsche Vereniging vap In dustriëlen. Tevens was hij se cretaris en penningmeester van het Fonds voor Aanleg en Beheer van Wandelparken, beter bekend als de Leidsche Hout. Krantz was de stuwende kracht achter de totstandko ming van dit park. Na zijn overlijden werd ter nagedach tenis aan Krantz een zitbank in de Leidse Hout geplaatst. Bij alles wat het park betrof, was tuinarchitect K.C. van Nes uit Apeldoorn betrokken. Zo ook wat de Bank van Krantz betrof. Van Nes had in de dertiger jaren al enige ban ken voor de Leidse Hout op stapel staan, maar in verband met de kosten was daar nog niet veel van terecht gekomen. Van Nes had al wel een soort ontwerp gemaakt. Leerlingen van de Ambachtsschool aan de Haagweg werden ingeschakeld om het aangepaste ontwerp voor de Bank van Krantz uit te voeren. Zitting en rugleu ning werden geconstrueerd volgens het destijds door de architect vastgestelde profiel. In 1934 werd de eikenhouten bank met enig ceremonieel ge plaatst. Aangetast door de tand des tijds werd de bank in de ze ventiger jaren verwijderd. De nieuwe bank werd gemaakt in opdracht van de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout door leerlingen van Scholengemeenschap De Brit tenburg aan de Haagweg. Aan gezien een goede bouwteke ning ontbrak, werd de bank nagemaakt van een oude foto. De nieuwe bank komt aan de rand van de grote vijver te staan. De Bank van Van Nes, die nu aan deze vijver staat, wordt verplaatst naar de pias- vijver. Koetshuis Ook het koetshuis bij de boer derij in de Leidse Hout is door de tand des tijds aangetast. De gemeente renoveert het ge bouw via een werkgelegen heidsproject. Na de opknap beurt kan het gebruikt worden voor natuur- en milieu-educa tieve activiteiten. Welke acti viteiten dat worden, is nog niet bekend. Een aantal van de mogelijkheden is: een start punt voor natuurwandelingen, een tentoonstellings- of cursus ruimte. In september wordt hier verder over beslist. De verbouwing van het koetshuis is waarschijnlijk in de eerste helft van 1990 gerealiseerd. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de Ip's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Jubette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 44 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. j Noteer als nieuwe abonnee i Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam:I J Adres:1J J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. I CeidaeGouoo/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13