„Uitblijven publicatie Dode Zeerollen geen onwil CcicLcSomuiït DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJ II THUIS. kerk wereld beroepingen „Schizofrenie in kerkelijk denken van RK Kerk" brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaOowuwt MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 2 Aartsbisschop Naidoo van Kaapstad overleden JOHANNESBURG In Londen is zaterdag op 51-jarige leef tijd de rooms-katholieke aartsbisschop Stephen Naidoo van het Zuidafrikaanse Kaapstad overleden. Naidoo werd in 1974 hulp bisschop van Kaapstad en werd daarmee de eerste geestelijke van Indiase afkomst die een dergelijk ambt bekleedde. In 1984 werd hij tot aartsbisschop van Kaapstad benoemd. Ofschoon hij niet zoveel bekendheid genoot als de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu en de voorzitter van de Wereldraad van Her vormde» Kerken Allan Boesak, was Naidoo een uitgesproken tegenstander van het Zuidafrikaanse apartheidsregime. De 51- jarige aartsbisschop werd gezien als een kandidaat voor het ambt van kardinaal van Zuidafrika en speelde een grote rol bij de voorbereidingen voor het bezoek van paus Johannes Paulus II vorig jaar. Moderamen niet van plan homobesluit terug te draaien LEIDSCHENDAM Terugdraaien van het synodebesluit over homoseksualiteit is „bepaald niet onze bedoeling". De sy node heeft in november uiteraard wel de vrijheid om zo te be sluiten." Zo reageert de secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, op de bijeenkomst van twintig verontruste synodeleden vorige week in Soest. Zij spraken na afloop de hoop uit dat de synode in november het besluit te rugdraait waarbij tucht tegen homoseksuelen werd afgewezen. Het moderamen wil de synode de gelegenheid geven zich over de onhelderheden („haken en ogen") van het besluit uit te spreken. Verder hoopt het moderamen dat het gesprek over het van tafel geraakte discussiestuk kan worden voortgezet. Wij zijn geboren om de waarheid te zoeken. „Behoefte aan anonimiteit is reden succes radiopastoraat" HILVERSUM Het succes van het radiopastoraat van de IKON is volgens radiopastor Hans Stolp geen teken van zwakte van de plaatselijke kerk. Vele mensen blijken be hoefte te hebben aan anoniem pastoraat. Zij willen de pastor, aan wie ze hun problemen hebben voorgelegd, niet de volgende dag in de super markt tegenkomen, aldus Stolp. Bovendien bereikt het radiopastoraat ook vele rand kerkelijke en niet-kerkelijke mensen. Het radiopastoraat is een „dochteronderneming" van de IKON en vierde zondag in Utrecht zijn dertigjarig be- Ds. Alje Klamer werd in 1959 de eerste radiopastor en was dat zijn dood in 1986. De re den voor de instelling van het radiopastoraat waren de vele reacties op de radiokerkdien sten, die de IKON niet zelf kon opvangen. Via de radio en later de tele visie kwam Klamer in contact met vele duizenden die bin nen hun eigen kerken vaak geen gehoor vonden. Zo was Klamer een der eersten die binnen de kerken het taboe op homoseksualiteit doorbra ken en de werkgroep Herken ning, die kinderen van NSB- ers en andere Nederlanders die in de oorlog fout waren met elkaar in contact brengt, is ook uit het radiopastoraat ontstaan. Het aantal directe contacten van het radiopastoraat de uitgaande brieven, telefoonge sprekken en persoonlijke ge sprekken ligt jaarlijks op enkele tienduizenden. Vol gens Stolp neemt de laatste tijd het aantal reacties duide lijk toe van mensen die kla gen over hun gebrek aan geestelijke diepgang. Hij ziet dat als een gevolg van de ont wikkelingen in de jaren '60. De mensen die toen zijn opge groeid, waren vaak maat schappelijk zeer actief, maar hebben te weinig tijd besteed aan hun geestelijke, levensbe schouwelijke ontwikkeling. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ouwsterhaule mw. J.A. Smit, kandidaat te Purmerend; aan genomen naar Aalburg dr.M.J. Paul, kand. te Amersfoort; naar Gouda drs.J.W. Kirpestein te Waardenburg- Neerijnen. Bedankt voor Pijnacker B.J. Kruit te Heiloo en Limmen. Aan genomen naar Aalburg dr.M.J. Paul, kand. te Amersfoort; naar Gouda drs.J.W. Kirpestein te Waardenburg- Neerijnen. Bedankt voor Pijnacker B.J. Kruit te Heiloo en Limmen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wirdum (Fr.) mw.drs.T.C. Wolters, kand. te Gro ningen, die dit beroep heeft aange nomen. Benoemd tot toerustingspre dikant te Rwanda drs.H. van der Burg te Ten Post, die deze benoemig heeft aangenomen. Aangenomen naar Numansdorp drs.P. Silvis, kan didaat. Nederlandse Gereformeerde Ker ken Bedankt voor 's-Gravenzande J.H. Veefkind te Krommenie. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Amsterdam dr.G.C. den Hertog te Leiden. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Biezelinge mw.M.A. Los, kandidaat te Utrecht; te Maas sluis G.G.S. van Hoogstraten te Krimpen aan den IJssel. Aangeno men naar Nederlangbroek (toez.) W.C. Zuijderduljn, kand. te Stellen- Beroepen te Beroepen te Utrecht (toez.) A.J. Zoutendijk te Groningen; te Baardwijk en Doeveren (toez.) G. de Jong, kand. te Rotterdam, die deze toezegging heeft aangenomen; te Hoek van Holland E. Kolkert te Sintjohannesga en Delfstrahüizen; te Houten (deelgem. De Open Hof) P. Pannekoek te Zeist; te Piershil J.B. Kamp, kand. te Elspeet. Bedankt voor Genemuiden (toez.) H. Wester hout te Goedereede. Bedankt voor Leiden A. Schipper te Driebergen. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar A. Elverdink, Kommisjewei 27, 9218 PC Opelnde; G. van Goch, Schimmelpennincklaan 20, 3771 JA Barneveld; mw.M.A. de Jager, Parkweg 159, 7772 XS Har- denberg; J.S. Struijk, Vletweide 142, 3981 ZP Bunnik; GRONINGER ONDERZOEKER PROF. VAN DER WOUDE: GRONINGEN „Leu gens en halve waarhe den". Zo reageert prof. dr. A. S. van der Woude van het Qumran-instituut van de Rijksuniversiteit Groningen op verwijten als zouden hij en collega- bijbelgeleerden met opzet de publicatie van nog on bekende Dode Zeerollen hebben vertraagd. Amerikaanse weten schappers lieten vorige week weten het „schan dalig" te vinden dat veer tig jaar nadat de beroem de rollen zijn gevonden, nog steeds gedeelten van de op perkament geschre ven teksten niet gepubli ceerd zijn. Prof. Van der Woude is lid van het team van twintig we tenschappers dat onder lei ding van John Strugnell van de Universiteit van Harvard de nu nog onbekende rollen van Qumran redigeert. Een tijdrovende bezigheid, zo zegt prof. Van der Woude. Hij kan daarom wel begrijpen dat sommige geleerden geïrri teerd zijn geraakt door het lange wachten op het bekend worden van de teksten. „Het had inderdaad best wel snel ler gekund. Maar het is een leugen dat de geschriften be wust zijn achtergehouden". In 1947 deden jonge schaap- Prof. dr. A.S. van der Woude FOTO: PERS UNIE herders in de buurt van het plaatsje Qumran, dicht bij de Dode Zee, bij toeval een ar cheologische vondst van grote betekenis. Ze ontdekten in een grot een gedeelte van wat later een complete bibliotheek uit het begin van onze jaartel ling bleek te zijn. Weten schappers vonden in de omge ving nog meer grotten met kostbare inhoud. De aarde werken potten die men in de grotten vond, bleken leren rollen te bevatten met daarop teksten van oudtestamenti sche bijbelboeken en andere geschriften, die stamden uit 250 vóór tot ongeveer 70 na Christus. Tot het jaar 1962 werden in totaal elf grotten met daarin leren rollen gevonden. Alge meen wordt aangenomen dat de bibliotheek eigendom is geweest van de Essenen, een joodse secte die van 125 voor tot 68 na Christus in de buurt van de Dode Zee leefde. Angst voor de komst van de Romeinen bracht hen ertoe hun schat te verbergen, in de hoop later nog eens terug te komen. Hebzucht Dat er nu zo'n commotie is ontstaan rond de Dode-Zeer ollen, is misschien wel mede te danken aan de hebzucht van Bedoeïnen. De bedragen die zij vroegen aan het Rocke- fellermuseum in Jeruzalem voor door hen gevonden rol len liepen dermate op, dat deze instelling al snel door haar fondsen heen dreigde te raken. Het museum loste het finan ciële probleem op door het publicatierecht van bepaalde handschriften te verkopen aan derden. De rechten die toen zijn verkocht aan bepaal de instellingen, zijn nu nog steeds in handen van onder andere de groep geleerden die onder leiding van Strugnell de nog niet openbare hand schriften proberen te ontcijfe ren, van commentaar te voor zien en te publiceren. Het door prof. Van der Woude op gerichte Qumran-instituut in Groningen draagt daar ook aan bij. Dat de groep geleerden voor de voeten wordt geworpen expres langzaam te werken, vindt prof. Van der Woude een halve waarheid. „Trek van de 40 jaar eerst maar eens 15 af om al de tienduizenden teksten te ordenen. In de res terende tijd moesten al de fragmenten onderzocht wor den. De belangrijkste zijn al vrij vroeg gepubliceerd, wat nu nog rest zijn echt geen sen sationele teksten. Het is dan ook een regelrechte leugen als men zegt dat de teksten niet gepubliceerd worden omdat ze schadelijk zouden zijn voor het christendom. Dat zijn echt indianenverhalen". „Ik moet toegeven dat mijn Amerikaanse collega's de tek sten wat lang hebben aange houden. De handschriften worden wel eens als disserta tiemateriaal gereserveerd voor talentvolle jonge weten schappers. Maar u moet niet vergeten dat er enorm veel tijd in de bestu dering van de teksten gaat zitten, vooral als je het in je vrije tijd moet doen. Ik had zelf ook al iets af moeten hebben, maar dat drukt meer op me dan dat ik me erover verheug". De Groninger hoogleraar denkt dat de limiet van zeven jaar die het Israëlische depar tement voor oudheden nu heeft gesteld voor het ontcij feren, te halen is. "Ons deel moet in 1991 gereed zijn". Het toegankelijk maken van de handschriften voor ieder een die dat wil, ziet hij niet zitten; „Wanneer dat zou ge beuren, zou je een omgekeerd effect krijgen. Iedereen zou van alles gaan publiceren voordat de officiële publicatie er is. Met al die deeluitgaven wordt het een rommeltje. Dat zou de boel op een ontoelaat bare manier fragmentarise ren". Prof. Van der Woude vindt het overdreven wanneer Ru dolph Cohen, onderdirecteur van het Rockefellermuseum stelt dat de Dode-Zeerollen een „missing link" vormen tussen jodendom en christen dom. „Dat is dezelfde link die er bestaat tussen een commu nist uit oost-Groningen en een SGP-er van de Veluwe. Ze hebben dezelfde culturele achtergrond, maar verschillen enorm van elkaar". Hoewel ook hij het grote be lang van de teksten onder schrijft, plaatst Van der Wou de toch een kanttekening bij de betekenis van de teksten. „Wanneer over 2000 jaar de notulen van de doopsgezinde gemeente van Amsterdam worden gevonden, geven die ook geen compleet beeld van de kerkgeschiedenis van Am sterdam. De Dode-Zeerollen behoren tot de weinige oor spronkelijke geschriften die we uit die tijd hebben, maar dat betekent echt niet dat ze alles over die tijd zeggen. De Essenen waren maar een kleine secte, en de rollen wa ren waarschijnlijk eigendom van weer een afsplitsing er van. „Kerkscheuringen kwa men namelijk ook in die tijd voor, weet u". STEVEN EMMENS UTRECHT - De katholieke kerk lijdt hedentendage aan een onverzoenlijke polarisatie. En het katholicisme aan een „kerkelijke schizofrenie". Er huizen in de katholieke kerk twee zielen die elkaar tegen spreken. Het zijn twee typen van katholicisme die zich bei den op kerkelijke uitspraken kunnen beroepen. Daarbij gaat het niet om een polarisa tie tussen de officiële kerk en de kerk aan de basis, want de polarisatie zit zowel in de ba sis als de top. Door de kerk heen is een dubbele moraal ontstaan, een voor de externe, en een andere voor de interne (kerkelijke) leefwereld van katholieken. Talloze katholie ken ervaren de kerkelijke moraal voor de binnenkant van hun leefwereld steeds meer als in strijd met de fun damentele rechten van de mens. Dat betoogde prof. dr. Rob van Kessel, priester van het aartsbisdom Utrecht, eind vo rige week bij zijn afscheid als hoogleraar in de systemati sche theologie in Utrecht. Termen als orthodox en vrij zinnig voldoen niet om deze polarisatie te beschrijven. Het gaat om twee tegengestelde denkwijzen. Enerzijds de zo genaamde objectivistische denkwijze; alles ligt vast, er is een eeuwig geldende waar heid. Anderzijds de persona listische denkwijze: de mens vormt zelf zijn wereld en ge schiedenis. De gezagsdragers in de RK kerk gebruiken bei de denkwijzen. In kwesties als huwelijk, seksualiteit, eutha nasie en priestercelibaat gaan zij uit van de eerste denk trant, voor sociale, economi sche en maatschappelijke vraagstukken gebruiken ze de tweede. De objectivistische denkwijze is volgens Van Kessel achterhaald omdat alle waarneming van de mens nu eenmaal subjectief is en geleid wordt door bewust gekozen bedoelingen en belangen. Kerkelijke gezagsdragers brengen grote schade toe aan de kerk, wanneer zij vasthou den, soms zelfs op een funda mentalistische wijze, aan de stelling dat de waarheid eeu wig en onveranderlijk is. Want de waarheid van de verkondiging hangt af van de mate waarin de kerk functio neert als een open gemeen schap van volwaardige en zelfstandige mensen. Als ge zagsdragers de pretentie heb ben objectief geldende ge loofsuitspraken te doen, dan gaat het hen niet om de waar heid, maar om ideologie. „Waarom en waardoor deze kerksplijtende schizofrenie?" Daarvoor had Van Kessel geen verklaring, wel een Prof. Rob van Kessel FOTO: PERS UNIE „boze droom". De kerkelijke leiding probeert door middel van haar uitspraken over sek sualiteitsbeleving en de inter ne kerkelijke structuur de ge lovigen „levenslang gevangen en onvolwassen te houden". „De kerk kiest voor het be houd van haar macht door de volgende strategie: seksuele angsten en schuldgevoelens versterken, het duidelijk on derscheiden van priester en leek, alleen celibataire man nen tot het priesterschap toe laten, en benadrukken dat voor de opgewekte seksuele schuldgevoelens alleen in de priesterlijke bediening van de verzoening verlossing moge lijk is." Dat is echter nog maar de helft van Van Kës- sels boze droom. De andere helft gaat niet over de inhou delijke kant van de persona listische uitspraken van de kerk over mens en maat schappij, maar om het strate gische: zou het daarbij de kerkleiding ook niet om de waarheid, maar om de macht gaan? Want „tegenover heer sende totalitaire staatsideolo gieën kan de kerk zich het- best ontplooien door op te ko men voor een personalistisch- communicatieve verwerkelij king van mens, waarheid en samenleving", aldus Van Kes sel, die meende dat het „voor het brede kerkvolk haast niet te geloven is, dat dit waar zou kunnen zijn." Maar het zou wel de dubbelzinnigheid ver klaren waarmee de kerkelijke hiërarchie reageert op eman cipatie-bewegingen en bevrij- dingstheologieën: maatschap pelijk en diakonaal krijgen zij vergaand hun gelijk, maar binnenkerkelijk krijgen zij dat niet niet. Zo vergaat het ook de kerkelijke vrouwenbe weging. Zo is het ook de Ne derlandse kerkprovincie ver gaan. Tomasek middelpunt viering in Praag Duizenden katholieken hebben zaterdag in Tsjechoslowakije de viering van de negentigste verjaardag van de aartsbis schop van Praag, kardinaal Frantisek Tomasek, aangegrepen om opnieuw vrijheid van godsdienst in hun land te eisen. To masek, (midden) de op drie na oudste kardinaal in de RK Kerk, die de laatste jaren steeds nadrukkelijker gepleit heeft voor godsdienstvrijheid, celebreerde samen met onder meer de curieprelaat Francesco Colassuono de eucharistie in een afgeladen St. Vituskathedraal. Opstandige nonnen verlaten klooster MORRIS TOWNSHIP Drie van de vier nonnen die zich sinds oktober vorig jaar hebben opgesloten in de ziekenzaal van het karmelietessenklooster in de Amerikaanse plaats Morris, hebben zaterdag het klooster in alle stilte verlaten. Zaterdag liep het ultimatum af dat het Vaticaan de vier zus ters had gesteld. „Zij hebben geen briefje, geen boodschap achtergelaten. Ik denk dat niemand hen heeft zien gaan", al dus een medezuster van de drie nonnen. Vijf van de 13 zusters in het klooster besloten in oktober vo rig jaar tot hun actie uit protest tegen het besluit van de nieu we priores om een televisietoestel en een videorecorder in het klooster neer te zetten. Zij wilde de zusters in staat stellen de reizen van paus Johannes Paulus II te volgen. Bovendien mochten de zusters voortaan naar klassieke muziek luisteren en snoepen. Een zuster, de 44-jarige zuster Teresita Romano, bevindt zich nog in de ziekenzaal. Haar wacht een procedure tot uitzetting uit de orde. De vijfde non verliet in maart om gezondheidsredenen het klooster. Het Vaticaan beval in maart twee van de vier zusters, onder wie Teresita Romano, een ander klooster te zoeken. Een der de zuster, de vroegere priores van het klooster, moest haar actie ook opgeven, maar mocht wel in het klooster blijven. Eigen woningbezit NaDAT al eerder bij verschillende gelegenheden de aftrek-t baarheid van de hypotheekrente ter discussie was gesteld, isf daar nu ook het 'instituut' van de gemeentegarantie bijgeko-L, men. Demissionair staatssecretaris Heerma van volkshuisves-L ting heeft onlangs laten weten dat hij niet afwijzend staat te-pi genover het privatiseren van de gemeentegarantie. HlJ heeft daar zo zijn redenen voor. Om het beleid van hett bevorderen van het eigen-woningbezit te kunnen voortzet-F ten moet de regering jaarlijks een slordige veertig miljoen op! tafel leggen wegens het niet nakomen van financiële ver-P plichtingen door huizenbezitters. In het licht van de hon+ derdduizend garanties die jaarlijks worden verstrekt is hetk weliswaar geen groot bedrag, maar desondanks. De gedachte om de gemeentegarantieregeling over boord tel zetten zou voor de lagere-inkomensgroepen geen dramati-[ sche gevolgen hoeven te hebben, wanneer het bouwsparen aangepast aan de eisen des tijds weer uit de oude doos wordt gehaald. Ooit óók ingevoerd om het eigen-woningbezitr te bevorderen hebben de bouwspaarkassen vanaf de jaren dertig gedurende veertig jaar niet kunnen functioneren om-t dat dit systeem niet paste in het Nederlandse belastingstelsel.g De bouwspaarders genoten feitelijk geen enkel fiscaal deel. Dit in tegenstelling tot de situatie bij onze oosterburen,t waar dit systeem dank zij een gunstig premie- en belasting-j' stelsel tot op de dag van vandaag floreert. Van de gezinnen maakt daar 42 procent gebruik van een bouwspaarregeling|] om na zeven jaar de inleg al verdubbeld te zien. A.LLE studies die verricht gaan worden mogen het uit-u gangspunt echter niet aantasten. Dat uitgangspunt is het be-u leid van de regering om het eigen-woningbezit te bevorde-F ren. Want dat belêid is de meest pure vorm van privatiseren] Discussies over de aftrekbaarheid van de hypotheekrente! mits die niet buitensporig hoog zijn dienen resoluut de kop te worden ingedrukt. Want voor te grote groepen is datr de eerste (en enige) toegang tot het bezit van een eigen wo-[; ning. Gunstige bouwspaar- en andere regelingen kunnen dia toegang alleen maar vergroten. En dan wordt de noodzaak tot het instandhouden van een gemeentegarantie wel heety klein. Zonnig en warmer DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied heeft zich nu boven de Noordzee ontwikkeld. De kern van dit hoog beweegt zich het komen de etmaal nog iets in de rich ting van zuid-Noorwegen. Ge lijktijdig blijft de luchtdruk re latief laag in midden-Europa. Noordoostenwinden voeren de komende 24 uur droge lucht uit zuid-Scandinavië naar onze omgeving. Zowel door de aan voer van warmere lucht als door dalende luchtbewegingen boven onze omgeving worden de temperaturen geleidelijk hoger. Morgenmiddag kunnen dan ook in een groot deel van het land maxima van rond de 25 graden worden bereikt. Bij een matige, overdag aan de kust af en toe krachtige noord ooster, blijven de temperatu ren bij zee wat achter. Ook woensdag bepaalt het hoog nog ons weer. De temperatu ren kunnen dan nog verder oplopen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen. Noorwegen. Zweden. Denemarken, noord-Duitsland: zonnig zomerweer met overal stijgende temperaturen. Alleen in noord-Duitsland eerst nog wegtrekkende bewolking. Meer na^r het noorden, langs de Noorse kust, bewolking met regen. Middagtempe- raturen 20-25 graden, morgen enkele graden hoger. Langs de Noorse west kust en langs de Deense en Zweedse Oostzeekust iets lager. Ierland. Schotland en Engeland: vrij- wind 17-21 graden. Landinwaarts of bij aflandige wind 20-26 graden, mor gen in zuid-Engeland nog wat hoger. België, Luxemburg en midden-Duits- land: meer naar het noorden over gang naar zonnig weer, in zuid-Bel- gië, Luxemburg en meer naar het zuiden in midden-Duitsland bewol king, maar overwegend droog. Mid- dagtemperaturen 20-24 graden Mor gen enkele graden hoger. Zuid-Duitsland: half tot zwaar be wolkt, voornamelijk dichter bij de Alpen, in Beieren, mogelijk een bui. Drukkend weer met middagtempera- turen van 20-24 graden, morgen iets Frankrijk: in noord-Frankrijk be noorden Parijs en in Bretagne over wegend zonnig met stijging van de temperatuur tot zomerse waarden. Elders half tot zwaar bewolkt en vooral in de middag of avond plaat selijk een regen- of onweersbui. Zwitserland en Oostenrijk: in noord- Zwitserland, ten noorden van de Al pen en west-Oostenrijk veel bewol king en hier en daar een bui, moge lijk met onweer, drukkend weer met in het laagland maxima van 21-25 graden, in zuidoost-Oostenrijk e zuid-Zwitserland meer zon, maa vooral in de middag en avond voi ming van lokale - soms zware - or weersbuien. Maxima 24-29 graden Italië: in het noorden en meer land inwaarts ook elders in Italië enkeli regen- of onweersbuien, welke v al in of bij de Povlakte zwaar nen zijn. Op Sicilië, langs de west- enc zuidoostkust vrij zonnig. Middagtenv peratuur 27-33 graden. Joegoslavië: veranderlijk bewolk met talrijke regen- of onweersbuien; het eerst in het noorden, later vooral in het zuiden. Langs de Adriatische kust vooral in het zuiden zon, maar ook onweerskansen. Middagtempera- tuur 23-29 graden. Griekenland: in midden- en noord- Griekenland, vooral landinwaarts, weer een toenemende onweersactivi teit, vooral in de middag en avond Op de eilanden en langs de zuidwest kust vrij zonnig. Middagtemperatuur 'e laagvlakte, in 1 tot 34 graden. WEERRAPPORT Langs de Middellandse Zee vrij ddagtemperaturen van 22 het noordwesten tot 25 gra- a 31 graden elders, in het noordwesten morgen warmer. Spanje en Portugal: eerst in het mid den en oosten nog zonnig en warm tot heet, bij maxima van 30-38 gra den Overigens vanuit Portugal meer bewolking met afkoeling en enkele buien. Dit minder stabiele weer heeft zich morgenavond tot in oost- en noord-Spanje uitgebreid. In west- Spanje en Portugal 20-27 graden. 26 19 - 23 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven Oe redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Dierenzorg In het artikel „Hondebezitters bundelen verzet tegen beper kingen", in de krant van dins dag jl„ werd gesuggereerd dat de Vereniging Dierenzorg Lei den en Omstreken binding heeft met de nieuwe politieke partij „Leefbaar Leiden". Dat is niet het geval. Na gesprekken met enkele be woners uit de binnenstad heeft de Vereniging Dierenzorg Lei den e.o. een briefkaarten- en handtekeningenactie gestart tegen de verhoging van de hondebelasting, het aanlijnge- bod in parken, de honden-uit- laatstroken en het plaatsen van wildroosters bij de Burcht heuvel en het Van der Werf- Eark. Wij hebben alle handte- eningen (1159) met twee be zwaarschriften aan de wethou ders overhandigd. Marianne Oudshoorn was daarbij aanwe zig namens de bewoners uit de binnenstad en niet namens de partij Leefbaar Leiden. De Vereniging Dierenzorg Leiden en Omstreken is opge richt uit onvrede met het be leid van de Dierenbescher ming in Leidèn en niet uit on vrede met het beleid van de gemeente, zoals men zou kun nen opmaken uit het artikel. Barbara Verhoeve, Voorzitter Vereniging Dieren zorg Leiden en Omstreken, Onzekerheid Over de onzekerheid aangaan de de levensvragen onder stu denten moet een van de voor naamste oorzaken genoemd worden, de jarenlange onder belichting van de inhoud van het evangelie op alle niveaus, vanaf de lagere school tot de universiteit, van thuis tot de preekstoel. Ondanks alle aan sporingen van kerkelijke zijde. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. Museum verkopen Langzamerhand voel ik mij als Goethe's toverleerling, d.w.z. ik kan niet meer indammen wat ik dertig jaar geledén ben begonnen te stellen: maak de museumdepots produktief. Echter dit niet op de manier van de heer Fuchs van het Haags Gemeentemuseum; men heeft mij juist ten onrech te verweten dat ik liefst propageerde de Nachtwacht en de Staalmeesters van de hand te doen. De heer Fuchs blijft echter bij zijn rampzalig plan omdat het blijkbaar te veel werk is eens in de kelders te kijken. Hij blijkt verbazing wekkend weinig respect voor de hem toevertrouwde collec tie te hebben. Misschien kan hij 't beste zichzelf voor een hoge prijs aan een Amerikaans of Japans museum verkopen. Dan hoeft hij niet op kosten van de burgerij in de wereld rond te reizen. Hans Max Cramer, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2