Schapers staat Chang revanche toe Fignon met zootje ongeregeld eerste TOUR McEnroe belooft broek op baan te laten zakken Dagboek TOURist SPORT Qeid&zQowuvnt MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 15 e)rgel voor Gantwarg 0(jIERDEN Oud-wereldkampioen Anatoli jnpntwarg heeft het internationale groot- nJeester damtoernooi van Hierden gewonnen. elf 40-jarige Rus eindigde weliswaar in pun- j m gelijk met Jannes van der Wal, maar de jaroninger weigerde een beslissingspartij in )0lrsneld tempo te spelen. Omdat de organisa- ^ajren met de spelers waren overeengekomen ?jjt het toernooi één winnaar zou krijgen, Ijird de Sovjet-grootmeester winnaar van de jejrste prijs, een elektronisch orgel. Wereld- e^mpioene Goloebjeva behield haar ongesla- pjn status door binnen het half uur tegen Au- •flr haar elfde remise te laten aantekenen. Te- .{jjeden stapte zij achter haar bord vandaan egp vervolgens tot haar ontzetting te ontdek- icjn dat met een beetje meer inspanning een ^•ootmeesterresultaat (12 punten) mogelijk lt^s geweest. Rienks en Florijn sterk op Thames HENLEY-ON-THAMES Nico Rienks en Ronald Florijn hebben gisteren tij dens de Henley-regatta op de Thames de Dubble Sculls Cup gewonnen. In de finale versloegen ze de Tsjechoslo waken Luzek en Gruza. De tijd van de olympi sche kampioenen over de circa 2100 me ter was 7 minuten en 4 seconden. Rienks en Florijn zullen komend week einde de laatste test voor de" wereld kampioenschappen in september moeten doorstaan in Luzern. Tot nu toe is het dubbel internationaal nog onge slagen. Hans Kelderman werd zaterdag in de halve finales uitgeschakeld. De Nederlandse skiffeur verloor duidelijk van de Tsjechoslowaak Chalupa. Handbalsters naar eindzege MARSALA Het Nederland se vrouwenteam heeft het zes- landentoernooi zaalhandbal in de Siciliaanse plaats Marsala gewonnen. In de finale bleef de ploeg van Ton van Linder Tsjechoslowakije met 22-17 de baas. Bij de rust stond Neder land voor met 12-9. Kitty Von- hof van SEW was met acht treffers topscorer. Derde werd Italië, dat Algerije met 21-17 terugwees. Nederland had eerder van Algerije gewonnen. Tsjechoslowakije plaatste zich voor de eindstrijd door het met 18-15 te verslaan. TURNPLOEG VIERDE IN RENDSBURG RENDSBURG De Ne derlandse mannen turn- ploeg is bij de strijd om de Rudy Gauch-beker in de Westduitse plaats Rends- burg als vierde geëindigd. De overwinning ging naar de vereniging Dozsa uit Hongarije. Nederland, be staande uit Jan Mantel, Marcel de Greef, Christian en Alexander Selk en Je roen Jacobs, bleef in de zeskamp 0,8 punten ver wijderd van de derde plaats. Faldo verdient 310 dollar per slag Nick Faldo trots met de trofee die hij veroverde in de open Franse titelstrijd. FOTO: AP CHANTILLY Nick Faldo heeft een lucratieve manier van golfen. Elke slag op zijn laatste vier Europese toernooi en leverde hem 310 dollar op, ruim 600 gulden. De bijna 32-jarige Engelsman is zeer succesvol. Gisteren won hij zijn vierde toernooi op rij. In Chan- tilly, bij Parijs, veroverde hij de open Franse titel. Door een birdie op de laatste hole ontsnapte Faldo aan een barrage met zijn landge noot Mark Roe, de Zuidafrikaan Hugh Baiocchi en de Westduitser Bernhard Langer. Het trio deed over de vier ronden van achttien holes 274 slagen, Faldo 273. Faldo verbleef dit seizoen langere tijd in de Verenigde Staten. Daar won hij onder anderen de US Mas ters, na een verlenging van twee holes, en werd daardoor de bezitter van de speciale groene blazer. In het Europese circuit was hij slechts (succesvol) van de partij in de Mas ters in Spanje, het PGA-kampioen- schap en de Britse Masters. Met zijn zege in Chantilly verdiende hij in de vier toernooien 248.000 dollar, circa 600.000 gulden. Faldo is voorts goed voor een miljoen per iaar aan reclame-contracten. Hij jrengt golf-clubs, -kleding en - schoenen aan de man en vrouw. lONDEN Michiel chapers had vandaag in e kwartfinales van het ifimbledon-toernooi kun- en hebben opgetreden Is hij eergisteren tegen fichael Chang zijn kan en had benut. Deze con- usie kon de Rotterdam ier trekken, nadat hij za- rdag in de derde set bij •0 en 5-1 (tussenstand in ;ts 1-1) een riante voor- >rong uit handen had ge- even aan Chang, die aaruit zoveel moreel oordeel putte dat hij ver- Dlgens ook de boeiende edstrijd won. En revan- e nam voor de neder- iag die hij onlangs in losmalen leed tegen de 'ederlander. •hapers had zaterdag voor n nieuw stukje Nederlandse nnisgeschiedenis kunnen irgen door zich te plaatsen (oor de achtste finales, een iogtepuntje na de prestaties n Tom Okker in de jaren ze- ntig. De Flying Dutchman ikte tien jaar geleden in zijn iadagen tot de halve en iwartfinales. In de derde set ?'an het gevecht tussen Mini en Maxi genoot de twee kop- '^en grotere Michiel Schapers an een marge van van 5-1, ie in 98 van de 100 gevallen ok tot setwinst leidt. Maar iet de achtste finales in het Michael Chang staat op het punt een belangrijke score te boe ken in zijn gewonnen partij tegen Michiel Schapers. FOTO: AP vooruitzicht verstijfde de Ne derlander en weigerde hij te profiteren van de uiterst zwakke tweede service die Chang er op gras op nahoudt. „Het kereltje", zoals Tom Ok ker de rivaal van Schapers noemt, krabbelde op wonder baarlijke wijze terug en won vervolgens ook de vierde (dus zijn derde) set. Grondleggers De supergeconcentreerde Schapers heeft zich tijdens de partij van drie uur en zeven tien minuten niet gerealiseerd dat hij honderden jaren terug moet gaan om de grondleggers van de zo bijzondere tennis- telling te kunnen traceren. Uit stoffige geschriften blijkt dat de Nederlander Jan van den Berghe zich al in 1431 schijnt te hebben afgevraagd waarom de puntentelling bij tennis (toen nog „kaatsen") niet „gewoon" is gebaseerd op 1, 2, 3, maar op 15, 30, enzo voorts. En waarom de „6" cen traal staat bij het beslissen over setwinst. Voor zover er geleerden zijn die zich bezighouden met deze problematiek, raken zij het er niet over eens. Vast staat wel dat tennis in zijn oervorm al rond het jaar 1300 werd ge speeld door Franse monniken op de binnenplaatsen van hun kloosters. Hun waarschu wingskreet „tenez" („Houdt 'm") bepaalde waarschijnlijk later de naamgeving van de tennissport, waarbij pas in 1380 voor het eerst een racket werd gebruikt. Klachten Ook is zeker dat prins Maurits van Oranje (1600, Slag bij Nieuwpoort) enorm verslin gerd was aan de sport, die in zijn tijd nog het midden hield tussen kaatsen en het huidige tennis. Hij bezocht de kaats baan op het Haagse Binnenhof minstens even frequent als de rqadszaal, hetgeen tot klachten leidde van de raadsleden. De prins speelde zijn partijen ook op basis van de nu nog steeds gehanteerde i5t 30-telling; van een soort klok aan de muur werden de wijzers bij elk punt „een kwartier" verschoven. De meest voor de hand liggen de verklaring is dat toen, zoals bijvoorbeeld ook bij de munt eenheden, gerekend werd op basis van 60. Ons decimale stelsel stamt pas uit latere pe riode. Nu nog zijn onder meer de tijd (60 minuten in een uur) en de tennissport verweven met deze belegen rekeneenhe- den. Alleen omdat „forty-five - fifteen" wel een hele mond vol is, zouden de referee's 45 hebben verbasterd tot 40. Gissen Een dergelijke „luiheid" ligt vermoedelijk ook ten grond slag aan de term „deuce", die moet .zijn afgeleid van het Franse „deux a jouer": nog twee te spelen. Hoe de term „love" (nul) ook buiten het ge mengd-dubbelspel intrede LONDEN Bij het ingaan van de tweede Wimbledon- week behoren Michael Chang en Arantxa Sanchez nog altijd tot de kanshebbers. De winnaars van Parijs heb ben zich sneller aan het gras aangepast dan men voor mogelijk had gehouden en de dag komt naderbij dat John McEnroe zijn broek op het centrecourt laat zak ken. De veelbesproken Amerikaan heeft die demon stratieve daad van afkeer aangekondigd als Chang het toernooi inderdaad mocht winnen. „Ik zie het al voor me", grinnikte Chang op de persconferentie, nadat hij Michiel Schapers aan de kant had gezet. Fijntjes herin nerde hij zijn gehoor eraan, dat de eerste service-volleyer, die zijn pad kruiste, hem niet van de baan had geblazen, zoals de algemene veronderstelling was. Toch wordt de 17-jarige Amerikaanse wijsneus op gras nog altijd niet serieus genomen. Wimbledon heeft voor de tweede week een bezetting overge houden, die een interessante confrontatie tussen jong en oud waarborgt. Chang, Arantxa Sanchez en Monica Seles aan de ene kant, daartegenover McEnroe, Lendl, Navratilova en zelfs de 34-jarige Chris Evert. Alleen Jimmy Connors en Miloslav Mecir zijn op het slagveld achtergebleven. In de eerste ronde van het dubbelspel bij de vrouwen verscheen een onbekende Nederlandse op de baan. Amy van Buren, een jeugdspeelster, had zich met haar Japanse gelegenheidspartner Rika Hiraki via het kwalificatietoernooi verrassend in het hoofdschema gewerkt. Daarin verloor ze eervol van de sterke combinatie Terry Phelps/Raffella Reggi (4-6, 5-7). heeft gedaan, is een kwestie van gissen. De goedkoopste verklaring is dat liefde niks voorstelt; iets meer logica zit in de lijn: 0, ei, l'oeuf, love. Schapers, zaterdag voor de derde maal op Wimbledon in de derde ronde ('87 tegen Cash, '88 tegen Lendl), sloeg tegen Chang al vroeg zijn eer ste „l'oeuf-game". Zonder een enkel tegenpunt kwam hij met 3-2 voor, waarna hij meteen ook het eerste „breekpunt" be reikte op de opslag van Chang. Een lijnrechter hield Schapers echter af van een vroege voor sprong van 4-2 door bij twijfel over in of uit bij nader inzien toch te kiezen voor de water- vlugge favoriet Chang. Waar mee hij nog eens onderstreepte dat bij tennis winst en verlies dichter bij elkaar liggen dan in welke sport ook. Brand-alarm Schapers won alsnog de eerste set (6-4), maar verslikte zich in de ultra-belangrijke zevende game van de tweede. Bij 3-3 verloor hij voor het eerst tij dens zijn opslagbeurt, waarna Chang 3-6 liet noteren. In de derde etappe van de langduri ge strijd „brak" Schapers de Amerikaanse Chinees twee maal achtereen, maar kort na dat de stadion-omroeper om Bill Sparks had gevraagd (de Wimbledon-code voor brand alarm) bleek het enthousiasme van Schapers geblust. Bij 4-5 had hij nog één keer kans de set te winnen, maar het onte rechte ontzag voor Roland Garros-winnaar Chang nagel de Schapers aan de kalklijn. Die volgens eveneens oer-oude traditie trouwens 23.77 meter lang en 8.23 meter breed is (voor het enkelspel). Meer nog dan het net (tussen 0.914 en 1.07 meter hoog) vormde de geestelijke druk vervolgens een obstakel voor Michiel Schapers, die steeds vaker oogcontact zocht met coach Martin Simek. Eén van de regels uit de tennissport verbiedt dergelijke „communi catie" en Schapers kreeg dan ook een waarschuwing. Waar na Chang genadeloos toesloeg. „Michiel is op gras een klasse beter dan Chang", betoogde Simek na afloop. „Die kan al les, behalve serveren. Chang serveert net zoals ik als ik pijn in mijn rug heb. Ondanks het feit dat Michiel last had van zijn buikspier, had hij van Chang kunnen winnen. Door zonder pardon aan te vallen na elke tweede service". Degene die ooit heeft besloten tot een herkansing na een mis lukte eerste opslag, zal zich niet hebben bedacht van hoe veel importantie zo'n regeltje kon worden. Het had Schapers een plaats in de volgende ron de (en dus ruim 35.000 gulden extra) kunnen opleveren, zelfs mét een antiek telsysteem. ROB LANGEVELD Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 19.00 uur: Tennis (Wimbledon) en wielrennen (Tour de France). Nederland 3, 21.25 uur Sport Studio. België Frana, 22.50 uur Golf. BBC 1, 23.10 uur: Atletiek (Stockholm) en tennis (Wimble- BBC 2, 13.55 uur: Tennis. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uun Wiel- Sky Channel, 21.00 uur: Euro sport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur: Atle tiek. Sky Channel, 23.30 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.05 uur Liever sportiever. Nederland 3, 15.00 uur Tennis (Wimbledon) en wielrennen (Tour de France). Duitsland 1, 16.45 uur Wielren- BBC 1, 14.50 uur: Wimbledon BBC 2, 13.50 uur Golfcursus. BBC 2, 14.55 uur Wimbledon. Feenstra wint eerste editie TILBURG Christian Feen stra heeft het eerste Neder landse satelliet-toernooi op zijn naam gebracht. De 22-jarige tennisser uit Hilversum ver sloeg gisteren in Tilburg in de eindstrijd Tom Kempers met 7-6 (7-2) en 7-5. Met de over winning verdiende Feenstra een kleine duizend gulden. De zege van de Hilversummer was een verrassing. Hij was als qualifier het hoofdtoernooi van 32 deelnemers binnenge drongen. Kempers was in Til burg als zesde geplaatst. Michael Reys derde in slalom OTTAWA De Nederlander Michael Reys is gisteren tij dens de eerste wedstrijd ka noslalom, die meetelt voor de Wereldbeker, derde geworden. De wedstrijd, de eerste in een serie van zeven, werd gehou den op de Gull-River in Onta rio, Canada. THEUNISSE DOORSTAAT TEST GOED Ronde - kroniek LUXEMBURG In de stad Luxemburg starten 198 renners in 22 ploegen voor de 76e Ronde van Frankrijk over 3250 kilo meter in 21 etappes naar Parijs, finish op 23 juli. Weer. Het gehele week einde is het zwaar be wolkt, zeer fris weer. Af en toe valt een lichte bui. Proloog. De Tour begint met een tijdrit over 7,8 ki lometer. De Pabeierbierg is scherprechter. Deze ve nijnige helling is benebre ker van de proloogspecia listen ten gunste van de allrounders. Breukink wint met zes seconden voorsprong op Fignon en verovert eerste gele trui. Tourfavoriet Delgado ver schijnt 2.40 te laat bij start en eindidgt als laatste. Eerste etappe, start- en fi nish Luxemburg, 135,5 km, drie tussensprints met 6,4,2 seconde vergoeding, drie beklimmingen 4e ca tegorie voor bergklasse- ment. Lilholt ontsnapt tij dens eerste kilometer. Na 15 km komen Da Silva en Leclerc bij hem. Maximale voorsprong 11.41. Bij 133e km schudt Da Silva Le clerc en Lilholt af. Hij wint eerste etappe, neemt gele, groene en bolletje strui in bezit. Tweede etappe, ploegen tijdrit start en finish Lu xemburg, 46 km. Opnieuw problemen voor Delgado voor wie het tempo te hoog ligt. Franse ploeg van Fignon verschalkt fa voriete Nederlandse for maties Post (tweede), Raas (derde) en Gisbers (vier de). Priem wordt negende. Da Silva behoudt zijn drie truien. Fignon gaat Breu kink voorbij in algemene rangschikking. Onze correspondent Bob van Huët reist de Tour de France- karavaan vooruit en geeft dagelijks een impressie van. stad en streek waar de deelnemers aan de Grande Bouclé later rijden. Vandaag een schets van het stadje Spa, waar de Tour-karavaan vandaag passeert, maar niets zal drinken van het plaatselijke bronwater. Gewoon kraanwater in Spa SPA In tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht tappen de bewoners van Spa niet het fameuze bronwater uit hun kraan. Het gemeen telijk waterleidingsbedrijf put daarvoor uit het nabij gelegen stuwmeer van de Gileppe, een riviertje dat hoog in de Ardennen ont springt. De exploitatie van de beroemde fontein waarin belletjes opspringen - zoals de Romeinse naturalist, Pli- nius de Oudere, het meer dan 2000 jaar geleden con stateerde - is sinds 1912 voorbehouden aan een N.V. met de duidelijke naam Spa Monopole. Toch leeft het mondaine stadje van zijn bronnen - het zijn er meer, met de op 440 meter hoogte ontspringende Reine (de Bron van de Ko ningin) als bekendste. Onge veer 600 mensen werken in de geautomatiseerde Spa-fa briek, waar het water via pijpleidingen binnenkomt en vervolgens wordt gebotteld. Monopole is de belangrijkste werkgever van de streek, met nog eens 300 tijdelijke banen in de zomer vanwege de dan extra grote vraag. Voor het gemeentebestuur is de Spa-fabriek op haar beurt natuurlijk een welkome bron van inkomsten. Het commercialisatierecht lever de de stad vorig jaar ruim zeven miljoen gulden op. Daarvoor werd door de N. V. 431 miljoen liter water ge produceerd. Mirakel Vanaf het begin van onze jaartelling kende men mira culeuze eigenschappen toe aan het borrelwater. Ge kroonde hoofden begaven zich naar de Ardennen om van hun kwalen te genezen. Hun weinig bescheiden va kantiehuisjes kunnen nog al tijd worden bewopderd. En kele van de beroemdheden zagen hun verblijf vereeu wigd in de vorm van bron- en straatnamen of inscripties in het gouden boek. Om de zuiverheid uit de re clamecampagnes te kunnen waarborgen wordt het water gewonnen in een bescher mingszone die zich thans uitstrekt over 2500 hectare. Industrieële activiteiten zijn hier ten strengste verboden. „Het unieke filteringssys teem van de Ardennen-bo dem werkt nog steeds. Bijko mende behandeling van het water is onnodig", vertelt Claudie Vittone, hostess in de Spa-fabriek. Ze ontvangt elke zomer zo'n 40.000 Hol landais (we zijn in Franstalig gebied). Tweederde van het totale aantal bezoekers. Helft export Tijdens toppen in de zomer bedraagt de produktie meer De Spa-fabriek in de Ardennen, waar het wereldberoemde bronwater wordt gebotteld. FOTO: PERS UNIE dan vier miljoen flessen per dag. Nederland blijkt, na België, de belangrijkste af zetmarkt voor Spa-water. Meer dan de helft van de export komt naar ons land. Zestig procent van al het verkochte mineraalwater in Nederland komt uit Spa. De hostess vindt de noorderlin gen milieubewust consu menten. want „de vraag naar echte glas flessen is bij u veel groter dan elders. Plas tic verpakkingen hebben minder succes Of de door de Ardennen ge ploegde renners vanmiddag hun dorst met wat blauw, groen of rood kunnen lessen is overigens nog maar de vraag. De Tour-directie heeft de exclusiviteit van het dorstige gebeuren im mers voor een paar ton ver kocht aan Coca-Cola, dat - schandaal in Frankrijk - meer bood dan Perrier. „Officieel mogen we niets doen" zegt Spa-voorlichtster Maggy Theys. Of er dan of ficieus gaat worden geschon ken kan ze niet zeggen. Ie der zijn monopolie. BOB VAN HUET 0PDEL0SSE Koc/ie gaa t naar yloeg Colombia Stephen Roche gaat volgend var voor de Colombiaanse for matie Postobon rijden. Roche leeft deze opzienbarende transfer niet willen bevesti gen, zijn vriend de assistent- )loegleider Patrick Valcke gaf Jpe dat er verregaande bespre kingen waren. Transport stalen trine is versneld Vinnen achttien uur weet de roorzitter van de jury in de Ronde van Frankrijk de uit- jlag van de dopingonderzoe ken. Na de onverkwikkelijke Iffaires rond Pedro Delgado n Gert-Jan Theunisse van forig jaar heeft de directie van |fe Tour besloten het transport fan de urinestalen te versnel- Pieters begint pief een boete Peter Pieters is de Ronde van ïrankrijk zaterdag begonnen net het betalen van zeventig tulden boete. Voor hij als eer- te van alle deelnemers in Lu ie m burg van start ging in de troloog, werd hij door de jury \p de bon geslingerd. Pieters had het kaderplaatje met rug nummer van zijn stang afge naaid. Gert-Jan Theunisse be hoorde tot de zeven renners, He vijftig gulden boete moes ten betalen, omdat ze ver- luimd hadden hun handteke ning op het controleblad te letten: Henk Steevens 25 iaar ploegleider Henk Steevens, de assistent tan ploegleider Cees Priem, tierde bij het begin van de Ronde van Frankrijk in Lu- tem burg zijn 25-jarig jubileum Ils ploegleider. Steevens was fen verdienstelijk beroepsren- 3er, lid van de beroemde Pel- lenaars-formatie, die in 1953 Nederland voor het eerst Tourgek maakte. LUXEMBURG Laurent Fignon zegevierde giste ren met een zootje ongere geld in de ploegentijdrit. De wederopstanding van Laurent Fignon als ronde- renner werd in de eerste twee dagen definitief doordat Pedro Delgado zwaar van zijn sokkel viel. Zaterdag was het parkoers van de proloog te zwaar voor ge specialiseerde tijdrijders als Nijdam, Marie en Indurain. Dit was veel eerder iets voor allrounders. Breukink had in Zwitserland in alle rust naar de Tour de France toegeleefd. Hij pakte de eerste prijs met zes seconden verschil voor Laurent Fignon. De Parijze- naar gaf aan dat zijn conditie uit de Giro nog intact was. Hij zag met een grijns op zijn ge laat zijn rivaal Delgado laatste worden. Fignon inspireerde gisteren zijn knechten naar de over winning met 32 seconden voorsprong. Een wonder. Ma rie was pas nog ziek, Pascal Si mon niet in vorm. Imboden, half-beroepsrenner, half ver zekeringsagent, wilde onlangs met wielrennen stoppen, om dat hij zo slecht fietste. Bar- teau reed geen deuk meer in een pakje boter sinds hij in '84 tien dagen de gele trui had. Ploegleider Cyrille Guimard wist bijna niet waar hij de knechten voor Fignon van daan moest halen. Hij was nog een tijd bezig met de 36-jarige De ploeg van Laurent Fignon (in tweede positie) slaagde er on danks een samengeraapte samenstelling in de teamrit van giste ren te winnen. FOTO: AP Italiaan Baronchelli bij zijn Australische sponsor los te we ken. „Het gaat goed", vond Fignon, „als ik maar gezond ben, kan ik alles aan". Theunisse Gert-Jan Theunisse heeft de eerste dagen van de Ronde van Frankrijk beter dan ver wacht doorstaan. Hij liep niet meer achterstand op dan hij zonder pijn aan zijn ribben zou hebben gedaan. „Het was wel of iemand met messen in mijn lijf zat te steken", vertelde de Brabander. Hij durfde met het oog op een eventuele doping controle geen pijnstillers in te nemen. Zijn valpartij tijdens de Ronde van Zwitserland, waarbij hij een aantal ribben zwaar kneusde, had in het eerste weekeinde geen ernstige ge volgen. Theunisse herstelde wonderbaarlijk snel mede dank zij dagelijke fysiothera- peutische behandelingen door Pieter Kloks. „Gert-Jan krijgt per ademhaling een liter lucht minder in zijn longen dan nor maal", vertelde Kloks in Lu xemburg. Die tekortkoming van zuurstof had hem moeten opbreken in de ploegentijdrit, waarin de snelheid boven de 50 kilome ter gemiddeld kwam te liggen. Theunisse bleef bij de ploeg, kon zelfs regelmatig aan kop rijden en finishte gelijk met Rooks en Kelly. „Het ging niet goed en het ging niet slecht", stelde hij na afloop. „Alles bij een zijn de eerste dagen goed verlopen. Ik ben zelfs voor het eerst in mijn loopbaan bii de eerste honderd in een proloog geëindigd".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15