final Alleen de zon is in Spanje nog gratis... Zonnetrein CeidóeGou/uwt ZATERDAG 1 JULI 1989 I silt Jt Het dorpje Cadaqués maakt deel uit van het 'andere Spanje' dat echter zo moeilijk wordt opengelegd. Deze maand barst het vakantiegeweld weer los. Met auto, vliegtuig en trein trekken miljoenen landgenoten erop uit. Een van de meest geliefde zomerbestemmingen is Spanje. Maar steeds meer toeristen komen tot de conclusie dat het Spanje van nu niet meer het Spanje van toen is. BARCELONA - Als de voorteke nen niet bedriegen wordt 1989 een historisch jaar voor het toerisme naar Spanje. En dat is dan niet po sitief bedoeld. Voor het eerst sinds jaren vertoont het aantal zonzoe- kers aan de Costa's een scherpe da ling. Het zijn vooral de Britten die wegblijven, maar ook de Nederlan ders zullen dit jaar minder massaal naar Spanje trekken, volgens direc teur F. Fransen van Arke zo'n ze ven procent minder dan vorig jaar. Dat is overigens nog geen ramp, omdat 1988 een toeristisch topjaar was met meer dan twee miljoen Nederlandse va kantiegangers, een stijging van meer dan vijftien procent in vergelijking met 1987. Maar wel een teken aan de wand. Een niet te negeren sein dat de Nederlandse en de Europese belangstelling voor Spanje1 onder druk staat. Spanje, sinds enkele jaren lid van de Eu ropese Gemeenschap, maakt econo misch een grote sprong. Buitenlandse in vesteerders, Nederland voorop, bestor men het land waar straks, in 1992, in Barcelona de Olympische Spelen en in .Sevilla de Wereldtentoonstelling worden gehouden. Bovendien wordt Madrid in 1992 Culturele Hoofdstad van Europa. In de Spaanse badplaatsen langs de Cos ta Brava wapperen aan het strand vrolij ke blauwe Europese vlaggen. Maar die Europese toekomst heeft ingrijpende ge volgen voor de Spaanse toeristenindu strie, vorig jaar goed voor een omzet van ruim dertig miljard gulden, een fien- de van het nationaal produkt. Lage prijzen Met de economische integratie in Euro pa komt een eind aan het lage-prijzen- festival van het zontoerisme. Het snel toestromend buitenlands kapitaal maakt de peseta snel duurder. Dat betekent duurdere spullen in de winkeltjes, duur der eten, duurdere appartementen. Al leen de zon blijft gratis. Een deel van de toeristen, met name de genen die alleen vanwege de lage prijzen naar Spanje reizen, verleggen vanwege de hogere prijzen hun horizon. Om aan trekkelijk te blijven voor het overblij vende deel van de toeristenmarkt moet Spanje daarom meer gaan bieden dan al leen zon en zee. Betere hotels en cam pings vooral, en ontsluiting van het ach terland. Verbetering van stranden en we gen staat ook op het programrpa. Land inwaarts verrijzen waterparadijzen en golfbanen, om de toeristische monocul tuur van zon en zand te doorbreken. En er komt eindelijk meer oog voor het schitterende achterland met zijn vele, fraaie dorpjes. Mevrouw Paloma Notario van het Spaans Nationaal Bureau voor Vreem delingenverkeer in Den Haag zegt het klip en klaar: „We zijn bereid aan kwan titeit in te leveren als de kwaliteit maar toeneemt". Die omslag is echter niet een, twee, drie een feit. Knelpunten Die beoogde omschakeling van kwanti teit naar kwaliteit gaat niet zonder pro-, blemen. Met het oog op 1992 investeert de Spaanse overheid nu en in de komen de jaren honderden miljoenen in verbe tering en uitbreiding van vliegvelden, verlenging van snelwegen en in de mo dernisering van het Spaanse spoorweg net. Maar op plaatselijk niveau blijven tal van knelpunten bestaan. Onlangs hebben Nederlandse touroperators nog bij de centrale regering in Madrid aange drongen op verbetering van de bekende vakantieplaatsen. Meer boulevards en bijvoorbeeld autovrije zones moeten met name in de zomermaanden voorko men dat het strand niet zonder loodver- giftiging en blikopener te bereiken is. Inmiddels zijn wetten aangenomen die de wildgroei moeten indammen. Op veel plaatsen mag niet meer gebouwd worden binnen een straal van honderd meter van het strand. In Alicante in het zuiden zijn de eerste flatgebouwen neergehaald die in strijd met dit verbod waren opge trokken. Die ontwikkeling is mede te danken aan de groene lobby die zich hier „Groepen ter verdediging van de stranden" noe men en vooral op lokaal niveau veel in vloed hebben. Harde dobber „Het toerisme in Spanje krijgt een harde dobber aan het verbeteren van de kwali teit. Ze geloven het hier wel", zegt de Nederlandse Setske Wissink (52). Ze woont en werkt al sinds 1968 in Rosas aan de Costa Brava. Eerst als medewerk ster van een organisatie die onder de leus „Zaken onder de zon" de eerste toe- ristenwijk van Rosas bouwde. Paradis Villas groeide uit tot een complex van 450 bungalows en villa's. Daarna werkte Wissink bij de project ontwikkelaar die de volgende „urbanisa- cion" uit de gfond stampte. In de vroe gere moerasdélta, die grenst aan het toenmalige dorp Rosas, staat nu Santa Margharita, een met kanalen doorsne den nieuwbouwwijk met enkele duizen den appartementen en honderden villa's. Via de kanalen varen de bewoners met hun boten rechtstreeks de blauwe zee op. Setske Wissink: „De prijzen van sommi ge appartementen en hotels komen niet meer overeen met de kwaliteit. Ik kan u appartementen laten zien, daar staan twee bedden en een bar met twee kruk ken in. Daar wordt 525 gulden per week voor gevraagd. Schandalig! Ik zou mijn klanten er niet heen durven brengen. Ik zit al drie jaar op dezelfde prijs. Anders krijg ik mijn appartementen gewoon niet meer vol". Sinds 1985 heeft Wissink een eigen ver huurbedrijf met inmiddels 350 apparte menten en villa's in portefeuille. „Als je de goede contacten had kon je in de tijd van Franco bouwen wat je wjlde", ver telt ze terwijl we langs de talloze bouw plaatsen in Rosas rijden. Want na twin tig jaar kent de stad een nieuwe bouwex- plosie. „Ze bouwen zich wezenloos. Kleine goedkoop uitgevoerde appartementen en huisjes. Ze worden massaal verkocht aan de Fransen die op het ogenblik hele gun stige hypotheekvoorwaarden krijgen van de Crédit Agricole". Wildgroei Ondanks de nieuwe wetten en voor schriften is er ook nu nog steeds sprake van ongecontroleerde wildgroei. Op on verklaarbare wijze verrijzen er hoge ap partementengebouwen tussen lage vil la's. „Iedereen doet wat-ie wil. Niemand denkt aan het algé'meen belang. Er wordt veel gehamerd op service en kwaliteit. Maar het is allemaal zo ondoordacht en weinig professioneel". Zo werd zes we ken geleden de burgemeester van Rosas afgezet tijdens een zeer roerige bijeen komst van de gemeenteraad. Hij had zichzelf als aannemer wat al te opval lend bedacht met bouwvergunningen voor plaatsen waar anderen geen steen op de ander mogen zetten. „Er wordt hier al gepraat over een op handen zijnde crisis", zegt Gabriele Te- chen (32). In Rosas heeft de Westduitse enkele jaren geleden met een paar land genoten de viertalige toeristenkrant Pa norama opgericht. Het blad draait volle dig op inkomsten uit advertenties en richt zich op het noorden van de Costa Brava. „Het wemelt hier van de restaurantjes. Veel eigenaren klagen steen en been. De buitenlanders worden afgeschrikt door de stijgende prijzen. Alleen familieres taurants die kunnen werken met veel onbetaalde arbeid van kinderen houden het hoofd boven water. De enige die goed draaien zijn de goedkope pizzeria's en snackrestaurants. Wij merken de te ruggang zelf ook. Veel bedrijven kunnen nog alleen in juli en augustus adverte ren. Ze zitten gewoon krap". Maar betreuren doet Techen de crisis niet. Ze verwacht veel van de sanering die er het gevolg van zal zijn. „Een krap pere markt zal leiden tot een flinke schoonmaak onder de bedrijven. De branche zal ervan opknappen. De goed geleide hotels en campings, de goed on derhouden appartementen, die kunnen overleven en na 1992 verder gaan". Verbeteringen Volgens Techen schreeuwt de infrastruc tuur van de Costa Brava om verbeterin gen. Net als veel andere badplaatsen heeft de eerste grote uitbouw van Rosas met appartementen en hotels rond 1970 plaats gehad. Veel gebouwen en installa ties zijn aan verbetering toe, willen ze beantwoorden aan hogere eisen. Want bijvoorbeeld in de toeristische buitenwij ken zijn veel huizen nog niet aangeslo ten op de riolering. Het stratennet kan de stroom auto's al lang niet meer aan. In het hoogseizoen zijn de parkeerproblemen gigantisch, maar Rosas heeft alweer een strekdam de baai ingelegd als voorbereiding voor w^er een nieuw strand. De autonome deelregering van Catalo- niê, waartoe de Costa Brava behoort, be studeert de invoering van een toeristen belasting als financieringsbron voor ver betering van de infrastructuur. Hotel eigenaren en andere belangengroepen in Rosas vrezen echter voor hun concur rentiepositie en zijn fel tegen, als de bé- lasting niet overal gelijktijdig wordt in gevoerd. De angst is groot dat de meeste investeringen vooral aan Barcelona en het gebied ten zuiden daarvan ten goede zullen komen, en niet aan de noordelijke plaatsen. Gabriele Techen: „Hier zijn ze echt bang de boot te missen". Een boot die de Spaanse toeristenindu strie in elk geval heeft gemist, is door Panorama overgenomen. De nadruk die steeds is gelegd op zon, strand en boule vard heeft de aandacht voor evenemen ten en bezienswaardigheden volledig verdrongen. Het blad voorziet in die in formatie. Gabrièlle Techen: „Het achter land is zeer geschikt om te fietsen en te wandelen. Er zijn veel middeleeuwse burchten en in romaanse en gotische stijl opgetrokken kloosters. Achter Figueres ligt het vulkaanlandschap La Garrotxa, een beschermd natuurgebied. Maar een kaart voor fietsers en wandelaars is er niet". Kerkje Niet overal is de aandacht uitsluitend gefixeerd op het strand. In Cadaqués, het door Salvador Dali beroemd gewor den Spaanse vissersdorpje langs het UTRECHT - Al loopt het totaal aantal Nederlandse vakantiegan gers naar Spanje terug, de Neder landse Spoorwegen vervoeren dit jaar meer mensen naar de Costa's dan ooit tevoren. Dat komt wel licht mede doordat de spoorverbin dingen zijn verbeterd. In de maan den juli en augustus rijdt dagelijks een trein rechtstreeks van Neder land naar de Spaanse grens. Het tijdrovende overstappen in Parijs, voor veel mensen een halsbrekend avontuur, is van de baan. De reis, tot de grensplaats Port Bou, duurt hierdoor nog maar ze ventien uur. De prijs van een trein kaartje ligt tussen de 263 en 334 gulden, afhankelijk van de dag waarop gereisd wordt. Dat is nog steeds iets, maar niet veel, duurder dan de meeste pendelbusdiensten. In september zijn de spoorwegen met het zonretöür van 222 gulden heel dicht naar de busprijzen ge kropen. De spoorwegen mikken met hun FOTO: PR noordelijk deel van de Costa Brava, drentelt op een minder zonnige dag een groepje toeristen rusteloos voor de hoofdingang van de Santa-Mariakerk. Ze hebben de steile, deels rotsige steegjes van Cadaqués overwonnen om een blik te kunnen werpen op het curieuze barok- altaar in het binnenste van het zeven tiende eeuwse kerkje. De cultuurhonger van de wachtende toe risten die de klim naar het kerkje heb ben ondernomen wordt echter ntet ge stild. Voor hen blijft de deur dicht. Het kerkje geeft haar geheim namelijk alleen prijs op afspraak. Binnen wacht de oude mevrouw Espe- ranza koppig op het bezoek dat zich wel telefonisch heeft aangekondigd. Zij hoedt het cultureel erfgoed als ware het haar persoonlijk heiligdom. Als de tijd daar is hijst de oude vrouw zich met haar wandelstok moeizaam naar boven over de ongelijke straatjes en installeert zich in de donkere kerk, een mand met ansichtkaarten ter verkoop op haar schoot. Maar als VVV-directeur Ferrer met eni ge gasten arriveert loodst ze hen via de zijdeur toch de kerk binnen. Met een druk op de lichtschakelaar onthult de bejaarde vrouw het overdadig gebeeld houwd altaar van verguld olijfbomen hout dat de vissers 250 jaar geleden bij een hebben gespaard. RUUD TEN HOEDT Spanje-treinen met name op reizi gers met als bestemming Costa Brava, het noordelijkste en door Nederlanders drukst bezochte deel (300.000 mensen) van de Spaanse kust langs de Middellandse Zee tussen Port Bou en Lloret de Mar. Het zwakke punt van de spoorwe gen - de trein rijdt in Noord-Span- je op twintig kilometer van de kust - hopen de spoorwegen in de nabije toekomst op te kunnen van gen door treinkaartjes inclusief taxivervoer aan te bieden. Verder zullen de NS proberen de overstap in he*, grensplaatsje Port Bou naar de Spaanse trein of bus door inzet van kruiers te verbeteren. Die overstap is nodig omdat het spoor in Spanje nog steeds breder is dan het Europese net. De Span jaarden zullen daar de komende jaren verandering in brengen. Van af 1992 zijn enkele belangrijke hoofdlijnen al op Europese breedte gebracht, waardoor rechtstreeks treinverkeer met Spanje mogelijk wordt. Binnen drie tot vier jaar verwachten de Spanjaarden een be langrijke toename van het treintoe- risme.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 38