w Sean Kelly heeft zege nog steeds als objectief TOUR DE FRANCE Pedro Delgado denkt niet aan houden wraak-expeditie Stephqn Roche al blij met rentree in peloton 'CcidócGouaant' Zes aankomsten zijn berg op ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 31 LUXEMBURG Prominente afwezige in de Tour is Toni Rominger. De 28-jari- ge Zwitser raakte tijdens de laatste Giro d'ltalia oververmoeid. Hij reed nog wel de Ronde van Zwitserland, maar ging daarna met vakantie. Rominger zege vierde dit jaar in de Ronde van de Mid dellandse Zee en Tirreno-Adriatico. De Italiaan Gianni Bug no is nu de enige kopman in de volledig Italiaanse ploeg van Gianluigi Stanga. Eerder gaf de Fransman Jean-Francois Bernard forfait voor de Tour na een operatie aan de linkerknie. Bernard eindigde in 1987 als derde na Roche en Delgado. Waalse Pijl De tweede etappe, die maandag 3 juli van Luxemburg naar Francorchamps leidt, is een veredelde Waalse Pijl. Het parkoers leidt over de Muur van Hoei en de Citadel van Namen plus een aan- Op de losse Tour tal andere bekende heuvels naar negen kasseistroken in de finale in de buurt van het autocircuit van Francorchamps. Abrupt gestopt De Spanjaard Angel Arroyo is abrupt gestopt met wielrennen. Hij gaf per soonlijke motieven op als reden voor zijn afscheid. De 33-jarige Arroyo ein digde in 1983 als tweede in de Tour, in 1984 werd hij zesde. De laatste jaren boekte hij geen resultaten meer wegens problemen met zijn gezondheid. Gestolen De wielerploeg van de Fransman Yves Hézard is vlak voor het begin van de Tour de France gedupeerd door het in brekersgilde. Eerst werd de servicewa gen gekraakt en vervolgens ook nog de opslagruimte leeggehaald. Verdwenen zijn onder meer de speciale tijdritfietsen en reservemateriaal. Wereldomroep Radio Nederland Wereldomroep zal dit jaar, anders dan andere jaren, iedere middag om half vier (Nederlandse tijd) ,,heet van de naald" nieuws brengen over de Tour de France. Afhankelijk van de actualiteit zullen in die uitzending fi- nish-flitsen, interviews, klassementen en dergelijke te horen zijn. Ook dit jaar zal Radio Nederland Wereldomroep de Tour live volgen met een eigen équipe. Ook een groot deel van de avonduitzen ding (18.30 tot 19.25 uur Ned. tijd) zal aan de Tour worden gewijd in de vorm van reportages. LUXEMBURG De Ronde van Frank rijk 1989 telt zes aankomsten berg-op en vier tijdritten. De totale lengte van het parkoers is 3215 kilometer, de ge middelde afstand per etappe is 161 ki lometer. Het etappeschema wordt twee keer onderbroken, op 5 juli voor de ver plaatsing van Lille naar Dinard, op 17 juli voor een echte rustdag in Orcières Merlette. Het vlakke deel van West- Frankrijk, op weg naar de Pyreneeën die voor de Alpen worden aangedaan, wordt overbrugd in grote sprongen. Een individuele tijdrit over 79 kilometer van Dinard naar Rennes en daarna Rennes - Poitiers (259 km), Poitiers - Bordeaux (259 km) en vervolgens naar Pau (201 km). Het etappeschema voor de 76e Ronde van Frankrijk ziet er als volgt uit: 1 juli: proloog Luxemburg (6,5 km, in dividuele tijdrit), 3 juli: 4 juli: 5 juli: 6 juli: 7 juli: 8 juli: 9 juli: 10 juli: 11 juli: Luxemburg - Luxemburg (120 km), Luxemburg - Luxemburg (30 km, ploegentijdrit), Luxemburg - Spa (189 km), Luik - Wasquehal (203 km), reisdag Lille - Dinard, Dinard - Rennes (79 km, indivi duele tijdrit), Rennes - Futuroscope/Poitiers (259 km). Poitiers - Bordeaux (259 km), nog aan te wijzen plaats - Pau (201 km), Pau - Cauterets (202 km), Cauteret - Luchon-Superbag- nères (141 km), 12 juli: 13 juli: 14 juli: 15 juli: 16 juli: 17 juli: 18 juli: 19 juli: 20 juli: 21 juli: 22 juli: 23 juli: Luchon - Blagnac/Toulouse (162 km), Toulouse - Montpellier (233 km), Montpellier - Marseille (168 km), Marseille - Gap (233 km), Gap - Orcières Merlette (42 km, individuele klimtijdrit), rustdag, Gap - Briancon (174 km), Briancon - l'AIpe d'Huez (162 km), Bourg d'Oisans - Villard-de- Lans/Cité 2000 (90,5 km), Villard-de-Lans - Aix-les-Bains (124 km), Aix-les-Bains - L'lsle d'Abeau (110 km), Versailles - Parijs (27 km, indi viduele tijdrit). LUXEMBURG Zijn portret is het logo van de 76e Tour de France. Het is een zwart op wit bewijs, dat de directie en Pedro Delgado weer dikke vrienden zijn. Vorig jaar stond de gele-truidrager enkele dagen voor zijn definitieve over winning met handen en hoofd in de schandpaal. De Spaanse ren ner had het middel probenicide in genomen om gebruik van anaboli- ca te maskeren. Foei. Delgado bleek volgens de wielerwetten van die hectische tijd ongrijpbaar en werd in Parijs gehuldigd. „Vol gend jaar win ik weer", sprak hij destijds wraakzuchtig. De kans dat Pedro Delgado opnieuw de Tour wint is groot. Eenvoudig, omdat hij op dit moment de beste ronderenner is. Maar van een wraakexpeditie is geen sprake. „Niet ik, maar Xavier Louy heeft vorig jaar een grote fout gemaakt. Die man behoort niet meer tot de directie. Ik heb altijd recht in mijn schoenen ge staan. De organisatoren van de Tour zijn niet meer dezelfde mensen. Zij heb ben mij in oktober bij de presentatie van het routeschema met open armen ontvangen. Buiten mijn overwinning heb ik van de Tour van vorig jaar alles ver geten". Onlangs was Pedro Delgado op bezoek bij koning Juan Carlos in het paleis van Zarzuela. Hij bood de Spaanse vorst twee gele truien aan. Eén van de Tour '88 en één van de Vuelta '89. Ondanks de twijfel over vermeende do ping werd Delgado in eigen land verhe ven tot halfgod. Internationaal hielct men sterke twijfels, sterker nog, bleef de overtuiging dat hij een be- drieger was. Delgado: „De lp* zaak is eenzij- dig belicht, al Belaië naar gelang van welke kant. QOlOOTOO De negatieve benadering 77/6777377(7 OSt was niet hele- Marnlsv maal eerlijk. IVItfi OAa vZrteigië gedrogeerd werd ik hard was" aangepakt. Maar toen twintig jaar ge leden het onomstotelijk bewijs werd ge leverd dat Eddy Merckx gedrogeerd was, stond dat land op zijn kop van ver ontwaardiging en geloofde niemand dat het waar was". Nooit positief Onder de strijdkreet „Ik ben nooit posi tief bevonden" jaagt Pedro Delgado de komende maand op zijn tweede over winning in de Ronde van Frankrijk. Hij is het aan zijn stand van beste Spaanse ronderenner aller tijden verplicht. „Met minder neemt het Spaanse volk geen genoegen meer". Hoe dan ook, een nieuwe overwinning zal niet zo hartstochtelijk worden ont haald als zijn eerste. „Als ik win, wordt dat als vanzelfsprekend ervaren. Win ik niet, krijg ik een storm van kritiek te verwerken. Dat is onze latijnse mentali teit, ergens zijn we een beetje slecht". Zes weken geleden schreef de intussen 29-jarige Delgado voor de tweede keer in zijn loopbaan de Vuelta d'Espana op zijn naam. Het was zijn derde triomf, voor de derde keer ook zat er een luch tje aan zijn zege. In '85 werd een mon sterverbond gesmeed om hem aan de eindzege in dé Vuelta te helpen. In de Tour van '88 werd hij verdacht van do ping. Dit voorjaar zat hij met verschil lende renners „in de slag" om zich in de voorlaatste etappe te verweren te gen de aanval van zijn Colombiaanse ri vaal Fabio Parra. De Sovjet Ivan Ivanov kreeg een dag la ter een enveloppe van Delgado. Vol gens (Colombiaanse) getuigen zat daar geld in. Delgado ontkende dit en zei dat hij Ivanov alleen zijn adres had gegeven om eens bij hem langs te komen. „Ik ben echt niet zo dom door voor het oog van de camera's geld aan een renner van een andere ploeg te overhandi gen". Delgado geeft wel toe profijt te hebben getrokken van Ivanovs inspanningen. Samenwerking tussen renners van ver schillende ploegen is één van de curio sa van de beroepswielersport. „Het zou een negatieve zaak zijn als het werk van Ivanov niet vergoed werd. In die bewus te etappe hebben de Colombianen pre cies hetzelfde gedaan. Hernandez lag voorop. Hij moest wachten op zijn kop man Parra. Camargo, van een andere ploeg, mocht de etappe winnen", aldus Delgado. Korte vakantie Na de Ronde van Spanje en een korte vakantie met zijn verloofde Luzdivina op Pedro Delgado: „De doping-zaak van vorig jaar in de Tour de France is een zijdig belicht"., FOTO: SP Ibiza richtte Delgado zich geheel op de Tour de France. „Ik wil dolgraag de Tour nog een keer winnen om volgend jaar een gooi te doen naar de Giro d'l talia". Hij trok zich terug in zijn eigen trai ningskamp in het hooggebergte bij Ma drid, de Nava Cerrada. Onder leiding van zijn trainer Jose Luis Pascua reed hij tussen 1600 en 2000 meter hoogte vooral tijdritten van zo'n vijftig kilome ter. „Een grote ronde wordt in de tijd ritten gewonnen", weet de Spaanse klimmer, die de laatste jaren steeds be ter werd in de ritten tegen het uurwerk. Volgens trainer Pascua heeft Delgado slechts één probleem: „Pedro moet dit jaar twee keer pieken. De eerste keer was voor de Vuelta, de tweede voor de Tour. Dat heeft hij nog niet eerder ge daan. Van alle klassementsrijders in de Tour heeft hij het minst gereden. Zijn voordeel is, dat hij snel in topvorm is". Achter de minzame glimlach van de fa voriet gaat een spijkerharde mentaliteit schuil. Vorig jaar gaf hij zich op voor een cursus mentale preparatie. Tijdens de eerste les zei de professor. „Blijf voortaan maar thuis, want je hebt niets nodig om je voor honderd procent te concentreren". Sean Kelly: „Mijn eerste plaats in het FICP-klassment ben ik kwijtgeraakt doordat ik in het voorjaar twee keer ziek was". FOTO: SP LUXEMBURG Sinds zes, zeven seizoenen is Sean Kelly (32) één van de allerbest betaalden in wie- lerland. En niemand heeft ooit ge zien, dat hij zijn centen ondoor dacht weer uitgaf. Spaarzaam is nog een zachte omschrijving van de karaktertrek die Kelly naast zijn wielertalenten het meest typeert. „Spaarzaam, inderdaad. Vind ik een beter woord dan gierig", gaat hij met een op de uitdaging in. „Ik heb het thuis op de boerderij nooit anders ge zien en ik vond alsnog geen reden om anders te handelen dan mijn ouders. Geld smijt je niet door de vensters, dat zet je voorzichtig opzij voor later. Waar zou ik het trouwens wel aan beteden? Reizen, dure hotels?... Daar heb ik als renner al meer dan genoeg mijn deel van gehad. Een superauto? Ik heb al ja ren een Citroën en die doet het nog steeds goed. Waarom dan verande ren?" Veranderen. Een woord dat Kelly inder daad zo weinig mogelijk gebruikt. In te genstelling tot stadsjongen Stephen Roche is de plattelander Kelly een oer conservatief. Ook in zijn sport. Jaren lang trok hij op met Jean de Gribaldy, ondanks schitterende aanbiedingen uit Italië. Daarna fietste hij vijf seizoenen voor Kas, ook al stond hij in de finale van belangrijke Minder wedstrijden doorlopend al- ZWBT6 TOUT leen. Slechts toen de Spaan- geeft Veel se frisdranken- fabrikant er- mee ophield, spanning ging Kelly weer eens uitkijken 677 /C377S- naar een ande- re omgeving. 776/76676 Dat werd dus PDM. Maar ook ADR, Fa- gor en vooral Teka zwaaiden met bun dels bankpapier. „Ik was gewoon toe aan een wat lichter programma", zegt Kelly simpel. „Bij PDM kan dat dus. Een keuze die me nog geen dag verkeerd heeft geleken. Beter dan dit team is qua organistie niet mogelijk, dit is gewoon de hemel voor wie vanuit Spanje komt". „In de Tour bepaalt een renner hele maal zelf of hij kopman is of helper. Vanaf de start tot de tijdrit moet je op letten. In die tijdrit forceer je dan zelf je positie. In de Pyreneeën tracht je dat verder uit te diepen. En pas dan gaat men aan tafel zitten om de échte kop man aan te duiden. Mij lijkt het alleszins een goeie zaak, dat PDM wel renners heeft die voor die machtspositie in aan merking komen. Als elders de enige kopman faalt, ligt het hele huis in dui gen. Dat zal ons niet overkomen". Stel dat hij na de Pyreneeën moet in binden? „Dan doe ik dat. Onder profs is dat de gewoonste zaak van de we reld. Ik weet dat velen daar aan twijfe len, maar: als Rooks mij nodig heeft, sta ik klaar!" Objectieven „Ik heb", vervolgt Kelly, „nog twee gro te objectieven in mijn loopbaan: de Tour en het wereldkampioenschap. Aan Chambéry wil ik nog niet denken, aan de Tour zoveel te meer. Eerst dit: waar om maken de organisatoren hun wed strijd niet wat minder lastig? Dan kre gen ze wel 25 kanshebbers aan de start, veel spannender dus dan nu. En uiteindelijk zou toch nog de sterkste winnen". „We moeten het nu eenmaal doen met het vastgestelde traject. Dat lijkt sterk op dat van vorig jaar. Moeilijk dus. Ze ker voor mij, want ik ben geen super klimmer. Maar anderzijds begin ik met heel wat meer reserves dan vroeger aan die Tour. Door ziekte miste ik nogal wat in het voorjaar, daarna hoefde ik geen Vuelta of Giro te rijden. Ik kon er in alle stilte drie weken tussenuit, terug naar Ierland om nieuwe krachten op te doen". „Ik voel me nergens beter dan thuis. Hoe ouder ik word, hoe liever ik terug keer naar ginds. In februari maak ik lang zo graag mijn koffers niet meer klaar als vroeger. En middenin het sei zoen ben ik wat blij als ik een gaatje heb voor een paar dagen in mijn home- country. Ik start dus nu onder ideale omstandigheden, beter dan ooit voor dien". „Het is", gaat Kelly verder, „inderdaad realistisch te denken dat ik op de sprin terstrui ga mikken. De organisatoren hebben aangekondigd streng te zullen zijn voor wie een scheve schaats rijdt. Vorig jaar vooral is er lelijk gesjoemeld. Ik noem liever geen namen, maar som mige spurters zijn op een werkelijk on sportieve manier tot in Parijs geraakt. Het was dringend tijd om in te grijpen en dat zal nu dus gebeuren. Ik heb het liever streng. Zoals in de Dauphiné. Al- cala wordt betrapt als hij heel even aan de ploegleidersauto hangt en moet er meteen uit. Jammer voor onze Mexi caan en voor onze ploeg. Maar als ze het vanaf nu overal zo doen: bravo! Renners zoals ik - goeie spurters, be hoorlijke tijdrijders en niet ondermaats in de cols - kunnen daar alleen voordeel uit halen. Daarom zeg ik: de groene trui is in de komende Tour een reëel objec tief. Maar in stilte denk ik ook, dat ik me zal kunnen mengen in de strijd voor de eindzege". Sean Kelly is inmiddels zijn leiders plaats in het FICP-klassement kwijt. „Nooit eerder in mijn loopbaan", ver klaart hij, „was ik in het voorseizoen twee keer ziek. Dat heeft een boel pun ten gekost. Anderzijds moet ik toege ven dat ook ik Mottet al een hele tijd zie aankomen. Maar ik geloof nooit, dat hij het aan de top zo lang volhoudt als ik. Mijn prognostiek? Steven Rooks rijdt een steengoeie Tour en wint nog een najaarsklassieker. En dan heeft een renner van PDM toch weer de eerste plaats op de wereldranglijst!" LUXEMBURG De terugkeer van Stephen Roche in het peloton be tekent voor de Ier al een overwin ning op zich. Na een jaar sukkelen met een onwillige knie, zonder de fiets ook maar te hebben aange raakt, streeft hij alleen nog hero vering van zijn plaats in de top na. Roche stelt zich geen Tourzege of een wereldtitel ten doel. Als Roche maar voor zichzelf heeft bewezen x weer tot het „07//C7776 schapeZ6' der ^3n men9en beroepsren- in Strijd ners te beho- om nele ren, is hij te- vreden. ,,lk uUI zSfdweivato< weet ik nog welke resul- 77/67 taten dat leidt. Aan de top worden tenslotte de prijzen verdeeld", verraadt de Ier, die praat met de snelheid van een re peteergeweer, zijn nog wel dege lijk aanwezige ambities. Wie het verhaal van Roche's martel gang door de medische wereld aan hoort, krijgt bewondering voor zijn doorzettingsvermogen, maar beseft te vens dat er achter de innemende zoon van een Dublinse melkboer een onge hoorde geldingsdrang schuilgaat. Het zou gemakkelijk zijn geweest om na zijn knie-operatie in november '87 een punt achter zijn loopbaan te zetten. Roche had dat jaar immers de Tour en de Giro gewonnen, terwijl hij ook nog wereld kampioen werd. Als er iemand in de ge legenheid is geweest om op het hoogte punt van de roem te stoppen, was het Roche wel. „Maar dat wilde ik juist niet. Afhaken als een geblesseerde is niet mijn stijl. Ik was niet aan de top, want ik was gewond. Nog steeds meen ik een grote wedstrijd te kunnen winnen. En die strijd tegen mezelf en de concurren tie wil ik tenminste nog een keer aan gaan", zegt hij gedecideerd. Bayern Müncheri De dokter aan wie Roche uiteindelijk heeft te danken dat hij weer fietst, is de Westduitser Wohlfart Müller, die onder anderen clubarts van Bayern München is. Alle medici die hem daarvoor onder behandeling hadden, inclusief degene die hem opereerde, konden de Ier niet van de slepende knieblessure afhelpen. En dan te bedenken dat Roche bij lou ter toeval met Müller in contact kwam. „Dat was vorig jaar mei, toen ik voor promotionele activiteiten voor Opel een paar dagen in Stuttgart verbleef", her innert de renner zich nog haarscherp. „Op uitnodiging van de voorzitter van VfB Stuttgart woonde ik de wedstrijd tegen Bayern München bij. Die man bracht mij in contact met Müller. Die dokter is een genie. Misschien kan hij je helpen, luidde zijn advies. Müller wilde me helpen onder voorwaarde dat ik vijf tien dagen in München bleef om me te laten behandelen. Aanvankelijk was ik sceptisch. Ik ben niet het type dat snel van de ene naar de andere arts loopt. Ik besloot te blijven, omdat Müller ook topsporters als Daley Thompson, Boris Becker, Bernhard Langer en Yannick Noah behandelde zonder dat hij daar over in de publiciteit trad, zoals veel an dere medici doen. Ik belde mijn vrouw, kocht enige kleren en bleef". Heilzaam geduld Van die beslissing heeft Roche geen moment spijt gehad, hoewel hij zich twee weken aan een Spartaanse levens wijze moest onderwerpen. De Müller- methode bestond uit een strak schema van voornamelijk gymnastiekoefenin gen, werken met gewichten, stretching en fysiotherapie. Roche: „Ik heb het vooral als prettig ervaren dat dokter Müller alle tijd voor mij nam en precies uitlegde waartoe de oefeningen dien den. Vooral zijn geduld werkte heil zaam, omdat je als sportman voortdu rend de neiging hebt om zo snel moge lijk na een operatie terug te keren. Dank zij Müller is mijn linkerbeen nu sterk genoeg om de verzwakte knie functies op te vangen. Ik moet alleen nog op geregelde tijden zijn oefeningen blijven uitvoeren. Nu werk ik aan mijn terugkeer, maar dat is niet eenvoudig. Als je een jaar niet hebt gefietst, moet je weer helemaal op nul beginnen. Ik ben nog lang niet de oude, maar dat gevoel keert wel langzaam maar zeker terug". Het jaartje gedwongen rust heeft Roche leren relativeren. Het hart van de sport man zit nog steeds op de goede plaats, maar de oogkleppen zijn afgezet. „Om dat ik heb nu weet dat roem en geld geen waarde hebben als je niet gezond bent", beweert Roche. „Het afgelopen jaar heb ik regelmatig gedacht dat het met mijn wielerloopbaan gedaan zou zijn. Nota bene nadat ik wereldkam pioen was geworden. Het is niet uit te leggen wat voor gevoel het is om de beste van de wereld te zijn en dat niet te kunnen waarmaken. Gek werd ik er soms van". Autorally's Om zijn zinnen te verzetten nam Roche deel aan autorally's. Dat ervoer als hij als verfrissend. Een andere wereld, met andere verslaggevers. Hij vond er de broodnodige afleiding en leerde dat het leven uit meer bestaat dan alleen wiel rennen. Wat hem ook veel deugd deed, was de aandacht die de pers aan hem bleef besteden, terwijl hij van collega- wielrenners niet één reactie heeft ge kregen. „Dat ik de pers altijd mijn me dewerking heb verleend, ook al kwam dat niet altijd gelegen, betaalde zich het afgelopen jaar terug. Journalisten ble ven over me schrijven. Dat heb ik ge waardeerd". Nu Roche terugkeert in de Tour dei France doet hij erg zijn best om hogei verwachtingen in te dammen. Roche: „Het enige dat ik nastreef, is om zo goed mogelijk te presteren en zo hoogi mogelijk te eindigen. Of ik nu al in staat ben me in de strijd om de gele trui te' mengen, weet ik absoluut niet. De aan loop naar de Ronde van Frankrijk was bemoedigend, maar zeker niet zonder tegenvallers". HENK STOUWDAM

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31