Laurent Fignon is nog altijd een buitenbeentje Laurent Fignon: „Men moet niet oordelen zonder alle. feiten te kennen". LUXEMBURG Laurent Fignon is altijd een buitenbeentje geweest in het wielerpeloton. Vooral zijn om gang met de pers kan op zijn minst stormachtig worden ge noemd. Sinds zijn tweede Tourze ge is de Parijzenaar (vanwege zijn brilletje en studentenverleden met de bijnaam „professor" bedacht) van het ene conflict in het andere gerold. Ooit presteerde hij het om tijdens een ski-stage, waarop ploegleider Guimard gedurende vier dagen ook de pers had uitge nodigd, elk interview te weigeren en elke maaltijd op zijn kamer te nuttigen. ,,lk begrijp de mensen wel die niet meer in mij geloofden", zegt Fignon nu. „Vijf jaar ben ik op zoek "'et'84 „Aanvallen steeds de beste verdediging" van '83 en '84 en buiten enke- c nnrt Ie uitzonderin- "uy gen heb ik dat tot de Giro van dit jaar niet ge haald. Zelf heb ik echter nooit getwijfeld aan mijn terugkeer op het hoogste niveau. Het enige pro bleem was dat ik me in al die jaren nooit behoorlijk heb kunnen voorberei den op het seizoen zonder ziekte of kwetsuur. En de basis voor het seizoen legt een renner nog altijd in de winter maanden". „Vorige winter heb ik voor het eerst on gestoord kunnen doortrainen en kijk, de resultaten zijn er", aldus Laurent Fignon direct na afloop van zijn derde grote ronde-overwinning en kort voor de start van de Tour de France. Een gedeelte van die uitleg klonk volle dig anders dan wat de Fransman vier maanden eerder na zijn tweede opeen volgende zege in Milaan-San Remo had verteld. „Ik geloof dat ik mezelf voort aan als een klassiek renner moet be schouwen. Eén dag kan ik nog wel het topniveau halen, maar de grote ronden, dat mag ik nu wel vergeten", sprak Fig non in San Remo. Dat de tweevoudig oud-winnaar van La Grande Bouclé het nu anders uitlegt kan een gevolg van de euforie worden genoemd. Beschermen „Ik mag mezelf en mijn privé-leven toch beschermen", verdedigt de Giro-win naar zich als zijn eigenzinnige gedrag ter sprake komt. „Het is een keuze die ik gemaakt heb en ik hou mij daaraan. Komt dat arrogant over? Dat is dan spijtig, maar ik weet waarom ik het doe. Je moest eens weten hoe men mij zon der alle feiten te kennen in de voorbije jaren de grond heeft ingeschreven. Dat overschreed de grenzen van het wel voeglijke en dat kan ik echt niet verge ten. Gedeeltelijk eigen schuld? Ja, mis schien heb ik me niet altijd even correct gedragen tegenover de pers, maar het is altijd zo dat de goeden het samen met de slechten moeten bekopen", meent Fignon. Nog minder dan op de Franse pers heeft de tweevoudige Tourwinnaar het op de Italiaanse journalisten begrepen. Een mooi voorbeeld was het interview dat een tv-commentator probeerde te maken enkele dagen voor Fignon in de Giro de leiderstrui overnam: Fignon (die al 30 seconden in beeld is, maar de interviewer nog geen blik heeft gegund): „Als het goede moment daar is". (Waarna hij zo mogelijk nog na drukkelijker de andere kant opkijkt.) Fignon (het hoofd langzaam richting re porter draaiend en hem een vernieti gende blik toewerpend): „Neen". (Waarna interviewer en cameraploeg zich ijlings uit de voeten maken. Nog één zo'n vraag en Fignon was vermoe delijk met zijn fiets gaan gooien.) „Een interview moet een gesprek zijn tussen twee mensen die mekaar wat te vertellen hebben", zegt Fignon als dit voorbeeld wordt aangehaald, maar wat doe je als één van die twee absoluut niet mee wil? Weinig populair Je koppigheid en eigenzinnigheid zou den je weinig populair in het peloton hebben gemaakt? Fignon: „Ik heb in het peloton een vrij goede verhouding met zowat iedereen, maar vriendschap is wat anders. Ik heb daar eerlijk gezegd ook geen behoefte aan. Ik zoek mijn vrienden elders. Het kan toch niet dat iemand die je in de wedstrijd op leven en dood bekampt een uur na de aankomst weer je beste vriend zou zijn met wie je uren ligt te kletsen". Ben je niet bang dat een hoop mensen een slechte indruk van jou hebben? Fignon: „Kan me niet schelen". (Om eerlijk te zijn: dit is een gekuiste verta ling van de woorden die hij in werkelijk heid gebruikte.) Je hebt nu net de Giro gewonnen, maar links en rechts hoor je ai zeggen dat Fignon eerst maar eens in de Tour be vestiging moet brengen van zijn come back. Ben je het daar mee eens? Fignon: „Wie de wielersport kent, weet dat de Giro sinds enkele jaren een wed strijd is die ernstig te nemen valt. Ik weet wel dat ik na mijn zege in Milaan- San Remo en de Giro nog niet de beste renner van de wereld ben, maar toch betekent die Giro wat. De nummer één zal ik pas zijn als ik ook nog de Tour Wat vind je van de tegenstanders vergelijking met vijf jaar geleden? Saaie wedstrijden Fignon: „Ik merk dat er steeds meer renners zijn bij wie de schrik om te ver liezen groter is dan de wil om te win nen. Dat is spijtig, want daardoor krijg je saaie wedstrijden. Ik begrijp het eer lijk gezegd ook niet goed. Als ik me goed voel val ik aan, ook als ik op kop sta. De aanval is nog altijd de beste verdediging. Maar sommige renners rij den alleen maar mee en zitten te wach ten tot de overwinning hun eens een keer in de schoot valt". Valt er uit jouw come-back een les te trekken? Fignon: „Dat je de moed nooit mag op geven. Maar ik hoop vooral dat de men sen geleerd hebben dat je nooit iemand mag afschrijven en begraven als men niet alle feiten kent. Dat is wat met mij in de voorbije jaren is gebeurd". Laurent Fignon, arrogant, eigenzinnig en al wat je maar wilt, maar vooral ie mand met een eigen mening en een persoonlijkheid. Iets wat men in sport kringen (en dus niet alleen in het wiel rennen) helaas veel te weinig tegen komt. GUIDO ROELANTS Pedro Delgado en Steven Rooks (rechts) waren vorig jaar de belangrijkste renners in de tumuiteuze Ronde van Frankrijk. '£eidóe <2owuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25