Veel protest tegen plannen Casinoterrein 3)e CeicLeke (Bou/zcmt n Overval postagentschap in Ri jnsaterwoude blijft voorlopig duister College Noordwijkerhout voelt niets voor jeugd-contributie bibliotheek CDA-raadslid Bas Nieuwenhuizen verruilt Hazerswoude voor de zon LEIDEN OMGEVING CeidócSoirumt ZATERDAG 1 IULI 1989 PAGINA 17 Sijna 14 mille zoor Oost-Java JEGSTGEEST 13.907 gulden is er bij- engebracht voor het comité Steun Ont wikkelingssamenwerking Oegstgeest tij lens twee avonden sponsorzwemmen in et Oegstgeester zwembad. Kinderen uit legstgeest lieten zich sponsoren tijdens vee avonden van de zwemvierdaagse. Met iet sponsorzwemmen werd 3635 gulden bij- lengebracht, bestemd voor een project met [eestelijk gehandicapten op Oost-Java. De 'emeente Oegstgeest legt hier extra geld bij odat wethouder A. Kohlbeck gisteravond iet bedrag van bijna 14.000 gulden bekend con maken. Hij reikte ook handdoeken uit lan de kinderen die het meeste geld bij el- caar hadden gezwommen. Zo had Tim van Ie Hofstede 574 gulden verdiend voor het iroject op Oost-Java, Josja Oberman 243 ulden en Annemarie Bot 180 gulden. A. Anholtz CDA-raadslid OEGSTGEEST Mevrouw A. Anholtz komt in de Oegstgeester gemeenteraad voor het CDA. Zij volgt drs. M. Verhagen op. Hij werd onlangs gekozen als lid van het Europees parlement. Ploegentijdrit niet op zondag ZOETERWOUDE De ploegentijdrit die aanvankelijk was gepland voor zondag 2 juli is verplaatst naar 16 juli. Dat houdt verband met reconstructiewerkzaamheden nabij de Welpoortseweg en Weddepad te Zoeterwoude. Over twee weken zijn die problemen opgelost en kan jongerenvere niging Utopia het jaarlijkse wielerfestijn wèl houden. Noméro vertrekt naar Kerkrade RIJPWETERING Muziekvere niging Noméro uit Rijpwetering heeft bij een rondgang door het dorp een bedrag van bijna duizend gulden opgehaald voor de vereni gingskas. De onlangs gehouden rommelmarkt bracht 1800 gulden binnen. Het geld komt onder meer van pas voor de deelname aan het Wereld Muziek Concours in Kerk rade dat zondag begint. De leden en het bestuur van Noméro ver trekken zondagmorgen naar de Limburgse plaats om het interna tionale gebeuren van dichtbij mee te maken. De tocht is verder moge lijk gemaakt door een plaatselijke bankinstelling. WEL AKKOORD MET VERHOGING BEDRAG VOOR VOLWASSENEN NOORDWIJKERHOUT De openbare bibliotheek Noordwijkerhout wil jeugd- contributie invoeren. De bedoeling is dat de jongeren in de categorie van 14 tot 18 jaar volgend jaar vijf gulden per jaar gaan betalen. Burgemeester en wethouders voelen echter niets voor jeugdcontributie. Wel gaan zij akkoord met een verhoging van de contributie voor volwassenen met vijf gul den tot 25 gulden. Dit betekent een stijging van 25 procent. B en W achten jeugdcontribu tie niet verstandig omdat te verwachten is dat het aantal jeugdleden fors zal teruglopen. In voering van een dergelijke contributie kan leiden tot verwijdering van de jeugd tot het bibliotheekwerk en kan ook effecten hebben voor de toekomst, zo meent het college. Gewe zen wordt op Lisse waar 322 leden wegliepen na invoering van jeugdcontributie van een rijksdaalder per jaar. Dit bétekende een daling van het aantal jonge leden met tien procent. De commissie welzijn spreekt maandagavond 3 juli over de bibliotheekcontributie. De Regenboog vervangt noodlokalen NOORDWIJKERHOUT De noodlokalen van open bare basisschool De Regen boog worden vervangen door drie „echte" lokalen. De aanbouw moet bij het begin van het schooljaar 1990/1991 klaar zijn. De nieuwe lokalen worden ge bouwd op de plaats waar nu noodlokalen staan. Met de bouw is een investering van ruim 550.000 gulden ge moeid. De commissie onder wijs praat maandag 3 juli over dit voorstel van burge meester en wethouders. tfOORDWIJK Nutte- oos en verliesgevend. Dat rindt Kritisch Noord wijk ran de plannen om op het asinoterrein een par keergarage met tennisba len en enkele villa's te louwen. De leefbaar- ïeidsvereniging zet grote vraagtekens bij de finan- :iële haalbaarheid van ;en parkeergarage op het ^asinoterrein waardoor lovendien het groen in iet gebied wordt aange- ast. Behalve Kritisch Joordwijk hebben tiental- en Noordwijkers en de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming be zwaren tegen de bouw plannen. Kritisch Noordwijk wijst erop dat de parkeerkelder, die deels bovengronds wordt aangelegd, 's avonds weinig gebruikt zal worden. Het argument van de gemeente dat door de bouw van deze kelder de parkeero verlast tijdens de weekeinden kan worden verminderd, gaat volgens de leefbaarheidsvere niging niet op. Uit ervaring in grote steden blijkt dat een par keerkelder 's avonds weinig wordt gebruikt omdat autobe zitters bang zijn. dat hun voer tuig daar wordt beschadigd en ze zelf worden gemolesteerd. „Daarnaast schijnt een par keerkelder 's nachts de ideale lokatie te zijn om oyertollig bier te lozen", schrijft Kritisch Noordwijk die er op wijst dat in de meeste steden de par keerkelders 's avonds gesloten zijn. Kritisch Noordwijk: „Al leen bij mooi zomerweer zal de parkeerkelder vol zijn". De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming protes teert eveneens tegen de bouw plannen. De flora en fauna in het nu nog ongebouwde gebied worden hierdoor ernstig ge schaad. Ook tientallen omwo nenden hebben protest aange tekend tegen de bouwplannen. Zij vrezen vooral geluid- en stankoverlast als de horeca 's avonds de deuren sluit. Ook de bouw van enkele villa's stuit op bezwaren van de omwo nenden die menen dat hier door hun woonomgeving wordt aangetast. „Het is on aanvaardbaar dat het leefge- not en kostbare investeringen van alle omwonenden worden verwoest door de bouw van een ondergrondse garage met als randverschijnsel enige con- fectiebungalows", aldus het echtpaar H. Wenckebach, een van de indieners van een be zwaarschrift. Ook de eigena ren van het Alexanderhotel en hotel-pensioh De Laiterie zijn tegen de bouwplannen op het Casinoterrein. Dit is een computerteke ning van het nieuw te bou wen ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer (VROM) in Den Haag. Het gebouw is ontworpen door architect Jan Hoogstad; deze computertekening werd gemaakt door Auke Lootsma van de Brinkgroep uit Leidschendam. Staats secretaris E. Heerma ont ving gisteren een exem plaar van het computer kunstwerk, nadat hij het „Informatiecentrum nieuw bouw VROM" had geo pend. Dit centrum, geves tigd in het wooncomplex „de zwarte madonna" aan de Turfmarkt, is bedoeld als voorlichtingspunt voor de toekomstige gebruikers van het ministerie. Ook „gewone" burgers mogen een kijkje nemen. Heerma sprak gisteren de hoop uit „dat velen komen buurten en dat het gebouw een smoel krijgt dat iedereen kent voordat het over drie jaar af is". Het ministerie is onderdeel van het BANK- project, de invulling van het gebied tussen Babyion en de Nieuwe Kerk aan het Spui. In totaal is met de bouw van het nieuwe on derkomen voor VROM 345,5 miljoen gemoeid, waarvan 207,6 miljoen voor de bouw zelf. 1AZERSWOUDE Hij gedoemd om functies net ellenlange namen en omschrijvingen te bekle den. Zijn functie als CDA- raadslid in de gemeente van Hazerswoude is waar- ;chijnlijk de kortste van illemaal. Het gaat om Bas ïieuwenhuizen, die voor e zomervakantie de Ha- erswoudse gemeenteraad 'erlaat en naar het zonni- ;e Aruba vertrekt. Dp dit eiland wordt Nieuwen- h de nieuwe directeur /an het kabinet van de Gou- 'erneur van Aruba. Samen iet zijn vrouw en drie kinde ren hoopt hij de komende vier aar op Aruba door te brengen, net een eventuele verlenging an een jaar. Wat houdt zijn ueuwe functie nu precies in? heuwenhuizen vertelt: „De jouverneur is plaatsvervanger van de Koningin en ook een orgaan van het Koninkrijk. Samen met de gouverneur rontroleer ik of (nieuwe) wet en niet in strijd zijn met de wetgeving van het Konink- ijk. Ook onderhoud ik de :ontacten met de Nederlandse regering en leid ik het kabinet op Aruba, dat uit negen amb- enaren bestaat". De afgelopen drie jaar heeft Nieuwenhuizen voor het CDA in de Hazerswoudse gemeente raad gezeten. En met veel ple zier, zoals hij zelf zegt. Het leukste vond hij de vergade ringen waar nog eens wat ge beurde „Het is gewoon niet boeiend als iedereen het met elkaar eens is. Het mooiste vind ik een vergadering waar de meningen sterk uiteenlopen en uiteindelijk toch een com promis wordt gevonden. Zo hebben we interessante discus sies gehad over een bedrijfs- terreintje aan de Groene Dijk en onlangs nog qver het ge bruik van tropisch hardhout in de gemeente". Het is de vraag of Nieuwen huizen ooit in de Hazerswoud se raad terugkomt. Dit hangt mede van de eventuele herin deling en de komende ge meenteraadsverkiezingen af Nieuwenhuizen: „Er bestaat natuurlijk meer belangstelling voor mijn plaatsje. Bovendien is het goed mogelijk dat ik bij mijn terugkeer naar Utrecht of Amersfoort ga. Ik zal in ie der geval wel op politiek ni veau bezig blijven, maar of dat in Hazerswoude is..." De op volger van Bas. Nieuwenhui zen wordt Niek Boukema. Monster Nieuwenhuizen is wel van plan om tijdens zijn verblijf i de Hazerswoudse CDA-fractie. Rijksweg 11, de gemeentelijke herindeling en de gemeente raadsverkiezingen in 1990 hebben zijn speciale interesse. Over rijksweg 11 is Nieuwen huizen duidelijk: „Als de Ge- meneweg vijfeneen hal ve me ter verhoogd wordt, dan wordt het geheel echt een monster. Ik vind dat we de rijksweg verdiept moeten aanleggen en dat mag best geld kosten. Ik zie dat niet als overbodige luxe". De discussie over rijks weg 11 vindt hij boeiend. „Het gaat er ook om hoe een ge meente zich moet opstellen te genover hogere overheden. Hazerswoude heeft een groot belang bij een goede aanslui ting om geluidshinder te voor komen." Nieuwenhuizen ziet de ge meentelijke herindeling niet zo zitten. Volgens hem is het jammer als Hazerswoude wordt uitgebreid met de ge meenten Koudekerk en Bent huizen. Deze laatste twee ge meenten zijn eigenlijk te klein. De splitsing Koudekerk/Rijn dijk en Benthuizen/Dorp is helemaal geen goede oplossing. „In de gemeente Hazerswoude loopt alles goed en ik zie het nut niet om de gemeente dan te splitsen", aldus Nieuwen huizen. „Discussies op het scherp van de snede kan ik wel waarderen. Maar handen af van de zelfstandigheid van Hazerswoude", aldus de scheidende Nieuwenhuizen. FOTO: WIM VAN NOORT Aruba contact te houden met Voorlopig hoeft de CDA'er zich niet meer bezorgd te ma ken over .Hazerswoude. Eind juli vertrekt hij met zijn gezin naar Aruba. Hoe komt hij aan zo'n buitenlandse baan? „In het dagelijks leven ben ik ambtelijk secretaris (griffier) van de vaste commissie voor Nederlandse Antillen en Aru baanse Zaken. Tijdens een van mijn werkbezoeken ben ik ge vraagd om naar Aruba te ko men. Het is een hele onderne ming. Iedereen is enorm en thousiast en wil weten hoe ik dit voor elkaar heb gekregen. Ja, het is natuurlijk een kans die we niet mogen laten lig gen!" YAEL VINCKX RIJNSATERWOUDE De politie van Alkemade heeft niet veel aankno pingspunten kunnen ont dekken in de zaak van de roofoverval op het posta gentschap in Rijnsater- woude. Twee gewapende overvallers drongen don derdagmorgen de Aktie- markt aan de Herenweg binnen waar het posta gentschap is overvallen. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. Op het moment van de over val waren er vier klanten aanwezig die door de over vallers onder bedreiging van vuurwapens in een hoek van de winkel werden gedreven. De overval verliep overigens zonder paniek. De klanten en het winkelpersoneel heb ben de politie niet veel meer dan een algemene beschrij ving van de daders kunnen geven. Volgens woordvoer ster De Vos van de Alkema- dese rijkspolitie gaat het om twee jonge mannen in de leeftijd van 17 tot 20 jaar. „Uit de verklaringen van de getuigen blijkt duidelijk dat de overvallers zich als jonge ren hebben gedragen. Het postuur van de mannen en hun stemgeluid wijst ook in die richting". Een goed sig nalement is uitgebleven om dat de daders op het moment van de overval bivakmutsen over hun hoofd droegen. Een signalement van de gezich ten is daardoor niet bekend. Veel hoop op het vinden van vingerafdrukken heeft de politie evenmin omdat de mannen handschoenen had den aangetrokken. Volgens De Vos wordt het niet gemakkelijk om de da ders in hun kraag te grijpen. In november vorig jaar werd het agentschap ook al over vallen. De aanwijzingen waarover de politie toen kon beschikken hebben nooit tot de aanhouding van de daders geleid. Bij de donderdag ge pleegde overval zijn niet meer aanwijzingen boven water gekomen dan de vori ge keer. Het onderzoek van de politie richt zich onder meer op eventuele getuigen die de mannen in een rode Opel Corsa hebben zien stappen. De daders reden na de over val in deze auto weg in de richting van Leimuiden. De bewuste auto is in januari van dit jaar als gestolen op gegeven bij de Amsterdamse politie. Het is mogelijk dat de daders van de overval er nog steeds in rondrijden, omdat Re wagen nog nergens is aangetroffen. Gisteren waren politiemen sen volop bezig met een buurtonderzoek. Ook passan ten die rond het tijdstip van de overval het postagent schap zijn gepasseerd worden door de politie gehoord. Over de hoogte van het geroofde bedrag wil De Vos geen en kele mededeling doen. Ge ruchten dat het zou gaan om een bedrag van 25.000 gulden worden bevestigd noch ont kend. Onder redactie van Ton Pieters. Op 21 juni 1929 stond in de Leidsche Courant een impres sie van een trouwpartij. De redactie had er weer wat moois van gemaakt. „Er zou op het stadhuis van Nijmegen een huwelijk voltrokken worden. In auto's arriveerden bruid en bruidegom, mitsga ders de familieleden. Eensge zind werd het bordes betre den en dra sloten zich achter het bruidspaar de deuren der zaal waar het vonnis zich te voltrekken had Echter bleek bij het vervullen der formaliteiten, dat de brui degom een belangrijk schrif tuur miste, zonder hetwelk 't huwelijk geen doorgang kon vinden. Doch geen nood, de jongeling in kwestie die in Lobith het levenslicht zag, zou even op het postkantoor gaan kijken of het stuk reeds gearriveerd was. En met rasse schreden verwijderde hij zich om zich van deze taak te kwijten. In de trouwzaal kort te het wachtende gezelschap den tijd met luchtige, schert sende gesprekken. Daar rinkelde de telefoon: de bruidegom deelde mede, dat 1 het stuk op het postkantoor niet aanwezig was, doch dat hij zich in een auto naar Lo bith spoedde om het daar meester te worden. Deze tij- 1 ding drukte de stemming van 1 de wachtenden in de trouw zaal eenigszins ietwat ner veus werd het bruidje. Het duurde echter niet lang of de wachtenden werden opge schrikt door de vliegende mare, dat de bruidegom, in- stede van zich naar Lobith te reppen, gansch op zijn gemak in één van de kleine cafétjes aan de Grootestraat zich te fjoed deed aan het eene glaas je Catz na het andere, en niet van plan was zich aan het hu welijk te onderwerpen, een besluit waarvan hij ook door een zuster van de bruid, die ijlings van het stadhuis werd uitgezonden, niet af te bren gen was. Dies keerde het ge zelschap noodgedwongen on- verrichterzake huiswaarts thans te voet. De auto's die op het vastgestelde tijdstip ten stadhuize voorreden, keerden ledig terug". Enigszins dezelfde „geest" ademend was het volgend be richt: „De bekende Dirk Jan H.te Katwijk aan Zee werd door de politie te Katwijk a.d.Rijn in zoodanig beschon ken toestand bij het „Callao" aangetroffen, dat hij per kruiwagen naar het lokaal voor nachtverblijf moest wor den vervoerd. Zijn toestand was van dien aard, dat toen hij den anderen dag werd vrijgelaten, z'n beenen het nog niet toelieten naar zijn ei gen verblijf terug te keeren. Proces-verbaal werd opge maakt". Ook in Zoeterwoude moet je sinds mensenheugenis rechts houden in het verkeer. Maar wat gebeurde daar zestig jaar geleden? „Mej.M.v.d.Hoorn, dienstbode van Dr.J.B.J.Kort- mann, zou even per rijwiel de medicijnen bezorgen. Voor dit doel reed zij lustig links van den weg het Watertje. Doch van den tegenovergestelden kant naderde een plaatselijke bakker per rijwiel met groo- ten bakkersmand voorop rechts van den weg en beiden hielden denzelfden richting, totdat zij tegen elkander opre den en de juffrouw met rij wiel in het water terecht kwam. Spoedig door den bak ker (die ook te water moest springen om haar te redden) geholpen, werd zij op het dro ge gebracht en kwam er met den schrik en een natte jurk af". De dokter heeft nadien kunnen constateren dat zijn dienstbode geen kwalijke ge volgen aan de onderdompe ling had overgehouden. Een advertentie op 26 juni '29: „Geldbelegging" „Het Kerk bestuur St.Josephkerk te Lei den vraagt GELD TER LEEN onder nader te bespreken voorwaarden. Namens het Kerkbestuur: A.Leusen, Pr." Op zaterdag 29 juni: „Cijfers die te denken geven". „De Amerikaansche componist Clay Smith heeft een zeldza me statistiek samengesteld waarmede hij de rust van de vredelievende bewoners van de Amerikaansche hoofdstad danig heeft verstoord. Hij heeft verklaard, dat er gere geld iedere 40 seconden in de Vereenigde Staten een Saxophoon vervaardigd wordt. Wanneer men daarbij een rekensommetje maakt dan krijgt men de volgende cijfers: 3 Saxophonen in 2 mi nuten, 90 per uur, 2160 per dag en 788.400 per jaar en 79 miïlioen in honderd jaar. Waar zal men al deze vreese- lijke muziekinstrumenten brengen die toch een voort durende marteling zijn van het menselijk geslacht? Vraag dat maar eens aan al die on gelukkige bewoners der mo derne Amerikaansche zenuw lijdersgestichten. Zij zullen u ten antwoord geven, dat deze martelwerktuigen het menschdom naar dezelfde plaats zullen brengen waar de lijders thans reeds wonen". Eind juni '29 werd uit de Duitse stad Trier waar toch de wijnranken welig tieren gemeld: „Na de heete dagen van het begin dezer week is thans een voor dezen tijd van het jaar ongewone koude in getreden. Op de hoogten staat de thermometer op vele plaat sen slechts 3 graden boven nul, terwijl in de dalen de temperatuur hier en daar zelfs tot onder het nulpunt is gedaald. Op vele velden zijn de aardappelen, de boonen en bloemen bevroren. In het plaatsje Thalfang heeft zich zelfs op verschillende lager gelegen watertjes een ijskorst gevormd". Op deze manier kwam men zelfs niet aan een komkommertijd toe. DE SAXOPHOON: lijk geslacht". Zwemvierdaagse ALKEMADE De traditio nele zwemvierdaagse in Roe- lofarendsveen wordt gehouden van dinsdag 4 juli tot en met vrijdag 7 juli. Elke avond kan tussen zes en acht uur worden gestart. Het zwemfestijn wordt de vijfde dag, namelijk zater dag 8 juli besloten met een zes kamp. Alle evenementen vin den plaats in het buitenbad van sportcomplex De Twee sprong aan de Lucas van Ley- denlaan in Roelofarendsveen. De organisatie is in handen van Zwem- en Polpclub Alke made in samenwerking met Unicef. Deelnemers kunnen zich door vrienden, kennissen en familie laten sponsoren ten bate van Unicef. Hiervoor is een aparte sponsorkaart nodig. Unicef zal het geld besteden aan een „waterproject" op de ■Filippijnen. De deelnemerskaarten zijn voor de afstanden 250, 500, 750, 1000 en 2000 meter. De gekozen afstand dient men vier dagen achtereen mini maal te zwemmen. Kaarten zijn te koop bij de familie Van Es, Populierenstraat 31, de fa milie Hogetoorn, Anjerhof 7 in Roelofarendsveen en bij de fa milie Van Rooden, Watergang 77 en de familie Kragt, Zonne dauw 4 in Oude Wetering. Aan het zwembad kan men op 4 juli vanaf half vier deelne merskaarten kopen voor ƒ7.50. Kinderen krijgen ƒ1.50 korting tegen inlevering van de op school uitgedeelte kleurplaten. Deelname aan de zeskamp op zaterdag kost ƒ30 per team van zes personen. Inschrijven bij telefoon 01713-14861. (ADVERTENTIE) IsUi HUIS KOPEN OF VERKOPEN? BEKIJK TEENS ANDERS Voor het kopen of verkopen van een huis kunt u uiteraard overal terecht Er zijn echter aanzienli|ke verschillen. Wat u nodig heeft is een makelaar die uw belangen te allen tijde centraal stelt. Een vakman dus, die zich professioneel en persoonlijk inzet om het beste resultaat voor u te behalen. Met deze vorm van dienstverlening is doorgaans wat langere tijd gemoeid dan met het 'hard doordrukken' van een bepaalde transactie. De praktijk leert echter, dat mijn ambachtelijke manier van bemiddelen in de huizensector uiteindelijk het meeste effect sorteert. Hoe staat u tegenover een vrijblijvend gesprek? 4 M Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94. 2314 6B Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOOR U GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17