Cor van der Hart en de eenzaamheid van Marokkaanse avonden voetballerlei Lezen service Winnen BERLIJN «§*SIJTHOFF PERS SPORT QeidóaQowuvnt ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 11 (ADVERTENTIE) m\ door Frank Werkman Een mij bekende sportjournalist placht in zijn nog actieve periode bij de krant altoos op een aparte wijze gewag te maken van zijn voorkeur en misprijzen. Als een groot evenement aan de gang was. Wimbledon of de Tour de France bijvoorbeeld, en er werd ergens anders op deze aardkloot getennist of gefietst riep hij steevast: „Onbelangrijk!; hadden ze maar in Londen of de Ronde van Frankrijk moeten zitten". Aan die kreet moet ik denken zo halverwege Wimbledon en op de dag van vertrek van de Tour de France. Natuurlijk, het puikje van tenniswereld en wielermetier komen in actie in beide genoemde evenementen. Maar de 128 mannen en 128 vrouwen in Engeland en de pakweg 200 mannen en straks enige tientallen vrouwen in Frankrijk zijn natuurlijk niet de enige actieven in hun stiel. Het zijn wel de beteren. Wimbledon en de Tour spreken tot de verbeelding. Daar worden reputaties gemaakt en gekraakt. Het is ook niet voor niets dat tijdens die grote gebeurtenissen geen ander evenement van enige allure plaatsgrijpt. Er is gedurende de veertien dagen van The Championships niet één ander proftennistoernooi. Dat geldt ook voor La Grande Bouclé. Profs derhalve kunnen nergens anders terecht. Ook de af- en uitvallers niet. Verliezers in de eerste ronde van Wimbledon hebben een kleine veertien dagen n oodgedwongen vakan tie, afstappers in de beginfase van de Tour de France zelfs meer. Zij kunnen die tijd natuurlijk goed benutten. Een tennisser legt zich nog eens extra toe op de cross-court backhandpasseerslag en de running topspin lob, een wielrenner zal wat extra kilometertjes maken. Of beiden houden een paar dagen gewoon vakantie. Er is een verschil tussen racketvoerders en pedaalridders. Tennissers zijn uit onmacht en gebrek aan talent veroordeeld tot toezien, ze zijn domweg door een betere opponent verslagen. Fietsers stappen gewoon af. Ze beginnen lekker uitgerust aan de rondjes om de kerk, na eerst nog even te hebben gepoogd in de Tour op het vlakke een ritje te winnen. Een etappezege, toch vaak niet meer dan een sprintje pakken in een veredeld criterium, wordt gehonoreerd met in verhouding belachelijk hoge startgelden in de kermiskoersen. Een etappekoers is een loterij met elke dag kansen, in een tennistoernooi moet je na één keer winnen weer winnen. Meest treffende voorbeeld van deze scheefgroei was dertien jaar geleden A ad van den Hoek, die uit het dragen van de rode lantaarn in de Tour de France zo veel publiciteit puurde dat hij hogere vertrekpremies kon bedingen dan de renner die dank zij onopgemerkt beulswerk ergens anoniem, midden in het peloton finishte. Wimbledon en de Tour de France bevatten potentieel heldendom, dat staat buiten kijf. Een Chang, die een Edberg verslaat en Parijs wint. maakt een meer dan beklijvende indruk. Maar een Darren Cahill, die een John McEnroe uitschakelt en vervolgens zelf wordt geëlimineerd is gauw vergeten. Zoals de onbekende Italiaan, die - pak beet - de zevende Tourrit op zijn naam brengt ook bij ons niet lang blijft hangen. Een tennisser en wielrenner tellen mee als zij simpelweg aan het vertrek staan van Wimbledon en de Tour de France. Hij hoort bij het circus, waarop de sportwereld is gefocust. Maar het A- toernooitje tennis in Appingedam en de amateurwielerronde van Krabbendijke gaan gewoon door. En terecht. Ook mindere goden hebben hun rechten. André Agassi en Peter Winnen, twee zogeheten toppers in hun vak. ontbreken in Londen en Luxemburg. Beiden gelden als kapitaal- vergaarders. Anderen winnen nu. Agassi wilde niet. Winnen mocht niet. kon-ie ook niet meer. Van het duo zullen we niet veel meer horen. Zij zijn verliezers. Hadden ze maar op Wimbledon en in de Tour de France moeten zitten, heb ik ooit iemand horen zeggen Misschien had-ie wel gelijk. Ciao mascotte WK voetbal De mascotte van het wereld kampioenschap voetbal vol gend jaar in Italië heeft „Ciao". De tifosi hadden de keus tussen vijf namen: Ami- co, Beniajnino, Bimbo, Dribbly en Ciao. Van april hebben de deelnemers aan de voetbaltoto via de formulieren hun voor keur duidelijk kunnen maken. In totaal kreeg Ciao, in het Italiaanse zowel welkomst- als afscheidsgroet, 7,15 miljoen stemmen. Amico werd met 5,83 miljoen tweede. De WK- mascotte heeft een lijf van doelpalen in de nationale kleuren en een voetbal als Spelers Torino lopen premie mis Voor de spelers van Torino is het gouden kalf verdronken. De spelers hebben de laatste premie van het jaar, de man ruim 100.000 gulden, gemist. Over die laatste premie heeft zelfs Italië, waar niemand zich verwondert over de beloning van voetbalsterren, verbaasd gereageerd. De selectiegroep van het gedegradeerde Torino, waar de spelers tussen de vijf ton en anderhalf miljoen gul den per jaar verdienen, eiste van voorzitter Gianmario Bor- sano een extra-premie van 1.000.000.000 lire (anderhalf miljoen gulden) als de degra datie zou kunnen worden af gewend. Onder druk stemde de voorzit ter toe. Hij behoefde de premie niet uit te keren, want Torino dat bij Lecce moest winnen, verloor met 1-3 en verdween na dertig jaar uit de Serie A van de nationale competitie. Matthaus drie duels geschorst De Italiaanse kampioen Inter moet het de eerste drie wed strijden van het nieuwe sei zoen stellen zonder Lothar Matthaus. De Westduitser werd voor drie duels ge schorst, naar aanleiding van de rode kaart die hij op de laatste speeldag van dit seizoen in de wedstrijd tegen Fiorenti- na kreeg. Aangezien het de derde keer in het seizoen was dat Matthdus uit het veld werd gestuurd, kreeg hij tevens een boete van ruim 40.000 gulden. 100.000 Russen eren Blochin Voor 100.000 toeschouwers in het stadion van Kiev heeft Oleg Blochin afscheid geno men als voetballer. De wed strijd tussen een Russische se lectie en een wereldteam ein digde in 3-3. Blochin, die vlak voor het einde zijn shirt wis selde met doelman Pfaff van de tegenstander, scoorde uit een strafschop. Blochin, Euro pees voetballer van het jaar in 1975, maakte voor de nationale ploeg meer doelpunten dan welke international ook. Hij speelde ruim 500 wedstrijden voor Dinamo Kiev. Zijn laatste club was Vorwarts Steyr in Oostenrijk. Met Dinamo Kiev won hij de Europa Cup voor bekerwinnaars in 1975 en 1986. Het duel was de afslui ting van twee dagen feest ter ere van zijn loopbaan. Strejlau nieuwe bondscoach Polen Andrzej Strejlau is benoemd tot bondscoach van het natio nale voetbalelftal van Polen. De 49-jarige trainer volgt Woj- ciech Lazarek op die ontslag nam na de nederlaag tegen Engeland (3-0) in de kwalifica tie-wedstrijd voor het wereld kampioenschap. Strejlau was dit seizoen werkzaam bij Legia Warschau, waarmee hij zon dag de nationale beker won. j HOOFDDORP Het regenachtige weer van eerder deze week heeft op Cor van der Hart minder de uitwerking van een koude douche dan zijn er varingen in Marokko, het land dat hij eind vorige week verliet om zich weer in de vertrouwde omge ving in de Haarlemmer meer te vestigen. Om er nooit meer terug te keren. ,,Ja, eventueel op vakan tie", grijnst Van der Hart. „Want ik heb er wel veel vrienden achtergelaten". Zijn 61e verjaardag in januari was daarvan een fraai staaltje. „Wat ik daar heb meege maakt, had ik nog nooit be leefd", herinnert Van der Hart zich met genoegen. „De mana ger, overigens getrouwd met een Nederlandse vrouw, wist dat ik jarig was. Bleek er op die dag een geweldig feest te zijn georganiseerd. Iedereen was. Alle spelers. En iedereen had een cadeau meegebracht. Ik werd echt bedolven onder de geschenken. Het mooiste, één of ander groot ding waar je je handen in kon wassen, heb ik aan mijn huishoudster gegeven. Als dank voor alle goede zorgen. Dat mens heeft me daar voortreffelijk ver zorgd. Prima voor me gekookt, alles voor me gedaan. Ze huil de tranen met tuiten toen ik wegging. Voelde misschien wel aan dat ik niet meer terug zou komen". Die gedenkwaardige 25e janu ari was een dag in het Marok kaanse leven van Cor van der Hart om nooit meer te verge ten. „Zoiets had ik in mijn loopbaan hier nog nooit eerder meegemaakt. Bij een Neder landse club weten ze niet eens dat je jarig bent. Dus hier ge beurt gewoon helemaal niks. Dat daar was ongeëvenaard". Eenzaamheid Zoals ook zijn zeven maanden durende verblijf in het land van koning Hassan II een on vergetelijke maar dan negatie ve indruk heeft gemaakt op de trainer, die in zijn leven toch al het nodige had meege maakt. Waarbij de door hem aanvankelijk slechts aange stipte eenzaamheid een grote rol speelde. „Ik zat elke avond in mijn eentje thuis", vertelt Van der Hart met een wat sombere blik op het gezicht. „Ik heb mijn hele leven niet zo sober geleefd als die zeven maanden daar. Met de mana ger had ik afgesproken dat alle uitnodigingen die ik zou krijgen eerst aan hem zouden worden voorgelegd. Ook bij mijn club WAC heb je lieden die verliefd zijn op hun vere niging en die alles voor je wil len doen. Ik werd in het begin dan ook door jan en alleman, supporters en bestuursleden geïnviteerd om te komen eten of een avond door te brengen. Ik heb het, op advies van de manager, maar een paar keer gedaan. Zou te veel verplich tingen hebben gegeven, denk ik. Op het laatst heb ik ook Nederlanders in Marokko ont moet, een stel dat er al dertien jaar woonde en mensen die et een paar maanden zaten. Pri ma lui, ben ik een keer ge weest. Maar je gaat ze ook niet opbellen en vragen of je kunt komen. Ik heb ook zelf nog wel mensen op bezoek gehad. Had mijn huishoudster gewel dig gekookt. Was heel gezel- lig"- Wat overheerste, zo blijkt uit het verhaal van Cor van der Hart, was toch de eenzaam heid, vooral gedurende de avonduren. Die hij ook niet bestreed door zelf regelmatig op stap te gaan. „Je bent toch een bekende persoonlijkheid. Dan kun je je niet zo veel per mitteren". Met geen pen Het minder prettige facet .van het alleen zijn, wat gedurende een aantal keren werd opgehe ven door bezoek van zijn eega Netty en dochter Ellen, werd nog versterkt door problemen die Van der Hart kende met het sportieve reilen en zeilen bij WAC, de Widad Athletic Club. Weliswaar eindigde WAC aan het eind van de rit op de vierde plaats, een presta tie van formaat zoals verderop zal blijken, maar de kommer en kwel die Van der Hart daar in Casablanca meemaakte is bijna met geen pen te beschrij ven. „Ik had best wat langer bij Cor willen zijn", vertelt zijn char mante, gastvrije en oorspron kelijk uit Limburg afkomstige echtgenote Netty. „Maar ik heb zelf een baan, op Schiphol en die wil ik niet opgeven. Op mijn leeftijd krijg je tenslotte niet zo gauw een andere job. uitstekende gasten zijn, een goed karakter en sommigen zijn zelfs zeer goede voetbal lers. Ik zou er zo een paar in Nederland kunnen onderbren gen, die kunnen moeiteloos mee. Nu is de spelbepalende middenvelder ep internatio nal, van het niveau Lozano, Scifo, misschien beter, bezig met Vfl Bochum. Daar gaat-ie half juli een week stage lopen. Maar er zijn er een stuk of drie, vier van dat niveau. Ze hebben mij gevraagd of ik wil bemiddelen bij het zoeken naar een club. Maar je zit hier in Nederland met de stichting Arbeidszaken. Dat maakt het bij ons een beetje moeilijk". Het logo van het WK voetbal van 1990 in Italië. Het ding luistert naar de naam Ciao. FOTO: ANP gingen voor elke wedstrijd in voorbereiding, in retraite. Daarbij was alles tot medio april keurig geregeld. Maar op het laatst was'er niets meer, geen eten, geen drinken, niets. Dat werkt demoraliserend". „Bij WAC was het gewoonte dat de spelers aan het begin van het seizoen vrijwel hun hele salaris al kregen betaald. Die jongens voelden zich dan de koning te rijk en gingen zich te buiten aan van alles, autootje, cadeautjes, het kon niet op. Het gevolg was dat ze in de loop van het seizoen al leen nog maar de premies ont vingen en als het dan sportief minder gaat, kun je wel na gaan dat er geen geld binnen komt. Dan kwamen ze bij mij, maar ik kon niet anders doen dan ze naar het bestuur door sturen Daar werden ze weer naar a sponsor verwezen. Zo gingen ze van het kastje naar de muu maar geld kregen ze niet". De competitie in Marokko, dat in 1982 tijdens het WK in Spanje de voetbalwereld nog verbaasde en slechts als gevolg van schandalig onderling mar chanderen van West-Duits- land en Oostenrijk buiten de tweede ronde werd gehouden, bleek ook een aanfluiting. „Er bestond niet eens een competitieschema", zo denkt Van der Hart er met afgrijzen aan terug. „Maar de scheids rechters waren misschien nog wel het ergste. Het gebeurde ons in een uitwedstrijd in Fez Cor van der Hart, terug in regenachtig Nederland onder één van de cadeaus die hij tijdens een onvergetelijke verjaardag in januari kreeg. „Terug naar Marokko? Ja, op vakantie!" FOTO: CEES VERKERK dat een gelijkmaker van ons werd afgekeurd. De voorzitter van Fez was na ons glaszuive- re doelpunt met de scheids rechter gaan praten, in de middencirkel nota bene. Dat duurde maar liefst twaalf mi nuten. Het resultaat was dat die scheidsrechter onze gelijk maker alsnog afkeurde, na bij na een kwartier nota bene. Later werd die man geschorst, maar toen waren wij onze punten al kwijt. Dat soort din gen was schering en inslag". Zenuwen in lijf Weer thuis, in zijn comforta bele nieuwbouw-woning in een woonerfwijk in het onder de rook van Schiphol liggende Hoofddorp, kan Cor van der Hart er nu slechts met ge mengde gevoelens 'op terug kijken. Na een paar dagen is hij al redelijk tot rust geko men, maar geeft wel volmon dig toe: „Ik had de zenuwen in m'n lijf, de laatste weken daar". Alle reden voor de oud-bonds- coach om er van uit te gaan dat er geen invulling zal wor den gegeven aan de rest van zijn in principe nog een jaar voortdurende contract met WAC. „Er is slechts twee pro cent kans dat ik nog terugga", stelt hij vast. „Dan moet het bestuur, waarvan de voorzitter een vroegere Marokkaanse ambassadeur in Den Haag was, weg. De sponsor was bereid genoegen te nemen met zijn aanwezigheid als de rest van het bestuur maar vertrok. Maar het gebeurde niet. Ken nelijk zijn er te veel zaken die in elkaar grijpen, er waren de laatste jaren bijvoorbeeld vele tonnen gewoon verdwenen, waardoor ze niet kunnen ver trekken". „Het gaat me wel aan het hart dat ik daar met iets was be gonnen, wat ik niet kan afma ken. Vooral omdat de jongens, met wie ik daar heb gewerkt Praktijkjongen Hoe moet het nu verder met Cor van der Hart, een eenvou dige praktijkjongen, zoals hij zichzelf typeert. Bij de Haagse amateurclubs DHB en KSD hield de oud-prof van onder meer Fortuna '54 en vroegere trainer van Scheveningen Holland Sport de voot-bije ja ren zijn conditie en sociale le ven op peil. „Mijn dochter El len heeft daar nog een baan aan te danken", vertelt Cor van der Hart, die geen woord meer wil vuilmaken aan zijn alcoholische verleden. „Dat is gebeurd, geweest. Daar wordt al twee jaar geen letter meer over geschreven. Dat moet maar zo blijven. Ik heb van vroeger geleerd dat ik niet meer buiten de deur moet drinken. Vroeger, bij Holland Sport, had ik het euvel dat ik een voorzitter (Kroesemeijer; red.) had, met wie ik nog wel eens een hapje ging eten en een slokje drinken. Daardoor is het fout gelopen. Maar ik heb mijn leergeld betaald. Ik heb er nooit zo mee gezeten, wat er over mij werd gezegd en geschreven. Op die ene keer na dat Dé Stoop in Pano- rame een boekje over me opendeed. Ik heb maanden de deur niet uitgedurfd en mijn kinderen niet school. Dat ging toen te ver. Maar nu zit ik nergens meer mee. Ik drink een glaasje vlak voor het eten en dat is het dan". Over zijn directe toekomst als trainer kan Cor van der Hart nog geen zinnig woord zeggen. „Eerst even bijkomen", zegt hij. „Maar ik vo^l me fit en daarna wil ik wel weer iets gaan doen, in de jeugdsfeer, de betaalde jeugd wel te verstaan. Scouten, rapporteren, dat soort dingen. Zelf iets aankaarten? Dat heb ik nog nooit gedaan. Zal ik ook nu met doen. Iets tijdens het WK van volgend jaar? Dat zou mooi zijn. Heel mooi. In 1974 ging het met Mi- chels geweldig. Fadrhonc moest op de bank naast Mi- chels zitten. Kon-ie het minste kwaad doen. Ik bekeek tegen standers en dat ging heel goed. Michels nam de beslissingen, op grond van mijn adviezen. Dat hij met de eer ging strij ken? Ach. dat was een onder deel van de constructie. Ik sprak Michels bij de afscheids- wedstrijd van Rob de Wit en zei tegen hem dat ik vond dat zijn elftal „scheef" stond. Bleek ook wel bij de eerste wedstrijd van het EK, tegen Rusland. Daarna stond Erwin Koeman er onder meer in en was de ploeg beter uitgebalan ceerd. Ik vergeet nooit de keer dat Michels zich in '74 om keerde naar de tribune, naar mij keek en z'n duim opstak. Van mij nam ie wat aan". Cor van der Hart kijkt er iet wat gelukzalig bij. Het is een mooie herinnering. Een betere dan die van zeven maanden Marokko. Die lijkt meer op een nachtmerrie. „Hoewel ik er ook mooie momenten heb beleefd". FRANK WERKMAN Zaterdag wordt u in de gelegenheid ge steld om een bezoek aan Oost Berlijn te brengen (kosten 1. 25,- incl. stadstour met gids). Op zondag vindt de terugreis plaats Hannover en Oberhousen. Inclusief mvervoer per luxe touringcar volgens programma «verblijf in hotel Igel op basis van half pension (3 x ontbijt en 3 x diner) «stadstour West Berlijn. Exclusief «lunches «excursies Oost Ber lijn (f. 25,- p.p. «verzekeringen. Cór van der Hart: „Ik heb nog nooit zo sober geleefd als de afgelopen zeven maanden. Ik zat elke avond alleen thuis". FOTO: CEES VERKERK Bovendien heb ik het trainers vak door de jaren heen leren kennen. Het is onzeker. Voor al zo'n Marokkaans avontuur biedt allemogelijke kans dat het voortijdig misloopt". Zo'n vaart liep het niet met Cor van der Hart, die overi gens wel zijn Braziliaanse col lega Valente de Marokkaanse bondscoach als een dief in de nacht zag verdwijnen nadat Marokko door nota bene Mali was uitgeschakeld voor het WK van volgend jaar. „Ik heb tot het eind van de rit willen blijven zitten", vertelt de trai ner, die in 1974 vooral bij ex perts waardering oogstte voor zijn tactische analyses bij het toenmalige WK. „Als ik eerder was weggegaan, was dat toch een vlucht geweest. En dat is de makkelijkste op lossing, die niet in mijn aard ligt". Eerste vliegtuig Zelfs als het verhaal van Cor van der Hart maar voor de helft waar zou zijn, zou dat voor ieder redelijk denkend mens alle mogelijk aanleiding zijn geweest om het eerste 't beste vliegtuig terug naar huis te nemen. Het begon al met de spelersgroep die de oud-Am sterdammer in Casablanca aantrof. Zo'n kleine veertig spelers stonden hem ter be schikking, maar van enige "ba lans in die selectie was geen sprake. „Allemaal middenvel ders", schampert hij. Het eer ste wat de Nederlandse trai- 'ner, die na negen maanden werkloosheid pas in tweede instantie was ingegaan op de Marokkaanse, via Philips lo pende, verzoeken, was schoon schip maken. Er werd meer dan een elftal spelers onderge bracht bij tweede- divisieclubs en Van der Hart kon van start. Om vervolgens weer andere trammelant mee te maken va riërend van blokkades van. Casablanca vanwege Arabi sche topconferenties, onver wacht niet doorgaande compe titieduels, niet beschikbaar zijnde internationals, een stil gelegde competitie, corrupte scheidsrechters, a-collegiale hulptrainers en elkaar bestrij dende bestuurders en sponsors. Een controverse tussen beide laatsten was er de oorzaak van dat Van der Hart en met hem spelers en de rest van de tech nische staf vanaf half april geen salaris meer kregen. Het geen voor een aantal spelers aanleiding was om er maar he lemaal de brui aan te geven. Met junioren „Wat ik daar heb meegemaakt grenst aan het onwaarschijnlij ke", vertelt Cor van der Hart! „Ik heb de laatste maand met een ploeg gespeeld, die voor het grootste deel bestond uit junioren en een paar senioren. De internationals kwamen al helemaal niet meer, die waren gefrustreerd door de slechte resultaten in de WK-kwalifi- katie-wedstrijden. Dan nog vierde worden is dan nog een knappe prestatie. Zeker als je weet dat er, doordat er geen geld meer beschikbaar kwam, niets meer mogelijk was. We 4 daagse luxe touringcarreis Vertrekdatum: donderdag 6 juli «-uuiX \J I HL VvC U logeert in hotel Igel, rustig gelegen aan de Tegeler See, op 25 minuten rifden van het centrum van de stad. Uw kamer is voorzien van bad of douche en toilet. De eerste dag reist u per luxe touringcar via de transitroute naar West Berlijn. Op vrijdagochtend maakt u een stadstour door West Berlijn o.l.v. gids. 's Middags kunt u op éigen gelegenheid deze stad gaan bekijken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11