lannen voor kinderopvang volledig van tafel geveegd „Wij willen gewoon weer prettig wonen" NAAL Vijf miljoen gulden voor ESTEC „Vandalismeplan is symptoombestrijding^ Wandelen De 29e Northgo Wandeltocht heeft zaterdag en zondag plaats. Startplaats is op beide dagen de bowling aan de Van Panhuysstraat in Noord- wijk. Tussen tien en twee uur kan worden begonnen aan de 6, 10 en 15 kilometer. Wie de 25 of 40 kilometer wil lopen wordt geadviseerd tus sen negen en tien te starten. Deelname kost f3, kinderen tot en met 12 jaar moeten f2,50 betalen. Muziekinformatie De gemeente Noordwijker- hout geeft zaterdagmiddag informatie over het gemeen telijk muziekbeleid. Dit be staat uit Algemene Muzikale Vorming op de basisscholen, een opleiding voor aspirant leden van muziekverenigin gen en individueel muziek onderwijs. Over deze vormen van muziekonderwijs is op 1 juli in de grote zaal van De Schelft aan de Maandagsewe- tering informatie te krijgen. Ook kan men zich inschrij ven voor muzieklessen. Platenbeurs Meer dan 70 meter singles, elpees en compact-discs zijn te vinden op de vijfde natio nale platenbeurs die zaterdag wordt gehouden in het Poel- huys aan de Ruishornlaan in Lisse. Entree is gratis. Er is muziek te vinden van Beat les. Kinks, U-2, Iron Maiden en Bowie. Meer informatie over de beurs is te krijgen bij Toni Records uit Lisse (02521-10021). Concert De ska-formatie Mr. Review uit het Gooi geeft zaterdaga vond het laatste concert van dit seizoen in jongerencen trum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. De entree bedraagt een f2,50 en de zaal gaat om negen uur open. Filmavond De film „Ordinary Guy" wordt zaterdagavond ge draaid in het Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark aan het Picképlein in Noord- wijk. De film gaat over de christen Guy, zijn verloofde en diens ongelovige zuster. De firn begint om acht uur. Mis veen, gaat de parochie van Sint Jacobus de Meerdere in Oude Wetering vanaf zon dag 2 juli over op één eucha ristieviering per zondag en wel om half elf. De zaterda gavondmis blijft gewoon om zeven uur beginnen. Afscheid De gemeente Noord wijk neemt vanmiddag afscheid van het personeel van de ge meentelijke nutsbedrijven dat per 1 juli overgaat naar nieuwe N. V. Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. Hierin gaan de gemeentelijke bedrijven voor gas, water en electriciteit op. De bijeen komst begint om vier yur 's middags in het gemeen schapshuis De Rank a^n het Want veld. Auto Veilig Verkeer Nederland houdt op zaterdag een show op het parkeerterrein en in het buitenbad van het Bol- lenbad in Noordwijk. Het meest opvallende onderdeel is de cursus Auto te Water, waarbij in het Bollen bad een veertigtal deelnemers in di verse omstandigheden zullen proberen zich uit een te wa ter geraakte auto te bevrij den. Verder is er een botssi- mulatoropgesteld worden en de caravan van Veilig Ver keer Nederland met allerlei informatiemateriaal, waaron der de ogen test en video-ap paratuur. De activiteiten be ginnen om 14.00 uur. De auto gaat om 16.00 uur te water. Standwerkers In de Langstraat in Wasse naar wordt vandaag drie tot negen uur een standwerkers- concours gehouden. Onge veer 15 standwerkers zullen met veel verbaal geweld hun kunsten vertonen en daarbij strijden om drie prijzen. ■m^EIDEN OMGEVING jcum kan bouwen KATWIJK Jongrencentrum Scum kan |p de parkeerplaats in de Noordduinen £en onderkomen bouwen. De gemeente raad ging gisteravond akkoord met dit [voorstel van burgemeester en wethouders. De'totale kosten bedragen negen ton, het Minister ie van WVC betaalt hiervan drie [on. Het bouwen van een nieuw onderko men voor Scum op de parkeerplaats in de fcoordduinen is nodig omdat vlak bijde muidige lokatie van Scum woningen ge touwd gaan worden. De keuze voor de Noordduinen is niet ideaal, maar de enige Mogelijkheid, aldus de heer H. van Mierlo gemeentebelangen). Een opmerking, die Hoor een meerderheid van de raad onder steund werd. Alleen de fracties van RPF (en SGP keurden het voorstel om een kre- Hiet voor de bouw van het jongerencen- um te verstrekken af. EcidaeSouAWit VRIJDAG 30 JUNI 1989 PAGINA 15 Volkstuinders naar De Mient KATWIJK De raad van de ge meente Katwijk is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel van het college om het tuindersgebied De Mient te bestemmen voor de volk- stuindersverenging Ons Genoegen. Het gaat hier om een perceel grond waarop straks minimaal 170 leden een stukje grond van circa 150 vierkante meter kunnen huren. De tuinders moeten verhuizen omdat hun huidige complex wordt gebruikt voor woning bouw. Er wordt naar gestreefd de nieuwe tuinen per 1 januari 1990 op te leveren. Het terrein wordt eerst ge draineerd, daarmee wordt dit najaar begonnen. De huurprijs voor een vier kante meter volkstuin stijgt met vijf tien cent tot 1,15 gulden. Volkstuin vereniging en gemeente zijn het daar over eens. Vrouw rijdt zeer dure pijl omver SASSENHEIM Een 35-jarige automobiliste uit Amsterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een wegbewijze- ringsapparaat kapot gereden op de rijksweg A44 in Sassenheim. De verlichte pijl stond er ter af sluiting van een rijstrook waar aan wegwerkzaamheden worden verricht. De Amsterdamse zag te laat dat ze van rijstrook moest veranderen. Het apparaat heeft een waarde van 40.000 gulden. De auto werd totaal vernield. De bestuurster bleef ongedeerd. Ze bleek een aanzienlijke hoeveel heid alcohol op te hebben. Er is proces-verbaal opgemaakt. Commissie van onderzoek in Voorschoten VOORSCHOTEN Er komt in Voorschoten een commissie van onderzoek die de bouw van 25 woningwetwoningen in Boschgeest gaat bekijken. Voor 1 oktober moet de commissie het onderzoek naar do gang van zaken rond het bouwplan hebben afgerond. De gemeenteraad ging gisteren akkoord met het in stellen van een dergelijke commissie, een initiatief van CDA en VVD. Er waren vijf tegenstemmers: PvdA en D66 en PvdA- wethouder Visser. Dit zware voorstel, dat uitgelegd kan worden als een gebrek aan vertrouwen door de twee grote fracties, werd ernstig bestreden door PvdA en D66 en ook wethouder J. Vis ser, die de instelling van de commissie aanvoelde als een poging eventuele frauduleuze handelingen boven water te brengen. Dat werd ten zeerste bestreden door CDA en VVD, die betoogden dat wanneer er geen juist onderzoek gepleegd gaat worden nim mer tot uitdrukking zou komen waarom in Voorschoten geen woningwetwoningen gebouwd kunnen worden zonder gemeen telijke subsidie. Wethouder Visser bleef het een moeilijke zaak vinden dat de commissie niet aleen de direkt betrokkenen gaat horen zoals de woningbouwvereniging, de architect, de aanne mer, het college, maar ook de ambtenaren. Veilingen vormen geen concurrentie NOORDWIJKERHOUT De openbare veilingen in De Schelft vormen geen concurrentie voor de plaatselijke middenstand. Ne gentig procent van de bezoekers is afkomstig van buiten Noord- wijk. Dit antwoorden burgemees ter en wethouders op vragen die onlangs zijn gesteld in een com missievergadering. De veilingen worden een a twee keer per jaar gehouden en ver kocht worden elektrische appara tuur en gereedschappen. De vei lingen worden bezocht door 150 a 300 belangstellenden, waarvan zeker de helft ondernemer is. Bestemmingsplan als prijsvraag OEGSTGEEST Voor de ontwikke ling van het gebied in de Overveerpol- der wordt een prijsvraag uitgeschreven. Projectontwikkelaars wordt gevraagd een globaal bestemmingsplan in te die nen Het gaat met name om dat gedeelte van het gebied waarin zwembad Poel meer ligt. In gebied mogen woningen gebouwd worden maar daarvan moet tenminste 15 procent gerealiseerd wor den in de huursector met een maximale huur van 650 gulden per maand. De deelnemer die de prijsvraag wint zal ook de renovatie en uitbrteiding van het overdekte bad mogen uitvoeren. De meerderheid van de commissies finan ciën en openbare werken ging gisteren akkoord met de prijsvraag SASSENHEIM De JJ plannen voor kinderop vang in Sassenheim zijn Hs'dgisteren van tafel ge- veegd. Met uitzondering van de VVD werden de voorstellen van burge meester en wethouders door de commissie welzijn financiën als al te voortvarend aangemerkt. In de nota „Wie komt er in mijn hokje?" die de betreffen de raadsleden pas op 27 juni aangeboden, werd voorge- I een vestiging van de reeds bestaande Noordwijkse kinderopvang De Bolderberg in september onder te brengen in de voormalige kleuterschool De Kinderkorf aan de Kager- dreef. De kosten van de ver bouwing zullen volgens de nota 173 duizend gulden be dragen. Burgemeester en wet houders willen als eenmalige subsidie bijdragen in de ver- bouwingskosten. De grote vraag die domineerde in de gisteravond gehouden discussie was of in het kader van de belastingmaatregelen Oort in 1990 rijksgelden voor kinderopvang beschikbaar ge steld kunnen worden waar mee dan hierop vooruitlopend de verbouwing van de Kinder korf gedeeltelijk gefinancierd zou kunnen worden. In het gunstigste geval zou er dan een bedrag van ruim 96 dui zend gulden in de gemeente kas komen. Hierover is echter nog geen duidelijkheid en stel lig ook geen zekerheid. „Waarom die haast", vroeg J. Karremans CDA zich af „Er is totaal geen discussie geweest over de maatregelen Oort. Hij vervolgde: „De kamer is met reces en pas in oktober of no vember zullen we nadere in formatie krijgen. Wat we nu gaan doen zou natte vinger werk zijn". Hoewel wethouder W. Maris aanvoerde: „Er zijn hierover vaste afspraken ge maakt", bleek het merendeel van de raadsleden allerminst bereid haar standpunt te de len. C. Kuysten D66: „Het zijn nog allemaal ongewisse facto ren en ook CDA'er W. van Biezen concludeerde: „Waar om zouden we zoveel risico nemen als je niet weet hoe het uit zal vallen: je stapt in een gat en je moet maar zien waar je terecht komt" J. Henskens had vooral be zwaar tegen de ouderbijdrage van 4.30 per uur, wat volgens de PvdA-woordvoerster neer komt op een bedrag van 344 gulden per maand bij volledige dagopvang. „Hoe moet een ge zin dat rondkomt van een uit kering of minimumloon dat opbrengen?" Wethouder Maris bleek het niet aannemelijk te vinden dat de genoemde groe pering gebruik zou willen ma ken van een permanente kin deropvang". „Het zijn meest tweeverdieners die hun toe vlucht zoeken bij kinderop vang". Henskens betoogde echter dat - zoals ook in de nota wordt 'aangegeven - her intredende vrouwen die oude kennis willen opfrissen of om scholen naar een nieuw beroep, dikwijls ook vrouwen uit een ouder gezinnen met onvoldoende financiële midde len in aanmerking moeten ko men voor kinderopvang. Over de omstreden voortva rendheid waarmee het college van B en W bij de planontwik keling te werk is gegaan ver klaarde Maris „Het speelt alle maal al ruim twee jaar. Als we nog langer wachten zal de stichting kinderopvang De Bolderberg elders uit gaan kij ken naar mogelijkheden voor uitbreiding van de opvang". „Van dit antwoord ben ik niet ondersteboven", meldde daar op CDA'er van Biezen die aan gaf er niets voor te voelen on der tijdsdruk iets in het leven te roepen voor 20 mensen die dat toch wel kunnen betalen. „Die hele kinderopvang ver eist een zware discussie. Pas daarna gaan we kijken wat we kunnen doen en hoe we kun nen starten met een kinderop vang voor alle lagen van de Sassenheimse bevolking". NOORDWIJK Het be wonerscomité van de flats in de Noordwijkse wijk Boerenburg spant een kort geding aan tegen Chesterfield Properties II b.v., eigenaar van de flats. Op deze wijze proberen de huurders van de flats de eigenaar te dwingen ach terstallig onderhoud aan flats te plegen. Ook moet de overlast door het reno veren van leegstaande flats beperkt worden. „We willen weer gewoon pret tig wonen in onze flats in Boerenburg", legt Alex Ouwehand van het bewo nerscomité uit. De twintig jaar oude flats in de wijk Boerenburg zijn in 1988 verkocht door het Grafisch Pensioenfonds aan de Bouw en Beleggingsmaatschappij (BMS). Die bleef juridisch ei genaar maar verkocht de flats door aan Chesterfield Proper ties II b.v.. Dit bedrijf kondig de aan de flats zo veel moge lijk te willen verkopen. Moch ten de huidige bewoners de flats niet willen kopen dan zouden de flats, zodra ze leeg kwamen, doorverkocht wor den aan derden. Alex Ouwe hand van het bewonerscomité „We zijn vanaf het begin niet netjes behandeld door de nieu we eigenaar. We kregen brief jes dat we opèens de huur op een andere naam en gironum mer moesten overmaken ter wijl we van niets wisten. Ook kregen we bericht van De Raad uit Katwijk, die tot dan altijd het beheer over de flats had namens het Grafisch Pen sioenfonds, die het niet eens was met het beheersbeleid van de nieuwe eigenaar en zich te rugtrok. Op klachten over de woningen werd vervolgens door de nieuwe eigenaar niet gereageerd. Er was zelfs geen telefoonnummer waar we de klachten konden melden". Scheuren Ondertussen bestonden er al wel klachten over de flats die deels al stamden uit de tijd dat de flats nog eigendom waren van het Pensioenfonds. Door dat steeds meer flats leegkwa men en werden gerenoveerd, verergerden de klachten in de nog bewoonde flats. „Er zijn veel klachten over scheuren in de nog bewoonde huizen en de verwarmingsinstallatie wordt afgesloten doordat de verkoch te huizen een eigen centrale verwarmingsinstallatie krij gen. Verder zijn er klachten over lekkage en stank uit het riool", aldus Ouwehand die zelf scheuren in zijn woning heeft gekregen tijdens de ver bouwingswerkzaamheden in naburige flats. Thijs Rijsbergen, eveneens lid van het comité, voegt er aan toe dat er. vaak op vreemde tij den aan de lege flats wordt ge werkt. ,,'s Avonds laat of in het weekeinde zijn ze nog aan het boren en breken. Laatst waren ze bij mij nog bezig om half elf 's avonds". De bewo ners van de flats die de over last en problemen met de wo ningen zat zijn, richtten op 31 maart een bewonerscomité op. Dat had op 21 aptil een ge sprek met de directeur van Chèsterfield Properties II b.v.. Ouwehand: „Dat verliep posi tief. Er zou onderhoud worden gepleegd aan de flats. Verder zou er een nummer komen voor klachten terwijl in het weekeinde de huurders zelf een Noordwijks bedrijf in zou den mogen schakelen bij ern stige klachten. De flats zouden zo min mogelijk leegstaan om verpaupering te voorkomen en om de servicekosten van de resterende bewoners niet op te jagen". Schrijnend Die afspraken werden, on danks herhaalde pogingen van het bewonerscomité, nooit op schrift gezet terwijl dat wel werd afgesproken. Ondertus sen groeit het aantal klachten over de flats. Het meest schrij nende voorbeeld is de flat van J. Imthorn aan de Lavendel hof. Vorige week vrijdag kwam door het luchtkanaal in de keuken van Imthorn een grote lading fijn gruis naar be neden. „Mijn huis zag er uit als een oliebol: helemaal vol met poedersuiker", vertelt Imthorn in een inmiddels schoonge maakt huis. Hij wijt de gruis- regen aan de renovatiewerk zaamheden in de flat boven hem. Datzelfde geldt voor de ernstige lekkage die een dag later begon. Eerst kwam het water alleen in de keuken naar beneden maar even later j ook in de woonkamer. „Ik heb eerst de emmers water in de bosjes langs de straat gegooid. Ik was bang dat anders mijn I gootsteen verstopt zou raken want in het water zat ook alle- maal gruis", aldus de Noord- wijker die tot' zondagmiddag twee uur continue bezig is ge weest de emmers water af te voeren. Na klachten bij de politie en uiteindelijk wethouder Admi- raai, werd ingegrepen. Im- thorn zit ondertussen nog met een groot gat in zijn keuken plafond dat is kromgetrokken, behang dat van de muur af komt, vlekken op de vloerbe- dekking, doorgeslagen stoppen en uitgezette keukenkastjes. Concrete toezeggingen van de huisbaas heeft hij ondertussen niet gekregen. „Van de Put ten. die het woord voert na- mens de eigenaar, is hier I maandag wel geweest. Zoals i hij praat zou je hem je laatste i dubbeltje toevertrouwen maar ondertussen zegt hij niets echt toe", vertelt de Noordwijker f die inmiddels contact heeft op- j genomen met zijn eigen verze- J keringsmaatschappij. Volgens het bewonerscomité' zijn de klachten van Imthorn weliswaar het meest schrij-i nendst maar hebben veel an dere bewoners ook klachten. Bewoners van 71 flats hebben zich inmiddels bij het emit] aangesloten. Over 57 flats ble-L- ken klachten te bestaan. „Heu varieert van verrotte ramen] stank uit de douche, lekkage,! problemen met de verwar-1 ming, los zittende ramen, stof uit de luchtkanalen tot scheu ren", stelt comit lid Ouwehand] die zich door de gemeente] Noordwijk in de steek gelatem voelt. „De gemeente zegt hier niets mee te maken te hebben* want de flats zijn hun eigen dom niet". „De gemeente heeftj ons echter wel deze flats toe gewezen en is dus medever-[ antwoordelijk. Bovendien wijl zijn toch ook Noordwijkers?"J voegt comit lid R. Droog aart zijn woorden toe „Wij zijrt blijkbaar vogelvrij verklaard"! ROZA VAN DER VEEM Flora moet noodwegen aanleggen RIJNSBURG De veiling Flora moet zo snel mogelijk voor vluchtwegen zorgen. Dat eiste het PvdA-raadslid J. Wij- nekus gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Wijne- kus wees hierbij naar een rap port van 29 mei waarin de brandweer aandringt op snelle aanleg van noodontsluitings- wegen naar en van de veiling. Op dit moment is er maar één echte toegangsweg naar de Rijnsburgse veiling Daarnaast is er nog een klein ontsnap pingsweggetje. „Je moet er met aan denken dat er calami teiten plaatsvinden bij Flora en de brandweer kan er niet bij komen. We moeten bij Flo ra druk op de ketel zetten om hier zo snel mogelijk iets aan te doen", meende Wijnekus, gesteund door J. Bleichrodt van het CDA. Wethouder C. Vianen zegde de raadsleden toe de kwestie met het Flora- bestuur te bespreken. „Er zijn plannen om mogelijk volgend jaar een tweede weg aan te leggen naar het zuiden. Te vens moet er een ontsluiting komen naar de dijk. Flora heeft nog niet alle benodigde gronden in eigendom", aldus Vianen. De commissie ging gisteravond wel akkoord met de uitbreidingsplannen van de Flora. De Rijnsburgse veiling wil in de komende drie a vier jaar het kopersgebied vergro ten met 3,2 hectare. Op het dak van het nieuwe pand kun nen straks auto's parkeren. Nieuwe motorfiets ramt nieuwe auto VOORHOUT Een motorrij der uit Voorhout heeft gister morgen zijn motor „gepar keerd" in de achterkant van een auto. De man had zijn mo tor net die dag gekocht, toen hij tijdens de eerste rit op de Leidsevaart in Voorhout te laat doorhad dat een automo biliste uit Sassenheim voor hem afremde. De motorrijder was niet verzekerd. Imthorn bij zijn door lekkage kromgetrokken keukenplafond. Alex Ouwehand (rechts) en Thijs Rijsbergen van het bewonerscomité nemen de schade op. foto: henk van den ende BEWONERS BOERENBURG EISEN ONDERHOUD AAN FLATS: KATWIJK De PvdA-frac- tie in de Katwijkse gemeente raad 'vindt dat het onlangs ge lanceerde plan om het vanda lisme in deze gemeente terug te dringen niet veel meer dan „symptoom-bestrijding". Vol gens dr. D. de Graaff van de socialistische fractie moet het probleem van het vandalisme bekeken worden in 'een totaal plan voor van het plaatselijk jeugdbeleid. Het effect van voorlichting en noteren van wat kapot is brengt geen daad werkelijke oplossing, aldus de Graaff. De gemeente Katwijk is be gonnen met het zoveel moge lijk gaan registréren van het voorkomende vandalisme. Hierdoor wordt een betrouw baar beeld van de omvang van de schade verschaft, aldus het college. Tevens worden er voorlichtingsprogramma's voor de plaatselijke basisscho len ontwikkeld. Verder hoopt de gemeente Katwijk ook dat door alternatieve straffen, mede door het bureau Halt uit Leiden georganiseerd, afdoen de werken om herhaling van vandalisme tegen te gaan. De heer J. H. ten Hove (RPF) kon met het voorstel van het colle ge instemmen. Wel vindt hij dat meer naar de oorzaken ge keken moet worden. Voor me vrouw J. van Dijk (CDA) is al leen voorlichten naar school kinderen niet voldoende. Veel ouderen zijn zelf ook schuldig aan vandalisme. Wethouder A. C. Berkhey (CDA) ziet dit vandalisme-project als een start en een onderdeel om tot actieve bestrijding van het vandalisme te komen. In ieder geval wordt er nu gecoördi neerd en met geregistreerde gegevens gewerkt. En dat maakt het probleem overzich telijk, aldus de wethouder. NOORDWIJK ESTEC I krijgt vijf miljoen van de j Nederlandse overheid voor de bouw van een 1 niéuw testlaboratorium. Dat maakte Marius Le Fè- vre, directeur van ESTEC, gistermiddag bekend tij dens de opening van het nieuwe gebouwencomplex op het Noordwijkse ruim- 1 te vaartcentrum. Het gaat hierbij om een labo ratorium waarin onder andere een cockpit van het Europese ruimtevliegtuig Hermes wordt geplaatst. Getest wordt hoe astronauten met de daarin geplaatste appa ratuur omgaan en of daarin verbeteringen moeten worden aangebracht. Het complete testcentrum kost 20 miljoen gulden. De bouw begint eind 1989. Het laboratorium moet binnen een jaar gereed zijn. Het niéuwe testcentrum volgt op de bouw van een reeks nieuwe panden op het terrein van het ruimtevaartcentrum achter de Noordwijkse duinen. Zo wordt er op dit moment nog gebouwd aan een akoes tisch centrum om satellieten te testen terwijl in september de eerste paal de grond ingaat van de permanente ruimte vaarttentoonstelling. Gistermiddag opende P. van Vollenhoven door het open trekken van een enorme strik Mr. Pieter van Vollenhoven opende gisteren het nieuwe gebouwencomplex op het ESTEC-terrein. Hij bleek zich prima te vermaken in Noordwijk. foto: henk van den ende het nieuwste complex van ES TEC. Het gaat hierbij om con ferentieruimten, kantoren, een documentatiecentrum en een nieuw restaurant. De nieuwe ruimten zijn ondergebracht in vijf met elkaar verbonden to rens en een pagode-achtig pand. Het nieuwe gebouw is ontworpen door de Amster damse architecten Aldo en Hannie van Eyck en heeft 12 miljoen gulden gekost. „De ou dere gebouwen van ESTEC zijn zo efficiënt mogelijk ge bouwd. Tegenwoordig spelen esthetische criteria een grotere rol. We hadden extra kantoor ruimte nodig maar wilden niet zo maar een paar extra panden neerzetten. We wilden een compleet nieuw tiecentrum. Daar zijn we ar chitecten voor gaan zoeken. De eerste schetsen waren veel belovend maar het eindresul taat is nog veel beter", aldus R. Lüst, directeur-generaal van European Space Agency (ESA), die zijn tevredenheid over de nieuwe gebouwen niet onder stoelen of banken stak.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15