Stationsplannen zonder tunnels ook onderzoeken STAD OMGEVING u Verkoop Wallon aan bewoners gaat door Zes jaar gevangenisstraf geëist voor doodrijden Leidenaar Een cadeau van formaat I Directie Groen gestart met uinkeuringen Bezwaren tegen plannen Endegeest van tafel geveegd Maatregelen gevraagd tegen stankoverlast 5INA VRIJDAG 30 JUNI 1989 PAGINA 11 ,eidse wethouders n hoogwerker SIDEN De Leidse wethouders M. van Molen en D. Tesselaar werden gister- i iddag uit het Stadsbouwhuis aan de Lan- t gracht in Leiden opgehaald met een lOgwerker. In een bak zweefden zij over Langegracht en werden weer neergela- W bij de Oostdwarsgracht aan de over- nt. Vier panden die op de monumenten- it prijken worden daar gerestaureerd, stermiddag werd het casco opgeleverd, in der Molen voltooide een geveltje van n van de panden door een schouderstuk p te metselen. De renovatie van de iden kost 1,3 miljoen gulden en wordt verschillende potjes bekostigd. Uit het SCh idsvernieuwingsfonds komt 5 ton, uit t potje van volkshuisvesting 5,5 ton en t Rijk draagt nog eens 2,5 ton bij. itasjj Bordewijk stemt tegen bezoekerscentrum LEIDEN Aan het plan voor de bouw van een bezoekerscentrum met biologisch-dyna- mische boerderij in park Cronesteyn kleven volgens wethouder P. Bordewijk van finan ciën te veel geldelijke risico's voor de ge meente. Bordewijk heeft dan ook binnen het college van B en W een minderheidsstand punt ingenomen en steunt het voornemen niet. De bouw van het bezoekerscentrum vergt een investering van 1,1 miljoen. Het geheel wordt als leerlingenbouwplaats gerealiseerd en de gemeente krijgt er van rijk en provin cie 673.000 gulden aan subsidies voor. Borde wijk verklaarde gisteravond tijdens een ge combineerde vergadering van raadscommis sies dat de boerderij bedrijfsmatig geëxploi teerd moet worden. „Het is niet waarschijn lijk dat de beheerder daar een volledig inko men mee kan verwerven. Hij zal dus ook el ders binnen de gemeente werkzaamheden moeten verrichten. Het risico dat daar meer bij komt kijken dan we nu denken, lijkt mij te groof", hield de wethouder de aanwezige raadsleden voor. Hij vond echter geen steun van die kant. VVD-woordvoerster L. Driessen hoonde zijn bezwaar weg met de opmerking dat ze zich heel wat projecten kon herinneren waar veel grotere financiële risico's aan verbonden wa ren en waar Bordewijk wel mee in kon stem men. CDA-raadslid C. Kramp sprak ronduit van een ^prachtig plan". Wel was er kritiek van verschillende raadsleden dat er in het voorstel nogal wat rekenfouten zaten. Wet houder D. Tesselaar beloofde dat die voor de uiteindelijke behandeling zouden worden hersteld. Eredoctoraat voor Leidse hoogleraar LEIDEN Professor dr. D.D. Breimer, hoog leraar in de farmacolo gie aan de Leidse Uni versiteit, heeft een ere doctoraat van de Sem- melweis Universiteit in Boedapest gekregen. Breimer kreeg deze on derscheiding op 20 juni wegens zijn grote ver diensten op het gebied van de farmaceutische wetenschappen. Brei mer bestudeert in Lei den de lotgevallen van geneesmiddelen in het lichaam van mens en dier. LEIDEN Bij de plan nen voor de ontwikke ling van het stationsge bied moet ook worden nagegaan wat de moge lijkheden zijn om het verkeer over het Sta tionsplein te leiden. Dat betoogde PvdA-raadslid L. Geradts gisteravond in een gezamenlijke ver gadering van raadscom missies. Eerder is er al voor gekozen het schetsplan van project ontwikkelaar Mabon als uit gangspunt te nemen. Kern daarvan is echter juist de aanleg van tunnels onder het plein. Geradts, die gesteund werd door zijn fractie, vroeg niettemin om toch na te gaan of het mogelijk is het plein zo in te richten dat het door gaande verkeer over de grond wordt geleid. „Op zich moet het ook mogelijk zijn om door herschikking van de vier banen, waarbij ook de middenberm of het bussta tion mag worden betrokken, het doorgaande verkeer van Schiphollaan naar Plesman- laan bovengronds te leiden", verklaarde Geradts. Hij vroeg wethouder M. van der Molen (ruimtelijke orde ning) om een globale verge lijking met de kosten van de aanleg van tunnels. „Ik ben het niet eens met de stelling dat er geen alternatief voor tunnels aanwezig is". Geradts drong er op aan een dergelijk onderzoek snel en binnen de bestaande planning die gisteren werd besproken uit te voeren. Dat stappen plan is opgesteld in samen hang met de plannen van NS voor een nieuw station en de bouw van de tweede fase van het AZL. Ommezwaai Voor P. Langenberg (D66) waren de opmerkingen van Geradts aanleiding om te reppen van een „ommezwaai van de PvdA". Hij drong er op aan om dan ook maar an dere routes voor het verkeer in het onderzoek te betrek ken. Daarbij gaat het met name om een variant waarbij het doorgaande verkeer via de Warmonderweg en een nieuwe weg van de Willem de Zwijgerlaan naar de Ples- manlaan wordt geleid. De wethouder en de andere commissieleden wilden daar, ook na hevig aandringen en een beroep op het college, van Langenberg, niet aan toegeven. Namens het CDA verklaarde W. Hettinga dat zijn partij vooralsnog uit blijft gaan van een tunnel. „We wachten de alternatieven af, maar we zien ze voorlopig nog niet". Hettinga was het eens met de stellingname van G. Bakker (VVD) die verklaarde dat hij het liefst al het autoverkeer in de tunnels zou zien met het plein alleen toegankelijk voor het halen en brengen van mensen en goederen. Bakker, R. van Lint (Links Leiden) en Langenberg wa ren bezorgd over de door het rijk beloofde subsidie voor de tunnelbouw. Eerder was toe gezegd dat het Verkeer en Waterstaat minstens de helft zou meebetalen. Schriftelijk houdt het ministerie echter nog wat slagen om de arm. Wethouder Van der Molen tilde daar minder zwaar aan. „Het zijn gebruikelijke slagen om de arm bij een principe toezegging. In contacten met het ministerie is gebleken dat Verkeer en Waterstaat zit te springen om plannen. Wel is het zo dat wie het eerst komt, het eerst maalt". De minimale subsidie is vol gens Van der Molen in prin cipe 50 procent van de kos ten. Maar dat wordt hoger als de plannen het openbaar ver voer nadrukkelijk ten goede komen. „Wij denken aan te kunnen tonen dat elementen in het Mabon-plan het open baar vervoer verbeteren. Maar concrete toezeggingen komen er pas als het plan er LEIDEN De bewoners van het Höpital Wallon, een inmiddels roemrucht studentenhuis aan het Ra penburg, hebben een principe-akkoord bereikt met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. De studenten kopen het huis van de stichting voor 450.000 gulden. Ze hebben daarvoor de laatste maan den met man en macht geld verzameld onder oud-bewoners. Ojn het Wallon te kopen wordt een lening afgesloten. Een woordvoerder van de be wonerscommissie die geld in zamelde, wilde niet zeggen hoeveel de bewoners en oud bewoners bij elkaar hadden gebracht. Vandaag liep de ter mijn af die de bewoners had den bedongen om geld te ver zamelen. Het Wallon bestaat eigenlijk uit twee gedeeltes. De studen ten kopen het gedeelte aan het Rapenburg. Dat totaal uitge woonde pand heeft 40 kamers. De kamers moesten nodig op geknapt worden. De stichting kon het geld hiervoor niet bij elkaar krijgen via subsidies. Daarom besloot Studenten huisvesting het pand te verko pen. Het andere gedeelte aan de Papengracht houdt de stich ting zelf. Het gaat hier om 11 kamers. „Zodra we geld heb ben worden deze kamers opge knapt. Nu zijn de twee gedeel tes nog met elkaar verbonden, maar deze verbinding wordt straks afgesloten", aldus de heer Bezoen van de stichting. Studentenhuisvesting heeft het pand overigens al ruim 40 jaar in beheer. Studentenhuisvesting is opge lucht. „Er is nu eindelijk een beslissing genomen. Het was een slepende zaak en we zijn blij dat het zover is" aldus de heer Bezoen van de stichting. Het duurt overigens nog enke le weken voordat de over dracht plaats heeft, de koopak te moet nog opgesteld worden. De stichting is niet van plan om vaker huizen te verkopen. Bezoen: „Er zijn meer panden die uitgewoond zijn. maar ge zien de lange wachtlijsten is het niet verstandig om onze huizen te gaan verkopen. We proberen eerst geld bij elkaar te krijgen om de boel op te knappen. Dit met het Wallon was een uniek incident". FOTO: WIM VAN NOORT p EIDEN De directie Groen an de gemeente Leiden is gis- ravond begonnen met tuin- euringen, waarbij het de be- oeling is dat keurmeesters de lintjes van de bewoners be- ijken en beoordelen. In sep- v imber volgt een tweede ron- finafe- Voor de mooiste en best •erzorgde tuinen is er in het ldoeiajaar een prijs. De keuringen ie 'inden dit jaar als proef plaats n zijn nog beperkt van opzet. Hechts de tuinen in de wijk inisl lockhorst en de vlekken 1 en mvan de Stevenshof komen in -ou lanmerking. 11e tuinen langsgaan die van- 't n |f de openbare weg te zien vel ijn. In de Boekhorst waren J. r lekker en W.J. Mulder de be- :C lordelers. Zij keken naar de imp dgemene opbouw, de bloei- aan -ijkheid en de mate van on- ;eb< lerhoud. En de heren namen iet keuren van de tuinen zeer serieus. kkj Brandhout waren dan ook niet snel te- .vreden. In de stromende regen rm' [ebruikte Bekker bij een op .piet oog toch aardig aandoend 15 tuintje de typering: „brand- 'hout". Zijn collega kon niet inders dan constateren: „Leuk de konijnen". Maar na ie «enige tijd hadden de heren ook jn al wat beter onderhouden tui- NB nen gevonden en begon men la' jverig te noteren De tuin- keurmeesters J. Bekker en W.J. Mulder namen gisteren, ondanks de stromende regen, het keuren van de tuintjes uiterst serieus. FOTO: WIM VAN NOORT Bij succes wordt eraan gedacht om volgend jaar het keurge- bied uit te breiden tot andere wijken. De bewoners zullen net als dit jaar van te voren op de hoogte worden gesteld. De tuinkeuringen bestaan al enkele jaren in de gemeenten Leiderdorp, Wassenaar en Voorschoten. Het Leidse CDA- raadslid A. Hugens heeft zich sterk gemaakt de keuringen ook in Leiden in te voeren. Volgens mede-initiatiefnemer P. Bollen is het bewust klein begonnen. „Het gaat dit jaar vooral om de promotie van de keuringen. Mensen moeten worden aangezet, om meer aandacht aan hun tuin te be steden", aldus Bollen. den haag/leiden/ noordwijk Zes jaar cel- straf. Dat hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank een 42- jarige Oostduitser tegen zich eisen, omdat hij op 4 juli 1988 de 24-jarige Leidenaar R. de Boer had doodgereden in Noordwijk. De Duitser was drie weken voor het „ongeval" ontsnapt uit een gevangenis in £j|Hamburg. Op de avond van 4 juli 1988 was het zeer onrustig in Noordwijk. Er zwierven groe pen jongeren op straat die in een soort baldadige overwin ningsroes verkeerden na de week ervoor gespeelde voet balwedstrijd Nederland tegen West-Duitsland in het kader van de Europese kampioen schappen. De 42-jarige Oost duitser was samen met zijn 20- jarige vriendin uit Düsseldort met vakantie in de kustplaats. Omdat hen het voetbal niet in teresseerde, waren zij gaan eten in een restaurant aldaar. Op de terugweg richting pen sion werden zij in hun auto in de Huis ter Duinstraat door een groep jongeren staande ge houden. De jongeren gooiden met stenen naar de auto en probeerden het voertuig om te gooien. De Duitser reed weg van de groep, maar draaide halverwege om, om, naar zijn zeggen, met de groep te pra ten. Dit keer waren de jonge ren echter agressiever dan de eerste keer. Zij gooiden met vuilniszakken waardoor de voorruit van de auto brak en tilden het voertuig op. De Duitser gaf vervolgens erg veel gas en reed, toen de auto weer neerkwam op het weg dek, met hoge snelheid achter uit. De meningen verschillen over hetgeen daarna gebeurde. Volgens enkele getuigen en ook de vriendin van de Duit ser reed hij met hoge snelheid doelbewust op de vuilniszak- kengooier (De Boer red.) in. Deze stond wat afgezonderd van de groep op het fietspad met een vuilniszak in de hand, klaar voor een nieuwe aanval, en was volgens de vriendin nog goed te zien ondanks de kapotte autoruit. De verdachte zelf gaf gisteren een andere versie van het ge beuren. „Door de kapotte ruit kon ik helemaal niemand zien staan. Ik ben niet doelbewust op hem ingereden. Ik had meer oog voor de groep. Ik wilde weg. Ik was in paniek", aldus de verdachte. Volgens de vriendin wist de verdachte echter heel goed wat hij deed. Zij gingen samen na het 'onge val' namelijk naar het pension, stalen de auto van de pension houder en vluchtten richting Frankrijk. De vriendin haakte halverwege af. De verdachte werd in november 1988 opge pakt door de Franse politie. Volgens de verdachte klopte de versie van zijn vriendin slechts gedeeltelijk, maar offi cier van justitie mr. J. van Eek, hechtte gisteren veel be lang aan de verklaring van de vriendin. Volgens de advocaat van de verdachte, mr. Schol man, was het heel goed moge lijk dat zijn cliënt het slachtof fer niet had gezien. De verkla ring van de vriendin noemde hij een „rancuneus leugenach tig verzinsel". De uitspraak is op 13 juli. LEIDEN Een aantal ver ontruste Oegstgeestenaren on der wie het PPR-raadslid G. van Eisen heeft gisteren maar weinig bijval gekregen voor hun bezwaren tegen de plan nen met kasteel Endegeest en omgeving. Zij wilden dat het project opnieuw ter discussie wordt gesteld, omdat te weinig rekening zou zijn gehouden met het unieke landschap. Tij dens een gezamenlijke verga dering van drie raadscommis sies kregen ze alleen bijval van R. van Lint (Links Lei den). Behalve Van Eisen waren het de woordvoerders Blaauw van het buurtcomité Boschgeest en Krantz van de Stichting Be houd Buitenplaatsen Ende geest en Rijngeest die een klemmend beroep deden op het Leidse gemeentebestuur om het unieke strandwalge- bied met bos ongerept te laten. Krantz voerde aan dat de plannen om 37 villa's op het terrein van Endegeest te bou wen uitsluitend zijn opgezet om de restauratie van het kas teel mogelijk te maken. „Er is steeds maar over een „deal" gesproken, maar ondertussen wordt het landgoed vernietigd. Het is het enige landgoed dat Leiden nog rijk is". Krantz hield de aanwezige raadsleden voor dat zijn stichting op ter mijn ook in staat zou zijn het kasteel te restaureren, zónder de bouw van 37 villa's. „Als IBB-Kondor drie jaar de tijd krijgt om te bouwen, hebben wij twee jaar nodig om dat te bereiken". Van Eisen wierp in zijn betoog de vraag op of de Leidse raadsleden het bewuste terrein wel kenden. Alleen van R. van Lint van Links Leiden kwam wat steun voor de argumenten van de Oegstgeestenaren. „Er is na het bespreken van de plannen in de Leidse raad, tijdens de discussie in Oegstgeest meer informatie op tafel gekomen. Het is goed om dat in de plan nen te betrekken", meende hij. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) veegde die redenering van tafel. „Op ver aantal villa's al verminderd van 45 tot 37 en is de indeling van het terrein aangepast om het landschap te sparen. Daar voor zijn onderhandelingen met IBB-Kondor heropend. Dat was bereid tot deze oplos sing terwijl er minder huizen komen, maar de kosten niet in alle gevallen dalen. Een ge luidswal blijft hetzelfde, of dat nu voor 45 of 37 huizen is". Tesselaar merkte bovendien op dat de lagere opbrengsten van het project tevens beteke nen dat een aantal „leuke din gen voor Endegeest" uit het totaalplan zijn geschrapt. Het bespreken van het onder werp stond gisteren overigens nog ter discussie, omdat niet alle fracties het wijzigings voorstel voor de overeenkomst op tijd hadden gehad. Dat was reden voor het CDA om te vragen de behandeling door de raad uit te stellen. CDA- woordvoerster C. Kramp pleit te er bovendien voor in plaats van een wijzigingsvoorstel een nieuw alles omvattend besluit te nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN De provincie Zuid-Holland komt pas eind september met concrete maatregelen om de voormalige gifbelt in de Cou pé-polder in Alphen schoon te maken. Daarmee komt de pro vincie enigszins tegemoet aan de wensen van de omwonen den. Leden van het bewoners comité reageerden gisteravond na het overleg met de provin cie en de gemeente Alphen echter niet tevreden. De bewoners hamerden er gis teren op dat de stankoverlast vooral in de directe omgeving van de Oostkanaalweg moet verdwijnen. Bovendien moet het diepere grondwater van de voormalige vuilstortplaats worden gezuiverd. De vrees van de omwonenden dat er te weinig wordt gedaan om de milieuverontreiniging aan te pakken bleek gisteren niet ge heel ongegrond. Provincie- woordvoerder Huiskens meld de de omwonenden dat het evaluatieonderzoek nog niet is afgerond. Dat moet in de loop van de zomer gebeuren. „Bo vendien valt er te twisten over wat niet en wat wel een aan vaardbaar risico is. Volgens de gegevens die we nu hebben bestaat er op deze punten geen direct gevaar voor de volksge zondheid". Huiskens ontkende dat de pro vincie de risico's zou bagatelli seren om de schoonmaakkos ten te drukken. Het volledig afgraven van de verontreinig de bodem en het afvoeren naar elders vond Huiskens geen reële optie. „Met verhui zen lossen we niks op. Dan wordt het probleem alleen maar verplaatst". De provincie zal pas eind september concre te voorstellen doen om de ver ontreiniging aan te pakken. Alphen blijft dus voorlopig met de troep zitten. Enkele omwonenden reageer den teleurgesteld. „De doof pot-tactiek is aardig geslaagd. We merken het nu al op straat. Als we mensen spreken wordt al veel te gauw gezegd: het valt allemaal wel mee". Invalide man na botsing naar AZL LEIDEN Een 27-jarige invalide man is gistermiddag na een botsing met ernstige kneuzingen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man reed in een invalidevoertuig op de Abraham Crijnsenstraat. Een 45-iarige Leidenaar stond met zijn personenauto geparkeerd en reed weg. De invalide man reed er frontaal tegenaan. Afscheid van adjudanten LEIDEN De adjudanten J. Ebes, G. Slootweg en W. Stuif zand nemen vanmiddag af scheid van de Leidse politie. Zij maken gebruik van de maatregel vervroegd vrijwillig uittreden. Burgemeester C. Goekoop spreekt de adjudan ten vanmiddag persoonlijk toe. Het publiek kan de scheiden den vanaf 16.30 uur persoon lijk de hand komen drukken in de kantine van het politie bureau aan de Langegracht. Adjudant Ebes heeft een be langrijk deel van zijn loopbaan besteed aan de zorg voor het verkeer in Leiden. Jarenlang werkte hij bij de voormalige afdeling verkeer. Hij onder hield ook het contact met de taxi-ondernemers. De laatste jaren was hij chef bureau ver keerszaken. Adjudant Sloot weg werkte eveneens jaren lang bij de verkeerspolitie en stapte vervolgens over naar de motordienst. Slootweg beëin digt zijn carrière op het stafbu reau van de justitiële dienst. Adjudant Stuifzand werkte vele jaren bij de recherche. Nu zegt hij als,chef bureau bijzon dere wetten de dienst vaarwel. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: (voor controle Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodi ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den f CcidócSoivuvnt lUNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11