mi na c5J ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS Veel, heel veel lopen Götterdammerung groots onder leiding Edo de Waart BINNENLAND £eidóeSou/ia*it EC DONDERDAG 29 JUNI 1989 PAGINA In de serie artikelen over de 150-jarige NS vandaag aandacht voor de spoor wegpolitie. „De spoorwe gen hebben weinig scha de. En daar gaat het alle maal toch om". o89 HET WERK VAN EEN SPOORWEG-AGENT: DEN HAAG Een avonddienst meedraaien met twee spoorweg agenten (SP-ers) van het rayon Den Haag bete kent kortweg veel, heel veel lopen. De perrons, de stationshal, het spoor wegemplacement, de treinen: overal wordt zorgvuldig gesurveil leerd. Ed Roos en Harry Bruinenberg, beiden sinds 1984 als agent werkzaam bij de spoor wegen: „Wij moeten ge woon aanwezig zijn, zo dat reizigers zich veili ger voelen in de trein en op de perrons". Een ver haal zonder loeiende si renes en gierende auto banden, maar met ver sleten schoenzolen. Criminaliteit is er genoeg op en rondom een station. Re gelmatig wordt er een tasje gerold, drugs gebruikt of zijn er vandalen aan het werk. Tijdens de avonddienst van Ed Roos en Harry Bruinen berg, twee van de in totaal zestig agenten in het rayon Zuid-Holland-Noord, ge beurt er eigenlijk niets. Er zijn wat ruiten van treinen bekrast („de nieuwe rage") en verder wordt er een zwerver aangetroffen op het station van Voorschoten. Hij ligt er half ontkleed zijn roes uit te slapen. De twee agen ten' knopen een gesprek met de man aan en praten zo op hem in dat hij van het per ron verdwijnt. Bij het hek noudt de taak van Roos en Bruinenberg op. „De be- drijfspolitie heft de taak om strafbare feiten op te sporen en te voorkomen, zodat het spoorwegbedrijf perfect kan functioneren. Wat de zwer ver dus buiten de hekken van de spoorwegen doet moet hij zelf weten. De ge meente of rijkspolitie is dan voor zijn daden verantwoor delijk", aldus Roos. Volgens de twee agenten is het lang niet altijd zo rustig op de stations. In het zomer seizoen is er veel zakkenrol lerij en in de winter huizen druggebruikers en zwervers in de stationshallen. Verder heeft de spoorwegpolitie het de laatste jaren zeer druk gekregen met het begeleiden van supporters. Tot een paar jaar geleden 'had de spoorwegpolitie in rayon Den Haag bij de uit wedstrijden van FC Den Haag zeker tachtig man no dig om de voetbalfans te be geleiden. Twee jaar geleden is daar wat verandering in gekomen. FC Den Haag de gradeerde naar de eerste di visie en kreeg minder sup porters. Bij een uitwedstrijd zijn nu niet meer dan twin tig man spoorwegpolitie in touw. Vooral brigadier Wijkniet is debet aan deze gunstige ont wikkeling. Hij had al contac ten met supporters en koos voor een soepeler begelei ding. 'Enkele supporters mo gen in de trein cola en ge vulde koeken verkopen, hasjgebruik wordt toege staan en het met de voeten op de bank zitten levert geen reprimande meer op. FC Den Haag Op zondag 7 mei speelde FC Den Haag tegen AZ in Alk maar. Om een volledig beeld te krijgen van het werk van de spoorwegpolitie mocht het bijwonen van een sup- portersbegeiding tijdens een uitwedstrijd van FC Den Haag niet ontbreken. Om elf uur 's ochtends heb ben zich in het gebouw van de spoorwegpolitie op het Hollands Spoor zo'n twintig agenten, conducteurs en ma chinisten verzameld. Briga dier Wijkniet van de vaste begeleidinggroep van de supporters houdt een korte toespraak. „Jongens we heb ben het al vaker gedaan. Er gaan zo'n vierhonderd sup porters mee in de voetbal- trein, blikjes zijn absoluut niet geoorloofd. Collega's die met de supporters meegaan naar het stadion moeten zich van hen afzijdig houden". Om twaalf uur stormen de eerste FC Den Haag-fans door de hekken het perron op. Veel gekrijs en gejoel. De harde kern van de suppor ters met wie Wijkniet veel contact heeft, is al in de trein. Zij hebben gezorgd voor de nodige cola en chips die ze in de trein verkopen. „Den Haaaaag. Rustig jon gens, we gaan toch winnen", roept een. agent. De trein vertrekt precies om half één. Een agent: „Ze zijn tamelijk kalm. Het wordt een goede dag". Sommige agenten van de spoorwegpo litie kennen de supporters erg goed. Ze hebben een dag ervoor tegen elkaar gevoet bald. De meeste voetbalfans gaan rustig zitten in de cou pés: ze roken een sticky, drinken iets of spelen kaart met wat agenten. Ze raken alleen opgewonden als een vrouw passeert. Een agent: „We blijven altijd op onze hoede. De sfeer kan altijd omslaan. Daar hoeft niet zo veel voor te gebeuren. En dan zullen wij, nu hun vrienden, toch moeten op treden. Vernielingen in de trein en op de perrons tole reren wij absoluut niet. Ze ker op de terugweg gebeurt dat nogal eens". Paniek In Alkmaar worden de sup porters opgevangen door ze ker vijftig ME-ers. Er heerst een paniekerige stemming. Agenten gillen en krijsen te gen de fans. De spoorwegpo litie is niet tevreden over het optreden van de Alk- maarse gemeentepolitie. „Te paniekerig. Houdt wat ME- ers achter de hand als je bang bent voor de suppor ters, maar ga ze niet meteen al lopen opruien", aldus Wijkniet. Bij aankomst in het stadion willen de agenten van de SP tussen „hun" supporters staan in het rellenvak. De gemeente-politie staat dat echter niet toe. „Er zou wei eens een charge uitgevoerd kunnen worden". Wijkniet is daar boos over. „Het zijn geen misdadigers. Wij krij gen ze straks weer opgefokt terug in de trein". Alles blijft rustig in de vakken. De wedstrijd verloopt voor Den Haag niet geheel naar wens: 1-1 wordt het. De spoorwegpolitie gaat een kwartier voor het eindsig naal weg. „Hoop maar dat de supporters rustig blijven met zo'n uitslag", zegt Wijkniet. De supporters hebben op de weg terug vanaf het stadion wat onenigheid met de ME gekregen. Er wordt ge spuugd en geslagen, ook op het perron. „Terecht", ver dedigt Wijkniet „zijn jon gens". „Die eikels van een ME stonden de jongens ge woon uit te dagen". Op de terugweg in de trein wordt veel met de supporters over de wedstrijd gepraat en ook over het optreden van de ME. De spoorwegagenten lij ken gabbers van de suppor ters. Zo houdt men het toch rustig in de coupés. De scha de in de trein valt mee na aankomst in Den Haag: drie kapotte ramen en wat scha de door een vuurtje. Wijk niet: „Ik ben tevreden. De spoorwegen hebben weinig schade. En daar gaat het al lemaal toch om". AGAATH GARSCHAGEN Een spoorweg-agent aan het werk. „Wij moeten gewoon aanwezig zijn, zodat reizigers zich veiliger voelen in de trein en op de perrons FOTO- PR Tros-directeur Wolzak wil nieuwe net- indeling HILVERSUM TROS-direc- teur Wolzak lanceerde giste ren op een symposium over commerciële televisie een voorstel om tot een nieuwe net-indeling in Hilversum te komen. Daarvoor is echter wel nodig dat er een vierde televi sienet bijkomt. Op dat vierde net zou de TROS samen met TV 10 plaats moeten nemen in een geheel uit commercie be taalde constructie. De overige netten zullen verdeeld moeten worden onder de andere om roepen met bijvoorbeeld een eigen net voor AVRO, VARA, Veronica en VPRO en één voor de christelijke omroepen en tenslotte nog een net voor de NOS en de kleine zendge machtigden. De commerciële zender Véronique liet hij be wust buiten dit rijtje omdat volgens Wolzak dit een pure buitenlandse zender is. Holland Festival: concertante uit voering van „Götterdammerung" van Wagner door het Radio Philhar- monisch Orkest, het Groot Omroep koor en het koor van de Nederland se Opera, 13 zangsolisten, het ge heel onder leiding van Edo de Waart. Woensdagavond, herhaling zaterdagmiddag (Vara matinee, Concertgebouw). Vorig jaar werd tijdens het Holland Festival door Edo de Waart en het Radio Philhar- monisch Orkest al de concer tante uitvoering van „Das Rheingold" gegeven. Maan dagavond konden liefhebbers dat nog eens op Hilversum 4 beluisteren. Gisteravond be gon al om zes uur de uitvoe ring van „Götterdammerung", de vierde en laatste van Wag ners „Ring des Nibelungen". Festival zijn van die eerste produktie alleen Yvonne Schiffelers als Flosshilde en Henk Smit als Alderich in de zelfde rollen overgebleven. Zij zijn de enige Nederlandse so listen temidden van de dertien overwegend Amerikaans en Duitse zangsolisten. Deze zan gers hadden vijf lessenaars naast de vier harpen linksach ter het orkest tot hun beschik king en tevens de trap waar langs zij op en af kwamen en de zich bovenaan aan die trap steeds weer majestueus ope nende dubbele deuren. Het orkest, van de orkestbak verlost, schitterde in alle rijke kleuren die Wagner had toe bedeeld, met vooral het koper in een prominente positie, op het podium. De zangers moes ten daar dus overheen zingen. Hoewel het geen van hen aan volume ontbrak kostte het hen toch vaak moeite voldoende boven het orkest uit te komen. Verstaanbaar waren eigenlijk alleen de Nederlandse en Duitse zangers zoals de impo sante Günther van de bariton Roland Hermann, de Hagen van de evensterke bas Peter Neven en de Waltraute van de mezzo Cornelia Wuhlkopf. Als zodanig overtroffen zij beide internationale topsterren, de sopraan Jannine Altmeyer en de tenor William Johns, res pectievelijk als Brünhilde en Siegfried. Altmeyer. zingt een gepassioneerde Brünhilde met een stem die ook twee concert gebouwzalen zou kunnen vul len. Er is echter een zekere onevenredigheid tussen deze sterke passie die nooit in scherpte of in gillen ontaardt en het zwakkere midden en van de stem waarbij er geen tussengebied tussen piano en forte /fortissimo lijkt te be staan. De kleur en de spanning die zij aan haar rol weet te geven ontbreekt grotendeels bij Johns die, hoewel technisch perfect, veraf staat van de glanzende held Siegfried en die pas in de laatste taferelen meer diepte aan zijn rol gaf. Samen zingend waren zij geen ideale partners en was de com binatie Günther-Brünhilde veel beter. Andere sterke duo's waren bijvoorbeeld in het derde deel van het eerste bedrijf Brünhilde en Waltrau te en in het eerste tafereel van het tweede bedrijf Hagen en Alderich. De grote vraag bij dit alles is natuurlijk in hoeverre het lukt gedurende vijf uur de span ning van dit meest bewogen deel van de Ring vast te hou den, zonder de visuele verhe viging en verdieping van een scènische uitbeelding. Het pleit sterk voor Edo de Waart dat hij het Radio Symphonie Or kest met zijn niet zo homogene strijkersgroep zo in zijn greep heeft dat er uitstekend en ge concentreerd wordt gespeeld Het koper mag op een moeilijk moment eens stotteren, over de hele lange lijn laat het pri ma vakwerk horen, dien kon het koor ook it. meest tumultueuze mornet® zich in deze concertopste^- uitstekend handhaven. Inl laatste bedrijf was het v(Q"^ de verzengende gloed Brünhilde's stem die het gf 1 compenseerde van een visilD sering van de totale ineenj ting van het aardse en henw% rijk, op het moment dat-®-k door het vuur gereinigde I is teruggegeven. y In het voorjaar van 1991 vj de tweede dag, der Walk en Siegfried. ERIK BESpet BEVERWIJK, aan de Meubelboulevard, Parallelweg 98 Tel 02510-29062 Donderdag koopavond Ma mi 13 00 u geopend Eigen parkeerterrein CAPELLEA/DIJSSEL, Meubelboulevard, Lylantse Baan 8 Tel 010-4508144 Langs de Rijksweg Rotterdam-Utrecht Vr koopavond Ma mi. 13 00 u geopend Eigen park.te/T DIEMEN, Meubelboulevard, Sniep 10. Tel 020-901441 Langs de Rijksweg Amsterdam-Amersfoort Vr. koopavond Ma mi 13 00 u geopend Eigen parkeerterrein LEIDERDORP, Meubelplein 9, naast het Elisabeth Ziekenhuis Tel 071-412701 Donderdag koopavond Ma.mi. 13 00 u geopend. Grote parkeerruimte SUEDRECHT, Meubelboulevard, Leeghwaterstr 237 Tel 01840-19000 Langs de Ryksw Gormchem-Rotterdam Afslag Wijngaarden Do koopavond Ma mi 13.00 u geop UTRECHT, Meubelboulevard, Kaap de Goede Hooplaan 20 (Kanaleneiland) Tel 030-887007 Do koopavond Maandagmiddag 13.00 u geopend Eigen parkeerterrein MEUBELEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8