-Onpersoonlijke scholen brengen Amerikaanse tieners in gevaar ndiërs staan te trappelen om een blad uit te brengen Oudste vrouwenpartij voelt zich niet serieus genomen Ondervoede Mocambiquanen vechten om maiskorrels O.pEKBLADEN FLOREREN IN DEELSTAAT MADHYA PRADESH 29 JU) JITENLAND CcidócOotwcmt donderdag 29 juni i9s9 pagina 7 f. 20,36 bare-schoolleerlingen vfoegtij- dig het onderwijs. Volgens het rapport zijn het alleen maar de scholen die „miljoenen op drift geraakte jongeren" kunnen opvangen. De cijfers die het rapport over de Amerikaanse tieners pre senteert liegen er niet om. On geveer 92 procent van de leer lingen die eindexamen op een middelbare school doen drinkt regelmatig. Een groot aantal meisjes onder de zestien heeft regelmatig geslachtsgemeen schap: dat is het geval bij vijf tien procent van de blanke en dertig procent van de zwarte meisjes. Een-kwart daarvan loopt een geslachtsziekte of een andere seksueel over draagbare ziekte op. Jaarlijks worden in de VS ongeveer een miljoen meisjes onder de acht tien ongewenst zwanger. Jongens lopen hoge risico's omdat ze vanaf hun 16e jaar mogen autorijden. Het zelf moordcijfer bij de Amerikaan se tieners ligt zeer hoog: 13 op de 100.000 in de leeftijdscate gorie van 15 tot 24 jaar. Op scholen komt steeds meer ge weld voor en wordt in toene mende drugs gehandeld. „T rack-system" Het rapport constateert dat veel problemen worden ver oorzaakt omdat de scholen die de Amerikaanse tieners bezoe ken veel te groot zijn. Het op zetten van "kleinere scholen binnen de grote gehelen" wordt dan ook aanbevolen. Ie dere leerling zou, volgens het rapport, een volwassene toege wezen moeten krijgen op wie hij in schoolverband kan te rugvallen met persoonlijke vragen of problemen. De soci ale relaties in de school zouden bevorderd moeten worden. Dat geldt ook voor de sociale contacten buiten de school. Voor wat dat laatste betreft beveelt het rapport meer vrij willigerswerk buiten schooltijd Overigens is het rapport zeer kritisch over het zogenaamde „track-system". Volgens dat systeen worden leerlingen met gelijke intellectuele capacitei ten in een klas samengebracht. Het rapport noemt dat „een van de meest verstorende en schadelijke praktijken die er op de scholen bestaan". Het rapport zegt ook dat de overgang van de basisschool naar hogere onderwijsvormen meestal veel te groot is en te abrupt geschiedt waardoor kinderen plotseling voor aller lei problemen worden ge plaatst die ze niet kunnen op lossen. „Jonge mensen worden bij voorbeeld geconfronteerd met een samenleving die seksuele vrijheid en drugsgebruik af wijst en tegelijkertijd als hoogst belangrijk afgschildert. Niet langer afhankelijk zoals dat in de kinderjaren het geval was, maar niet in staat hun ei gen weg naar volwassenheid te vinden, gaan steeds meer tieners zich verlaten en geïso leerd voelen", aldus hét rap port. Verloren „Voor de meeste tieners bete kent de overgang van de basis school naar de middelbare school een overgang van een kleine, stabiele buurtschool naar een veel groter, geheel onpersoonlijk leerinstituut dat bovendien veel verder van huis ligt. In deze nieuwe om geving moet vaak zes tot ze ven keer per dag van klas of van leraar gewisseld worden. Deze voortdurende wisselin gen werpen grote barrières op voor het vormen van groepen en voor het ontstaan van hechte, ondersteunende rela ties met zorgzame volwasse nen in de school. De kans dat een leerling zich daardoor steeds meer verloren gaat voe len, neemt hierdoor sterk toe", aldus de Carnegie-studie. Verder bestaat er een veel te grote discrepantie tussen de veeleisende lesprogramma's en de emotionele situatie waarin kinderen in de leeftijd van tien tot zestien jaar zich bevin den, zegt het rapport. „Tieners hebben een sterke behoefte aan intimiteit, maar toch moeten ze grote, zeer onper soonlijke scholen bezoeken". In groepjes trekken spijbelende Amerikaanse tieners de stad in waar ze hun zakgeld aan de film, seksshop of hamburgers uitgeven. foto: sp IN GILE WACHTEN DUIZENDEN VLUCHTELINGEN plaatsin" drie pk )PAL Kruidig Heerlijke Geur en MAtjnimie Pappie zijn flits een paar van de ;ebruikelijke titels van 220 tijdschriften die [e week verschijnen in 3x J Indiase stad Bhopal. 2x beijhans, in theorie. Want f 8 48{meeste uitgevers zijn er t zozeer op uit een luwe lezerskring te ver- f. 8,48|rven als Wel om chan- f.i0.i8(e te bedrijven of be- f.i2,72fdde privileges van de f. 15.261 overheid te krijgen. „Ik hoef iemand maar te drei gen dat ik een negatief artikel over hem zal publiceren, en ik krijg heel wat gedaan", zegt Hyder- Murtaza (27), de uitge ver, hoofdredacteur, eindre dacteur, verslaggever, zetter en drukker van „Hyder Hre- dai" „Hyders Hart" in het Hindi. Op deze manier krijgt hij zijn motor voor niets gerepareerd en kan hij kosteloos de maal tijd gebruiken in restaurants. Zijn blad heeft een oplage van 500 exemplaren, maar bij de overheid geeft hij een oplage van 5.000 op. Zo zorgt hij er voor dat de deelstaatregering van Madhya Pradesh als steunmaatregel voor kleine periodieken iedere maand een advertentie plaatst en daar voor 1.600 roepie (220 gulden) betaalt. Het kost Murtaza drie honderd roepi om de 500 exemplaren te drukken. Het risico dat met deze illegale praktijken gepaard gaat, is mi nimaal. Corruptie is een zeer wijdverbreid verschijnsel in India, waar de overheid nau welijks iets tegen onderneemt. Een plaatselijke journalist ver telt dat de meeste „uitgevers" hun blad twee keer per maand uitbrengen, zodat ze alleen al aan de advertentie van de overheid duizend roepie over houden. „Het. zijn allemaal op lichters", klaagt hij. De „Hyder Hredai" kost vijftig bladen slordig gedrukt met Madhya Pradesh nog eens 633 óude letterplaten. Een scheef weekbladen uitgegeven. Vol- logo, talrijke drukfouten en gens de jongste officiële cijfers omgedraaide kolommen lijken telt heel India 6.112 weekbla- niemand te deren. De druk- diërs die kunnen lezen. Daar naast bestaan er natuurlijk nog honderden serieuze dagbladen waardoor India kan bogen op een grote persvrijheid. In Madhya Pradesh kan 27 procent van de bevolking le zen en schrijven, terwijl het landelijke gemiddelde op 37 procent ligt. „Toch staat ieder een in de deelstaat te trappe len om een blad uit te bren gen, omdat de regering van Madhya Pradesh zoveel privi leges toekent aan geaccredi teerde journalisten", vertelt den voor de 290 miljoen In- een hoge ambtenaar. Die pri- kosten worden ook laag ge houden doordat vijf tot acht uitgevers hun bladen vullen met hetzelfde materiaal, waar bij alleen het logo wordt aan gepast. De artikelen bestaan meestal uit persberichten van de overheid en artikelen die worden overgenomen uit lan delijke bladen. 'ileges bestaan uit kosteloos vervoer met de bus, gratis me dische verzorging, treinkaar tjes met korting en de kostelo ze toewijzing van staatswonin- gen. Hoewel de overheid weet dat er op grote schaal misbruik van wordt gemaakt, kan er niet veel aan worden gedaan, omdat ook de zogenaamde journalisten voldoen aan het criterium dat zij het vak ten minste vijf jaar beoefend moeten hebben. Het is heel eenvoudig om in India een tijdschrift te begin nen. Het enige vereiste is een verklaring van het Register voor Kranten, een overheids instantie waar een kranten- naam aangemeld moet wor den. Volgens het hoofd van het Register, Kripa Sagar, staan op het ogenblik zo'n 180.000 titels geregistreerd. Zijn enige eis is dat geen twee titels dezelfde mogen zijn. „Ik kan een Indiaas burger niet het recht ontzeggen een krant te beginnen, hoe mallotig de naam van het blad ook mag zijn. Wat ze ermee doen gaat mij niet aan", zegt Sagar. ONDERZOEKSINSTITUUT VS SLAAT ALARM is de leervaardigheid teruggelopen, neemt het hand over hand toe, van een grote ver onder de school borden leerlingen intel- ovèrbelast en verlaat groot percentage middel- GILE Verpleger Ar mando Sorinho houdt in zijn register minutieus bij welke medicamenten hij heeft voorgeschreven, en die hij al maanden niet in voorraad heeft. Buiten zijn betonnen optrekje wachten zeker honderd Mogambiquaanse kinde ren en volwassenen. Ze hebben skelet-achtige li chamen, gevolg van on dervoeding, tuberculose en koortsaanvallen door malaria. (AankqVan onze correspondent vantorf j0 Wijnen) ksHINGTON De ïierikaanse middelbare moeten anders ingericht, in klei- klasverbanden gaan minder nadruk op het individuele van de leerling en omgeving meer op gezin gaan lijken, deze veranderin- niet doorgevoerd, dan een complete gene- tieners in gevaar, zo een onlangs rapport van kaanse Carnegie Itraatbeeld van Reykjavik, hoofdstad van het eerste land in Europa waar vrouwen stemrecht kregen. FOTO: 1 :EYKJAVIK De vrou- /enpartij van IJsland be- jt zich erover te wor- en behandeld als een lub van „kleine bloemp- ;s" met kleine denkbeel- len. Maar een vrouwelijk larlementslid van een an- lere partij vindt dat de fe- ninisten de politiek niet erieus nemen, en hef par ement omlaag halen. 'wee jaar geleden veroverde Ivennalist (Vrouwenlijst), de erste vrouwenpartij ter we- eld, tot veler verrassing zes 'an de 63 zetels in de Althing, iet IJslandse parlement.' Een ijdlang zag het ernaar uit dat Ie vrouwen hiermee eer. wip- 'ositie hadden veroverd in de 'olksvertegenwoordiging. 'hans beklaagt Thorhildur 'horleifsdottir zich er ecfiter ver dat de door mannen ge- lomineerde IJslandse maat- chappij, en met name de IJs- fandse media, „een zeer grote oalitie"' hebben gevormd „om 'ns tot zwijgen te brengen". Radicaal De tegenstanders van Kven- palist, zowel mannelijke als vrouwelijke, zeggen dat de fe ministische partij pas serieus kan worden genomen als zij de gevestigde politieke regels in De eerste vrouw van IJsland, presidente Vigdis Finnboga- dottir. FOTO: SP acht neemt, iets wat Kvenna- list weigert omdat het volgens haar neerkomt op uitlevering aan een door mannen bedacht en geleid systeem: De Vrouwenlijst is radicaal, anti-atoom, en anti-NAVO. Daarmee plaatst de partij zich buiten het politieke midden. Deze positie van buitenbeentje wordt nog versterkt door de non-conformistische werkwij ze van de partij, wars van ie dere vorm van hiërarchie, be sluitvorming via consensus, roulerende bezetting van de parlementszetels en een acht jarige limiet aan het parle mentslidmaatschap. De Vrouwenlijst beschouwt deze uitgangspunten als haar kracht, maar politieke tegen-. standers en buitenlandse waarnemers zien daarin haar zwakte. „Hiërarchie" is iets typisch mannelijks. Vrouwen probe ren hun gezin zonder hiërar chie te laten functioneren, en wij beschouwen dit land als een grote familie", zegt Sigri- dur Duna Kristmundsdottir, een van de oprichters van de Vrouwenlijst met een vierjari ge ervaring als parlementslid. De tegenstanders zeggen dat de Vrouwenlijst met doorge winterde, herkenbare leiders zal moeten komen wil zij door andere partijen worden aan vaard als partner in een coali tie de gebruikelijke rege ringsvorm in het 250.000 inwo ners tellende IJsland. Gudrun Helgadottir, de eerste vrouwelijke voorzitter van de Althing, noemt het systeem van roulerend parlementslid maatschap absurd. Het parle ment is niet bedoeld als een soort opleidingsinstituut, zegt zij. „Ik vind dat het parlement daardoor omlaag wordt ge haald". Helgadottir, een lid van de linkse Volksalliantie die deel uitmaakt van de hui dige coalitie van drie centrum linkse partijen, zegt dat de ge woonte van de Vrouwenlijst om besluiten alleen na algeme ne goedkeuring te nemen de partij ongeschikt maakt om deel uit te maken van een re gering. „Zo'n beweging is nooit homogeen genoeg om po litieke standpunten in te ne- Stemrecht IJsland was het eerste Europe se land waar vrouwen stem recht kregen. Sinds 1980 heeft het een vrouwelijke president, Vigdis Finnbogadottir. De Vrouwenlijst werd ui 1981 opgericht door een twaalftal vrouwen dat zag dat het ver schil in beloning van mannen en vrouwen, ondanks een in 1976 aangenomen wet op gelij ke rechten, steeds groter werd. De partij kreeg drie zetels bij de verkiezingen van 1985, het jaar waarin IJslandse vrouwen het land platlegden met een staking ter gelegenheid van het door de VN uitgeroepen Decennium van de Vrouw. Bij de verkiezingen van 1987 kregen de feministen 10,8 pro cent van de stemmen, waar mee zij hun zetelaantal in het parlement verdubbelden. Een opinie-onderzoek dat een jaar later werd uitgevoerd gaf de Vrouwenlijst maar liefst 28,4 procent van de stemmen. Dat percentage is in april blijkens een nieuw onderzoek terugge zakt tot 12,8 procent, maar zelfs de tegenstanders geven toe dat Kvennalist een fascine rend verschijnsel is dat vrou wen in de hele wereld heeft geïnspireerd. Honderd meter verder staat een vliegtuigje van de Ameri kaanse hulporganisatie World Vision op het gras. Het brengt wat voedselhulp naar Gilé, een voor de helft door de oor log verwoest dorpje dat 250 ki lometer noordwestelijk ligt van Quelimane, hoofdstad van de provincie Zambezia. De ruim tien jaar woedende bur geroorlog in Mozambique treft vooral deze provincie. Nieuwe vlucht Uit het vliegtuig wordt een ton mais geladen en het toestel vertrekt voor een nieuwe vlucht. Het cirkelt boven het dorp naar hogere luchtlagen om niet een doel te worden voor guerrilla-troepen. Op de landingsbaan zoeken tientallen kinderen naar uit de zakken gevallen maiskorrels. Het voedsel wordt gedragen naar een grote tent, het magazijn van de DPCCN, de Mogambi- quaanse organisatie die de in ternationale noodhulp distri bueert. De tent, de ruïnes van het hoofdkwartier van de re geringspartij Frelimo en van de politiepost vormen het cen trum van Gilé. De guerrillabeweging Renamo bezette Gilé van oktober 1985 tot juli vorig jaar. Zoals ge woon is in de burgeroorlog, verklaarden hulpverleners en missionarissen, vluchtte de legereenheid uit Gilé bij de eerste schoten. Na enkele we ken van bezetting was het Re namo dat de biezen pakte bij het eerste teken van een te genoffensief. Het verzet be heerst het platteland in Zam bezia, maar vecht niet om plaatsen onder controle te houden. Kindersterfte Rond het dorp leven 28.000 mensen in hutten die tegen over elkaar zijn geplaatst, om ze zo veel mogelijk af te scher men tegen aanvallen. Het zijn vluchtelingen en ze vormen eénderde van het to taal aantal inwoners van het district. Ze zijn door de bur geroorlog van huis en haard verdreven, hebben vaak vijftig of zestig kilometer- moeten lo pen en hebben slechts wat zaaigoed en gereedschap kun nen meenemen. Omdat de laatste schermutse ling met Renamo van septem ber vorig jaar dateert, heeft het Mogambiquaanse leger toe stemming gegeven tot vijf ki lometer buiten het dorp de velden te bebouwen. Op de vlakte en heuvels rond de vluchtelingenkampen ziet men enkele maisvelden liggen. De Mozambiquaanse hulporga nisatie heeft nog rond 25 kilo suiker in voorraad en voor een week voedsel voor de onder voede kinderen in Gilé. Er zijn er ongeveer zeshonderd in de kampen, verklaarde een ploeg van Artsen zonder gren zen die ze regelmatig bezoekt. Vorige maand werd verpleeg ster Marie-José Michelet van AZG met de hoge kindersterf te geconfronteerd. „Ik bezocht hut na hut en zag bijna geen jonge kinderen, in de leeftijd tussen nul en vijf jaar. Praten de met vrouwen bleek dat zij ze allen binnen enkele maan den hadden verloren, door ziekten of ondervoeding". Uitgemergelde Mogambiquanen ten grave. 1 regelmatig een aan ondervoeding gestorven landgenoot

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7