Nieuwe partijleider bevestigt harde lijn Lobby-firma moet imago Mobutu in VS oppoetsen "vjet-blad ibliceert ale aanval Lenin Yan den Broek soepel in asielbeleid Chinezen üuidafrika dwarsboomt 'iiafhankelijk Namibia' duinrell Nederlands grootste muziekwinkel presenteert: f%ENLAND ileidóe Qounant DONDERDAG 29 JUNI 1989 PAGINA 5 Mestijnse ontvoerder flUazastrook gedood ^^®AVIV Het Israëlische leger heeft Jtvond in de stad Gaza een Palestijn VTjeschoten die werd gezocht voor zijn -*iel in de ontvoering van een Ameri- r- Volgens een militaire woordvoerder onI Mohammed Nasser ontdekt toen hij iewapend meester trachtte de maken ;n taxi. Nasser, die volgens de autori- lid was van het Volksfront voor de iaac ding van Palestina, ontvoerde vorige atl| met anderen de Amerikaanse direc- ran het filiaal in de bezette gebieden Ie Federatie Red de Kinderen, Chris e. George dook na 30 uur weer op, hij er in had toegestemd een door zijn erder ondertekend communique naar te brengen. Prins Vasili Romanov in Amerika overleden WOODSIDE Prins Vasili Romanov, de kleinzoon van tsaar Alexander II van Rusland, is op 81-jarige leeftijd overleden in Woodside (Californië), drie maanden nadat zijn echtgenote prinses Natasja Galitsina Romano va was gestor ven. Prins Vasili, de laatste Romanov die vóór de Oktoberrevolutie werd ge boren, was de kleinzoon van tsaar Alexander II, die neef was van tsaar Ni- kolaas II en zoon van groothertog Alexander. Als gevolg van de revolutie van 1917 moest de familie Romanov uit Rusland vluchten met een Brits oorlogs schip. Dat betekende voor prins Vasili de start van een bewogen leven. Hij werkte als scheepsjongen, havenarbei der, beursmedewerker en hotelhouder. Prins Charles opent aanval op onderwijs LONDEN Kroonprins Charles van Engeland, die graag traditionele waar den verdedigt, heeft een felle aanval gedaan op het Britse onderwijs. Zijn kritiek geldt vooral het gebruik van de Engelse taal. „Onze moedertaal wordt vermoord" en „alle brieven die mijn secretariaat de deur uit doet moet ik zelf corrigeren", zei de prins gisteren tijdens een gesprek met za kenlieden over een betere aansluiting van het onderwijs op het bedrijfs leven. De prins wijt het slechte taalge bruik aan het onderwijs. Een vak bondswoordvoerder zei in een reactie dat de prins kennelijk niet genoeg be taalt om goed gekwalificeerde mede werkers aan te trekken. Luchtdoelgeschut op Parijse brug PARIJS Ter beveiliging van de 26 staats hoofden en regeringsleiders die Parijs zullen aandoen in het kader van de revolutieher denking wil het leger luchtdoelgeschut plaatsen op een van de Seinebruggen. Een luchtmachtgeneraal heeft burgemeester Chi rac hiervoor per brief toestemming ge vraagd. De kanonnen zouden geplaatst moeten worden op de Pont Tolbiac aan de oostkant van de stad. Het leger wil de brug van 10 tot 17 juli tot .militaire zone' verkla ren. Hoewel de brief geheim was, heeft Chi rac deze doorgespeeld aan de pers. Volgens hem zijn er wel andere plaatsen om kanon nen op te stellen dan midden in de stad. De burgemeester verwijt president Mitterrand grootheidswaanzin bij het revolutiefeest. Duits bedrijf staakt verkoop gifgasgrondstof BONN Nadat de Westduitse autoriteiten bekend hadden gemaakt dat het Düssel- dorpse bedrijf Rheineisen Export verdacht werd van betrokkenheid bij het versche pen van gifgaschemicaliën van India naar Iran, heeft deze onderneming gisteren be sloten dat de leveranties niet door zullen gaan. Volgens de advocaat van Rheineisen is het contract met Iran opgeschort. Ame rika alarmeerde vorige week Bonn over de vermoedelijke transactie. Daaropvolgend onderzoek door de Westduitse douane leid de tot de ontdekking dat 257 ton thionylc- hloride via Dubay van India naar Iran zou worden verscheept. De stof kan worden gebruikt voor de produktie van mosterd- Rome treedt op tegen slapen op Spaanse trappen ROME Om de naam van de Italiaan se hoofdstad hoog te houden heeft de gemeente Rome aangekondigd dat voortaan niet meer mag worden gesla pen op de Spaanse Trappen en niet meer pootje mag worden gebaad in de daaronder gelegen fontein van Bernini op een van de drukstbezochte pleinen. Ook het dragen van badkleding zal niet langer worden getolereerd. Winkeliers en buurtbewoners hadden aangedron gen op strenge maatregelen in verband met de groeiende aanwezigheid van zwervers, zakkenrollers, dealers en ver krachters op het plein. De politie zal voortaan het hele etmaal patrouilleren en er komt meer verlich ting. ginjKOU Ondanks de kijkiost in de Sovjetunie ver8 Lenin tot nog toe ge- ^/V^aard van kritiek op Jvi e aersoon. Een officieel ft nidblad heeft dat ta- je v; echter doorbroken khofeen hevige aanval op de ichter van de socialis- le staat. kerk n fj overwinningen van de en de staat zijn verbon- met de naam van Le- schreef Vasily Gross in zijn novelle .Eeuwig riend' die nu postuum is !ot i jliceerd in het juni- vdn het literaire idblad Oktjabr. „Maar", hij, „alle wreedheid i het land is begaan, is ragische last geworden Vladimir Iljytsj" sman, die in 1964 over- zegt dat de politieke ur in de Sovjetunie is Zov men onder Lenin en gevonder zijn opvolger Sta- Dals de officiële doctrine ie communistische partij geeft. Grossmans novelle te iceren zet het maand- impliciet vraagtekens visie van Sovjet-presi- Gorbatsjov. De Sovjet- predikt dat zijn land n de totalitaire erfenis |Stalin van zich moet af- en en moet terugke- ar de oorspronkelijke inistische leer om de de- ■atische vrijheden •borgen, ineisjewieken geloofden niet ;ler|e waarde van vrijheid •hia meningsuiting en pers" Grossman. „Zij be- luwden, net als Lenin orn| die vrijheden als onbe- sen|rijk". dj CHINESE AMBASSADEURS TERUGGEROEPEN VOOR OVERLEG (Vervolg van de voorpagina) PEKING In zijn eerste rede als' secretaris-gene raal varj de Chinese com munistische partij heeft Jiang Zemin gisteren ge zegd dat degenen die ver antwoordelijk zijn voor de politieke onrust niet op vergiffenis hoeven te re kenen. „Het onderdrukken van de contra-revolutionaire rebellie en het beëindigen van de on rust moeten met krachtige hand worden voortgezet", al dus Jiang. Hij betoogde dat ui terst strenge straffen geboden zijn voor „de samenzweerders, organisatoren en opdrachtge vers achter de schermen die de onrust en rebellie hebben uitgelokt, de ondersteunende elementen van illegale organi saties, en de misdadigers die zich hebben schuldig gemaakt aan plundering, brandstichting en moord". Eerder werd bekend dat Qii- na zijn ambassadeurs uit een hele reeks landen heeft terug geroepen. De Chinese ambas sades in onder meer Japan, België, Nederland, Groot-Brit- tannië, West-Duitsland, Italië, Spanje, Griekenland en Tur kije meldden dat hun ambas sadeurs naar Peking waren te ruggekeerd of dat spoedig zou den doen. Ook de ambassa deurs van de golfstaten Ku- wayt, Qatar, Oman en de Ver enigde Arabische Emiraten zijn voor overleg teruggeroe pen. De Chinese ambassadeurs in Washington en Moskou zou den gewoon op hun post blij ven. DEN HAAG In Nederland studerende Chinezen kunnen rekenen op een tegemoetkomende houding wanneer zij hun visum willen verlengen. Dat heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteravond in de Tweede Kamer ge zegd. Van den Broek wilde PvdA-kamerlid Lonink niet de garan tie geven dat er geen enkele Chinese student naar zijn va derland zal worden teruggestuurd. „Wij kennen geen groeps-asielbeleid, maar een individuele toetsing. Die toet sing zal echter plaats hebben tegen het decor van de huidige ontwikkelingen in China. Dat betekent een tegemoetko mende houding. In de praktijk kan dat betekenen wat de heer Lonink vraagt, maar dat is niet op voorhand te zeg gen", aldus de minister. De Kamer steunde de Europese maatregelen tegen China, al hadden sommige fracties verdergaande sancties gewenst. Zo zei Eisma (D66) te betreuren dat niet is besloten de export van hoogwaardige technologie te staken en dat de ambassa deurs niet zijn teruggeroepen voor overleg. Teverggefs heeft China vorige week de meer dan twintig naar het buitenland overgelo pen Chinese diplomaten opge roepen naar huis terug te ke ren. Zij zouden misleid zijn door valse informatie, aldus de Chinese regering. „Rode Boekje" De rede die de bejaarde leider Deng Xiaoping na de bloedige onderdrukking van het stu dentenprotest op 9 juni afstak tegenover legerbevelhebbers, is voor de 1,1 miljard Chinezen verplichte lectuur geworden. Voor werknemers in over heidsinstellingen en bedrijven is bestudering van de tekst verplicht gesteld. Alle grote kranten drukten gisteren de volledige tekst van de rede af en op de radio werd een kwar tier uitgetrokken om de rede helemaal voor te lezen. Voor de traditionalisten in de partij lijkt de rede een nieuwe vari ant te worden van het ver maarde „Rode Boekje" met uitspraken van roerganger Mao. Deng prees in de rede op de eerste plaats het leger dat „met de dood voor ogen een grote muur van ijzer en staal op wierp tegen het oproer". Vol gens Deng ontaardde de demo cratiseringsbeweging in een „contra-revolutionaire rebel lie" waarvan het belangrijkste doel werd om de regering en het socialistische staatsbestel omver te werpen. China moet de uitgangspunten van het socialisme niet opge ven en dient weerstand te blij ven bieden aan kwalijke in vloeden en bourgeois vrijhe den uit het kapitalistische Westen. De politiek van her vormingen en het meer marktgerichte economische beleid moeten echter worden voortgezet, vindt Deng. „Zwarte zon" Intusserf zet Wu'er Kaixi, de meest charismatische van de 21 studentenleiders die door de Chinese regering worden ge zocht, in Hongkong de strijd voor democratie in China voort. In een achttien minuten durend videofilmpje vertelt Wu'er hoe hij de avond van de militaire operatie het Plein van de Hemelse Vrede had verlaten in een ambulance die hij deelde met een stervende klasgenoot en een soldaat die kennelijk per ongeluk door zijn kameraden was doodge schoten. Hij zei dat hij en zijn vriendin Liu Yan slechts na talloze beproevingen en met de dood in de ogen uit China hadden kunnen vluchten. Voordat zij de videoband vrij gaven hadden activisten van een ondergrondse organisatie in Hongkong, die al een twaalftal gezochte studenten leiders uit China heeft ge smokkeld, journalisten een brief van Wu'er ter hand ge steld. Daarin schreef de studenten leider dat „een zwarte zon" was verschenen aan de hemel van China. „Maar ons leven is jong, koppig en niet te ver trappen", zo beëindigde Wu'er zijn op 15 juni gedateerde brief. „Zwarte zon, ik ga je neerschieten". irstj 5)1 )rdfj HAAG Pretoria erop uit het onafhan- jkheidsproces van Na waar Zuidafrika r dan zeventig jaar het nk ind voerde, zoveel uu|elijk dwars te zitten. blijkt dat leden van de Zuidafrika in het leven Dgsl ePen anti-terreureenheid ■/oet worden opgenomen het Namibische politie- s. De Namibiërs zijn daar ongelukkig over, zo bena- :te Andima Toivo ya Toi- iecretaris-generaal van de ibische bevrijdingsbewe- SWAPO, gisteren in Den jg. Want dat betekent dat oieen „eerlijke en vrije" ver- 36-iungen gehouden kunnen oenlden omdat het toezicht vieldt toevertrouwd aan pro- Drdnafrikaanse politiemannen, veigens resolutie 435 van de k tjigheidsraad van de Vere- it ie Naties, waarin de onaf- deötelijkheid van Namibia laadt geregeld, zou Pretoria heigevreesde eenheid moeten ewmantelen nu Namibia op 1 mil volgend jaar onafhanke- ?rtj wordt. De secretaris-gene- van de Swapo zei er zeker van te zijn dat Zuidafrika pro beert in Namibia een verzets beweging op te zetten, die er voor moet zorgen dat het land na de onafhankelijkheid ge destabiliseerd blijft. Maar de Swapo rekent op steun uit het buitenland, via de SADCC, de organisatie voor de ontwikke ling van Zuidelijk Afrika, en van bevriende landen zoals Nederland. Als de verkiezin gen eerlijk zouden verlopen, zou de Swapo zeker 85 procent van de stemmen krijgen, aldus Toivo ya Toivo. Eind juli moeten, op basis van resolutie 435, de kiezers in Namibia ge registreerd zijn. Tot de kiezers behoort ook een deel van de 40.000 tot 60.000 Namibische vluchtelingen, die hebben aan gegeven dat zij willen terugke ren naar hun vaderland. Door dat de repatriëring van de vluchtelingen vertraging heeft opgelopen, is het onwaar schijnlijk dat zij allemaal vóór eind juli in Namibia zijn. Vol gens Toivo ya Toivo is de ver traging door Zuidafrika ver oorzaakt omdat Pretoria te laat was met het afschaffen van een aantal apartheidswet- ten en het afkondigen van am nestie. Slag van Kosovo tegen de Turken die de aanzet gaf tot een eeuwen durende strijd de islam. Bijna een miljoen Serviërs kwamen uit alle delen van Joegoslavië bijeen om deel te nemen aan de manifestatie van Servisch nationalisme. n Het is Bill, de voormalige stuurman van de 'Memphis', is danig geschrokken, maar Bill stelt haar fluisterend ge- hij is een verstekeling aan boord en is vast besloten Larry streken betaald te zetten. „Maar waarom heeft hij mij toch gangen genomen?" vraagt Willy. „O, hebt u dat nog niet be nnen?" zegt Bill, „hij wil een losprijs vragen aan Brookfeller". it een ellendeling", vindt Willy, „en als Brookfeller nou eens niet betaalt?" Ja, wat dan....? Dan gaat Bill overeind zitten en heft waarschuwend zijn vingers omhoog. De 'Memphis' heeft vaart geminderd en is in kalmer water gekomen. En daar ratelt ook al de ankerketting door het kluisgat. Bill telt het aantal vade men en zegt dan, dat hij deze ankerplaats niet kent. Wat is Larrv nu weer van plan? Londen: Sovjet-spion pleegde zelfmoord MOSKOU Glenn Mi chael Souther, de Sovjet spion wiens overlijden eergisteren in Moskou was bekendgemaakt, was een Amerikaan en pleegde wegens psychologische problemen zelfmoord. „Het motief voor zijn zelf moord was niet politiek", al dus KGB-chef generaal Vladi mir Krjoetsjov. „Hij was een intelligente maar gevoelige man. Zijn zenuwen hebben het begeven, hij had al lang last van deze ziekte". Volgens Krjoetsjkov liet Sou ther een brief achter waarin hij de Sovjet-autoriteiten dankte voor wat zij voor hem hadden gedaan. De KGB publiceerde eergiste ren in de Sovjetlegerkrant „Krasnaja Zvezda" een overlij densadvertentie van de 32-ja- rige Souther die in de Sovjetu nie de naam Michail Orlov aannam. Krjoetsjov zei dat Souther Amerikaan was en in Indiana was geboren. „Enkele jaren" voor zijn aankomst in de Sov jetunie zou hij zijn aangewor ven door de KGB, waar hij op klom tot de rang van majoor. Tezelfdertijd verwierf hij het Sovjetstaatsburgerschap. Souther is maandag begraven op de militaire sectie van het kerkhof van Koentsevo bij Moskou, niet ver van het graf van de Britse KGB-spion Kim Philby. Hij was getrouwd met een Russische vrouw en had een dochter van achttien maanden. Volgens Ronald Kessler, een Amerikaans schrijver die be zig is met een boek over het leven van Souther, was deze „een zeer succesvol spion". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Sportieve prinses Op dit moment van de race ligt prinses Diana van Groot-Brittannië nog voor op de andere deelne mers. Maar vlak voor de finish werd zij ingehaald en eindigde uiteindelijk als tweede. Diana deed tijdens een sportdag van de school van haar zoontje prins William mee aan een wedstrijd tussen de moeders. FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de drukwerken die over hem in de Amerikaanse hoofd stad Washington worden verspreid, is president Mo butu Sese Seko van Zaïre als „de vredesstichter van Afrika" en „een van onze belangrijkste vrienden" neergezet. Maar al die fol ders zijn er niet in ge slaagd het imago van de Zaïrese leider op te poet sen. Voor de meeste Ame rikanen blijft Mobutu „een bruut dictator" die de mensenrechten in zijn land ernstig verwaarloost. Amerikaanse functionarissen staan gereed om Mobutu een beleefdheidsapplausje te geven als hij vandaag het Witte Huis betreedt voor een gesprek met president Bush. Dat is wellicht de enige blijk van openbaar enthousiasme dat Mobutu tij dens zijn eerste bezoek aan de VS bespeurt. Vandaag liepen talloze demon stranten voor het Witte Huis te hoop om van hun ongenoe gens jegens Mobutu blijk te ge ven De Zaïrese leider is zich heel goed van zijn gebrek aan po pulariteit bewust en daarom huurde hij in december van het vorig jaar al een lobby-fir ma in. Het is die firma die a raison van 150.000 dollar per jaar stapels drukwerk ver spreidde waarin de ontvangers van Mobutu's warmste gevoe lens voor de VS werden ver wittigd. Deze lobby-firma Van Klo- berg en Associates vindt in tussen de in New York geves tigde Rainbow Lobby op haar weg. Die organisatie, die zich bezighoudt met „lobbyen voor democratie en vrije verkiezin gen waar ook ter wereld", loopt zich het vuur uit de slof fen om Mobutu's publicistische opmars in de VS tot staan te brengen en hem de lol van zijn officiële bezoek grondig te vergallen. Dat lijkt aardig te lukken. Dank zij een door Rainbow Lobby georganiseer de demonstratie zegde de zwarte burgemeester van Was hington, Marion Barry, maan dag inderhaast een receptie af die hij de Zaïrese leider had willen aanbieden in het ge meentekantoor van de st^d. Onzichtbaar Mobutu moest ook in New York grotendeels binnenshuis blijven. Demonstranten hiel den permanent de wacht bij het befaamde Waldorf Astoria Hotel waarin Mobutu zijn in trek had genomen. Zo is Mo butu gedwongen min of meer onzichtbaar te blijVen in een land waarvan hij nagenoeg ge heel afhankelijk is, maar dat hem tegelijkertijd zeer wan trouwt. Van een politieke triomftocht van de Zaïrese leider is dan ook in het geheel geen sprake. De 150.000 dollar die hij dit jaar voor het verhogen van zijn politieke standing in de VS heeft gespendeerd, is dan ook boter aan de galg ge smeerd. Hetgeen niet weg neemt dat het officiële Was hington hem om „geo-politie- ke redenen" graag zijn oor leent. De Zaïrese leider heeft in het verleden Washington aan zich gebonden door de Olympische spelen van 1880 in Moskou te boycotten, de Camp David-akkoorden te steunen en de Amerikaanse lucht macht toegang te geven tot een basis in het zuiden van zijn land. Alle tegenstand van het Con gres ten spijt, vast staat dat Mobutu straks huiswaarts keert met een politieke en fi nanciële riem onder het hart. (ADVERTENTIES) BIBBEREN MAG.. INDE KIKKER 8-BAAN.. Want wie krijgt nou niet de zweefmolen, Cycle Mono- bib'bers in deze bloedstol lende attraktie. Of in een van de andere spannende at- trakties in Duinrell: de nieuwe (natte) rail, Superroetsj of de lang ste overdekte tropische waterglijbanen ter wereld. Kom dus als een speer naar )"Y Duinrell en bibber mee Wassenaar daar kikker je iron °P- Nasionale Party wil hervormingen PRETORIA De regerende Nasionale Party in Zuidafrika pleit er in het vandaag gepre senteerde verkiezingsprogram ma voor om de zwarte meer derheid binnen vijf jaar direct stemrecht over nationale kwesties te geven. Ook wordt er voor gepleit om overtredin gen van de wetten inzake ge scheiden huisvesting voor ver schillende rassen niet langer strafbaar te stellen. Ook wordt voorgesteld om meer over heidssubsidie te geven aan multi-raciale scholen. Pb"-. De James Bond collectie. Ter gelegenheid van de première van de nieuwe James Bond film "Licence to kill" ontvangt u tot 1 september 1989 vijf gulden korting op elke videoband uit deze serie van 15 verschillende films, waaronder natuurlijk "The living Daylights". Per videoband normaal 49.95

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5