/v enhuis vulde het ne gat met het andere Kamer blijft Braks boterkwestie nadragen Gasprijs vou tuinders stabie. Engwirda: aftreden volkomen terecht Belangrijk bericht oor alle gjiorekeninghouders. po: k Koningin Beatrix Ridder in Orde van de Kouseband Piloot SLM-toestel negeerde instructie Honderd veehouders krijgen quotum terug 5 PANENLAND £«idóe6otvumt DONDERDAG 29 JU. ompnjs X4ent omhoog jÈM De prijs van biteit gaat met ingang ;erdag met 0,7 cent per ttuur omhoog. Daar- omt de prijs voor de ,~uuient uit op 17,3 cent,' fbb|fbtw. ^ei}hoging wordt veroor- onfeiy0or een stijging van een jzen voor aardgas en jke pol. Ook is er een toe- ig in|n de bijkomende pro- kosten. Hiermee zijn jluktiekosten van elek- iat weer op het niveau ïoud^t eerste halfjaar van nilieu Voor liefhebbers van mosselen wordt het weer genieten, want werden in Yerseke de eerste Hollandse mosselen van dit seizoen aangevoerd. Hier onderzoeken keurmeesters op de visafslag de kwaliteit. foto: anp Tweede Kamer maakt geen woorden vuil aan aftreden van staatssecretaris Evenhuis <$>1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vandaag geen woord vuil gemaakt aan het aftreden van staatssecretaris Evenhuis. Ka mervoorzitter Dolman zei vanmorgen dat de ontslagbrief van Evenhuis binnen was geko men. Maar geen van de fracties wilde over de brief debatteren. Alle partijen gaven daarmee te kennen dat zij het vertrek van Evenhuis verstandig vin den. De positie van Evenhuis was volgens de Kamer onhoudbaar geworden. Evenhuis is de vierde bewindsman en de tweede VVD'er uit het kabinet Lubbers-II die voortijdig is opgestapt. Vlak na de ka merverkiezingen van 1986 werd CDA-staats- secretaris van volkshuisvesting Brokx door fractieleider De Vries gedwongen om af te treden. Brokx, nu burgemeester van Tilburg, kon volgens De Vries niet meer functione ren wegens de vermeende fraude met bouw- subsidies. In September vorig jaar vertrokken VVD- minister Van 'Eekelen (defensie) en CDA- staatssecretaris Van der Linden naar aaneli- ding van de paspoort-affaire. Volgens de Ka mer hadden zij onzorgvuldig gehandeld in deze uiterst netelige kwestie. Van Eekelen is inmiddels secretaris-generaal van de West Europese Unie (WEU), Van der Linden keerde eind vorig jaar in de Tweede-Kamer fractie van het CDA terug als opvolger van zijn partijgenote Kraaijeveld-Wouters, die burgemeester te Hilversum werd. DEN HAAG De gasprijs voor de tu. bouw zal tot 1994 stabieler zijn. De prijs van gas is gekoppeld aan die van zware stook olie. Zakt de gasprijs onder de 24 en boven 33 cent per kubieke meter dan werken de prijsbewegingen van olie slechts voor tach tig procent door, aldus het contract dat het Landbouwschap, de Nederlandse Gasunie en de Vegin voor de komende vijf jaar heb ben afgesloten. Het contract gaat op 1 okto ber in. Is de gasprijs op dat moment 20,5 cent, dan zou dat volgens het nieuwe sy steem een verhoging van drie kwart cent inhouden, aldus de drie instanties. De kor tingsregeling voor tuinders die minder dan dertigduizend kubieke meter gas per jaar gebruiken blijft bestaan. HENGSEL VAN TURF, JENEVER EN ACHTERDOCHT' liet i treiniHAAG Drie we rkgeleden begon het ionise voor Evenhuis de [aanjer(je kant op te rol- vanDe staatssecretaris cJe vl zes aanmaningen |e Bondsspaarbank te en genegeerd. Pas 'n e)de bank hem in een lenk geding dagvaardde, ole Tilde hij prompt de eendige lening van drie an miIus achterstallige af- rijgeg en rente, fhat k uis kwam evenmin zijn ■htingen na voor de pri- ing van 225.000 gulden ukkerij Giethoorn. Tot- staatssecretaris, vlak hij het kort geding had voorkomen, 225.000 kwam binnenbrengen recteur J.P. Giethoorn, lede vriend en achter- an van Evenhuis in iryi.jl- En om in een keer ■wegejal het gedonder" af te sten j betaalde hij vorige 'ersb E,°k no2 eens een achter- >st-Oe rekening van twintig- de da id gulden aan een riet- ;rade rsbedrijf in Sleen. in dJ Jg op woning zomne moment de kapitaal- het andere moment Want waarom had .^fiuis op 20 november 1987 ïan Giethoorn een le- van 225.000 afgesmeekt? nu blijkt had de Credit ïais Bank Nederland op member 1987 - een week oor. dus - beslag laten 'ril op zijn woning in Mep- :n op zijn boerderij en rade :'len 'n Dalerveen en Deze bank vorderde gulden van het echt- Evenhuis; 123.000 gulden Ubert Jan Evenhuis, en gulden van mevrouw Evenhuis-Meppelink, die uder is in Meppel en sa- net haar broer een bank- 1 had. ier J.P Giethoorn, direc- an de drukkerij in Mep- i Emro Print in Emmen, nert zich nog hoe hard luis dat geld nodig had „zijn privé-problemen". oorn gisteravond: „Ik hem nog: zou je het niet op een andere manier re- ijde v A,k -gin d 27 De woning van Evenhuis in Meppel waarop Credit Lyonnais Bank Nederland al eind '87 beslag liet leggen. foto: anp „Natuurlijk was het dat. Maar ik leende niet aan de staatsse cretaris, ik leende aan de per soon Evenhuis." Over Even huis: „Achteraf is het een zeer stomme zaak van hem. Wat voor een privéproblemen hij in 1987 ook had, hij had die toen met open ogen tegemoet gelen?" Dat ging niet. Giet hoorn leende de familie Even huis het geld via Giethoorn Beheer, de houdstermaat schappij voor de drukkerijen in Meppel en Emmen. „Nee, ik wist toen niet waarvoor hij het geld nodig had. Dat weet ik pas sinds vanavond," reageert Giethoorn nu vertast. Giethoorn en Evenhuis zijn vrienden. Daarom verstrekte hij eind 1987 de lening. „Ik stelde vertrouwen in hem." „Vrienden", maar benadrukt Giethoorn: „Ik had goed laten onderzoeken of hij voldoende zekerheden bood voor een af betaling." De kortlopende le ning werd afgesloten tegen een normale rente en notarieel geregistreerd. Kamervragen Onze krant onthulde vorige week dat staatssecretaris Evenhuis in het krijt stond bij Giethoorn Beheer in Meppel. Dat was voor het D66 kamer lid Maarten Engwirda aanlei ding om kamervragen te stel len. De privé-lening riekt naar belangenverstrengeling. Want juist in de periode vóór en na het afsluiten van de privéle- ning kreeg de dochtermaat schappij van Giethoorn Be heer, Emro Print in Emmen, een rijkssubsidie van 8,8 mil joen gulden van Economische Zaken. En het was ook Even huis zelf die het nieuwe be drijf van Giethoorn in Emmen vorig jaar had geopend. Zoveel is nu wel duidelijk: van handjeklap lijkt geen sprake. De rijkssubsidie vloeidfe recht matig voort uit de IPR-rege- ling die wel voor Zuidoost- Drenthe, maar niet voor Zuid- west-Drenthe geldt. De ambte lijke adviezen in Drenthe en Den Haag waren positief, al is het ook waar dat de regeling inmiddels is bijgesteld. Een be-j drijf dat, vanwege het subsi dieklimaat van de ene naar de moeten treden, andere kant van Drenthe ver- Privéproblerqen die huist, kan in 1989 geen aan spraak meer maken op de IPR-miljoenen. De voorwaar den zijn aangescherpt. Giethoorn gisteravond: „Ik ben nooit bang geweest dat uit verklaard dat alle leningen die hij en zijn vrouw hebben afge sloten bedoeld waren om zijn Anders had ik die lening na- zwager te hulp te schieten, tuurlijk nooit verstrekt. Let Voor die opofferende houding wel, het gaat om een zichtbare werd hij onlangs nog door lening, niet om een onder- VVD-leider Joris Voorhoeve handse lening." Het neemt geprezen. Nu heeft diézelfde niet weg dat directeur Giet- Voorhoeve het vertrouwen in hoorn enorm in zijn maag zit hem opgezegd. Evenhuis ver met de affaire. „Zoiets doe ik telde op zijn minst een halve DEN HAAG Het kamerlid Maarten Engwirda (D66) noemde het besluit van Even huis volkomen terecht. De D66'er kondigde gisteravond laat al aan de Kamer vandaag om eep spoeddebat te vragen, waarin hij op het aftreden van Evenhuis zou aandringen, als de staatssecretaris nog niet zelf tot dat besluit zou zijn geko men. Engwirda was degene die be gin vorige week schriftelijke vragen aan Evenhuis stelde naar aanleiding van publica ties in onze krant over de fi nanciële handel en wandel van Evenhuis. Het antwoord dat de bewindsman daarop per kerende post gaf achtte Eng wirda aanvankelijk bevredi gend. „Maar gisteren kwam die verklaring in een heel an der licht te staan. Via mij bleek de Kamer onjuist te zijn ingelicht", aldus Engwirda. Hij wilde dan ook onmiddellijk aanvullende vragen stellen, maar zag daarvan af toen dui delijk werd dat het politieke leven van Evenhuis al ten ein de liep. Ook de andere partijen in de Kamer vonden gister avond dat Evenhuis, ook al was hij al demissionair, de po litieke zuiverheid het best kon dienen door af te treden. elk ge val te maken hebben met zijn zwager Gerrit Jan Meppelink, die een noodlijdend akker bouwbedrijf heeft in Daler- veen. Evenhuis heeft steeds natuurlijk nooit meer. Ik heb waarheid; een lening gebruik te hij in elk geval ten eigen bate, en niet voor zijn zwager. daar lering uit getrokken." Publiciteit Kris kras Gisteren heeft Evenhuis nog gebeld met Giethoorn, maar Evenhuis vulde het ene gat deze laat duidelijk weten voor- met het andere. Hij leende kris lopig geen toenadering te zoe- kras door Nederland. Behalve ken. Is zijn vertrouwen in zijn de leningen bij de Bondsspaar- vriend geschaad? Hij zwijgt, bank, Credit Lyonnais Bank Wat Giethoorn wel zegt: „Deze Nederland en Giethoorn BV publiciteit is natuurlijk niet heeft hij zijn bungalow in plezierig voor mijn onderne- Meppel nog eens bezwaard ming. Het is geen publiciteit met hyptheken van 300.000 en die het bedrijf eer aandoet." 70.000 gulden bij de Rabobank. Laatste vraag aan Giethoorn: Is hij daannee een notoire was het niet uiterst onverstan- gokker en speculant? Zijn dig van een bewindsman zich vrienden bezweren dat Even door een privélening afhanke- huis „een goudeerlijk iemand" lijk te maken van een bedrijf? is. Een bestuurder die zich vol gens hen voor meer dan hon derd procent heeft ingezet voor zijn portefeuille. Albert Jan Evenhuis is een ge ziene gast op de Rotaryclub in Meppel. Daar heeft hij veel vrienden, onder wie niet al leen Giethoorn, maar ook ver mogende „industriëlen". Hard nekkige geruchten in Meppel willen dat in deze kring de geldschieters van Evenhuis te vinden zijn die hem tijdelijk uit de brand hebben geholpen. Het zal Albert Jan Evenhuis niet helpen zijn politieke car rière te redden. Een roemloos einde voor een 47-jarige politi cus, voor wie politiek zijn le ven was. Een boerenzoon uit Noordsleen, die leraar geschie denis werd aan de Pedagogi sche Academie van Meppel. Vandaar leidde hij de VVD- fractie in de staten van Dren the en stootte hij door naar de Tweede Kamer. Onder Ed Nij- pels werd hij vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie. Als staatssecretaris maakte hij zich geliefd bij veel bestuur ders in het Noorden. Een van hen, burgemeester Sytze Faber van Hoogeveen, typeerde de Drentse boeren zoon ooit als een mengsel van turf, jenever en achterdocht. Het bleek geen waterdichte garantie voor een succesvolle loopbaan. Evenhuis is terug bij af. De weelde van een staats secretariaat heeft hij niet kun nen dragen. De achterdocht geldt nu hem zelf. ED VAN TELLINGEN (ADVERTENTIE) In overleg met de isumentenorganisaties zijn voorwaarden voor het )ruik van geld- en betaal- omaten gewijzigd. Die wijzigingen gelden ])r alle banken. Dus ook )r de Postbank. De wijzigingen hebben met name bo kking op het eigen risico in geval van verlies diefstal van de giromaatpas. In geval van flies of diefstal dient u direct te bellen naar volgende nummer: 06-0225522. is een gratis nummer dat u zeven dagen week dag en nacht kunt bereiken. Op het moment dat u belt wordt uw j bmaatpas onmiddellijk geblokkeerd, bent dan niet meer aansprakelijk voor eventuele schade bij elektro nisch geldverkeer. Tot aan het moment van melding is het maximale risico f 350,-. Onder voorwaarde dat u de nodige zorg in acht heeft genomen. Verstrek in ieder geval nooit uw geheime PIN code aan iemand anders. Mochten er geschillen zijn tussen u eii de Postbank, dan kunt u zich wenden tot de Geschillencommissie van de Postbank Tenslotte, de nieuwe voorwaarden zijn per 1 juli verkrijgbaar op het postkantoor en via het gratis informatienummer 06-0400. KNOLLEN Koningin Beatrix en koningin Elisabeth begroeten elkaar hartelijk op Buckingham Palace. Koningin en prins brengen een driedaags bezoek aan Engeland ter gelegenheid van de afsluiting van de William en Mary-festiviteiten. foto: ap LONDEN Koningin Beatrix heeft gisteravond tijdens een diner op Buc kingham Palace de Orde van de Kouseband van koningin Elisabeth II ge kregen. De orde is de hoogste onderscheiding die de Britse vorstin kan geven. De officiële instal latie van koningin Beatrix als ridder in de Orde van de Kouseband volgt op een nog onbekend tijdstip op Windsor. De orde telt in totaal 24 leden. Daarnaast kan de Britse ko ningin extra leden benoemen. Zo kregen eerder prinses Juli ana, koningin Margarethe van Denemarken en de Spaanse koning Juan Carlos een extra Orde van de Kouseband. Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren in Groot- Brittannië begonnen aan een driedaags bezoek als afsluiting van de William en Mary-her- denkingen. De festiviteiten zijn in de eerste plaats gehou den om de relatie tussen Groot-Brittannië en Neder land te benadrukken en uit te breiden. Nadat koningin en prins wa ren ontvangen op Buckingham Palace woonden ze met konin gin Elizabeth en prins Philip een oecumenische dienst bij de Dutch Church in het hartje van de Londense City. Het was voor het eerst dat een lid van het Britse koninklijk huis deze kerk bezocht. Daarna be keken koningin en prins de Bank of England, die door William naar Nederlands voorbeeld werd opgezet om zijn oorlog tegen Frankrijk te financieren. Wethouderschap mevrouw Evenhuis niet in geding MEPPEL De problemen die zich voordoen rond de persoon van staatssecretaris A.J. Even huis in verband met diens pri vélening van 275.000 gulden bij Drukkerij Giethoorn in Meppel hebben op dit moment nog geen consequenties voor de positie van zijn echtgenote. Mevrouw A.Z. Evenhuis-Mep pelink is wethouder voor de VVD in Meppel. Voorzitter G. Ziengs van de plaatselijke af deling van de VVD in Meppel noemt de kwestie „een groot familiedrama". „Het is nog niet aan de orde of de affaire plaatselijke consequenties voor onze wethouder heeft" aldus „HET IS GEBEURD. IK BEN DOOD". DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer blijft minister Braks van landbouw nala tigheid verwijten in de controle op misbruik van EG-subsidies in de zaak van de NlZO-boter. Ver woede pogingen van de bewindsman om het tij te keren liepen gisteren in een spoeddebatje in de Tweede Kamer schip breuk. PvdA en VVD, gesteund door D66 en PPR, blijven van oor deel dat Braks heeft nagelaten afdoende maatregelen te tref fen om fraudemogelijkheden de kop in te drukken. Het CDA steunt de bewindsman in zijn opvatting dat hem geen enkele blaam treft. In een motie van kritiek leg gen de PvdA en VVD nog eens vast dat de regels efi de controle met betrekking tot de EG-interventieboter een aan tal jaren zeer ontoereikend zijn geweest, waardoor onei genlijk gebruik van EG-subsi- dies niet was uitgesloten. De kamermeerderheid blijft met Braks van mening verschillen dat hij van het begin af aan DEN HAAG Minister Braks van landbouw geeft ongeveer 100 melkveehouders hun melkquota terug, die hij hen eerder had afgenomen. De minister had de quota afgenomen, omdat er volgens hem onregelmatigheden waren begaan bij de verkopen van grond waaraan de melkquota waren gekoppeld. Ongeveer 350 andere zaken over grondtransacties heeft de mi nister nog in onderzoek. Hij heeft de Kamer gisteren later op de dag toegezegd dat hij deze zo snel mogelijk zal afwerken. Het gaat om grondtransacties die werden uitgevoerd vanaf septem ber 1986 tot medio 1988. Volgens Braks was er sprake van schijnconstructies om de Beschikking Superheffing te omzeilen. De betrokken veehouders voerden ter 'verdediging aan dat de voorschriften van de beschikking ondoorzichtig waren. DEN HAAG De piloot van het SLM-toestel dat drie we ken geleden bij het vliegveld Zanderij neerstortte heeft tot tweemaal toe de instructies ge negeerd die de verkeerstoren hem gaf. De luchtverkeerslei ding gaf de piloot toestemming te landen via het navigatiesys teem VOR-DME, maar de ge zagvoerder koos voor het ILS- systeem, dat op Zanderij als onbetrouwbaar te boek staat. Dit blijkt uit het letterlijke verslag van de voice-recorder, die de conversatie in de cock pit en de gesprekken tussen de bemanning en de verkeerslei ding heeft geregistreerd. Het verslag toont aan dat de An thony Nesty al bij de eerste landingspoging verongelukte, en niet bij de derde, zoals di rect na de ramp werd gemeld. Ook blijkt dat de eerste piloot koos voor het ILS-systeem, hoewel hij niet erg zeker was van zichzelf. Aanvankélijk had de ver keerstoren van Zanderij aan de Anthony Nesty doorgege ven dat het zicht zes kilometer was, maar toen het toestel op een half uur afstand genaderd was, meldde men mist en een zicht van negenhonderd me ter. De bemanning koos daar op 'oor een landing aan de hand van de ILS-navigatie. Uit de gesprekken tussen de eerste en de twee piloot komt naar voren dat ze beide hun twijfels hadden. „Ik haat het om naar beneden te gaan", zegt de eerste piloot en zijn collega zegt: „Ik vertrouw dat ILS niet". Toch volgen zij de instructie van de verkeers toren om te landen via het VOR-DME-systeem niet op. Ook de waarschuwing van het automatische beveiligingssys teem (dat de piloot laat weten dat hij te scherp daalt om de landingsbaan te bereiken) leidt niet tot een hoorbare reactie in de cockpit. Misschien heeft de bemanning zwijgend gepro beerd in te grijpen, maar waarschijnlijker is dat men pas na de zesde automatische waarschuwing inziet hoe ern stig de situatie is. Op dat mo ment vliegt het toestel nog maar op een hoogte van twee honderd voet. „Trek op", roept de boordwerktuigkundige nog tweemaal, maar dan is op de recorder al het geluid van een eerste klap te horen. Het laat ste dat de opname laat horen zijn deze woorden van de boordwerktuigkundige: „That's it. I'm dead"; „Het is gebeurd. Ik ben dood". wist dat de regels „ondoorzich tig en fraudegevoelig" waren. Braks hield staande dat Ne derland in de boterkwestie geen verwijt treft. „Ik houd de stelling vol, ik kan niet an ders, dan dat er tot 1986 geen concrete aanwijzigingen waren voor een controleprobleem. Daarom heb ik dan ook geen aanleiding gezien de zaak bij bij de EG aan te kaarten", al dus de bewindsman. Pvd A-woord voerder Van der Vaart en zijn VVD-collega Te Veldhuis gaven aan dat Braks de motie moet zien als een sig naal van kritiek. Het is geen motie van wantrouwen of van afkeuring, die normalitair had geleid tot het opstappen van de bewindsman. CDA-woordvoerder De Leeuw kon zich niet aan de indruk onttrekken dat PvdA en 'VVD „partijpolitiek bedrijven over de rug van. de NlZO-boter heen", ingegeven door de in aantocht zijnde verkiezings campagne.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3