FORD INTRODUCEERT DE NIEUWE SIERRA. Armeense kinderen zeggen ellende drie weken vaarwel Geen vestiging bibliotheef in Noord-Hofland LEIDEN OMGEVING QeidóaQowuvnt DONDERDAG 29 JUNI11989 PAGINATE ARDZAKOURD IN LEIDSE REGIO BEGONNEN WASSENAAR De 59 kinderen uit de Sovjet-re publiek Armenië die gis termiddag op Schiphol landden, kijken hun ogen uit. Hun drie weken du rende vakantie (ardza- kourd) bij gastgezinnen in de Haagse regio, georgani seerd door Pax Christi Kinderhulp (PCK), is be gonnen. De kinderen (van 8 tot 15 jaar) en vier bege leiders, zijn na vier uur vliegen erg vermoeid, maar vinden alles mooi. De oproep van de gezag voerder van de Aeroflot om bij de landing de gor dels om te doen wordt massaal in de wind gesla gen. Ze willen allemaal tegelijk uit de raampjes raampje kijken. ,,Is dat nou Holland?" Zoals bekend werd Armenië vorig jaar december door een afschuwelijke aardbeving ge troffen. Tientallen internatio nale hulporganisaties schoten daarna hulp. Zo ook Pax Chis- ti Kinderhulp. Op 26 april meldde de USSR-telex, dat het vakantie-aanbod welkom was. PCK mocht volledig op eigen kosten - 65.000 gulden - kin deren ophalen uit Jerevan en nabijgelegen dorpen. Ook in Hongarije, Frankrijk, Enge land, Bulgarije en in steden rondom Moskou verblijven kinderen op dit moment in va kantiekampen. Nederland is het enige land waar de kinde ren bij gastouders zijn ge plaatst. Armzalige toestand De meeste jongelui die nu in ons land verblijven wonen thuis met familie of kennissen in kampen. ..Soms in openge- zaagde tanks van vrachtwa gens. Een armzalige toestand", zo vertelt PCK-medewerkster Christa van de Langkruis. Zij en haar collega Willy Mathu hebben de reis naar ons land geleid. Een groot aantal kinde ren is wees of heeft één van beide ouders verloren. Christa: „Bij het uitzwaaien zagen we opvallend veel vaders. Die werkten op het moment van de ramp in de fabriek en heb ben het ongeluk overleefd". De afgelopen week hebben Christa, Willy en een team van KRO's actualiteitenru briek Brandpunt in de getrof fen steden in Armenië ge filmd. Een paar minuten voordat het vliegtuig landt, om kwart voor twee, steekt Henk van de Langkruis, van de PCK, ze nuwachtig een sigaret op. Nor maal rookt hij nooit. „Maan denlang hebben we naar deze ontvangst uitgezien en nu is het dan eindelijk zover". De twee touringcars mogen na het invullen van een paar formu lieren alvast het platform van Schiphol op. De bedoeling is, dat de kinderen direct vanuit het vliegtuig de bussen ingaan en vervolgens naar Wassenaar en Pijnacker rijden. Controle van de visa is dit keer niet no dig, zo is met de douane afge sproken. Tolk De onvangst van de kinderen is allerhartelijkst. De kinderen krijgen buttons en de vrouw van de ambassaderaad,* G. Ba- lalian, schudt ondertussen 4 handjes. De kinderen worden in twee groepen verdeeld. Hun bagage is meestal niet meer dan een groot uitgevallen boodschappentas. Armenië- kenner Rob van Geenhuizen, zelf sinds twee jaar woont na bij Jerevan, zegt dat de kinde ren er opvallend netjes uitzien. „De familie heeft voor deze gelegenheid vast nieuwe kle ding gekocht". Christa van de Langkruis heeft gedurende de reis de kinderen geobserveerd en ge keken welke kinderen het twee-aan-twee een paar we ken met elkaar uithouden. De van oorsprong uit Armenië af komstige Mato, nu werkzaam als ambtenaar bij het EOB (Europees Octrooi Bureau), woont al achttien jaar in Ne derland. Gedurende de ko mende weken heeft hij zijn diensten aan PCK beschikbaar gesteld. Hij wijst de kinderen hun plek in de'bus en ze krij gen allemaal een button met daarop hun naam. De kinde ren kijken hun ogen uit naar de georganiseerde chaos op het Op luchthaven Schiphol arriveerden gistermiddag 59 Armeense kinderen die op uitnodiging van land drie weken vakantie vieren. vliegveld en worden uitge wuifd door een paar gast ouders die alvast op Schiphol zijn komen kijken. Zo dadelijk volgt in Wassenaar of Pijnac ker de kennismaking. De ran ja-limonade en speculaas staan Activiteiten V.J.W. Wensveen (Jeugd werk) de jongelui in hun eigen taal welkom heet. Program maboekjes voor de komende weken worden uitgedeeld. PCK heeft diverse evenemen ten georganiseerd waardoor de Armeense kinderen twee dag delen per week bij elkaar zijn, PCK-voorzitter J. Beijer zegt te hopen, dat de vakantie ertoe bijdraagt dat de kinderen „echte vrienden" van ons zul len worden. Ondertussen moe digt tolk Mato de Armeense jongelui voortdurend aan om hun glas ranja op te drinken. Tevergeefs. „Ze denken zeker dat het tafelversiering is?". De Nederlandse kinderen helpen een handje. De PCK een boek je samengesteld met een verta ling van de meest voorkomen de woorden zoals huis, eten, Pax Christi Kinderhulp in oit( slapen, hallo en limonade r kinderen krijgen een lijst Nederlandse woorden, municeren wordt vast han en-voeten werk. Maar en 0 het algemeen zijn kind ^et makkelijker dan grote duet pro, fina iochl r de Morgenavond wijdt Brand een belangrijk deel van de zending aan de kinderen,J 1 fisSuzSm SïfS q DE NIEUWE SIERRA MET DOHC-MOTOR. De 2 liter Ford Sierras hebben een 'harttransplantatie' on dergaan. En met succes. Ze zijn voorzien van een compleet nieuwe Double Overhead Camshaft injectiemotor, kort weg een DOHC-motor. Vrij vertaald betekent dit dat hij is uitgerust met dub bele bovenliggende nokkenassen. De motor is gekoppeld aan een nieuwe versnellingsbak en levert uiteindelijk 20 PK meer dan de oude, namelijk 120 i.p.v. 100. Bovendien zijn er aluminium crossflow cilinderkoppen in gemon teerd. En hydraulische klepstoters. En een elektronisch ontstekingssysteem. En dat allemaal voor de oude prijs. Belangrijker is echter wat u er aan heeft. En dat is nogal wat. U rijdt soepeler en trekt sneller op. Want de nieuwe motor reageert sneller op het gaspedaal. Dankzij de nieuwe versnellingsbak schakelt u (nog) gemakkelijker. De nieuwe motor1 is vrijwel geruisloos en trillingsvrij waardoor bijvoorbeeld een zacht muziekje in de auto aangenaam hoorbaar blijft. Hoewel hij meer PK's levert, is hij zeer economisch in benzineverbruik. En hij voldoet natuurlijk aan de strengste milieu-eisen. Alles bij elkaar genomen is de nieuwe Sierra met DOHC-motor tot' in details afgestemd op rijplezier. Misschien ziet u dat er aan de buitenkant niet aan af. Maar u voelt het onmiddellijk zodra u er in wegrijdt. Voor een proefrit bijvoor- beeld. De Ford Dealer houdt graag de deur voor u open. FORD SIERRA DOHC randccrd tegen doorroesten van binnenuit. Over de gunstige Ford Credit fin; VOORSCHOTEN Er komt geen dependance van de openbare biblio theek Voorschoten in de wijk Noord-Hofland. Daarvoor ontbreekt het geld. Wel zijn er plan nen om bij de bouw van een multi-functioneel gebouw in deze wijk een bescheiden ruimte in te richten als biblio theek. Dat staat in het jaarverslag van de openbare bibliotheek. Het blijft voor de biblio theek moeilijk om de zelfde service te blijven verlenen omdat het ge meentebestuur van Voorschoten de subsidie niet verhoogt, terwijl de kosten, bijvoorbeeld de salarissen, zorgen voor extra lastenverzwaring. Een van de belangrijk ste taken van het be stuur van de openbare bibliotheek was de au tomatisering. Getracht werd een nauwe sa menwerking aan te gaan met de omliggen de gemeenten Leid- schendam, Voorburg en Wassenaar. Dat lukte niet. Samenwerking met Leiden of Den Haag liep ook op een mislukking uit. Toen werd een andere koers ingezet en dat leidde tot samenwerking met de provinciale bibliotheek centrale Zuid-Holland. Automatisering is een dringende noodzaak omdat anders de biblio theek van Voorschoten in een geïsoleerde posi tie komt te verkeren. Ook in 1988 kon de bi bliotheek weer een beroep doen op een groot aantal vrijwilli gers, die in totaal 52 uur per week werkzaam zijn in de bibliotheek en zo de noodzakelijke be zuinigingsmaatregelen voor de klanten goed weten op te vangen. Boeken In totaal zijn in 1988 4219 boeken aan de col lectie toegevoegd en 4277 verwijderd. Met name in de afdeling voor de jeugd zijn veel boeken uit de collectie gehaald. Aangeschaft zijn in 1988 ook video banden in de educatie ve-, informatieve- en muzieksfeer. Verder werd bezuinigd op de aanschaf van Franse en Duitse romans en bij de aanschaf van Engelse romans werd gekozen voor de goedkopere pocketuitgaven. Het boekenbezit voor de af deling volwassenen be stond eind 1988 uit 45.403 werken, onder verdeeld in Nederl; se romans 16.842,1 mans in vreemde 1 6.380, ontwikkel! boeken 21.016, blad] ziek 261 en naslagl ken 904. Verder i aanwezig 624 banden, 189 videol den en 994 documel tiemappen, De jeugj deling had eind 18.650 werken en I ruim duizend stuks I cassettebanden en d<| mentatiemappen. totale bezit van de( bliótheek bedroeg i 1988 66.890 stuks en| betekent 311 stuks n dan het jaar daarvl In totaal telde de bij theek in 1988 6.565F den, ofwel 29,5 prof van de totale bevolk» FC Een geringe daling t opzichte van het 1987, want toen 30,3 procent lid vanl bibliotheek.' Het aantal uitlenint— in 1988 was 3000 n«l dan in 1987. In l|i| werden 270.139 uiC^ ningen geboekt, 189. bij de volwassenen [25 81.014 bij de jeugd. [30 het jaaroverzicht vanl bibliotheek blijkt |00 steeds meer de nadn komt te liggen op 105 voorlichtingsfunctie de raadpleegfunctie \I10 de plaatselijke bibj theek. [.00 Nieuw sportcomplex Tuinenlaan LEIDSCHENDAM Op het 15 hectare grote terrein aan Tuinenlaan én Kastelenring in Leidschendam wordt vanaf september het sportcomplex aangelegd dat Sportpark De Heu vel moet vervangen. Behalve een hoofdveld krijgt het complex zes bijvelden waarvan twee ook als trainingsveld zijn te gebruiken, twee jeugdvelden en een klein halfverhard trai ningsveld. De kosten bedragen 4,3 miljoen gulden. Het sportpark zal worden bespeeld door SEV en RKAVV. SEV vindt de lokatie aantrekkelijk maar RKAVV wil zich liever aan de Middenweg ves tigen. Het RK A V V-bestuur vindt dat de gedwongen verhuizing van de Heu- velweg de vereniging de gelegenheid biedt een locatie te kiezen die rekening houdt met de concentratie van leden in het oude centrum en anderzijds gunstig ligt ten opzichte van de nieuw te stichten woon wijk Leizo. De vereni ging vindt verder dat niet genoeg is gedaan om de gronden aan de Middenweg in bezit te krijgen en heeft daarom niet willen deelnemen aan het overleg over het sportpark aan de Kastelenring. Mogelijk zal RKAVV er genoe gen mee nemen om zich tijdelijk op het nieuwe sportcomplex te vesti gen. Later zou de vere niging dan naar een sportpark in of nabij het Leizo-gebied kun nen verhuizen. De Mid denweg levert proble men op ten aanzien van de verwerving van de Voor het sportcomplex dat RKAVV aan de Middenweg zal krijgen heeft de gemeente, als eerste aankoop in het gebied, bijna 20.000 vierkante meter grond en bedrijfsgebouwen aangekocht van de heer B.J.L. van der Kloet. De totale koopsom is 920.000 gulden waarvan 220.000 gulden voor de grond. Het nieuwe sportpark moet over ruim twee jaar in gebruik kunnen worden genomen. Dit mede in verband met de bouw van het Euro pees Octrooi Bureau (EOB) dat op de plaats van het sportpark De Heuvel moet verrijzen. Eind volgend jaar moeten de velden aan de Kastelenring worden ingezaaid en de beplan ting worden aange bracht. Op het terrein komen kleedgebouwen en kantines voor beide zitplaatsen en een 30 derkomen voor plantsoenendienst. -0G der staat een sport! van 22 bij 44 meter het programma als I de verenigingen op complex spelen. Als niet gebeurt zal bouw van de sport .4; opnieuw worden o\ .41 wogen. Op het terr komt verder een f senstalling, parke plaatsen voor 300 au en autobussen en f kinderspeelveld. 1 van de voetbalveli 13 krijgt een kunstgras®^ zodat een meer int sieve bespeling moge Tegen de plannen bezwaarschriften met totaal 237 onderte naars ingediend. De zwaren betreffen f" aantasting van het o[ agrarische, landsch pelijk waardevolle rakter van het gebt - Vooral de ontsluiting l| de Kastelenring, pret tegenover de woor fontsluiting Teyling heeft bij de bewon 1 van de wijk Duiv voorde veel verzet weeggebracht. Leidschendamse coli wil hieraan tegera komen en proberen ontsluiting in het lengde van de Gr Willem de Rijkelaan situeren. Hiertegen echter verzet gere bij psychiatrisch trum Schakenbosch. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. maal

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20