DE NISSAN BUIEBIRD Marine houdt open huis Onverzekerde rijder wordt klem gezet r6iÉ NISSAN ÏJÏST" DEN HELDER YERWACj 200.000 BEZOEKERS Wie in het zakelijk verkeer ook privé-belangen de ruimte biedt, denkt al snel aan de Bluebird. Representatief en onbe twist de meest complete auto in z'n klasse tegen een prijs die anders zou doen vermoeden. Een greep uit de tientallen standaard "extra's" waarvan élke Bluebird voorzien is. Wat te denken van getint warmtewerend glas, een verstelbaar stuur, dubbele buitenspiegels, rolgordels voor en achter, toerenteller en een economische vijfversnellingsbak. Voorzieningen waarvoor by andere auto's veelal een stevige meerprijs in rekening wordt gebracht. En de Bluebird gaat verder. Vanaf de LX is zelfs stuur bekrachtiging standaard. Het toppunt van comfort en luxe wordt gevormd door de SLX, met elektrisch bedienbare antenne, bumpers in de carrosseriekleur, brede 70-serie banden, eco- nomy-meter, 4-spaaks stuurwiel, luxueuze rachelle bekleding, gedeeld neerklapbare achterbankleuning, elektrisch bedienbare zijruiten en spiegels, centrale portiervergrendeling, in hoogte verstelbare gordels etc. En om 't u niet al te gemakkelijk te maken is de Bluebird er in 18 verschillende typen. Sedan, hatchback en wagon. In zowel diesel (2.0 liter) als benzine (1.6 en 2.0 liter) uitvoering. Waarbij alle handgeschakelde benzine versies zijn voorzien van 'n milieuvrien delijke 3-weg katalysator. Het extra comfort van een 4-traps automaat met. elektrisch bedienbare overdrive is leverbaar op de SLX. Omdat élke Bluebird minutieus vervaardigd en gecontroleerd wordt met het oog op een lange en probleemloze levensduur geeft Nissan 3 sterke en langdurige garanties. Naast 3 jaar lakgarantie en 6 jaar carrosserie garantie nu ook 3 jaar of 100.000 km op |de hoofdcomponenten van aandrijving en wielophanging. We wil len niet op joaooo de zaken vooruitlopen, maar misschien is 't verstandig de agenda te trekken voor 'n bezoek aan ons. Wij weten wat er te koop is vanaf erna kunst eeidócsouacmit donderdag 29 juni 1939 pagii Traditiegetrouw rinierskapel elke midda lunchtijd populaire m 1 ziek. De 'Tamboers- en en van het Korps Man ee maakt tweemaal per d rondgang over het hai rein en een steelband li gelijks Antilliaanse klBS weerklinken. De Vloo worden zondagavond a ten met een taptoe in r 1 nenstad. ie Op zaterdag 1 juli worde radio-programma "I do Hollands' rechtstreeks To zonden vanaf het Nieuv har ven terrein. Bekende 1 landse artiesten prese ari tussen 14.00 en 16.00 ui o'n nieuwste produkten. rou Ook het kleine grut woi Ier vergeten. Speciaal voor wa er driemaal per dag ee n t pentheater en een g< Ier show van ongeveer anoina uur. Voor de iets oudert a is bovendien een mini-h ee nisbaan uitgezet. j Parijse sferen ar Tijdens de Vlootdagen i 1 Helder ondergedompeld rijse sferen. Terrasjes, m e en artiesten moeten v er Noordhollandse stad de i F kunstenaarswijk Monti "F1 maken. In de nacht van a j 1 op zondag 2 juli 1 tussen 19.00 tot 02.00 ut nachtmarkt opgesteld. 0'a Nieuwe Diep zijn echte alleen talloze kraampjes steld. Ook vuurvreter!a genslikkers en Parijse ten geven acte de pré s,' Voor één keer zijn de w in Den Helder op zonda n< pend. Het haventerrein is tijdf k Nationale Vlootdagen vr 1 gankelijk en alle attracti j gratis. Op het haventerr u ruim voldoende parkee genheid. Nadere inl over de activiteiten zijnl krijgbaar bij het bureau L nevoorlichting, 02230-f en de plaatselijke VVV, T 25544. Prijs in cl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Ook voor fleetsales en ieasing. Nissan is ook de maker van de Micra, Sunny. Prairie, Laurel, Maxima, Silvia, 200 SX, 300 ZX, Terrano, King Cab, Patrol, Vanette. Urvan en Cabstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe OfTemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Mr. E. Droogleever Fortuyn: „Onze mensen worden weieens pissig als we van de eigenaar van een Mercedes 450 een briefje krijqen dat hij helaas niets betalen kan van de schade die hij heeft aangericht, omdat hij van een uitkering moet rondkomen". FOTO: MILAN KONVALINKA Niet alleen het Bureau Motor rijtuigenbelasting richt zijn vi zier voortaan op onverzekerde automobilisten, ook justitie gaat tegen hen optreden. Van af zaterdag krijgt iedereen die betrapt wordt een boete van vierhonderd gulden. Wie die niet betalen wil, mag voorko men. Dan eist de officier van justitie een boete van zeshon derd gulden. Langzaam maar zeker wordt de onverzekerde rijder klem gezet. „Wie zich niet verzekert is a-sociaal be zig", zegt Droogleever For tuyn. „Kijk, als je geen geld in een parkeermeter gooit, dan weet je dat je het risico loopt een boete te krijgen en daar heb je jezelf mee. Maar veroor zaak je een ongeluk zonder dat je verzekerd bent, dan tref je daarmee een ander. Je zult maar een kostwinner met ze ven kinderen doodrijden, dan kun je de schade nooit zelf be talen, daar moet" je je natuur lijk voor verzekeren". Wie dat niet doet en toch scha de veroorzaakt, moet zoveel mogelijk zelf voor de kosten opdraaien, vindt Droogleever Fortuyn. Maar ja, niet zelden kan de dader - als hij al niet is ontsnapt door door te rijden - zich beroepen op het feit dat hij onvermogend is. „Onze mensen hier worden weieens pissig als we dan van de eige naar van een Mercedes 450 een briefje krijgen dat hij he laas niets betalen kan van de schade die hij heeft aange richt, omdat hij van een uitke ring moet rondkomen. En ze worden nog wat pissiger als diezelfde man een half jaar la ter weer betrapt wordt met-de zelfde auto". Maar pas op, Mercedes-rijders, het Waar borgfonds is gaarne bereid tot een betalingsregeling als u de rekening niet ineens kunt vol doen. En het fonds heeft een sterk geheugen. Droogleever Fortuyn: „Van iedereen die hier met een claim binnen komt, kijken we even of hij niet voorkomt in ons bestand, of hij niet nog een rekening bij ons heeft openstaan". Peuleschil Hoewel het niet gemakkelijk is, is het Waarborgfonds er toch in geslaagd in drie jaar de buit via verhaal te verdubbe len van 700.000 gulden in 1985 tot 1,4 miljoen in 1988. Maar op de 62 miljoen gulden die dat jaar uitgekeerd moest wor den, was het natuurlijk een peuleschil. Ook daarom zou Droogleever Fortuyn graag zien dat de opbrengst van de boetes aan het Waarborgsfonds ten goede zou komen. Want nu verdwijnt die vierhonderd gulden gewoon in de schatkist, ten genoegen van de minister van financiën, die zijn hand maar op hoeft houden. Fout, vindt Droogleever Fortuyn. „Eigenlijk zouden alle kosten van het Waarborgfonds be taald moeten worden door de genen die onverzekerd rond rijden. Het is toch eigenlijk te gek dat wie verzekerd is ook nog eens moet betalen voor de schade die veroorzaakt wordt door degene die niet verze kerd is". In dat kader, en van wege de preventieve werking die ervan uitgaat, pleit Droog leever Fortuyn ook voor hoge re boetes. „Iemand die drie jaar onverzekerd heeft gere den, ligt niet wakker van een boete van vierhonderd gulden, dan kost het hem nog niets. Dus dat bedrag moet omhoog. En er zou voortaan gecontro leerd moeten worden of ie mand die wordt op betrapt op onverzekerd rijden vervolgens wel een verzekering afsluit. Dat bespaart ons hier ook de nodige irritatie, want nu zien wé nogal wat overtreders na een verloop van tijd weer te rug, nog altijd onverzekerd". STEVO AKKERMAN behoort tot de groep doorrij ders; de onbekend gebleven wegpiraten. En omdat de meeste doorrijders voorgoed uit het blikveld verdwijnen, ligt bij hen, degenen die al schade en ellende veroorzaakt hebben, niet de sleutel tot de oplossing. Onverzekerde auto mobilisten moeten niet gepakt worden via het ongerief dat ze op hun gewéten hebben, maar anders, eerder. Het eerste aanknopingspunt voor de opsporing van onver- zekerden is de vergelijking van het bestand van de Rijks-r dienst voor het Wegverkeer in Veendam, waar alle voertui gen geregistreerd staan via het kenteken, met de opgave die de verzekeringsmaatschappij en doen. Wie wel in Veendam bekend is, maar niet bij de verzekeraars, zit fout. Althans, in theorie. Een studie van de Rijksdienst van het Wegver keer heeft inmiddels aange toond dat er nogal wat „vuil" in zijn bestand voorkomt. Be gin maart stuurde de dienst 630.000 brieven de deur uit, gericht aan houders van ken tekenbewijzen die volgens de administratie niet verzekerd waren. Geschrokken door die directe aanpak, meldden 100.000 automobilisten zich alsnog bij hun verzekeringsa gent. Zo'n 50.000 aangeschre venen wisten aannemelijk te maken dat ze wel degelijk ver zekerd waren en 125.000 lieten weten dat het geregistreerde voertuig niet meer in hun be zit was. Mr. Droogleever For tuyn, directeur van het Waar borgfonds, trekt uit die cijfers de conclusie dat er tussen 300.000 en 400.000 onverzeker de auto's op de weg zijn. Die moeten gepakt worden, vindt hij. En hij is blij te kunnen melden dat de opsporings dienst van het Centraal Bu reau Motorrijtuigenbelasting, die langs de wegen per dag 20.000 voertuigen fotografeert, zijn gegevens voortaan zal doorspelen aan Veendam. Dat zou weieens heel wat op kun nen leveren, veronderstelt Droogleever Fortuyn, al moet dat nog blijken: „Het resultaat moet nu gaan komen". DEN HELDER De Ko ninklijke Marine ver wacht vanaf morgen tot en met zondag zo'n kleine tweehonderdduizend gas ten in Den Helder. De tra- ditionale Nationale Vloot dagen zijn deze 32e keer dan ook nog grootser van opzet dan andere jaren. Het publiek wordt getrak teerd op vliegshows, spec taculaire demonstraties, boottochtjes, het complete NAVO-eskader Standing Naval Force Atlantic en 24 schepen uit acht ver schillende landen. Wat normaal gesproken diep geheim is en waar buitenlan ders in bijvoorbeeld Grieken land voor in de gevangenis be landen, wordt komend week einde 'en public' tentoonge steld. Tussen 09.00 en 17.00 uur kunnen 'buitenstaanders' een blik werpen op het inner lijk en uiterlijk van een groot aantal verschillende schepen. In totaal liggen 24 schepen - van onderzeebotten, fregatten tot mijnbestrijdingsvaartuigen - uit acht landen in de Helder- se haven afgemeerd. De marine biedt niet alleen passief kijkplezier. 'Waterrot ten' kunnen hun eigen zee waardigheid testen. Elk half uur maken landingsvaartuigen rondvaarten door de haven. Mijnenvegers brengen belang stellenden zelfs buitengaats. RIJSWIJK Strikt geno men is het niet rechtvaar dig, dat vindt mr. E. Droogleever Fortuyn ook. De directeur van het Waarborgfonds Motorver- keer acht het een goede zaak dat Justitie vanaf aanstaande zaterdag gaat beboeten voor onverze kerd rijden, maar waarom komt de opbrengst niet ten goede aan zijn fonds? Dat zou eerlijker zijn; dan draaien de overtreders zelf op voor de schade die ze aanrichten. „Eigenlijk is het te gek dat degene die verzekerd is moet be talen voor wie zo a-sociaal is om dat niet te doen". Het Waarborgfonds is een ei genaardige vorm van slachtof ferhulp, want het is verplicht. Sinds 1965 mag geen automo bilist de weg op zonder een aansprakelijkheidsverzekering en sindsdien wordt ook een deel van de verzekeringspre mie gestort in het Waarborg fonds. Daaruit wordt (onder meer) de schade vergoed die niet-verzekerde onverlaten aan wei-verzekerde wegge bruikers toebrengen. En dat is niet niks. In 1988 keerde het fonds 62 miljoen gulden uit. Genoeg om eens te proberen of de kosten niet wat meer te verhalen zijn op de daders in plaats van op de slachtoffers. Schamel Luchtvaart SgaBtSaKttf copters. Op zal ongetwijfeld ook dacht uitgaan naar Harriers van de Navy. Het bijzondere machines is namelijk een heïicdpter. Vlootdagen zonder een rijke bijdragen van ee n „I van het korps marinier denkbaar. Het publie alle drie de dagen getu van vele spectaculaire j als parachutespringen, gen uit een helicopter, i straties met rubber aan ten en tokkelafdalingei Alle 'gezichten' van de presenteren zich boven een tent, die als infoi centrum is ingericht. "V formatie over de mar het verre en nabije kan men terecht in h< ders Marinemuseum, sleepboot brengt musei gers van het haven I naar het museum en vi rug. '3DIÏ AP l'L iKA Dat er muziek zit in de ;ie nale Vlootdagen blijkt i nat leen uit de bezoekersaai le, maar ook uit het progi ,n De kosten van het Waarborg fonds worden voor 95 procent opgebracht door verzekerden (de verzekeringsmaatschappij en dragen namens hen 12,50 gulden af per auto) en voor vijf procent door onverzeker- den. Die schamele vijf procent is dan ook nog grotendeels te danken aan het feit dat de rechter veroordeelden weieens wil straffen door hen een boe te aan het fonds te laten beta len. Slechts twee procent weet het fonds rechtstreeks op on verzekerde brokkenmakers te verhalen. Dat komt vooral omdat deze groep meestal ook Tijdens de vlootdagen kan het publiek ontdekken dat de Ko ninklijke Marine meer is dan een organisatie met schepen. De marineluchtvaartdienst verzorgt demonstraties met

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16