Kinderen weghouden uit bollenschuren Volksfeest in Noordwi ikerhout Schoolstraat mistroostig luimtevaarttentoonstelling Space Expo in zomer 1990 open Ambtenaren krijgen ouderschapsverlof CENTRUM VOOR MILIEUKUNDE CONCLUDEERT: Gymlokaal gesloopt i^pEN OMGEVING QeidwQowuvnt DONDERDAG 29 JUNI 1989 PAGINA Concert De harmonie van muziekver eniging Canite Tuba uit Lisse en het koor Rokazano uit Noordwijkerhout verlenen morgen medewerking een concert in de kerk van de H.H. Engelbewaarders aan de Beekbrug in De Engel. Dit concert heeft plaats ten be hoeve van de aanschaf van nieuwe kerkklokken voor deze kerk. Op 1 oktober zal de kerk zijn 60-jarig bestaan vieren en een langgekoester de wens is dat de kerkklok ken kunnen luiden. De uit voering begint om acht uur. Concert (2) Muziekvereniging Liefde voor Harmonie geeft mor genavond een musical- en operetteconcert in de kerk van Sint Petrus Banden aan het Noordeinde 187 in Roe- lofarendsveen. Medewer king verleent ook de Oegst- geester Operettevereniging De Troubadours. Aanvang acht uur. De harmonie speelt vooral musical- en filmmu ziek. De Operettevereniging brengt uitsluitend melodieën uit operetteland ten gehore. Gezamenlijk spelen en zin gen de beide verenigingen een selectie uit ..Anatevka" en uit Grèifin Mariza". Kaarten kosten 7,5065- plussers moeten /5 betalen, en zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Drogisterij/Par fumerie Ed van Berkel, Noordeinde 27 te Roelof- arendsveen en bij mevrouw Bep Zweegman, Koren bloemlaan 48 in Excursie De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noord- wijk houdt morgenavond een plantenexcursie in de Zuidduinen. De excursie be gint 's avonds om zeven uur vanaf de eerste opgang aan het Vinkelaantje. Deelne mers moeten in het bezit zijn van een geldige duinkaart, die onder meer te verkrijgen is bij het VVV-kantoor in Noordwijk voor fl. Griezelen De openbare bibliotheek in Muzenhof Leiderdorp orga niseert in juli en augustus een griezelprogramma voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. De kinderen moeten vijf griezelboeken lezen aan de hand van de griezelpas. die verkrijgbaar is bij de biblio theek. Dan krijgen ze een verrassing en een toegangs bewijs voor de feestmiddag op 31 augustus. De jeugd tot en met 7 jaar kan verder meedoen aan een kleurwed- strijd en vanaf 8 jaar is er een wedstrijd waarbij een griezelrecept moet worden vervaarigd. Informatie: tele foon 071-895730. Oudheidkamer De Leiderdorpse Oudheid kamer is in juli en augustus wegens vakantie gesloten. Vanaf zaterdag 2 september is de Oudheidkamer weer ge opend op de bekende tijden: op zaterdagen van twee tot vier uur en op donderdagen van tien tot twaalf uur. Wie de Oudheidkamer tijdens de vakantie toch wil bezoeken kan een afspraak maken: te lefoon 071-410976. Expositie J.J. Mooijman en Henk Roos- ink exposeren in de maanden juli en augustus schilderijen in de Nachtegaal van Lisse aan de Heerweg 10. Mooij- mans werken vertonen de stijl van de Haagse School. Zo zijn er van hem strand- en zeegezichten en winterland schappen te zien. In het werk van Roosink komt diens lief de voor de natuur duidelijk naar voren. Oegstgeest. Busted De groep Busted treedt zater dagavond op in Dans Party Centrum Unique aan de Leidsevaart 171 in Noord wijkerhout. De band speelt countrymuziek. De zaal gaat om acht uur open, de toegang kost yio. ORDWIJK De erste voor het Noordwijkse ce Centre wordt in septem- geslagen. Het is de bedoe- dat het gebouw volgend «jaar wordt opgeleverd. de zomervakantie van moet de ruimtevaartten- «telling open gaan. bestuur van Noordwijk Centre heeft inmiddels besloten dat de permanente ruimtevaarttentoonstelling de naam Noordwijk Space Expo zal krijgen. Hiermee wordt aansluiting gezocht bij verge lijkbare tentoonstellingen el ders in de wereld. De naam Space Centre zou te veel asso ciatie opwekken met techni sche centra op ruimtevaartge- bied. Daarnaast wordt met de naam Expo het educatieve ka rakter onderstreept, meent het stichtingsbestuur. De bouw van de ruimtevaart- tentoonstelling kan beginnen nu de financiering van de ex positie rond is. De stichting heeft de beschikking over 4,6 miljoen gulden. Dit is bijeen gebracht door sponsoring uit het Europese bedrijfsleven, subsidies van gemeentelijke en provinciale overheden, een bijdrage van ESA/ESTEC en een banklening. ESTEC stelt verder veel materiaal beschik baar voor de expositie. Daarbij is de complete voortstuwings eenheid van de eerste trap van de Ariane-draagraket. Deze was een van de grote trek pleisters op de onlangs gehou den tentoonstelling op Le Bourget in Parijs. Het stichtingsbestuur heeft in middels ook een bouwplan ge kozen uit de drié ontwerpen die gemaakt zijn door Pelli- kaan, Ballast-Nedam en IBB- Kondor. De voorkeur wordt gegeven aan het ontwerp van de IBB Kondor Groep uit Lei den. Deze ontwierp een negen meter hoog gebouw terwijl de andere ontwerpen een respec tievelijk 22 en 23 meter hoge piramide en bol waren. Het stichtingsbestuur denkt dat te gen dit vrij traditionele ont werp weinig bezwaren zullen rijzen. Bovendien kan de ruimtevaarttentoonstelling in de toekomst makkelijker wor den uitgebreid en is de exploi tatie van dit gebouw gunstiger. assenen- 'catie onder od~\ bestuur ngdeï Alle instellingen rrootstreek die te maken d, vojn met basiseducatie s Volwassenen, vallen issch toekomst onder één rood pres wat ir. Het Samenwer- irgaan Duin- en istreek (SDB) stelde steravond voor. In ^fljeriode van vijf jaar de hele operatie icht wordèn. ïionale stichtingen Q- )e Mast, Basiseducatie isenen, Kulturele Raad, ;n VEEG blijken stapje i,~ijapje tot een eenheid ge- rte worden. Het SDB 't de komende vier jaar rst een fase met twee i,\ Eén keer voor het jied Katwijk, Rijns- Valkenburg. De ander e gemeenten Hillegom, Sassenheim, Noordwijk, vijkerhout, Voorhout en aard leim" Uiteindelijk vi beide dan tot elkaar iardi ■n) ii (stuur van het SBD sig- nog een aantal proble- o7/(roordat het zover is. Een n bleek het ontbreken ■n sociaal plan voor het mei nstig personeel. PvdA- n. Siid mevrouw Van Keste- blol uit Hillegom vreesde et vijkheden. SBD-bestuurs- elept heer Berkhij antwoord- hildmv dat zij niet bang hoef- te ii :ijn, omdat besprekingen 'jeferakbonden en andere be ven ;nen de goede kant op- ?s. Volgens Berkhij zou de in ie stichting in ieder geval sniji (1 alle personeelsleden zure e betrokken instellingen jngee men. Ut n omiP had raadslid mevrouw ■5 di nakers uit Sassenheim (jmet de komende hono- zout, van het vrijwilligers- 3r d Nu werd er nog een i uii' vergoeding voor js In de nieuwe stichting lieflik deze. Berkhij is van iteq 'g dat in eerste instantie en diegenen betaald kun- worden, die kwalitatief ingi hg zijn bevoegd. Wage- ieei rs bleef hierover met - pevan mening verschillen. en oorziet een toekomstige um in het aanbod van niilligers. De volledig ge- >cht ficeerden zouden hier- et i in een geweldige tijds- 'jeq komen. ite sleutel ijnsoever JÉi PIK Wethouder J. er Plas heeft vanmorgen 7^ trste sleutel overhandigd lieuwe woningen in Rijn- fase 5d. In het gebied m in totaal 81 woningen aVge'wd waarvan 27 premie- we woningen, 37 vrije sector- ngen met een eenmalige 5? en 17 gewone vrije j(l ■woningen. De eerste ze- tót woningen zijn al opgele- luis De laatste woningen jjgjjsn in oktober opgeleverd eth- °n vereniging die het aandurft om 50 taarten op haar leden te la ten gooien. De opbrengst mo gen ze zelf houden voor de verenigingskas. Het liefst heb ben we daar wat bekenede dorpelingen voor, als het kan". De lijst van het principepro gramma van Floor Vink is nog langer. Bovendien is dit nog maar een „summier overzicht", zoals er boven staat vermeld. Maar als al deze ideeën door gaan, kunnen Noordwijker- houters hun vakantieplannen tegen die tijd maar beter een paar dagen verschuiven. GERARD DE KLERK Voorhout wil 543 woningen bouwen VOORHOUT Voorhout wil tot en met 1994 nog 543 woningen bou wen. Dat blijkt uit de planningslij- sten voor nieuwbouw die volgende week dinsdag worden besproken tijdens de commissie financiën. Daarnaast worden in deze periode 14 woningen van de woningbouw vereniging aan de Irenestraat gere noveerd. In totaal gaat het om 271 sociale huurwoningen, 104 premie koopwoningen en 168 ongesubsi dieerde woningen. Een deel daar van wordt gebouwd in de wijk Oosthout, terwijl in 1992 de eerste woningen in de nieuwe wijk Kerk zicht worden neergezet. In Oost hout worden ook drie standplaat sen voor woonwagens aangelegd. LISSE Ambtenaren werkend in de duin- en bollenstreek kunnen aanspraak gaan maken op ouderschapsverlof voor maximaal zes maanden. Gisteravond tijdens een bijeenkomst van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) besloot men dit experiment te starten. De proef duurt tot 31 december 1990. De rege ling heeft alleen betrekking op kinderen die na 1 januari 1990 geboren worden. Voor ten hoog ste de helft van de normale arbeidsperiode kan de betreffende ambtenaar vrijaf nemen. Hierbij behoudt deze dan 75 procent van het salaris. Op het ogenblik zijn al twee verzoeken om ouder schapsverlof bij het SDB binnengekomen. Mocht het experimentsuccesvol blijken, dan be staat de mogelijkheid dat dit ook na 31 decem ber 1990 gecontinueerd zal worden. Badplaatsen op televisie NOORDWIJK/ NOORDWIJ - KERHOUT Het VARA-te- levisieprogramma „Costa Hol- landa" besteedt vanavond uit gebreid aandacht aan de ge meenten Noordwijk en Noord wijkerhout. Dit vakantiepro gramma, dat wordt gepresen teerd door Carl Huybregts, wordt vanavond voor de eer ste keer uitgezonden. In totaal komt „Costa Hollanda" vijf keer op de buis. De serie moet de kijker informeren over de mogelijkheden van vakantie in eigen land. Het programma wordt uitgezonden op Ned. 1 van 20.30 tot 21.15 uur. School wordt caravriendelijk OEGSTGEEST Met de bouw van een vleugel aan de Oudenhofschool wordt tijdens de zomervakantie begonnen. In het gebouw wordt de Centrale Oplei ding Zieken Verzorgenden gehuisvest. De leerlingen van de Oudenhofschool zullen rond de jaarwisseling gaan verhuizen naar het gebouw van de Springplank- school aan de Frans Halslaan. Het gebouw aan de Frans Halslaan vraagt om voorzieningen voor carapa- tiëntjes. Op de Oudenhofschool heeft 7.3 procent van van de leerlingen cara (aandoeningen aan de lucht wegen), zo zei wethouder Rijks gisteravond in de commissie onderwijs en welzijn. Het gebouw aan de Frans Halslaan dient „caravriendelijk" te zijn, zo liet Rijks weten en hij wil de situatie binnen het gebouw zoveel mogelijk gelijk maken aan die in de Ouden hofschool. Het betreft het binnenschilderwerk, vocht- bestrijding en nog een groot aantal wensen. Dë aula zal wit geschilderd worden, de lokalen volgen later. De „stofnesten" zullen zoveel mogelijk verwijderd worden. Opening postkantoor NOORDWIJK R.A. Nieuwenho- ven, directeur PTT Post Regio Cen trum, opent op vrijdag 7 juli het nieuwe postkan toor en voorsor- teercentrum aan de Boekerslootlaan in Noordwijk. Het nieuwe kantoor vervangt het oude en veel te kleine postkantoor aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. Erepenning Oegstgeest voor W. van Kesteren OEGSTGEEST Burgemees- ter mr. Sj. H. Scheenstra heeft gistermiddag in de raadhuis zaal de erepenning van de ge meente Oegstgeest uitgereikt aan de heer W. A. G. van Kes teren. Dit gebeurde ter gele genheid van diens 40-jarig ju bileum als ambtenaar. Van Kesteren trad in 1952 in dienst bij de gemeente Oegstgeest en klom daar op tot hoofd van de afdeling Comptabiliteit en Re kening. Hij ontving de ge meentelijke onderscheiding voor zijn buitengewone ver diensten. De viering was te vens een afscheid want de ju bilaris gaat met VUT. BOLLENSTREEK Kleine kinderen moeten zo veel mogelijk uit bol lenschuren worden ge houden. Verder moet het spuiten van bestrijdings middelen of het verbran den van plantenloof niet gebeuren als de nevel of rook rechtstreeks naar de groentetuin of de speel plaats van kinderen waait. Bestrijdingsmiddelen moeten ook zo weinig mo gelijk in de groentetuin worden gebruikt. Dat zijn enkele aanbevelingen uit het onderzoek van het Leidse Centrum van Milieu kunde naar de risico's Van be strijdingsmiddelen in de bol lenteelt voor kleine kinderen. De resultaten van het onder zoek werden vanmiddag be kend gemaakt in de Weten schapswinkel in Leiden. Uit eerder onderzoek door de Leidse universiteit is gebleken dat volwassenen uit de Bollen streek, die niet zelf met be strijdingsmiddelen werken, weinig risico lopen. Kinderen tot zes jaar, die op bollenbe- drijven wonen, komen veel meer in contact met bestrij dingsmiddelen. Ze krijgen tij dens het spelen stof en grond binnen. Verder kunnen ze de bestrijdingsmiddelen binnen krijgen door het inademen van spuitnevel en damp, door het eten van groenten uit eigen tuin of het drinken van zelf opgepompt water. Dit was aanleiding om een nader on derzoek in te stellen naar de risico's die de kinderen lopen. Het onderzoek spitste zich toe op twee categorieën bestrij dingsmiddelen. Het ging met name om de middelen die be horen tot de groep van choli- nesteraseremmers. Deze mid delen worden vooral in het voorjaar in de bollenteelt en de (kas)bloementeelt toegepast. Ze kunnen inwerken op het zenuwstelsel en zorgen voor hoofdpijn, vermoeidheid en spierzwakte. Het bleek dat deze middelen over het alge meen geen extra risico opleve ren voor kleine kinderen. Dat laatste was wel het geval met schimmelwerende midde len die behoren tot de groep van Dithiocarbamaten. Deze middelen worden gebruikt voor gewasbescherming in het voorjaar en bij ontsmetting van bollen en knollen in het najaar. Uit dierproeven is be kend dat ze ernstige gezond heidseffecten kunnen hebben waaronder kanker. Er blijken zich nu situaties voor te kun nen doen waarbij kinderen op bollenbed rijven te veel van deze stoffen binnen kunnen krijgen. Zo kunnen ze in con tact komen met stof in schu ren en grond op bollenbedrij- ven. Ook het eten van groen ten uit de tuin die grenst aan bollenvelden, of het zelf ge bruiken van deze middelen in de groentetuin kunnen ervoor zorgen dat kinderen hoge con centraties van deze stoffen binnenkrijgen. Nader onder zoek moet nog uitwijzen of het eten van groente uit eigen tuin extra risico's oplevert. De onderzoekers bevelen naar aanleiding van het onderzoek aan om de bollenschuren en erven na het bereiden van spuitvloeistoffen of na het ont smetten van de bollen goed schoon te maken. Verder moeten kleine kinderen zo veel mogelijk uit de bollen schuren worden gehouden. Mochten ze daar toch spelen dan moeten ze achteraf de handen wassen. De bestrij dingsmiddelen moeten verder goed achter slot en grendel worden gehouden, terwijl res ten van verpakkingen ook op geruimd moeten wprden. tl ma )RDWIJKERHOUT EN hebben een voorlopig pro- tteiiinia opgesteld en ik denk >nis het een fantastisch mooi 0 v ramma is". Aan het woord )0öloor Vink. Samen met een al ondernemers is hij bezig albi in een recordtempo een ng sfeest zonder weerga op te kl» ;n, als op vrijdag 14 en za ng ag 15 juli de herinrichting g l de dorpskern van Noord erhout officieel wordt af- ïn* nd. Pfj te weinig tijd en te veel ni ën is een speciale commis- s nmiddels aan de gang ge- i. Hoogtepunt lijkt het op- M en van Circus Custers te (SP worden. Floor Vink: „Op 3d laatste ondernemersverga- ng waren er wel plannen, met zo'n dertig man krijg aar geen lijn in". Daarom >en we een organisatie- missie van vijf man in het n geroepen. En als je daar ond over open doet, dan zit gelijk ook zelf in". De inen die hun schouders on- het feest hebben gezet zijn tlve Vink, Peter Scheepers, van Duin, Van Dongen en it yan Halem. Er was al ervaring opgedaan met de ling van de Havenstraat aantal jaren geleden. Oor- inkelijk was er een idee om ^n de heropening van de «straat op gepaste wijze te m, maar de voorstellen van de feestcommissie passen al lang niet meer in die ene straat. Dankzij zijn bemoeienis sen met de carnavalsverenigin gen had Vink contacten en adressen genoeg om aan arties ten te komen. Jeugd De jeugd staat centraal, vol gens Floor Vink. „Alles gaat in de open lucht en alles is gratis. Het gaat zich allemaal afspelen vanaf de Viaductweg over de Steeg rond de Witte Kerk naar het Marktplein. Vrijdagavond beginnen we met een parachu tist die de laatste steen laat landen in de handen van wet houder Heemskerk. Daarna hebben we direct een ballon nenwedstrijd. We hopen de hoofden van de basisscholen zover te krijgen dat ze labels uitdelen aaii alle kinderen en dat iedereen die vrijdagavond meeneemt. Aan die wedstrijd zijn dan weer prijzen verbon den. Dan komt om acht uur Veronica's Videoshow. Noord- wijkerhouters kunnen dan meedoen aan allerlei spelletjes, waarmee ook weer prijzen te winnen zijn. En er wordt die avond live-muziek gespeeld. We hopen daar ook plaatselijk talent voor uit te kunnen nodi gen, zoals Mike and the Mess Potatoes met hun muziek uit de zestiger jaren. Ik stel me voor dat dat rond de witte Floor Vink in de dorpskern van Noord wijkerhout. .,De jeugd staat centraal op het feest". FOTO: HENK V.D. ENDE kerk gaat gebeuren. Welke ar tiesten er verder worden uitge nodigd, dat zal van de finan ciën afhangen". Of dit vrijdagavondgedeelte van de. festiviteiten volledig kunnen worden waargemaakt hangt dus af van de geldelijke bijdrage van de ondernemers. Vanavond zal daar meer over bekend worden. Maar Vink heeft er alle vertrouwen in, dat het allemaal gaat lukken. „Als je het nu niet doet, als je nooit iets organiseert, dan wordt het dorp nooit eens le vendig", is zijn mening. „Maar dan moeten er wel zoveel mo- VOORSCHOTEN Losstaan de lantaarnpalen, kapotte lichtkappen, vuile bloembak ken en veel huisvuil. Dat was het mistroostige beeld van de Schoolstraat gistermorgen om elf uur. De commissie voor middenstandszaken, waaron der wethouder L. Marselis (CDA), schrok gisteravond erg van deze videobeelden van de winkelstraat bij uitstek in Voorschoten. Voor alles is een verklaring. Directeur van openbare wer ken W. Bedet: „De reinigings dienst komt juist op verzoek van de winkeliers eerst om die tijd door de Schoolstraat. Vroeger kwam de wagen voor negen uur en dat was te vroeg voor die winkeliers, die niet boven de zaak wonen. De bloembakken mogen best wel eens door de winkeliers van papier en vuil verlost worden. We kunnen moeilijk iedere dag die bakken schoonmaken. De lantaarnpalen zijn kwets baar en de verzorging daarvan valt sinds begin van dit jaar onder het Energiebedrijf Rijn land gevestigd te Leiden". Van de thans 40 lichtmasten in de Schoolstraat is bijna de helft niet meer in functie en boven dien blijken er nog geen voor zieningen aangebracht voor de feestverlichting eind van dit jaar. Volgens wethouder Mar selis komt dat nog wel gereed voor de feestdagen. De com missie middenstandszaken is evenals de marktcommissie niet gelukkig met het laten rij den op vrijdagmiddag om vier uur van een reinigingswagen tussen de kramen door. Dat betekent in de praktijk ge woon de markt met een uur verkorten. Volgens wethouder Marselis kan de reinigingswa gen niet later gaan rijden om dat dan weer de overuren voor personeel en vuilver branding berekend moeten worden, waardoor een deel van de bezuinigingen weer te niet gedaan worden. Volgens de heer W. Schraver zijn de toerekeningskosten van de ge meente ten opzichte van de markt nog steeds te hoog. Vanavond zal de gemeente raad een definitief besluit ne men. OEGSTGEEST Het gym nastieklokaal aan de Jufer- mansstraat maakt plaats voor een speellokaal voor de Ge vers Deutz/Terweeschool. Het gymlokaal kan verdwijnen omdat in Oegstgeest momen teel een nieuwe zaal wordt ge bouwd. Verder staat er nog een uitbreiding op het pro gramma met een drietal loka len. Wethouder H. A. Rijks (onderwijs en welzijn) zei gis teravond dat er naar gekeken wordt of deze lokalen gesta peld gebouwd kunnen worden. De commissieleden stelden zich positief op. Slechts de heer Vissers (D66) zei de sloop van het gymlokaal te betreu ren. Kastanjeboom belucht De 200 jaar oude kastanjeboom op De Baan in Warmond heeft het door een lekkende gaslei ding zwaar te verduren gekregen. De boom ver toonde kort geleden ziekteverschijnselen. De bladeren begonnen er vreemd uit te zien en uit te vallen. De gasleiding is inmiddels hersteld, maar de boom is aangeslagen. Om dat de ge meente de boom graag wil behouden is er 7000 gulden uitgetrokken voor een reddingspoging. Een gespecialiseerd bedrijf heeft de eerbied waardige kastanje onlangs behandeld. De boom heeft letterlijk meer lucht gekregen. Er zijn ven- tilatiebuizen geplaatst in de grond rondom de kastanje. Met behulp van een compressor kan extra lucht worden toegevoerd om de resten gas uit de grond te verdrijven. Het is nog niet duidelijk of de boom het zal redden, maar er is goede hoop dat de boomchirurgen een geslaag de operatie hebben uitgevoerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE gelijk winkeliers meewerken aan bijvoorbeeld de „speciale aanbiedingen voor te gekke prijzen", waar we zaterdagoch tend mee willen beginnen. Dat is mooi voor dé vroege uren". Luchtfoto „En als het goed is hebben Jan Schouten en Steen Bemelman vanuit de lucht een foto van het dorpscentrum gemaakt en die kunnen de mensen gratis komen afhalen met een bon uit de krant. Circus Custers komt ook. Dat weten we al, en ze treden twee keer op. Ze heb ben voor duizend kinderen pakketten bij zich met daarin Donald Ducks, Sjors en Sjim- mies en andere bladen. Die ge ven ze zomaar weg. Zoiets wordt wel gesponsord, want anders kan dat allemaal na tuurlijk niet. En we stellen een springkussen op en op het marktplein zetten we een ter rein van tien bij tien meter af en daar wordt het hele traject Parijs Dakar in het klein uitge zet door een paar Nederlandse deelnemers die bij de eerste tien geëindigd zijn. Met radio grafisch bestuurde wagens kun je daar je eigen wedstrijd rij den. Verder, zoeken we een

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15