teidae Qowva/nt 4- Bezoekerscentrum in park Cronesteyn Fraaie reiswekker STAD OMGEVING gratis Bie met jetapte single Gemeente blijft optimistisch over werven Japanse bedrijven juni! donderdag 29 juni 1989 pagina 13 jhouder Kuijers it markt Merenwijk fcN De Leidse wethouder van cul- feolksgezondheid en groen, F. Kuijers, (morgen om 13.00 uur de eerste wijk- lin de Merenwijk. Zo'n 35 kramen be ll zich op het Evenementenplein bij de blen. Voornamelijk zijn de branches die fete levensbehoeften verkopen er verte- lordigd. Dat varieert van groenten tot fet schoenen. De markt begint iedere 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Ier breekt been EN Een 13-jarige jongen uit Leider- t gisteren met een gebroken been opge- h in het Academisch Ziekenhuis Lei- pe jongen fietste op de Stille Rijn. Om lende redenen verloor hij de macht over Uur en botste tegen een paaltje. Vrouw ontwerpt Vrouwenmonument LEIDEN Wethouder F. Kuijers van cultuur is gisteren door de commissie kunstopdrachten aan de tand gevoeld over de keuze van kunstenaars voor openbare kunst-opdrachten. Directe re den was het collegebesluit dat voor het ontwerpen van het Joke Smitmonu ment in de Stevenshof, alleen vrouwen in aanmerking komen. Volgens de commissie mogen vrouwen geen voor keursbehandeling krijgen. Het collegebesluit was al het tweede waarbij vrouwen voorrang krijgen bij het ontwerpen van een kunstwerk voor Leiden. Eerder werd ook zo'n besluit genomen voor een beeld op de Hoog- landsekerkgracht. Volgens de commis sie was het collegebesluit deze keer juist zo opvallend omdat Joke Smit, als voorvechtster van de vrouwenbewe ging, altijd heeft gepleit voor de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. De commissie stelde zich wel op het punt dat als een man voor zo'n op dracht als die voor het Joke Smitmonu ment gekozen zou worden hij wel een zekere affiniteit met de vrouwenbewe ging moet hebben. De commissie wilde nu van de wethouder weten of het soms officieel beleid is dat vrouwen een voorkeursbehandeling krijgen bij gemeentelijke opdrachten. In een reac tie zei Kuijers dat dit zeker niet het ge val is. „De opdrachten worden los van elkaar bekeken en besloten .wie ervoor in aanmerking komt. In het specifiek geval van het Joke Smitmonument lag het in de lijn van het college om de op dracht aan een vrouw te geven", aldus Kuijers desgevraagd. Snelkraak bij V D LEIDEN Bij een snelkraak bij V&D aan de Aalmarkt in Leiden is vannacht een camre- corder ter waarde van 2300 gul den gestolen. Tevens werd er flinke schade aangericht. Om 04.13 uur ging het alarm af en toen de politie drie minuten la ter ter plaatse was, troffen zij twee grote ingeslagen winkel ruiten aan. Ook hadden de die ven met grof geweld de deur opengebroken. De politie heeft met een speurhond alle afdelin gen doorzocht, maar na onge veer een uur bleek dat de die ven al gevlogen waren. Ombudsman veroordeelt optreden van Deetman LEIDEN Minister Deetman van onderwijs heeft de regeling van een vergoeding voor aan vullend onderwijs voor gehan dicapten te lang op zijn beloop gelaten. Volgens de nationale ombudsman is daarbij sprake van een niet behoorlijke gedra ging. Dat oordeelt de ombuds man naar aanleiding van een klacht van het Leidse Instituut Burgerraadslieden. Het gaat hierbij om de financiële ver goeding voor aanvullend on derwijs („remedial teaching") voor gehandicapten die wel naar gewone scholen gaan. Die vergoeding werd tot augustus 1987 betaalt uit de AAW (Alge mene Arbeidsongeschiktheids Wet). Daarna werd dat overge heveld naar het ministerie van onderwijs. Het duurde tot de zomer van 1988 voor er duide lijkheid was over de nieuwe re geling. In de tussentijd werdén brieven van de Burgerraadslie den die hulp hadden verleend bij enkele aanvragen niet vol doende beantwoord. Het minis terie beriep zich op interne om standigheden waardoor de zaak niet liep zoals het hoorde. De ombudsman vindt dat echter een slecht excuus. Al sinds 1985 was bekend dat de regeling zou veranderen en spreekt van het niet tijdig voorbereiden. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Telefoon (voor controle hezr rong) Stuur als dank de reiswekker naar. üeze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JNZI Adres: Postcode/plaats: - amitische hooi krijgt euwe kans i)EN De stichting jiitische Basisschool en krijgt een nieuwe om een aanvraag in enen voor het openen een school. Er teken- ich gisteravond in de (nissie onderwijs een (derheid af die de, op 1 formele gronden, af- ^zen inschrijving als- Bontvankelijk wil ver- ?n. ■ouder H. van Dongen r iet schrijven van de stich- (ormeel niet in behande- jvillen nemen omdat dit at was ingediend. Van en maakte van het begin lidelijk dat dit slechts de £le grond was geweest om invraag niet ontvankelijk jrklaren. In de aanvraag ken daarnaast een aan- igevens. Volgens het ladslid A. Geertsema gemeente de stichting 1 wijzen op de fouten in Invraag. Het was namelijk t tweede verzoek van de ing. itaan door het hoofd van •ectie onderwijs, P. Peters ran Dongen weten dat zij 1 eef gebied een passief beleid Moeten mijn ambtena ir achteraan om te zorgen tl. Ijianvragers alle gegevens tde hebben?", vroeg zij af. Volgens de wethouder 1 W3dat niet hun taak. „De jaag is net als iedere an- 1 behandeld en op juiste i- den niet ontvankelijk ver- Ho jf4 ^haadslid voor Links Lei- crijfiR. van Lint bedacht een OJsing waar later de meeste )"hissie-leden zich in kon- ivinden. Op verzoek van lad zal de aanvraag alsnog ankelijk worden ver- ra. Daarna zal men een Stel doen om de stichting hitische Basischolen Lei- de mogelijkheid te bieden ig met de benodigde gege- i te komen. Van Dongen ^fich nog beraden over het fe. Stel. Namens de stichting ||k laarde J. Engelenburg dat ntbrekende stukken al on- iT-stukken (itvreemd DEN De fiets van een irige Leidse postbode is Srmorgen in de Kaiser- fit in Leiden gestolen. De J was bezig met het be- ^en van poststukken. Een f|s||al poststukken zat nog in *Mi fietstas. De stukken zijn niet teruggevonden. IDEN De afgelopen anden bestond de mo- ijkheid voor popgroe- om de cursus „Pop Publiciteit" te volgen, or sommige bands is i lesje in public rela is niet eens nodig. De itricumse Boothill Un- takers bijvoorbeeld stuurden doodleuk an- ïtkaarten naar de me- i, om zo aandacht voor (i cd-single te trekken. bepaald niet zonder volgen. K de Leidse geinband Gratis r beheerst haar pr tot in de itjes. Amper een eerste ïle uit, belegde de groep al j heuse persconferentie. Met dwerkelijk gratis drinken het vooruitzicht, niet direct pwaarste opgave voor de re- pale pers. t een dergelijke groeps- 1m op de affiche moet dat eid overal volle bak zijn. „gebroeders" van de Bok het zo min broers als The jnones vechten deze stel- l niet zozeer aan. Wel ge- i ze er een andere draai i Jan O. van de Bok meent: „Meisjes drinken vaak hele maal geen bier". Broertje Ri- nus B. is evenzeer overtuigd van zijn eigen sexappeal op het zwakke geslacht. Heel an ders moeten die zaken liggen' voor voor Toon Walschots, de leider en tekstschrijver van Gratis Bier. De getapte titel van de single, die morgen avond om negen uur in Catena aan het Rapenburg gepresen teerd wordt, liegt er immers niet om. „Al M'n Exen Wor den Lesbies," heet het plaatje. Stuitend of niet, deze tekst? „Niemand valt erover, omdat men weet, dat het bij ons in de juiste context wordt gezon gen", verdedigt Toon, al vanaf zijn tweede brildragend, zich heldhaftig. Men moet weten, dat het hier slechts om een grapje gaat. Of het onderwerp uit het leven gegrepen is? „Nee, dan zou die eerst exen moeten hebben gehad", zegt Jan O., die net weer een rond je weggeeft. Op rekening van de band uiteraard. Dat spreekt voor zich. Het uitkomen van de single is het begin van het einde voor Toon. Hij kapt ermee. „Het was een project, met een begin en een eind. Dat slot heb ik al tijd vastgesteld op eind juni." De Leidse geinband Gratis Bier komt morgen met een nieuwe single. Toetsenman ELtjo Cleton sluit zich bij deze woorden aan. De rest van Gratis Bier gaat ge woon door na de singlepresen tatie van morgenavond. Gita rist Adrie A3 Walen, ooit met Toon en ene Jan V. samen in de band Otto Panini, beves tigt dit.' Dat doet hij na de zui vere speeltijd van de perscon ferentie, waarbij de twee échte gebroeders Willemse, Marcel (drums) en Ronald (bas), in het geheel niet komen opdagen. Het ten doop houden van de single belooft een hele gebeur tenis te worden. Zo zal er de prijsuitreiking zijn van de door Gratis Bier uitgeschreven kleur wedstrijd. Alle inzendin gen zullen als decor bij het op treden dienen. Ongetwijfeld heel vaak zal de „Gratis Bier Drinklied"-herkenningstune gespeeld worden. Dat is het sein aan de waard, dat de mu zikanten dorst hebben. Deze dient zich dan te reppen met een dienblad vol, hoe kan het ook anders, gratis bier. ROBBERT TILLI BIJNA ZEVEN TON SUBSIDIE VAN RIJK EN PROVINCIE ACQUISITIEPLAN VERGT 3,5 TON LEIDEN Het Polder park Cronesteyn krijgt een infornfatie- en be zoekerscentrum met daarbij een biologisch- dynamische boerderij. De bouw ervan vergt 1,1 miljoen gulden en is mo gelijk door forse subsidie van met name het rijk. Het ministerie van Land bouw en Visserij is be reid 598.500 gulden in het project te steken. De provincie draagt 85.000 gulden bij. Het restant komt voor rekening van de gemeente, blijkt uit een voorstel van burge meester en wethouders. Met de bouw van een bezoe kerscentrum en wat toen nog als kinderboerderij werd aangeduid, is vanaf het begin van de aanleg van Crones teyn rekening gehouden. Ar chitect Jan Overbeek en beeldend kunstenaar Krijn Giezen kregen dan ook al in 1984 de opdracht voor het ontwerp ervan. Over de sub sidie van het project kon men het echter niet eens worden. Over een tweede fase van het plan wordt nog onderhandeld. Geprobeerd wordt daarvoor Europese subsidies te krijgen. De ver wachting is dat de gemeente voor 1992 over dat geld be schikt. Volgens het college heeft het jaren van onderhandelingen gevergd om het nu op tafel gekomen resultaat te berei ken. Voorwaarde voor de subsidie is wel dat de bouw een leerproject wordt. De ge meente wil dat in het kader van het doelgroepenbeleid opzetten en er zoveel moge lijk vrouwen en leden van minderheden bij betrekken. Het te bouwen bezoekerscen trum moet een veelzijdig en actief karakter krijgen, aldus de gemeente. De boerderij moet een „echt bedrijf" zijn. Gesuggereerd wordt de le vende have te laten bestaan uit Nederlandse koeienrassen als blaarkop, witrik, laken- velder, rood- en zwartbont. De zuivelruimte moet zo zijn gebouwd dat bezoekers kun nen zien hoe er in het bedrijf wordt gewerkt. Bovendien moet er informatie beschik baar zijn over melken, kazen en andere activiteiten en over het polderpark zelf. Het bedrijf moet een zo zelf standig mogelijk karakter krijgen, waarbij de gemeente zich zo min mogelijk bemoeit met het beheer. Behalve de boerderij zal het bezoekers centrum ook een aantal an dere ruimten omvatten die beschikbaar moeten zijn voor iedereen die er activiteiten wil omvatten. Dat moet ook 's avonds veilig mogelijk zijn, zodat de weg naar het cen trum goed verlicht zal wor den In het Polderpark Crones teyn is geprobeerd het oor spronkelijke landschap zo veel mogelijk te behouden. De opzet is dat het een com binatie biedt, van agrarisch en recreatief gebruik. Ook daarmee neemt het een apar te positie in in de Randstad. Bij de opzet is verder geëxpe rimenteerd met nieuwe vor men van landschapsbeheer. De provincie verklaarde in 1981 bij het besluit tot de aanleg van het polderpark dat Cronesteyn uiteindelijk zal uitstijgen boven het ni veau van een stadspark en een bovenregionaal belang krijgt. Boom belaagt vredesmonument De plaatsing van een groot vredesmonument bij het Van der Werfpark dreigt te stuiten op de aanwezigheid van een oude boom. Het beeld, ontworpen door de kunstenaar P. Stulemeijer, is ongeveer zes meter groot. Het zou bij de in gang van het park aan de Garenmarkt moeten komen, maar daar staat de bewuste boom. De commissie kunstopdrachten van de gemeente Leiden gaat nu met de directie stedebouw op zoek naar een oplossing. „Verplaatsing van de boom behoort tot de mogelijkheden", aldus mevrouw M. van Veen van de directie cultuur. Een ander argument van de commissie was dat het beeld zonder boom beter uit zou komen. De boom zou het monument concurrentie aandoen als het gaat om de aandacht die beide objecten trekken. foto: tejo ringers ningen vergen in die periode 359.000 gulden. Ruim een ton daarvan is nodig voor de aan stelling van een part-time-me- dewerker die de werving Het totaalplan voor de werving van bedrijven gaat de de ge meente de komende anderhalf jaar 359.000 gulden kosten. Dat blijkt uit het zojuist versche nen acquisitieplan. Handicap Eerder deze week gaf het col lege al aan dat er meer aan dacht nodig is voor de werving van bedrijven. Opgemerkt1 werd toen dat het gemeente lijk beleid, met name waar het gaat om erfpacht, een handi cap is bij die activiteiten. Zo zouden makelaars in onroe rend goed zouden in concurre rende gemeenten als Zoeter- meer, Leidschendam en Hoofddorp meer kunnen ver dienen aan bedrijfstransacties. Behalve voor het aanstellen van een extra medewerker is het geld nodig voor het verza melen van adressen van be drijven voor een eigen ge meentelijke „database", het vervaardigen van een vesti- gingswijzer voor bedrijven, presentatiemappen, folders over de verschillende wer- vingsgebieden zoals Room burg, stationsgebiedstad en het Bio Science Park en materiaal voor stands op beurzen en der gelijke. De komende jaren is extra aandacht nodig voor de wer ving van kantoren. Door de bouw van het nieuwe statión komt er 50.000 tot 70.000 vier kante meter extra bij. Over het algemeen zal de gemeente zich bij de werving van kanto- rën zich volgens de nota moeten richten op kleinere en middelgrote bedrijven. Opge merkt wordt dat de grootste bedrijven zich nu eenmaal toch concentreren in de vier grote steden. Sterke punten om mee te werven zijn de na bijheid van Schiphol, van de grote steden, het Bio Science Park en de universiteit. Behalve op kantoren richt het gemeentelijke beleid zich op de werving van lichte indus trie (met name voor Room burg) en op specialistische be drijven voor het Bio Science Park. Voor dat laatste ligt zo als gezegd nog steeds een markt in Japan en dan met name bij de farmaceutische in dustrie. Bij de werving is voortdurend overleg met on der andere wetenschappelijke instellingen nodig, bijvoor beeld met de universiteit en met TNO. Bleekerpark geopend De wethouders M. van der Molen en F. Kuijers en gedeputeerde E. van Heemst hebben gister middag het nieuwe Bleekerpark aan de over kant van de Herensingel in Leiden geopend. Het terrein, dat verder omsloten is door de Blekers- kade en de Oude Herengracht, heette vroeger de Stadshulpwerf. De officiële opening bestond uit het neerlaten van een houten voetgangers brug tussen de Bleek en het Bleekerspark. De laatste centimeters van het laten zakken werd onder grote publieke en ambtelijke belangstel ling, door Kuijers persoonlijk voltooid. Gezeten in de bestuurdercabine van een grote kraan be diende hij de stuurknop. Daarna werd door de bestuurders als eersten de brug betreden en de opgang naar het park gemaakt. Enkele tiental len meters verderop in het park werd door ge deputeerde Van Heemst een grote ballon losge laten. Een aantal kinderen liet gelijktijdig enkele tientallen gewone ballonen in de kleuren blauw en geel los. Hiermee waren de officiële ope ningshandelingen verricht. In het onderkomen van de directie groen, aan de westrand van het park, werd ter afsluiting een diaserie vertoond over de Leidse singels. foto: tejo ringers LEIDEN De gemeente Leiden koestert nog steeds goede verwachtingen over de werving van Japanse bedrijven naar het Bio Science Park. Volgens de gemeente bereiden met name farmaceutische be drijven zich voor op „de sprong naar Europa". Ze zouden daartoe gedreven zijn door de strenge regu lering van de thuismarkt. Dat blijkt uit het deze week verschenen acquisitieplan van de gemeente. In dat totaalplan zijn de wervingsmogelijkhe den voor alle bedrijfsterreinen en kantooraccommodaties op genomen. Daaraan is een plan voor de komende anderhalf jaar gekoppeld. Alle inspan- CcicLc Souaant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13