Opperste Sovjet stuurt kandidaat-ministers weg >e Klerk wil meer zijn dan een copie van Botha QeidócQowumt Petersberg pagJITENLAND WOENSDAG 28 JUNI 1989 PAGINA 7 lt ;>odstraf zwarten s ^at toch door winkBERLEY Het Hooggerechts- rbeefyan Kimberley heeft gisteren het iften »p afgewezen van veertien zwar- 1. Datdie verleden maand door een it vorjbank in Upington in een ge- s dui^makend proces ter dood waren en ty>rdeeld. Twaalf anderen kregen de gtond van hun jeugdige leeftijd in van de doodstraf zware gevan- scjstraffen opgelegd. In totaal ston- burgcin Upington 26 zwarten terecht ale w$ns het lynchen van een zwarte )pschï{eman in november 1985 tijdens den vfcetoging tegen de hoge huren in aal. Allo, een zwarte wijk van Uping- Vangstverbod op mosselen langs Adriatische kust ANCONA Langs de Adriatische kust in Italië is begin deze week een vangst- en ver koopverbod van mosselen ingesteld nadat meer dan honderd mensen door het eten van deze dieren voedselvergiftiging hadden opge lopen. Hiermee hebben de gemeentes in de regio Marche zich aangesloten bij de stadsbe sturen in het gebied Emilia-Romagna, die vo rige week al een voorlopig verbod hadden in gesteld. De mosselen zouden besmet zijn met Dinophisis fortii, een giftige algensoort die in de Atlantische Oceaan en delen van de Stille Oceaan voorkomt. De mosselsoort „gapers" en andere schaaldieren worden onder strikt toezicht van de overheid nog wel verkocht. Door de mosselkwestie zou het aantal toeris- ten al met twintig procent zijn teruggelopen. Duits bedrijf leverde strijdgassen aan Iran BONN Een Westduits bedrijf zou Iran che mische produkten hebben geleverd waarmee strijdgassen gemaakt kunnen worden. De be schuldigingen aan het adres van een niet met name genoemd bedrijf uit Düsseldorf zijn af komstig uit de VS. Onderzocht wordt of het bedrijf zich schuldig heeft gemaakt aan over treding van de exportwet. Nog maar zes maanden geleden beschuldigden de Amerika nen Westduitse ondernemingen ervan be trokken te zijn bij de bouw van een fabriek voor chemische wapens in Rabta in Libië. Aanvankelijk werd dat door de Duitse rege ring ontkend, maar nadien is de directeur van een van de bedrijven, Imhausen Chemie, aangehouden. Het onderzoek loopt nog. Muiterij in Spaanse gevangenis afgelopen MADRID De muiterij in de gevangenis in het Zuidspaanse El Puerto de Santa Maria is vanmorgen zonder bloedvergieten geëindigd. Na een mislukte ontsnappingspoging hielden ongeveer 300 gevangenen gisteren zeventien cipiers en twee andere medewerkers in gijze ling. Deze werden vanmorgen vrijgelaten, nadat de gevangenisdirectie de hele nacht met de gedetineerden had onderhandeld. De gevangenen eisten verbetering van de om standigheden in de gevangenis. Ze klaagden over de slechte kwaliteit van het voedsel en over te volle cellen. Of de eisen zijn ingewil ligd, is niet bekend. De mensonwaardige toe standen in de Spaanse gevangenissen zijn al herhaaldelijk aan de kaak gesteld. Dwangarbeid voor Belgische spion BRUSSEL Het Krijgshof in Brussel, een militaire rechtbank, heeft een kolonel van de Belgische luchtmacht veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid, omdat hij gedu rende twee jaar NAVO-geheimen heeft verkocht aan de Sovjetunie. Kolonel Guy Binet hield ruim 230.000 gulden over aan zijn spionage-activiteiten. Tijdens zijn pro ces vertelde hij dat hij vooral de vrede wil de dienen. De 54-jarige Binet liep in sep tember vorig jaar tegen de lamp. Naast zijn veroordeling is hij militair gedegradeerd en raakt hij al zijn sterren en strepen kwijt. Dwangarbeid wordt in België overigens nog steeds ten uitvoer gelegd, al worden er geen kasseien meer gebikt. ~oskou ;n aakt dood in meester spion bekend eeSKOU De Sovjetu- mstre heeft gisteren het e vaiu jjden gemeld van een Zwitr Bussische meester- die jarenlang onder j valse naam bij de was grikaanse marine gediend, verwj jrt°H^e legerkrant „Krasnaja ijn ZFa" verscheen gisteren ;n al overlijdensadvertentie iwelijde geheime dienst KGB gezegd werd dat de Kuijrige agent Michail Orlov „plotseling" was Bobleden. Als zijn schuil- werd Glenn Michael 'esseither opgegeven, nentjov had een kort, maar 5en [en fonkelend leven dat jeratkgl gewijd was aan de l' ijHl om de dreiging van een Hoorlog die boven de tsheid hangt te af te wen- en voor een beter voor ijewone mensen", zo heet iin de advertentie. 1 Iher diende van 1975 tot i bij de Amerikaanse ma- j. Vier jaar later was hij feeling verdwenen, nadat floor de Amerikaanse fe- politie FBI aan de was gevoeld. In 1988 Een ongedateerde foto van „topspion" Glenn Michael Souther, die in de Sovjetunie is overleden. foto: ap maakte de Sovjetkrant „Iz- vestija" bekend dat hij zijn toevlucht had gezocht in de Sovjetunie. Kort na zijn overlopen ver telde Souther voor de Sovjet televisie dat hij op het vlieg- dekschip Nimitz en een aan tal andere schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee had ge diend. Hij vertelde verder dat hij als reserve-officier betrokken was geweest bij de voorbereidingen van de Amerikaanse luchtaanval op Libië in april 1986. Aj>een hogere straling buiten, Tf|ogelijk wel in onderzeeër Volgens de eer- EG'analyses van lucht en geler is er geen radioacti- iit vrijgekomen bij de id op een Sovjetonder- voor de kust van :terbrwegen. Dat heeft het meeorse instituut voor be- lerming tegen straling Lj^iiet gebied waar de onder- .„poót maandag in moeilijk- jkk en raak*e zÜn monsters ge- reJien van water en lucht. Er Jen de komende dagen nog pr monsters genomen wor- met name van het gebied ir de brandende onderzee- doorheen is gevaren op naar zijn thuishaven, om- v°lgens Noorse insti tuut binnen het schip wel sprake zal zijn van vrijgeko men straling. Uit de verklaringen van Sov jetwoordvoerders is opge maakt dat maandag het koel systeem van de kernreactor van de onderzeeër is lekge- raakt. Volgens Noorse deskun digen is er te weinig informa tie beschikbaar om een uit spraak te kunnen doen over de ernst van de straling die de bemanning mogelijk heeft op gelopen. Volgens de Sovjetunie is er geen straling weggelekt, is de reactor op tijd afgesloten, en zijn geen gewonden onder de bemanning. De reactor zou nu worden gekoeld met water dat vanuit een begeleidend schip in de onderzeeër wordt ge pompt. MOSKOU De premier van de Sovjetunie, Nikolai Ryzjkov, heeft gisteren beloofd volgende maand met negen nieuwe kandi daten voor een ministers post te komen, nadat het parlement bezwaar had aangetekend tegen zes van de 57 kandidaten die prijkten op zijn voor dracht en drie andere kandidaat-ministers zich hadden teruggetrokken. Afgelopen vrijdag nog had de Sovjetpremier verklaard te zullen vechten voor de door hem voorgedragen kandidaat ministers, maar gisteren leek hij niet erg bezwaard door de afwijzing die per slot van re kening slechts gericht was te gen „acht procent van het to tale aantal voordrachten". Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Sovjetunie dat het parlement niet ak koord ging met de voorgestel de kandidaten. Onder de kan didaten die verleden week in de parlementscommissies op verzet stuitten zijn twee zitten de ministers, Marat Gramov van sportzaken en Vasili Za- charov van cultuur. Ook Ryzj- kovs kandidaten voor olieza ken, prijzen en bewatering en zijn keuze voor de post van di recteur van de staatsbank kon den de goedkeuring van het parlement niet wegdragen. Drie kandidaten zagen zelf van benoeming af. Onder hen is Vladimir Kalasjnikov, een naaste medewerker van Sov jetleider Michail Gorbatsjov die Ryzjkov de functie van eerste vice-premier belast met voedselvoorziening had toebe dacht. Ryzjkov is er nog niet in geslaagd iemand te vinden voor het ministerie van milieu. De huidige man op die post, Fyodor Morgoen, vertrekt in verband met zijn leeftijd hij is 65 en vier wetenschap pers van naam van de Acade mie van Wetenschappen heb ben het aanbod afgewezen. „Ja-en-amen" Met het afwijzen van de zes kandidaten van Ryzjkov laat de Opperste Sovjet zien dat het niet van plan is een ja-en- amen"-orgaan te worden zoals de vroegere Opperste Sovjet was. Dat lichaam kwam slechts tweemaal per jaar voor een paar dagen bijeen om de besluiten van regering en par tij goed te keuren. De Opperste Sovjet besloot gis teren de begroting voor mi lieubescherming over de ko mende vijftien jaar te vervier voudigen tot 400 miljard roe bel (ruim 1.200 miljard gul den). Verder zullen fabrieken met ingang van 1991 boetes krijgen als ze teveel milieuver vuiling veroorzaken. Sommige afgevaardigden wil len dat het parlement zich gaat buigen over wetgeving aan gaande grondbezit, een onder werp dat nu uitsluitend onder de bevoegdheid van de rege ring valt. Anderen willen dat de Opperste Sovjet zich gaat bemoeien met het ingrijpen van de staat als de noodtoe stand is uitgeroepen. Dit ver langen komt voort uit de dis cussie die is ontstaan na het brute ingrijpen van het leger bij de onrust in de Georgische hoofdstad Tiflis, waarbij twin tig mensen het leven verloren. Open Gordijn Met een metaalschaar knipten de Oostenrijkse en Hongaarse ministers van buitenlandse zaken, Alois Mock (links) en Gyula Horn (rechts), het „IJzeren Gordijn" tussen beide landen door. Vooral een symbolische handeling, want de Oostenrijks- Hongaarse grens is allang geen onoverkome lijk obstakel meer. Als onderdeel van Van onze correspondent Anthony Heard) APSTAD Frederick llem de Klerk (53), de dafrikaanse politicus zit te popelen om het .tuur van zijn land over nemen, is een kleinere, gere en wat vriendelij- versie van de huidige idafrikaanse president, (jlfter Willem Botha (73). ride mannen zijn kaal en bruiken liever hun ini- Ilen dan hun voorna- ïn. Het zijn allebei con- rvatieve politici, opge- ommen binnen de rijen de Nasionale Partij, apartheid voorstaat en jidafrika al decennia Jig regeert. Het grote verschil tussen bei den is hun stijl, hun werkwij ze. F. W. de Klerk is pragmati scher dan Botha. Botha's machtsbasis is het leger, die van De Klerk de partij. De Klerks vader Jan, een onder wijzer die later politicus werd, was een zwager van de voor malige premier J. G. Strijdom. De Klerks partij-geloofsbrie ven zijn dus onberispelijk. De afgelopen week heeft hij tijdens een rondreis door Eu ropa zijn internationale presti ge kunnen opvijzelen. Reizend „zonder status of mandaat", zoals een columnist het uit drukte, werd De Klerk toch ontvangen door bondskanse lier Kohl en premier That cher. Botha zou liever zelf het be zoek aan Europa hebben ge bracht. Naar verluidt heeft hij zelfs woorden met De Klerk gehad over wat er in Europa gezegd zou moeten worden. Duidelijk is dat hij het presi dentschap eigenlijk niet uit handen wil geven. Maar na zijn beroerte in januari heeft hij de fatale fout gemaakt het' leiderschap van de partij neer te leggen. Daarmee heeft hij ook zijn machtsbasis verloren aan De Klerk, zijn opvolger als partijvoorzitter en straks als president. Prestige De Klerk heeft het er in Euro pa niet slecht afgebracht. Een belangrijk oogmerk van de reis was zijn prestige in Zuid- afrika te verhogen, door ont moetingen met buitenlandse VIPs. Een scherp contrast met het recente Europese bezoek van zijn belangrijkste rivaal bij de verkiezingen, Andreas Treurnicht, leider van de Con servatieve partij. Diens om zwervingen in Europa waren -O opvallend als een onder zeeër diep onder de zeespiegel De kans bestaat nu dat De Klerk ook een bezoek zal af leggen aan de Amerikaanse president Bush. Hank Cohen, een Amerikaans topfunctiona ris, heeft in de New York Ti mes verklaard: „Het feit dat hij pragmatisch is stemt ons hoopvol". In Zuidafrika schreef Die Bur ger, de regeringsgezinde krant in Kaapstad, dat het bezoek van De Klerk aan Europa een klap moet zijn geweest voor de campagne voor internationale sancties tegen Zuidafrika. Het feit dat de Britse premier Mar garet Thatcher De Klerk bijna twee maal zoveel tijd heeft toebedeeld als gepland, wordt belangrijk geacht. Zij was in haar verkjaring na het onder houd over het algemeen posi tief en sprak van een „nieuwe mentaliteit" in Zuidafrika. Zij is bereid nu ook andere Zuida- frikaanse ministers te ontvan gen. Vage plannen Maar feitelijk had De Klerks reis weinig om het lijf. Hij was niet geautoriseerd, noch van zins, uitlatingen te doen over toekomstige politieke verande ringen. Hij spreekt gloedvol van een „nieuw" Zuidafrika dat onder zijn leiding in het verschiet ligt, maar hoe dat er uitziet, zegt hij niet. Dergelijke uitspraken zijn het voorrecht van de president, en dat is hij nog niet. Ondanks het feit dat hij niets „nieuws" had te mel den, kreeg De Klerk echter overal een ontvangst, een staatshoofd waardig. Uit eerdere uitlatingen van hem valt op te maken dat De Klerk slechts vage plannen heeft voor hervormingen. Zijn belangrijkste politieke wapen is blijkbaar een opmerkelijk verlicht rapport van de door de regering aangestelde Wets- commissie, waarin gepleit wordt voor een officiële ver klaring die alle Zuidafrikanen gelijkheid voor de wet garan deert. Een dergelijke verkla ring zou echter slechts zinvol zijn wanneer alle discrimine rende wetten afgeschaft zou den worden. De Klerk beweert dat een re gering onder zijn leiding maat regelen zou treffen om rassen discriminatie in te perken. Het is echter onwaarschijnlijk dat De Klerks Zuidafrika in de praktijk voor zwarten anders zal zijn dat dat van Botha. We zenlijk zouden blanken de macht in handen houden. Sceptisch De meeste zwarte Zuidafrika nen staan dan ook sceptisch tegenover De Klerks Europese Odyssee, als ze er überhaupt al in geïnteresseerd waren. De Klerk zal met daden moeten komen in plaats van. woorden. Zwart Zuidafrika zal pas rea geren wanneer het concrete bewijzen ziet van verandering: de vrijlating van Nelson Man- dela en andere politieke ge vangenen, de beëindiging van de noodtoestand, stemrecht voor iedereen enzovoorts. New Nation, een krant die waarschijnlijk de overheersen de mening van de zwarte be volking weerspiegelt, zei ver leden week niet te geloven dat Europese leiders zich laten misleiden door De Klerks ver klaringen. Het blad schreef verder: „Het is verbijsterend dat de leiders van dit regime, ondanks het geweld en de el lende waar ze ons volk aan hebben onderworpen, worden gefêteerd door de westerse lei ders. „Geef Zuidafrika een kans", lijkt het nieuwe motto van westerse regeringen. Een kans die ten koste gaat van ons volk". AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE De „Memphis" is weg, maar... ook Willy is verdwenen. Ideloos komt Marga het vertellen en zij toont Brookfeller te- jns een briefje, dat zij in de kajuit van de „Pandora" heeft ge- jnden. Het luidt: „Waarde heer Brookfeller, breng per schip 10.000 in contanten naar de kust van het Zuidelijkste eiland van Percy-groep. Het geld moet worden geborgen in een water dichte, verankerde boei. Het meisje wordt dan daar aan land ge zet. Laat u mij er inlopen, dan vrees ik het ergste voor het leven van deze jongedame". - Intussen ligt Willy uitgeput in de zeils- kooi aan boord van de „Memphis", maar... daar hoort ze opeens zachtjes haar naam roepen. Ze springt overeind en in het sche merdonker ziet ze... een man op haar toekomen. Grosz kondigt aftreden aan BUDAPEST De secretaris generaal van de Hongaarse communistische partij, Karoly Grosz, heeft in een interview te kennen gegeven dat hij na de parlementsverkiezingen van volgend jaar zal aftreden. Recent is zijn macht al beknot door de instelling van een to porgaan van vier leden, dat in feite alle bevoegdheden van de partijleider krijgt. Volgens Grosz moet de oude garde plaats maken voor de jongere generatie. Grosz zei dat hij zich waarschijnlijk ook in de toekomst met politiek zal be zighouden, maar „nooit meer secretaris-generaal wil zijn". Grosz nam in mei 1988 het lei derschap van de partij over van Janos Kadar, maar gaat nu aan het door hemzelf inge zette hervormingsbeleid te- nonder. Vliegtuigongeluk Taiwan Honderden inwoners uit de zuidelijke Taiwanese havenstad Ka- ohsiung zijn uitgelopen om naar de wrakstukken van een twee- motorig vliegtuig te kijken dat gisteren kort na de start brandend tegen een flatgebouw aanvloog. De twee piloten en tien passa giers kwamen daarbij om het leven. Een elfde passagier werd ge wond in een ziekenhuis opgenomen. In de flat en op de grond vielen geen slachtoffers. foto-, ap door Rink Drost BONN Wie ooit een vakantie per hotelschip over de Rijn heeft gemaakt, kent hotel Petersberg. Op een van de eerste bergen langs de rechter Rijnoever doemt het fraaie gebouw in volle glorie op. Hotel Petersberg is een historische plaats. Het werd illegaal in de jaren tussen 1912 en 1914 opgetrokken in een neo- barokke stijl, rijkelijk voorzien van Jugendstil-elementen. Aanvankelijk genoten de rijken en de nieuw-rijken er het luxe logies, de kostelijke spijzen en het heerlijke uitzicht over het Rijndal. Later werd hotel Petersberg het stam verblijf voor nazibonzen. Reichsfeldmarschall Hermann Göring en Reichspropagandaminister Joseph Goebbels waren de meest geziene gasten. Ook de „Führer", Adolf Hitler, heeft er zijn voetstappen achtergelaten. Maar hem deed de sfeer „te Frans" aan. In de vooroorlogse nazi tijd kreeg hotel Petersberg voor het eerst een functie ajs staats- gastenverblijf. In 1938 logeerde hier de Britse ministerpresident Neville Chamberlain, toen hij met Hitier onderhandelde over de toekomst van Tsjechoslowakije. Hitier logeerde toen in het Rheinhotel Dreesen, schuin tegenover de Petersberg in Bad Godesberg. Chamberlain werd met een pont heen en weer gevaren. In de hotels Petersberg en Dreesen werd het Akkoord van Miinchen voorgekookt, waarmee Tsjechoslowakije werd verkwanseld in ruil voor een achteraf waardeloos stuk papier. Na de oorlog hadden de geallieerden al snel de charmes van het onbeschadigd gebleven hotel Petersberg ontdekt. Van hieruit regeerden de Hoge Commissarissen van de westelijke overwinningsmachten op autoritaire wijze hun veroverde gebied. „Monte Veto" heette de berg die jaren in de volksmond. De „vader van de Bondsrepubliek". Konrad Adenauer, was de eerste Duitser die hier het protocol van de bezetters doorbrak. In september 1949 stelde hij in hotel Petersberg zijn kabinet voor. Twee maanden later werd in hetzelfde complex het Petersberg-akkoord getekend. De geallieerden beëindigden hun ontmantelingstactiek en de Bondrepubliek kreeg haar eerste soevereine rechten. Sindsdien was het hotel het officiële gastenverblijf van de bondsregering. Menige grootheid heeft er sindsdien geslapen, gegeten en van het uitzicht op het Zevengebergte en de Eifel genotenkoningin Elizabeth II, Charles de Gaulle, sjah Reza Pahlavi met zijn eerste echtgenote Soraya, het Thaise koningspaar Bhoemibol en Sirikit en, als laatste in 1973, de Sovjet- partijleider Leonid Breznjev. Langzamerhand was toen het monumentale complex te bouwvallig geworden om er met goed fatsoen nog hoge gasten in onder te kunnen brengen. In 1979 kocht de staat de bouwval voor 17,9 milioen mark (ruim twintig miljoen gulden). Voor 135 milioen mark, meer dan 150 miljoen gulden, is het gebouw in 1985 gerestaureerd. Van het officiële monument bleef nagenoeg geen steen meer op de andere. Zelfs de oude fundamenten werden uitgegraven. Kostbare ornamenten werden als bouwpuin afgevoerd en moesten later voor veel geld worden gereconstrueerd. Behalve een helihaventje, een goed te bewaken presidentiële suite, een volledig uitgeruste ziekenboeg inclusief operatiekamer is er nu ook een laboratorium aanwezig om het eten dat de hoge gasten krijgen voorgeschoteld op gif te kunnen onderzoeken, om maar een paar kleinigheden te noemen. Binnenkort wordt hotel Petersberg met veel feestelijk vertoon heropend. Alleen wie heel goed kijkt vindt hier en daar, op heel andere dan de oorspronkelijke plaatsen, enkele originele fragmenten van het oude Petersberg terug. In nagenoeg originele toestand staat aan de overkant nog het Rheinhotel Dreesen. In tegenstelling tot hotel Petersberg is dat ook voor gewone stervelingen toegankelijk.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7