Êk heb de kluit iet belazerd" .HOE ZIT DAT DAN?" Ongehuwde weduwen Advertenties van Dierenbescherming zijnmisleidend' Tweede Kamer wil snel kinderopvang krijgsmacht IUIS IRAADk ijamer spaart weduwe of weduwnaar voor fiscale afstraffing Brandtrap zo groot als een koffertje Wegwerpcamera voor onder water ptfENLAND £ciclócSouacwit WOENSDAG 28 JUNI 1989 PAGINA 5 36 uur warm of koel Maar liefst 36 uur blijft de inhoud van de 'Elite'- isoleerflessen (van Curver) koel of warm. De fles heeft een afsluitdop en beker en beiden zijn voorzien van een handgreep. Bovendien zit er een speciaal gevormde schenktuit op en die morsen voorkomt; sterker nog; de laatste druppel vloeit terug in de kan. De isoleerflessen komen op de markt in de volgende uitvoeringen; 0,5-, 0,75-, 1- en 1,8 liter. De kleuren zijn: wit, zwart, mint en sky. Meer informatie: 076 - 780888. FOTO: PR Artikel 26 van het bekende Verdrag van New York be vat, vrij vertaal^, de kernach tige zin: „Allen zijn gelijk voor de wet en hebben zonder discriminatie aanspraak op gelijke behandeling door de wet". Dat men hiermee vele, zo niet alle kanten op kan is reeds bij eerste lezing duide lijk, en de praktijk is daar om het te bevestigen. In verschillende Nederlandse wetten worden, om een voor beeld te geven, gehuwden an ders behandeld dan ongehuw- den. Ongelijke behandeling derhalve, strijdig met de bo venaangehaalde antidiscrimi natie-bepaling. De Algemene Weduwen- en Wezenwet, kortheidshalve aangeduid als „de AWW", is er zo een. Oppervlakkig be schouwd zou men menen dat ze geldt voor weduwen en wezen, maar via artikel 26 is er een nieuwe categorie bij ondergebracht, die van de „onechte weduwen". Dat zijn de vrouwen die achterblijven na het overlijden van een man met wie ze (duurzaam) hadden samengeleefd zonder nochtans met hem gehuwd te zijn. Een dergelijk geval is vrij re cent voorgelegd aan de rech ter. Berend Akkermans en Ada Bernards waren in 1984 gaan samenwonen. Beiden hadden ze kinderen. Ze had den elkaar bij testament tot erfgenaam benoemd en daar bij tevens de voogdij over hun kinderen geregeld. Een zgn. notarieel samenlevingscon tract sloten ze niet. Op de 27e september 1987 stierf Barend aan een hartin farct. Een dubbele slag voor Ada, want niet alleen hadden ze het uitstekend met elkaar kunnen vinden, maar ook was het nooit gekomen tot het treffen' van een of andere pensioenregeling. Min of meer ten einde raad wendde Ada zich tot de rech ter. Met een beroep op „arti kel 26" claimde ze uitkering krachtens de AWW. En de Raad van Beroep honoreerde haar verzoek met de uit spraak dat ze recht had op die uitkering omdat hier sprake was van duurzaam samenwo nen, en dat discriminatie tus sen gehuwd en ongehuwd sa menleven in strijd was met het bewuste artikel. Hoewel de wet, in caso de AWW. spreekt over gehuw den blijkt de rechter onge huwd samenlevenden daar alsnog mee gelijk te stellen. Er zullen nog wel meer Ne derlandse wetten door de rechter worden getoetst aan het Verdrag, maar alleen al in het kader van de AWW zijn nog merkwaardige ontwikke lingen te verwachten. En dat zal ongetwijfeld zijn weerslag hebben in de belastingwetge ving. In elk geval hoef je geen we duwe meer te zijn om toch een weduwpensioen te genie ten. MR. P.R.M. HAMERS, AMSTERDAM De Die renbescherming heeft in recente advertentiecam pagnes over de gezond heid- en welzijnswet voor dieren gehandeld op een manier die „in flagrante wijze in strijd is met de waarheid". De advertenties misleiden bo vendien het publiek op een ontoelaatbare wijze, zo betoog de mr. J.P. Hoogeveen van het ministerie van landbouw en visserij gisteren in Amsterdam voor de Reclamecodecommis sie. De gewraakte advertentie laat een foto zien van een uit gemergelde hond. Daarbij staan de woorden „Als minis ter Braks zijn zin krijgt, blijft dit soort ellende bestaan. Dat moeten we voorkomen". In de advertentietekst kritiseert de Dierenbescherming de nieuwe dierenwet van het ministerie en wijst op de eigen voorstel len voor een nieuwe wet. Het wetsvoorstel is wel bij de Tweede Kamer ingediend maar wordt gezien de demis sionaire status van het kabi net, niet meer door het zitten de parlement behandeld. Vol gens mr. Hoogeveen zijn de misstanden die in de adverten tie worden getoond zeker niet het gevolg van de huidige wet geving. In zijn verweer stelde mr. D. Th. van Oers, directeur van de stichting Landelijke Inspectiedienst Dierenbescher ming, dat toestanden zoals in de advertentie afgebeeld, gere geld in Nederland voorkomen. Vaak is de situatie waarin het dier verkeert nog veel erger. Van misleiding is volgens mr. Van Oers dan ook geen spra ke. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren in een tweetal moties staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie aangespoord meer vaart te zetten achter het creëren van kinderopvang in de krijgsmacht. Per 1 september worden bin nen het leger 400 functies aan gewezen die in aanmerking komen voor deeltijdarbeid. Vrouwen krijgen daarbij voor rang. Daarnaast trekt Van Houwelingen 500.000 gulden voor voorzieningen voor kinderopvang. De Kamer vindt zijn inspanningen echter wat aan de magere kant. Een PvdA-motie voor een op korte termijn te ontwikkelen gericht beleid op de toekomstige be hoefte aan kinderopvang, kreeg de steun van CDA, D66 en PPR. Krachtens een breed ondersteunde CDA-motie dient Van Houwelingen nog dit jaar af te komen met resul taten van een onderzoek naar verbetering van voorzieningen voor kinderopvang. Een voor stel van de SGP om vrouwelij ke militairen uit te sluiten van gevechtsfuncties voert de Ka mer te ver. Tien miljoen subsidie voor katalyse-onderzoek DEN HAAG Demissionair minister De Korte van economi sche zaken heeft in het kader van het Innovatiegericht Onder zoekprogramma (IOP) tien miljoen gulden beschikbaar gesteld voor onderzoek naar katalyse. Hij verwacht dat het onderzoek de procesindustrie in ons land een steviger wetenschappelijk fundament zal verschaffen en jonge wetenschappers een bredere opleiding zal geven. Katalyse wordt op grote schaal toegepast bij de fabricage van chemische produkten en de raffinage van aardolie. Ook bij het maken van margarnie en het zuiveren van uitlaatgassen worden katalysatoren gebruikt, die chemische om zettingen versnellen. arde vloer bedekking oor Veroorzaakt Verlast :er. led Nrde vloerbedekkingen ndgen zich in een groeiende grJulariteit verheugen, ket, plavuizen, linoleum dergelijke zijn steeds vaker hi alternatief voor het e ijnerbrede tapijt. Vooral celjH" de buren van mifbewoners is dit een elende ontwikkeling, s de Nederlandse ting Geluidhinder (NSG). eerder onderzoek is iO]jeken dat loopgeluiden, *s het getik van hakken op :r, na hinder door :iekapparatuur en het lid van huisdieren op de le plaats komt. ïn publicatie doet de NSG Ibevelingen voor regels en men zoals die onder meer *r verhuurders en enigingen van eigenaren t harde vloerbedekkingen ien gehanteerd. De ting pleit voor het lemen van technisch 'tbare, dus objectieve, itienormen bij het leggen van een harde irbedekking. de bestrijding van [eluiden noemt NSG drie loden: et dragen van zacht eisel. het leggen van zachte erbedekking op plaatsen *r veel gelopen wordt, het aanbrengen van een de zwevende dekvloer. «r informatie bij NSG: tel. 1-562723 terd me(HAAG CDA-ka- Vreugdenhil wil ibestorven weduwe luwnaar met een ei- zfjuis een aanslag van lastinginspecteur be- Daarin krijgt hij uime meerderheid Tweede Kamer ^[Staatssecretaris Ko- 'financiën) heeft er loer, geen moeite mee. Een aanslag van 4,8 procent over de helft van de waarde van het eigen huis dat na het overlijden van de partner aan de kinderen (erfgenamen) toe valt blijft de nagelaten partner bespaard. Die nagelaten part ner mag zonder huur in het ei gen huis dat voor de helft aan de kinderen toevalt blijven wonen, zonder dat er een be lastingaanslag wordt opgelegd. Het voorstel van staatssecreta ris Koning betreft belasting ontwijking bij mantelconstruc ties. Het gaat daarbij om ver mogende personen die inkom sten- of vermogensbelasting ontwijken door een belasting constructie waarbij directe be leggingsinkomsten daadwer kelijk achterwege blijven. Het 'kale' bezit neemt echter voor zienbaar in onbelaste waarde toe. De Tweede Kamer is het ermee eens dat dit niet door de beugel kan. Daarbij gaf de Ka mer een voorzichtige voorzet om een van die constructies die niet door het wetsvoorstel worden gedekt alsnog aan te pakken. Het gaat om onroe- rend-goedconstructies. Het wetsontwerp slaat onder meer op obligaties waarvan de divi dendcoupons worden afge knipt. Een obligatie wordt 'kaal' (zonder dividendcou pons) verkocht, stijgt naarmate de aflossingsdatum nadert in waarde, en die waardestijging wordt niet belast. Dat leidde tot bijzondere 'kale' uitgiften om die onbelaste waardestij ging binnen te halen. Bij on roerend goed doet zich nu een vergelijkbare ontwijkingscon structie voor. Wat daarvan niet deugt wordt direct aange pakt, aldus de staatssecretaris van financiën. Bovendien is een commissie bezig na te gaan wat er wettelijk verder moet gebeuren om ongewenste praktijken tegen te gaan. Ver meend (PvdA) opperde zonder volledig succes om de belas tinginspecteurs die zaken vooralsnog in de ijskast te la ten leggen, in afwachting van een wettelijk verbod. JOEKES OVER ZIJN OMMEZWAAI: mi len Da laag le t* i Het nieuwste wondertje op de foto-markt is de wegwerpcamera. Fuji had de primeur, Kodak brengt de komende weken twee typen in omloop. De vraag blijft of een wegwerpartikel in deze tijd van groeiend milieubesef wel aan zal slaan. Zo'n wegwerpcamera is in elk geval zinvol in situaties waarin de eigen camera niet voorziet, maar waar wel foto's verlangd worden. Op het strand of bij tochten op het water is het een leuke bijkomstigheid te kunnen beschikken over een wegwerpcamera die bestand is tegen vocht, sneeuw en zand, tegen een stootje kan en bovendien tot ruim drie meter onder water kan worden gebruikt. Kodak brengt zo'n eendagsvlieg, de 'Weekend 35', met een lichtsterke 400 ISO-film, vaste sluitertijd van 1/110 seconde en een vast diafragma met een goede scherptediepte: f 11. Er kunnen 24 opnamen mee worden gemaakt. En dat voor nog geen 30 gulden. Daar kun je een keer over denken aan de Middellandse Zee als je een keer met bijzondere foto's wilt thuiskomen. Maar het allerleukste is eigenlijk de andere wegwerp- panoramacamera die Kodak uitbrengt, genaamd de 'Kodak Stretch'. Voor 25 gulden krijg je een eendagsvlieg die 12 foto's kan maken op het extreem brede formaat van 9 bij 25 centimeter. Een afdruk gaat ongeveer 2,50 kosten. Een vakantiefoto-album wordt nog wel eens opgefleurd door het gebruik van verschillende formaten foto's. Zo'n Kodak Stretch geeft niet alleen de mogelijkheid daar op een bijzondere manier in te voorzien, het formaat leent zich er ook uitstekend voor om iets bijzonders te doen met de eigen creativiteit. Kodak heeft in dit wegwerpspeeltje een qua belichting rekkelijke 200 ISO- film gestopt, die een f 12 lensopening paart aan een sluitertijd van 1/100ste seconde, een groothoeklensje van 25 mm (zodat het ook een uitdaging is voor al die compact- en spiegelreflexbezitters met 35- 70 zoomlens!) en een speciaal geconstrueerde zoeker, zodat je ook fatsoenlijk kunt beoordelen wat er wordt opgenomen. Minikoelkast voor caravan Zijn angst voor brand heeft Ton van Beek uit Oosterv/olde geleid naar een op zich wel heel simpele uitvinding. Met zijn uitvouwbare brandtrap kunnen mensen in no-time uit een brandend gebouw worden gered. Een trap die in gevouwen toestand niet groter is dan een diplomatenkoffertje. Echt nieuw is de uitvinding niet, meer een verbeterde versie van de touwladder. Belangrijkste van zijn vondst vindt Van Beek de bereikbaarheid van beneden af. Mensen die zelf niet van de trap durven afdalen, kunnen nu hulp van beneden krijgen. Iets wat met de toe nu meest gangbare 'brandtrap', het touw met de knopen, niet mogelijk is. Voordeel van de aluminium trap ten opzichte van een touwladder is de constructie. Touwladders kunnen in de knoop raken en zijn veel instabieler dan de metalen versie. Het idee is inmiddels gepatenteerd en de onderdelen bij TNO gekeurd. De brandtrap, niet groter dan 20 bij 35 centimeter, is bovenaan makkelijk te bevestigen aan ogen en wordt in een handomdraai naar beneden geworpen, waarop het ding zich door zijn eigen gewicht ontvouwt. Dichte ramen zijn geen probleem, volgens Van Beek, want het 3 kilo wegende apparaat is zwaar genoeg om een ruit mee in te slaan. De trap is over enkele weken verkrijgbaar in lengtes van vier, acht en twaalf meter en gaat rond de 150 gulden kosten. Het belangrijkste van zijn vondst vindt Van Beek dat mensen in nood makkelijker hulp van beneden kunnen krijgen. FOTO: PERS UNIE 0|hAAG „Ik heb pit niet belazerd. Ik j?woon geleidelijk tot denhdere afweging ge- ltl<;rn. Dat is toch mijn recht? Of niet Het VVD-kamer- ime^heo Joekes hoopt deze woorden rwijt te besparen door zijn besluit lighf *$h uiteindelijk toch niet herkiesbaar te i, een aantal partij- tie en voor gek heeft Inf< inscl ?P *!lt op die VVD'ers die in Je laren gekomen om hem sinI Veede Kamer te hou- entl j protesteerden daarmee •r°n et feit dat hun favorie- icus, net als in 1986, op .Verkiesbare plaats was ru ^laar hun mening ver- Joekes zo'n lage klasse- Se) zeker niet en zij wa llop bezig te proberen de definitieve kandi- t, die komend week- 'ordt vastgesteld, naar jnnJte werken. En in het lat niet zou gelukken, I ze met liefde wederom "eytie hebben ontketend veeJeo Joekes door middel vor(!>orkeurstemmen herko zen te krijgen. Volgens Joekes hebben zijn trouwe supporters volledig respect voor zijn besluit. „Me vrouw Frederiks bijvoorbeeld, de schoonmoeder van Hans Wiegel, die zich weer het vuur uit de sloffen had gelopen, toonde alle begrip toen ik haar op de hoogte stelde. Hetzelfde geldt voor Joris Voorhoeve, die mij graag nog een paar jaar in de fractie had gehouden". Wat is er in vredesnaam ge beurd dat Joekes in zo korte tijd van mening is veranderd? Vorige week spuwde hij nog vuur tegen diegenen in de VVD die hem te oud voor een hernieuwd kamerlidmaat schap hadden bevonden. „Het verschil is", zegt de 65-jarige volksvertegenwoordiger, „dat ik door de steunbetuigingen uit mijn partij weer een echte keuze had. In februari kreeg ik van onze partijvoorzitter (Ginjaar) te horen dat ik niet voldoende steun meer had in de gewesten. Hij adviseerde me daarom mij niet meer her kiesbaar te stellen. 'Om teleur stellingen te voorkomen', voegde hij eraan toe. Als ik die raad had opgevolgd, zou ik de rest van mijn jaren met het ge voel hebben moeten leven dat ik de afgelopen kamerperiode volledig had gefaald". Theo Joekes, die al een groot aantal boeken op zijn naam heeft staan, wil de rest van zijn leven wijden aan zijn tweede grote liefde: het schrij ven. „Ik heb me het afgelopen weekeinde gerealiseerd dat het voor mij nu of nooit was. Als ik nu niet had gekozen voor het schrijverschap was het er waarschijnlijk nooit meer van gekomen. Ik zie me zelf niet op m'n 69e nog eens kiezen voor zo'n full-time be staan". De beslissing om het Binnen hof de rug toe te keren is Joe kes ook ingegeven door het feit dat hij in literaire kringen nooit au serieux is genomen. „Dat is typisch Nederlands. Als je kamerlid bent, word je geacht niets anders te kunnen. Dan zeggen veel mensen: hij schrijft wel aardige boekjes, maar het is niets voor mij. Ik hoop dat men mij als auteur nu met andere ogen gaat be kijken". Joekes vindt dat vooral van belang omdat hij zich wil gaan toeleggen op het schrijven van serieuze literatuur. Dus geen detectiveromans meer als het aan hem ligt. Zijn eerste 'ech te' roman is al verschenen en draagt de nu zeer toepasselijke titel 'Het Vertrek'. RIK IN 'T HOUT „Dat is typisch Nederlands. Als je kamerlid bent, word je geacht niets anders te kunnen. Dan zeggen veel mensen: hij schrijft wel aardige boekjes, maar het is niets voor mij. Ik hoop dat men mij als auteur nu met andere ogen gaat bekijken", aldus Theo Joekes, die zich wil gaan toeleggen op het schrijven van serieuze literatuur. FOTO: SP Het panorama-eendagsvliegje 'Kodak Stretch', met toepasselijk voorbeeld op 9x25 formaat. FOTO: PR Een tweede televisie, radio, telefoon en zelfs auto is niet ongewoon tegenwoordig, maar een tweede koelkast? Bijna elk huishouden beschikt wel over een compressor-koelkast, dat is de meest gehanteerde koeltechniek. Daarnaast is er de absorptiekoeling, een systeem bestaande uit een gesloten buizencircuit, gevuld met waterstof en ammonia. Wanneer de vloeibare ammonia warm wordt, ontstaat er gas en dat condenseert vervolgens weer. Dat proces onttrekt warmte aan het koelkastje, die buiten weer vrij komt. Onder de naam Minicool brengt Electrolux een serie mini-koelkasten met het nagenoeg geluidloos absorptiekoeling-systeem. Ze zijn overal te gebruiken: in de caravan, de slaapkamer, tuinhuisje en boot. Er moet overigens wel elektriciteit in de buurt zijn. De koelkastjes zijn vaak niet groter dan een televisie-toestel; de inhoud varieert van 23 tot 57 liter, de prijs en het energieverbruik liggen boven het gemiddelde van een compressor koelkast, maar de levensduur kan oplopen tot wel dertig jaar. FOTO: PR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5