ieidóe Sou/tont t Strenger optreden tegen speedboten STAD OMGEVING Klassiek cadeau lewoners: Te weinig informatie ver plannen voor Stationsplein Sloop van jachtwerf begonnen ^lilieugroepen: Herzie plannen voor Endegeest WOENSDAG 28 JUNI 1989 PAGINA 13 nd bij HCG levert ~nig vertraging op SN De brand die gisternacht op het rrein van de Leidse Studentenvereni- (inerva woedde, levert weinig vertra- ip bij de voorbereidingen van het 35e aifeest. De brand in de hal van de HCG Zoeterwoudseweg vernielde de drape- die aan het plafond bevestigd waren, s verbrandde een grote stand. „Het is jnp uiteraard voor degene die de stand gemaakt, maar hij wordt gewoon weer ouwd. De versiering aan het plafond elukkig nog niet geïm-pregneerd. Ook lersiering wordt opnieuw bevestigd", al- in woordvoerder gistermiddag. „We zul- |g harder door moeten werken en meer ~|n moeten inzetten, maar de brand le- ferder weinig vertraging op. De hal is In klaar als het feest begint". Insluipster neemt douche LEIDEN Een 27-jarige vrouw uit Breda heeft gis teren op aparte wijze inge broken. Om 13.30 uur ver schafte de vrouw zich via een openstaand raam toegang tot een huis in de Doelensteeg. In het huis, waar niemand aanwezig was, nam de vrouw een douche en trok schone kleren van de 16-jarige be woonster aan. Later werd de vrouw op het Noord einde aan het jack van de bewoonster herkend en door de politie aangehou den. Behandeling AZL lijkt te helpen tegen hoge oogdruk LEIDEN De methode waarmee in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) hoge oogdruk (glaucoom) wordt behandeld, lijkt te helpen. Inmiddels zijn ruim veertig patiënten behandeld met een apparaat dat werkt met ultra geluidsgolven. Daarmee is een gemid delde daling van de druk in het oog be reikt van 44 procent. Het gaat om pa tiënten bij wie andere behandelingen (medicijnen, operatie, onderkoeling, la serbehandeling) geen effect hebben en die voorheen hun oog zouden moeten Dat staat in het dinsdag verschenen nummer van het ziekenhuisblad Cicero. De methode komt uit de Verenigde Sta ten. Daar bleek dat tweederde van de anders moeilijk te helpen patiënten na drie maanden weer een normale oog druk had. Door de behandeling bleef het gezichtsvermogen behouden en werd verdere beschadiging voorkomen. Oogarts dr. C. Sterk van het AZL te kent wel aan dat het percentage van 44 een gemiddelde is. Zo werd bij een pa tiënt een daling van 73 procent bereikt maar was er ook iemand bij wie de oog druk zelfs met 6 procent toenam. Bo vendien zijn niet alle patiënten voor deze poliklinische behandeling geschikt. Tussen de één en 2 procent van de men sen van veertig jaar en ouder lijdt aan een vorm van glaucoom. Het is één van de vier belangrijkste oorzaken voor slechtziendheid en blindheid in de Wes terse landen. Het ontstaat doordat het evenwicht tussen vochtproduktie en vochtafvoer in het oog is verstoord. Haagse bromfietser gewond bij ongeval LEIDEN Een 61-jari- ge Hagenaar is gister ochtend met diverse verwondingen en kneu zingen naar het Diaco- nessenhuis. in Leiden vervoerd. De man reed op zijn brommer over een fietspad op de Voorschoterweg toen hij door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor. Hij kwam op de rijbaan te recht en werd geraakt door een passerende auto bestuurd door een 41-jarige Hagenaar. De bromfiets werd totaal vernield. Avond over water zuivering Zuid-West LEIDEN Het Hoogheem- raadschap van Rijnland houdt morgen een informa tie-avond voor bewoners van Leiden Zuid-West. Op deze avond wil het Hoogheem raadschap haar plannen be kend maken over de uitbrei ding en de vernieuwing van de zuiveringsinstallatie aan de Voorschotenseweg. De voorgestelde maatregelen en de bouwplannen zijn bedoeld om de stank van de installatie tegen te gaan. De info-avond vindt plaats in de Mondriaan Scholengemeenschap, Vijf Meilaan 137 in Leiden en be gint om 20.00 uur. VVV Leiden werkt aan Europees arrangement LEIDEN Directeur C. Hugens van de VVV afdeling Leiden wil in het kader van het Europees jaar van toerisme 1990) komen tot een ..Europees arrangement". Met Leiden zouden de Belgische steden Lille (Rijssel), Gent en Brugge en op wat langere termijn ook het Engelse Colches ter deel moeten uitmaken van dat pakket. De vijf steden hebben op het gebied van onder andere textielindustrie, schilder kunst en architectuur veel gemeen. Hu gens vroeg in het kader van dit arrange ment een subsidie aan van 100.000 gulden bij de commissie van Europese gemeen schappen die het jaar van het toerisme voorbereidt. Hij heeft goede hoop dat Brussel binnen een maand positief over het arrangement beschikt. "IJDENS PEURBAKKENTOCHT EIDEN De Rijkspoli- te water zal tijdens de erde Peurbakkentocht 6 juli streng optreden gen speedboten in de fcidse grachten. Ook de eidse politie zal die dag snelle boten op het v^«ater zijn om in te kun- In grijpen. Vorig jaar fekten de rondcrossen- speedboten op de jachten bij deelnemers 1 toeschouwers veel ir- tatie op. Toen werd er ihter slechts beperkt te rn opgetreden. i brandweer die de tocht ganiseert zegt zich wat zorgen te maken over de ge groeide overlast van speedbo ten. Daarom wordt bij voor baat een beroep op speed- bootbezitters gedaan het eve nement niet te verstoren. R. Goed van de organisatie: „Er varen nogal wat bootjes met kinderen mee. Soms gaat het ook om wrakke bouwsel- tjes. Die mensen hebben er gewoon veel last van als er voortdurend speedboten langsscheren. Vorig jaar was er één boot van de Rijkspoli tie en dat is net zoiets als geen boot. Daarom stellen onder anderen wij nu boten ter beschikking van de poli tie en zijn er wat meer". Goed merkt op dat het om een algemeen probleem gaat: „Je mag nu eenmaal niet met speedboten hard varen op de grachten. Terrassen en woonboten hebben er ook last van". Hij benadrukt dat de maatregelen niet al te streng moeten worden gezien en dat het niet de bedoeling is om boten te weren van het water. „Het water is vrij en dat blijft zo. Het gaat alleen om in te grijpen bij overlast". Volgens Goed is de veiligheid niet in het geding en ook nooit geweest. „We garande ren die veiligheid en zijn net als altijd met duikers aanwe zig". Volgens politiewoordvoerder H. Langendoen is er bij het toezicht op de Peurbakken tocht inderdaad sprake van een beleidswijziging. Vorig jaar waren er volgens hem enkele kleine incidentjes die daar aanleiding toe hebben gegeven. „We zullen daarom met speedboten patrouille ren, met de bedoeling om al les in alle rust en orde te la ten verlopen". V erwachtingen De brandweer heeft niettemin grootse verwach tingen van de tocht voor dit jaar. Op het water zijn onder andere een varende schaats, een locomotief, een „groot cadeau" en een vier meter hoge fles te verwachten. Twaalf orkesten zullen met verschillende vaartuigen meevaren om de Peurbak kentocht muzikaal op te luis- "Jjjj Bijna weer zo goed als nieuw De wethouders M. van der Mo len van ruimtelijke ordening en openbare werken en D. Tesse- laar van volkshuisvesting zullen morgenmiddag even stilstaan bij de renovatie van woningen aan de Oostdwarsgracht. De vier panden die op de monu mentenlijsten van het rijk en de gemeente prijken, zijn van de grond af vernieuwd. Inmid dels is de herbouwde van de casco's voltooid en kan het fei telijke renovatiewerk beginnen. Reden voor de wethouders om dit stukje stadsvernieuwing on der de aandacht te brengen. De totale renovatie van de vier panden gaat 1,3 miljoen gul den kosten. Daarvan komt 750.000 gulden van rijksmonu mentenzorg en het stadsver nieuwingsfonds. Van de vier panden zijn de binnenste twee, de huisnummers 16 en 18, rijksmonumenten. De buiten ste, 14 en 20, staan op de mo numentenlijst van de gemeen te. FOTO: WIM VAN NOORT DEN Bewoners van Stationsplein vinden ze nog te weinig infor- le hebben over de ,nen van de gemeente dat gebied om daar oordeel over te geven, rbij gaat het onder an- om geluidshinder en exploitatiekosten van plannen. Zonder die rmatie is goede in- iak onmogelijk. Bo- dien is in het „stap- schema" voor het Sta- splein de inspraak nog niet opgenomen. Dat schrijft de Werkgroep Herindeling Stationsplein in een brief aan de raadscommis sies voor ruimtelijke ordening en economische aangelegenhe den. Met de brief wordt gerea geerd op een deze maand ver schenen gemeentelijke nota over de plannen voor het Sta tionsplein. De werkgroep concludeert dat de plannenmakers zich maar weinig gelegen zullen laten liggen aan de suggesties van Bureau Zijaanzicht om de soci ale veiligheid van het gebied te vergroten. Dat zou moeten gebeuren door gemengde be bouwing, de combinatie van woningen en kantoren in de zelfde panden. Van de kant van de gemeente is daarover opgemerkt dat die combinatie doorgaans niet wordt geaccep teerd door beleggers en pro jectontwikkelaars. De briefschrijvers maken zich zorgen over de geluidhinder tijdens de bouw van het sta tionsproject. Ze merken op dat het voor de hand ligt dat als geluidsoverlast toeneemt door bouwactiviteit die zich over tien jaar uitstrekt de geluidsi solatie van hun woningen voorrang krijgt. In de brief spreken de bewo ners zich opnieuw uit voor de bouw van een lange tunnel onder het stationsplein. Ze de len daarmee de opvattingen die ook bij de gemeente leven. Die relativeert het kostenvoor deel van een korte tunnel of een tunnelbak. De bewoners merken met name over die tunnelbak nog op dat die geen goede bescherming biedt tegen geluido verlast en bovendien niet erg mooi is. Opgemerkt wordt dat bij de uitvoering van het Mabon-plan, waarvoor inmiddels een voorkeur is uit gesproken, nog steëds veel verkeer over het plein komt, ook bij de bouw van een lange tunnel. In de brief wordt opge merkt dat de gemeente niet ingegaan is op dat bezwaar. LEIDEN De sloop van jachtwerf Bakker aan de Maredijk is deze week be gonnen. Öp het terrein komen appartementen voor samenwonende en getrouwde studenten. De appartementen worden gebouwd in opdracht van de stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLSV Aan de zijde van de Wil lem de Zwijgerlaan komt een geluidswal om de nieuwe gebouwen tegen het lawaai van razende verkeer te beschermen. De bewoners van de Maredijk hebben, tijdens de inspraakpe riode, bezwaar gemaakt tegen het bouwen van de drie blok ken appartementen. Zij von den de bouw te groot en daar mee niet passend in het beeld van de Maredijk. Ook waren de bewoners bang voor de par keeroverlast die de nieuwe be woners zouden veroorzaken. De aanleg van extra parkeer plaatsen, waarmee de gemeen te de buurt tegemoet wilde ko men, stuitte ook op bezwaar. Die zouden ten koste gaan van het groen, terwijl er ook een sloot voor moet worden ge dempt. Gevreesd werd dat dan de afwatering niet goed meer functioneert. Om tijdens de bouw de bewo- nerd aan het ein.de van de Ma redijk te ontzien heeft de SLS ervoor gezorgd dat het sloop- en bouwverkeer van een spe ciaal daarvoor aangelegde weg naar de Schipholweg gebruik maakt. Na de sloop, maar voor de bouw, zal de grond op het werfterrein moeten worden afgegraven. Onderzoek heeft aangetoond dat de bodem met metalen vervuild is. Sloop, sa nering en bouw gaan in totaal ongeveer een jaar in beslag ne men. De sloop is begonnen van de jachtwerf Bakker aan het einde van de Maredijk. Op het terrein komen appartementen voor studenten. Omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen de bouw. FOTO: WIM VAN NOORT Illegalen aangehouden bij invallen in shoarmazaken LEIDEN De politie heeft gisteren zes illegalen aange houden. De zes buitenlanders werden in samenwerking met de Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen opgepakt in verschillende shoarmaza ken in de binnenstad. In een grillroom aan de Haarlem merstraat werd een illegaal in Nederland verblijvende buitenlander aangehouden, maar deze wist te ontvluch ten. Op de Steenstraat wer den in twee zakejt illegalen aangetroffen. Beide zaken moesten worden gesloten omdat de illegalen het enige aanwezige personeel vorm den. In een shoarmazaak op de Nieuwe Rijn werden drie Egyptenaren aangetroffen zonder de benodigde papie ren en ook in een shoarma zaak op de Douzastraat werd een illegale Egyptenaar op gepakt. Tegen alle zes aange houden personen zal een uit wijzingsprocedure in gang worden gezet. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.0 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 ei nabezorgd. TDEN OEGSTGEEST De Werkgroep Milieu- Oegstgeest, de Vere- ing Milieudefensie Lei- l en de Werkgroep Mi- kbeheer Leiden doen in i brief een klemmend Joep op de Leidse ge- enteraad. De actiegroe- 1 willen dat de raad h herbezint over het itract dat vorig jaar is jesloten met IBB Kon- 1 over een villawijk bij kasteel Endegeest. Morgen wordt het gewijzigde plan opnieuw besproken in een gecombineerde commissie vergadering. Projectontwikke laar Kondor zou volgens het contract 45 villa's mogen bou wen op het landgoed en zou hiermee de restauratie van kasteel Endegeest bekostigen. Hiertegen rezen al veel bezwa ren. In mei ging de Oegst- geestse raad akkoord met een gewijzigd plan. De projectont wikkelaar zou slechts 37 villa's mogen bouwen. „Het feit dat de oorspronkelijk voorgestelde overeenkomst is opengebro ken, biedt thans de mogelijk heid tijd te geven voor initia tieven die kunnen leiden tot behoud van zowel het kasteel Endegeest als van de natuur in de omringende landgoederen", aldus de briefschrijvers. Met de overeenkomst tussen Leiden en de projectontwikke laar zou bovendien aan de raad van Oegstgeest een onei genlijke afweging zijn voorge legd. „Het belang van het be houd van het kasteel Ende geest als een waardevol cultu reel erfgoed moet nu worden afgewogen tegen een waarde vol stuk natuurlijk erfgoed", aldus de actiegroepen. De overeenkomst was tevens al gesloten toen de raad van Oegstgeest nog moest beslis sen. „De vermeende dreiging van versnippering en verloe dering van het gebied als de overeenkomst zou worden te gengehouden heeft de raad van Oegstgeest doen instem men met de bouwplannen", menen de briefschrijvers. De drie werkgroepen hebben voortdurend hun ernstige zor gen geuit over een villawijk in een natuurgebied. „De voorge stelde wijzigingen in de over eenkomst tussen Leiden en IBB Kondor zullen de conse quenties van de villabouw niet wezenlijk veranderen", aldus de werkgroepen in de brief. De standwal bossen vormen met het omringende grasland een uniek stuk natuur. „Deze groene enclaves in een steeds verder verstedelijkend gebied zijn bovendien niet alleen van belang voor de daar aanwezige flora en fauna, maar in minde re mate ook voor de leefbaar heid van onze woonomgeving. De bouw van een villawijk bij Endegeest zou opnieuw een aanzienlijke aanslag hierop be tekenen", aldus.de briefschrij vers. De actiegroepen wijzen er in de brief nog eens op dat de recentelijk opgerichte Stichting tot Behoud van de Buitenplaatsen Endegeest en Rhijngeest druk bezig is met het vinden van een alternatie ve oplossing. „Zij is optimis tisch over haar kans van sla gen daarin". De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelfde krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. I CcicLc Souocwvt rj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13