jeidaeSotiAa/rii Lustrumfeest Minerva kost 750.000 gulden STAD OMGEVING Sassenheimse bakker is op voet van oorlog met arbeidsinspectie Tijd voor ontspanning Hennep brengt meer dan miljoen gulden op Hondenbezitters bundelen verzet tegen beperkingen Nog geen uniforme taxitarieven voor regio Leiden DINSDAG 27 JUNI 1989 PAGINA 9 3g Op >ns gelegd jij De politie heeft gister- op de Rijnsburgersingel in feen aantal wapens in beslag J n. De wapenvergunning eigenaar, een 31-jarige Lei- staat eveneens op de tocht, ienden hoorden gisteravond ïafhaiot en belden de politie. Het duidelijk waarom de man ers eèn had. Bij huiszoeking politie zes geweren, één „jr, twee pistolen en een be te voorraad munitie. De Iruk »rzamelde geweren en was /achti een schietvereniging. Van val deren waren er twee gedekt :wikltt vergunning, van de hand- was er slechts één gedekt, li de De Put officieel LEIDEN De nieuwe wijkvereniging 'De Put in de Oude Morsch' is gister avond officieel opgericht. De vereniging, die onlangs het vertrouwen van de buurt kreeg boven een be staande wijkvereniging, staat onder voorzitterschap van mevrouw I. van Buur- en. Als eerste daad wil 'De Put' een eigen zaaltje, het liefst in het wachtgebouw bij de Morschpoort, zien te krijgen. Daar wil men ver gaderen en het als basis voor hun activiteiten ge bruiken. Hierover voeren zij al reeds besprekingen met de gemeente. (Vervolg van de voorpagina) ZEVENHOVEN Bij verkoop zou de aangetrof fen hennep bij de kweker aan de Floraweg in de Noordse buurt in Zeven hoven minstens een be drag van 7 cijfers hebben opgebracht. Het afvoeren van de grote hoeveelheid hennep leverde in eerste instantie dan ook nog problemen op. De planten werden gekwalificeerd als chemisch afval en moesten di rect verbrand worden. On danks het al late tijdstip kon den in Alphen aan de Rijn en in Rotterdam nog voldoende mensen worden opgeroepen om dit nog in de nachtelijke uren te doen. Het telen van hennep op zich is niet strafbaar, wel het oog sten, drogen en verhandelen. De politie deed een inval op het moment dat men aan het oogsten en bewerken was. Te gen de avond werden de men sen van gemeentewerken op geroepen om de kassen leeg te halen en de planten af te voe ren. Gezien het vele werk werd ook de Zevenhovense brandweer ingeschakeld om assistentie te verlenen. Merkwaardig De laatste dagen deden er al diverse geruchten de ronde in het Noorderbuurtse tuinders- dorp: er schenen vreemde din gen te gebeuren bij de kas. Da gelijks werd er een auto dwars op het pad gezet zodat er geen andere auto's het erf konden oprijden en de „werknemers" kwamen en vertrokken altijd met de nodige spoed. De afge lopen week werd nogal eens een merkwaardige geur waar genomen die men niet hele maal kon thuisbrengen. Ook werd door de helikopter die het afgelopen weekeinde di verse malen boven de bewuste plek rondcirkelde al aangege ven dat er iets gaande was. De politie is zeer terughoudend omdat het onderzoek nog niet is afgerond. Gisteren is de technische recherche begon nen met metaaldetectors de kas af te zoeken naar eventue le verborgen wapens. Vandaag wordt het onderzoek voortge- Toeristen opgelicht door landgenoten LEIDEN Een viertal Franse toe risten werd gistermiddag voor 650 gulden opgelicht. Het viertal, drie mannen en een vrouw, werd giste ren bij het Leidse station aangespro ken door een Frans echtpaar in een grijze BMW. Het echtpaar met kind was al hun geld kwijtgeraakt en maakte zo'n zielige indruk dat het viertal besloot geld te lenen. De echtgenote liet een paspoort zien en gaf het adres van een Amster dams hotel. De toeristen gaven even eens adressen en een bankrekening nummer. De politie controleerde la ter het opgegeven hoteladres en het echtpaar bleek daar niet te logeren. Blaas instrument gestolen LEIDEN Een blaasinstrument ter waarde van 3000 gulden en een mi crofoon werden gis termiddag bij het Leger des Heils ge stolen. De deur van het gebouw in de Groenesteeg stond open. De dieven konden gewoon naar binnen lopen en het blaasinstrument meenemen. ei Ml hi n m veriilDEN De Leidse 2denjdentenvereniging Mi- rva heeft de kosten or het lustrumfeest be rt -fpot op zo'n 750.000 gul- ^■^n. Verschillende spon- fs staan al garant voor jm 200.000 gulden. De St hoopt de vereniging dsrej de opbrengst van de buuiartverkoop, omzet en ^m|dragen van reünisten te sprokkelen. ndi|stermiddag werd op de ble 0ssenaarse renbaan hflindigt het complete cko<j[,gramma gepresen- wdtrd Op zaterdag 8 juli het 35e lustrum geopend in de Pieterskerk, an tnigeen kan zich nog het a zhrumfeest van vijf jaar ge- e rejen herinneren. Het Van de Ij- Werfpark was uitgeko- ren$ als feestterrein. De hek- n rondom het park konden [iter niet verhinderen dat c j gehele Leidse binnenstad Jt had van het feestgedruis. ^Ibe) doet de vereniging er al- ij Sc aan om de taferelen van L Rif jaar geleden te voorko- ^n. Het voormalige veiling- trein aan de Lammen- jnansweg wordt omgetoverd G het nieuwe feestterrein. P- Ave hebben al in april con- H- [t opgenomen met de j aurtverenigingen Zij heb- aagin alle omwonenden op de Y. logte gesteld en tot nu toe A. tbben we nog geen negatie- F- 1 reacties gehad", aldus en Oyerigens zijn omwonenden een dag lordat het feestterrein iengaat uitgenodigd voor H bezichtigen van de enor- e feesthal. Om de overlast beperken is tevens een indeldienst ingesteld. Een )sje brengt de feestgangers I avonds van de Breestraat aar het veilingterrein. Minerva wil samen met de Leidenaars het 175-jarig be staan vieren. Dit kan tijdens de „stadsdagen" op het Pie terskerkplein. Op woensdag 5 juli begint de stadsdag met een koffieconcert voor be jaarden. Daarna zijn er roei- wedstrijden en wordt er een wielerronde door het cen trum van Leiden verreden. Donderdag 6 en vrijdag 7 juli is er ook van alles te beleven op het Pieterskerkplein. Daarnaast verzorgt Minerva tijdens de Lakenfeesten de musical Guys and Dolls in de Stadsschouwburg. Uniek is de poging om het wereldre cord polonaise dansen te ver- om 18.00 uur op het Pieters kerkplein en het traject loopt over het Rapenburg en de Langebrug. De Wassenaarse renbaan Duindigt wordt 12 juli het een draverij mee te kunnen doen. Op deze koers kunnen weddenschappen in heel Ne derland worden afgesloten. De Ascot-sfeer wordt onder meer opgeroepen door de be zoekers, die in passende kle- r een Ascot-dag. Op dij op het terrein zullen para- beteren. De vereniging pro- de renbaan worden zo'n elf deren. Dus de heren in jac- beert op vrijdag 7 juli tien duizend mensen op de been koersen verreden. Ook leden quet en de dames in het lang van Minerva hebben een half compleet met buitenissige te krijgen. De poging begint jaar lang getraind om aan hoed. ineentebeleid idicap bij ring bedrijven Het gemeentebe let bijvoorbeeld strikte rond erfpacht en het rulatiebeleid zijn han- om bedrijven er toe te ?n zich in Leiden te ves- i Daarom zijn er extra in- lingen nodig om Leiden bedrijfsleven te verko- )at is de strekking van ïarketingbeleid dat het heeft vastgelegd in een pitienota. Opgemerkt dat door de regels die hanteert, bemiddelaars Anaroerend goed hier maar kunnen verdienen aan kcties. Leiden is voor hen poor veel minder aantrek- dan concurrerende ge iten als Zoetermeer, Leid- pdam en Hoofddorp. >p die situatie in te spelen 10 e gemeentelijke afdeling imische zaken een extra e it inzetten bij de werving el >edrijven. Die zou zich, zo :dt uit een raadsvoorstel al terugverdienen. Zo wordt gewezen dat een versnel- a vulling van kantoorloka len bedrijfsterreinen een at rentewinst oplevert. Eén 1 inlopen bij het gebied ïburg betekent al een van vier ton. Voor het a Science Park en de geza- ®ijke kantoorlokaties kan acht ton a een miljoen 3 jen oplopen. Daarnaast t gewezen op impulsen de werkgelegenheid, ex- 'junkomsten door toeleve- onroerend goedbelasting a recariorechten en de im- die het imago van Leiden Joor krijgt. acquisitieplan geldt vol- het college als een totaal, i iet wordt doorgevoerd zijn erste resultaten eind 1990, i 1991 al te verwachten, het alleen doorvoeren onderdelen ervan zou er maar weinig resultaat te verwachten. BOETES VOOR STELSELMATIG OVERWERK LEIDEN/SASSENHEIM De directeur en de pro curatiehouder van een in dustriële banketbakkerij in Sassenheim zijn giste ren door de Leidse kan tonrechter veroordeeld tot boetes van elk 5000 gul den. Bovendien kreeg het duo 26 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De twee stonden bij de kan tonrechter in Leiden te recht voor „het stelselma tig laten overwerken van het personeel en het spot ten met de arbeidswet en arbeidsinspectie", aldus de officier van justitie, H. Pinckaers. De directeur liet gisteren ver stek gaan. maar de procuratie houder verklaarde „op voet van oorlog te leven met de ar beidsinspectie". „Ik word niet warm of koud van die overtre dingen. De boetes wegen niet op tegen de winst die we ma ken. Ik heb wat dat betreft maling aan de arbeidsinspec tie. In overleg werken we als het erg druk is gewoon door. Als we het niet doen, moeten we nee verkopen tegen de klant en dan kan ik ontslag aanvragen bij de arbeidsin spectie". Rechter J. Rigters noemde de praktijken van het bedrijf een „grove overtreding van de ar beidswet". De arbeidsinspectie stelde na een aantal klachten tot tweemaal toe een onder zoek in. In het onderzoek van januari 1988 kwam aan het licht dat het personeel van 16 november tot en met 4 decem ber 1987 zo'n 48 tot 53 uur per week moest werken. Het be drijf had echter geen vergun ning voor overwerk aange vraagd. De arbeidsinspectie besloot meteen een proces ver baal op te maken, omdat het bedrijf in 1985 en 1986 al eerder was beboet voor over werk. Het tweede onderzoek werd gehouden in juni 1988. De ban ketbakker had toen wel een vergunning voor overwerk aangevraagd. Het vrouwelijk personeel mocht maximaal tien uur per dag werken. Er werden echter werkdagen van meer dan 11,5 uur gemaakt. Ook hiervoor kreeg de be drijfsleiding een proces ver baal. Bij elkaar opgeteld con stateerde arbeidsinspectie meer dan 400 overtredingen. Hiervan werden 13 overtre dingen uitgewerkt in het pro ces verbaal. Uit getuigenverklaringen van het personeel bleek overigens dat er regelmatig gedreigd werd met ontslag, maar de procuratiehouder ontkende dit tijdens de zitting. De officier eiste bijna 6000 gul den boete en 12 weken voor waardelijke hechtenis. „Eerde re veroordelingen hebben niet tot verbeteringen geleid. U heeft lak aan de arbeidsinspec tie, zelfs minachting. U kiest de goedkoopste oplossing door het personeel over te laten werken. Die arbeidswet is wel oud, maar hij is er om het per soneel te beschermen. Hier mee mag niet gespot worden. Bovendien moet er nu maar eens opgehouden worden met dat stelselmatig overwerken". M. Oudshoorn en B. Verhoeven van de vereniging Dierenzorg en de partij Leefbaar Leiden over handigden de wethouders F. Kuijers en P. Bordewijk gistermiddag 1159 handtekeningen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEEFBAAR LEIDEN DOET GOOI NAAR RAADSZETEL LEIDEN Uit het verzet tegen het gemeentelijk beleid ter bestrijding van de overlast door honde- poep is vorige week een heuse politieke partij, on der de naam Leefbaar Leiden, opgericht. De initiatiefnemers komen op voor de positie van de hond in de binnenstad en ook voor de bewoners binnen de stad- grachten. Leefbaar Leiden wil bij de gemeenteraadsverkie zingen in maart 1990 een se rieuze poging doen naar een raadszetel. „We willen onder andere dat de hondebelasting ten goede komt aan honden en -bezitters en niet gewoon in de gemeentekas verdwijnt", aldus M. Oudshoorn namens Leef baar Leiden. Zij vindt het een kwalijke zaak dat de parken voor honden verboden zijn er nog geen honden uitlaatstro- ken (HUS) in de binnenstad zijn aangelegd. Namens de vereniging Dierenzorg, die mede bij Leefbaar Leiden is betrokken, overhandigden Oudshoorn en haar mede- standster Barbara Verhoeven gistermiddag 1159 handteke ningen van hondenbezitters aan de wethouders F. Kuijers en P. Bordewijk. De beide wethouders kregen bovendien een bezwaarschrift aangebo den tegen de verhoging van de hondebelasting, het aanlijnge- bod voor honden en het plaat sen van een 'wildrooster' bij De Burcht. Schone stad De vereniging Dierenzorg is enkele maanden geleden opge richt uit onvrede met het be leid. De gemeente heeft, mede in het kader van de actie Schone Stad, besloten het vrij elijk uitlaten van honden in de binnenstad aan banden te leg gen. Gehoopt wordt dat daar door de overlast door honde- poep vermindert. In principe geldt nu een aan- lijngebod voor de hele stad en worden de viervoeters sinds kort geweerd van de Burcht- heuvel. Verder moeten de baasjes zakjes voor de uitwerp selen mee nemen, op straffe van een boete. Een ander punt van bezwaar is het besluit van de Leidse ge meenteraad om met ingang van 1 januari 1990 de honde belasting te verhogen van 92 tot 112 gulden. Barbara Verhoeven van Die renzorg noemt die verhoging onaanvaardbaar. „Dit geld komt niet ten goede aan groenstroken of andere facili teiten voor honden", aldus de hondenliefhebster. De afgelopen tijd hingen de verontruste hondeneigenaars bij dierenartsen en -winkels handtekeningenlijsten op. Daarop hebben 1159 mensen blijk gegeven Dierenzorg te steunen. Wethouder Kuijers zegde gisteren de initiatiefne mers toe de petitie en het be zwaarschrift te betrekken bij de evaluatie in het najaar van de actie Schone Stad. Eend veroorzaakt kettingbotsing LEIDEN Een overste kende moedereend met een stoet jonge eendjes veroorzaakte gistermor gen een kettingbotsing op de Rijksweg A4 ter hoogte van Leiden. Een 43-jarige automobilist uit Leiderdorp reed in de richting van Den Haag en remde krachtig af voor de eendenop tocht. Een 45-jarige man uit Aalsmeer wist eveneens op tijd af te remmen. Een 22-jarige Hoofddorper in een truck met oplegger reageerde iets te laat. Hij raakte de automobilist uit Aalsmeer, die links tegen de vangrail schoot. De vrachtwa gen schoot rechts tegen de vangrail. Hierbij werd de wa gen van de Leiderdorper eveneens geraakt. Niemand liep ernstig letsel op. Moeder eend bereikte uiteraard veilig de overkant. LEIDEN Het zal nog minstens tot het najaar duren voordat er in Lei den, Alkemade, Voorscho ten, Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude dezelfde taxitarieven gaan gelden. Er is inmiddels wel eens gezindheid over een taxi- vérordening met daarin de regels voor het perso nenvervoer in het gebied. De invoering van de verordening is in de Leidse re gio in feite al anderhalf jaar vertraagd. Het vaststellen van de nieuwe regeling komt nog juist op de valreep voor op 1 juli het laatste uitstel afloopt. De nieuwe regeling hangt sar men met de invoering van de wet personenvervoer. De re gulering van het taxivervoer is daardoor in handen van de provincies gekomen in plaats van de gemeenten. Zuid-Hol land heeft daarbij voor een re gionale aanpak gekozen. De komende maanden zullen de taxi-ondernemers in de Leidse regio hun nieuwe ver gunningen krijgen, zo bleek gisteren tijdens een vergade ring van de commissie taxiver voer. Pas in september worden voorlopige uniforme tarieven bepaald. Later in het jaar vol gen de definitieve. Die worden vastgesteld aan de hand van een nog te verrichten onder zoek. Bereikbaarheid In de nieuwe verordening wordt vastgehouden aan het eerdere plan om een 24-uurs- bereikbaarheid. Bezwaren daartegen van burgemeester A. Meerburg werden afgewim peld. Meerburg: „Deze regel snijdt hout in een stedelijk ge bied, de mogelijkheid om dat uit te voeren ligt anders in een landelijk gebied". De andere commissieleden meenden ech ter dat hiervoor ook in Alke made oplossingen te vinden zijn in de vorm van samen werkingen tussen onderne mingen. Met de nieuwe verordening wordt in eerste instantie het Leidse systeem van bestuur dersvergunningen afgeschaft. Die vergunningen worden nu nog verstrekt door de politie die daarvoor onder andere het strafblad van chauffeurs na trekt. De Leidse taxi-onderne mers haadden aangedrongen op handhaving ervan. De com missie meent echter dat het in eerste instantie vooral de ver antwoordelijkheid van de on dernemers is wie zij aanne men. Ook de suggestie van vak bondszijde om in de verorde ning het naleven van de CAO op te nemen haalde het niet. De commissie merkte daar over op dat ze vooral verant woordelijk is voor de uitvoe ring van het taxivervoer en dat andere instanties zich be zig moeten houden met ar beidsverhoudingen. Inbraak poffertjestent aan Lammermarkt LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar en een 19-jarige Leidse werden vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een poffertjestent aan de Lammermarkt in Leiden. Het duo had zes gaspitten opengedraaid en er twee aangestoken. Ze wilden pof fertjes gaan bakken. Beiden werden betrapt en ingesloten door de politie. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de stopwatch naar Naam- j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naz j Leidse Courant Antwoordnummer 998.25CÖ VD Den Haag. CeicbeSouoont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9