klantenservice en Silly Graham houden nnisf ans niet weg prprutst ]renda Schultz Ccidóc Qowuvnt Sport op tv KOERSEN „Alle sporters DDR gebruiken doping" .7öur France '89 Tour onzeker voor Yan Vliet en Talen VANDAAG Nederland 2, 22.40 uur: Liever sportiever. BBC 2, 15.02 uur: Atletiek (Lau sanne). cricket (Engeland-Au- stralië) en tennis (Wimbledon). BBC 2, 21.00 uur: On the line. Sky Channel, 19.00 uur: Triathlon. Sky Channel, 20.00 uur: Voet bal. Sky Channel, 21.00 uur: Golf Sky Channel, 22.00 uur: Rugby. Sky Channel, 23.00 uur: Atle tiek. Super Channel, 20.00 uun Snooker. Super Channel, 22.00 uur: Bas ketbal. MORGEN BBC 1, 00.00 uur Atletiek en tennis. BBC 1, 01.15 uur: Cricket. BBC 1, 14.50 uur: Tennis: Wim bledon. BBC 2, 13.50 uur: Golfcursus. BBC 2, 15.02 uur: Tennis: Wim bledon. Duitsland 1, 16.00 uur: Voetbal: EK dames CetdocCou/umt JPpnoord ruziet Inter Football 1ERDAM Feyenoord en (Football ruziën over een I van ongeveer 700.000 t. Het commerciële bemid- jbureau meent een finan- is op de Rotterdamse club |ben omdat het, op grond overeenkomst met Feye- sponsors heeft aangedra- ïef zou daarvoor niet de Vergoedingen hebben ont- ft.. De grootte van het be- \vordt voornamelijk be door het aantrekken van ls de nieuwe shirtsponsor, is Hans Kraay, algemeen iur van de Stichting Feye- I is de claim van IF onte- Nestor Koeperman op eerste plaats HIERDEN De drie ex-wereldkampioenen in het internationale grootmeestertoernooi dammen in Hierden hebben het in dë zesde ronde zwaar te verduren gekregen. Alleen de 67-jarige nestor Iser Koeperman behaalde tegen Galperin een gelukkige klokzege. Dat bracht hem alleen op de eerste plaats omdat zowel Van der Wal (tegen Jansen) als Gant- warg (tegen Van Lith) met een puntendeling meer dan tevreden mochten zijn. De vierde koploper, Valneris, hield wereldkampioen Tsjizjov op remise. Clerc kwam tegen Go- loebjeva ,ook al niet tot winst. De tweede dagzege kwam op naam van Scholma die Autar versloeg. Karen van Lith zorgde ruim vijfeneenhalf uur voor de nodige opwinding. De Nederlandse kampioene dwong haar te genstander, oud-wereldkampioen Gantwarg, uiteindelijk tot een remise. Arie Luyendijk derde in Portland PORTLAND Arie Luyendijk, de Neder landse autocoureur die in het Amerikaans CART-kampioenschap naam maakt, is bij de Grote Prijs van Port land, de zesde in de reeks, als derde geëin digd. Luyendijk hoefde alleen de Braziliaan Emerson Fittipaldi, die al zijn derde zege boek te, en de Amerikaan Bobby Rahal voor te laten gaan. Eibrink wil niet langer bijpassen ZWOLLE Marten Eibrink heeft het demissionnaire be stuur van PEC Zwolle laten weten dat hij niet langer de verliezen van de voetbalclub wil bijpassen. ,,Ik heb geen zin om als joker te worden ge bruikt", aldus de projectont wikkelaar op de hoop op red ding was gericht. Dat wil niet zeggen dat Eibink niets meer zal doen voor PEC „Ik heb een laatste voorstel ingediend. Daar moet het bestuur maar mee aan de slag. Wat het pre cies inhoudt, wil ik nog niet zeggen. Wel dat het me weer heel veel geld gaat kosten". BONN Volgens Hans-Georg Aschenbach, oud-olympisch kampioen schansspringen, gebruiken alle sporters in de DDR" tijdens hun loop baan verboden spierversterkende middelen. De tien maanden geleden in West-Duitsland achtergebleven Aschenbach verklaarde dat tegen het weekblad „Bild am Sonntag". Aschenbach, zelf sportarts, bevestig de dat sporters die weigeren gebruik te maken van dope uit de selectie worden gezet. In „Bild" noemt Aschenbach de namen van de veelvou dig wereld- en olympisch kampioene kunstrijden Katarina Witt en de succesvolste zwemster in Seoul, Kirsten Otto. „Ik weet van beiden ze ker dat ze anabolica hebben genomen". Verder werd gisteren ook Hans-Jürgen Noczenski, de vroegere secretaris van de Oostduitse judo- bond, aan het woord gelaten. „Iedere sporter, die internationaal na mens de DDR uitkomt, is gedrogeerd Iedereen", zei Noczenski, die eind februari uitweek naar Oostenrijk. De Oostduitse media hebben de verdachtmakingen volkomen genegeerd. LONDEN Met drie in formatielijnen op het Britse telefoonnet pro beert de Daily Express de komende twee weken te voldoen aan de be hoefte van de Engelse tennisliefhebber. Ten tijde van het 103e Wim- bledon-toernooi, dat gisteren zonder al te schokkende ver rassingen begon, houdt de och tendkrant er een variant op na van de in Nederland o zo lu cratieve 06-nummers. Voor een gulden per minuut klinkt heel wat zinnigers dan vrou- wengehijg of partyline-gewau- wel. In tegenstelling tot bij voor beeld de Nederlandse Voetbal- lijn geeft de „Express Tennisli- ne" geen nieuwsberichten door. Voordat destijds door de notabelen van de Daily Ex press werd besloten deze alter natieve sexlijn in het leven te roepen, twijfelde men immers over de invloed hiervan op de eigen losse verkoopcijfers. Vandaar dat de telefonische berichtgeving, ingeluid door een typisch Engels „hartelijk welkom", zich beperkt tot de koele cijfers. Roddels en nieuws (zoals het bericht dat de arts van Steffi Graf, professor Keul, 24 uur per dag voor haar ter beschik king staat) verschijnen voor alsnog op schrift. De telefoon lijn waarop de nu nog lange waslijst van scores wordt door gegeven (898444464), geeft een merkwaardige dialoog te ho ren van twee heren die de be langrijkste uitslagen alsmede de aktuele tussenstanden door geven. „Live vanaf Wimbledon", zo introduceren zij. Evenals bij de lijn waarop kond wordt ge daan van de resultaten van de geplaatste spelers. Tot slot meldt de „Express Tennisline", ook nog het dagprogramma met de baanindeling tegen een tarief van 38 pence per mi nuut. De krant ligt de volgen- t ik bij PDM na ruzie met 'en Rooks zou zijn ver ken, is een misvatting. enige dat is gebeurd, was es incident tijdens de Ronde Vlaanderen van 1988. Dat Jneteen uitgesproken. We professioneel genoeg om soort dingen niet onder- Is te laten voortwoekeren. ei ïr heeft er nog een stuk aan in het Franse sport- 2 blad L'Equipe, waarin te ks mij minder prettig be- nde. Ik heb hem daarover gesproken, maar hij heeft met een Franse journa ls over wat voor onderwerp t£ ook gesproken. En ik ge- v dat. Er is absoluut niets en ons. We zeggen elkaar i-Jag en spreken met elkaar, 11s je dat met tal van colle- doet". irenner )tri van der Poel in de ^agsche Courant 2 it judo is van een zuivere inieksport naar een com- atie van kracht en tech- k gegroeid en de arbitrale els moeten keer op keer "den aangepast aan die lutie. Organisatorisch zit t scheidsrechterswereldje d in elkaar. Op die tak van de judosport kan de JBN trots zijn!". Olympisch arbiter John Bontje in Judo „Dat (te worden geconfron teerd met de noodzaak doping te gebruiken om de wereldtop te bereiken) gaat voor het overgrote deel van de Neder landse jeugdatletiek niet op. Omdat die wereldtop er voor het overgrote deel niet in zit. Daarvoor komt meer kijken dan talent. Naast intense aan dacht voor de training moet de trainingstechnische bege leiding optimaal zijn. Net als het materiaal en bij voorbeeld de medische begeleiding. Van dat alles is in onze maatschap pij geen sprake. Dat is geen waarde-oordeel maar een fei- teljkheid. Om aan de wereld top te komen moet je op het moment dat je senior wordt al tien jaar welbewust onderweg zijn. Het is te makkelijk het niet bereiken van de wereld top te schuiven op het afwij zen van dopinggebruik". Sportarts Els Stok van de medische commissie afde ling jeugd van de KNAU in Atletiek Wereld „Veel mensen in het Neder landse zwemmen weten van toeten nog blazen. Maar ge ruchten en verhalen versprei den doen ze voortdurend. Als ik bij terugkomst hier één training laat schieten, dan heet het meteln dat ik weer in het oude stramien ben ver vallen". En: „Iedereen heeft zijn oordeel, 't Zal me eigen lijk worst wezen. In Neder land worden veel te snel con clusies getrokken. Goed, ik gekomen. In het begin van de jaren tachtig stond ik zeven op de wereldranglijst. Maar nu zijn er jongens als Chang die nu al op Roland Garros winnen. Dat is bijna niet te geloven. En ook riskant, want er zitten mooie kanten aan dat bestaan maar ook minder mooie. Een van die minder mooie kanten zijn jullie, de pers. Kijk naar Agassi. Er is gezegd dat hij de mooiste uit vinding sinds de apple-pie was. En hij heeft dat zelf ge loofd, Agassi dacht dat hij mister God himself was. Maar dat bleek tegen te vallen. Hij was ook maar een mens". Tennisser Johan Kriek in Elsevier „Het klinkt misschien gek, ik studeer psychologie, maar als er iets fout gaat, denk ik al leen maar aan fysiologische verklaringen. Oorzaak en ge volg. Nico (Rienks) denkt gauw: het is psychisch. Ik vind dat niet relevant. Psych- logische begeleiding? Bullshit. In 1986 had je een vier zonder stuurman. Die roeide eerst heel slecht, later goed. Een kwestie van psychologische beïnvloeding, zei iedereen. Maar het antwoord is altijd: fysiologie. Als ik straks nipt hard roei, zou dat zijn omdat ik niet goed gemotiveerd ben? Onzin. Je nóemt het zo omdat je niet weet wat het is. Psy chologische begeleiders als Fery Oyen, Peter Blitz en Ted Troost? Weg ermee! Als het werkt is het de psychologie geweest. Als het fout gaat heeft de sporter het gedaan". Roeier Ronald Florijn in Sport International Derde winst volleyballers HARDERWIJK De Nederlandse herenvolleybalploeg heeft ook de derde wedstrijd in de testserie van vijf tegen Grieken land met 3-0 gewonnen. Na 73 minuten speeltijd stonden gister avond in Harderwijk de cijfers 15-13, 15-8, 15-5 op het bord. DINSDAG 27 JUNI 1989 PAGINA 7 Zwemmen gehandicapten mag geen open kampioenschap zijn DRACHTEN Schermutselingen tussen de Nederlandse Invaliden Sportbond en het or ganisatiecomité van de open Nederlandse kampioenschappen zwemmen voor gehandi capten overschaduwden afgelopen weekeinde datgene wat eigenlijk op de voorgrond had moeten staan: de gehandicaptensport. Door dat het hoofdbèstuur van de NIS pas vijf da gen voor het begin van het evenement de or ganisatie in Drachten de mededeling deed dat de eerder toegezegde financiële bijdrage zou worden ingetrokken. De NIS besloot tevens dat de wedstrijden niet onder auspiciën van de bond gehouden mochten worden zodat het open Nederlands kampioenschap voor gehan dicapten gedevalueerd werd tot een gewone internationale wedstrijd. JDEN Voor Brenda Schultz lag de kans op een itie in de eerste ronde van Wimbledon gisteren het grijpen, maar tegen de als elfde geplaatste ca Seles verprutste de Nederlandse haar eigen en. I de peuterhoge Joegoslavische sloeg de flink uit de kluiten fsen Schultz liefst vijftien aces en bij een voorsprong van 4- 3e derde en beslissende set leek ze hard op weg naar de e ronde. Haar geblesseerde tegenstandster die lang had ge- jld of ze wel aan Wimbeldon zou meedoen, overleefde ech- bnderwel en maakte de partij vervolgens supersnel af: 7-6, 1^-4. Ook Nicole Jagerman sneuvelde en wel in twee sets te- He als vijftiende geplaatste Amerikaanse Lori McNeil. Tom deed het beter. Hij won in drie sets van de Amerikaan Pate en zou in de derde ronde theoretisch kunnen oplo- egen landgenoot Michiel Schapers, die vanwege zijn buik- blessure uitstel heeft gevraagd en nu pas morgen in actie 3jte komen. DEN HAAG De tips voor de koersen op de Wassenaarse renbaan Duindigt, morgen middag vanaf 14.30 uur, zijn: Eerste koers: 1. Cyris Ruimzicht, 2. Delta Dakota, 3. Duke van Barke. (6- 2-1). Tweede koers 1. Duchess Surge, 2. Double Dutch, 3. Desiree Victrix. (6- 1-4) Derde koers: 1. Caroline Duke, 2. Bello Mirage. 3. Rittas Star (5-2-6) Vierde koers: 1. Sari Fandango. 2. Pasquino. 3. Spain Raaphorst. (3-2-4). Vijfde koers: 1. Cassanova. 2. Desiree Nuova. 3. Derby Westland. (8-3-4). Zesde koers: 1 Zampa Power. 2. Ba- lequina K3. Angeliqu Grolloo. (7-2- 5) Zevende koers: 1. Noble Game, 2. Ever King, 3. Watermill Hill. (1-11- 3). Achtste koers 1. Belinda W., 2. By- blow Promise, 3. Cleopatra Dutch. (8- 6-1). Negende koers: 1 Zachery Baker. 2. Alex di Tricia. 3. Yorky. (4-6-3). Tiende koers: 1. Cay van Hoafer. 2. Bugs Bunny. 3. Carlo Buitenlust (7-1- Sportwereld Voetbal Scheidsrechter Cees Bakker leidt de halve fi nale van het EK damesvoetbal tussen Zweden en Noorwegen, morgen in het Westduitse Lü- denscheid. Golf De Amerikaan Steve Jones won het open Canadees kampioenschap. Zijn landge noten Burroughs, Calcavecchia en Hulbert hadden twee po gingen meer nodig. Voetbal Helmond Sport heeft de 21-jarige Berry Arends aangetrokken. De middenvelder, die bij NEC geen contract meer kreeg aan geboden, tekende een verbin tenis van twee jaar. Voetbal Costa Rica won in een WK-kwalificatiewedstrijd met 4-2 van El Salvador. Erik Ran: lui met afwassen. foto: sp ben lui. Maar dan wel alleen met afwassen. Daarom vind ik het prachtig om met tien zwemmers in één huis samen te zijn. We wassen met zijn al len tegelijk af, of liever ge zegd: we wassen met zijn tie nen niet af". Erik Ran, zwemt en studeert in Los Angeles, in De Volkskrant „Toch is het imago van de motorrijder inderdaad niet al te best. Ze worden vaak geï dentificeerd met, ik mag die naam eigenlijk niet in dit ver band noemen omdat ik ze dan meteen weer op mijn dak krijg, Heli's Angels. Wij vin den dat de nationale bonden veel meer aan p.r. moeten doen om dat image te verbete ren. Het is waar dat een deel van het publiek ook voor de sensatie komt. De tribune in Ronald Florijn: weg met psycho logische begeleiders, foto.- anp de Geert Timmer-bocht, ge noemd naar mijn vader, waar de meeste valpartijen gebeu ren is altijd het eerste uitver kocht. Overigens is dat een lastige bocht waarin altijd heel langzaam wordt gereden. De mensen willen wel onge lukken zien. Als ze maar goed aflopen". Jaap Timmer, voorzitter van de Roadrace Organisers and Promotors Association, in NRC/Handelsblad „Toen ik zo oud was als Chang kwam ik uit Zuid- Afrika, was ik junior, had geen enkele plaats op de we reldranglijst en moest werken om in mijn levensonderhoud te voorzien. Ik had geen ou ders die me begeleidden en alles voor me regelden. Na ja ren van ploeteren ben ik op eigen kracht bij de wereldtop Zaterdag 1 juli verschijnt bij deze krant de special Tour de France'89. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, die bereikbaar is onder nummer 071-122244. AMSTELVEEN De start van Teun van Vliet en John Talen in de komende Ronde van Frankrijk is on zeker geworden. Vijf dagen voor de start in Luxem burg bleken ze niet geheel fit te zijn. Peter Post wacht tot vanavond met de definitieve samenstelling van zijn ploeg. Peter Winnen is zijn reserve. Van Vliet verliet zondag in een vroeg stadium het Nederlands kampioenschap in Rheden met maagklachten. Talen raakte geblesseerd in een val partij. De zeven zekeren in de ploeg Post zijn de Nederlanders Erik Breukink, Jean-Paul van Poppel, Henk Lubberding en Theo de Rooy en de Belgen Jean-Marie Wampers, Guy Nulens en Eric Vanderaerden. Van Aert Jos van Aert rijdt volgend seizoen voor de ploeg van Jan Gis- bers. De 26-jarige Brabander leverde onlangs opvallende presta ties in de Ronde van Italië. Hij tekende een contract voor twee jaar. Eerder versterkte manager Manfred Krikke PDM met de Belgische knecht Dirk de Wolf. Beide renners reden dit seizoen voor de Belgische formatie van Roger de Vlaeminck, die na dit jaar wordt opgeheven. Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sportprijs vragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 19 x 15.789,40; 3e prijs: 120 x/ 1652,90; 4e prijs: 4421 x 44,80; 5e prijs: 60.190 x 5,00. Cijferspel: 6 goed: geen winnaar; 5 goed: 2 winnaars; 4 goed: 19 winnaars; 3 goed: 207 winnaars; 2 goed: 2382 winnaars. Toto: le prijs: 38 x 481,90; 2e prijs: 773 x 8,20; 3e prijs: 4982 x 3,20. de ochtend bij de kiosken voor 22 pence. Koelboxen De bezoekersaantallen op Wimbledon leken gisteren niet te lijden onder deze moderne vorm van klantenservice noch onder de grote Billy Graham bijeenkomst, dicht in de buurt van Wimbledon. Alle zeven tien nu nog groene grasbanen (baan dertien werd niet ge bruikt!) trokken op de eerste dag veel bekijks waardoor als vanouds een lange stoet wach tenden het trottoir langs Church Road bezetten. Gewa pend met koelboxen in een slakkegangetje op weg naar de hoofdingang aan de andere kant van de straat, waarvoor ditmaal voor het eerst in de geschiedenis speciaal een voet gangersbrug werd gebouwd. „Een goed idee", vindt serge ant-major George Deville, één van de vele orde-handhavers op Wimbledon. De 72-jarige Deville beleeft deze en volgende week zijn vijfde achtereenvolgende Wimbledon-toernooi. Getooid met een rode sjerp om het kraakwitte uniformhemd heeft hij deze dagen de leiding over het „corps of commissio nairs" dat al sinds mensenheu genis de deuren in de Londen- se tenniskathedraal bewaakt. Bijverdienste Voor de 45 oorlogsveteranen van Deville betekent hun jaar lijkse uitje naar Zuid-Londen een aardige aanvulling op het militaire pensioen(tje). Niet al leen omdat de organiserende All England Lawn Tennis and Croquet Club naast de 256 spe lers (prijzengeld ruim drie mil joen pond) ook de vele mede Op de Church Road vormden zich gisteren weer de gebruikelijke files van tenhisfans, hopend op een kaartje. foto: ap werkers aardig beloont. Want als een Brit zonder de vereiste pas de VIP-room wil betreden, doen de onderdanen van De ville net alsof er niets aan de hand is, wanneer in een hand druk een paar Engelse ponden verpakt zitten. „Het is voor ons een aardige bijverdienste", zegt Deville. De historie van zijn eenheid gaat nog wat verder terug dan die van Wimbledon dat toch ook al op een aardige staat van dienst mag bogen. In 1859 kwam een voormalig generaal tot de oprichting van het keur korps nadat hij een aantal oud-soldaten kreupel en zon der werk had zien rondlopen. Via het „Corps of Commissio nairs" hielp hij ze aan bepaal de karweitjes en tegenwoordig maken ook militairen deel uit van het onbewapende legertje. Op het statige Wimbledon be helst het optreden van de oor logsveteranen vooral het te woord staan van bezoekers die temidden van de vele tennis banen de weg zijn kwijt ge raakt. Eenzelfde rol die trou wens ook is weggelegd voor de leden van het plaatselijk brandweerkorps, de onvermij delijke bobbies en de „Women Royal Volunteers Group". Geen van deze functionarissen is weg te denken bij wat ook simpelweg „The Champion ships" wordt genoemd. Aantrekkingskracht Samen met de kaartjeshande laars op de zwarte markt (vaak scheidsrechters die hun vrijkaarten verpatsen) en de beslagroomde aardbeien (naar verwachting achttien ton) be palen zij het door tradities be heerste beeld van status en al lure dat ook op de tennisspe lers een nauwelijks te verkla ren aantrekkingskracht uitoe fent. Ook als het grastoernooi geen deel zou uitmaken van het Grand-Slamkwartet (met Melbourne, Parijs en Flushing Meadow), zouden zij het haast niet durven wagen de door mr. D. Denny zo liefdevol be handelde sprieten te mijden. Degene, die het waagt zich laatdunkend uit te laten over de haast unieke tennisonder- grond, wordt immers voorlo pig met de nek aangekeken. Zoals vroeger Ivan Lendl („Gras is voor koeien") die gis teren toch als eerste geplaatste aan het toernooi mocht begin nen. Maar er werd gelijk al ge gniffeld over zijn moeizaam gewonnen vijfsetter tegen de Venezolaan Pereira, die vol gens Deville („Ik heb het te druk om naar tennis te kij ken") een teken aan de wand betekende. ROB LANGEVELD Schultz, ondanks vijftien aces uitgeschakeld, foto: ap

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7