Beleid Thatcher is perversie christendom" CeicLcGourcu Onze m uziek is verpakking het publiek mag uitpakken kerk wereld METHODISTISCHE SYNODEVOORZITTER: Ii Belgische bisschoppen zijn tegen aanvaarding van legale abortus Zendings- en Missieraad sturen protest naar China ig Gewenning rond aid&df P GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóaQowumt DINSDAG 27 JUNI 1989 PAGfE Russisch-Orthodoxe Kerk komt kosters tekort MOSKOU Priesters en diakens heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk voldoende, maar aan kosters, die de klokken kunnen lui den, is een groot gebrek. Daarom is de kerk begonnen met een cursus voor gelovigen die koster willen worden. De afgelopen jaren hebben de autoriteiten steeds meer kerken hun oude functie teruggegeven. In 1988 zijn meer dan 1.000 kerken hero pend. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft er geen moeite mee priesters en diakens voor al die heropende kerken te vinden, maar de kunst van het klokkenluiden is jaren verwaarloosd. Op dit moment beschikken de 50 miljoen orthodoxe gelovigen in de Sovjetunie over ongeveer 7.000 kerken. Voor de revolutie van 1917 waren dat er circa 60.000. Koreanen demonstreren voor vrijlating predikant SEOUL In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul zijn ongeveer 500 studenten slaags geraakt met de politie, omdat ze hadden gedemonstreerd voor de vrijlating van ds. Moon Ik-hwan. Ds. Moon moet terecht staan omdat hij zonder toestemming van de regering een bezoek heeft gebracht aan Noordkorea. Ds. Moon werd samen met zijn reisgezel, een 59-jarige zakenman, op 13 april gearresteerd bij terugkeer in Seoul, na hun bezoek van negen dagen aan het noorden. De predikant heeft daar onder andere met de Noordkoreaanse leider Kim II Sung gesproken over de mogelijkheden tot hereniging van de twee Korea's. Voor veel christenen is de hereniging van de landen een ge- loosfzaak geworden. Diverse kerken hebben in hun beleidspro gramma de hereniging opgenomen. We zouden moeten kunnen zeggen: De meest verspilde dag is die waarop niet hebben gelachen LONDEN Het beleid van de regering-Thatcher is volgens de voorzitter van de methodistische sy node, dr. John Vincent, „immoreel en een perver sie van het christendom". ,,Ik verwerp als onchris telijk elke belastingmaat regel die de rijkdom van de bezitters doet toene men en de armoede van hen die geen bezit heb ben, verergert", aldus ds. Vincent in een rede tot de synodeleden. Methodistische partijgenoten van Thatcher, die zelf een streng methodistische opvoe ding heeft genoten, hebben woedend op de rede gerea geerd. Thatcher werd door Vincent geprezen om haar uitspraak dat „Bemin uw naaste als uzelf" of „Handel zo als u zelf behandeld wilt worden" het hart van het christendom zijn, maar hij voegde eraan toe dat het haar beleid hiermee in te genspraak is. Vincent predikant in de bin nenstad van Sheffield, heeft naam gemaakt als theoloog van de grote steden. Hij hoopt volgend jaar een boek te pu bliceren met als titel „Een Britse bevrijdingstheologie". „In de wereld van nu zijn on gerichte economische groei en streven naar economisch voordeel immorele verwach tingen, aldus Vincent. „Zij kunnen alleen worden be reikt door middel van verdere uitbuiting van de aarde en de Derde Wereld". Volgens Vincent gaat de pri vatisering van staatseigen dommen, waarvan Thatcher zo'n groot voorstander is, in tegen het christelijk beginsel dat mensen zoveel mogelijk gemeenschappelijk bezitten. Thatchers befaamde uitspraak dat „er geen samenleving be staat, maar alleen individuën en gezinnen", noemde Vin cent „een travestie van het christendom". Hij meende dat alle politieke partijen in Groot-Britannnië zich erop kunnen beroemen dat zij in het recente verleden aan het algemeen belang het grootste gewicht toekenden. „Het huidig regeringsbeleid is een verraad van deze tradi tie", aldus Vincent. „Het be leid gaat niet uit van de leer van het christendom, maar is er een perversie van", aldus de voorzitter van de metho distische synode. Methodistische parlementsle- 'den van de Conservatieve partij reageerden verontwaar digd op de toespraak van de methodistische synodevoorzit ter. Zo zei David Wilshire voor de BBC-radio dat de sy nodevoorzitter de methodis ten moet verenigen en niet moet beledigen. „Hij zegt dat al wat men moet doen, het helpen van de armen is en dat men verder kan doen wat men wil. Dat is evenzeer een karikatuur van het evangelie als die waarvan hij ons be schuldigt". Een ander parlementslid riep Vincent op de zeepkist te ver laten en terug te keren naar de kansel. „Ik geloof dat de kerk in dit land, met uitzon dering van de rooms-katholie- ken, de moslims en de joden, het contact met de bevolking heeft verloren", aldus Ri chard Holt, die Langbaurgh in het Lagerhuis vertegen woordigt. Synodeleden zien de toe spraak van Vincent als een bewuste poging om het beleid van de kerk te radicaliseren. Hij is vorig jaar met een over weldigende meerderheid tot synodevoorzitter gekozen en wil nu dat de synode zich ach ter zijn opvattingen stelt. De synode bespreekt de toe spraak morgen. HET GEHEIM VAN BURNING CANDLES: ZWOLLE „Overnach ten in luxe hotels is er niet bij.. Tijdens al onze toernees naar Oostblok landen, Indonesië, Israel en straks naar Suriname slapen we bij gastgezin nen. Hotelluxe past niet bij The Burning Candles. Oók die keuze hoort bij je christen-zijn. Dienend be zig zijn, daar gaat het om". Wim Verweij, Henk de Grooth en Wiecher Schippers praten namens de in gospel kringen populaire Zwolse groep The Burning Candles over „Het Geheim" van hun groep. „Wanneer mensen uit het publiek na afloop van een optreden op ons afstappen en zeggen dat ze „die God van ons" ook willen kennen, dan is het optreden een succes ge weest'. „Onze muziek is niet meer dan verpakking", vertellen ze. „Het publiek dient de mu ziek „uit te pakken". Wat ze dan aantreffen is de kern; be moedigend en vertroostend". Op de vraag of ze dit „ca deau" niet wat al te letterlijk tot aan „de einden der aarde" uitdragen, zegt Wiecher Schippers: „We halen om de paar jaar de krant vanwege opmerkelijke toernees. Maar zo'n toernee is maar een klein onderdeel van ons Burning Candle-zijn. Het komt ook in onze groep aan op het dage lijks leven. Daarin moet het christen-zijn zichtbaar wor den. Zonder hoogdravend te willen klinken: voldoen aan die op dracht levert een gigantisch loon op, namelijk het eeuwig leven" Twijfels Kennen die ongeveertwintig leden van The Burning Cand les dan geen twijfels? Henk de Grooth: „Natuurlijk hebben ook wij wel eens tegenslagen, moeilijke perioden en twijfels. Toch bestaan de Burning Candles nu al 22 jaar. Onder The Burning Candles bestaat een grote bewogenheid jegens elkaar. Dat betekent dat je naar elkaar omziet en elkaar helpt. Fundamenteel staan we immers ook voor hetzelfde. De zekerheid over het eeuwi ge overtreft twijfels". Dus tóch, zelden malaise? „In derdaad, zelden", zegt Wim Verweij, sinds het vertrek van Dolf Vorsterman van Oyen naar Zuid-Duitsland lei der van The Burning Candles. „Onze gospelgroep heeft zo lang kunnen bestaan vanwege Gods goedheid en vanwege een bepaalde groepsdiscipli- ne". Over die groepsdiscipline: „We kennen geen democratie van meeste-stemmen-gelden. Dan zou een dergelijk groot muziekgezelschap met men sen met verschillende karak ters en eigenzinnigheden, vre- Enkele mannelijke leden van de Burning Candles zen we, snel op de klippen lo pen. De lijnen zijn uitgezet, evenals de bevoegdheden. De grote leidraad is de Bijbel". Wiecher, Henk en Wim zeg gen wars te zijn van dweep zucht. Wiecher: „We stellen mensen wél voor de keus, maar mensen aanklampen is niet onze wijze van optreden. Wij staan open, ook voor an deren. Onze boodschap is het evangelie, zoals dat in de bij bel staat, van kaft tot kaft. Daaruit blijkt dat God van mensen bepaalde dingen ver wacht. Daarop spreken wij de mensen aan". Stramien The Burning Candles hebben doorgaans een vast stramien in hun optreden. Henk de Grooth schetst dat stramien: „We beheersen een breed re pertoire', van rock en lichte populaire klanken tot rustige ballads. We beginnen door gaans vrij stevig met drums, bas, synthesizer, gitaren en veel zang. De mensen worden als het ware wakker geschud. Als ze er helemaal bij zijn, gaan we samen wat zingen. Dan is het tijd voor rustiger repertoire, met ballads waarin meer boodschap zit en waarin de mensen nadrukkelijker aangesproken worden. Af hankelijk van de dienst is er daarnaast eventueel ruimte voor getuigenissen. Daarin vertellen leden van onze groep over hun persoonlijke ervaringen met God. Let wel, niemand zit bij The Burning Candles vanwege alléén de muziek". Dat laatste onderdeel, de ge tuigenis, is niet voorbehouden aan enkele leden van de groep. „In principe komen we 'daar allemaal voor in aan merking', vertelt Wim Ver weij. Daarover worden af spraken gemaakt, zodat de persoon in kwestie weet wat er van hem of haar verwacht wordt. Ook individuele om standigheden spelen dan mee. Leden, die net een pijnlijk voorval achter de rug hebben en dat nog moeten verwer ken, hoeven echt niet hosan na-roepend naar voren te ko men. Een mens kan wel eens tekort schieten in de motiva tie, óók Burning Candles". Op de slotvraag wat een ta melijk breed gospelpubliek nou zo boeiënd vindt aan The Burning Candles, antwoorden Henk, Wiecher en Wim: „Dat is de gevarieerde muziek, FOTO: PERS UNIE maar vooral de uitstraling. God maakt, als een goede va der, iets moois van The Bur ning Candles. Je kunt zien dat wij wat doen met Zijn in spiratie. We zijn als groep al jaren ver bonden aan de gemeenschap Vrije Evangelisatie in Zwolle (met bijeenkomsten in een volle grote zaal van de Bui tensociëteit) en ook daaruit krijgen we de impulsen, die nodig zijn". „Maar christen-zijn ben je niet per definitie, wanneer je elke zondag ter kerke of sa menkomst gaat. Je word ook geen auto door dag-en-na.cht in een garage te gaan staan. Christen-zijn komt tot uiting in je daden, elke dag". WOUT SLEIJSTER Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht (toez.) A.J. Zou tendijk te Groningen; te Baardwijk en Doeveren (toez.) G. de Jong. kan didaat te Rotterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Tholen (toez.) C.M. Buijs te Game ren; te Willemstad E. Kolkert te Sint- johannesga-Delfstrahuizen. Aange nomen naar Dirksland J. 't Lam te Besoyen; naar Terwolde mw.K. van Middendorp-Sonneveld te Reeuwijk (deelgem. Hervormde Bruggemeen- te) (part-time). Bedankt voor Leiden A. Schipper te Driebergen; voor Ne- derhemert (toez.) C. Stelwagen te Montfoort. Gereformeerde Kerken Beroepen te Arnhem als geestelijk verzorger van 'Het Dorp' (part-time) M.H. Leistra te Exmorra en Allinga- wier en Gaast en Ferwoude (part time), die dit beroep heeft aangeno men; te Oosterhout drs.A.M. Los te Pljn- acker en Nootdorp. Aangenomen naar Dirksland J. 't Lam te Besoyen; naar Terwolde mw. K. van Midden dorp-Sonneveld te Reeuwijk (deelge meente hervormde Bruggemeente). Bedankt voor Leiden A. Schipper te Driebergen; voor Nederhemert (toez.) C. Stelwagen te Montfoort. Beroepen te Den Helder P.F. Lame- ris te Vollenhove-Kadoelen; te Mus- selkanaal-Valthermond drs.J.R. Geersing. kandidaat te Kampen. Aangenomen naar Groningen-Noord J.G. van der Hoeven te Nieuwleusen. Beroepen te Haulerwijk J.H. Kuiper te Vrouwenpolder. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn-Oost C.J. van den Boogert te Emmeloord. Aangenomen naar Broek op Lange- dijk als evangelisatiepredikant A.J. Metske, kand. te Apeldoorn; naar Stadskanaal W. van 't Spijker te Heerenveen. Bedankt voor Rotter dam-West W. van Sorge te Rijns- Liftende paters Een ongebruikelijk beeld op een uitvalsweg van Amsterdam: liftende paters. De Fransisca- nen Mimo (r) en Flerdi (I) uit Napels probeer den gistermiddag van Amsterdam naar Apel doorn te liften, de volgende stop in hun tocht langs Europese geloofsgemeenschappen. Na hun bezoeken in Nederland gaan de paters uit Napels naar Osnabrück. foto: ap ANTWERPEN De Bel gische bisschoppen heb ben de leden van het par lement opgeroepen tegen de liberalisering van abortus provocatus te stemmen. Kardinaal God fried Danneels, aartsbis schop van Mechelen- Brussel, heeft dit bekend gemaakt. De katholieke stellingname volgt op de goedkeuring die de senaatscommissie van justi tie hechtte aan een liberaal wetsvoorstel. De stemming in deze commissie leverde een ruime meerderheid op voor een voorstel dat vrouw en arts in vele gevallen de vrij heid geeft zelf uit te maken of er een abortus plaats heeft. De Belgische bisschoppen ver zetten zich tegen dit wets voorstel, dat waarschijnlijk nog deze herfst in de voltalli ge senaat behandeld wordt. Veelal volgt de senaat de keu ze die eerder in een commis sie is gemaakt. Het standpunt van de bisschoppen wordt in het parlement gedeeld door de twee christen-democrati sche partijen en het rechtse Vlaams Blok. De liberale, so cialistische en groene voor standers van het voorstel heb ben een ruime meerderheid in beide kamers. Danneels verklaarde vorige week dat hij de wet niet zal aanvaarden als hij wordt goedgekeurd. Ook na goed keuring zal hij alle democrati sche middelen aangrijpen om het kerkelijk standpunt te blijven verdedigen. AMSTERDAM De Ne derlandse Missieraad en de Nederlandse Zen dingsraad hebben bij de Chinese regering gepro testeerd tegen de gevan genneming van de leiders van het democratisch protest en tegen de exe cutie van sommigen van hen. Dit gebeurde op verzoek van Chinese relaties van de Zen dingsraad en de Missieraad, waarin de organisaties voor missie en zending binnen de protestantse kerken en de RK Kerk samenwerken. De beide organisaties zijn ge schokt en verontwaardigd over het neerslaan van het studentenprotest, de aanhou ding en het brute verhoor van studentenleiders en de execu tie van sommigen van hen. Zij vragen de Chinese autoritei ten de gevangenen in vrijheid te stellen en de gerechtelijke processen en executies stop te zetten. De autoriteiten moeten zo spoedig mogelijk aan de ta fel gaan zitten met alle orga nisaties en gemeenschappen in China die getoond hebben te willen meewerken aan de opbouw van een rechtvaardi ge samenleving voor allen, al dus de Zendingsraad en de Missieraad. De Nederlandse kerken heb^ ben geen zendingsprojecten in China. Wel heeft Dienst over Grenzen (DOG), waarin de Zendingsraad met de wereld- diaconaten van de kerken sa menwerkt, drie docenten En gels naar China uitgezonden. De drie zijn op dit moment met tussentijds verlof in Ne derland en hebben allen te kennen gegeven dat zij hun werk in China willen voort zetten. De publiciteitsgolf rond aids is weggeëbd. De voorlicf^ campagne gaat gewoon door, evenals het zoeken naarüan neesmiddel. Af en toe komen uit de laboratoria hoopvjis n richten. Ook het afgelopen weekeinde was dat heP®n maar de bevrijdende vondst is tot dusver uitgé; G? Niettemin is de paniek waarvan korte tijd sprake was.in dels verdwenen. De angst voor een epidemische verspj fa van het fatale virus is verminderd. Aids eist in allitbot van de wereld nog dagelijks zijn macabere tol, majn d went en de fatale ziekte is nog maar zelden voorpn nieuws. Het lijkt of we hebben leren leven met een mogelijkheid, de zoveelste, waarop de moderne mens m of haar einde kan komen. Dit gewenningsproces houdt het gevaar in van ondi ting. De bedrieglijke schijn ontstaat dat aids „onder c< is. Al te snel wordt aangenomen dat het virus zijn verderf zaaiende strooptocht definitief heeft beperkt risicogroepen van het eerste uur - homo's, verslaafden niet zo, en alleen al om die reden blijft een brede, agi voorlichting noodzakelijk. De overheid heeft in dit tot dusver goed werk verricht, al blijft het betreurei dig dat verzuimd wordt vooral de jeugd te wijzen op dj gste vorm van seks: het monogame huwelijk. In el." mogen we aannemen dat de aandacht niet zal verslaj Dat moet ook gelden voor een ander aspect van hJ gewenningsproces. Van meet af aan heeft de politil duidelijk standpunt ingenomen over de positie yan sef tieven. Mensen die besmet zijn met het virus maar bij L ziekte zelf (nog) niet heeft toegeslagen, mogen in geeif opzicht worden gediscrimineerd. Niet op hun werk, nir verzekeraars, niet door artsen of wie dan ook. Nu de ontstaat dat seropositiviteit niet het karakter van een i le volksziekte krijgt, begint een aanvankelijk taboe-ve^ de discussie toch weer op gang te komen. HeT ligt voor de hand dat de artsenvereniging KNM^ lang niet is uitgepraat over aids en alles wat ermee hangt, inclusief de ethische problemen. De arts blijft n' maal de eerst aangewezen vraagbaak voor zowel de als diens omgeving. In een recente discussienota ga KNMG-werkgroep specifiek in op een bepaald segme die omgeving. Werkgevers en verzekeraars willen alti graag weten wat voor vlees ze in de kuip krijgen le en figuurlijk ren. u vuui vicca ic in uc tvmjj ixi ijgcii ich - als ze iemand in dienst nemen, c.q. ve oc .?di Ui idfc agdje; te ri De keuringsarts mag dat meedelen. Tot dusver 2 ringsarts volgens afspraak echter niets als gevraagd^er hoe het zat met eventuele seropositiviteit. Tenminste ri ficieel; wat zich achter de schermen afspeelt is nat{teI moeilijk na te gaan. Binnen de KNMG circuleert tha)eh voorstel de spelregels te veranderen. ONDER druk van de verzekeraars is twee jaar geledl officiële uitzondering gemaakt op de stelregel dat ei stest alleen in het belang van en met instemming vi trokkene mag worden uitgevoerd. Levensverzek mochten een aidstest verplicht stellen voor klanten zeer dure polis wilden afsluiten. De verzekeraars vondK van begin af aan al onvoldoende. Ze zijn voortdurent blijven uitoefenen op onder meer de KNMG om een a in het „normale" keuringspakket op te nemen. Wie sei tief is, belandt dan natuurlijk in een onmogelijke posi De KNMG lijkt nu onder de druk te bezwijken, en een slechte zaak. Waartoe het kan leiden als keuringsrei de verzekeraars hun zin zouden geven, blijkt reeds discussienota zelf. Gesuggereerd wordt een sollicitant tueel twee keuringen te laten ondergaan: een met het zijn nieuwe baan, en een aparte voor opneming in hef sioenfonds van zijn nieuwe firma. Alleen bij die laats een aidstest aan de orde zijn. Geforceerder en schijnh s kan het nauwelijks. Het kan er slechts toe leiden dat in opdracht van derden de individuele belangen van of niet seropositieve „klanten" op de helling zet. On menleving heeft afgesproken dat ze solidair zou zijn m tentiële) aidsslachtoffers. Dat moet zo blijven. lad !cl« bi Minder warm DE BILT (KNMI) Het weerbeeld is inmiddels duide lijk veranderd. Een Oceaan front bepaalt vanavond en vannacht ons weer. Dit vormt de begrenzing met duidelijk koelere Oceaanlucht, die mor gen over ons land uitstroomt. Het binnendringen van deze lucht gaat gepaard met veel bewolking en regen. Mogelijk dat hier en daar, vannacht, nog onweer voorkomt. Over dag neemt geleidelijk de buiig heid af en krijgen we de zon af en toe toe zien. De mini mumtemperatuur ligt van nacht rond de 11 graden, ter wijl morgenmiddag het kwik niet ver boven de 18 graden uitkomt. De wind is westelijk en overwegend matig "in kracht. In het noordelijk kust gebied staat vannacht eerst nog een krachtige wind. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met woensdag: Noorwegen, Zweden: veel bewolking en af en toe regen. In zuidelijk Zwe den echter eerst nog wat zon. Mid- dagtemperatuur langs de Noorse westkust rond 15 graden, langs de Botnische Golf en de Oostzee onge veer 20 tot 24 graden en in het bin nenland rond 22 graden. Denemarken: eerst nog wat zon, maar in de loop van morgen en woensdagmorgen bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 22 graden, maar woensdag enkele raden lager. erland en Schotland, bewolkt en buien. Middagtemperatuur rond 16 graden Engeland en Wales: eerst veel bewol king en af en toe regen, woensdag in de loop van de dag enkele opklarin- fen. Middagtemperatuur van 17 tot 0 graden in het zuidoosten. België en Luxemburg: af en toe zon maar ook enkele regen- of onweers buien. Midagtemperatuur dalend van rond 22 tot ongeveer 19 graden. Bondsrepubliek Duitsland: eerst zon nige perioden, later vanuit het wes ten meer bewolking en at toe regen. Middagtemperatuur rond 25 graden, dagtemperatuur langs de Atl kust van 16 tot 20 graden, 1 Middellandse Zee rond 28 grLI in het binnenland omstreeks 1 den. Woensdag vooral landi iets koeler. Zwitserland en Oostenrijk: mende buiigheid, mogelijk i weer. Middagtemperatuur i graden, woensdag enkele gr?en ger. Italië: vooral in het noorden i regen of onweersbuien. In he zonnig. Middagtemperatuur tot 30 graden. Griekenland: langs de kust e ie8 eilanden zonnig. In het bini - in de middag en avond kans bui. Middagtemperatuur rond den, in het binnenland rond De Bill Deelen Eelde Cyprus Dublin Frankfurt Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Malaga Mallorca Malta Moskou Casablanca Damascus Rlo de Janeiro I ,m.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2