Leidse proef met referendum ^eidaeSott/umi STAD OMGEVING Het moet perfecte presentatie worden ALLER „Leiden is al eeuwenlang stad van vluchtelingen |j VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN jix Langenberg dertiende !°j Kamerlijst van D66 Portier met mes gestoken r>r> uu\m iitni MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGINA 7 «t| I# gra^terieus var spoor f^EN AAN DEN RIJN ^^Alphense politie vond ^^%gochtend een myste- oliespoor. Het ander- 4 Rij|kilometer lange spoor i Bopn De Hoorn naar de fL2!?3ent Kennedylaan. Na icenJoek bleek het dieselo- ady ef'Jn van een touringcar .00. en Alphens bedrijf. De ad gjad getankt bij De Omdat een tankdop jk, werd een plastic >bruikt om het gat te (Staip. De brandweer heeft Nahoor opgeruimd. Het ^(Stejjf krijgt hiervoor de Inbraak slagerij VALKENBURG Dieven hebben zater dagavond 5000 gulden buitgemaakt bij een inbraak bij een slagerij aan de Broekweg in Valkenburg. De inbrekers klommen over een schutting aan de achterzijde van het pand en wisten vervolgens op het bal kon op de eerste etage te komen. Daar konden zij het kantoor bereiken, waar het geld lag. Ruzie over luchtballon ALPHEN Een in een weiland terecht gekomen luchtballon is zaterdagavond aanleiding geweest voor een ruzie. Een Al- phense boer vroeg tweehonderd gulden aan de eigenaar van de ballon. Deze wilde gebruik maken van een pad van de boer om de ballon uit diens weiland op te halen. De politie werd erbij gehaald. Uiteindelijk betaalde de automobilist honderd gulden. Fiets door schoolraam ALPHEN Drie 15- jarige jongens uit Al phen hebben zater dagavond een fiets door het raam van een school in Alphen gegooid. De jongens waren aan het voet ballen bij school De Regenboog aan het Loevestein. Eerst ging de voetbal door het raam, daarna werd het met een fiets nog eens dunnetjes over gedaan. De drie moeten de schade be talen. Bejaarde krijgt flinke klappen LEIDEN Een 74-jarige Leidenaar heeft zaterdaga vond op de Montgomery- straat een paar flinke klappen gekregen. De man liet zijn hond uit toen hij om rond elf uur, zonder enige aanleiding, van ach teren een paar stompen kreeg. De man liep kneu zingen aan voet en borst op en raakte drie tanden kwijt. De twee daders pro beerden de man daarna te beroven maar verdwenen per fiets toen de Leidenaar zich verzette. De daders waren mannen van onge veer 25 jaar oud. Jongen dreigt met revolver LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is zaterdagmid dag aangehouden omdat hij een 20-jarige plaatsge noot met een vuurwapen had bedreigd. De dader was bij de komst van de politie reeds vertrokken, maar kon later worden aangehouden. Bij een be zoek aan zijn huis werd de politie een pistool van het merk Browning gepresen teerd door de broer van de dader. Ook hij is vervol gens aangehouden wegens het overtreden van de vuurwapenwet. Touw over Zandslootkade SASSENHEIM Een taxi is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar be schadigd door een over de weg gespan nen touw in Sassenheim. Het touw werd op de Zandslootkade ter hoogte van de Prins Clausstraat gespannen. Dat moet omstreeks half vier zijn gebeurd. Het ging om oranje nylon touw, 14 meter lang en 6 millimeter dik. Het was op schouderhoogte twee keer dwars over de weg gespannen. De taxichauffeur zag het touw, maar kon niet meer remmen. De antennes van de wagen werden ver nield, de transparant werd van het dak gereden en er ontstond een deuk in de motorkap. De rijkspolitie van Sassen heim verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 02522-19029. Bromfietser valt door ruit heen KATWIJK Een 18-jarige bromfietser uit Katwijk heeft bij een ongeluk in zijn woonplaats diepe snijwonden aan nek en be nen opgelopen. De jongen reed op de Zuidstraat en verloor door nog onbekende oorzaak, ter hoogte van de Voorstraat, de macht over het stuur. Hij werd vervolgens van zijn brommer ge slingerd en viel door een etalage ruit. Op eigen kracht probeerde hij hierna zijn weg te vervolgen maar kwam niet verder dan de Boslaan. Daar trof de politie de bromfietser hevig bloedend aan. Hij is naar het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp vervoerd. Geneesmiddelen zijn slecht voor nieren LEIDEN Langdurig gebruik van genees middelen, zoals pijnstil lers, leidt tot een ver hoogd risico op nier problemen. Dat schrijft de internist M. Boers in zijn proefschrift 'Renal Disorders in Reuma- toid Arthritis of Form Function'. Boers kwam tot deze bevindingen door zijn werk met reumapatiënten. De in ternist hoopt donder dag 29 juni op dit on derwerp te promove- My i (all [5. "ijDEN Er komt arschijnlijk in 1991 een GREjef met een referen- Twjn in Leiden. Het colle- 1 2o<van B en W zal'daar- (ai); binnenkort een voor- ling' ^oen- volksraad- staaé(ing moet gecombi- wo.krd worden met de 3TRA'kiezingen voor de ng Qvinciale Staten. Het is l niet bekend wat het LiNGÜerwerp van de proef wo zijn. Na deze volks- (Spuidpleging zal besloten M12frden of het zin heeft 3Taiifer de bevolking om Ai niet bindend advies ABYFaëen- ^entr js ileiding voor de proef is een motie van D66 waarin werd aangedrongen op een proef met een referendum. Het college en de raad namen die motie over, maar daar zou niet al uit mogen worden af geleid dat het gemeentebe stuur ook voorstander is van het invoeren van het referen dum. Het referendum kan in Ne derland geen bindend karak ter hebben. Daarvoor biedt de wet geen ruimte. Om prakti sche redenen stelt het college voor om een eventuele proef te laten samenvallen met de statenverkiezingen. Verwacht wordt dat in dat geval de volksraadpleging de aandacht niet te veel zal afleiden van de eigenlijke verkiezingen. Als het tegelijk met raadsver kiezingen wordt gehouden, zou het weieens onderwerp kunnen worden van de ver kiezingsstrijd. Kosten De extra-kosten van een refe rendum gecombineerd met de verkiezingen worden ge raamd op 43.400 gulden. Voor een geheel apart gehouden re ferendum, opgezet als verkie zingen, liggen die kosten op 177.000 gulden en voor een wat eenvoudiger opgezet schriftelijke volksraadpleging worden de kosten op 106.400 gulden geraamd. Het college stelt in een notitie over het referendum dat dit niet in de plaats mag komen van de huidige inspraakpro cedures. Een referendum mag om die reden pas gehouden worden als de „normale" be sluitvorming helemaal is afge werkt en er een kant en klaar voorstel aan de raad is over een bepaald onderwerp. Over het onderwerp wordt gezegd dat het van „groot al gemeen belang" moet zijn. Bovendien mag het geen spoedeisend karakter hebben. „Het moet gaan om een Leid se kwestie. Het moet ook gaan om een zaak waarvoor de Leidse burgers warm lopen. Er is verder wat voor te zeg gen een kwestie te nemen waarbij de opinies dwars door de partijen heenlopen. Ten slotte moet het onderwerp zich lenen voor een duidelijke vraagstelling", zo schrijft het college in een notitie over de referendum-proef. Voor er sprake is van een on derwerp, moet echter eerst een besluit worden genomen over de vraag of er een proef moet worden gehouden. Al leen als zou vaststaan dat er geen onderwerp is dat zich leent voor volksraadpleging moet daarvan worden afge zien, aldus het college. De komende maanden zal een voorstel worden uitgewerkt. Het is nog niet zeker wanneer een besluit daarover valt. Ge wezen wordt op de tijd die no dig is voor de ambtelijke voorbereiding, de verwerking van inspraakreacties en de behandeling door de raads commissies. Als inderdaad een positief besluit valt over de proef, moet uiterlijk eind 1990 het onderwerp worden bepaald. le i)EN Het Leidse Thefaadslid komt op een i.45, ende plaats op de "yiidatenlijst voor zijn he 4 bij de Tweede Ka- U5jerkiezingen. De kans »9t<fpij daarmee daadwer- k op de groene bank- ^Q^erecht komt is erg (ai); l. Langenberg zegt blf niet erg te vinden, ett'iriieb het nog goed naar nothzin in de Leidse raad. ,8 'J mij betreft kan ik UDij best nog jaren blij- i5, j Dat geldt ook voor dn werk". 45. i '^^mcnstdling van ka- mQ|st werd het afgelopen einde bepaald. Bij D66 en alle leden daarover meestemmen aan de hand van een boek met (geschreven) portretten van alle 94 kandi daten. De lijsttrekker wordt daarentegen door het partij congres gekozen. D66 bezet nu negen Kamerze tels. In de opiniepeilingen is, aldus Langenberg, sprake van een groei tot elf a twaalf ze tels. Het Leidse raadslid maakt alleen kans op een zetel als D66 een onverwacht gunstige verkiezingsuitslag bereikt, als de partij er bij de verdeling van restzetels gunstig uit springt of als de Democraten zitting gaan nemen in een nieuw kabinet, waarbij een aantal Kamerleden door schuift. Langenberg. „Zelf ga ik er maar vanuit dat ik in elk geval voorlopig in Leiden blijf". Automobilist overleden VOORHOUT Een 51-jari- ge inwoner van Voorhout is vrijdagmiddag overleden bij een verkeersongeluk. De man reed in Voorhout op de Jacoba van Beierenweg. Door onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur. Vervolgens reed hij door een heg en kwam tot stilstand tegen de zijgevel van een woning. Door voor bijgangers werd nog eerste hulp verleend tot de komst van arts en ambulance. Kort na aankomst in het Acade misch Ziekenhuis Leiden overleed het slachtoffer aan zijn verwondingen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. NIEUWKOOP De por tier van bar-dancing Be verly Hills in Nieuwkoop is in de nacht van zater dag op zondag in zijn rug gestoken. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij. De portier wilde een bezoeker om onbekende redenen niet binnenlaten. Toen zijn vrien den trachtten hem toch bin nen te krijgen ontstond de vechtpartij, waarbij de portier werd gestoken. Andere bezoe kers trachtten vervolgens de dader aan te houden, waar door de zaken begonnen te es caleren. De rijkspolitie van Nieuwkoop stelde met hulp van omliggende korpsen orde op zaken. Daarbij werd nog een politieman in het gezicht geslagen. De dader werd aan gehouden en ingesloten. Het slachtoffer is opgenomen in het Bleuland Ziekenhuis in Gouda. Inbrekers betrapt LEIDEN Drie Leidse mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij een inbraak in een antiek zaak aan de Korevaarstraat. Het drietal had zich toegang tot de winkel verschaft door een ruit in te trappen. Het gerinkel alar meerde omwonenden die de politie belden. De mannen, 24, 31 en 32 jaar oud, probeerden een kostbaar schilderij mee te ne men. Mevrouw Brocaar (rechts) was de eerste die uit handen van wethouder De la Mar een gecalligra- feerde stamboom in ontvangst nam. WETHOUDER DE LA MAR: LEIDEN - „We willen er begrip voor kweken dat we vluchtelingen opne men. We willen laten zien dat Leiden al eeuwenlang een stad van vluchtelin gen is". Dit zei wethouder J.N. de la Mar zaterdag tijdens de uitreiking van tien stambomen van Leid se families. Het gaat om tien families die als ty pisch Leids te boek staan, maar waarvan de voor ouders in het verleden wel degelijk als vluchte ling naar Leiden kwamen. De stambomen zijn uitgezocht in het kader van de manifesta tie Leiden, Stad van Vluchte lingen. De organisatoren wil den aantonen dat Leiden al zeer lang vluchtelingen op vangt en dat het daarom lo- gich is dat dat nu ook gebeurt. „Je merkt dat er weerstand is tegen vluchtelingen, terwijl het dit jaar in Leiden toch maar om 200 mensen gaat", zo zei De la Mar, voorzitter van de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen. Hij stelde dat de manifestatie wel dege lijk een positieve invloed op de bevolking heeft. Hij wees op de Europese verkiezingen die de Centrum Partij in Leiden maar een minimaal aantal stemmen opleverde. „Mis schien heeft het al resultaat", zo veronderstelde de wethou der. De uitreiking van de fraai ge- calligrafeerde stambomen had plaats tijdens een bijeenkomst in het stedelijk museum De Lakenhal. De stambomen wer den in ontvangst genomen door vertegenwoordigers van de bewuste families. De eerste die een stamboom kreeg was mevrouw Brocaar. Haar voor vaderen bleken tijdens de Tachtigjarige oorlog vanuit Westvlaanderen naar Leiden te zijn gevlucht. De andere negen families zijn: Chaudron, Hansen, Lagas, Le pelaar, Sierat, Van der Walle, De Wekker, Goddijn en Mazu- rel. De naam De Wekker bleek een letterlijke vertaling te zijn van de naam Reveillon. Toen de Hugenootse vluchte ling Reveillon vanuit Parijs in Leiden belandde, besloot hij zijn naam onmiddellijk te ver anderen in De Wekker. De voorvader van Chaudron kwam eveneens uit Frankrijk, die van Hansen uit Dusseldorf, vluchteling Lagas kwam uit de buurt van Luik. evenals Sierat wiens wortels in het plaatsje Cherat bij Luik liggen. Lepe laar bleek uit het Belgische Ronze te stammen en Van der Walle uit de Westhoek in Bel gië. De la Mar zei zaterdag dat de manifestatie nog tot december van dit jaar duurt. De eerstko mende activiteiten hebben plaats tijdens de Lakenfeesten. JDENTEN MAKEN EXPOSITIE OVER BIRD WINNAARS )EN „De jeugdfo- van Art Blakey wor- een probleem. Maar [loen er alles aan om materiaal van hem te achtigen. We willen fen, dat is de sport", enthousiasme straalt de vier koppies af. k Rozemond, Marieke ggemann, Anieta van Kolk en Johan Bos ii studenten van de Ise Reinwardt Acade- werken zich sinds rt uit de naad. Doel al het gezwoeg is om ins het North Sea Jazz ival dat van 14 tot pet 16 in het Congres- )uw in Den Haag dt gehouden een öe presentatie te ver- |en over de winnaars ide jaarlijkse Bird-prij- willen er gewoon een |ct produkt van maken, rel deze tentoonstelling ons gewoon een studie- bcht is", vertelt Johan. ith Sea Jazz is echter niet ir een festival. Er komen >tte ruim 50.000 mensen Het is dan ook niet g- .^onderlijk dat de vier jl'fljwardt-studenten helemaal Birds' zijn. Ze zijn zo en- iiast, dat als de een wat lit, de andere drie daar 'uldig doorheen buitelen bijdragen, zijpaden en fullingen. Ze genieten met volle teugen van het uitvoeren van de practicum-opdracht. Een opdracht die behoort bij het derdejaars programma van de studierichting communica tie die ze gekozen hebben aan de hbo-opleiding voor mu seummedewerkers. „Er was een grote lijst van verschillen de onderwerpen. Uit een groot aantal gegadigden zijn wij uit gekozen om de opdracht uit te voeren. Gelukkig", aldus Ma rieke. Charlie 'Bird' Parker Het kwartet moet tijdens het North Sea Jazz-festival een ruimte inrichten over de win naars van de Bird-prijzen. Jaarlijks worden door de orga nisatie van het jazz-festival in drie categorieën Birds uitge reikt. De prijs is genoemd naar de legendarische en veel te jong gestorven Charlie 'Bird' Parker. Dit jaar gaan de prij zen naar drummer Art Blakey (VS), saxofonist/klarinettist John Surmon (Europa) en de Nederlandse pianist Misha Mengelberg. Al sinds begin maart zijn de vier studenten in de wereld van de jazzvogels. Toen kre gen ze de opdracht toebedeeld en hadden ze de beschikking over een werkkapitaal van 6700 gulden, de toezegging dat via sponsors audiovisuele en geluidsapparatuur geleverd zou worden en, bovenal, een zeer summiere opdracht. „De Bird-winnaars toelichten en het promoten van de prijs. Dat was de opdracht, de rest was .geheel vrij", verklaart Wiek. ,,We' moesten vérder alles izelf uitzoeken. En geloof ons, het is heel veel werk". Er werd begonnen met het maken van een initiatiefrap port. „Daarin staat voor wie we de expositie maken, waar om die tentoonstelling er moet komen, hoeveel de kosten zul len bedragen en de voorwaar den die bij het opzetten een rol spelen, zoals de ruimte die we ter beschikking hebben", do ceert Johan. Intussen verdiep ten de vier zich in de personen die de Birds gaan krijgen. Ma rieke: „We hadden allemaal wel eens wat namen gehoord, maar we wisten niet veel van de winaars af. Dus zijn we pla ten van Blakey, Surman en Mengelberg gaan beluisteren en hebben we ons met artike len ingelezen in de personen". „Hoe verder we kwamen en hoe meer overleg er was ge weest met de mensen van North Sea Jazz, des te meer onderdelen kregen er vaste vorm. We hebben die gege vens vastgelegd in een boek. Er ontstaat dan een beeld hoe de tentoonstelling er in grote lijnen uit gaat zien", vertelt Wiek. „Het' wordt een heel rustige presentatie. De organi satie wil in het gebouw een aantal rustpunten inbouwen en de tentoonstelling is er daar een van". Verhaaltjes De vroegere Variantzalen, die nu Mesdagzaal 2 heet, gaat on derdak bieden aan de vrucht van het kwartét. Het 'rust punt' bestaat uit vier delen in de vorm van een klavertje ^•rie. E^ is een inleidend stuk over de Birdprijs in het alge meen. Die wordt gemaakt in de entree en het 'plein' van de tentoonstelling. Vanaf het plein zijn er dan drie toegan gen tot de presentaties van de drie prijswinnaars. „We heb ben bewust voor die vorm ge kozen. Tijdens de voorberei ding bleek dat de drie win naars zo totaal verschillend zijn, dat we ze niet in een gro te ruimte wilden presenteren", licht Wiek toe. Basis voor de tentoonstellling zijn de levens van Blakey, Mengelberg en Surman. „Elke artiest heeft een eigen verhaal, dat bestaat uit talrijke kleine verhaaltjes. Een aantal van die verhaaltjes, waarvan we den ken dat die karakteristiek zijn voor de artiest, proberen we te vertellen", meldt Anieta. Van elke aioiest wordèn thema's belicht. Het gaat om de jeugd tot aan de muziekcarrière, de carrière zelf, de bespeelde in strumenten en de verdienste daarop voor de jazzmuziek, de muziekstijlen en de motivatie voor de toekenning van de prijs. „Er zal weinig tekst te lezen zijn. We hebben geprobeerd verhalen in beelden te verta len. Het festivalpubliek zit heus niet te wachten op veel leeswerk", licht Marieke toe. Die aanpak moet ook leiden tot een dynamisch geheel. „Er is geen sprake van alleen wan den met tekst en plaatjes. De panelen zijn steeds van ver schillende hoogte en er loopt door de hele tentoonstelling een golvende band", laat Anie ta weten. „Verder verzamelen we zoveel mogelijk schilderin gen, foto's, afficnes, LP-hoe- zen en partituren. Bovendien is er bij elke artiest een vide opresentatie te zien". Medewerking krijgt het kwar tet genoeg, al zit het niet altijd mee om het beoogde materiaal te bemachtigen. „Voor instru menten, voorwerpen en foto's die we van de artiesten willen lenen, is het een geregel van jewelste. Je krijgt te maken met managers en andere per sonen, waarvan je maar moet hopen dat ze het beloofde ma teriaal op tijd sturen. Van Bla key zijn de jeugdfoto's een probleem. Maar de moeder van Mengelberg scheurde waar we bij stonden de foto's uit een plakboek. Die kregen we zo mee". Intussen zijn de teksten klaar en staat het constructiewerk voor de deur. „Dat betekent tekeningen maken en timme ren. We doen dat zelf. Het te kent het karakter van de op leiding. Je moet thuis zijn op veel terreinen. Handvaardig zijn, maar ook teksten kunnen /chrijven. En onderdelen van De Bird- presentatie moet perfect worden. Wiek Rozemond: „Desnoods werken we aan het eind tot in de nacht door". een tentoonstelling goed kun nen verdelen om de belang stelling te spreiden, maar ook weten hoe hoog je teksten moet ophangen", licht Anieta toe. De hele tentoonstelling wordt opgebouwd in het Pesthuis. ..Dat maakt het voor ons extra moeilijk. We moeten de ten toonstelling zo construeren dat die in kleine stukken vervoerd kan worden. Pas een paar da gen voor het festival begint, kan de organisatie van het fes tival in het Congresgebouw te recht". Voor het Zover is, heeft het kwartet nog een heleboel te doen. „Maar we weten ze ker dat het geheel op tijd af zal zijn", laat Johan weten. En Wiek, terwijl hij rondkijkt: „Desnoods werken we er in de laatste weken tot in de nacht aan door. Toch?". Bevestigend geknik is zijn deel. ERIK HUISMAN Lezing De vereniging Vrienden van het Gemeentearchief en de Leidse Pilgrim-col lectie Jan van Hout" hou den morgen een lezing over onderzoek met ar chiefbronnen. De zesde le zing in deze serie wordt verzorgd door P.J.M. de Baar. medewerker van het archief. Onderwerp is ..Kaartmateriaal als histori sche bron". De lezing is voor iedereen toegankelijk. De toegang bedraagt tien gulden. Leden van de vere niging „Jan van Hout ge nieten een korting. De le zing begint om 20.00 uur in het gemeentearchief aan de Vliet. Wandeling Het Instituut Voor Natuur- beschermingseduca tie (IVN) houdt woensdag weer een wandeling door park Cronesteijn. Hel ver trek is om 20.00 uur bij het informatiebord naast de waterspeelplaats, net over de spoorbrug. Inlichtingen bij Sjaak van Rijn. 071214996 (overdag) of 132601 ('s avonds Expositie De Stichting Kadercursus sen Leiden houdt op vrij dag en zaterdag een exa menexpositie. Op deze ex positie tonen tientallen cur sisten hun werk uit de les sen creatieve handvaardig heid en bezigheidsbegelei ding. De expositie is vrij dag geopend van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. De ex positie wordt gehouden in de cursuslokalen van K&O. Oude Vest 45 in Leiden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7