Tin Machine vooral hard Muziekfestival in Zuiderpark groeit uit tot familiehappening 1 I Bowie zeer kritisch gevolgd op Museumplein in Amsterdam in S%% De Maxi-Vrij Spaarrekening van de CVB geeft uw spaargeld de rente en de ruimte om te groeien. KUNST fteid&Qoivtant MAANDAG 26 JUNI 1989 P| Drie miljoen boeken bedreigd door veroudering en verzuring DEN HAAG Ten minste drie miljoen boeken van ons culturele erfgoed dreigen ver loren te gaan als gevolg van verzuring van papier, verou dering en milieu-invloeden. Er dient een nationaal beleid te komen voor het behoud van ons nationale geheugen, dui zenden kilometers opgeslagen kennis. Een Nationaal Conser- veringscentrum kan dit beleid het beste uitvoeren. Dit zegt de Raad van Advies voor Bibliotheekwezen en In formatieverwerking (Rabin) in zijn advies aan de ministers Deetman van onderwijs en wetenschappen en Brinkman van cultuur. Jaarlijks gaan in ons land unieke en kostbare werken verloren. Een groot aantal bijzondere collecties van nationaal of internationaal belang verkeert daarnaast in slechte tot zeer slechte staat. De instellingen kunnen alleen noch gezamenlijk de verant woordelijkheid dragen voor het nationale erfgoed, vindt de raad. Hier ligt een taak voor de overheden ofschoon de kos ten van conservering als afge leide van het aanschafbeleid gedragen dienen te worden ge dragen door de eigenaren. Voor de overheid becijfert de Rabin deze kosten op 275 mil joen gulden voor ongeveer één miljoen boeken. Deze banden vormen tien procent van het totaal dat landelijk gezien op dit moment in aanmerking komt voor conserverende maatregelen. De belangrijkste knelpunten voor behoud van collecties liggen op het gebied van financiën en personeel: klimaatbeheersing maar ook bestrijding van schimmelepi demieën en wateroverlast. De Rabin stelde zich voor het opstellen van zijn advies op de hoogte via een enquête onder een groot aantal bibliotheken en andere instellingen met bij zondere collecties. De ernstig ste problemen doen zich voor bij materiaal van na 1800. Twintig instellingen gaven aan dat ten minste een kwart van hun collecties, in sommige gevallen tachtig procent, acuut wordt bedreigd. Doel van het nationale beleid op internationaal niveau moet volgens de Rabin zijn „het lo kaliseren, registreren en be waren van ten minste één exemplaar van het Neder lands-eigen gedrukt en audio visueel materiaal". In het op te richten centrum dienen samen te werken: de Koninklijke Bi bliotheek, het Algemeen Rijks archief en één of meer van de instellingen die audiovisueel materiaal beheren, zoals het Nederlands Filmmuseum en het Nederlands Omroeppro- duktie Bedrijf (NOB). Rietveld Academie Koningin Beatrix bracht dit weekein de volkomen onver wacht een bezoek aan de eindexame nexpositie van stu denten van de 65- jarige Rietveld Aca demie in de Amster damse RAI. Ze sprak daar onder meer met de pas af gestudeerde beeld houwer Erik Meijer van Putten (links) en Simon den Hartog, voorzitter van het college van bestuur van de academie. foto: anp CD-presentatie op verkeerd orgel Ben van Oosten speelt werken van Marchand, Bach, Lammens en Guil- mant, Grote Kerk Den Haag, zater dag. De orgelmuziek van de Franse componist Alexandre Guil mant (1837-1911) is bijna on verbrekelijk verbonden met het timbre van de orgels van Cavaillé-Coll, een beroemde orgelbouwer uit de vorige eeuw. De goede kwaliteit en de aparte klankkarakteristiek van Cavaillé-Colls instrumen ten hielpen Guilmant het or gel-recital populair te maken bij een groot publiek, en stel den hem in staat een nieuwe muzikale vorm te ontwerpen. De vorm, symfonisch van op zet en typerend voor het Frans romantisch orgelrepertoire, werd door Guilmant „sonate" genoemd. Widor en Vièrne ga ven hun stukken in deze stijl de naam „orgelsymfonie". De organist Ben van Oosten heeft een aantal jaren geleden alle orgelsynfonieën van Vièr ne op de plaat gezet, en kreeg daarvoor diverse onderschei dingen. Onlangs maakte de Haagse organist een opname van alle acht orgelsonates van Guilmant en ter gelegenheid van de presentatie van de eer ste CD-set speelde hij zater dagavond in de Grote Kerk de vijfde sonate. Een betere reclame voor zijn opnames had Van Oosten niet kunnen maken, want het viel duidelijk te horen dat hij de muziek tot in de puntjes be heerst. Wat ook opviel was dat het niet wollig genoeg klin kende Metzier orgel van de Grote Kerk ongeschikt is voor deze compositie. Hoe de sonate zou moeten klinken is op CD's te beluisteren, want Van Oos ten heeft voor de opname ge bruik gemaakt van het Cavail- lé-Coll orgel van de abdijkerk in Rouen. Guilmants muziek is namelijk geheel afgestemd op de klank van een Cavaillé- Coll orgel zodat die eigenlijk alleen op zulke instrumenten tot zijn recht komt. Na afloop van de overhandi ging van het eerste exemplaar van de uitgave aan de organist gingen de CD's dan ook als warme broodjes over de toon bank. Het is overigens vreemd dat de presentatie geschiedde in de Grote Kerk, en niet in de Haagse Waalse Kerk waar een echt (weliswaar klein) Ca vaillé-Coll orgel staat. Ook de door Van Oosten gespeelde stukken van Lemmens, Guil mants leraar, zouden daar be ter hebben geklonken dan in de Grote Kerk. ARTHUR VAN DER DRIFT David Bowie tijdens zijn optreden in het Amsterdamse Paradiso met zijn groep Tin Machine. foto: anp David Bowie is aan een nieuwe fase in zijn leven begonnen. Hij heeft niet alleen zijn nieuwe liefde Melissa Hurley, maar ook een nieuwe groep, Tin Machine. De eerste be zong hij liefkozend in „Amazing", het openings nummer van zijn korte, maar explosieve optreden zaterdagavond in Paradiso in Amsterdam. De tweede zorgde voor een rauwe muzikale begeleiding bij het slechts een uur en tien minuten durende concert. Tijdens de pompeuze Glass Spider Tournee knapte de En gelse zanger af op het groot schalige optreden. Nooit bang om risico's te nemen, zocht David een aantal muzikanten bij elkaar om een groep te for meren. Het werd Tin Machine. Maar Bowie ging, niet geheel onterecht, helemaal terug naar af. De muzikale gevolgen wa ren dat hij voor spontaniteit koos. Op de plaat resulteerde dat in een aantal schitterende composities, waarin het aan deel van Bowie tot een kwart werd beperkt en vooral tot ui ting kwam in nummers als „Baby Can Dance". Bovendien koos hij, zoals als iètïere begin nende groep, voor de kleine zalen, wat vooral de organisa- Concert Tin Machine. Met David Bo wie (zang, gitaar), Reeves Gabrels (gitaar), Hunt Sales (drums), Tony Sales (basgitaar) en Kevin Arm strong (gitaar). Paradiso, Amster- dam. Zaterdag. toren voor problemen stelde omdat hij ondanks alles de naam Bowie draagt en dus een publiekstrekker is. In Neder land werd voor de teleurge stelde fans, die niet tot de ne genhonderd gelukkige Paradi- so-gangers behoorden, daarom een scherm opgetrokken op het Museumplein in Amster dam, zodat ze toch geen secon de van het concert hoefden te missen. Bowie bewees met zijn optre den nogmaals afstand te heb ben genomen van zijn verle den. Hoewel hij nog altijd de zelfde maniertjes hanteert, be stond het concert slechts uit werk van de debuut-elpee Tin Machine en werd om het volu me van het optreden wat te vergroten naast „Working Class Hero" van John Lennon, voor een extra cover gekozen: „Maggie's Farm" van Bob Dy lan. En daarmee was gelijk zijn tocht langs de kleine zalen verklaard, want Tin Machine heeft gewoon nog niet genoeg materiaal om een volwassen concert te geven. Had Bowie wel voor Ahoy' gekozen dan zou hij met deze korte set on getwijfeld zijn afgeschilderd als een man die wat al te ge makkelijk zijn geld binnen sleept. Bowie, die met deze tournee (opnieuw) geschiedenis schrijft, had aan zijn gezicht suitdrukkingen te zien, duide lijk plezier. Toch was het con cert even verrassend als te leurstellend. De groep staat muzikaal zijn mannetje. Voor al gitarist Reeves Gabrels speelde een sterrenrol en is een toonkunstenaar, die met zijn heel eigen stijl aan het be gin van het concert voor heel wat opwinding zorgde. Dat de tweede helft zou vervlakken tot een brei had vooral met het geluidsvolume te maken, dat langzaam werd opgeschroefd. Gevolg was dat de nummers vervormden tot èèn geluids muur, die als een tank over het publiek heendonderde. Het werk van Tin Machine vraagt vooral om subtiliteit. Alleen op die manier kan het stralen. Nummers als „Baby Can Dance" en „Under The Gods" verloren dan ook hun kracht. Yuppie-hardrock is een bena ming, die het best lijkt te pas sen bij Tin Machine op het po dium. Het wordt vooral inge geven door de vlekkeloze zwarte pakken waarin het vijftal aantreedt. Daarbij is het geluid wel volumineus, maar werken de leden zich niet echt in het zweet, hoewel Bowie, die soms akoestische gitaar speelde, al snel zijn dasje en jasje uittrok en de strak drum mende Hunt Sales met ont bloot bovenlijf zijn trommels bewerkte. Dat het vijftal muzikaal kan schitteren bleek tijdens de in een country western-jasje gestoken „Bus stop" en het huiveringwekkend mooie „Prisoner Of Love". Dat was overigens de enige keer dat blauwe lampen het podium verlichtte, de rest van de set werd gespeeld in wit licht, want zoals iedere beginnende groep werd er geen geld uitge trokken voor een indrukwek kend lichtdecor, maar moest de muziek overtuigen. Bowie (met baardje) had het niet al tijd even gemakkelijk. Tot twee keer toe werd hij belaagd door vrouwelijke fans. De eer ste greep hem tijdens „Hea ven's in Here" zo stevig om zijn nek, dat hij bijna stikte. Of de groep ook toekomst heeft, is onduidelijk. Als de musici het ingeslagen pad blij ven volgen, zullen veel Bowie- fans afhaken. Zij verwachten iets anders van hun idool, zo als meer subtiliteit en meer fantasierijke capriolen. Aan de andere kant zijn de groepsle den, wiens muzikale inbreng behoorlijk groot .is, tot heel veel in staat. Dat lieten ze za terdagavond, ondanks het vo lume, volop blijken. AMSTERDAM Geen uitzinnig gejoel, geen hui lende mensen, geen over matig drankgebruik. De 25.000 fans van David Bo wie die zich zaterdaga vond op het Museumplein in Amsterdam hadden verzameld om het concert van de megaster recht streeks via een video scherm te volgen, hielden zich opvallend rustig. Men luisterde, men bekritiseer de. Omstreeks half negen hadden de eerste fans zich voor het scherm verzameld om het voorprogramma van David Bowie te zien. Ze hadden zich erbij neergelegd niet tot de 900 uitverkorenen te horen die bij het concert in Paradiso waren toegelaten. Rustig, languisant zittend op het gras werd het harde gekrijs van het roek- bandje Urban Dance Squad beluisterd. Er was eigenlijk niemand echt geïnteresseerd in de band. We moeten alvast bier in slaan voor straks. Heb je misschien nog iets lekkers te roken? Kom ik wat in de stemming", riep iemand. Voor de drie patattenten op het plein was het druk. De ei genaar kon de vraag naar bier en sterke drank bijna niet aan. „Ik heb mijn maat gevraagd nog duizend blikkies te bren gen. Even geduld jongens. Motten jullie geen patatje?" Van alle delen van het land waren mensen naar Amster dam gekomen om David Bo wie te zien. Weliswaar zie ik hem niet live. Maar misschien komt hij straks, na afloop van het concert, even naar het Mu seumplein om ons te begroe ten. Kan ik even David met baard bewonderen", aldus een fan uit Groningen. Op het Museumplein werd het ondertussen steeds drukker en gezelliger. Bekenden ontmoet ten elkaar, zoenden elkaar en rookten gezamenlijk een stic kie. Toen om tien uur het con cert van de ster begon, was het afgeladen vol. De stemming zat er zo in dat, bij het horen van de eerste noot van David Bowie en zijn groep Tin Ma chine, even en masse naar vo ren werd gedrongen, als zou de ster zelf voor het scherm staan. Maar na een paar nummers veranderde de sfeer op het plein. De artiest stond er niet. sponsor Nescafé liet om de paar minuten haar naam op het scherm zien en het geluid viel zo nu en dan weg. De 25.000 man op het Museum plein werden er onrustig van. Applaudisseerden niet meer na een nummer en dansten ook niet mee op de muziek. David Bowie werd. naarmate het concert vorderde, steeds kritischer gevolgd. „Nou, het is in ieder geval veel beter dan zijn Glass Spider Tour. Maar het is het nog niet. Hij was vroeger veel orgineler in zijn muziek. Had ook een mooiere stem. Zijn band is wel goed. Die drummer ziet er niet uit, maar die solo's zijn echte klas- 5e", zei een fan tegen zijn vriendin die meer om zich heen stond te kijken, op zoek naar bekenden. Toen Bowie, na 'n uur en een mooi slotnummer zijn concert beëindigde, ging er een zucht van verlichting door de men senmenigte. Als makke scha pen, met hun hoofd een beetje teleurgesteld gebogen, verlie ten de fans het plein. De mees ten doken meteen het café in. Een Museumpleinganger, bier drinkend in een druk bezochte Amsterdamse kroeg: „Toch leuk om Bowie gehoord te hebben. Maar wat had ik graag in Paradiso zitten zwe ten. Dat ontbreekt bij een niet- live concert hé? De lucht van zweet, hasj en verschraald bier". AGAATH GARSCHAGEN Voor een uitne agenda, ook voor mende dagen, raai men „UIT", de graBtC kelijkse bijlage var krant. !Sp bioscopei Alp %goc olies ALPHEN AAN DEN RIJ|kllo ROCINEMA I (Van Boen I straat 6, tel. 01720-20kn» to kill (al); 13.3(1 k OINFMA II- I ir.«nrfucr>- EUROCINEMA II: Licenrf! (al); 13.30, 20.30. Lady efUn gebond (al); wo. 14.00. «n A CINEMA III Naked gjad 13.45, 18.45, 21.15. E Ol NEMA IV My stepmoth. alien (al); 13.45, 18.45, ►bru IO lor** LEIDEN LUXOR (Stall. D 19, tel. 071-121239): Nafcoor (al); 19.00, 21.15. wo. ocFriif LIDO en STUDIO (Stef 39, tel. 124130): Licenses (al); Rain Man (al); 14. M 21.15. Mississippi burnt 14.30, 18.45, 21.15. My ther is an alien (al),^~ 19.00, 21.15 Dangers sons (al); 19.00, 21.15. f 14.30 Lady (al); wo. 14.30. •TRIANOf"' straat 31, tel. 123875): T (al); 19.00. wo. ook 14; Weeks (16); 21.15. RE) lemmerstraat 52, ter 125414): New wave I (16); 14.30, 19.00, 21.15 Twins (12); 19.00. The (16); 21.15. Junglebook 14.45. CITY THEATER 11:1™ bi (al); 19.00, 21.15. vilDl 14.45. first VOORSCHOTEN GREle^ tel. 01717-4354): Twftl il wo. 15.45. Gorilla's in <var (al); ma. t/m wo. 20.1,. 15.45 Working girl (al); I Dli kindervoorstelling! rï' Avontuur met een staa«êin 14 00. Jungle book; wo.»rd WASSENAAR •ASTRA^e 01751-13269):Working Qvir 20.00. I n KINDERVOORSTELLING^!" Alleen op de wereld; wcj zjj DEN HAAGASTA: 1 (Spuldpl 463500): Dead bang (12Wie 18.45, 21 30. ASTA stepmother is an alir 14.00. 18.45, 21.30. Al II Tequila sunrise (al); „ra 18.45, 21.30 BABYr (naast Den Haag Centii 471656): Dangerous flleic (al); 14.00, 19.15, 21.45: BYLON 2 Homeboy (al);_ 19.00, 21.30. BABYL Mississippi burning (12)- 19.00, 21.30 CINEAC tenhol 20, tel. 630637): I matary (16); 14.00, 18.45v CINEAC 2: Her alilA 14.00, 18.45, 21.30. 3: Twins (al); 18.45,_21_.) J di. ook 14.00 METROl (Carnegielaan, tel. 4567I cence to kill (al); 14.00. 21.30 METROPOLE OEI man (al); 14.00, 18.45.raa METROPOLE 3: Theldd gun (al); 14.00, 18.45,ent METROPOLE 4 A cry;^ dark (al); 14.00, 18.45,'. METROPOLE 5: The b man (al); 14.00, 18.45ier] ODEON 1 (Herengrac tel. 462400): Licence to rU 13.45, 18.45, 21.30 fc O 2: A fish called Wan<or, 13.45, 18 45, 21.30. ODelt The naked gun (al); 1. 18.45, 21.30. ODEON kif king girl (al); 13.45, I 21.30. STUDIO 1 (Kettirjieb 12b, tel. 656402): Anothzir man (al); 18.15, 20.00, w STUDIO 2: Moments m (16); 19.15, 21.30. STUDll b( lectrice (16); 19.15, t-v. HAAGS FILMHUIS: 1 LJ' Vleugels; 19.30 The dnWf man's contract; 21.45. - De kommissaris; 19.30,L, Zaal 3: 19.30, 21.45 Criinit vos; ma. Le dernier masl Cul de sac; wo. ein< bn KINDERVOORSTELLING! CINEAC 3 Lady en dl bond; wo. 14.00. JE NEGENDE PARKPOP ZONDER MUZIKALE HOOGTEPUNTEN TOCH GESLAAGD DEN HAAG In een zonovergoten Zuiderpark heeft het gratis Parkpop festival gisteren het recordaantal van drie honderdduizend bezoe kers getrokken. Afgezien van de inmiddels spreek woordelijke flauwvallers verliep het massale fami liefestijn zonder inciden ten. Het enige probleem vormde in feite het ver keer, dat tot uren na af loop voor een chaos rond het park zorgde. Het was voor de negende keer dat het festival werd georga niseerd en de versie van giste ren was qua bezoekersaantal len zonder meer de meest ge slaagde. Vanaf het begin van de middag tot in de vroege avonduren bood net Zuider park de aanblik van een gi gantische mensenmassa die zich tegoed deed aan zon, drank en muziek. Dat de mu- ziekprogrammering wel be schouwd niet zoveel om het lijf had, deerde de meeste mensen niet. Er was immers genoeg en voor ieder wat wils te doen op het festivalterrein. Kickboksen Zo waren er weer de neder zettingen van de „motorben des" de Hells Angeis en de Scavengers, waar iedereen zich kon vergapen aan de prachtigste tweewielers en hun berijders. In de kring van de Scavengers stond een heu se ,boksring waar demonstrfl- Sommige toehoorders gingen zondag tijdens het Haagse Parkpopfestival geheel op in de muziek. tiepartijen kickboksen te be wonderen vielen. Onder grote belangstelling en een moor dend hete zon stond een aan tal afgetrainde vechtsporters elkaar ogenschijnlijk naar het leven, om na afloop van hun partij de dag verder in vrede door te brengen. Het geweld bleef gisteren gelukkig be perkt tot de ring, zodat de Haagse «politie een zeer rustige en gemoedelijke dag beleefde. Waarschijnlijk was het sim pelweg te warm om meer te doen dan zitten, staan en slen teren. Een ware publiekstrekker bleek ook het reuzerad te zijn. Een onafgebroken stroom van mensen zorgde ervoor dat het letterlijke hoogtepunt van de dag geen moment leeg rond draaide. En dan natuurlijk de ontelbare kraampjes. Het was alsof alle handelaren in pla ten, t-shirts, sieraden en soft drugs uit het Haagse gewest en ver daarbuiten hun weg naar het Zuiderpark hadden gevonden. Ook wat dat be treft is er gisteren vast en ze ker een record gebroken. Het weer De belangrijkste factor in het overstelpende succes van de negende Parkpop-editie is zonder twijfel het mooie weer geweest. Net als eerder dit jaar bij Pinkpop en Vlietpop werden bezoekers en organi satoren bedeeld met een stra lend blauwe hemel. De hitte eiste vanzelfsprekend de no dige slachtoffers, maar behal ve een handvol flauwvallers bleef de EHBO'ers zwaar werk bespaard. De soepel lo pende aanvoer van bier en frisdranken zorgde voor de nodige afkoeling, en vanaf de podia werd het dichtopeenge- pakte en uitbundig zwetende publiek regelmatig nat ge sproeid. Het enige minpuntje van de overigens geslaagde dag was eigenlijk de muziek zelf. De programmeurs hebben een ri sicoloos maar daarom ook weinig vernieuwend pro gramma in elkaar getimmerd, waar eigenlijk niets met kop en schouders boven uit stak. Bovendien kwamen twee bands die vooraf veelbelo vend leken, om uiteenlopende redenen niet uit de verf. Het Britse Kevin McDermott Or chestra liet het op het laatste moment afweten en werden vervangen door de Haagse Urban Heroes. Het ook al Britse Londonbeat speelde wel, en goed ook, maar moest in de strijd om de toeschou wers de eer laten aan Neer- lands trots de Golden Earring, die op het andere podium speelde. De Hagenaars speel den in feite een thuiswed strijd, en begonnen hun „alle dertien goed"-set dan ook zeer toepasselijk met de 1970- hit „Back Home". Afgaande op het aantal mensen dat de nummers meezong, was het optreden van de Golden Ea ring het hoogtepunt van de dag. Instituut Hiermee is gelijk voor een deel antwoord gegeven op de vraag waarvoor het publiek van Parkpop eigenlijk komt. De vernieuwende program mering, waar Parkpop jaren lang prat op is gegaan, lijkt het loodje te hebben gelegd in de strijd om zo hoog mogelijke bezoekersaantallen. Gisteren waren er dan wel een paar onbekende groepen gepro grammeerd, maar het bleek al snel dat onbekend niet per definitie synoniem is aan interessant of vernieuwend. Voor sommigen is dat heel vervelend, want muzikaal ge zien wordt het er allemaal niet opwindender door. Aan de andere kant moet worden vastgesteld dat het festival als familie-happening een insti tuut geworden is, dat met blij vende assistentie van de weergoden nog verder kan groeien. Het toekomstperspec tief is dus uitstekend en het tweede lustrum van Parkpop volgend jaar zo mogelijk nu al een succes. Het Zuiderpark kan zich dan opmaken voor de jacht op de half miljoen be zoekers. En dat allemaal gra tis... WIM BARGERBOS (ADVERTENTIE) V Rente nu De Maxi-Vri| Spaarrekening van de Centrale Volksbank is de ideale spaarvorm voor iedereen die in het bezit is van een privé- of girorekening. U kunt tot I 25 000,- per maand vrij opnemen en profiteert toch van een aantrekkelijk hoge rente Storten en opnemen doet u eenvoudigweg met een overschrijvingsfor mulier De makkeh|kste manier van sparen is automatisch sparen. Met een machtigingskaart kunt u opdracht geven periodiek een vast bedrag van uw prive- oi girorekening naar uw Spaarrekening over te boeken. Zo bouwt u haast ongemerkt een aardig spaartegoed op. Maximaal spaargemak, maximale rente en maximale vrijheid, dat is de Maxi-Vrij Spaarrekening van de Centrale Volksbank. Centrale Volksbank |cvb| doe m; acl }d( k 1 Kijk in de Gouden Gids of het telefoonboek voor onze vestiging bij u in de buurt of bel (01719) 11223. VEEMARKT LEIDEN - Prijzen slacht- runderen per kg. geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inklusief BTW (volgens P.V.V.): Aanvoer slachtrun- deren 810 stuks, waarvan 140 man nelijk. Mannelijk super 9,25-10,50. Mann. extra kwal. 8,50-9,25. Mann. 1e kwal. 7,75-8,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mann. 2e kwal. 7,00- 7,75. Mann 3e kwal. 6,50-7,00. Han del redelijk en prijzen gelijk. Vrouwe lijk super 10,00-12,75. Vrouwelijk, ex tra kwal. ff,55-10,00. Vrouwelijk 1e kwal. 7,55-8,55. Handel flauw, prl>_m fitte lager. Vrouwelijk 2e kwal. ïon. Vrouwelijk 3e kwal. 6,35-6,71, kwaliteit 5,65-6,75. Handel flT zen lager. e Bi Slachtschapen en lammereèias geslacht gewicht, inklusief Bilt, voer 54 stuks, waarvan lamfyu'j{ Geen noteringen. De totaalaanvoer bedroeg 91

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6