Vraagtekens bij houding Thatcher Bijstand voor bijstandbetalers multinational? Kies ook uw fax bij Hongaarse partij weet breuk nog net te voorkomen Strengere straffen bepleit voor illegale olielozingen BINNENLAND\BUITENLANDftudóg(5ouAa«tMAANDAG 26 JUNI 1989 PA(^ nooit Rui >chol uten telecom Parade In Parijs draaien ze de hand nergens voor om. Zelfs niet voor een futuristische parade. Wat bij nader inzien evenwel een optreden bleek te zijn van een Italiaanse drumband uit Rome tijdens een straattheater-festival. Je zag de toeschouwers denken: „rare jongens, die Romeinen". FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Het vier- hoofdige presidium dat nu de leiding heeft in Honga rije bestaat uit Nyers, Grosz, Pozsgay en premier Nemeth. Op Grosz na zijn allen radicale hervormers. De instelling van de vier- hoofdige leiding is duide lijk bedoeld om de partij bijeen te houden tot aan het buitengewone partij congres dat in oktober wordt gehouden. Het komende partijcongres heeft tot taak de partij voor te bereiden op de eerste verkie zingen met meer partijen in Hongarije na 1947 Deze ver kiezingen staan voor midden volgend jaar op het program- ma. De nog te scheppen func tie van president, die er tegen die tijd moet zijn, is bedoeld als factor van stabiliteit in een tijd van overgang. Het centraal comité was bij eengeroepen omdat de partij verscheurd dreigde te raken door een diepgaand conflict tussen voorstanders van radi cale hervormingen en de be houdende vleugel onder lei ding van partijleider Grosz. De meningsverschillen waren zo hoog opgelopen dat er een on overbrugbare kloof dreigde te ontstaan. Kennelijk wil de Hongaarse leiding een situatie vermijden als in Polen, waar de commu nistische partij bij gedeeltelijke vrije verkiezingen veel terrein moest prijsgeven aan de door Solidariteit vertegenwoordigde oppositie. „Zij hopen dat Nyers als brug tussen alle fracties kan fungeren", zei een wester se diplomaat, die echter be twijfelde „of ze alle vier op een lijn kunnen blijven". Ove rigens betekent de benoeming van Grosz in het nieuwe presi dium dat de hervormers nog wel rekening moeten houden met de conservatieve partii- vleugel. Als voormalig sociaal democraat gelooft Nyers krachtig in markteconomie, in democratische besluitvorming en openheid Maar hij geldt als minder radicaal dan Pozsgay, die economische zaken in zijn portefeuille heeft. Nyers stond aan de wieg van de economische hervormingen die in 1968 werden opgezet. Het tot staan brengen ervan leidde echter in 1972 tot zijn ontslag uit de leiding van par tij. Hij maakte op 22 mei 1988 een spectaculaire come-back tijdens een partijcongres, waarbij hij in het politburo werd gekozen. Daarvoor had hij de jaren doorgebracht in de schaduw van de macht, en vervulde hij diverse economi sche functies binnen de partij en het parlement. Na de zitting van de afgelopen dagen verklaarde het Hon gaarse centrale comité bij voorbaat beschuldigingen als „verraad van het socialisme" te verwerpen. Er is de afgelo pen maanden vanuit de buur landen felle kritiek geleverd op de snelle politieke ontwik kelingen in Hongarije. „Ons doel is democratisch socialis me, een grondwettelijke staat, een parlementaire democratie op basis van een meer-partij- enstel en een markteconomie gebaseerd op basis van ge mengd eigendom", aldus de verklaring. „Milieubeleidsplan symptoombestrijding" NIJMEGEN Zes Nijmeegse hoogleraren in de sociologie en enkele tientallen wetenschappelijk medewerkers heb ben een brandbrief aan minister-president Lubbers ge stuurd. Zij noemen hierin het Nationaal Milieubeleidsplan „dweilen met de kraan open". Volgens de schrijvers van de brief zou in het NMP aandacht besteed moeten worden aan de fundamentele veroorzakers van milieuvervuiling: de huidige techniek, economie en wetenschap. Deze „pij lers van onze maatschappij" moeten grondig herbezien worden, wil milieupolitiek werkelijk effect hebben, aldus de sociologen. De techniek bekommert zich, zo staat in de brief, alleen om effecten in steeds kortere tijd en steeds grotere omvang. Het is een „de natuur niet ontziende een- richtingstechniek". De huidige economie dreigt de voor waarden voor toekomstige economische welvaart te ver nietigen, aangezien „het nageslacht dat straks de kosten van het potverteren te dragen heeft geen stem heeft". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Werkgroep Noordzee vindt dat er strenger opgetreden moet worden tegen illegale olielozingen op het Ne derlandse deel van de Noord zee. Tussen 1982 en 1988 zijn ruim 200 schepen betrapt op het lozen van olie, maar dit leidde slechts iri 24 gevallen tot een boete. Bovendien wa ren die boetes erg laag: zij va rieerden van 1000 tot 4000 gul den. „Deze bedragen staan in geen verhouding tot de winst die gemaakt kan worden door niet naar een haven te gaan of lan ger in een haven te blijven om olie af te geven", aldus de Werkgroep Noordzee. Zij schrijft dit in een commentaar op de tweede nota Harmonisa tie Noordzeebeleid van minis ter Smit-Kroes, die morgen in de Tweede Kamer wordt be sproken. Volgens de Werk groep hinkt de nota duidelijk op twee gedachten: enerzijds wordt de bescherming van het Noordzeemilieu voorgestaan maar anderzijds biedt de nota ruimte voor uitbreiding van de economische activiteiten op de Noordzee. Verder betreurt de Werkgroep het dat er nauwe lijks aandacht wordt besteed aan de landbouw als mede- veroorzaker van de zeevervui ling. Via kanalen en rivieren worden jaarlijks grote hoe veelheden giftige stoffen, af komstig uit de landbouw, naar de Noordzee vervoerd. LSVb krijgt interimbestuur UTRECHT De ledenvergadering van de Landelijke Studentenvakbond LSVb heeft afgelopen weekeinde in Utrecht voor drie maanden (tot eind september) een interimbestuur be noemd. Dat was nodig na het aftreden onlangs van voorzitster Nicky de Hiep. Met haar stapten ook twee an dere bestuurders op. De LSVb meent dat met de benoeming van een inte rimbestuur een punt is gezet achter een „verwarrende en onduidelijke pe riode". Die ontstond na een motie van wantrouwen tegen De Hiep. Aanlei ding tot die motie was haar suggestie om de overgangsregeling voor de har monisatiewet van twee tot één jaar te bekorten. De LSVb werkt tot eind september zonder voorzitter. GONZALEZ ALLEEN BEREID TOT COMPROMIS OVER TIJDSTIP DINER (Van onze correspondent Frans Boogaard) MADRID De Europese top in Madrid, die van daag en morgen het Spaanse voorzitterschap van de EG afsluit, hoeft niet op een complete mis lukking uit te draaien. Een etmaal voordat de Spaan se premier Felipe Gonzalez vanmorgen de bijeenkomst van de twaalf regeringsleiders in het imposante congrespaleis opende, heeft de Britse pre mier Margaret Thatcher haar houding over de economische en monetaire eenwording van Europa iets versoepeld. Groot-Brittannië, aldus krin gen rond de Britse premier, is bereid het pond onder voor waarden tot het Europees mo netair stelsel toe te laten, als de overige elf regeringsleiders in ruil daarvoor zouden willen afzien van onomkeerbare af spraken over verdere econo mische en monetaire samen werking in Europa. Bovendien zal de Britse inflatie (nu 8,3 procent) eerst moeten worden gehalveerd en zal het EMS moeten aantonen dat het opge wassen is tegen de vrijmaking van het Europese kapitaalver keer op 1 juli volgend jaar. Met die beloftes hoopt de Brit se premier de meer EG-gezin- de krachten in haar eigen Conservatieve partij te sussen en een anders onvermijdelijke confrontatie met de regerings leiders van Spanje, Frankrijk, Italië en West-Duitsland te voorkomen. Deze vier landen willen nu al concrete afspra ken maken over een strak, vanuit Brussel georganiseerd, economisch en monetair be leid. De houding van Thatcher wordt in Madrid verschillend uitgelegd. Landen die bereid zijn haar nog wat tijd te gun nen, zoals Nederland, zien in de „move" een poging tot com promis, die het verdient te worden gehonoreerd. Anderen wijzen erop dat het nog jaren kan duren voordat Groot-Brit tannië zijn inflatie-percentage tot het EG-gemiddelde van 4,5 procent heeft teruggebracht. Bovendien zou Thatcher deze kleine toegeving kunnen ge bruiken om de verdere omvor ming van Europa tot een su permacht met een eigen finan cieel, economisch en sociaal beleid volledig op de lange baan te schuiven. Als bewijs daarvoor' voeren zij aan dat ook al lijkt Londen nu met een lichte versterking van de mo netaire samenwerking ak koord te willen gaan, de Britse premier zelfs op die beschei den stap nog geen datum wil prikken. Haar eigen ministers van financiën en van buiten landse Zaken, Nigel Lawson en sir Geoffrey Howe alsmede haar oud-minister van defen sie, de invloedrijke Conserva tief en mogelijk toekomstig premier Michael Hesseltine, dringen daar wel op aan. Zij zijn bang dat hun land anders buitenspel wordt gezet, waar door Londen elke greep op de verdere ontwikkeling van de EG zou kwijtraken. Zij zijn van mening dat een wat toege eflijker houding Groot-Brit tannië en de EG als geheel aleen maar tot voordeel kan strekken. De Spaanse premier Felipe Gonzalez, die vandaag en mor gen de Europese top voorzit, was gisteravond overigens maar tot één concessie bereid: het diner voor de regeringslei ders vanavond wordt niet naar Spaans gebruik om 11' uur, maar twee uur eerder opge diend, op dringend verzoek van zijn gewoontegetrouw vroeger etende noordelijke collega's. Thatcher en Lubbers hand in hand bij het begin van de Europese top Lubbers wordt in de Spaanse hoofdstad een bemiddelaarsrol verwacht in nomische en monetaire toekomst van Europa. in Madrid. Van premier het conflict over de eco- FOTO: AP APELDOORN Zeven gemeenten zitten met een molensteen om hun nek. Omdat de regering het aandeel in de bijstands kosten met tien procent wil verlagen, komen di verse gemeenten voor ex tra hoge lasten te zitten. Sommige kunnen* het nau welijks nog betalen, ande re daarentegen hoeven zich geen zorgen te ma ken. De volgende rege ring moet beslissen of de plannen van het demissio naire kabinet ooit in een wetsvoorstel worden ge goten. In de Paasbrief van 1988 maakte het huidige demissio naire kabinet de plannen ken baar het gemeentelijk aandeel in de bijstandskosten te verho gen van 10 naar 20 procent. De gedachte hierbij is dat een ho ger eigen aandeel de gemeente maant tot meer controle en zuinigheid. Om de gemeenten niet zomaar met deze forse fi nanciële aanslag op te zadelen, verhoogt het rijk de bijdrage aan het gemeentefonds met eenzelfde bedrag. Ogenschijn lijk weinig reden tot zorg dus voor gemeenten, de gehele operatie verloopt immers bud gettair neutraal. Dragen Desondanks organiseerden ze ven 'arme' gemeenten van daag in Arnhem een symposi um over bijstand voor bij standbetalers. De zeven - Al melo, Arnhem, Groningen, Helmond, Den Bosch, Nijme gen, Tilburg - maken deel uit van een veel grotere groep ge meenten die de -stijgende bij- standslasten nauwelijks meer kan dragen. De groei van het aantal uitke ringsgerechtigden is hier debet aan, maar ook de ongelijke verdeling van de gelden uit het gemeentefonds en het af wentelen van rijksbezuinigin gen op de lagere overheden. Uit onderzoek van de zeven gemeenten blijkt dat zij er in elk geval behoorlijk bij zijn in geschoten. Gold voor alle ge meenten in de periode '79-'84 dat '4,28 procent van de stij gende uitkeringslasten niet ge compenseerd werd, voor de groep van zeven bedroeg dit ruim 8 procent. De pijn voor de groep van ze ven 'extreme' bijstandsge meenten zit in de ongelijke verdeling van de gelden uit het gemeentefonds. Dit geld is afkomstig van het rijk en wordt voor verschillende doel einden gebruikt. Afhankelijk van de besteding wordt het geld verdeeld op basis van aantal inwoners, woonruimte of de sociale structuur (bij voorbeeld het aantal uitke ringsgerechtigden). Het is deze verdeelsleutel ter compensatie van de bijstandslasten die er zorg voor draagt dat sommige gemeenten onevenredig zwaar getroffen worden bij een stij ging van het aantal uitkerings gerechtigden. Of, zoals nu is voorgesteld, bij een verhoging van het gemeentelijk aandeel in deze kosten De preciese verdeelsleutel die het rijk zal hanteren als de plannen door gang vinden, is overigens nog niet bekend. Volgens financieel deskundige G. Müskens van de gemeente Nijmegen is het onvermijdelijk dat de lasten terecht komen bij de gemeenten met een hoog aantal bijstandsgerechtigden. Hij betwijfelt of het rijk de herverdeelsleutel in positieve zin zal wijzigen. Het rijk gaat er immers van uit dat de ge meenten te gul omspringen met de bijstandsgelden. Een beschuldiging die volgens Müskens niet hard is te ma ken. Gemeenten zijn met han den en voeten gebonden bij de toewijzing van een bijstands uitkering. Het rijk bepaalt wie er recht op heeft, hoe hoog de uitkering en en hoe lang die duurt. Alleen op het gebied van de bijzondere bijstands verlening, de speciale toesla gen, heeft de gemeente meer bevoegdheden. Maar deze post is gering vergeleken met de algemene bijstand. Herverdeling Müskens wil dat er bij de her verdeling meer rekening wordt gehouden met de sociale structuur van de steden. „Maar dan wel onder gelijktij dige verhoging van de midde len. Anders schieten andere gemeenten er weer bij in. De gemeenten zijn de dupe van twee kabinetten Lubbers: de rijksoverheid bleef intact en de lagere overheden leverden in". Als gevolg van de scheefgroei vreest de groep van zeven voor een tweedeling in in arme en rijke gemeenten. Voortgaan op deze weg bete kent afstappen van het princi pe dat alle gemeenten in Ne derland een vergelijkbaar voorzieningenniveau aanbie den. Om de scheefgroei een halt toe te roepen stelt de groep voor dat het rijk de kos ten van de Algemene Bij standswet (ABW) volledig voor zijn rekening neemt. Twee verdachten in zaak-Fagel vrij UTRECHT Justitie heeft opnieuw twee ver dachten in de moordzaak Fagel, M.A. en M.A. (beiden 24), op vrije voeten gesteld. Een van hen is een ex-werknemer van Fagels restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin. De rechter-com- missaris heeft afgelopen vrijdag een vordering van de officier van justitie tot verlenging van de voorlopige hechtenis afgewezen. Vorige week donderdag werd er ook al een verdachte in vrijheid gesteld. Momenteel zitten er nog twee van de vijf verdachten vast. Politie en jus titie willen over het verloop van het onderzoek geen verdere mededelingen doen. In Delft minder, in Leiden meer eerstejaars DELFT/LEIDEN De Technische Universi teit Delft verwacht voor het komende studie jaar ruim 3100 eerstejaars studenten. Dat zijn er honderd minder dan een jaar geleden. De Uni versiteit schrijft deze daling toe aan een daling van het aantal vwo-leerlingen. De cijfers aan de Rijksuniversiteit Leiden geven een heel an der beeld te zien. Daar is het aantal aanmelders (5319) juist gestegen met bijna 150 personen ten opzichte van vorig jaar (5170). Uit ervaring blijkt dat uiteindelijk circa zeventig procent van deze aanmelders zich definitief inschrijft. Vorig jaar waren dat 3645 studenten. Dit jaar verwacht men rond 3700 studenten. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Klachten-^ regeling raj werkt bijn^ onafhank^ ROTTERDAM -fe hankelijkheid vai| wel teninstanties, zorjjU door belangengijfdr gen wordt bepleÉ® geen enkele garai]de een succesvolle be ling van de klachyoor rd g< Dit stelt drs. E. Ma» er, onderzoeker bij,. in haar proefschrift ten in organisaties: duele klachten handeling". Een organisatie zal c beren de controle uitkomsten van tenregeling zelf ii houden. Ook als eel satie een klachtefl van bovenaf krijgt Dan loopt die control formele kanalen, al<| te-Meijer. Ze pr< donderdag aan de damse Erasmus-uni\ Volgens de promoy zowel de klager als nisatie meer gebaat individuele klachten Organisaties moet( bang zijn om zon sy ontwikkelen. Dat langrijke informatië ren over het fun<j>P*rl van de organisatie, meer Slechts een fractie' Nederlandse or^P'® kent een klachter^®0, Uit 'onderzoek blijkt |erck beeld dat slechts ecBoo van de Nederlandsénn® huizen een klhchteijynvl heeft, ondanks dat jneiit gelijke regeling vooisy|v huizen wettelijk verJd,E^ Te bang ;iaj0 Managers zijn volgé te-Meijer ten onrec^e> te bang voor de iisseli van een klachtert K' binnen de organisj®^ doen aan „struisv^s tiek" en onderschatt Lan mee het nut van eef13 tenregeling voor het^®8' neren van de eigen <jj0hi tie „zwaar". Bre 1 Ma (ADVERTENTIE) Benno Vercelac (36), architect uit Hoorn. 's„; Dagelijks faxverkeer met Rec< - t nds\. leveranciers en opdrachtgever(hni Zijn fax? De Telefax 307 vajj* PTT Telecom. Door en door betrouwbaar^ Kwaliteit en service zoals u dif l~\rPrP T~" i Rui van PTT Telecom mag Ui verwachten. E Levering: meteen uit voor-?mei raad. Voor meer info belt u gratis 06 - 0403. >6"° jiii ferócet het maar geen kmderrouer hdalmoeder uit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4