Zending onder moslims levert weinig op CeidócGoutai beroepingen kerk wereld Kerkmuziek moet leren van wereldlijke componisten99 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £aidóc6ou4ont MAANDAG 26 JUNI 1989 PA Paus benoemt bisschop voor Berlijn BERLIJN Paus Johannes Paulus II heeft Georg Sterzinsky, vicaris-generaal in Erfurt-Meiningen, benoemd tot bisschop van Berlijn. Sterzinsky (53) wordt de opvolger van kardinaal Joachim Meisner, die in februari aartsbisschop van Keulen' werd. Het Vaticaan hield zich aan de voordracht van het kapit tel. De benoeming van Meisner in Keulen verliep destijds zeer problematisch Het Keulse kapittel wilde de behoudende kardi naal aanvankelijk niet en ook Meisner zelf was liever in Ber lijn gebleven. Sterzinsky zal op 9 september in de Hedwig-ka- thedraal tot bisschop worden gewijd. Berlijn wordt wel het moeilijkste bisdom ter wereld" genoemd, omdat het zich over West- en Oost-Berlijn uitstrekt. De bisschop resideert in het oostelijk deel, maar mag zijn parochies in het westelijk deel be zoeken. Onzekerheid over levensvragen neemt toe DOORN Er is een toe nemende onzekerheid over levensvragen bij stu denten. Dit concludeert het Doorns instituut voor evangelisatie uit een ei gen enquete onder ruim zeshonderd studenten in vier universiteitssteden (Leiden, Utrecht, Rotter dam en Enschede). Het instituut heeft in de afge lopen zes jaar soortgelijke onderzoekingen onder studenten gehouden. Deze onzekerheid uit zich in onder meer het toenemend aantal mensen dat zich af vraagt of er een God bestaat en in de politieke keuze. ,,Geen voorkeur" voert daarin de boventoon (23 procent), terwijl de partijen (links en klein links) die de studenten het meest tot acties wisten te activeren tesamen tot 24 pro cent komen, aanzienlijk min der dan in voorgaande jaren. Ook bij de tien genoemde le vensbeschouwelijke voorkeu ren is socialisme-communis- me-marxisme met slechts vier procent vertegenwoordigd, het laagste punt sinds deze enquete zes jaar geleden werd gestart. Verder constateert het insti tuut dat het ik-denken nog steeds groeit. Over de zin van het leven denkt 44 procent van de ondervraagden dat deze alleen in de realisering van zichzelf te vinden is. Het behoren tot een bepaalde geloofsrichting (rooms-katho- liek, hervormd, gereformeerd en „buitenkerkelijk") vlakt steeds meer af. Van de her vormden gelooft twintig pro cent niet in God en gaat veer tig procent nooit naar de' kerk, bij de gereformeerden zijn die percentages in gelijke volgorde 9 en 23 procent, bij de rooms-katholieken 27 en 41 procent. 14 procent buiten kerkelijken komt wel eens in de kerk. De doorsneestudent is offi cieel niet kerkelijk aangeslo ten (37 procent) of rooms-ka- tholiek (34 procent) maar dan waarschijnlijk alleen in naam, want van deze groep bezoekt 41 procent nooit of hooguit eens per jaar een kerk, aldus de enqueteurs. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Wijk bij Duurstede (part-time) H. Rijksen, emeritus predikant en bijstand in het pastoraat (part-time) te Welsum, die deze benoeming heeft aangenomen. Hij blijft geeste lijk verzorger van verpleeghuis Ouds hoorn in Alphen aan den Rijn. Aangenomen naar Hoofddorp H. Jansen te Heukelum. Bedankt voor Zwammerdam J.G. Barnhoorn te Strijen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hoogeveen mw.G. Rol. pastoraal werkster al- Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Baflo i.c.m. Warffum drs. J R.Geersing, kandidaat te Kam pen. Raad Kerken en staatssecretaris oneens over kerkasiel DEN HAAG Staatssecretaris Korte-van Hemel en de Raad van Kerken blijven het oneens over het kerkasiel, het onder dak verschaffen door plaatselijke kerken van 'uitgeprocedeer de' vluchtelingen. De staatssecretaris is van mening dat er een einde moet komen aan de onhoudbare situatie waarin een groot aantal Syrische asielzoekers al geruime tijd in kerken verkeren. De Raad van Kerken heeft begrip voor kerkelijke gemeenten die om humanitaire redenen deze mensen tegen uitzetting beschermen. Dit bjeek tijdens een gesprek tussen beiden. Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris heeft zij er nooit over gepiekerd uitgeprocedeerde asielzoekers uit kerken te halen. Velen van hen verblijven daar nodeloos om dat hun procedure nog niet is afgerohd en zij daarom geen en kel gevaar lopen. Elk moment van ons leven is een stap naar de dood. DEN HAAG Het aan tal Nederlanders dat mos lim is geworden, is bedui dend groter dan het aan tal tot het christendom bekeerde moslims. Pre- ciese cijfers zijn niet be kend, maar B. de Ruiter van de Arabische We reldzending weet wel dat de balans omslaat in het voordeel van de moslims, ook al zou de christelijke organisatie waarvoor hij werkt het graag anders zien. De stichting Arabische We reldzending, waarvoor de Ruiter werkt, opereert heel behoedzaam. Een gebedsdag voor moslims werd onlangs op een geheime plaats gehouden uit vrees voor mogelijke acties van moslim-organisaties. Een beetje overtrokken, geeft De Ruiter achteraf toe. In sep tember wordt wegens groot succes nogmaals een dergelij ke bijeenkomst gehouden. De Ruiter weet nog niet of deze gebedsdag opnieuw in het ge heim moet plaatshebben. Wel weet hij dat te veel publiciteit schadelijk is: dat trekt alleen maar mensen die mogelijk verkeerde bedoelingen heb ben. Zo is De Ruiter er stellig van overtuigd dat er in Nederland moslims zijn die informatie verzamelen over christelijke zendingsorganisties. Deze ge gevens worden doorgespeeld aan ambassades en ministeries in islamitische landen, met het gevolg dat de bescheiden zendingspogingen van christe lijke organisaties aldaar volle dig onmogelijk worden ge maakt. Zijn eigen organisatie zag zo ooit een medewerker uit Egypte worden gezet. Recht Abdulwahid van Bommel van het Moslim Informatiecen trum te Den Haag reageert wat lacherig als de zendings pogingen van de Arabische Wereldzending en andere or ganisaties (als People Interna tional, Gospel for Guests en Evangelie en Moslims) ter sprake komen. Uiteraard heeft iedereen het recht de ander te overtuigen, maar waarom richten deze organi saties zich niet op „hun eigen mensen", vraagt Van Bom mel. „Er zijn in de westerse wereld immers zoveel dwa- lenden." Van Bommel - zelf een be keerling in omgekeerde rich ting - acht groot succes on waarschijnlijk. Hier en daar zullen christelijke zendingsor ganisaties onder moslims „wel eens een vis vangen", maar erg vol zal het net niet raken. Dat komt omdat de religieuze identiteit van moslims geheel verstrengeld is met hun natio nale en etnische identiteit. Van Bommel wijst erop dat joden net „zo'n mystieke identiteit" hebben. Het is daarom niet vreemd dat er wel eens heftig wordt gereageerd als een moslim de stap naar het christendom maakt. De hechte familie band, maar ook de grote soci ale verbondenheid onder moslims komt dan onder spanning te staan. Van Bom mel gelooft echter niet dat dat in Nederland ernstige conflic ten oplevert. Op het platte land van Saudiarabië ligt dat heel anders. En in een grote stad in Marokko of Turkije zal weer anders gereageerd worden, aldus Van Bommel. Ilegaal De Arabische Wereldzending onderhoudt contact met de ongeveer 300 zendingsmede werkers die vanuit Europa en de Verenigde Staten werk zaam zijn in islamitische lan den. Deze mensen bedrijven zending naast hun gewone werk, doorgaans onder moei lijke omstandigheden omdat zending veelal als illegale be zigheid wordt beschouwd. Vanuit Zuid-Frankrijk wor den radioprogramma's uitge zonden naar Marokko en an dere islamitische landen. In Nederland doet de stich ting vooral aan voorlichting, de ontwikkeling van bijbel cursussen en het vervaardi gen van' evangelisatiemateri aal voor Arabisch sprekende moslims. „Wij kiezen voor niet-agressieve methoden. We gaan niet deur-aan-deur evangeliseren, delen geen tractaatjes uit op straat", aldus De Ruiter. Hij schat het aantal moslims in Nederland dat de stap naar het christendom heeft gemaakt tussen de hon derd en de tweehonderd. Zij hebben het erg moeilijk, weet De Ruiter uit ervaring. Hun familie en naaste omgeving kan nauwelijks verkroppen dat zij het geloof in Moham med hebben ingeruild voor het geloof in een mindere profeet. Een Surinaamse vrouw die al leen met haar voornaam Vera in de krant wil, kan daarover meepraten. „Hier kan God. niet zijn" dacht ze toen ze voor het eerst in een kerk kwam. Vera was als moslim gewend aan moskee-bezoe kers met bedekt hoofd en de, schoenen uit. Toch vond ze naar eigen zeggen in een Pinkstergemeente pas het ware geloof en de vrede die ze in haar moslimgeloof nooit had ontdekt. Haar omgeving reageerde fu rieus. Ze werd mishandeld door haar man en haar broer. De moeder van Vera dacht eerst dat haar getrouwde dochter verliefd was op een andere man. Toen ze echter hoorde dat Vera regelmatig ter kerke ging, kreet ze uit dat dit nog veel erger was. Waarop de dochter ook van haar ouders een stevig pak rammel kreeg. Haar vader was bovendien imam. Ze kreeg acht dagen bedenktijd en kon daarna het huis verla ten. Haar eigen man had haar inmiddels verlaten, in gezel-' schap van de kinderen. De haat en nijd van familie en naaste omgeving deden Vera vluchten naar Nederland, maar ook hier werd ze voor „christenhond" uitgemaakt. Vera vindt de islam een „lief deloze, agressieve godsdienst". De affaire rond de schrijver Salman Rushdie heeft dat vol gens haar nog eens duidelijk gemaakt. Haar christelijk ge loof geeft haar wat ze altijd miste: „Ik hoef niet langer door religieuze plichten op te klimmen tot God, maar kan zomaar van Zi^n vergeving en genade leven.' Ongeveer twee- a drieduizend Nederlanders zijn in de loop der jaren moslim geworden, schat De Ruiter. Dat komt aardig overeen met de schat tingen van Van Bommel, die het houdt op „ergens tussen de duizend en de vijfdui zend". De gereformeerde is- lam-kenner drs. J. Slomp gokt op enkele honderden, hooguit 1000. Voor het meren deel zijn dit Nederlandse vrouwen die met een moslim zijn getrouwd, bevestigen de drie heren. Slomp kan met de methoden van de Arabische Wereldzen ding en andere zendingsorga nisaties slecht uit de voeten. Hij is als 'predikant voor de ontmoeting met moslims' 'een warm voorstander van dia loog en samenwerking. „Zon der de directe bedoeling om te bekeren", zegt hij. Hij vindt het „heel gevaar lijk" dat christelijke organisa ties „met bekeerlingen pron ken". Deze mensen doen „al lerlei negatieve uitspraken over de islam die ze helemaal niet kunnen verantwoorden, zoals bijvoorbeeld over het gebrek aan naastenliefde. Op deze manier bevuilen ze hun eigen nest. Terecht roept dat wrevelingen op bij moslims," aldus Slomp. Ook uit de tijd dat hij voor de gereformeerde zending werkzaam was in het islamitische Pakistan, weet Slomp dat het vooral de „ster ke karakters" zijn die de stap naar een andere godsdienst wagen. „Het is bepaald niet makkelijk om tegen de stroom in te gaan". Beker voor Calvin Smith De Amerikaanse hardloper Calvin Smith was winnaar op de honderd meter tijdens een atletiekwedstrijd in het Italiaanse Formia. De paus mocht de winnaar de beker overhandigen. Rabbijn Evers spreekbuis traditionele jodendom AMSTERDAM De centrale commissie van het Nederlands-Israëlietisch Kerk genootschap (NIK) heeft gisteren mr. drs. Raph Evers benoemd tot 'represen tatief rabbijn'. Evers (35) zal optreden als spreekbuis van het traditionele joden dom in Nederland. Van de 23 leden van de commissie (het alge meen bestuur) stemden er drie tegen de schep ping van deze nieuwe functie, waaraan volgens voorstanders grote behoefte is in de huidige media-gerichte maatschappij. De benoeming van Evers werd vervolgens zonder tegenstem men (er was één onthouding) goedgekeurd. Het is voor het eerst dat een rabbijn niet door een gemeente, maar door het NIK wordt be noemd. Vorige week lieten de rabbijnen van de joodse gemeenten weten dat zij een 'media-rab bijn' niet zo nodig achten. Zij verklaarden ech ter zich loyaal op te stellen als de benoeming door zou gaan. Het NIK erkent dat ook ge meentelijke of ressortale rabbijnen zich inspan nen om de stem van het jodendom te laten ho- Evers is sinds 1981 studiecoördinator van het Nederlands-Israëlietisch Seminarium. Binnen kort wordt hij voor de helft van zijn werktijd rector van deze opleiding. De andere helft van de tijd is hij vrijgesteld voor de nieuwe algeme ne representatieve functie. HARLINGEN De kerkmuzikale praktijk zou veel meer inspiratie kunnen opdoen uit de er varingen van de twintig- ste-eeuwse „wereldlijke" muziek. Allerlei verwor venheden van componis ten als Debussy, Webern en anderen kunnen een verrijkende impuls bete kenen voor de kerkmu ziek ook als uitdrukkin gen van het leven in onze tijd. De rijkdom van de Geest slaat toch ook op mogelijkheden in de mu ziek? Dat betoogde de Amsterdamse muziekwetenschapper/com- ponist Rokus de Groot zater dag in Harlingen. Hij sprak op een bijeenkomst over nieuwe muziek in de kerk. Klaas Hoek, organist in Harlingen, organiseerde voor de tweede keer zo'n bijeenkomst. De be langstelling was minder groot dan de eerste keer, twee jaar geleden; er waren ongeveer veertig mensen. Met „nieuwe muziek" wordt gedoeld op composities van componisten als Stockhausen, Daan Manneke, John Cage. De kerkmuziek is wat betreft ontwikkeling in de meeste ge vallen lang niet toe aan de muzikale uitdrukkingswijzen van dergelijke componisten. Eerder is er de tendens om eenzijdig terug te kijken naar Claude Debussy het verleden. Bij veel kerk gangers en bij veel kerkmusi ci bestaan grote weerstanden tegen nieuwe muziek. Die komt waarschijnlijk deels voort uit onwetendheid. Volgens De Groot heeft het veel zin om eens te kijken naar de verworvenheden van die eigentijdse componisten, zonder het oude weg te doen; oud en nieuw zijn geen con currenten. Er is in onze eeuw veel aan dacht gekomen voor onder meer ritmiek en de gemeente zang zou daar best eens haar voordeel mee kunnen doen, oordeelde De Groot (de ge meentezang is immers vaak statisch en ritmisch nauwe lijks interessant). Er is ook een nieuwe gevoe ligheid ontstaan voor zogehe ten modale muziek. Oudere muziek (bijvoorbeeld het Ge- neefse psalter) is in dergelijke toonschalen geschreven. De diverse modi blijken sterk aan te spreken omdat er heel goed bepaalde stemmingen en sfe ren mee worden opgeroepen. In de kerk kan heel goed ge bruik worden gemaakt van dergelijke eigenschappen; vooral wanneer daarin ook nog ruimte is voor individuele variatie (in tempo, ritmiek en dergelijke). Een ander voorbeeld jvan De Groot is het gebruik maken van klankvelden, bijvoor beeld een vertrouwd klinken de drieklank, die een muzika le ruimte schept waarbinnen de gemeenteleden hun eigen stem kunnen laten horen. Weer een andere mogelijk heid is het spelen met het tempo in de gemeentezang. Veel meer dan nu het geval is kan het tempo uitdrukkings middel zijn, vond De Groot. Echt langzaam zingen van een psalm bijvoorbeeld kan een geweldige intense erva ring doen ontstaan. Hij benadrukte dat bij alle nieuwe vormen de gemeen- schappelijheid voorop moet blijven staan; er moet aan ge- mééntezang worden gedaan en dat is meer dan de som van de individuele delen. Ook bij de interessante en aan te bevelen zogeheten heterofo- nie, dat is samen zingen maar dan met individuele varian ten van de melodie. Ieder zingt „op zijne wijs" en toch ontstaat er een eenheid die de deelnemers als zeer bijzonder en gemeenschapstichtend er varen. Zo bijzonder is deze zangwijze trouwens niet: in onder meer Schotland en in landen van het Verre Oosten is ze min of meer gebruike lijk. Versmald Op de bijeenkomst sprak ook de wijsgerig antropoloog van de Vrije Universiteit prof. dr. E.H. van Olst. Hij schetste hoe in de westerse (denk)traditie de liturgie versmalde tot een verbaal, intellectueel gebeu ren. De lichamelijkheid (o.a. beweging, geur) verdween als gevolg van het denken in ter men van lichaam en ziel. De Reformatie gooide het meeste van het liturgisch erfgoed, waarin nog wat lichamelijks was overgebleven, overboord; het belang van de geest stond immers voorop. Deze ontwikkeling („een knieval van de kerk voor het Griekse denken") staat haaks op het bijbels denken, aldus Van Olst. Daarin gaat het niet in de eerste plaats om de den kende mens, maar om de han- Karl Stockhausen foto: sp delende; om het kunnen ant woorden als geroepene. Hedendaagse wijsgerige be schouwingen over de mens wijzen de tekorten in de wes terse geschiedenis heel scherp aan en erkennen hoe waarde vol die bijbelse antropologie is. De kerk moet ook wat dat betreft bij de tijd zijn en pro beren dat bijbels denken te rug te vinden. De liturgie van dat bijbels denken heeft een bemiddelende rol om te ko men tot de uiteindelijke be stemming, de lofprijzing. Die liturgie vraagt om de hele mens, inclusief diens lichame lijkheid, aldus Van Olst. Modieus? Klaas Hoek zei desgevraagd dat sinds de eerste bijeen komst over nieuwe muziek in de kerk de weerstand ertegen flink is afgenomen. Het con troversiële zoals hij dat toen moest ervaren, lijkt verdwe nen. Eerder lijkt nieuwe mu ziek in de kerk een beetje mo dieus te worden, vond Hoek. Hij wees op de laatste twee Liedboekdagen, waar Jan Pasveer experimenteerde met vooral toonclusters. „Ik ben natuurlijk blij met de aan dacht die er ook op de Lied boekdagen is voor nieuwe muziek. Maar nu gaat het ge vaar een beetje ontstaan dat er niet met het juiste materi aal wordt gewerkt. Je kunt niet zomaar een melodie uit het Liedboek gebruiken om allerlei „nieuwe dingen" mee uit te halen. Nieuwe muziek vraagt ook vaak om nieuwe melodieën", aldus Hoek (op de bijeenkomst in Harlingen werd op diverse manieren ge oefend met nieuwe mogelijk heden; daarvoor dienden composities rond onberijmde psalmen, van Rokus de Groot, Klaas Hoek en Daan Manne ke). LÜTSEN KOOISTRA Politiek schemergebied K ït ci Dat de brief van het kabinet over de 'kwestie-Kuwj11^ terdagmiddag nog in allerijl per speciale koerier bij 1 den moest worden afgeleverd, bewees wel dat het j een gevoelige zaak, waarin ogenschijnlijk onbelangrjsla tails een rol van betekenis kunnen spelen. Hoewel bij; D; genstejlende kamerleden op enkele punten nog wat oÉ lijkheid is blijven bestaan, lijkt de druk desondanks r deels van de ketel te zijn. jw HeT bevriezen van onze diplomatieke betrekkingbes Kuwayt, in verband met achterstallige betalingen |en staat en het staalconstructiebedrijf van de familie Lutëro volgens minister Van den Broek geen al te ingrijpend Geen onaanvaardbare vermenging van belangen, b deert het D66-kamerlid Engwirda. Desondanks zal <f deze week nog wel in de Kamer aan de orde worden L PvdA en VVD beraden zich nog over de opstellingl dan zullen kiezen. j Premier Lubbers is overigens niet het enige lid nu demissionaire kabinet aan wie vanuit de Kamer; zijn gesteld vanwege een mogelijke verstrengeling langen. Staatssecretaris Albert Jan Evenhuis (VVD) k '87 een rijkssubsidie van bijna negen miljoen gulden |(V een bedrijf in zijn woonplaats Meppel. Bij diezelfde oijier ming (geen bank) sloot hij een privélening af van PA gulden. Op vragen van het D66-kamerlid Engwirda hs jj staatssecretaris van economische zaken bliksemsnePp^ weten (hij kwam binnen een etmaal met een antwoois er geen sprake is van een verstrengeling van belangd d VOLGENS staatssecretaris Evenhuis heeft hij een tij>vc lening afgesloten ten behoeve van een familielid dal nanciële problemen verkeert. Maar waarom heeft hij bij een gewone bank gedaan? De bewindsman kwamr^j deze maand ook al op een vervelende manier in het i Z( toen de Bondsspaarbank tegen hem een rechtszaak wij y 'ginnen. De heer Evenhuis had bij deze bank een hypar afgesloten en had een jaar lang verzuimd de aflossing aa doen. Door alsnog te betalen, voorkwam hij dat de f1®' zaak werd doorgezet. |n* HeT bedrijf in Meppel kreeg twee keer een zogenaarj^1 gionale investeringspremie uitgekeerd. Het ontving Lfj een bedrag van 6,3 miljoen gulden voor de bouw vyoi nieuwe drukkerij. In datzelfde jaar volgde nog een jre van twee en een half miljoen gulden voor uitbreidir'T het in aanbouw zijnde bedrijf. De staatssecretaris heeLj' weten dat hij zich bij het toekennen van de subsidies^' heeft laten leiden door een reeks positieve adviezen. Een ren afkomstig van de Noordelijke Ontwikkelings Maaldic pij (NOM), het Drents Economisch Technologisch In^i en zijn top-ambtenaren. De staatssecretaris beperkte ze 1 het zetten van zijn handtekening. Daarmee is in deze zaak echter nog geen bevred^e" opheldering verschaft. Politici die een openbare funcvar kleden, zitten in een glazen huis. In zijn boek 'De Schlls Kwaads', dat aan het begin van de jaren zeventig versw< stelde oud-kamervoorzitter Anne Vondeling al vast windslieden en kamerleden al het mogelijke moeteiijrg om de schijn te vermijden dat zij hun functie op en i wijze gebruiken om persoonlijke voordelen te behalen ii 'er JUIST met het oog op een ongewenste verstrengeling belangen werd in 1983 de regeling 'inzake de onvereniPe heid van belangen en functies voor ministers en staati^( tarissen' door premier Lubbers verscherpt. Deze ra^ schrijft duidelijk voor dat bewindslieden niet deelnemtlit de besluitvorming over zaken die hun persoonlijke belpei familie- of zakenrelaties raken. ld. Op formele gronden kan de VVD-staatssecretaris wf. weinig worden verweten, maar door zijn financieel hajg heeft hij op z'n minst het schemergebied betreden tussqu wel en niet geoorloofd is. En dat is niet verstandig. Ji*dl langrijke politieke ambtsdragers dienen, om met Vonits te spreken, elke 'schijn des kwaads' te vermijden. 'mi Kans op onweer DE BILT (KNMI) Morgen komt het front van een oce aandepressie dichter bij ons land. Dit front ligt nu nog bo ven de Britse eilanden en zal ons pas laat in de avond passe ren. Komende nacht daalt het kwik tot ongeveer 14 graden en ontstaat in de vroege och tend hier en daar wat nevel die echter snel weer ver dwijnt. De dag begint met zon nige perioden. De middagtem- peratuur loopt uiteen van 22 graden aan de kust tot 26 gra den in het binnenland. Later op de dag nadert vanuit het westen bewolking waarin een regen- of onweersbui tot ontwikkeling kan komen. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, rond kracht 4. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen. Zweden en Denemar ken: In west-Noorwegen bewolkt en af en toe regen. In oost-Noorwegen en Zweden echter vrij zonnig en warm. Morgenavond in het zuiden mogelijk onweer. Middagtempera- tuur langs de westkust en de west- Deense kust 15-19 graden, elders 22 tot 27 graden. Schotland. Engeland en Ierland: Van noordwest naar zuidoost tijdelijk re gen of buien, vooral in het zuidoosten gevolgd door afkoeling Middagtem- peratuur van 15 graden in noord- west-Ierland en noordwest-Schotland tot 20 graden in zuidoost-Engeland. Belgie en Luxemburg: Vandaag zon nig en warm met in de avond moge lijk een onweersbui. Middagtempera- tuur 25 tot 29 graden. Morgen enkele •egen of onweersbuien en vooral in later koeler weer. Meer naar het zuidenL Middagtemperatuur van 21 gt c noord-Spanje en noordwest-?°c tot 25 a 31 graden langs de fiai zuidoostkusten. Landinwaart^et zuiden tot 38 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vtvg overwegend zonnig. Eerst zuidoosten van Oostenrijk i) enkele bui. In de loop van mc^n noordwest-Zwitserland opkhei bewolking en 's avonds mogise weer. Middagtemperatuur inLV( het laagland 25 totlLj .J!» Eelde Eindhoven Den Helder Berlijn Budapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève het West-Duitsland: Eerst zonnig met maxima van 25 graden in het noord west tot 30 graden in het zuiden. Morgen nog weinig verandering maar vanuit het zuidwesten enkele regen of onweersbuien. Frankrijk: Vandaag warm. In het zuidwesten later onweer gevolgd door afkoeling Morgen verplaatst zich dit onweersgebied naar het noordoosten en brengt ook in de rest van Frankrijk afkoeling. Middagtem- Keraturen vandaag van 24 graded in et westen tot 32 graden in het zui den. Morgen koeler. Spanje en Portugal: In noord-Spanje en eerst ook in noord-Portugal veel bewolking en plaatselijk regen of on-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2